i Hntirmiutlonait nieuws- en Advertentieblad Zeeland. OOOf 40 cent. Gem eenter a a d. Vrede op aarde. F E171L L E T 0 E>e Bloeders. Kerstnacht 1914. No. 1183. Vrijdag 25 December 1914 !2e Jaargang. Franco j ABONNEMENT; Per drie maanden binnen Ter Neuzen per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- ea Vrijdagavond, uitgezonderd up Eeestdagea, bij den Uitgever D. H. LITTOOU Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór - uren op den dag der uitgave. ngaarders. J—.uh^umcntfn pn ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE: ABONNEMENTEN EN ADVER icN1 Ir.- ADVERTENTIËN; Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend.^j Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Het volgende nummer van dit blad verschijnt Dinsdagavond. Het nummer van Vrijdag i Januari verschijnt des morgens inplaats van des Vrijdagsavonds. Advertentiën voordat nummer worden ingewacht tot Don derdag 31 Dec. des middags 2 ure. NIEUWJAARSWENSCHEN en ADVER TENTIËN worden spoedig ingewacht bij den uitgever van dit blad. Nieuwjaarsmorgen wordt dit. blad huis aan huis verspreid. Prijs per advertentie is De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Verga d e r i n g van den Gemeenteraad zal worden ge houden op Dinsdag den 29 December 1914, des vóórmiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 24 Dec. 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZING A Welk een wreede bespotting van den lieer lijken Kerstzang, vormt het tooneel, dat wij dezer dagen in de onmiddellijke nabijheid van onze grenzen aanschouwen. Als straks op den Kerstdag de klokken in Zeeuwsch-Vlaanderens dorpen en steden de goloovigen samenroepen, is er alle kans, dat hun vreedzame en blijde tonen overstemd worden door liet doffe kanongebulder van over de grens. Terwijl liet Kerstfeest ons herinnert aan den juichtoon der Eugelen, die Gods eere zingen, omdat Hij vrede op aarde brengt en in menschen een welbehagen heeft, staan ginds de honderdduizenden reeds dagen, weken en maanden als vérwoede vijanden tegenover elkander, elk oogenblik gereed, om met de verschrikkelijkste moordwerktuigen een zoo groot mogelijk aantal mcnschenlevens weg te maaien. Is schriller tegenstelling denkbaar God doet in Bethlehems nederigen beesten stal Zijn Zoon geboren worden om zondige Z EL AN DIA. 35) Anderen gingen, neen, vlogen vooruit. Daar had-je den boer van „Nooit gedacht". Voor een paar jaar een klein boertje. En nu Hij is al zijn collega's boven het hoofd ge wassen. Ondanks de slechte tijden. Heeft hij niet nog deze week tegen Wouters gezegd „Doe als ik, koop papieren. Speculeeren moet je durven Maar jij durft niet, zoo min als de anderenwees slimmerwaag ook eens, en je doet in een week dikwijls betere zaken, dan een ander in een jaar Zal bij? Zijn kostelijk geld voor papieren besteden? En misschien alles verliezen? Maar als je wintals je eens véél wint, alsin een paar weken, eens een paar honderd, een paar duizend gulden Maar hij kon geen afstand doen van zijn geld. Tochals hij de woning laat ver- koopen kan hij met dat geld met een menschen te redden en hier trachten beelddragers Gods hun mede-menschen te vernietigen en Gods schoone schepping te verwoesten. En waren zij die daar strijden, slechts blinde heidenen," men zou kunnen zeggen zij weten niet beter. Maar zij, die dezen verschrikkelijke krijg deden ontbranden, zij die dagelijks al wat het menschelijk vernuft kan uitdenken, bezigen 0111 dood en verderf te brengen in de vijande lijke gelederen zijn Christenen. Zij allen noemen zich naar den naam van Hem, die de Vredevorst is. Naar Hem, die gezegd heeft: zelfs uwe vijanden zult gij liefhebben- en: wie van 11 de meeste wil zijn, zij aller dienaar. 