f Onderwijzeres Costuuinnaaister. Binnenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Burgerlijke Stand. II oogwatergetij te Terneuzeii. Advert e u t i 11. Telegrafische Berichten. Gemengd Nieuws. Woensdag 6 Januari a.s., eene partij Afbraak van een Huis. Handelsberichten. in nuttige handwerken Vergeet niet uwe uit= gelezen couranten, tijd schriften, boeken, enz. af te staan voor de soldaten. gebeurtenissen worden voorbereid „welke de inachtneming van de Italiaansche onzijdigheid wellicht moeilijker zullen maken." De 1 e e n i n g. Zaterdag was het de eerste dag waarop de inschrijving op de groote leening van 275 millioen geopend was. Ofschoon uit den aard der zaak de eerste dagen het resultaat der inschrijving nog moeilijk valt te beoordeelen, kan wel worden medegedeeld dat de algemeene indruk van dezen eersten inschrijvingsdag gunstig was. H. M. de Koningin en de Minister van Fi nanciën laten zich telegrafisch van het verloop der inschrijving op de hoogte houden. TER NEUZEN, 5 Januari 1915. De toezending van ons blad aan de ver schillende militaire tehuizen wordt op groolen prijs gestold. De winteravonden zijn zoo lang en de bladen worden van a tot z gelezen door onze militairen, althans zoo vernamen we. Met October werden we in de gelegenheid gesteld, door het ontvangen ,van verschillende giften van menscldievende personen, om aan een aantal van die tehuizen ons blad te zenden. Thans met Januari zijn we zoo vrij nogmaals een vriendelijken oproep te doen aan hen die voor dit schoone doel nog eens wat willen missen. Wij willen er niets aan verdienen, doch gebruiken het ingekomene ter bestrijding van de noodzakelijke kosten die het met zich brengt. JVele handen maken ook in dezen licht werk. In den voornacht van Oud- op Nieuw jaar is het in onze stad maar rumoerig ge weest. Verscheidene soldaten waren zeer luidruchtig, Het was dan ook goed dat op Nieuwjaarsdag de herbergen voor het grootste gedeelte van dien dag gesloten waren. In Middelburg ontstond des nachts een hevige vechtpartij tusschen de politie en eenige soldaten. Een soldaat moest naar het hospi taal vervoerd worden en eenige agenten wer den wegens het oploopen van verwondiugen buiten dienst gesteld. Ook op Nieuwjaarsdag werden daar aardig wat processen-verbaal opgemaakt. Voor de betrekking van gemeente-ont vanger alhier, hebben zich 18 sollicitanten opgegeven. Driewegen. In den loop van deze of de vol gende week zal alhier een ouderavond worden gehouden. Tevens worden dan tentoongesteld de voorwerpen uit den Bijbel, verzameld door Ds. de Puij van Cadzand. Pogingen worden aangewend om eenzelfde tentoonstelling te organiseeren te Axel en Ter Neuzen. Voor verdere bijzonderheden leze men weldra de advertentie hieromtrent in dit blad voor komende. Driewegen. De voorjaarslevering der steen- kolen voor de Vereeniging „Uit Voorzorg" alhier is aangenomen door het Kolensyndicaat van Rotterdam, voor den prijs van f8.20 per 1000 K.G. te Ruhrorth. Berekend wordt, dat de prijs zal zijn, franco wal Ter Neuzen, f 10. Zaamslag. Tot gemeente-veldwachter alhier is benoemd de heer J. van Westenbrugge thans politie-ageut te Zierikzee. Hontenisse. Het kerstfeest, indeNed.Herv kerk gehouden, met een 40-tal kinderen is uitnemend geslaagd. Groot was de belang- stelling der ouders, die getuige waren van de blijdschap der kinderen. De vertellingen werden afgewisseld met zang en muziek en de kleinen werden onthaald op versnaperingen. Ieder aanwezige ontving een exemplaar van den gedrukten tekst der liederen en een exem plaar van den kerstgroet van H. M. de Ko ningin. Zecbrugge heeft verkend was niet waar te nemen. Oostburg. Wegens vertrek naar Engeland en naar Nunspeet vermindert hier het aantal behoeftige vluchtelingen. Thans