Oorlogsberichten. BilmeiilaiLdsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Onze Leestafel. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Onder geleide van dezen loods verlieten wij tegen elf uur de loodsliaven en bereikten, na ongeveer twee uur gevaren te hebben, de grens van het Hollandsche mijnenveld: Daar het nog al mistig was, kon onze loods de kenteekens voor de mijnen niet zien en moesten wij dus noodgedrongen terugkeeren. Verdere gelegenheid bood zich vooreerst niet meer aan, daar het weer slechter begon te worden. Daar onze boot onder üuitsche vlag voer, hadden wij ook natuurlijk de kans, dat wij door een of ander Engelsch oorlogschip, zoo er toevallig een in de buurt was, zouden worden aangehouden. De eenige weg, die ons nog overbleef, was daarom van Ter Neuzen af via Gent en Brugge, Zeebrugge en Oostende te bereiken. Op Woensdag 18 November verlieten wij Vlissingen en bereikten, na ons in Terneuzen van een pas naar Brugge voorzien te hebben, des avond Selzaete, Hier kregen wij des morgens een zee-officier en eenige soldaten aan boord, die den pas van onze boot moesten zien. Verder vroeg men of wij couranten of wapens aan boord haddenna een ontkennend antwoord van ons, verlieten zij het schip en konden wij onze reis vervolgen en bereikten des middags één uur Gent. Na opgeschut te zijn naar het kanaal van Gent naar Brugge, voeren wij verder en bereikten des avonds het plaatsje Alterce. Den volgenden dag be reikten wij om elf uur Brugge. Hier moesten wij ons natuurlijk weer van nieuwe passen voorzien voor Oostende en Zeebrugge. Ons plan was, de schepen van Zeebrugge over zee naar Vlissingen terug te sleepen. Wij begaven ons natuurlijk naar de Haupt- kommandantur in Brugge, alwaar wij dan ook na veel moeite een pas verkregen voor onze schepen en wel als volgt: „Die Kaehne der R. S. G. duerfen weggeschleppt werden, je doch nicht ueber See." Daar het Belgisch scheepvaartreglement aangaf, dat de sluizen op het kanaal van Gent naar Brugge 85 M. waren, en drie onzer schepen 90 M. waren, besloten wij een tocht binnen door te wagen met de twee kleinste van 80 M. De reden, waarom wij geen permissie kregen om buiten om te varen lag daarin, dat alles door de de Duitsche marine was afgemijnd. Een loods hiervoor wilde men niet geven, daar de Duit schers de ligging dier mijnen niet wilden verraden. Wij begaven ons, na ons weer eerst van een pas voor binnen-door voorzien te hebben, op weg naar Ostende, om het daar liggende schip eerst naar Brugge te halen. Wij bereikten den 21sten November's avonds tegen donker deze plaats en konden natuurlijk dien avond niets meer uitvoeren. Ileél Os tende was zoowat uitgestorven. Wij sliepen dan ook maar aan boord. Op den boulevard mocht men niet komen deze was alleen voor militair toegankelijk. Den volgenden morgen eerst weder naar de Kommandantur, alwaar men ook weder eerst van Pontius naar Pilatus werd gestuurd eer men den aangewezen officier te spreken kreeg. Om elf uur konden wij met ons schip vertrekken, en tegen twee uur bereikten wij Brugge. Den geheelen nocht en den volgenden ochtend kon men in Ostende duidelijk het schieten aan de Yser-linie vernemen. Ook hoorden wij van den zeekant van Oostende uit zwaar geschutvuur, dat, zooals wij later vernamen op Engelsche oorlogsschepen gericht was. 