Hntireoolutfonat? nieuws- en üdoertentieblad Zeeland. De Oorlog. 0001 FEUILLETON. IDe Broedeis. Lit de Pers. No. 1187. Zaterdag 9 Januari 1915- 12e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlSn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Orootere letters worden naar plaatsruimte berekend, - INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËH TE BEZORDEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. V Ons nationaal vermogen. In verband met de oorlogsleening hoort men thans herhaaldelijk de vraag stellen hoe groot het totaal vermogen is van de bevolking in Nederland Wanneer men als grondslag voor die bereke ning aanneemt de aanslagen in de vermogens belasting dan bedroeg volgens de pas ver schenen „Jaarcijfers 1913, bet totaal bedrag der in die belasting aangeslagen vermogens 7,607 millioen gulden. In het dienstjaar 1912/13 was het totaal 7478 millioen. In het daaraan voorafgaande dienstjaar was het totaal 192 millioen minder. Trouwens in de zes daaraan voorafgaande jaren was de gemiddelde toeneming per jaar 162 milliden. Omtrent het aantal aangeslagenen in die belasting kan gemeld worden dat dit in 't dienstjaar 1913/14 vergeleken bij het daaraan voorafgaande, aan 99,803 tot 101,797 is ge stegen. De getallen van de aangeslagenen voor vermogens boven f75,000 (die dus in de ge dwongen leening zouden worden aangeslagen, maar dau volgens den vóór 1 Mei 1914 vastgestelden aanslag over het dienstjaar jaar 1914/15) zijn de volgende Het totaal bedrag der vermogens is zooals we reeds zeiden 7607 millioen. Trekt men biervan liet totaal der vermogens beneden f75,000 af, dan blijft 5254 millioen. Alle rubrieken van bovenvermeld staatje, zoo merkt de N. Ct. er bij op, vertoonen bij bet daaraan voorafgaande vergeleken eenigen vooruitgang, die tot aan f300 000 met tien tallen die daarboven met enkele eenheden. Er zijn acht éénmillionnairs bijgekomen, terwijl de drie hoogste rubrieken een vooruitgang van elk éèn vertoonen. Z ELAN DIA. 37) ,,'t Is nog een kind „Kind of nietik wil bet. Elko maand is bet idem zooveel schoolgeld en kostgeld. Ik kan dat zelf beter gebruikenhet geld vliegt het buis uit." Hij staat op en draait de lampepit nog wat lager. „En de tweede brief," vervolgt hij, plotseling spraakzaam, daar zijn geldduivel hem inspi reert, „de tweede is voor Hendrik Wouters." Greta spits de ooren. „Wat wil je van hèm vraagt de boerin. „Meer rente of anders liet huis verkoopen." Ook Anna's haat gloeit opthans tegen baars mans broeder, dat schooiersvolken in hem kan ze Gerrit zelf treffen. „Waar woont dat volk tegenwoordig?" informeert ze, met veel minachting in haar stem. Nederlandsche Defensie. Onder dit hoofd schrijft de Ned. In Onze Vloot (Januarinummer) wijst een „oud-zeeofficier" op de wenschelijkheid, ja noodzakelijkheid dat Nederland in zijne oorlogsbehoeften voorzie, door zelf li e t daarvoor noodige materiaal te verschaffen. In weinig woorden, gelijk dit een zee-officier betaamt, toont bij aan, hoe onze vloot en onze nijverheid beide in deze betzelfde belang hebben. Het komt ons voor, dat èn onze regeering èn onze industrie wel zullen doen, met deze woorden zeer ernstig ter harte te nemen. Hoezeer ieder mensch behoort te verlangen naar, en te werken voor „vrede op aarde", toch kan geen verstandig mensch over liet hoofd zien, dat wij nog lang niet aan ont wapening" toe zijn, en dat doelmatige bewape ning voor een klein land zeker niet minder noodzakelijk is dan voor een groot land. Wij Nederlanders, terecht merkt de schrijver het op, zijn te zeer geneigd ons zeiven te klein te achten om iets groots en duurzaam te kunnen tot stand te brengentoch is, ook op liet gebied der scheepsbouw, bewezen, dat onze industrie voortreffelijk werk kan leveren. Maar zelfs dit daargelaten, de tegenwoordige oorlog heeft ten allerduidelijkst aangetoond, hoe onvoorzichtig het is voor onze verdediging zelve in dezen afhankelijk te zijn van een vreemden staat. Het is onnoodig aan de alom bekende feiten te herinneren. Indien onze Departementen van Defensie hun plicht en roeping wel begrijpen, zullen zij reeds nu de noodige voorbereidingen moeten maken, om ons land voor de vervulling van zijn taak in staat te stellen. Departementen zijn uit hunnen aard conservatief. Zij hebben tegen invoering van wat nieuw is, „onoverkomelijke bezwaren". Laat ons hopen, dat de heide hoofden van ons Departement van Defensie, de Ministers van Oorlog en Marine, toonen zullen mannen te