zijn hier nog een 800 tal min ge goeden Belgische vluchtelingen. Vlissingen In het tweede halfjaar 1914 werden alhier 61 kinderen geboren van Bel gische vluchtelingen. Hieronder waren er zes buiten echt en een tweeling. Er werden hier in 1914 door de vluchte lingen crisis 55107 telegrammen meer ver zonden dan in 1913. Middelburg. Voor de staatsmijnen in Limburg worden Belgen, liefst Vlamingen, opgeroepen om in die mijnen werkzaam te zijn. Van de gelegenheid om zich hiervoor aan te melden, werd Zaterdagmorgen door 6 alhier vertoeven de vluchtelingen gebruik gemaakt. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Gedurende den loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. J. Staal, werkman, O 222, uit Lillo. M. J. de Zeeuw, dienstbode, 7 E, uit Gent. J. A. Rijnberg, kantoorbediende, Donze Visserstraat 97, Amsterdam. P. P. v. d. Velde, dienstbode, O 172, uit Zaamslag. V ertrokken zijn C. M. Obrie, dienstbode, Q 237, naar Axel. G. Goossen, onderwijzer, Markt 3, naar Stellendam. A. J.. Broeksma, coupeuse, Noordstraat 27, naar Middelburg. J. G. Kuickaert, zonder beroep, Q 233, Stop peldijk. S. B. van Laere, zonder beroep, Korte Kerk straat 10, naar Breda. F. L. Hamelink, bakkersknecht, Lange Kerk straat 38a, naar Haarlem. A. de Heer, zonder beroep, Tholensstraat 115, naar Rotterdam. LI. Koole, dienstbode, P 83. naar Waterland kerkje. Geref. Kerken. Beroepente MiddelstunD. Pol van Vlissingen. Bedankt: voor Oosterend en Hijdaard, R. Haitsma te llindeloopen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Asch (G.), Joh. A. Raams cand. te Dordrecht. Bedankt: Voor Krimpen a.d. Lek.H. Heijer te Renkum. uitvoer uit hun gebied alléén toestaan onder beding van die goederen niet naar het gebied van de tegenijartij zullen worden vervoerd. Een Ilaagsch bankiershuis had Zaterdag reeds voor ruim een millioen gulden inschrij vingen op de oorlogsleening. Ontvluchte geïnterneerden. Zondagmorgen zijn door de marechanssée te Hoogcvecn in den trein aangehouden een drietal ontvluchte g< interneerde Belgen uit Assen. Wij vernamen hieromtrent het vol gende Donderdagavond om ongeveer 8 uur zijn ze uit Assen ontvlucht, vanwaar zij naar de halteplaats Wijster liepen, ze hebben daar een kaartje gekocht naar Amsterdam. Op de vraag of ze iiet niet goed hadden te Assen, kregen we ten antwoord zeer zeker, heel goed zelfs, maar de een verlangde weer naar het front, de ander naar zijn vrouw en de derde om in Frankrijk te komen. Ze hebben het evenwel niet verder kunnen brengen dan Lloogeveen, met den trein van 11 uur gearri veerd, zijn zij met den trein van ruim 12 uur weer onder geleide naar Assen getranspor teerd. Een zonderlinge geschiedenis. De „Messagero" verneemt uit Port Said, dat de Engelschen het Suez Kanaal zeer streng bewaken omdat den laatster, tijd verdachte ongelukken zijn voorgekomen. Zoo zouden twee benzine-dépots op den oever van het kanaal en een schip dat de Engelsche troepen van water voorzag, in de lucht zijn gevlogen. Een Nederlandsch stoomschip zou door on verklaarbare oorzaak zoo groote schade hebben gekregen aan den ketel en aan beide schroe ven, dat het zonder spoedige hulp gezonken zou zijn. De naam van het schip geeft het Italiaansche blad niet op. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 6 Jan. 4.37 4.58 Donderdag 7 5.19 5.40 Vrijdag 8 6.4 6.30 Zaterdag 9 G.58 7.27 Zondag 10 7.59 8.34 Maandag 11 9.12 9.50 Dinsdag 12 10.31 11.8 Dc- Heer en Mevrouw DIELEMAN Magendans betuigen, met wederkeeri- gen gelukwensch, hun dank voor de onder- vonden belangstelling bij de wisseling des jiiars. Middelburg, 2 Januari 1915. De Heer en Mevrouw EUKE—van dek Swan wenschen, onder dankbe tuiging voor de ondervonden bewijzen van belangstelling bij den aanvang van het Nieuwe jaar wederkeerig aan allen Heil, Zegen en Voorspoed toe. Ter Neuzen, 4 Jan. 1915. De Burgemeester van ZAAMSLAG en zijne Echtgenoote, betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van be langstelling ondervonden bij de wisseling des jaars en wenschen wederkeerig allen Heil en Zegen. JOHs. DE FEIJTER Pz., Burgemeester, Zaamslag. Hartelijk dank voor de vele geluk* wenschen, ons op den eersten Januari toegezonden. Met wederkeerige heilbede, Ds. en Mevr. VAN HULSTEIJN. Ter Neuzen. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 ure, in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Hontenisse. Alhier zal eene Chr. jonge- dochtersvereeniging en een Chr. zangkoor worden opgericht, onder toezicht van de Ned IIerv. kerk. Hontenisse. De bewoners van het vluchte lingenkamp verliezen meer en meer de sym pathie der bevolking. Alle geruchten doen de ronde bijv,, dat de vluchtelingen weigeren om aardappelen te schillen en water te dragen. Ook, dat eene aanzienlijke partij kaas zou ontvreemd zjjn. Nieuwe klompen worden verkocht en het geld evenals ontvangen aal moezen, aan sterken drank besteed. Heden heeft te IJzendijke de officieele opening van de nieuwe lijn der Z.-Vlaamsche Tramweg Maatschappij IJzendijke—Sas van Gent plaats. Dat deze lijn in gebruik ge nomen wordt, is vooral thains met de slechte communcatie-middelen, van een groot belang. Deze lijn zal ongetwijfeld een druk verkeer nebben, omdat ze ook een prachtige verbinding met het andere district geeft. Een goed succes zij haar toegewenscht. Zaterdagnamiddag was het gedonder van het geschut te Cadzand zoo goed hoorbaar als nog niet is geschied, zelfs het geratel van de mitrailleuses kon waargenomen worden. De rook was zichtbaar. Of er een landing door do Engelsche troepen geprobeerd is of dat een vlieger de kust bij Het kamp te Nunspeet. Een der redacteuren van „Het Volk" heeft op verzoek van den Minister van Binnenland- sche Zaken Zaterdagmiddag een vrij langdurig onderhoud met den Minister gehad over den toestand in het vluchtoord te Nunspeet, ten einde den Minister zijne indrukken van een kort geleden aldaar gebracht bezoek mede te deeien. De Minister heeft met de meeste aandacht kennis genomen van de door den journalist aangewezen misstanden en de door hem noodig geachte verbeteringen betreffende de inrich tingen der loodsen, de vrijheid van beweging der vluchtelingen, den geest waarin het toe zicht in het vluchtoord wordt gevoerd, en heeft ernstige overweging toegezegd van de door den journalist aangegeven denkbeelden, teneinde in de medegedeelde misstanden ver andering te brengen. Een waarborg voor onzen handel. Van de „meest bevoegde zijde" wordt aan het „Hand." het volgende medegedeeld De regeeringen van Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Rusland, kennis genomen hebbende van de oprichting van het doel der Neder landsche Overzee Trust Maatschappij, hebben aan do Nederlandsche regeering verklaard, dat contrabande-goederen aan die maatschappij geconsigneerd, niet zulien worden opgehouden. Tevens hebben de genoemde mogendheden aan onze regeering de verzekering gegeven, dat verscheidene niet tot de allereerste le vensbehoeften behooronde voedingsmiddelen, wanneer zij aan particulieren geconsigneerd zijn, eveneens ongemoeid zullen worden ge laten, tenzij onmiskenbaar vaststaat, dat die particulieren tusschenpersonen Jvoor levering zijn aan de regeeringen der tegenpartij. Aan dit bericht, voor Nederlands scheeps vaart en handel van ongemeene beteekenis, kan nog worden toegevoegd dat, naar wij van de Nederlandsche Overzee Trust-Maatschappij vernemen, deze hare diensten zsl verleenon niet alleen voor aanvoeren van door een der oorlogvoerenden tot contrabande verklaarde