Kerk en School. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. innerde hij zich zeker de goede uitwerking der Zeeuwscbe poeders. Edoch, hij was den naam van den genees heer vergeten, maar een Belgisch vluchteling verstaat de kunst om zich te redden. En zoo arriveerde te Hulst een brief met geen persoonlijk adres, maar met de aandui ding van den persoon des Esculaaps, van zijne woning en zijn auto-garage, welke brief ter stond kon besteld worden. De verlangde poeders zijn al op weg naar Albion. (M. C.) Ten overstaan van den ontvanger der registratie te Hulst werd Dinsdag te Koewacht aan het gemeentehuis in het openbaar aan de meestbiedenden verkochtc. a. 3000 K.G. tarwe, een 4000 K.G. bloem en ongeveer een 16 vaten petroleum in vaten, kannen en bussen. Al die goederen waren afkomstig van in beslagneming door militairen en rijkspolitie. Buitengewoon veel koopers en nieuwsgierigen waren aanwezig. Zeer hooge prijzen werden niet besteed, alles bleef bij liet middelmatige. Naar schatting is ongeveer een 2300 a 2400 gulden gemaakt. (M. C.) Naar men te Koewacht vernam zijn alle producten, der suikerfabriek van den heer M. Lippens, burgemeester te Moerbeke dooi de Duitschers Zaterdag j.l. aangeslagen. Niets mag meer door de fabriek verkocht en ge leverd worden. Alle bruikbare producten, vooral suiker worden in wagons opgeladen en naar Duitschland vervoerd. (M. C.) Verzending naar Z.-V laanderen. In verschillende bladen staat het volgende bericht De Provinciale Stoombootdienst op de Wester-Schelde te Vlissingen deelt mee, dat volgens beschikking van den territorialen commandant van Zeeland, naar de grensge meenten Biervliet, Oostburg, Sluis, Aardenburg, Retranchement en Cadzand de volgende ar tikelen niet anders vervoerd worden, dan wanneer van zendingen de dubbele waarde wordt gestort bij den ontvanger der invoer rechten en accijnzen te- Breskens. Elke storting moet op zegel geschieden, en komt de pas, na aflevering van de goederen, niet of niet behoorlijk door een ambtenaar of onderofficier geteekend terug, dan is 3e storting in haar geheel verbeurd. De artikelen zijnaardappelen, boekweit, boter, brood, borstel of bierdraf, gerst of gerstemeel, gort, graanafval, grondnotenkoek of meel, haver, hooi, kaas, kool of koolzaad, krachtvoederkoeken, lijnkoek of lijnmeel, lijn zaad, mais en maismeel, oliezaden, peulvruch ten en meel daarvan,pulp, runderen,raapkoek en raapkoekmeel, rogge en roggemeel, rijst, meel van rijst, rijstafval, spek, spoeling, stroop, stroo, suiker en suikerbieten, tarwe en tarwe meel, varkens, vet, vleeschmeel en zout. Walsoorden. Dinsdag was het water in de Schelde zoo woest dat alhier de schutbalken op den dijk moesten gelegd worden het water sloeg er overheen tot in het veerhuis. Een partij vlas, per tram uit de richting Hulst ter verscheping aangevoerd, en ter waarde van circa 39,000 francs, kon niet meer van de kade worden gehaald en leed belang rijke waterschade. De boot Hansweert—Walzoorden kwam anderhalf uur te laat aan. Dinsdagavond juist bij het afdrukken van ons blad, vernamen we door middel van de laatst binnengekomen Prov. boot, dat er weder om een ontzettend ongeluk gebeurd was door de mijnen, en zulks 3 tot 5 menschenlevens gekost had. De Midd. Crt- schrijft nu hieromtrent nader De in den Scheldemond gestationneerde marine wordt wel zwaar beproefd. Eerst de mijnramp te Westkapelle, nu die in de, Wielin gen. Als men denkt aan de gezinnen waarin het doodsbericht van een zoon Dinsdagavond ontvangen werd, komt een gevoel van diep medelijden op met hen die zoo hard getroffen werden. Maar