Oorlogsberichten. Bmnenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. E Kerk en School. B u r g e r 1 ij k e Stand. Telegrafische Berichten. Hoogwatergetij te Terneitzen. ""predikbeurten. 3 kanonnen en machinegeweren verloren. Gedeelten van liet garnizoen van Przemysl, die nieuwe aanvallen in verschillende rich tingen trachtten te doen, werden overal met ernstige verliezen naar hun vestingwerken teruggedreven. Schrik voor de Kozakken. LONDEN, 22 December. De Morning Post verneemt uit St. PetersburgDe Duitsche legers hebben een heilzamen schrik voor de kozakken en de ongeregelde troepen. Daarom beginnen de Duitschers, die aan de Bzoera opereeren, niettegenstaande hun linker flank gedekt is door een breede, ondoorwaadbare rivier zonder bruggen, zich minder op hun gemak te gevoelen. Nu zich een nieuwe slag aan de Bzoera ontwikkelt, is het van het grootste belang geworden, om den waterweg voor den aanvoer van munitie en voorraden vrij te houden. Achttien kilometer boven WÏoclawek en twintig kilometer ten W. van Plock liggen in den breeden Weichsel dtie eilanden. Het dorp Dobrzin ligt daar aan den linker (zuidelijken) oever vlak tegenover die eilanden-barrière. De Duitschers hebben een vastberaden poging gedaan om op dat punt over den Weichsel te trekken en voerden daartoe pontons en bruggematerieel aan. Zij slaagden erin van den linkeroever naar een van die eilanden een brug te slaan en te be zetten daarop het eiland met een sterke troepenmacht. Daarna stonden zij voor de veel moeilijker taak om een brug te slaan tusschen de eilanden, waar de voornaamste stroom van den Weichsel in een ruimte van 60 tot 70 M. is samengeperst. Men liet de Duitschers ongehinderd hun gang gaan, terwijl de Russen hun artillerie op een hooggelegen terrein op een gescliikten afstand aan den rechteroever in stelling brachten. Die artillerie overrompelde daarna de Duitschers. Het Russische vuur bracht hen in verwarring en zij gingen ervan door. De uitwerking van het artillerie-vuur was zoo overstelpend, dat de Duitschers geen moeite deden om hun pontoniers-materieel te redden. De pontons zijn nu in handen van de Russen. Deze uitstekende verrichting van Russischen kant heeft een goeden invloed gehad op den nieuwen aanval die zich nu aan de Bzoera begint te ontwikkelen. Elders aan den linkeroever van den Weichsel zijn in do laatste dagen enkel voorposten gevechten geleverd. 0e toestand in België. Na de opmerking der Duitsche autoriteiten, aldus het Va'd., omtrent het ook doen doelen van België's „welvarend" platteland in de oorlogsbelasting, doet het zonderling aan, de volgende beschrijving van kardinaal Mercier, aartsbisschop van Meehelen, omtrent den toe stand in België te lezen „De tegenwoordige post- en spoorwegregeling maakt echter alle verkeer uiterst moeilijk. Daarom zie ik mij verplicht mijn overzicht te bepalen tot de grenzen van mijn eigen diocees, en zelfs, onder deze beperking, blijft het on zeker en onvolledig. Eenige feiten nochtans kunnen eenig denkbeeld geven van ons lijden. Er zijn 19 parochiekerken verwoest of ver brand 28 andere zijn beschadigdscholen, gymnasia, ontspanningslokalen zijn met den grond gelijk gemaaktLeuven, Aerschot en Lier zijn voor 't grootste gedeelte verwoest. Leuven heeft 1080 woningen verloren, voor 't ineerendeel woon- of winkelhuizen en kan toren. Onder andere steden, die erg geleden hebben, behoort vooral Meehelen, waar 317 huizen onbewoonbaar zijn en een duizendtal