's Middags tegen half drie verlieten wij Brugge en stoomden naar Zeebrugge om de kleinste van de daar liggende aken eveneens naar Brugge te brengen. Wij begaven ons des avonds nog naar de Kommandantur en kregen permissie om dit schip weg te sleepen. Den volgenden dag, Maandag 23 November, ver lieten wij tegen 9 uur Zeebrugge en bereikten om elf uur Brugge. Doch, nauwelijks daar aangekomen, hoorden wij plotseling zwaar gedreun van den kant van Zeebrugge. Zooals wij later vernamen, was dit het eerste bom bardement door de Engelsche vloot, 's Mid dags tegen drieën verlieten wij met twee schepen op sleeptouw Brugge, wij zagen nog een Taube achtervolgd door twee Fransche vliegmachines, welke echter bij het naderen van Brugge beschoten werden en toen terug keerden. Wij bereikten des avonds met onze schepen nog het plaatsje Bloemendale. Den volgenden dag kwamen wij tegen twee uur te Gent aan. Wij brachten direct een schip in de sluis, daar wij natuurlijk het grootsto belang hadden te weten, of de schepen wel in de sluis gingen. Hier bleek echter, dat de sluis heel wat grooter was dan in het scheep vaart-reglement wordt vermeld zelfs de nog in Zeebrugge liggende schepen van ca. 90 M. lengte konden hier schutten, ofschoon deze schepen voor en achter nauwelijks één M. van de sluisdeuren verwijderd waren en de deuren juist dicht en open konden. Den 25 Nov. voeren wij met onze sleepboot terug en bereikten den volgenden dag 's mid dags tegen twee uur Zeebrugge. Hier zagen wij, dat het dorpje zwaar door het Engelsche vuur geteisterd was. Vooral het gedeelte ten Westen van het Kanaal. Hieruit bleek, dat het om de sluizen van het kanaal te doen was geweest en om de cokesfabriek, welke achter het dorp gelegen is en welke de elec- triciteit aan Brugge en omliggende plaatsen lovert. Onze schepen, welke vóór de fabriek lagen, bleven gelukkig voor de kogels gespaard. Wel lagen er op het dek vele granaatscherven en granaatkogels. Zelfs een steen van 18 Kg., welke uit een kaaimuur was geslagen, ging door de luiken van een onzer schepen heen en bleef op het vlak van het schip liggen, wat ontegenzeggelijk pleit voor de deugdelijke afwerking der aan eeue Hollandsche werf gebouwde schepen. Van de cokesfabriek was alleen een schoor steen neergeschoten, terwijl van het dorp verscheidene huizen geheel of gedeeltelijk verwoest waren, 's Middags tegen twee uur verlieten wij Zeebrugge met alle drie de sche pen op sleeptouw. Wij waren toen met vijf man voor vier vaartuigenin gewone om standigheden heeft men voor zoo'n vloot op zijn minst dertien man noodig. De tocht liep echter nog al goed af en wij bereikten den volgenden morgen tegen negen uur Brugge. Wij hadden des nachts halverwegffZeebrugge en Brugge geslapen. Nadat wij de davids der schepen hadden afgetuigd, daar deze te hoog waren voor de electrische draden en vasfe bruggen, brachten wij de schepen des avonds alle naar Steenbrugge. Toen wij den volgenden morgen hulp had den gekregen van een tweede sleepboot, be gaven wij ons verder op weg naar Gent en wij bereikten deze plaats den 30sten Novem ber. Nu kwam nog de grootste moeilijkheid. Op de vaart van Gent naar Selzaete zijn twee groote zware draaibruggen en wel in Langebrugge en Terdonck. Deze waren door de Belgen ondraaibaar gemaakt, d. w. z. in Langebrugge had men de electrische leiding en eenige'kamwielen van het draai werk weg genomen. In Terdonck had men alle balans- wielen weggenomen en stond deze brug alleen nog op haar as. Daar onze schepen leeg waren en dus niet onder die bruggen door konden, kregen wij van de Duitsche overheid permissie, dat wij deze bruggen voor eigen risico mochten openen. In Langebrugge ging dit al heel gemakkelijk wij trokken de brug met onze sleepbooten open, sleepten toen alle schepen er door en trokken toen de brug weder dicht. In Ter donck ging dit echter niet zoo gemakkelijk. Toen wij de brug een eindje geopend hadden