Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. B li r g e r 1 ij k e S t a 11 d. Telegrafische Berichten. TER NEUZEN, 24 Januari 1915 In de laatst gehouden vergadering van den Kamer van Koophandel alhier bleek uit de statistiek van den voorzitter dat tegenover de 114 schepen die in 1913 met ijzer in deze haven binnenkwamen er in 1914 maar 57 kwamen, in plaats van 131 schepen met stuk goederen in 1913 kwamen er nu maar 78 het grootst was de invloed merkbaar aan het aantal schepen met kolen, daar er nog 76 binnenkwamen tegen 83 in 1913, wat wel daaruit voortspruit dat er alleen 42 schepen kwamen voor de cokesfabriek te Sluiskil, tegen 26 in 1913, De rekening over 1914 wordt goedgekeurd op een bedrag in ontvangst van f 180, in uit gaaf van f 158,39V2, alzoo met een goed slot van f 21,601/a- Zaterdagavond omstreek 9 uur hoorden we in onze stad een hevig en langdurig ge fluit van een boot. Wat dat mocht zijn in den laten donkeren avond Op een bericht van een kustwacht was een sleepboot naar de monding van den Braakman vertrokken. Men dacht van een watervliegtuig daar te hebben zien neerstrijken. Ook per auto werd langs de kust een onderzoek ingesteld. Do kwestie bleek te zijn, dat een schipper met zijn beurtschip voor anker was gekomen, zeilen gestreken en het toplicht naar beneden gehaald. Van een kouden reis keerde men terug, want het was een kouder, nevel op liet water. Hoek. J. P., koopman alhier, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduistering ver oordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Vrijdag is een Fransch vliegtuig langs Philippine, Kouden- en Neuzenpolder gekomen en op Walcheren geland, in de Schorrepolder. De vliegenier was aan den pols gewond door een geweerkogel volgens zijn zeggen. Omtrent het landen van een vreemden vliegenier in Zeeland kan nog het volgende - worden gemeld De vliegmachine is een Fransch vliegtuig, een êéndekker Morane Saulnier, type Parasol. In het vliegtuig waren geen bommen meer aanwezig. Het toestel is in omgeploegd land terecht gekomen en over den kop geslagen, in den Schorer-polder nabij het Stol. De machine is naar hier gebracht. Het is nog niet gelukt, den vliegenier in handen te krijgen. Hij is na de landing naar Vlissingen ge- loopen en men heeft hem voorts niet meer gezien. Het vliegtuig is weinig beschadigd en onder, militaire bewaking gesteld. Er bevond zich een met vet besmeerde koker in, om daardoor bommen uit te kunnen werpen. Er waren echter geen bommen in het vliegtuig aanwezig. Hulst. Men moet zich weten aan te passen aan de omstandigheden Nu met het smokkelen van vee naar België geen cent te verdienen is, smokkelt men er „menschen" heen. Wilt ge, niettegenstaande de scherpe sluitiug door de Duitschers, over de grenzen, dan kunt ge des nachts er over gesmokkeld worden door 'n geroutineerden smokkelaar, die alle binnenpaden en binnenpaadjes kent, en u voor den civielen prijs van 5 francs over de schreef brengt, zonder dat ge door grenswach ters wordt lastig gevallen. Dezer dagen, of liever één dezer nachten, wist zoo'n geroutineerde drie personen over te loodsen, en verdiende dus 15 francs. (M. c.; Iemand die Zaterdag jTi met de middag boot van 3 uur uit Hansweert te Walsoorden was aangekomen, en met andere passagiers plaats had genomen in de rijtuigen van de tram WalzoordenHulst deelt aan de M. C. mee, dat toen de tram nog stilstond opeens een groot lawaai gehoord werdgeschreeuw en geroep, gevolgd door een hevigen schok. De inzittenden in de rijtuigen werden van hun zitplaatsen afgeslagen, een dame zagen wij een buiteling maken, terwijl anderen zoo danig in aanraking kwamen met de zit banken aaan de tegenovergestelde zijde, dat schampen aan de beenen werden be komen. Wat