zwaar beschadigdvervolgens Antwerpen, waar enkele honderden huizen verbrand zijn of verwoest. Groote dorpen zijn met den grond gelijk gemaakt, of zóö schrikkelijk ge bombardeerd, dat zij zoo goed als verlaten zijn. De hoofdwegen, bijv. naar Louven en Meehelen zijn, over een uitgestrektheid van verscheidene kilometers, met verwoestingen afgeteekend. In vele steden en de omliggende streek zijn de kasteelen en de landhuizen, de villa's en zelfs de armste woningen geplun derd en verwoestde stallen staan ledig en het land is oubebouwd. Zóó is het jammer lijke schouwspel over een uitgestrektheid van meer dan 28U vierkante mijlen, in het Zuiden van de provincie Antwerpen en in 't Noorden van Brabant, twee provincies, die, vóór 't uit breken der vijandelijkheden, rijk waren en voorspoedig. Beroofd van de middelen om zijn brood te verdienen, wegens het sluiten der fabrieken en dikwijls beroofd ook van de meest nood zakelijke dingen, na de plundering, die de invallers op hen gepleegd hebben lijdt het arme volk schrikkelijk van honger en koude. In Tremeloo, niet ver van Leuven, zijn van de 230 huizen, waaruit vroeger het dorp be stond, er 14 aan de verwoesting ontsnapt. Met eigen oogen hebben wij het treurig schouwspel gezien van een huisgezin met negen kinderen, het jongste nog een wicht, schreiend om de verwoesting vau hun vroegere woning. Helaas, wel honderd keer zijn wij van hetzelfde schouwspel getuige geweest. En wie weet, wat de dag van morgen brengen zal Verder schrijft de kardinaal nog „In de stad Meehelen' elleen moeten twaalfduizend menschen dagelijks gevoed worden. Kinderen loopen naar de Duitsche soldaten en eten hun 't brood uit de handen. Ieder vreemdeling, die naar de stad komt of het land betreedt, wordt omringd door een groot aantal vrouwen of kinderen, die om eten vragen. Er is nau welijks een enkele arbeider, die werk kan vinden, om zijn dagelijks brood te verdienen. Alles ontbreekt." Belasting voor afwezigen te Gent. In zijn vergadering van 7 December heeft de gemeenteraad van Gent, volgens de Métro- pole, met algemeene stemmen besloten, de volgende belasting te heffen te heffen ten laste van afwezigen (a) Twee francs per dag waarop hij af wezig is, van het hoofd van een gezin dat meer dan 25 fr. en minder dan 40 fr. aan hoofdsom in de personeele belasting betaalt, (b) Vijf francs per dag waarop hij afwezig is, van elk gezinshoofd dat meer dan 40 fr. en minder dan 100 fr. botaalt. Een getrouwde vrouw betaalt Vj fr-> ecn kind V4 fr. per dag van afwezigheid. (c) Tien francs per dag waarop hij afwezig is, van elk gezinshoofd dat meer dan 100 fr. betaalt. De gehuwde vrouw betaalt 4 fr., elk kind fr. per dag. Onder gezinshoofd verstaat men een huis vader, een moeder-weduwe en de meerderjarige ongehuwden.j Indien de belasting niet op den vervaldag betaald is, wordt zij met 5 pet. verhoogd. Te Keulen kwamen van Lodz 2000 Russen langs. Het waren Siberische troepen. Onder hen bevonden zich Tartaren en Kirgizen. Nooit heb ik, schrijft de correspondent van het Vad., smeriger gevangen soldaten gezien dan deze. Ze werden naar Munster gebracht. Voorbij het station te Keulen kwamen 38 kanonnen van zwaar kaliber. Deze zijn door de Duitschers op de Russen veroverd. Ze werden naar de firma Krupp in Essen ver voerd. Ook kwamen in 4 treinen 2700 bij Krakau lichtgewonde cavaleristen voorbij. Militie en Landweer. Van bevoegde zijde wordt de aandacht er op gevestigd, dat de wijziging in de wetsont