Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. FrYd'iTbeurten. - Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ling van gelden ten bate van de naar Nederland uitgeweken slachtoffers van den oorlog en de andere om gelden in te zamelen voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. De eerste commissie heeft f2106,20 bijeen gebracht en de andere f 1898,85 aan bijdragen ineens en aan zesmaandelijksche bijdragen f 1543,85 per maand. Voorts heeft een damescomité op het eiland Curasao nog f 551,10 voor eerstgemeld doel bijeengebracht. De bevolking van Curagao heeft er hoogen prijs op gesteld, om, als blijk van dankbaar heid voor de hulp, die zij zoo menigmalen uit Nederland ontving, ook thans, naar haar ver mogen, het moederland eenigszins te hulp te komen, nu er daar tengevolge van den Euro- peeschen oorlog en de mobilisatie groote offers worden gevraagd. TER NEUZEN, 18 December 1914. Naar wij vernemen zal op a. s. Zondag, 's avonds om half zeven in het Militair Tehuis alhier (lokaal „Bethel", Nieuwe Verbindings straat) optreden de welEerw. heor Ds. A. Scheele van Veere. Alle in Ter Neuzen aanwezige militairen worden dringend uitgenoodigd tot bezoek. Ook niet-militairen, belangstellenden in dezen arbeid, zijn welkom. Het internationaal Vredes-Comité, ge sticht door den heer C. F. J. Brands, notaris te Amsterdam en 14 andere notabele inge zetenen van verschillenee politieke en gods dienstige richtingen in ons land, heeft ook alhier, ten huize van den heer M. Eijke, Nnordstraat 91, ter onderteekening door allen dus ook door alhier vertoevende vreem delingen die belang stellen in eene zoo spoedig mogelijke oplossing der geschillen, die oorzaak zijn van den huidigen vreeselijken oorlog, een adres gelogd ter opzending aan H. M, onze Koningin, met verzoek, zoo mo gelijk, Hare tusschenkomst en medewerking aan te bieden aan de oorlogvoerende mogend heden om tot een gewenschten vrede te ge raken. Een ieder wordt dus in de gelegenheid ge steld, ter opgegeven plaatse, door naamteeke- ning van zijne belangstelling in dezen te doen blijken. De Gemeenteraad alhier besloot f4000 voor twee maanden tijds aan het Steuncomité alhier te geven. Van het Kon. Nat. Steun comité ontvangt het plaatselijke comité nu de helft van dat bedrag. Op hot tweetal voor het beroepen van een predikant bij de Geref. gemeente (Vloos- wijkstraat) albier zijn geplaatst Ds. W. den Hengst te Vtenendaal en Ds. A. Janse te Barneveld. Door Z. D. H. Mgr. Hopmans, bisschop van Breda, is benoemd tot kapelaan te Bergen op Zoom, de Wel Eerw. heer A. Smet alhier en tot kapelaan alhier de Wel Eerw. heer J. de Hoof, priester in het seminarie. Zaamslag. Voor de betrekking van gemeente veldwachter alhier hebben zich 19 en voor bode-concierge 5 sollicitanten aangemeld. IJzendijke. De Duitscbe autoriteiten hebben de tramverbinding IJzendijke—Belgische grens en Watervliet verbroken. Deze dienst wordt tot nader order gestaakt. Gedurende de loop dezer week zijn in deze gemeente gevestigd A Breyaert, werkman, |Tholensstraat 83, uit Selzaete. J. Sol, dienstbode, O 56, uit Groede. L. Jolijt, werkman, Dwarsstraat 8, uit Sas van Gent. M. Jurry, zonder ber., Donze Visserstraat, uit Utrecht. Vertrokken zijn P. de Klerk, hotelkn., Nieuwstraat 58, naar Grijpskerk. Geref. Kerken. Tweetal: te Middelstum J. H. Lammertsma te Axel en D. Pol te Vlissingen. Aangenomen: naar Oostburg, II. Z. de Mildt, eand. te De Bilt. Ned. Herv. Kerk. Aangenomennaar BergurnE. Was te Aduard naar WamelP. Smit te Ileumen. Zitting van Donderdag 17 December 1914. Voorzitter de heer J. Huizinga, Burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, de Jager, Lensen, de Feijter, de Bruijne, Eijke, Van Borssnm Waalkes pn D. Scheele. Afwezig de heeren Wieland, Moggré, R. Scheele en Donze. De Voorzitter stelt aan de orde 1. Notulen. De notulen vain 5 en 26 November worden vast gesteld. 2. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving aaugenomon a. De Voorzitter deelt mede dat bericht is inge komen van de heeren Moggré, R. Scheele en Donze, dat zij de vergadering niet kunnen bijwonen. b. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het raadsbesluit betreffende toekennen gratificatie aan mej. Goossen te Sluiskil. c. Idem berichtende goedkeuring van het raads besluit betreffende de leening van f3000 voor de motorbrandspuit, waarbij het percentage van 5 in 6-% was veranderd. De Voorzitter deelt mede, dat reeds inschrijvingen ontvangen zijn, zoodat weldra de leening geplaatst zal zijn. d. Idem van den Minister van Waterstaat, be richtende, naar aanleiding van het verzoek van den Raad om den weg langs en de brug over de vesting gracht vóór den Sas van Gentschen doorgang te Ter Neuzen te doen verbeteren, dat eene beslissing wordt aangehouden, totdat bepaald zal zijn of de kustbatterij al dan niet als vestingwerk zal worden opgeheven. e Verslag van de plaatselijke schoolcommissie. De Voorzitter zegt dat het ter lezing ligt van de leden. De heer Eijke zegt dat hij daarin o. a. gezien heeft, dat de commissie de opmerking maakt dat nog geen onderwijs gegeven wordt in gymnastiek voor de kinderen van de 6e klasse l.o. en vraagt of B. en W. daarvan nog geen werk hebben ge- maakt. De Voorzitter zegt dat hem niet bekend is, dat een dergelijk verzoek door de commissie gedaan is- Wordt zoo'n verzoek gedaan, dan zal B. en W. bereid zijn, trachten daarin te voorzien, maar voegt er aan toe dat het vooralsnog bezwaarlijk zal gaan met het oog op een lokaal. In dé tweede plaats vraagt de heer Eijke ot B. eu W. niets doen voor het aanmoedigen van trouw schoolbezoek, daar de commissie daarover hare be wondering te kennen gaf. De Voorzitter zegt dat er plaatsen zijn, waar de kinderen bij het verlaten der scbool een spaarbank boekje krijgen met een zeker bedrag op of anderen die een schoolreisje organiseeren met b.v. subsidie uit de gemeentekas. Wanneer b.v. gewenscht wordt dat men die richting uit wil, dan zullen B. en W. wel pogingen doen zullen wij dit dan echter doen alleen voor de openbare school of ook voor de bizondere school, dat zou nog een moeilijke kwestie zijn. De heer Dees merkt op, dat de grootste belooning voor de kinderen is, wanneer de ouders zelf bewnst zijn dat zij hunne kinderen trouw naar school zenden. De heer Eijke is door een en ander voldaan. f. 'Schrijven van den Ned. Bond voor werkver schaffing, waarin hij vraagt, ifidien de gemeente mocht overgaan tot werkverschaffing, toe te treden tot den bond, daar hierin voor haar voordeelen zijn gelegen. De Voorzitter stelt voor dit voor kennisgeving aan te nemen en later, indien noodig, daarvan ge bruik te maken. Alzoo besloten. g. Missive van Ged. Staten, berichtende dat zij naar aanleiding van het bezwaarschrift van dr. Buijze, besloten hebben deze van de 55e naar de 53e klasse van den hoofdelijken omslag terug te brengen. Aan de betrokkene zal hiervan bericht worden gezonden. h Idem van den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin Z.Ex. naar aanleiding van het ver zoekschrift van J. A. Klaassen om het besluit van den raad, waarbij hem ontslag is verleend als ont vanger, alsmede het besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van dat ontslag te schorsen en te vernietigen, bericht dat voor de gevraagde schor sing en vernietiging geen termen zijn. Aan den belanghebbende zal hiervan kennis worden gegeven. De heer Waalkes vraagt wanneer de oproeping voor een ontvanger zal worden gedaan. De Voorzitter zegt dat de advertentie daarvoor reeds gereed is en dat de stukken vóór 3 Januari a. s. moeten worden ingezonden. i. Adres van G. Goossen, onderwijzer alhier, benoemd te Stellendam, vragende om den datum van het geven van eervol ontslag te,bepalen op 1 Jan. inplaats van op 23 Dec., zooals eerst was besloten. Besloten om aan het verzoek te voldoen. 3. Benoeming plaatsvervangend directeur H. B. S. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer Estor. 4. Benoeming leden van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs. Herkozen worden de heeren J. J. van Leeuwen en E. H. T. van Borssum Waalkes. 