was er gebeurd? Men had een laadwagen van de zoogenaamde brug laten afrijden zonder de rem te hebben in het werk gesteld. Middelburg. Een tweetal militaireu, die met provoost gestraft waren, wisten uit de kazerne to ontvluchtenzij werden door een tweetal patrouilles in een café aangetroffen en aan gehouden om naar de kazerne te worden overgebracht. Deze overbrenging geschiedde onder groote belangstelling van het Zondagavondpubliek, welke belangstelling ten top steeg, toen een der soldaten bij de Kerkstraat aan de pa trouille wist te ontkomen en het op een loopen zette in de richting van de Markt. Daar er geroepen werd „Houdt hem", greep een agent van politie, die op den hoek van de Markt stond, den vluchtende en leverde hem wéder aan de patrouille over. Intusschen was het publiek steeds aangegroeid en om verdere moeilijkheden te voorkomen werd de Noord straat eenige oogenblikken door de politie afgezet. M. Crt. Door Ged. Staten van Zeeland is de sluiting der jacht als volgt bepaald lo. op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 15 April a.s. 2o. in Zeeuwsch-Vlaanderen waar de gewone jacht reeds gesloten is het vangen van waterwild met slagnetten en bet. vangen van eendvogels in eenc eendenkooi of daar mede gelijkstaand toestel met ingang van 1 April a.s. 3o. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen 4o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 15 Juni tot en met 31 Augustus a s. Van af II Januari tot nadere aankondiging is de volgende dienstregeling bij de Frov. boot op de Westerschelde vastgesteld. Van Vlissingen naar Breskens vm. 7,05, 9.50, 11,— nm. 12,30*) 3,43. Van Breskens naar Vlissingen vm. 7.45, 10,35, nm. 12,40, 1,—, 4,10. Van Vlissingen naar Ter Neuzen vm. 7.05, 9,20 nm. 12,10*) 3,43. Van Ter Neuzen naar Vlissingen vm. 7.15, 9.10,40 nm. 3.15. Woensdag. Van Ter Neuzen naarIloedekenskerke nm.145 Iloedekenskerke naar Ter Neuzen 2,15 Alle booten leggen te Borssele aan. Bij vertraging van trein 12,02 kan dé boot Breskens ten hoogste 5 minuten wachten die naar Ter Neuzen kan wachten tot één uur, behalve des Woensdags, op welken dag zij stipt om 12,10 vertrekt. Geref. Kerken. Beroepen te IJmuiden D. Drentli, cand. te Rotterdam. Bedanktvoor Middelstum D. Pol te Vlis singen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Benthuizen A. II. J. G. van Voorthuizen te Zegveld. Samen heengegaan. Ds. Lamers, em-pred. te Amersfoort, over leed aldaar Woensdag 20 Jan. op 77-jarigen leeftijd. Daags daarop stierf mevr. Lamers, 73 jaar oud. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze luilpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8'/4 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Door den heer mr. P. Dieleman, advocaat ie Middelburg, is, naar we in de VI. Ct. lezen, bij de justitie een klacht ingediend tegen de redactie van het weekblad „de Baanbreker" wegens de opname in de editie van dat blad van 31 Dec. jl. van een voor mr. Dieleman beleedigend artikel. Kindersterfte in het vluchtelingenkamp te Nunspeet. Naar aanleiding van courantenberichten over groote kindersterfte in het vluchtelingenkamp te Nunspeet, heeft het „Haud." een persoonlijk onderzoek aldaar ingesteld. Het bleek dat er een hevige mazelenepi demie oorzaak van was, die zich vijf weken geleden openbaarde. Dagelijks zijn kinderen in het kamp gestorvenéén, twee of drie sterfgevallen kwamen in den aanvang eiken dag voor. In het begin van Januari verergerde de toestandin de tweede week van deze maand stierven dagelijks vier of vijf kinderen op 15 en 16 Januari steeg dit sterftecijfer tot 10 en 11; na die data is dat cijfer weer ver minderd. Deze kwaadaardige mazelen gaan gepaard met longontsteking, 70% der overleden kin deren is hieraan