flntirecolinionai? ümm en Hdoerientieblad Zeeland. 000? FEUILLETON. IDe Broeders. No. 1195. '7/ L'tdin,- Zaterdag 6 Februari 1915. 12e Jaargang. ABONNEMENT; Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars. Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond aitgezonderd op Feestdagen bij den Uitgever D. H, LITTOOIJ Az, te TEK NEUZEft inzending van aavertentlSn vöór uren on den dag der uitgave ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. V De nieuwe belasting. Het wetsontwerp op de Inkomstenbelasting is thans door de Eerste Kamer aangenomen, zoodat verwacht mag worden, dat ze met 1 Mei a. s. ingevoerd zal worden. Ten einde onze lezers in staat te stellen, eene vergelijking te maken met de Bedrijfs belasting, die men tot hiertoe betaalde en waarvoor de nieuwe belasting in de plaats komt, geven we hieronder eene lijst van het geen over de verschillende inkomens moet betaald worden. Wij merken ten slotte nog op, dat in deze Inkomstenbelasting de landbouwers niet vrij gesteld blijven, zooals bij de Bedrijfsbelasting liet geval was. Inkomens beneden f650 zjjn vrij. Verder betaalt men van 600— 700 gulden f 1.25 ,17.- ,19.- ,21.- ,23.- ,25.- ,28.- ,31.- ,34.- ,37.- ,40.- 43.- 46.- en vervolgens tot f 10,000 van elke honderd gulden 3 gulden meer. Iemand met een inkomen van f 4000 betaalt dus 185.met f5000 inkomen f115, met f6000 inkomen f145 enz. Iemand die f800 verdient, betaalt plm 0.44 Z E L A N D I A. 40) De verkooping ving aan. Juist op dat oogenblik werd de deur geopend en trad nog een bezoeker binnen, 't Was Hendrik Wouters, die met opzet zoo lang had gewacht. Gerrit keek hem verwonderd aan, maar hield zich voorts alsof hij hem niet bemerkte. Onder de aanwezigen, die beiden kenden verwekte Hendriks komst eenige opschudding. Hoe lang was het al niet geleden, dat men de broeders bij elkander gezien had zou het niet tot een woordenstrijd komen? Sommigen hoop ten dit, belust op dergelijke tooneelen an deren, die Hendriks karakter kenden, wisten wel, dat deze zich in het openbaar daartoe zeker nooit zou laten verleiden. Intusschen was op een belachelijke lage som ingezet. Er was weinig animo. Toch waren wel eenige liefhebbers, want het huisje was wel onderhouden en geriefelijk ingericht pCt., welk percentage bij duizend gulden in komen stijgt tot pl.m. 0.6 pCt., bij f 1500 tot 1 pCt., bij f2000 tot U/s pCt., bij f3000 tot l6/6 pCt., en zoo geleidelijk naar boven gaat. In verband met deze nieuwe wet is de minimum-aanslag der vermogensbelasting, thans op f13000 staande, op f 16000 gebracht. De wet treedt 1 Mei a. s. in werking. Y De duur van den oorlog. De Oud-Minister Cohjn schrijft in de Stemmen des Tijds: „Waar de oorlog echier zoo lang duurt en zoo eentonig verloopt is het verklaar baar dat de toekomst steeds meer onze belangstelling gaande maakt. De vraag, hoe dit alles eindigen zal laat zich niet meer terugdringen. En ofschoon iedere voorspelling gevaar loopt door de feiten gelogenstraft te worden, wettigen de voor- loopige gegevens toch wel eene nadere beschouwing. In de eerste plaats trekt dan de aandacht de mislukking van liet groote Russische offensief; de steamroller bleek geen stoom genoeg te ontwikkelen om door te rollen naar Silezië, om Berlijn maar niet te noemen. Dit was te voor zien en is in een vorig artikel voor zegd. De opmarsch van een millioenenleger over grooten afstand is tegenwoordig niet meer mogelijk als men niet beschikt over goede middelen van snelvervoer. Nu wees ik er vroeger reeds op hoe de Russen bewesten Warschau geen noemenswaardig gebruik van de spoorwegen konden maken, zelfs al waren ze niet gedeeltelijk vernield geworden. Daarentegen kunnen de Duit- schers de spoorwegen in Polen wèl be nutten voor bun aanvoeren, omdat de PoolsChe banen dezelfde spoorbreedte hebben als de Duitsche en het den Duit- schers aan rollend materieel niet ont breekt. Daar nu ook de gewone land wegen in Polen zeer slecht zijn en boven dien weinig talrijk, kan men het vervoer per spoor ook niet op afdoende wijze door autotractie vervangen. Op de on mogelijkheid om het vechtende millioenen leger van liet noodige te voorzien stuit m. i. dan ook de opmarsch der Russen naar het Westen af. Niet alleen moet waar in Polen wel niets meer te vinden zal zijn liet voed