Oorlogsberichten. Biimenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. de vijand vergeefs getracht heeft ons bruggen hoofd bij de Yser-monding te vernielen, terwijl wij er in slaagden een deel zijner bijkomstige werken te vernielen, alsmede bij St. Joris een hoeve, die zeer versterkt was. In den sector Yperen-Lens hebben artilleriegevccbten plaats gebad met afwisselende hevigheid zeer hevig was het bombarderneut van Blangy bij Atrecbt. Over de frontdeelen SoissonsCraonne en Craonne—Reims valt niets te vermelden. In de omgeving van Champ de-Chalons en ten Noorden van Perthes is onze artillerie zeer krachtdadig tegen de vijandelijke veldwerken opgetreden. In het bosch La Grurie beeft de vijand een onzer loopgraven hevig aangevallen onze troepen weken een oogenblik terug, maar hebben met twee krachtige tegenaanvallen de stellingen, die wij hadden, in hun geheel her nomen. Bij St. Hubert bebben de üuitschers een Noorwestelijk vooruitspringend deel onzer loopgraven in de lucht doen vliegen, doch onze troepen wierpen zich in de ontstane kuilen en gaten en verhinderden den vijand er zich te nestelen. Ten Noordwesten van Pont-a-Mousson, in het bosch van Le Prêtre, hebben wij honderd meter vijandelijke loop graaf, die wij eergisteren veroverd hebben, voor ons ingericht. De vijand viel, zonder goeden uitslag, den sector Thann aan, waarbij artilleriegevecbten plaats badden met een voor ons gunstig verloop. Aan de Aisne. In een hoofdartikel schrijft de Times, dat er verschillende aanwijzingen zijn, waarvan sommige nog duister zijn, dat de druk van de Duitschers in Frankrijk toeneemt. In Vlaan deren en in de Fransche mijndistricten is de toestand vrijwel onveranderd, maar dit is te meer aan de modder dan aan gebrek aan initiatief bij den vijand te wijten. Waar de Duitschers in staat meenen te zijn om toe te slaan, staan zij klaar om het te doen. Over de positie aan de Aisne zegt de Timés, dat deze geen aanleiding moet geven tot ongerust heid, maar het publiek moet zich duidelijk maken, dat de Duitschers niet gemakkelijk uit de stellingen zullen worden gedreven, welke zij thans al vier maanden lang bezet houden. De Times vindt bet te betreuren, dat het be richt over de overwinning der Engelschen bij la Bassée niet eerder is tegengesproken. De correspondent van de Times in Frankrijk is van meening, dat de aanvallen van de Duitschers bij Autrêchis, ten Westen, en op Troyon en Beaulnes, ten Oosten van Soissons, erop wijzen, dat de Duitschers voorshands geen poging zullen doen om bij Soissons over de Aisne te komen, maar eerst de wig, die zij in de Fransche linies hebben gedreven, willen verbreeden. De correspondent is van meening dat hun zulks niet gemakkelijk zal vallen, omdat de positie der Franschen tusschen Autrêches en Vic-sur-Aisne zeer sterk is, terwijl aan den Oostkant het fort Condé (bij de samenvloeiing van Aisne en Vesle) sedert bet op de Duit schers is herwonnen, tot een sterk steunpunt is gemaakt. Duitsche luchtschepen boven Engeland. BERLIJN, 20 Januari. (Wolff.) De marine staf deelt officieel mede In den nacht van 19 op 20 dezer hebben marineluchtschepen een aanval ondernomen op eenige versterkte plaatsen aan de oostkust van Engeland. Het weer was mistig en regen achtig. Verscheidene bommen zijn met suc ces geworpen. De luchtschepen zijn beschoten, doch onver let teruggekeerd. Een Ouitsah luchtschip boven Engeland. YARMOUTH. (Reuter). Dinsdagavond om half negen heeft een vijandelijk luchtschip hier verscheidene bommen geworpen, die vrij belangrijke schade hebben aangericht. Het vijandelijke luchtschip bleef 10 minuten boven Yarmouth en wierp vijf bommen neer. Drie menschen werden gedood, verscheidene huizen vernield en vele ruiten verbrijzeld. Het luchtschip liet daarop twee bommen vallen te Sherringham, waar geen schade werd aangericht, en eveneens te Cromer. Naar bericht