zijn, opgewassen tegen de taak die ook na den oorlog Nederland wacht. Van het Westelijk front. De correspondent van de Times te Nancy meldt, dat de berichten, door vliegers over gebracht uit Metz, er op wijzen, dat de Duit- sellers op dit deel van het front een nieuwe actie voorbereiden. Zoowel in Metz als in Straatsburg trekken zij een groote troepen- N." Hij voelt het verachtelijke van haar be woordingen wel. En hij voelt ook zijn bloed kruipen waar het niet gaan kan. „Ze hebben tot heden altijd promt betaald," kan hij niet nalaten er aan toe te voegen. „Prompt," schimpt ze„prompt, en het geld, dat ze vroeger Gree en Karei voor die meid en dien jongen hebben laten afpersen „Moeder 1" protesteert Greta, „we hebben ze nooit iets gegeven en ze hebben ook nooit iets gevraagd." Ze kan liet niet verdragen, dat Eva voor een bedriegster en afzdtster wordt uitgemaakt. Eva, o, was ze nog maar hier „Gree, je moet zwijgen," zegt de boerin hard. „Je weet toch, dat Karei zelf liet heeft gezegd, dat ze hem alles uit zijn spaarspot hebben afgetroggeld 1" „Karei heeft toen gelogen", zegt Greta dapper. Ik ben er zelf bij geweest." „Schaam je je niet," vaart de boerin uit, „je eigen broer af te vallen voor dat bedel pak Greta's oogen schoten vol tranen. Gerrit Wouters kijkt haar hoos, verwonderd, toch met iets als schaamte in den blik, aan- Zijn die tranen van zijn kind geen aanklacht tegen hem Maar hij wil geen ongelijk be kennen, want de stem van zijn geweten, of, macht samen. Verscheiden regimenten die in het Noorden, bij Dixmuiden en Yperen hebben gevochten, en waarvan sommige aldaar groote verliezen hebben geleden van een was nog maar een vierde over zijn naar de grens vesting Metz gevoerd en daar op lnin oor spronkelijke sterkte gebracht. Voor de stad zijn nieuwe verschansingen gegraven en er wordt een spoorweg aangelegd. Deze spoorweg is mogelijk, zoo niet waar schijnlijk, bestemd voor het transport van zwaar geschut naar St. Miliiel over Tliiau- court, en de algemeene indruk is er een van koortsachtige haast met een bepaald doel voor oogen. Aldus de correspondent van de Times. Men herinnert zich nog dat er ipdertijd veel over de omstandigheid gesproken is, dat de Duitschers, nadat zij bij St. Mihiel liet Maas fort Camp des Romains hadden veroverd, hun actie tegen de Maaslinie niet voortzetten (tengevolge waarvan het front aldaar zoo'n eigenaaidigen vonn heeft behouden), maar in liet Noordwesten gingen optreden. Men bracht zulks in verband met de vervanging van von Moltke als chef van den generalen staf door vou Falkenhayn. Aan de Yser hebben de Duitschers niets bereikt. Misschien willen zij het ten slotte toch nog eens tegen üe Maaslinie probeeren. Een offensief tegen die linie (verondersteld dat het succes heeft) zou tevens een doorbraak van de Franschen in de zoo gevaarlijke streek ten Noorden van Verdun verijdelen. Wij weten echter niet in hoeverre het bericht van den Engelsehen cor respondent juist is. Gevecht tusschen gepantserde treinen. Aan de Daily Mail wordt over een verwoed gevecht tusschen een Engelschen en een Duit- sehen gepantserde» trein nabij Dixmuiden, het volgende gemeld Een Duitsche gepantserde trein met twee locomotieven begon de stellingen der bond- genooten over het geïnundeerde terrein ten Westen van Dixmuiden te beschieten. Een Engelsche gepantserde trein kwam ijlings op de andere rails aangestoomd en te midden van dichte rookwolken begon een duel, dat een uur duurde. De treinen manoeuvreerden tijdens het gevecht aanhoudend, gingen nu eens voorwaarts, dan weer snel achterwaarts om do ontploffende granaten te ontwijken. Ten slotte trof een Engelsche granaat den Duitschen trein precies in liet midden. Ver scheidene dooden en gewonden lagen op een hoop en het duurde twee dagen vóór de Duitschers de overblijfselen van den vernielden trein verwijderd hadden. De Engelsche trein liep geen schade op. schoon bijna gansch verstomd, die zich nu tocli laat hooren, moet zwijgen. „Het staat je leelijk, Gree", voegt hij haar toe, „Karei voor een leugenaar uit te maken. Ik heb hem immers zelf betrapt, dat hij het geld wegnam en er mee naar hem toeging." Greta antwoordt niet meer. Wat zal het ook baten vader en moeder willen de waar heid mot. Bedroefd buigt ze liet hoofd over de tafel. Wouters en zijn vrouw oordeelen het ook beter, maar niet verder op die zaak in te gaan. Zijn ze zich hun valsche zelfmisleiding bewust „Hoeveel geven ze informeert Anna. „Vijf procent." „Dat is tocli niet te weinig," kan ze niet nalaten te antwoorden. „Wat wil je nu vragen „Acht, negen, tien,weet ik liet." „Dat zullen ze niet willen." „Needaar is liet me om te doen. Dan moet het verkocht en ik trek de helft." „Dwaas. Zoo verspeel je. 