5. Benoeming leden van de commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs. Eveneens dezelfde heeren herkozen. De heeren Rochat en Dr. van Nes waren mede op de lijst van aanbeveling geplaatst. 6. Benoeming leden en plaatsvervangende leden van het stembureau voor de a s. verkiezing van een lid van de Prov. Staten. Dit punt wordt verschoven naar het eind dei- agenda intusschen zal een voordracht opgemaakt worden, daar de stemming dan straks vereenvou digd wordt. 7. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer B. J. Krijgsman. De Voorzitter zegt, dat de Inspecteur van het middelbaar onderwijs adviseert, den heer Krijgsman een verlof te verleenen tot 1 Jan. a. s. en hem dan tot en met 3t Dec. zijn salaris uit te betalen. B. en W. vinden dit bezwarend en stellen voor eervol ontslag te geven ingaande 1 Dec. Dienovereenkomstig wordt besloten. 8. Wijziging besluit voorziening kasgeld. Van Ged. Staten was bericht gekomen, dat zij bezwaar maken goedkeuring te verleenen aan een raadsbesluit om in meer dan één jaar kasgeld te leenen. De Voorzitter stelt voor het besjuit zoo te wijzigen dat vervalt „voor meer dan één jaar", waartoe wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat ingekomen is een brief onderteekend met N. N. van den volgenden inhoud Enkele jaren had ik een levering aan uwe gemeente. Voor mijne inschrijving vroeg ik iemand uit uw gemeente, of ik bij inschrijving ook op eenige provisie voor hen zou rekenen, waarop ik geen ontkennend antwoord ontving. Ik veronder stel dat ik daardoor de levering kreeg, terwijl de gemeente deze levering wellicht voordeeliger aan een anderen inschrijver zou hebben kunnen op dragen. Ik voel mij daarover eenigszins bezwarend en zend u f 340, het bedrag plus rente, hetwelk ik zoo bereken u te veel zoudt hebben kunnen betalen. Al zou nu bovenstaande zich niet hebben voorge daan zooals ik mij voorstel, dan kunt u dit geld evenzeer gebruiken. De Voorzitter stelt voor deze schenking te aan vaarden, waartoe wordt besloten. 9. Voorstel inzake nieuwe aanvraag van het Steuncomité. Van het Plaatselijk Steuncomité was het volgende adres ingekomen a. met intrekking van het verzoek door hen 1.1. ingediend over de maanden December 1914, Januari, Februari en Maart 1915 een subsidie van f 10,000 te mogen ont-vangen, teneinde in de nllernoodigste behoefte, die in vele huisgezinnen bestaat, tenge volge van de tijdsomstandigheden te voorzien b. in de algemeene Politieverordening een be paling op te nemen, dat gedurende den tijd dat de oorlogstoestand blijft bestaan, in de cofé's en herbergen wordt verboden muziek-instrumenten te doen bespelen, tenzij zulks geschiedt bij familie of vereenigingsfeesten. .Hierbij was gevoegd een breedvoerige toelichting, waarvan reeds in de plaatselijke bladen melding is gemaakt. Zij maakt o. a. nog melding dat op den dag van 14 Dec. zich hebben aangemeld circa 80 personen, hoofden van gezinnen, welke niet zijn aangesloten bij een vereeniging. Voor die 80 gezinnen is na berekening elke week noodig f371,55. „Rechtten Plicht" heeft Zaterdag uitgedeeld plm. f 127. Stel nu dat de andere vereenigingen aan hare leden wekelijks hebben uit te reiken de som van 300 gld. dan komt het comité tot de conclusie dat wekelijks zal moeten worden uitgekeerd aan hulpbehoevenden de 'som van f800. Tot en met Maart 1915 wordt dit een bedrag van f12000. Nu is het zeer wel mogelijk dat boven het maximum vastgesteld bedrag' ook nog zal warden uitgereikt in bizondere gevallen, b.v. aan kraamvrouwen, voor kleeding- stukken, dekens enz. Daarom is het Bestuur van meening tot en met Maart minstens f 10,000 noodig e hebben. De Voorzitter merkt op, dat hij niet behoeft te zeggen, dat dit adres bij B. en W. een belangrijk punt van bespreking is geweest. Eenerzijds is de kas der gemeente niet van dien aard dat we kunnen omspringen met groote kapitalen, anderzijds zijn we door den noodstand gedrongen toch te helpen. Omtrent het eerste lid van het verzoek stellen B. en W. voor een subsidie te verleenen van f 4000 voor de maanden December en Januari, met dien V UUI UV/ muuiiuvzi -— verstande, dat alleen betaald zal worden op week- staten, d.w. z. niet anders te betalen, dan wanneer door het Steuncomité is uitbetaald op geteekende weekstaten. De heer Lensen vraagt of, indien de f 4000 toe gestaan worden van het Kon. Nat. Steuncomité ook f4000 worde gegeven. De Voorzitter zegt dat bericht is 50% te geven, derhalve krijgen we dan f2000. Voorts deelt de Voorzitter mede dat hij thans na de gehouden bestuursvergadering een overzicht kan geven. Er hebben nl. 120 personen, allen ongeor ganiseerd, zich voor steun aangemeld. Naar hij vermoedt zullen in 1914 de inschrijvingen wel niet hooger loopen. Hiervoor zou uitgekeerd moeten worden f 468 per week. Stel nu dat de gezamen lijke ver. f300 uitkeeren, dan komt men tot een bedrag van f768. Derhalve is dus nog wat speling voor het geval meerdere aanvragen komen. De heer de Jager vraagt een juiste omschrijving van het werk der commissie, uit den Raad benoemd, opdat later niet kan gezegd worden dat niet goed gehandeld is. De Voorzitter zegt dat die commissie benoemd is .om naast B. en W. controle te kunnen oefenen op die gelden die door den Raad zijn toegekend hiervan een bepaalde formule te geven gaat niet gemakkelijk, het plaatselijk comité beschouwd hen als adviseurs, verder kunnen zij naar eigen op vatting handelen in die richting die het meest gewenscht is. De heer D. Scheele vraagt nog inlichting omtrent een bepaling in de toelichting wat betreft het aftrekken van een bedrag wanneer boven f2,50 wordt verdiend. Door enkele voorbeelden geeft de Voorzitter de gewenschte inlichtingen. Ook vraagt de heer Scheele nog of er nog gelden worden verstrekt aan lien die naar Duitschland gaan werken, waarop de Voorzitter antwoordt dat aan 20 personen reisgeld is verschaft, daar deze de eerste weken natuurlijk geen geld hebben om over te sturen voor hun gezin. Het voorstel van B. en W. wat betreft het le lid, nl. f4000 subsidie te verleenen over December en Januari wordt met algemeene stemmen aan genomen. Omtrent het 2e lid van het verzoek stellen B. en W- voor afwijzend te beschikken, daar de Raad de bevoegdheid mist dergelijke bepalingen vast te stellen. Overeenkomstig dit voorstel wordt be sloten. De heer De Jager, meenende dat hiermede dus ook de Raad zich uitgesproken heeft, had gaarne geweten wat het standpunt van den voorzitter in dezen was. De Voorzitter antwoordt dat hij van meening is dat de heer De Jager van zijn standpunt nu zijn leedwezen zou hebben uitgesproken dat de Raad niet bevoegd is tot dergelijke bepalingen, 'tls gemakkelijk om te zeggen de burgemeester is de overheid en kan ter verantwoording worden ge roepen voor verschillende dingen, maar z. i. is hij niet anders dan ambtenaar, die heeft te zorgen voor riebtige naleving van alles wat hem opgelegd wordt. Voorts ontwikkelt spr. drie gedachten nl. het standpunt tegenover de overheid, het standpunt tegenover het steuncomité en het standpunt tegen over den overlast en komt ten slotte tot deze con clusie dat hij zich nooit zal laten verleiden om door middel van zijn ambt zijn beginsel door te zetten. De heer De Jager betuigt zijn dank met de ge geven inlichtingen. De heer D. Scheele merkt nog op dat de voor zitter te veel spreekt als burgemeester en niet als hoofd der politie en dan is het z. i. de plicht van hem als zoodanig te handelen wanneer er daden van brooddronkenheid gebeuren. Do Voorzitter antwoordt dat er in den laatsten tijd besluiten zijn genomen om dergelijke uitspat tingen te voorkomen. Zooveel mogelijk wordt in dien geest gehandeld, getuige het niet mogen dansen met jaarmarkt, voorts is het de bedoeling met de a. s. Kerstdagen zoo min mogelijk te openen gelegenheden, welke bronddronkenheid tengevolge kunnen hebben. Ten slotte spreekt de Voorzitter de meening uit dat hij thans met de handhaving der openbare orde niets te maken heeft, daar de overheid berust bij den commandant der kustbatterij. Alsnu wordt overgegaan tot stemming betref fende punt 6. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden de volgende heeren met algemeene stemmen ge kozen District 1voorzitter de burgemeester, leden de heeren Eijke en Moggré, plaatsvervande leden de heeren Lensen en de Jager. District 2voorzitter de heer Dees, leden de heeren Kooman en de Vos, plaatsverv. leden de heeren Risseeuw en Fermont. District 3voorzftter de heer de Feijter, leden de heeren S. van Rees en J. J. Huijssen, plaats verv. ledea de heeren J. de Bruijne en R. Scheele. Tot plaatsvervangend lid van de commissie uit den Raad ter controleering van gelden voor het steuncomité wordt in plaats van den heer Moggré gekozen de heer D. Scheele. Bij de rondvraag geeft de heer de Jager B. en W. in overweging, wanneer de kohieren van den II. O. in behandeling komen in 1915, een zeer nauwkeurig onderzoek instellen bij de ingezetenen opdat we een juist beeld krijgen van de inkomens, met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandig heden. De Voorzitter zegt toe dat B. gn W. dit ernstig zullen overwegen, waarna de vergadering wordt gesloten. ZONDAG 20 DECEMBER 1914. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. A. Scheele van Veere. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 nur, Ds. J- H. Lammertsma. Bed. II. Avondmaal en Dankzegging. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Bed H. Avondin. en Dankzegging. Zaamslag' 9 en 2 uur Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/2 en 2 uur, Ds. A. Timmerman, Sluiskil 9'/j en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9V2 en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9'/j en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9'/j en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i nur, Dhr. A. Verhage van Meliskerke. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j nur, Ds. Hubregtse van 's Gravenpolder. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/j uur, Evangelisatie. 's Gravenhage. De Eerste Kamer heeft goed gekeurd de dading van de gemeente Ter Neuzen betreffende overdracht van een ge deelte der voormalige vestinggronden. Weert. Het passeeren over de grens is uiterst lastig. Voor passen eischt men offi- ciecle door Duitschers geteekende ambtelijke stukken. Een drietal personen werden wegens smokkelarij gearresteerd. Brussel, Aan België is een oorlogsschatting van maandelijksch 40 millioen francs opgelegd, voor den duur van een jaar. De betaling dei- twee eerste gedeelten moet gedaan worden op 15 Januari a. s. De volgende betalingen den tienden van iedere maand. Londen. Egypte is tot een Engelsch protec toraat geproclameerd. Londen. Bij het bombardement van Hartle pool werden 82 personen gedood en 250 ge wond. Parijs. We hebben terreiu gewonnen ten noorden van Yperen en Meenen en ten Z. Oosten van Bixchoote. Te Villiers, Manetz, Mariëncourt maakten wij belangrijke vorderingen. HULST/ 13 December 1914. Hiddenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ13,—Rogge 11,—, Wintergerst 11,50, Zomergerst 11,50, Haver ƒ11,—, Erwten f 15,Witte Boonen Bruine Boonen ƒ16,—, Duivenboonen^— Paardenboonen Boekweit Lijnzaad Koolzaad Aardappels 3,—. Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuks ƒ2,—. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 8 stuks rundvee, 17 varkens, schapen, waar van verkocht 7 .stuks rundvee en 12 varkens. MIDDELBURG, 17 Dec. Ter graanmarkt van heden was een ruime aanvoer der verschillende artikelen met goede vraag. Zomergerst 50 cent lager. Overigens onveranderd. Nieuwe Tarwe f 13,a f 14,per 100 kilo Wintergerst f a f Zomergerst f 12,50 af 13,50; per 100 kilo; Kroonerwten f 12,50 a f 13,50Witte Boonen f 18,50 a f 2Ü>Ronde Bruincboonen f 18,50 a f 19,50 Lange dito f 13,— a f 15.— alles per mud Maanzaad f a f per 50 kilo's Noteering van boter en eieren. Boter f 0,76 a /0,82, voor particulieren f 0,84 per Va kilo. Eieren f 8. voor particulieren f 8.40 per 100 stuks. DAGEN. Yoorm. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 19 20 21 22 23 24 25 Dec. 2.49 3.36 4.21 5.8 5.57 6.47 7.45 Nam. 3.12 3.59 4.45 5.32 6.22 7.15 8.16

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3