Hniireoolutionalt öeov Dkuws* en üfloerientieblad Zeeland De Oorlog. Gem eenter a a d. FEUILLETON. JDe Broeders. Lit de Pers. No. 1191. Zaterdag 23 Januari 1915. 12e Jaargang. ABONNEMENT; Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. uitgezonderd op Feestdagen» bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az, te TER NEUZEN, inzending tan aóverfentlën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte bèrekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Verga dering van den Gemeenteraad zal worden ge houden op Dinsdag den 26 Januari 1914, des vóórmiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 22 Jan. 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZING A V Over militairisme. Het is niet gemakkelijk om op de hoogte te komen van de werkelijke stemming der publieke opinie in de V. St. De Amerikaansche correspondenten der Londensche bladen zijn in hun telegrammen eenzijdig en bevooroor deeld de in Amerika zelf gedrukte couranten bereiken ons onvolledig en met veel vertraging. Dit eene staat vast, dat de Duitschers en Duitsch-Amerikanen in de Unie niets onbe proefd laten om het goed recht van Duitscli- land en Oostenrijk-IIongarije in dezen oorlog te bepleiten. Tot dat doel geven b.v. George Sylvester Viereck en Frederick F. Schrader te New York een in het Engelsch uitge geven weekblad uit, The Fatherland. Wij treffen in dit weekblad (nr. van 6'Januari) een hoofdartikel aan, overgedrukt uit een gezaghebbend Amerikaanscli blad, de Was hington Post, waaruit duidelijk blijkt, dat niet alle Amerikaansche couranten met betrekking tot den Europeeschen oorlog als pro-Britsch zijn aan te merken. De Washington Post schreef 0. a. „De Britsche admiraliteit heeft, met trots verklaard, dat de nieuwe kruiser Caroline te Birkenhead is voltooid in record-tijd n.l. in lCF/s maand na 't leggen van de kiel. De Caroline had 31 Mei 1915 moeten worden op geleverd, doch haar voltooiing en aanvaarding op 17 Dec. wordt, terecht, een triomf geprezen voor den Britschen scheepsbouw. Zij is een lichte kruiser van 3800 ton en loopt 30 K.M. Mr. Winston Churchill, de Eerste Lord der Admiraliteit, heeft onlangs verklaard, dat er in Engeland méér oorlogsschepen worden ge bouwd dan er door den vijand worden ver nield. De Britsche marine was zeide hij sedert den aanvang van den oorlog in sterkte toegenomen en haar overmacht over de Duit- sche vloot nam snel toe. Op die wijze schrijdt Groot-Britannië nader tot zijn doel de absolute heerschappij ter zee. Dat wordt niet verborgen gehouden. ZELANDIA. 38} Nog voor ze antwoorden kan, klinkt liet „Alweer in dat boek? Geef eens hier!" Hij grijpt het boek, dat hij haat en toch vreest. Zijn oog valt juist óp het woord, dat voor hèm zeker zulk een verschrikkelijke waarschuwing bevat, en dat doet hem opnieuw in woede uitbarsten. „Verderf! Ondergang! Zeker, zeker hijgt hij zijn toorn uit. „Weg met dat boek 1" En voor het arme kind het kan verhinderen, werpt hij den Bijbel in den haard. Greta doet een kreet van schrik hooren. En uit het andere vertrek komt de boerin aanstommelen. Hoogrood ziet haar gelaateen eigenaardige uitdrukking heeft het. Spoedig bemerkt ze, wat is geschied. „Ha, ha 1" lacht ze. „Huil niet; Gree de haard is uit. Ik zal het er uit halen, en anders koop ik je een nieuw." Militarisme te land is een hatelijk iets, dat moet worden bestreden en vernietigd, al zouden alle mogendheden van het vasteland er aan te pas moeten komen. Maar milita risme ter zee is een prachtig iets, zoolang lieL Britscli militarisme is. Dat is de Engelsche opvatting, welke men aan de wereld verzoekt te aanvaarden. Hoe kunnen de Vereenigde Staten ver wachten gerust te blijven zonder hun vloot uit te breiden, 1111 Engeland besloten is zoo'n reusachtige vloot te bouwen Hoe kan er eenige zekerheid op het behoud van den wereldvrede bestaan, zoolang één natie zich voorbereidt om allo andere naties op zee te overvleugelen Groot-Britannië vraagt de sympathie van de wereld en vooral de sympathie van de Vereenigde Staten, op grond hiervan, dat liet „voor Amerika den strijd voert tegen liet militarisme". Duitscliland wordt als boeman naar voren gehouden, om den Amerikanen schrik aan te jagen. Duitscliland's groote oorlogswerktuig wordt als een bedreiging van de beschaving der wereld veroordeeld, welke moet worden vernietigd vóór Europa en Amerika gerust kunnen zijn." Maar wat nu over liet Britsche militarisme Wat over liet mobile militaire werktuig, dat Engeland tegen al onze havens en tegen liet Panama-kanaal