't Is voordeeliger ze aan hun 5 percent te houden." „Ik wil geld. Er moet meer binnenkomen." ,,'t Is een slechte tijd. Wie biedt in deze omstandigheden veel geld voor een huis, dat weinig of geen kans biedt tot verhuring. Tin dan krijg je de helft nog maar daarvan. Je Van het Russisch-Turksche gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 6 Jan. Mededeeling van den generalen staf van liet Kaukasische leger De nederlaag, die wij het Turksche leger in de streek van Sarykamysj hebben toege bracht, is volkomen. Het 9de Turksche leger korps werd geheel vernietigd. Wij hebben den bevelhebber van dit korps, Iskhan pasja, de commandanten van de 17de, de 28ste en de 29ste divisie met hun generalen staf, meer dan honderd officieren en een groot aantal soldaten gevangen genomen. De verliezen van de Turken aan dooden en gewonden zijn reusachtig. Wij vermeesterden ook vele kanonnen, machinegeweren, schietvoorraad, konvooien en levensmiddelen. Een compagnie van een van onze roemrijke regimenten maakte het geheele hoofdkwartier van het 9de korps gevangen. Onze zegevierende troepen vervolgden de overblijfselen van het 10de legerkorps, dat zich door de vlucht trachtte te redden. Ge durende de inneming van Ardahan voerde een van onze Siberische hereden regimenten een charge op den vijand uit en sabelde twee compagnieën Turksche infanterie neer, terwijl een eskadron van dit regiment het vaandel van het 8ste regiment infanterie van Konstan- tinopel vermeesterde. De Turken trekken zich in alle richtingen terug. Op liet overig front geen verandering. De Turken hebben hij Sarykamysj uiterst dapper gevochten, doch te vergeefs hebben zij door achterhoedegevechten getracht hun terugtocht te dekken. De manschappen hielden Sarykamysj met groote hardnekkigheid bezet. Toen hun stellingen ernstig bedreigd werden, deden zij veelvuldige uitvallen met de bajonet. Zelfs gewond, vochten de soldaten door, op den grond neergeveld, bleven zij vuren. Vele gevangenen werden doodgeschoten, terwijl zij aan hun wacht trachtten te ontsnappen. Volgens een telegram uit Tiflis, had de vastbesloten aanvallende beweging van de Turken in liet district Sarykamysj ten doel, den terugtocht van hun troepen in de streken van Ardahan en Olty zonder groote verliezen mogelijk te maken. Hun krijgsverrichtingen hadden onder zeer groote moeilijkheden plaats, veroorzaakt niet alleen door de elementen, doch ook door gebrek aan uitrusting. Zij hadden geen trein. De soldaten moesten alles op de schouders dragen of daarvoor op geroepen burgers torsten den last. Het is een keuteekenend feit, dat de meeste krijgs- tropheeën, die hij Sarykamysj werden buit gemaakt, van Duitsch maaksel waren. De spoorweg tusschen Kars en Sarykamysj, die door de Turken vernield was, is hersteld. bent tóch heter met 5 percent van de heele som 1" „Praat er niet tegen. Ik doe liet. Daarmee uit. Ik zeg je, er zal geld binnenkomen. We gaan achteruit. We vliegen achteruit. Anna haalt minachtend de schouders op. „Zoo," zegt ze schamper, „vliegen we weer achteruit Zóó zeker. Gebruik je verstand 1" „Dat zal ik." Zijn hand grijpt de pen en hij begint zijn "brief, die de geldduivel hein zal dicteeren. Greta heeft haar bijbeltje ter hand genomen. „Want die rijk willen worden, vallen in verzoeking en in den strik en in vele dwaze en schadelijke begeerlijkheden, welke de monsclien doen verzinken in verderf en onder gang." Zoo leest ze. En ze huivert. „Verderf en ondergang Wouters kijkt op van zijn uit het vertrek verdwenen, in een aangrenzende kamer, diept in haar lectuur. Wat lees-je Hij wil zijn harde woorden van daareven ver zachten en goed maken. Maar als hij zich over de tafel buigt en bemerkt wat haar aandacht zoo geboeid houdt, kleurt de toorn zijn aangezicht. (Wordt vervolgd.) brief. Anna is Hij hoort haar Greta is ver- 75,000 100,000 150,000 200,000 300,000 500,000 750,000 1,000,000 1,500,000 2,000,000 5,000,000 10,0000,000 tot 100,000 150,000 200,000 300,000 500,000 750,000 1,000,000 1,500,000 2,000,000 5,000,000 10,000,000 en daarboven 5293 5600 2772 2689 2070 878 378 335 134 165 18 7 Nadruk verboden. DOOR ~r—TnilII II III mi nil MM III II I

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1