goederen, maar ook voor aanvoeren van goe deren, waarvan oorlogvoerende staten den Londen. De Amerikaansche Senaat beraad slaagt over een wetsontwerp tot aankoop van schepen door de Amerikaansche regeeriog Kitchener kantte zich sterk tegen dit wets ontwerp. Bijzonder vestigde hij de aandacht ei op, omdat op dit oogenblik het ontwerp de goede trouw der Regeering zou kunnen doen betwijfelen, ook in verband met aanhou dingen van ladingen. Londen. Men verzekert dat door Engeland de verzending van koper uit Amerika naar Italië niet zal bemoeilijkt worden, als de lading door bekende firma's is afgezonden en geschiedt door Italiaansche schepen. Dit geldt ook voor liet vervoer van koper naar Zweden en Nederland. Parijs. Communique van gisterenavond elf uur: Hevige gevechten zijn geleverd in de streek van den boven Elzas. Hedennacht hebben de Franschen het dorp Steinbach geheel in bezit^ genomen. Voor een oogenblik verloren de I- ranschen ten westen van Serney de op den vijand veroverde veldwerken, doch de Duitschers konden zich niet handhaven en de stelling bleef in onze handen. St. Petersburg. De generale staf van het Kaukasische leger deelt mede dat de slag bij 1 alaka Max in het voordeel der Russen wordt voortgezet. Er wordt aanhoudend gevochten. St. Petersburg. Ardahan is door Russische troepen aangevallen. Er is hardnekkig ge vochten. De Turksche troepen zijn in de lian gehakt, daarop hebben de Russen Arda- dan bezet en vervolgden den verslagen vijand. Johannesburg. De burgers stroomen in overgrooteu getale naar de plaatsen waar zij zich moeten verzamelen ter legerorganisatie. Er zullen in de commando's niet meer Engelschen dan Afrikaauders geplaatst worden. Het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk School onderwijs alhier, roept sollicitanten op naar de bëtrekking van aan hare scholen. Sollicitatiebrieven in te leveren vóór Zaterdag 9 Januari a. s., bij den Secretaris, Zaamslag. J. P. GEELIIOEDT Ondergeteekende heeft zich gevestigd als Hopende, door een nette en vlugge bediening het vertrouwen zich waardig te maken. Ter Neuzen, Dijkstraat 28. JOH. J. BOL. De Notaris L. G. JAMES te Sluis is voor nemens op des voormiddags te 11 ure, ten verzoeke van den Heer P. A. BEUN te Aardenburg (Draaibrug) aan het Veldzicht te Aardenburg pubhek te verkoopen 2 Kasten, Buffet, 2 Tafels, 11 Stoelen, waaronder 6 zoo goed als nieuw, 2 Klokken, 2 Spiegels, Kachel met toebehooren, Vloer zeil, 2 Karpetten, 2 Raamhorren, Kist, Ledi kant, Veerenbed, Kapokbed, Kussens, Dekens, Lakens, 2 Lampen, Doofpot, Potten' 1 annen, Glaswerk en Tuingereedschap enz. O n m i d d e 1 ij k daarna: ten verzoeke van de Diaconie der Ned. Herv. Gem. te Aardenburg TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 31 Dec. Pieter Jacobus Pijpelink, oud 24 i., im. en Janna Maria van IJk, oud 23 j., id. Geboorten. 29 Dec. Rosalia Mathilda, d. van Anthonius Constanstinus Volkenrijk en van Elisa Maria Mathilda van der Steen. 31 Dec. Sara Cornelia, d. van Jan Hamelink en van Suzanna Martha Sara de Meijer. 1 Jan. Cornelis, z. van Cornells de Visser en van Lijntje Verhelst. 2 Jan. Cornelia Levina, d. van Jacob Scheele en van Santina Wiebregt Witte. Hendrik Frederik, z. van Anthonie Laurinus de Doelder en van Tanneke Maria Huijssen. Overlijden. 28 Dec. Francina Sara Jacoba An- dreassen, oud 11 j,, d. van Franfois (overl.) en van Maaike Kuine Dooms. ROTTERDAM, 4 Januari. Binnenl. Granen. Tarwe f 12,50 a f 13,50 Rogge flJ, a f 13,25 j Gerst f 12,60 a f 13,Chevalier aJ15'~ Haver f 13,50 per 100 kilo en per hectol. Tarwe f 12Rogge f10 a f 11,50; Gerst a JHaver fl0~; Witte Boonen i 18,60 a f20,— Bruine Boonen f 13.— a f 15 Groene kookerwten f 12,75 a f 15,—.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3