en deze nog aan weerskanten steunde, ging de brug plotseling sterk hellen, hetgeen dan ook wel te begrijpen was, aangezien men alle balanswielen er ondoruit had gehaald en de brug dus enkel op haar as steunde. Daar deze brug zoo ongeveer een waarde had van fr. 600,000 en aile verantwoording voor ons was, moesten wij dus, om ongelukken en schade te voorkomen, het verder opendraaien staken. Wij beraamden toen weder een ander plan en lieten de schepen nu, bij wijze van spreken, onder de brug doorduikelen, daar de schepen voor en achter het hoogste waren. Wij pompten eerst ruim 1 vol met 300 ton water, sleepten het schip daarna onder de brug, pompten toen ruim 1 weder leeg en ruim 12 weder vol. Vervolgens werd het heele schip ouder de brug doorgesleept en ruim 12 leegemaakt. Dit werk duurde met deze vijf schepen ongeveer een heele week. Verdere moeilijkheden ondervonden wij niet meer, alleen in Selzaete, waar wij alvorens de grens te kunnen passeeren, tweemaal voor passen naar Gent terug moesten. Op 10 De cember bereikten wij het Hollandsch grond gebied, zondr dat de schepen noemenswaardige schade hadden gekregen. De verhalen over kaïneraadschappelijken omgang tusschen vijanden, wier loopgraven dicht bijeen liggen, zijn vaak in twijfel ge trokken. De Daily Mail heeft nu een paar kieken die niet officieelen wapenstilstand op Kerstdag bedoelen te illustreeren. Men ziet er o. a. op hoe een Duitsch en Fransch sol daat gemoedelijk uit een en dezelfde bron water putten en met de gevulde emmers elk huns weegs gaan. De burgemeester van Belgisch Middelburg is weer vrijgelaten. Het geheele gemeente bestuur is naar Nederland gevlucht. Als een bewijs hoe zwaar de eischen zijn, welke de Duitschers aan de Belgische be volking stellen, meldt hetzelfde blad Het vrije arme dorp Lapscheuren, een ge meente van nog geen 1000 zielen, moest tegen gisteren opbrengen 600 koeien, 200 varkens, 400,000 K.G. tarwe, 200,000 K.G. erwten en boonen en 300,000 K.G. haver en hooi. Boven Duinkerken. LONDEN, 7 Januari. De „Times" ontvangt een telegram uit Vlaanderen, dat gisteroch tend vroeg drie Zeppelins zijn gezien tusschen Calais en Grevelingen. Da Amerikaansche levensmiddelen voor België. WASHINGTON, 6 Januari (Reuter.) De Amerikaansche gezant te Berlijn heeft de verzekering ontvangen, dat Duitschland de stoomschepen dio uit de Vereenigde Staten levensmiddelen naar Nederland vervoerden, om de [Belgen te helpen, zelfs indien dit Engelsche of Fransche schepen waren, onge moeid zal laten. LONDEN, 6 Januari. De Engelsche bladen wijzen op de groote beteekenis van de Russis- sche overwinning in den Kaukasus en ver wachten er de grootste politieke resultaten van. Het spoorwegverkeer. Bij de Staatsspoor zal, ingaande 1 Februari a.s., het aantal personentreinen aanmerkelijk worden uitgebreid. IJ z e r. Aan „De Tijd" wordt meegedeeld, dat een fabrikant, die een machine van 6300 K.G. in Duitschland had besteld, bericht had ont vangen dat zijn machine vóór de Nederlandsche grens staat en dat zij niet verder wordt ge leverd, als niet 6300 K.G. oud ijzer door hem in Duitschland wordt ingevoerd. Landstorm. Onder buitengewone belangstelling van het publiek zijn Woensdag plm. 100 man van de vrijwillige landstorm Rotterdam II naai Ooster hout vertrokken tot het houden van een 14- daagsche oefening. De troep werd van de Beurs, waar hij was aangetreden, naar het centraal station uitgeleide gedaan door com mandant en officieren on het muziekkorps van het korps Kon. Scherpschutters. De stoet leverde in zijn frisschc nieuwe uniform een kranigen aanblik op. TER NEUZEN, 8 Januari 1915. Naar