kan afzenden. Duitscliland's leger is geen bedreiging voor de V. St., want liet kan onze kusten niet bereiken. Maar de Engelsche vloot kan wel komen, eu kan een leger meevoeren. Indien Engeland werkelijk oprecht wenscht, het militarisme te doen verdwijnen en den belastingdruk voor alle volken te verlichten, dan is het meer dan tijd dat Engeland een verklaring aflegge, dat de Britsche vloot zal worden ingeperkt. Zonder zoo'n verzekering zal geen enkel ander volk gerechtvaardigd zijn, zijn marine-uitgaven laag te houden. Er bestaat geen verschil tusschen liet Duit- sche militarisme en liet Britsche miliiarisme. De Vereenigde Staten houden er niet van, bedreigd te worden, noch door liet eene mili tarisme, noch door het andere. Het zal de oppermacht van Groot-Brittannië niet dulden. Het zalvende voorstel, dat alle naties de zeeën aan Engeland zullen vrij laten dat die voor die naties zal waken dat Engeland's juk licht en zijn bedoelingen eerlijk zijn is voor Amerikanen niet geruststellend. Amerikanen wensclien geen juk, zelfs geen Britscli juk. Zij vragen niet aan Engeland om voor hen te zorgen. Jaren na jaren van wrijving met Engeland over sclieepsaangelegenlieden en de her innering aan twee oorlogen tegen Engeland Schuw kijkt Greta haar moeder aan, die zich wankelend naar de stookplaats begeeft en het boek er uit te voorschijn haalt. „Niets aan nog, Gree hier liefjeEn weer lacht ze haar vreemden lach. Gerrit Wouters is er ook bij gekomen. „Gooi terug, zeg ik je Ze lacht opnieuw. ,,'t Heeft geld gekost, W7outers," spot ze „Je mag je geld niet zoo maar weggooien. Zuinig zijn, man en ze legt haar beide handen zwaar op zijn schouders. Hij kijkt haar aan begrijpt haar niet. Ze lacht weer. Haar adem strijkt hem langs 't gezicht, en eensklaps rukt bi] zich los en doet een stap achteruit. Een sterke jeneverlucht is hem in den neus gedrongen. HOOFDSTUK XIV. Het ging Hendrik voorspoedig ruimschoots verdiende hij zijn brood. Sinds hij in de zaak was gekomen, kwam deze tot grooten bloei. En achteraf moest hij dikwijls de leiding des Ileeren bewonderen, die hem den weg zóó had geëffend, ofschoon liet hem eerst had toegeschenen, dat God hem geheel en al had verlaten. Eén ding was er, waarover hij wel eens spijt gevoelde het huisje, waar hij was zijn een voortdurende waarschuwing voor de Amerikanen, dat zij geheel op zich zelf moeten bouwen, willen zij vrij zijn ter zee enteland. Britsche bemoeizucht en inmenging terzake van den Amerikaansclien handel is net even onduldbaar als Duitsclie agressie en inmenging wezen zouden. De eerste hebben wij gehad, en nog op dit oogenblik hebben wij met hinderlijke moeilijk heden rekening te houden daarentegen is Duitsclie inmenging een ondenkbaar iets." V Belastin? „Bobs" schrijft in Antwerpen De gemeenteraad op ongehuwden. de Nieuwe Gazet van van Gent heeft het ge- overdreven. Zij voor de jongmans wijzigde voorstel der belasting op de onge huwde mannen, in zijn laatste zijtting aange nomen. De eigenlijke taks is niet bedraagt slechts 5 frank van 27 tot 30 jaar, met verliooging van telkens 5 frank per vijl' jaar, en een maximum van 25 frank. Maar. dat muisje heeft een staartje, laat ons zeggen 'ne staart, 'ne groote, lange, dikke staart, grooter dan 't beestje zelf. Zoo is er eene bijkomende belasting gestemd, berekend naar de huurwaarde der huizen hot zij geheel of gedeeltelijk door de jong mans bewoond en die kan van 5 tot 300 frank per jaar beloopen. Deze stemming heeft, zooals het te verwach ten was, eene algemeene ontstemming ver wekt tusschen de vrijgezellen. Naar men ons zegt, hebben velen zich bij liet onvermijdelijke neergelegd het bureel der huwelijken op liet Stadhuis van Gent kan dan ook liet werk niet bijhoudenliet getal der verplichte trouwlustigen stijgt met den dag. Anderen, die noch trouwen, noch betalen wilden, hebben uit princiep, de ongastvrije Arteveldestad verlaten, ten teeken van protest. Arm Gent! Op den langen duur zal er u niets meer overblijven dan getrouwde lappen, verwelkte „muurbloempjes", en oüw' wijven oorlog. De vrouw en de Geen wonder, dat in de oorlogvoerende landen ook de vrouwen zich met niets anders bezig houden dan met liet leger en het front. Ook zij brengen zware offers Lees er de talrijke dood-annonces maar op na in de buiteulandsche pers. In Frankrijk moest reeds een publieke waarschuwing gegeven worden, dat de vrouwen niet door ontijdigen arbeid voor den vrede geboren en opgevoed, en waaraan zooveel dierbare herinneringen waren verbonden, stond tot lieden