sel voor de mensclien over zeer groote afstanden worden aangevoerd, maar ook dat voor tienduizenden paarden die bij het groote leger behooren. En dan ver maar ieder der gegadigden meende er een koopje aan te moeten en te zullen hebben. Het vlotte niet. Gerrits oogen stonden nijdig en scherp. Er moest méér van komen. Maai bij zeshonderd gulden scheen bet bieden wel gansch te stokken. En dat voor een huis, dat meer dan liet dubbele goed waard was. Zijn blik zocht liooger bod. Doch het wilde niet. Met opzet had Hendrik tot nu toe gezwegen. Thans was het zijn beurt. Hij bood vijftig gulden meer. Verbaasd keek Gerrit hem aan. Wat be- teekende dat? „Je weet, bet gaat om contant 1" voerde hij driftig zijn broeder toe. „Wees gerust 1" antwoordde deze. Eenigen lieten zich verlokken er wat bij te doen. Maar bij negenhonderd lieten ze het zitten. „Eén-maal „Duizend!" schreeuwde Gerrit. Zijn geld duivel fluisterde hem een nieuw plan in „Voer op! Hendrik moet en wil liet immers hebben, dat merkt ge duidelijk genoeg. Hoe hooger hij biedt, boe duurder bij koopt, hoe voordeeliger voor u." „En vijftig," zei Hendrik kalm. „Elfhonderd," krijschte Gerrits stem. Zoo ging liet een poos, als een tweegevecht. Tot voor f 1300 Hendrik kooper was van gete men niet welk een enorme inspan ning de aanvoer van munitie vordert voor de veldslagen van tegenwoordig, waar een munitiegebruik van 400 projec tielen per vuurmond en per dag bij her haling schijnt te zijn voorgekomen. In het voorjaar worden de omstandigheden wel iets gunstiger, omdat de sobere Rus sische paarden dan gevoed kunnen worden met wat men bij den weg vindt, maar dat wijzigt den toestand te weinig om tot een tegenovergestelde conclusie te komen. Daarbij komt nu nog, dat juist gebleken is wat ik in October onderstelde, dat de Russen niet bij machte zouden zijn om liet volle profijt te trekken van hun ongetelde millioenen mannen. De vorming van nieuwe eenheden is slechts op beperkte schaal mogelijk gebleken. Het vredesleger telde 37 legerkorpsen en dit getal is slechts weinig verhoogd geworden door nieuwe formatiën. Wel zijn bovendien meerdere reservedivisiën opgesteld, maar alles te zaam is dit buiten elke verhouding gering, wanneer men let op de beschikbare massa min of meer geoefend menschenmateriaal. Trouwens als men al niet voldoende verplaatsen kan wat men heeft, neemt eene uitbreiding van het leger dat euvel geens zins weg. Op grond van deze omstandigheden meen ik een Russisch succes tegen Duitsch- land onwaarschijnlijk te mogen noemen. Wel zal nog eens een poging herhaald worden om de Duitsch-Oostenrijksche legers weer in westelijke richting terug te drijven en wel is het best mogelijk dat zulk een poging aanvankelijk slaagt, maar als de Russen dan weer eens een 200 K.M. van het eindpunt hunner spoorwegen verwijderd zijn, dan vertraagt de voor- waartsche beweging weer, kunnen de bondgenooten met behulp hunner spoor wegen weer nieuwe groepeeringen in het leven roepen en rolt eindelijk de stoom wals weer terug. Zoo ongeveer stel ik mij den toestand in het Oosten voor, indien geen nieuwe factoren, als b.v. het ingrijpen van Roe menië en Italië, zich doen gelden. Men zal elkaar vermoedelijk in evenwicht houden en daarin ligt dus opgesloten dat een beslissend Duitsch-Oostenrijksch succes evenmin waarschijnlijk is. De beslissing en ook hierin dus is mijn oordeel sinds medio October niet gewijzigd zal derhalve gezocht moeten worden op het westelijk oorlogstooneel. Thans houdt men ook daar elkaar in even wicht, met de laatste paar weken een zijn eigen huisje. Gerrits oogen schitterden. -Binuen enkele dagen zou hij een flink sommetje kunnen voegen bij zijn eenzame schatten. Ja, hij ging weer vooruithij won weer. „Wanneer betaal je?" Zijn oogen fonkelden van begeerigheid toen hij het vroeg. „Dadelijk," zei Hendrik rustig. „Als de notaris de stukken in orde wil maken, zal onze rekening spoedig vereffend zijn." Gerrit kon nauwelijks zijn ooren gelooven. Hoe moest hij zich dit alles verklaren Hoe kwam Hendrik aan zooveel geld. Ging het hem zóó goed En weer kwam hem het ge sprek te binnen, voor een paar jaar met zijn broeder en diens vrouw gevoerd. „Bouw maar op je God," had hij Hendrik toen smalend toegevoerd ik heb Hem niet noodig." En nu Zijn verwachting, even wreed als liefdeloos, dat Hendrik op den duur geheel aan lager wal zou raken, was gansch niet vervuld in tegendeel, Hendrik scheen een man „in bonus" te zijnzijn uiterlijk voorkomen teekende ook eenige welvaart; op zijn gehfRt zetelde rustige vrede.