men ons mededeelde wordt Maandag avond a. s. alhier een algemeen Militair tehuis geopend. De plaats van samenkomst is op een der bovenzalen van het café „du Commerce" op de markt. Onze stadgenoot C. J. de Ridder is be noemd tot politie-agent te 's Gravenhage. Bij koninklijk besluit van 2 Jan. is toe stemming verleend aan L. J. den Hollander, tijdelijk secretaris en ontvanger der gemeente Zuiddorpe om te Axel te wonen. Zaamslag. Dinsdagnacht heeft bij den bur gemeester alhier diefstal plaats gehad. Eene hoeveelheid ongezuiverde tarwe, welke op den dorschvloer lag, werd ontvreemd. Hontenisse. Mevrouw Collot d'Escury en anderen hebben in het vluchtelingenkamp een kerstfeest doen plaats hebben. Kleedingstuk- ken en versnaperingen werden daarbij uitge deeld. Er werden ruim 1000 stuks kleeren uitgereikt, bestaande uit borstrokken, mutsen petten, enz. enz. Voorzeker een prachtige daad van deze dames. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Gedurende de loop dezer week liebben zich in deze gemeente gevestigd: M. A. Openeer, zonder beroep, aan boord, uit Antwerpen. J. Lourens, werkman Q 137, uit Axel. M. Andriessen, winkelier, L. Kerkstraat 84, uit Axel. I. S. Oosse, varensgezel, Dekkerstraat 34, uit Middelburg. J. de Wilde, Ónderluitenant der artillerie, Vlooswijkstraat 15, uit Klaaswaal. J. Jan sen, landbouwersknecht, 122, uit Zaamslag. A. Verpoorte, koewachter, Q 114, uit Hoek. Vertrokken zijn C. Brnndes, zonder beroep, P 113, naar Hoek. A. T. Smet, kapelaan, IC. Kerkstraat 22, uit Bergen op Zoom. P. Dierickx, werkman, Q 136a, naar Biervliet. Geief. Kerken. Beroepente EdamM. Post, cand. te Vlaardingen te Borssele-Driewegen E. J. van Voorst, cand. te Renswoudete Enschedé G. Kersies te Wolvega. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Veeenendaal (vac. J. de Bruin) J. II. F. Remme te Oud Bcijerland te Kol derveen c. a.W. A. B. ten Kate, cand. te Rotterdam. De Bijbel in het Smishuis, door J. F. Decoster. Den Haag - I). A. DAAMEN. 280 blz. voor f 1,90 geb. f 2,40. Het vruchtbaar Vlaanderen, in zoo velerlei opzicht zulk een rijk gezegend land, is in onze dagen het voorwerp van algemcene be langstelling en van medelijden. Bijna geheel bevindt het zich in's vijands machteen groot deel zijner inwoners moest huis en hof verlaten, om in den vreemde een toevluchtsoord te zoeken om zijn in puin geschoten steden en dorpen worstelen vriend _en vijand. Het boek, dat wij hier aankondigen, vraagt onze belangstelling voor het Vlaamsch-spre- kend gedeelte van België uit' ander oogpunt. Het spreekt ook van strijd, van een wor steling evenwel niet van een strijd, die met geweer en zwaard wordt gestreden. Het verhaalt van den tegenstand, die het woord Gods ondervond in een Vlaamsch dorp en van de heerlijke overwinning, die de Bijbel in de harten van vele dorpelingen behaalde. Wie niet bekend mocht zijn met de vele moeilijkheden, waarmede de Vlaamsche Bijbel colporteurs hebben te worstelen, kan ze in dit boek leeren kennen. De Bijbel in het Smishuis is het 2e deel van de bekende Bibliotheek voor Hoofd en Hart, reeds menigmaal door ons warm aan bevolen bij onze lezers. Het is een eenvoudig en toch zoo treffend verhaal, dat den lezer boeit tot het einde een getrouwe schets naar het leven van de macht van het Evangelie, dat waar het komt, strijd veroorzaakt, doch in 't eind den heer lijksten vrede geeft voor 't hart. Wij hebben het boek met genot gelezenen bij vernieuwing ervaren, dat de heer Daamen voor zijn Bibliotheek een uitnemende keuze weet te doen. Wij wenschen het boek in veler handen mede in de hoop, dat daardoor grooter be langstelling zal worden gewekt voor den moei- zamen arbeid der Bijbel-colporteurs onder onze Vlaamsche stambroeders. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 10 JANUARI 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel Kerkdieef 9 uur Ds. J. II. Lammertsma en 2 uur Ds Chr. Bruins. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur Ds. J. fl. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. G. de Walle Hoek 9 en 2 uur, Ds II. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/2 en 2 uur Ds. A. Timmerman. Viering H. Avondmaal. Sluiskil 9'/j uur Ds. Ilugenholtz. Axel 9'/j uur en 2 uur Ds. J. B. T. Ilugenholtz. Zaamslag 9'/i en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9'/, en 2 jinr Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaau). Ter Neuzen 5'/z nur, Evangelisatie. Parijs. Communiqué van gisteravond 11 uur Er zijn hevige aanvallen door de Duitschers gedaan in de streek van Magsigny en de Argonne. Ook op het kruispunt van den weg van Tour de Paris, in de streek van Verdun en de heuvel welke Steinbach be- heerscht. Alle deze gevechten zijn echter afgeslagen. Parijs. De tram langs de Seine is in bot sing gekomen. Hierdoor werd 1 persoon ge dood, 40 gewond, 13 zwaar gewond en van 3 personen is de toestand hopeloos. Parijs. Een officieel rapport is openbaar gemaakt, betreffende documenten over be gane wreedheden door de Duitschers. Volgens dit rapport in een departement welke de Duit schers in het Aisncgebied, tijdelijk bezet hielden, doch thans ontruimd hebben, gaan de wreedheden en gruwelen in aantal en beschrijving altes te boven wat men zich zeis maar voor den geest kan halen. St. Petersburg. De generale staf deelt mee Op den linkeroever der Weichsel heerscht bjjna volkomen rust, behalve aan het front bij Ruschaboninauw, waar voortdurend zware gevechten geleverd worden. De Duitschers trachten zich bij het naderen der Russische stellingen zich van middelen te bedienen, in gebruik bij den belegeringsoorlog. Zij komen op enkele plaatsen door mijngangen vooruit en dekken zich door stalen platen. In de streek van Scliuga werden de Duit schers uit de door hen hernomen loopgraven gejaagd. Bij dit gevecht maakten de Russen 5 machinegeweren buit en namen velen ge vangen. In Galicië thans geen belangrijke verande ringen. In Bockewina trekt het Russische front vooruit. St. Petersburg. De Generale staf deelt mede In de hooggelegen gebergten valt sneeuw en is matige vorst. Bij de Dinajep en in Russisch Polen zijn plaatselijke gevechten voorgekomen. De over het geheele front der Karpathen en aan de Ina vooruitgeschoven troepen heb ben zich door overmacht der Russen dichter terug getrokken op de hoofdmacht van het Oostonrijksch-Hongaarsche leger. HULST, 4 Januari 1914. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ13,Kogge 12,—, Wintergerst 12,—, Zomergerst f 11,75, Haver 12,—, Erwten 15,—, Witte Boonen 16,Bruine Boonen 15,—, Duivenboonen/12,— Paardenboonen Boekweit fLijnzaad Koolzaad f Aardappels 2,75. MIDDELBURG, 7 Jan. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer •redelijk. Stemming kalmer, uitgezonderd voor tarwe; welke 50 cent liooger werd verhandeld, Nieuwe Tarwe f 14,— a f 15,per 100 kilo Wintergerst f—a fZomergerst f 12,— af 13,per 100 kilo; Kroonerwten f 12,50 a f 13,50; Witte Boonen f 18,50 a f 20,Ronde Bruineboonen f 18,a f 19, Lange dito f 13,a f51.alles per mud; Maanzaad fa fpel 50 kilo's Noteering van boter en eieren. Boter f 0,75 a 0,85, voor particulieren f0,85 per 1/i kilo. Eieren 5.60, voor particulieren f 6.60 per 100 stuks.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3