gestorven 30 stierf ten gevolge van algemeene lichaamszwakte. Dat waren voornamelijk de kinderen, die onder zulke ongunstige omstandigheden ter wereld zijn gekomen. Een gedeelte van hen werd geboren tijdens de vlucht uit België, een ander deel kort nadat de moeders op de vlucht de ergste ontberingen en ellende hadden ge leden. Op die kinderen hadden natuurlijk de zorgen en ontberingen grooten invloed gehad. Het Hand. betoogt echter verder dat de kindersterfte tengevolge van deze mazelen-, epidemie niets bijzonders is. Het haalt daar toe voorbeelden aan van vroegere dergelijke epidemiën in dorpen in de omgeving. Er was een te groot aantal kinderen in liet kamp dat de verspreiding der ziekte zeer bevor derde, meent het blad, niemand kan eenige blaam treffen. Sterfte onder de volwassenen is bijna nihil. En de genomen maatregelen hebben reeds ten gevolge dat de ziekte sterk vermindert, Maar dan meent het blad te moeten wijzen op een grooten misstand, welke heersebt in het vluchtelingendorp. Een misstand, zóó ernstig, dat daaruit de vreeselijkste gevolgen kunnen ontstaan voor de kinderen, voor do moeders, voor de gausche omgeving. Want waar in Nunspeet, in dit Belgische dorp van meer dan zevenduizend inwoners, door medici, verpleegsters en door het geheele personeel alles in het werk wordt gesteld om die epi demische ziekte te beperken, te bestrijden, daar wordt door de Belgische moeders niet alleen niet medegewerkt om een goeden ge zondheidstoestand te bevorderen, maar zij werken den arbeid van doktoren en verpleeg sters tegen waar zij maar kunnen. En zij doen dat, door den ziektetoestand van haar kinderen te verzwijgen, zoodat soms in dc slaapbarakken zéér ernstige ongestelde kinderen worden gevonden zij doen dat, door haar kinderen weg te stoppen, als de wijkzuster op bezoek komt of als de zaalchef 's morgens rond gaat om te hooren, wie zich zoo ziek gevoelen, dat ze niet naar de polikliniek kunnen worden ge bracht zij doen dat, door het praatje te verspreiden „jullie maken de kinderen doodwant als ze in de ziekenbarakken komen dan worden ze gebaad dan slaan de mazelen naar binnen en de kinderen sterven" of ze vertellen: „pas op voor het ziekenhuis, daar doen ze de kinderen wat in de melk en dan gaan ze dood." Tegenover deze dwaze vrees staan dan weer staaltjes, dat een moeder, met haar doodziek kindje de polikliniek verlatend, haar kind de wollen deken van het hoofdje nam om zich zelve daarin te warmen. En het diep betreurenswaardige feit van een andere moeder, die het absoluut wist te beletten, dat haar kind in het ziekenhuis werd opge nomen. Het kindje stierf het was ver zekerd bij drie Maatschappijen. Een groote brand. DUSSELDORF. Naar men uit vertrouw bare bron verneemt is de vorige week Maandag omstreeks 8 uur door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een loods te Grafenberg, waarin een groote hoeveelheid benzine en 300 oorlogsauto's geborgen waren, alles bestemd voor het tront. Alles ging in vlammen op. De Duitsche pers mocht van dit voorval goen melding maken. BERLIJN. Op de meest krachtige wijze wordt van welingelichte zijde volgehouden, dat een der Engelsche kruisers bij het ge vecht op de Noordzee is gezonken. De Engelsche admiraliteit had bericht, dat geen enkel Engelsch schip was veronge lukt. BERLIJN. Wegens spionnage is gefusileerd de tooneelspeler Jan Windek uit Krakau, die meer dan 30 jaar in Russisch Polen heeft tooneel gespeeld. 