„Ik heb hem niet noodig," dat was zijn verweten woord geweest. En was hij zoo bijster voorspoedig geweest Waar was liet geluk in huis, de vrede in zijn onmiddelijke omgeving. Was het leven thuis niet een voortdurende kwelling voor hèm, al lichte overhelling ten gunste van de Duitschers. Het groote Fransche offensief, medio December ingezet, is niet geslaagd. Ik verwacht dat men daar met een nieuwe poging wachten zal tot de nieuwe legers van Kitchener op het terrein verschenen zijn. Men zegt dat dit in het voorjaar geschieden zal. Maar het klinkt niet waarschijnlijk, dat deze nieuwe troepen gelijktijdig zullen kunnen optreden. De uitrusting met geschut vooral gaat niet zoo vlug dat men in een 8-tal maanden een zestal legers uit niets zou kunnen vormen nog daargelaten alle overige moei lijkheden als kadervorming e. d. Doch voor een oogenblik eens aanne mend dat we Engeland's vermogen hierin onderschatten, dan hangt het resultaat van de te wachten verhoogde actie der geallieerden toch ten nauwste samen met de tegen prestatie der Duitschers. Zijn dezen in staat een gelijke machtsvergroo- ting daartegenover te stellen Ik ver wacht zulks wel. Meu weet in Duitsch- land dat deze nieuwe legers der Engelschen komen men zal veel beter dan wij inge licht zijn over den tijd waarop zij te ver wachten zijn aan mensclien en aan mate rieel ontbreekt het Duitscbland niet. Mij dunkt zoo, dat de Duitsche voorzieningen wel gelijken tred zullen houden met de maatregelen der geallieerden. Er zal op het westelijk oorlogstooneel in het voor jaar zeer heftig gestreden worden, maar het is te verwachten dat de krachten dan ook tegen elkaar zullen opwegen en dat de uitkomst weinig verandering zal te zien geven in den tegenwoordigen stand van zaken. En wat dan Dan zal de kracht waarop men zijn hoop gevestigd had om Frankrijk en België van den vijand te zuiveren zijn ingezet zonder het gehoopte resultaat te bereiken. En zal dan niet het verlangen naar vrede openbaar worden? Men verlieze niet uit het oog, dat de oorlog voor het bezctte'gebied zoo oneindig veel zwaarder drukt dan voorbeen. Het land waar gevochten wordt, wordt om woeld als de akker door de ploegschaar niet 'één steen wordt op den anderen ge laten de honger teistert de bevolking der bezette streken als nooit te voren. Men kruipt vooruit en achteruit en geen meter gronds ontgaat de verwoesting, een verwoesting zóó intens dat er geon voor beeld van valt noemen. stelde bij zich aan, alsof bet hem niet hin derde, voor Anna, zijn vrouw, die haar lang verkropte en thans laaiende uitslaande spijt wègdronk, ten minste trachtte het te doen, die de jeneverflesch te hulp riep om den grootsten misstap, dien ze zich immer ver weet gedaan te hebben, te vergeten, de kwel ling, die het bijzijn van Gerrit haar bezorgde, probeerde te dooden en te dooven met het brandend vocht; voor Greta, de kleine, onge lukkige lijderes, niet door lichaamssmart alleen, maar dubber, door de houding van vader en moeder beiden. En weer verneemt hij dat woord, 't welk hem reeds zoo vaak in den laatsten tijd beeft doen bui.veren „God kan je vernederenWas hij bet al niet in eigen schatting, en stond voor zijn ontsteld brein niet dieper vernedering, steeds grooter achter uitgang voor de deur Zeker, hij had nog meer op moeten drijven. Dat is de keer, dien thans zijn gedachten weer nemenhij beeft te spoedig losgelaten bij had moeten bieden tot zestien-, zeventien honderd Hendrik wou het immers toch hebben, 't had hèm weer een paar honderd gulden meer in den zak gebrachtmaar hij was te bang geweest, er aan te blijven hangen. (Wordt vervolgd.) li n 2. 700- 750 750— 800 800— 850 850- 900 900- 950 950—1000 1000—1050 1050-1100 1100—1150 1150—1200 1200-1250 1250—1800 1800—1850 1350—1400 1400—1450 1450-1500 „14.- 1500 G. betaalt men 15.— 2.75 3.50 4.25 5.— 5.75 6.50 7.25 8.- 8.50 9.50 10.25 11-- 12.- 13.- 1600 1700 1800 1900 2000 2100 2200 2300 2400 2500 2600 2700 Nadruk verboden. DOOR

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1