werpen betreffende het langer in dienst houden van militie en landweer aangebracht, nl. om den termijn in die ontwerpen op een maand te bepalen slechts ten doel heeft, de behandeling der ontwerpen vóór Kerstmis mogolijk te maken en dat later nieuwe wets ontwerpen zullen worden ingediend, om dien termijn weder te verlengen. TER NEUZEN, 24 December 1914. In de op a. s. Dinsdag des voormiddags ten 10 nre te houden openbare vergadering van den gemeenteraad komen de volgende punten van behandeling aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming onderwijzer school A (voor dracht de heeren Eijke, Rosendaal en Lam- pert.) 3. Idem leden commissie van bijstand. Zondagavond trad in het militair tehuis alhier Ds. A. Scheele van Vcerc en gisteren avond Ds. H. P. M. de Walle op. Beide sprekers mochten voor een vrij talrijk publiek optreden, welk met aandacht hen beluisterde. Men ziet, er wordt veel ter veraangenaming van de militairen gedaan in deze lange winter avonden. Vrijdagavond om 7 uur zal er in het Militair tehuis alhier eene gezellige bijeen komst plaats hebben voor de Militairen rond den Kerstboom. Alle militairen zijn alsdan welkom. De administratie van de electrische ver lichting alhier, maakt ons attent op de ver keerde uitdrukking in het bericht van de oging tot inbraak in het kantoor van den :ieer Van Rompu. De lichtleiding is niet in dien zin doorge sneden, dat het perceel van electrisch licht verstoken was, doch alleen was slechts de lichtleiding doorgesneden van een straat- lichtpaal bij de De Jongestraat. Dit had echter niets te maken met de lichtleiding in genoemd perceel. De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde gisteren o. a. het beroep van F. de Putter te Othene gemeente Zaamslag, tegen het besluit van Ged. St. van Zeeland tot weigering van vergunning tot verlegging van een voetpad. Ged. Staten adviseeren tot niet ontvankelijk verklaring op groud dat van hunne beslissing en deze geen beroep openstaat. De Kon. beslissing volgt later. Kloosterzande. Dinsdag kwam H. M de Koningin te Walsoorden aan. H. M. had tot nabij de steiger de reis gemaakt met M. M.'s „de Ruyter", waarvan II. M. en Hoogstder- zeiver gevolg overging in een torpedoboot, welke Haar aan de steiger bracht, alwaar H. M. werd opgewacht door den heer Collot d'Escury, burgemeester van Hontenisse, die H. M. welkom heette. Vervolgens werd per automobiel naar het woonhuis van den burgemeester gereden, waar aan II. M. werden voorgesteld de leden der verschillende vluchtelingencomité's uit Kloosterzande, Groenendijk, Lamswaarde, Hulst enz. H. M. onderhield zich gedurende geruimen tijd met de verschillende leden der comité's, o!m. ook met den heer ten Gate van hier, die aan II. M. verschillende inlichtingen verschafte omtrent de huisvesting, voeding en verpleging der vluchtelingen. Tegen den middag is II. M. met Hoogst- derzelver gevolg vertrokken, door den burge meester tot aan Walsoorden uitgeleide gedaan. (Zelandia.) Dinsdagavond is te Koewacht op Belgi schen grond een zekere Martinet, een 23 jarig huisvader van Stekene, terwijl hij olie over bracht door een puitschor doodgeschoten. Het lijk is onmiddellijk naar Stekene vervoerd. Een berichtgever van het Hand. uit Sluis meldt van het onschadelijk maken Maan dagmorgen van een der twee onlangs te Cad- zand, in Strats-Vlaanderen nabij de Belgische grens aangespoelde mijnen het volgende De ligging der mijn liet het gemakkelijk afschroeven van den