wordt, werd te Yarmouth aan één man het hoofd afgeslagen. In winkels en huizen werden ruiten verbrijzeld. Twee bom men vielen neer aan den zeekant, twee andere op gebouwen. Het luchtschip kon men door de duisternis niet ziende machine was echter duidelijk te hooren. Ook werden lichtflitsen in de lucht gezien. Binnen den tijd van tien minuten waren de bommen geworpen. Daarop trok het luchtschip over de stad heen. Een Zeppelin vloog Dinsdagavond te 10 uur 45 min. over Kings Lynn en wierp vier bommen naar beneden. Eveneens zijn bommen ge worpen in de nabijheid van Sandringham, waar de koning een paleis heeft. De schade te Yarmouth wordt officieel op 50 geschat. Te Yarmouth zijn 2 doodeu, evenals te Kings Lyan. Twee huizen zijn te Kings Lynn vernield, één beschadigd. In een der huizen werd een jongen van 17 jaar gedood, zijn vader onder het puin bedolven. Deze werd daaronder weggehaald en naar het ziekenhuis gebracht. In een ander huis werden een zuigeling en de moeder gekwetst. Vijf tot zeven bommen werden geworpen. Het ronken van den motor scheen er op te wijzen, dat de Zeppelin na Kings Lynn te hebben verlaten in oostelijke richting vloog. De Koning en de Koningin kwamen van Sandringham eenige uren vóórdat het Duitsche luchtschip boven die plaats verscheen. LONDEN. De menschen hier hadden lang zamerhand bet geloof verloren, dat de Zeppelins werkelijk nog eens zouden komen. Maar nu zijn zij er dan toch geweest en zij hebben hun bommen geworpen ook. Het gerucht, dat te Hunstanton een Zeppelin naar beneden is geschoten, is van Central News (een weinig vertrouwbaar nieuwsagentschap Red. N. R. C.) De nacht was donker en stil. De menschen vertellen, dat terwijl Yarmouth trilde van de ontploffingen, niemand het luchtschip heeft kunnen zien. Te Londen worden de voorzorgsmaatregelen onmiddellijk verdubbeld. Bijzonder daarvoor aangewezen politieagenten werden opgeroepen enz., doch geen Zeppelin verscheen, ofschoon de Daily Telegraph verzekert, dat er den zelfden avond een boven Gravesend is gezien. De toestand in de Kempen. De toestand in de Kempen blijft onveranderd. De levensmiddelen zijn echter in prijs ge stegen en van de arbeidersbevolking lijden velen gebrek. Het voedsel op bet platte land in België rijst schrikbarend in prijs en is veel duurder dan in Antwerpen, behalve eieren en boter. De fabrieken staan nagenoeg allen stil. Te Turnhout is de groote tijkfabriek van de Gebroeders Vughes, die een 500 arbeiders werk verschafte, stop gezet wegens gebrek aan grondstoffen. Daartegenover staat, dat de diamantslijperij welke te Turnhout gevestigd is, het werk heeft hervat met 60 man gedu rende drie dagen per week. De requisities van het Duitsche leger duren voort en deze worden steeds veeleischender. De in Kempen vertoevende soldaten zijn afkomstig uit Westfalen en behooren tot het landstormregiment Hagen. Zij zijn bij de burgers ingekwartierd, waarvan deze U/s mark per dag en per man ontvangen. Met de betaling dier gelden vlot het echter niet erg. Wel werden de pensioenen van sommige Belgische rijksambtenaren en be ambten door het Duitsche gouvernement uit gekeerd. De wet op den kinderarbeid, zooals deze in Duitschland geldt, is de vorige week ook in de Kempen ingevoerd. De ouders zijn nu verplicht hun kinderen beneden de 18 jaar naar school te zenden. De spoorweg van Turnhout naar Antwerpen is hersteld en de treinenloop voor personen vervoer geopend. Er wordt echter weinig gebruik van ge maakt, daar de reis zeer duur is. De toestand in Polen. De Nowa Reforma van 6 dezer bevat een hoofdartikel, ten betooge, dat heel Polen, van de Karpathen tot aan de Oostduitsche grens, éen slagveld, een groote ruïne, een groote woestenij is. Twaalf millioen Polen zijn tot den bedelstaf gekomen, velen van hen steryen van gebrek. Het betreft bier niet een pro vincie, maar een geheele natie, die aan den