'Op gindsche slagvelden worden duizenden jonge levens weggemaaid en tienduizenden mannen verminkt voor heel hun leven, alleen maar, omdat de machthebbers elkander be nijden. Welk een droevig Kerstfeest ditmaal. Wie schetst al den jammer, die Vlaanderens vruchtbare landouwen anders een toon beeld van vreedzamen arbeid en van welvaart thans te aanschouwen geven Daar lig en ze bij duizenden begraven, die 't vorig Kerst feest in den kring der lmnen medevierden en thans tevergeefs worden gewacht. De lucht weergalmt er van het gekreun en gekerm der ontelbaren, die door verschrikkelijke moord werktuigen werden getroffen. Wie maalt al het leed, dat aan weerszoden in duizenden bij duizenden gezinnen werd veroorzaakt? Wie telt de tranen, die om dezen krijg werden gestort? Hoevelo zullen de gezinnen zijn in de oorlogvoerende landen, waar niet om een vader, een man, een zoon of een verloofde wordt getreurd En waar nog geen doodsbericht kwam, met welk een angstige vreeze zal daar, het Kerst feest gevierd worden bij de gedachte, dat elke dag zulk een jobsbode brengen kan O zeker, wij Nederlanders kunnen God niet genoeg danken, dat ons gelukkig vaderland nog gespaard bleef; wij kunnen nog in vrede nederzitten in onze woningen en bedehuizen om te zingen van 't heildat de aard in t rond verheugt, van het Kind in Bethlehems stal, van den Zaligmaker, die ons 't leven geeft. Doch wiens hart bloedt niet bij de gedachte aan het nameloos leed, dat bij dit Kerstfeest in zoo ontelbaar vele gezinnen wordt geleden Wie lijdt niet mede al bleef gelukkig de ergste 'oorlogsellende nog huiten onze grenzen Hadden wij geen recht, te spreken van een droevig Kerstfeest En toch de engelen hadden gelijk met deel ervan desnoods, eens een proef nemen. Een nieuwe duivel van begeerte ont waakt. Een nieuw plan wordt gevormd. Ja, en als het gelukt... als het gelukt.liet geld zal binnenstroomen, en hij zal rijker worden, rijkerimmer rijker Het nachtlichtje, schaars van olie voorzien, gaat bezwijmen. Haastig wordt de kast ge sloten. De nachtelijke koude doet hem rillen het licht wordt gedoofd. Als een dief sluipt hij naar zijn sponde en legt zich neder. De nieuwe plannen ontrooven hem den slaap, houden zijn gedachten bezig. „Wat baat hét een menscli, zoo hij de heele wereld won en schade leed aan zijn ziel" Alweer dat vrome gekwezel van die vrouw. Kan hij het van avond niet kwijt De geheele wereld ja, daar hongert, hij naar schade aan zijn ziel Schade, hoeveel Winstde geheele HOOFDSTUK XIII. Weer is het avond geworden. De boer van den Eikenhof zit aan de tafel in het ongezellige woonvertrek. Ofschoon het koud is in deze gure herfstdagen, gloort geen vlammetje in den zwarten haardde zuinigheid moet be tracht tot in het uiterste. De lamp geeft hun „vrede op aarde, in menschen een wel behagen Het kind in de kribbe van Bethlehem is .nderdaad de Vredevorst, die rust en vrede brengt in het verloren zondaarsharte. Hij geeft vrede met God aan allen, die in Hem' hun Heiland en Zaligmaker erkennen. Die vrede werd verstoord door de zonde. De zonde is opstand, vijandschap tegen God, Die de zonde niet verdraagt en voor den schuldigen zondaar, in plaats van een lief hebbend Vader, een verterend vuur is, bi] Wien niemand wonen kan. Doch Christus kwam om de zonde te ver zoenen, de straf te dragen, de schuld weg te nemen en den verloren zondaar weder in verzoende betrekking te brengen met den Vader. Wie Hem aanneemt 111 het geloof, heelt vrede met God, hier reeds in beginsel, straks volkomen. Hij geeft ook vrede in 't eigen hart. Zoolang we leven in vijandschap tegen God, kan er geen rust, geen vrede in 't hart zijn. Wij zijn er op aangelegd, om in gemeenschap, in volkomen afhankelijkheid van onzen Schep per te leven. De zonde heeft dien band verbroken en daardoor den onvrede in ons hart gebracht. Waaraan we ook ons hart mogen hechten, wat ook voor een oogenblik onze zinnen moge bekoren, straks keert de onrust terug. Niets iu deze wereld kan ons volkomen bevrediging schenken. Dat kan God alleen, Dien wij verlaten hebben. Christus brengt dien vrede terug in t hart. Hij wil de zonde in ons dooden en door zijnen Geest een nieuw levensbeginsel in ons leggen, dat weder naar God uitgaat en in Hem zijn rustpunt vindt. Waar Hij zijn intrek neemt, daalt in het hart een vrede die alle verstand te boven gaat. Daar ontstaat een strijd tegen de zonde, maar met de zalige wetenschap, dat Hij de volkomen overwinning in dien strijd zal geven. De verloste zondaar heeft vrede mot God en vrede in zijn hart. Hij geeft ook vrede met ons lot, met