ook een gevoel van verbittering over het, nu ja, noodzakelijke maar toch zoo noodlottige gebruik van die helsche werktuigen, welke vooral in onze omgeving al zooveel schade, schrik en ellende hebben veroorzaakt. Dinsdagmiddag om 2 uur was de luit. ter- zee 2de klasse Luden met 4 schepelingen, alle opvarenden van H.M. „Triton" met de motorsloep in de Wielingen tegenover Nieuwer- sluis werkzaam met veranderingen aan te brengen in het mijnenveld. Waarschijnlijk tengevolge van het te vroeg rijzen eener mijn bij het lichten, kwam deze tegen de boot en ontplofte, sloep en opvarenden uiteenscheurend. Slechts stukken van de lijken der slacht offers werden op de plaats des onheils ge vonden en door een torpedoboot te Vlissingen aangebracht. Het slachtoffer Grijspaardt uit Middelburg was machinist bij de Mij. Zeeland. Hij was eenige zoon en bereikte den leeftijd van 22 jaren. De luit. ter zee Luden was, naar wij ver nemen 26 jaar oud. Van andere zijde deelt men ons mede, dat gedood werden luitenant ter zee 2e kl. L. M. Luden, uit Amsterdam de korporaal-torpedist B. J. de Jager, Stamb. 3184; de zeemilicien-matroos L. Reeman, Stamb. 546; de zeemilicien-machinedrijver J. M. Grijs paardt, Stamb. 976 en de zeemilicien A. L. van den Elshout, Stamb. 765. Uit Breskens meldt men aan eenige bladen Ongeveer half een was de mijnenlegger „Triton" uitgevaren om een mijnversperring te lichten. Door den laatsten storm waren eenige mijnen losgeraakt. Ter hoogte van het gehucht Nieuwersluis, ongeveer een uur loopen westwaarts van Breskens, stootte de sloep op een der losgeraakte mijnen, waarop een ontzettende ontploffing volgde, en de barkas onmiddellijk zonk. Deze lezing wijkt dus af bij de bovenstaande, volgens welke de mijn bij liet ophalen eerst zou zijn losgeraakt en welke naar wij vernemen de juiste is. Door den chef van den marinestaf wordt medegedeeld, dat het ongeluk niet veroorzaakt is door het stooten op een drijvende mijn, zooals in een bericht uit Breskens aan som mige bladen werd gemeld, maar dat de ont ploffing plaats had toen IIr. Ms. Triton bezig was met de verwisseling van het mijnenveld. Deze werkzaamheden, welke gedurende den geheelen duur der mobilisatie op gezette tijden plaats hebben gehad, zijn uit den aard der zaak niet van gevaren ontbloot, doch de ver wisseling is noodzakelijk om zekerheid te hebben, dat de mijnen in goeden staat ver- keeren en daardoor te voorkomen dat latei- bij definitieve opruiming ernstige ongelukken zouden plaats vinden. Z. K. H. Prins Hendrik bracht lieden een bezoek aan den opperbevelhebber van zee> en landmacht otn hem zijn deelneming te betuigen met het groote verlies, dat onze marine ten gevolge van het ongeluk in de Wielingen heeft geleden. Naar wij nader vernemen was de mijn, die de ontzettende ontploffing in de Wielingen veroorzaakte, boven water toen het ongeluk gebeurde. Even voor de ramp had men van een naburig vaartuig gezien hoe luitenant Luden over de mijn hing, ooerenschijnlijk bezig deze te inactiveeren. Hetzelfde werk was door hem reeds tallooze malen verricht, zoodat waarschijnlijk een niet te voorziene gebeur tenis, wellicht tengevolge van de woelige zee, die de mijn in schuinen stand tegen de boot kan hebben geworpen en zoo-tot ontploffing gebracht, moet hebben plaats gegrepen. Deze houding in aanmerking genomen heeft men aan het lijk van dezen officier de iden titeit vast weten te stellen. Ook zijn over blijfselen herkend van den milicien Reemans. Van de andere slachtoffers zijn geen over blijfselen gevonden. De meekrap weer in eere. Men meldt ons uit Schouwen en Duiveland