'BERLIJN. Wegens gebrek aan grondstoffen staat de glasindustrie in België, naar het Berl. Tagebl. meldt, (geheel stil. Het buiten land voert de grondstoffen niet aan. Door geschillen der vakvereenigingen over de uit te keeren steun wordt de toestand nog verergerd. LONDEN. Admiraal Beatty ontving een telegram vau gelukwensching met de behaalde overwinning van maarschalk Tienen. LONDEN. Naar de „Daily News" meldt hebben de Russen met opoffering van een geheele regiment van dooden en gewonden, het spoorwegstation Jacobiné in Boekewina vernield. Zij zijn nu meester van de geheele streek, welke het Josefsdal in Hongarije be- heerscht. Burwalwatra zal zich thans niet langer kunnen staande houden. LONDEN. Het Engelsche bewapende koop vaardijschip Lithnou is op de Noordkust van Ierland vergaan. Van de bemanning is nie mand gered. Men weet niet of storm of het loopen op een mijn de oorzaak der ramp is. PARIJS. Het Katli. blad „La Croix" moldt dat de Pauselijke Nuntius te Brussel aan Z. II. den Paus heeft medegedeeld dat Kardinaal Mercier niet in zijne vrijheid beperkt is ge worden en daarom is een protest van den H. Stoel onnoodig. ROME. Naar de Popurlo Romano meldt, lijdt de Italiaansche nijverheid groote schade door hot Engelsche verbod van uitvoer van grondstoffen. Sedert den oorlog is de Itali aansche uitvoer sterker dan die van andere staten achteruitgegaan. Te Cattania hadden volksoploopen plaats wegens gebrek aan zwavel, dat Engeland op de lijst van contrabande heeft geplaatst. Ilet, Rumeensche blad betoogt, dat Engeland zelf de oorzaak is van een geest van onte vredenheid over de Russische politiek. CONST ANTINOPEL. De generale staf meldt, dat door het slechte weer de krijgs bedrijven in de Karpathen geheel hebben op gehouden. De door de Turksche troepen teruggeslagen Russen, leggen nieuwe versterkingen aan. PETERSBURG. (Officiëel). Ondanks de hardnekkige verdediging der Turken aan geene zijde der Tsjofchora, werden de Rus sische aanvallen voortgezet. In de streek van Olty werden plaatselijke gevechten geleverd. Op de overige fronten hadden voortdurend artillcriegevechten plaats, Zitting van Dinsdag 26 Jannari 1915. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig alle leden behalve de heeren Wieland en Donze. De Voorzitter begint met te zeggen, dat we thans onder geheel andere omstandigheden leven dan in 1914. De eerste helft van dat jaar liet zich gunstig aanzien, b.v. in toenomende bevolking, drukker postverkeer enz. Thans echter is dat veranderd sedert Augustus, toen den Europeeschen oorlog uitbrak, zijn we in moeilijker omstandigheden ge komen. Dankbaar moeten we echter zijn, ziende op andere plaatsen rondom ons. In de tweede plaats zegt spr. dat ook onze gemeente genoodzaakt is geweest over te gaan tot bizondére maatregelen o. a. voor de vluchtelingen en spreekt zijn dank tegenover de burgerij uit dat deze zoo gastvrij on-t- gen worden. Schoon er veel gevraagd wordt, is het toch gelukt, dank zij het krachtig optreden der regeering. dat ook wij voor gebrek bewaard zijn gebleven. Spr. hoopt dat wij allen den taak, ons opgelegd in deze tijdsomstandigheden, onder den zegen des Heeren zullen voortzetten en spreekt de hoop uit dat weldra de vrede terugkeere en ons leven weer in zijn vroegere banen kome en dat wij uit dit alles winste zullen trekken voor ons toe komstig leven. Hierna worden de notulen der twee laatste ver gaderingen vastgesteld. Aan de orde komt nu Ingekomen stukken. Bebalve enkele goedgekeurde raadsbesluiten door Ged. Staten en verslagen van Commissieswas o. a. ingekomen een brief van de Commissie van toezicht op mulo-onderwijs waarin gewezen werd op den onhoudbaren toestand bij dat onderwijs door het onder de wapenen zijn van den onderwijzer Bakker en het ziek zijn van den onderwijzer Kok en vraagt daarom maatregelen te nemen. De Voorzitter deelt mede dat eerst zou overgegaan worden tot het oproepen van een tijdelijken onder wijzer, doch daar de heer Kok hersteld is, is men daarvan afgezien met het oog op de kosten. Nu stelt