de wereld, met wat ons overkomt. Het moge dan om ons heen stormen de gevaren mogen dreigen, als Christus ons deel fs, kunnen we het alles verdragen en rustig afwachten. Om ons heen woedt de krijg, zoo hevig als nooit werd beleefdover onze landouwen klinkt een vreeselijk kanongebulder en menigeen vraagt zich met bezorgdheid af, of die gruwel der verwoesting niet over onze grenzen zal komen. Geen menscli, die op deze vraag een geruststellend antwoord kan geven. We weinig schijnsellaag is de pit neepedraaid. Tegenover den boer zit de boerin met norscli, ontevreden gelaat. De armen heeft ze over elkaar geslagen lusteloos hangt ze achterover tegen de stoelleuning. Haar blik rust af en toe met een eigenaardige uitdrukking op haar man, die de pen in de hand houdt en aan stalten maakt tot schrijven. Hard en somber tikt de klok in den hoek de seconden af. In een gemakkelijken stoel zit de onge lukkige Greta. Een droeve trek lijnt zich diep op haar lijdend gezicht je een boekje ligt voor haar opengeslagen, dat al haar aandacht schijnt te spannen, Het is een Nieuw-Testamentje. Eva heeft haar indertijd zooveel verteld uit den Bijbel en de eenvoudige, ongekunstelde verhalen over den wouderdoenden Heiland hebben zulken indruk gemaakt op haar harte, dat ze besloot haar moeder te vragen dat Boek te koopen, dat de bedoelde geschiedenissen bevatte. Dat had een storm gegeven. Gerrits afkeer tegen al wat fijn was liad zich bij die gelegenheid in de ruwste bewoordingen lucht gegeven en dat Boek, 't welk hij een doodelijken haat toedroeg, omdat het hem herinnerde aan het weleer, en hem de vermaningen uit dat woord in het geheugen terugvoerde, zou nimmer in zijn huis komen. Greta kon zich de afkeer eii de woede haars vaders niet verklaren kunnen alleen ons vereenigen in het gebed, dat God het schrikkelijk wee van ons blijve afwenden. Doch worde het allerwege verstaan, dat in die angstwekkende onzekerheid volkomen vrede is te vinden bij de kribbe van Bethlehem. En ga er straks, als in onze bedehuizen het lied wordt aangeheven ter eere van Hemt van wien de engelen zongen, de eenparige bede op, dat God ook aan hen, die op gindsche slagvelden vallen, in hun laatste ure dien vrede doe vinden dien het Kind van Bethlehem alleen geven kan. Stil en zacht In den nacht Vliegen vlokjes, Klinken klokjes, Rein van toon, Wonderschoon. Stil en zacht In den nacht Flikk'ren lichtjes, Zingen wichtjes, Ernstig-vroom, Rond den Boom. Stille nacht Heil'ge nacht Kinderkoren Doen zich hooren, Vol verdriet Is hun lied. Stil en zacht In don nacht Knielen kleenen. En zij weenen Vader, och Kom dan toch Stil en zacht. In den nacht Zucht de moeder „Albehoeder, Spaar, zoo 't kan Toch mijn man St.il en zacht In den nacht Klimt de bede Om den Vrede, Traant het oog Naar Omhoog. maar ach, er was zooveel, dat haar vreemd, bang-vreenul toescheen. Ze had helaas al meer dan een heftige hotsing tusschen vader en moeder bijgewoond, en instinctmatig had ze begrepen, dat daar iets was tusschen hen, dat als een scherpe wigge steeds grooter schei ding veroorzaakte. Haar moeder had haar uiterst verbaasd aangekeken, toen ze haar verlangen kenbaar had gemaakt, maar ze liad er niet zooveel op tegen. Fijn was ze niet, nooit geweest; en worden zou ze liet evenmin, neen; en op de fijnen met minachting neer te zien, er op te schimpen en in een kwaad daglicht te stellen, was een zaak, die in de kringen, waartoe zij en haar familie altijd hadden be hoord, niet meer dan natuurlijk en ordentelijk kon gerekend worden. Maar als dat kind. dat ze liefhad, op haar wijze, er nu zin in had dat Boek te lezen, welnu, waarom niet Daar zou ze niet van bederven en het was iets, waar ze haar genoegen mee kon doen waar ze pleizier in had, waar ze zich mee kon bezig houden. Het had een heeten strijd gekost. Néén, had Gerrit gezegd ja, had Anna verklaard. Greta's tranen hadden ten slotte den doorslag gegeven. Als het kind daar nu zoo n zin in had, waarom dan niet. Had ze al niet een treurig leven genoeg, waarom haar dat kleine genoegen ontzegd (Wordt vervolgd). Nadruk verboden. DOOR

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1