Daar tengevolge van den oorlog de grond stoffen voor verschillende verfstoffen niet worden ingevoerd is de prijs van de meekrap, die op ons eiland nog door enkele boeren wordt geteeld, ontzettend gestegen en worden er sommen voor betaald als in geen jaren het geval was. De eenige fabriek op ons eiland, de Kapel, in de gemeente Kapelle bij Zierikzee is d»n ook dagelijks weer in volle werking, en werpt een zoet winstje af voor de boeren-aandeel- houders. (M. C.) Loop der bevolking van Ter Neuzen. Geref. Kerken. Beroepente StellendamP. Zijlstra te Amsterdam. Bedankt: voor Ten Boer: II. Ilummelen te Haarlemmermeer. Ned. Herv. Kerk. Beroepente HelmondA. R. de Jong te Veghel. Bedanktvoor VeenendaalJ. II. F. Remme te Oud-Beierland. Een milicien schrijft uit Den Ilaag aan de „Soldatenkrant" Het is mij een behoefte het onderstaande mede te deelen Op de 16den Januari hadden wij een divi- visic-oefening. Het weer dat we hadden was echt guur. Nu en dan hadden we regen en hagelbuien, die ons in het gelaat striemden. Maar wat mij en zeker ook de anderen goed deed, was dat onze geëerbiedigde Koningin zoo geheel en al met haar soldaten meeleeft. Immers bij Voorschoten stond zij in de mod der, in regen en wind het voorbijtrekken der troepen aan te zien gedurende 4 uren. Dit deed mij en naar ik hoop al onze soldaten ontzettend goed en geeft blijk, hoe onze Vor stin iri deze tijden met haar soldaten meeleeft. Ik hoop niet dat het gebeurt, maar mocht het zijn dat ons vaderland nog eens in gevaar kwam, dan zouden wij allen eendrachtig, zon der rang of stand, ons leven veil hebben voor Koningin en vaderland. Ingewisseld Belgisch geld, Wij melden reeds dat in de provincie Zeeland alleen voor ruim 7 millioen frank door de Nederlandsche Bank werd ingewisseld. Het totale bedrag van het in Nederland uitgewisselde en ook wel grootendeels ver teerde Belgisch geld is volgens de Tel reeds tot boven de 18 millioen frank gestegen. Diamante n industrie. In Bergen op Zoom zijn naar de Avond ster meldt, door enkele Belgen in de be staande slijperij enkele molens in gang gezet. Van het stichten eener slijperij te Scheve- ningen hoort men niets meer. Nu komt het bericht, dat te Turnhout eenige diamantslijperijen eenige dagen per week zullen gaan werken. Dat het opruimen van mijnen in volle zee zeer lastig is blijkt wel hieruit, dat een mijn eest zonk tot explosie te komen nadat er van een onzer oorlogsbodems niet minder dan 50 granaten van 7.5 c.M; 140 granaten van 3,7 c.M. en ongeveer 1000 geweerpatro nen op verschoten waren. Voor het verwoeste land. Naar aan de N. R. C. wordt medege deeld, heeft een firiancieele commissie uit een der voorname fabriekscentra van België de hand gelegd op 60 a 70 millioen Hollandscho steenen van de Waal, om terstond na den oorlog met kracht het herbouwen van ver woeste fabrieken en huizen ter hand te kun- hen nemen. Verboden is de uitvoer van Chilisalpeter, kalksalpeter, kalkstikstof, stikstofkalk, zwavel zure ammoniak, ammoniak superphosphaat, guano en andere stikstofhoudende meststoffen, van hars en terpentijn en van superphosphaat. Te New-York is de eerste afdeeling van een groep van tusschen de 75 en 100 Belgische gezinnen aangekomen, die voornemens zijn ergens in het Zuid-Westen van de Vereenigde Staten een kolonie te vormen. Deze eerste afdeeling bestond, naar de N. R. C. verneemt, uit zes gezinnen, 21 menschen omvattende, die allen te Antwerpen hadden gewoond, maar na de vernieling van lmn huizen broode loos geworden. De passage was uit een ondersteuningsfonds betaald. LONDEN, 20 Januari. (Reuter.) Hoewel de