tegenwoordigen oorlog onschuldig is en die een vreeselijk treurspel doorleeft en de ver schrikkelijkste offers brengt. België deelt met de Polen in dit wrecde lot. Belgie had echter schrijft het blad zijn noodlot kunnen vermijden, terwijl de Polen volmaakt on schuldig zijn. Aan België denkt iedereen, vooral zijn bondgenooten, verder de onzijdige staten. Amerika verzamelt geld voor België en zelfs van den Apostolischen Stoel is een roep om hulp gekomen. Over de Polen spreekt daarentegen niemand. „Noch de onzijdige staten, noch Amerika denkt aan ons. Niet genoeg, dat wij alles verloren hebben, wij moeten ook dagelijks aanzien, hoe onze kin deren van koude en honger omkomen, hoe onze zoons op iiet slagveld sneuvelen. Wij hebben helaas geen „ambassadeurs" in de buitenlandsche pers. De oorlogscorresponden ten verzwijgen meestal die verschrikkelijke dingen, omdat zij ons land nooit gekend hebben en omdat zij aannemen, dat ons land er altijd uitgezien heeft zooals nu. Wij hebben helaas niemand, die den veldheeren van Europa met luide stem zou toeroepen„Redt de natie, die door den oorlog van alles beroofd is Redt de natie, die voor u geleden heeft en voor u lijdtDie natie is eeuwen lang een wering van West-Europa geweest en is ook nu een slagboom geworden, die alle verschrik kingen van den oorlog van u verre houdt." „Zulk een stem is helaas in Europa niet opgegaan. Wel echter heeft zich een sterh onder de Polen zeiven doen vernemen. De Krakausche prins bisschop Sapieka heeft een oproeping gericht tot de heele christelijke wereld, met het verzoek om de ongelukkige natie, die tengevolge van den Europeeschen oorlog de vernietiging tegemoet gaat, hulp to verleenen. Indien er in Europa nog beschaving en geweten bestaan, dan moet aan de Polen snel hulp verschaft worden. Elke week van aarzeling is een veroordeeling van duizenden tot den hongerdood. Het is de plicht van de beschaafde volken, om de Poolsche natie niet onder te laten gaan. De Polen hebben het recht, op de wereld een beroep te doen om hen te beschermen." De partij der Russen. Wolff's bijzondere berichtgever in het Oosten seint uit Lowicz Ik had gelegenheid met een officier van hoogen rang bij den Duitschen generalen staf te spreken, die bijzonder goed ingelicht is over de gebeurtenissen op het oostelijke gé- vechtsterrein. Hij verwees naar de zoo juist openbaar gemaakte officieele uiteenzetting van da krijgsverrichtingen in Polen en Galicië en voegde daaraan toeGij ziet, dat het groote Russische offensief geheel in elkaar is gestort en gij kunt u er op verlaten, dat de Russen onmachtig zijn om het offensief in grooten stijl niet alleen voor het oogenblik doch ook nog binnen ettelijke maanden te hervatten. Voor April of Mei kunnen zij er niet aan denken, en ook dan slechts wanneer zij erin slagen het leger met een anderen geest te bezielen en de uitrusting van het leger te vernieuwen. Maar vestig uw aandacht op nog wat anders. Het officieele verslag toont duidelijk aan, hoe de op een vleugel verkregen resultaten hun werking op het geheele front uitoefenen. Het Russische offensief tegen Krakau heeft dooi den Duitschen opmarsch naar Warschau schipbreuk geleden. Nu hebben de Russen om Warschau te beschermen zoo geweldige troepenmassa's naar hun rechtervleugel moeten werpen, dat zij in Galicië en tegen Hongarije, ook wanneer de toestanden in hun leger beter waren geweest, in .'t gelieel geen be slissende krijgsverrichtingen hebben kunnen ondernemen. Uit het offensief tegen Krakau is een verdediging van Warschau geworden. Zou de grootvorst nu voor een groote onderneming in Galicië zijn rechtervleugel weer verzwakken, dan zon hij naar mensche- lijke berekening Warschau moeten prijsgeven. Het zou echter een onjuiste zet op het schaakbord zijn, Warschau tegen Krakau te ruilen, zelfs dan, wanneer de Russen zeker konden zijn van de inneming van