percuteur niet toe. Om de kruitlading uit te halen wordt dan op den pörcuteur, zooals dien morgen het geval was, een met petroleum begoten prop katoen in brand gestoken. De warmte doet het ontste kingsmiddel ontijloffen en heel het ding springt uiteen. De uitwerking was verschrikkelijk een reusachtige put duidde nog enkel de plaats aan waar het gevaarlijke ding gelegen had. De vlashandel in Vlaanderen en de oorlog. Men schrijft uit Oostburg aan de Msb. In het begin van den oorlog was de handel in gezwingeld vlas in Vlaanderen onbeteeke- nend. Thans tracht elke landbouwer zooveel mogelijk te verkoopen. De uitvoer is echter door de Duitsche autoriteiten verboden, om dat het meeste vlas over Breskens en Vlissin- gen naar Engeland werd uitgevoerd. Opvallend was het, dat de vorige week overal in West-Zeeuwsch-Vlaanderen zooveel wagens reden met groote balen gezwingeld vlas. Dit moet immers over de grens gekomen zijn en dus frauduleus ingevoerd of gesmokkeld zijn. De kooplieden uit de Vlaanderens brach tén toen hun vlas tot bij de grens in de schuur van een of anderen boer en zagen het des nachts over te krijgen. Reeds twee maal heeft een Duitsche patrouille een wagen aan gehouden en verbeurd verklaard. Begrijpelijk is het, dat de vlasprijs hierdoor veel gestegen is. Op de markt te Oostburg besteede men enorme prijzen per baal. Op Zaterdag 26 December e. k. (2en Kerstdag) zullen do post- en hulpoostkantoren geopend zijn als op Zondag. OUDEJAAR 1914. Voor vacante Kerken, voor hen die ver hinderd zijn ditmaal op Oudejaarsavond en Nieuwjaarsmorgen ter Kerk te gaan en allen die bij de jaarwisseling van dezen tijd een ernstig gelegenheidswoord willen hooren, ligt er van de hand van den bekenden Haagschen prediker, Dr. J. C. de Moor, "bij den Uitgever J. H. Kok te Kampen ter perse, een tweetal gelegenheidspreeken naar aanleiding van 2 Petrus 3 11—13 en 2 Petrus 3 14—15a, onder den titelVerwachten en Benaar stigen.". Dit tweetal zal nog vóór Kerstmis het licht zien. Verschenen zijn het Tiende Jaarverslag der Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland (Vrederust) en het Veertiende Verslag der Vereeniging tot Chris telijke Verzorging van Zenuwlijders in Neder land. Uit beider verslagen klinkt een toon van dank voor den op den arbeid ondervonden zegen, doch ook beide verslagen roepen drin gend om meerderen steun voor de nuttige instellingen, die zij verzorgen. ZONDAG 27 DECEMBER 1914. LONDEN. (Reuter.) Er heeft nooit een overeenkomst bestaan om de Japanners naar Europa te doen komen. De Japanners twij felen niet aan de overwinning. LONDEN. De Engelsche regeering zal vol ledige schadevergoeding geven voor de ver liezen van eigendommen door de beschieting van Scarborough. LONDEN. Reuter verneemt dat een verdere opmarsch der Oostenrijksche troepen tegen Servië, Rumenië zou nopen in actie te treden. Deze bedreiging wordt door de Ser vische regeering niet meer noodig geacht. LONDEN. De Daily Telegraph verneemt uit Johannesburg dat de verliezen der Wan- jalisten bedragen van af het begin van den opstand 120 dooden, 267 gewonden en 332 gevangenen in Duitsche handen. De opstan delingen verloren 170 dooden en hadden 300 gewonden. LONDEN. De Daily Chronicle verneemt uit Parijs dat in de Fransche hospitalen yan 15 September tot 1 Nov. werden opgenomen 489733 gekwetsten, en dat 97% hersteld is teruggekeerd en 27a °/o a's overleden kan worden beschouwd. In Frankrijk zijn 3968 militaire hospitalen en dit