prijzen der levensmiddelen minder zorg baren dan andere winters door de geringe werkloosheid en de verhoogde loonen in ver scheidene bedrijven, wekt de prijs van het brood, die meer is gestegen dan die var. andere voedingsmiddelen, eenige ongerustheid. Deze wordt nu echter weggenomen door het goede nieuws uit Buenos-Aires nopens den Argentijnschen oogst. Totdusver kon men de menschen moeilijk geruststellen wegens de aanhoudende regens in Argentinië, die het ónmogelijk maakten het koren te vervoeren, maar de regens hebben nu opgehouden, het nieuwe koren wordt langs de spoorwegen vervoerd en zal de volgende maand op weg zijn naar Engeland. Bovendien is de hoeveel heid Canadeesch en Amerikaansch meel, thans op weg naar Engeland, tenminste het dubbele van de hoeveelheid die in Februari pleegt verscheept te worden. Men heeft hierdoor niet alleen de zekerheid dat er voldoende zal zijn, doch ook dat de reserve-voorraden kunnen worden aangevuld. De uitwerking van het nieuws uit Argentinië deed zich al voelen op de heden gehouden korenmarkten, waar de prijs van Engelsche tarwe een shilling per quarter is gedaald, terwijl er aanwijzingen zijn voor verdere daling. Naar Maandagavond j.l. uit Rome werd ge seind, bevat de eerste officieele lijst van de menschen, omgekomen bij de aardbeving in midden Italië en van wie de lijken zijn ge vonden, in totaal 33.541 namen. Veel meer Mooden moeten zich evenwel nog onder de puinhoopen bevinden. Omtrent het reddingswerk worden voor beelden van menschen verhaald, die, ofschoon dagen lang bedolven, toch nog heelhuids konden worden uitgegraven of zichzelf wisten te redden. Dit was o.a. het geval met een echtpaar, dat de derde verdieping van een huis te Avezzano bewoonde. Toen de aard beving plaats had, schenen zij te bed. De heele woning stortte in en kwam in den, blijkbaar zeer omvangrijken, kelder terecht. De matrassen redden het leven van den man en de vrouw, die gedurende zes dagen daarna bezig zijn geweest om zich door de ruïne een uitweg te banen en daar inderdaad in zijn geslaagd. In een plaats, Sora, bleef maar één persoon gespaard. Ook in Civita Antino is slechts ëéu overlevende, een bejaard en rijk man, die reeds gedurende drie jaar verlamd is. In zijn leunstoel werd hij uit het huis geworpen én later ongedeerd teruggevonden. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) M. de R., Parijs, 22 Jan. Het gisterenavond elf uur uitgegeven bulletin vermeldt De vijand beeft onze stellingen ten Noord westen van Notre Dame de Lorctte gebom bardeerd en 's morgens om 5 uur een nachte lijken aanval daarop gedaan, welke echter werd afgeslagen. In Champagne hebben we twee bosschen ten Noorden der hoeve Beau Séjour bezet. De vijand deed tevergeefs tegenaanvallen. In Argonne deed de vijand een ernstiger aanval op een vooruitstekend punt van onze stellingen. Een hevig bombardement heeft onze loopgraven vernield. Daarna liep de vijand storm doch de aanval werd afgeslagen. In den Boven-EIzas duren de infanterie- en artillerie-gevechten bij Hartman-Weileskop voort. Stockholm. Het Zweedsche stoomschip Drudt uit Geisler is in de Botnische golf op een mijn geloopen en gezonken. De kapitein en vier man zijn omgekomen. De andere beman ning, waarvan er twee gewond waren, werd gered. Washington. De Amerikaansche regeering kreeg van haar Consul te Bremen telegrafisch bericht, dat de Duitsche regeering het aan gehouden Amerikaansche schip Wijnbyr met een lading katoen aan boord heeft vrijgelaten. Van deze aanhouding was bij de Ameri kaansche regeering niets bekend, zij zal hare' houding bepalen, na kennis