Krakau. Doch dat is geenszins het geval. Veeleer zouden de bondgenooten een toren nemen en ten hoogste een pion prijsgeven. Neen, de partij staat niet zoo goed voor de Russen. Zweedsch schip beschoten. Het Zweedsche stoomschip Halfdan, dat Maandag, uit Engeland komende, te Norr- köping aankwam, meldt, dat toen het stoom schip hij 't binnenloopen der haven van Li verpool de forten passeerde, en op het punt was de vlag te hijschen, van een fort een kanonschot op het stoomschip werd gelost. De kogel ging tusschen de commandobrug en de fokkemast door en viel in het water. De kapitein gaf bij de Zweedsche overheid kennis van het voorval en verlangde dat de Zweed sche minister van buitenlandsche zaken bij de Engelsche regeering vertoogen zou houden, daar de beschieting van vreedzame handels schepen onder Zweedsche vlag in strijd is met het volkenrecht. LONDEN, 20 Jan. Aan de „Daily Chro nicle" wordt uit Noord-Frankrijk gemeld den 15den Januari is de stad Frelighien bij Armon- tières door de Engelschen bezet, waarbij de Duitschers, die voor een aanval waren samen getrokken, werden overrompeld. Suikervoorraad. KRISTIANIA, 20 Jan. De regeering heeft totaal 200,000 ton suiker gekocht, die in de verschillende steden van Noorwegen als reserve zullen worden opgeslagen. Er bestaat geen plan, tot invoering van een suiker-monopolie, waarvan eerst sprake was. Te Kopenhagen is een particulier telegram uit Berlijn ontvangen, volgens 't welk Maandag een Zeppelin op groote hoogte boven Parijs heeft gevlogen. Amerika en Engeland. BERLIJN, 20 Januari. Volgens de New York Herald zal nog deze week te Londen een nieuwe Amerikaansche nota met scherp omlijnde minimum eischen worden ingediend. BAELEN, 19 Januari. Gisternacht is een Duitsche goederentrein bij Net in het kanaal van Hasselt naar Turhout gereden, waarbij 14 militairen werden gedood. De brug, die indertijd was opgeblazen, was nog niet her steld en doordat er geen licht bij de brug was geplaatst, reed de trein het water in. Een Duitsch vliegtuig boven de Theems? LONDEN, 20 Januari. (Reuter.) Gisteren avond omstreeks 10 uur zag men ter hoogte van Gravesend een vliegtuig de Theems op vliegen. Een Duitsch vliegtuig? 1JMUIDEN, 20 Januari. Hedennacht te halftwee is nabij Wijk aan Zee een lucht vaartuig, dat vermoedelijk een groot vliegtuig, geen Zeppelin, is geweest, voorbijgegaan, vliegende ongeveer in de richting N.W.Z.O. AMSTERDAM, 20 Januari. Naar wij ver nemen, is in den afgeloopen nacht boven eenige punten in de stelling van Amsterdam een luchtvaartuig, dat vermoedelijk een vlieg tuig is geweest, gesignaleerd. Daar het mistig weer was, heeft men echter niets gezien en alleen de motor gehoord. (N.R.C.) De Turken en de Joden. LONDEN, 20 Jan. De „Daily Mail" ver neemt uit Kaïro, dat 18000 Joodsche vluchte lingen uit Palestina binnenkort te Alexandrië worden verwacht. Blijkbaar willen de Turken alle Israëlieten uit Palestina verdrijven. De minister van financiën brengt ter algemeene keunis dat als kantoren waar de Nederlandsche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor Ide nikkelen en bronzen kan worden ingewis seld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens, zijn aangewezen a. de Nederlandsche Bank te Amsterdam b. de kantoren der betaalmeesters c. de navolgende kantoren der directe belastingen en der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen in Zeeland Axel, Goes, Hansweert, Heinkenszand, Hon- tenisse, Hulst, Sas van Gent, (Vlissingen directe belastingen en accijnzen), Vlissingen (invoer rechten en accijnzen), IJzendijke, Zierikzee d. het kantoor der registratie en domeinen te Oostburg. De aanwijzing voor de onder c en d ge noemde kantoren geldt slechts voor zoover de vereischte standpenningen aldaar voorhan' den zullen zijn. TER NEUZEN, 22 Januari 1915. In dg op a. s. Dinsdag, des voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Benoeming