spr. voor om aan de leeraren en leerares, die gedurende dien tijd meerdere lessen gaven en nog geven zullen, pondspondsgewijze uit te koeren het bedrag dat overblijft van het salaris van den heer Bakker. Z. h. s. aangenomen. Omtrent een brief van dezelfde Commissie om trent uitbreiding gymnastiek wordt besloten dat B. en W. deze zaak nader zullen overwegen en daarna met voorstellen zullen komen. Voordat overgegaan wordt tot benoeming van een gemeente-ontvanger stelt de heer Lensen voor in de instructie te doen opnemen een bepaling, waarbjj het vervullen van bijbetrekkingen niet mag geschieden dan met goedkeuring van B. en W. en geen betrekkingen bekleeden die B. en W. tegen het belang van den dienst der gemeente achten. Na enkele discussie wordt dit voorstel verworpen met 6—5 stemmen. Tegen de heeren D. Scheele, Dees, Moggró, De Jager, R. Scheele en De Bruijne. Voor de heeren Visser, Lensen, De Feijter, Eijke en Van Borssum Waalkes. Overgaande tot stemming wordt benoemd tot gemeente-ontvanger de heer D. Tholens Az. met 6 stemmen. De heer IF. J. van den Ouden ver kreeg 5 stemmen. Tot leeraar in do Staatswetenschappen aan de II. B. S. wordt benoemd de heer W S Unger. Een voorstel tot wijziging voorwaarden subsidie aan de Z. VI. Tramweg-Mij. wordt op verzoek van den heer Lensen aangehouden tot een volgende vergadering. Op het adres van den heer Estor, leeraar aan de U. B. S-. om verhooging van salaris, wordt afwijzend beschikt. Omtrent het voorstel tot het aangaan eener geld- leening tot dekking det kosten van ondersteuning aan werkloozen, zegt de Voorzitter dat B. en W. voorstellen de geldleening zoo te wijzigen dat zy in plaats van 400J gulden 6000 gulden wordt. Dit bedrag is dan toereikend tot 1 April. De heer De Jager zegt dat bij hem de gedachte opgekomen is. of het niet wensclielijker zou zijn inplaats van steun te bieden werk te verschaffen, daar deze toestand nog lang kan duren en steun bieden op den duur bezwarend wordt. Hij denkt hierbij b. v. aan de tet stand gekomen dading der vestinggronden. In verband hiermede |worden besprekingen ge bonden ,over het werk van het steuncomité en de Commissie uit den Raad benoemd, wat tot resultaat gaf dat die Commissie goed haar werk verrichtte. Het voorstel tot het aangaan van een geldleening aan ten hoogste 7 wordt z. h. s. aangenomen. Nog wordt z. h. s. aangenomen een voorstel tot wijziging in de begrooting van 1915. Ook worden nog vastgesteld de pensioengrond slagen van enkele gemeenteambtenaren. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering welke overgaat in een commissoriale, ter behandeling reclames H. O. supp. kohier 1914. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Jan. Izak Willem van der Vliet, ond 26 j., jm. en Margarietha Anne Oppeneer, oud 24 j., jd. Frans Ilermanus Geensen, oud 27 j-, jm. en Geer- truida Maria Loof, 25 j jd. Abraham van dei- Hooft, oud 20 j, jm. en Cornelia Dane, oud 21 j., jd. Geboorten. 17 Jan. Adriana Christina Elisabeth Anna, d. van Pieter Kaan en van Elisabeth Maatje Loof. 19 Jan. Jann, d. van Jan de Zeeuw en vau Janna Catharina de Visser, Anna Catharina, d. van Petrus den Tenter en van Mathilda de Nijs. 20 Jan. Cornelia, d. van Adriaan Florussen en van Maria van Drongelen. 21 Jan. Eduardus Petrus Johannes, z. van Hendrikus Johannes Snoek en van Rosalie Sophia Jacobs. Antonia Theodora, d. van Antonie Vente en van Theodora Gerharda Nijhof. 22 Jan. Emanuel, z. van Theophile Notte en van Elodia Maria de Meijer. Overlijden. 22 Jan. Anna Wolfert, oud 95 j., wed. uit het le huwelijk van Willem Cornelissen en uit het 2e of laatste huwelijk van Pieter Ëlve. Cornelia Willems, oud 70 j., wed. van Johannes van Dixhoorn.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3