getal wordt vol doende geacht. LONDEN. Alhier is een fonds opgericht voor Joden in Polen, die slachtoffers van den oorlog zijn. Rotchild schonk hier 1000 pond sterling voor. LONDEN. De Daily Mail verneemt uit Frankrijk dat de Belgen Dinsdag door de Duitsche stelling bij den Yser nabij St. Joris doorgebroken zijn en daar stelling hebben genomen. BOULOGNE. De geruchten dat de bond- genooten te Rijssel waren, worden gelogen straft. Te Rijssel is overvloed van voedsel, en aan billijke prijzen te verkrijgen. PARIJS. Communiqué van gisteravond 11 uurDe voordeelen door onze aanvallen tus schen de Maas en Argonne behaald, kunnen we volledig handhaven. Volgens laatste be richten bereikten we in die streek de prikkel draadversperringen van den vijand, zooals te Saillant, ten Zuiden van Vorges en ten oosten van Carty. Overigens niets bijzonders te vermelden. ST. PETERSBURG. Bij den linkeroever van Piliko is hevig gevochten. Bij den rechter oever maakten wij vooruitgang. In Gallicië duurt het succes van 20 dezer voort. Wij namen gevangen 66 officieren en 5600 soldaten. Wij veroverden 3 kanonnen en 3 machinegeweren, en in de Karpathen 30 of ficieren en 1500 Oostenrijksche soldaten. ST. PETERSBURG. De generale staf van 22 dezer meldt dat de Tnrken naar Alsy op rukken. Er wordt hardnekkig gevochten. De Russen slaagden er in de Turken te doen aftrekken en maakten veel oorlogsbuit. ST. PETERSBURG. De op 22 dezer plaats gehad hebbende operatiën hebben een gunstig verloop, zoowel te Niba en Ninéwa als in de Karpathen. De pogingen der Duitschers om te passeeren werden verijdeld, alle posities werden teruggeslagen en aanzienlijke verliezen toegebracht, men schat een 1000 lijken. DURAZZO. Het paleis van Essad P'asjah te Tirano staat in brand. Essad Pasjah zond 50 man tot bescherming van zijne eigendom men. DAGEN. Voorm. Nam. Vrijdag 25 Dec. 7.45 8.16 Zaterdag 26 8.47 9.22 Zondag 27 9.55 10.28 Maandag 28 10.57 11.24 Dinsdag 29 11.51 Woensdag 30 0.14 0-3« Donderdag 31 1 0.55 1.14 Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j uur Dhr- L. Dek en "2 uur, Ds. A. Timmerman, doopsbediening. Sluiskil 9'/i uur Ds. A. Timmerman, doops bediening en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'/2 en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9'/j en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9'/j en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en &J/2 uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen 9, 2 en 6'/2 uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. AXEL. Huwelijks-aangiften. 14 Dee. Jacobus van Doeselaar, oud 22 j., jm. en Dina Dieleman, oud 21 j., jd. Geboorten. 1 Dec. Jan Johannes, z. van Hendrik Adriaan Kotvis en van Elizabeth Pieternella Ruben. 3 Dec. Maria, d. van Cornelis Andries Verschelling en van Janneke Bakker. 4 Dec. Willem Odilon Paulus, z. van Achilles Petrus Maes [van Puers, België] en van Leontina Maria Theresia de Block. 7 Dec. Gerardus Josephus, z. van Hippolite Theo- phile Vogelaere en van Stephanie de Vrieze. Overlijden. 14 Dec. Kathaline Jacoba van de Velde (van Gent, België), oud 73 j., wed. van Carolus Ludovicus van Vooren. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. J. P. v. Hulsteijn. 6 uur Ds. van Hulsteijn. Bidstond voor den nood der tijden. Axel Kerltdreef 9 uur, Leeskerk en 2 uur,Ds. Chr. Bruins. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur, Leeskerk. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3