van een Gemeente-Ontvanger. Benoeming van een Leeraar in de Staats wetenschappen en Staathuishoudkunde aan de Gem. H. B. S. Voorstel tot wijziging voorwaarden waar onder subsidie is verleend aan de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij. Voorstel inzake adres van W. Estor. Voorstel inzake gebruik lokalen H. B. S. Voorstel tot aangaan eener geldleeuing tot dekking der kosten van ondersteuning aan werkloozen. Wijziging begrooting dienst 1915. Reclames Hoofd. Omslag Supp. Kohier 1914 Wij maken onze lezers opmerkzaam op achterstaande advertentie aangaande den schriftelijkon cursus ter opleiding voor kommies bij de belastingen. De heer Van den Broek zond ons een com plete serie van lessen voor dien cursus en het komt ons na inzage voor, dat deze recht streeks tot het doel leidt en zeer practisch is. Blijkens de advertentie heeft de heer Van den Broek reeds zeer goede resultaten met zijne opleiding bereikt. Zij die plan mochten hebben, voor kommies te studeeren, vinden hier eene gelegenheid om met geringe kosten klaar te komen. Gisterenavond werd in het lokaal Bethel alhier de tiende Jaarvergadering van de Jon- gelingsvereeniging op Gereform. Grondslag „Onze hulpe zij in den Naam des Heeren" gehouden. De Eere-Voorzitter. Ds. J. F. van Hulsteijn, sprak een openeningswoord. Jaarverslagen werden uitgebracht, voordrachten en inleidin gen geleverd. In de pauze werden verver- schingen aangeboden. Van de begunstigers waren slechts enkelen tegenwoordig. De plaats die hierdoor openbleef werd aangevuld door vele militairen, die er mede een aangename avond door hadden. Het was reeds half 12 geweest, toen dit 10e jaarfeest eindigde. Door het Comité van den Schooldag is besloten dit jaar den Schooldag te houden in twee avondvergaderingen. D. V. zal de eerste vergadering gehouden worden op Donderdag 28 Januari a. s. in de Gereformeerde kerk te Axel. Daar hoopt alsdan op te treden de WelEerw. Heer Ds. D Pol van Vlissingen, met het onderwerp„Onze schoolstrijd en de teekenen der Jijden". Aanvang 's avonds zes ure (zie advertentie in dit no.) De tweede avondvergadering zal D. V. gehouden worden in Februari te Ter Neuzen. In het Diaconiehuis alhier is heden de oudste dergenen die daar liefderijk verzorgd worden, overleden. De weduwe Elve bereikte den leeftijd van 95 jaar. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de M. Crt. Door de aanhoudende zware regens zijn hier als overal elders in ons vaderland de polderwaterstanden er hoog, wat voor de polders die door den Oostbeer bij Ter Neuzen hun water afvoeren des te erger is, nu in plaats van 3 slechts 2 kokers de gewone volle afwaterings-afmeting hebben. De mobilisatie heeft de* schuld dat thans niet 4 kokers in dien beer het overtollige polderwater afvoeren. Daar de afwatering door de bestaande 3 kokers al sedert lang niet meer aan de be hoefte voldeed is men overgegaan tot het maken van een 4de sluisopening in dezen beer, welk werk reeds in uitvoering en een heel stuk gevorderd was, toen het met de mobi lisatie moest worden stil gelegd. Toen men na eenige weken weder zou voortwerken bleek de dam, geplaatst tot algeheel in het droge werken voor de voltooiing der doorhakking van het toen slechts maar 1 M. dik meer zijnde muurwerk van den beer en die van zoodanige afmetingen moest zijn, dat de af watering door den 3den koker werd belem merd niet meer voldoende dicht te zijn. Het dicht maken daarvan blijkt zeer vele moeilijkheden op te leveren, zoodat thans wat het afwerken betreft, men nog weinig verder is dan bij de mobilisatie. Ook hier heeft de wereldoorlog dus nadeelige gevolgen. Een Belgisch vluchteling, thans in Enge land verblijvende, was stellig zeer tevreden geweest over de behandeling van een der dokters te Hulst, want weer ziek zijnde, het

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2