ledig. Hoe graag had hij daar zijn leven verder gesleten, waar alles hem sprak van zoovelerlei lief en leed, daar ondervonden. Hij had de rente, door Gerrit zoo liefdeloos en onredelijk gevorderd, steeds trouw betaald en hoopte somwijlen nog eenmaal, daarginds zijn levensavond, indien God liern dien geven wilde, door te brengen. Hij kon de gedachten niet verdragen, dat het huisje voorgoed in andere handen zou overgaan en daarom ge troostte hij zich de jaarlijksche betaling van liet woekorbedrag aan zijn inlialigen broeder. Tot lieden had zich nog nimmer een huurder voorgedaan en het zag er niet naar uit, dat er spoedig een zou opdagen. De omstandig heden waren er niet naar. Het ging hem wel aan het hart, dat het huis nu onbewoond stond en er natuurlijkerwijs niet op vooruit ging hij kon het zich niet ontveinzen, dat dit toch een toestand was, die niet kon blijven duren en dat liet voor hèm althans profijtelijk zou zijn, liet te verkoopenmaar tot nog toe had hij alles maar gelaten zooals liet was. Den laatsten tijd ging liet mot nicht Hanna niet, zooals Hendrik en zijn vrouw zoo gaarne wenscliten. Ze was min of meer sukkelende. De dokter was geroepen en had geoordeeld dat een verblijf buiten zeer gunstig op haai den En minder niettemin ook in vraagHoe lang Merkwaardige arm der mannen machteloos maken zullen, in de andere landen, waar men 't hart vooraan op de tong heeft, rijst des- veler vrouwenhart de angst- nog, Heer? irden werden voor kort gesproken door mevr. Braun, eclitgeuoote van den socialistischen publicist dr. Heinrich Braun. Zij is een geueraalsdochter, maar dezelfde politieke beginselen toegedaan als haar eclit geuoote. Thans echter schrijft en spreekt ze in zuiver- nationalen zin en zoo trad ze dan ook in de Rijnprovincie hier en daar op met liet onder werp: „De oorlog en de vrouw". Veel van wat ze in haar rede, waarvan ons een verslag onder de oogen kwam, zeide, onderschrijven we niet vanwege den socialis tischen tendenz. Maar 't slot vonden we pakkend. Van ontroerende waarheid. Leerrijk voor alle „cultuurvolken". We laten 't hier, vertaald, volgen: „Als Frankrijk in dezen krijg het onder spit delft, heeft, het dit te wijten aan zijn vrouwen. In Frankrijk aanschouwen we in het „tweekinderstelsel" een welbewuste bankroet-verklaring van de Vrouw. Op dezen verderfelijken weg heeft ook Duitsch- land reeds de eerste schrede gezet. Daarom: Gij, Duitsche vrouwen wees er trotscli op móéder te zijn, verhef u met trots op uw moederschap Als de Duitsclie vrouwen liet moederschap een last vinden gaan, dan zuilen de „Horden" uit het Oosten met hun vele kinderen, onzen ondergang bewerken. De toekomst zal niet slechts rekenschap vorderen van de Duitsche mannen, maar ook van de vrouwen Ziellier een illustratie, uit den mond dezer socialistische woordvoerdster, van de Schrift, waar deze zegt dat gerechtigheid een volk verhóógt, maar dat de zonde is een schandvlek der natiën. Meer zelfs dan een schandvlek De ondergang des volks Gelijk het de historie bewijst. (Fr. Dagblad). De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 20 Jan. (Reuter). In het commu niqué van lieden wordt gezegd In de streek van de zee tot aan de Somme heeft in de omgeving van Nieuwpoort een levendig ar tillerievuur plaats gehad, in den loop waarvan gezondheidstoestand zou werken. Het gedeelte der stad, waar ze woonden, was drassig en moerassig nicht Hanna had veel van koortsen to lijden kon ze ergens een droog, zonnig lniisje bekomen, 't zou veel gewonnen zijn. Er was al eens gepraat en overlegdmaar liet was nog tot geen resultaat gekomen. Daar bracht op zekeren dag de post een brief aan Hendriks adres. Ilij herkende dadelijk de hand, maar kon niet bevroeden, welke reden Gerrit vermocht te dringen aan hèm te schrijven. Weldra wist hij liet. On vriendelijk en bijtend als immer, was de toon, waarin de brief was gesteldmaar heel duidelijk stond liet er Hendrik had slechts te kiezen óf 10 betalen, óf verkoopen Tien procent. Maar dat was immers niet te doen. Eu verkoopen Hij kon er niet aan denken, dat het huis in vreemde handen zou overgaan. E11 toch diende hij te beslissen. En spoedig. Er scheen haast achter te zitten bij Gerrit Wouters. Mistroostig zette hij zich met den brief in de hand op zijn stoel neder. Lena en nicht Hanna, die juist van haar bovenwoning naar beneden was gekomen om liaar gewone middagbezoek af te leggen, zagen dat er iets bijzonders was. (Wordt vervolgd.) Nadruk verboden. DOOR

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1