genomen te heb ben van het rapport van den Amerikaanschen Consul te Bremen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 24 JANUARI 1915. De ramp in de Wielingen. Gedurende de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: C. J. van Hecke, bakkersnkecht, Noordstraat 78, uit Antwerpen. M. O. Pladdet, veldarbeider, Baan- dijk, uit Hoëk. Th. J. Linthorst, koopman, Nieuw- straat 13, uit Deventer. Vertrokken zijn S. W. Versloot, bakkerskn., O 36, naar Axel. J. de Braai, koewachter, P 94, naar Hoek. C. J. de Ridder, agent van politie, Dekkerstraat 42, naar 's Gravenhage. O. J- van Broekhoven, werkman, O 193s, naar IJzendijke. M. Herrebout, koewachter. O naar Hoek. H. M. de Koningin en het leger. Uitvoer verboden. Het brood in Engeland. Na de aardbeving. Nu onder de thans heerschendo omstandigheden do uitvoer aan tal van artikelen verboden is, moesten regelingen getroffen worden om aan de uitvoer verboden de hand te kunnen honden. Het is mij echter gebleken, dat de daaromtrent uitgevaardigde voorschriften nog niet algemeen bekend zijn; zeer ton nadeele van de exporteerenden en het is daarom M. de R. dat ik U verzoek mij wel in de gelegen heid te willen stellen, door middel van Uw geacht blad belanghebbenden in te lichten. Eén dier voorschriften dan is deze „Geen inlading ten uitvoer mag geschieden dan onder toezicht van ambtenaren en op ver toon van eene aangifte ten uitvoer, terwijl de colli dienen te worden geopend, teneinde den inhoud te kunnen visiteeren. Bovendien is het, ter verkrijging van eene juiste omschrij ving der goederen in de aangifte ten uitvoer noodig, dat die aangifte door de afzenders zeiven wordt ingevuld," De goederen worden dan onder verzegeling ge bracht en blijft aan het grenskantoor, als regel, eene nadere visitatie achterwege, terwijl in andere gevallen de visitatie 'aan het grenskantoor plaats heeft, welke dikwijls met veel oponthoud en on kosten gepaard gaat. Iedereen dus, die goederen wonscht uit te voeren geeft daarvan vóórdat liij met de inlading begint, kennis aan de ambtenaren van de belastingen, met opgave van den tijd wanneer de inlading zal plaats hebben en onder overlegging der vrij-aangifte ten uitvoer. Dij handelt daarmede bovenal in zijn eigen belang. U, M de R., dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik Uw dw. OOSTERHUIS, Kom mies-verificateur. Ter Neuzen, 22 Januari 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur Ds. Chr. Bruins. Axel Stationstraat 9 nur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur Ds. J. H. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. G. de Walle Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/i en 2 uur Dhr. L. Dek. Axel 9en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenlioltz. Zaamslag 9'/z en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9'/i en 2 uur, Ds. E. Raams. Zaamslag Chr. Geref. Kerk. 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Dhr. Kok van Ierseke. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5*/2 uur, Evangelisatie. HULST, 18 Januari 1914. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe15,25, Rogge 13,—, Wintergerst 13,Zomergerst 12,75, Haver ƒ13,75, Erwten 15,50, Witte Boonen ƒ19,— Bruine Boonen ƒ16,—Duivenboonen ƒ13,—, Paardenboonen 12,50, Boekweit Lijnzaad 32,—, Aardappels 2,75. Koolzaad per zak van 106 liters 5, Boter per kilo 1,50. Eieren per 26 stuks 1,30. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 17 stuks rundvee, 33 varkens, schapen, waar van verkocht 12 stuks rundvee en 25 varkens.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3