Biiinenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Onze Leestafel. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Adverteiitiën. soldaten, territorialen, Indiërs en Australiërs, ook vrijwilligers van Ceylon. In Northampton werkt men tegenwoordig met man en macht aan schoenen voor het leger, niet alleen voor het Engelsche, maar ook voor het Fransche en Belgische. De prijs is nu gestegen tot ongeveer f 11,10 het paar. De Engelsche regeering moet 200,000 paar in de week hebben, maar meer dan 140,000 paar kan Northampton niet afleveren. Er komen handen tekort. Koning Albert van België is tot eere-lid van de universiteit te St. Petersburg (Petrograd) benoemd. De Paus en de oorlog. BERLIJN, 9 Dec. (Korr. Norden). liet Berl. Tageblatt verneemt uit RomeVan betrouw bare zijde wordt mij bevestigd, dat de paus tot een algemeenen wapenstilstand met Kerst mis het initiatief heeft genomen. Tot nu toe zou er alleen gepolst zijn en de antwoorden van alle kabinetten zouden nog niet zijn ont vangen. De zaak is ook daarom zeer moeilijk, omdat het Russisch Kerstfeest op een anderen datum valt. Alles hangt af van de goedkeuring van de generale staven. Principieel zullen wel alle regeeringen toestemmen. In ieder geval meent men dat het voorstel van den paus niet alleen getuigt van groote humaniteit, maar ook van den wensch van den nieuwen paus naar politieke actie. Ambtelijk werd te Parijs bekend gemaakt, dat de vliegers, die boven Freiburg (Baden) bommen naar beneden wierpen, Franschen waren. De ontvluchte Duitsche officieren. Met betrekking tot de onlangs uit het inter- neeringskamp te Bergen ontvluchtte 2 Duit sche officieren deelt men mede, dat deze officieren, na in Duitschland op hun verplich tingen gewezen te zijn, thans vrijwillig naar Nederland terugkeeren, teneinde zich ter be schikking van de militaire autoriteiten te stellen. Schending van de onzijdigheid. Nader vernemen wij, dat Mr. v. R., de schrijver van het anti-Duitsch pamflet, on middellijk tegenover den Haagschen inspecteur van de recherche, die hem, bijgestaan door een Rotterdamsch ambtgenoot, in hechtenis kwam nemen, erkend heeft, het pamflet ge schreven te hebben. Er heeft geen huiszoeking plaats gehad. Mr. v. R. heeft aanstonds zelf uit een hoek een paar pakken pamfletten voor den dag gehaald, die nog ingepakt waren, zooals hij ze van den drukker uit Leiden ontvangen. Er zijn slechts enkele pamfletten verzonden (uit Den Haag)spoedig kwam de schrijver (ofschoon onder beroep op prof. Simons het feit niet strafbaar achtende) tot het besef, dat het niet aanging, op die wijze de neutraliteitspolitiek der regeering te dwars- boomen. Toen hem uit de in-beslag-neming van Illustration enz. bleek, dat de overheid excessen in kranten en andere geschriften zeer afkeurenswaardig achtte, heeft hij on- middelijk aan de verzending een einde ge maakt. Van een vertaling van het pamflet is niets gebleken. De schrijver betuigde bij de in hechtenisneming aanstonds zijn spijt over het gebeurde, dat hij te laat ongedaan had trachten te maken. (N. R. C.) Internee ringskampe n. De minister van oorlog heeft Woensdag van 10 tot 4 uur vertoefd in de interneerings kampen te Zeist en in beide kampen een con ferentie gehad met de betrokken cominan danton. De minister wijdde bijzondere aan dacht aan de barakken, de keukens en de zalen voor ontvangst van bezoekers. Bij zijn vertrek betuigde hij zijn groote tevredenheid aan den dirigeerenden officier over den toestand waarin hij de kampen gevonden had. Geïnterneerden. De heer dr. Frans van Cauwelaert, afge vaardigde yoor Antwerpen, heeft zich, naar men verneemt, tot ons Ministerie van Oorlog gewend met het aanbod, de Belgische geïn terneerden te Zeist, naar aanleiding van het droevige voorval te gaan toespreken en hun den raad te geven, dien zij in de huidige omstandigheden van noode hebben. Het Mi nisterie echter heeft aanvaarding van het aanbod voorshands niet noodzakelijk geacht. De heer Van Cauwelaert heeft Zondag j.l. de bij het voorval gewonde soldaten te Amers foort bezocht. Hij heeft zich voorts ter beschikking van het Ministerie gesteld voor het houden van voordrachten en het organiseeren van ont wikkelingsavonden voor ue Belgische geïnter neerden, niet alleen te Zeist, maar ook in andere plaalsen. Het Departement heeft dit aanbod in overweging genomen. Een voordrachtavond, dien hij met Hulle- broeck voor de geïnterneerden te Amersfoort tegen j.l. Zaterdag had georganiseerd, is we gens het gebeurde te Zeist tot nader vast te stellen datum verschoven. Dr. Van Cauwelaert gaat de volgende week om persoonlijke redenen voor drie weken naar Italië. (Hand.) Door het Kamerlid E. J. Beumer zijn de volgende vragen tot den Minister van Oorlog gericht 1. Is juist, hetgeen de dagbladen meldden, dat mr. P. J. Troelstra naar aanleiding der betreurenswaardige gebeurtenis, 3 December j.l. in het interneeringskamp te Zeist voor gevallen, den Minister van Oorlog heeft aan geboden, met den Belgischen volksvertegen woordiger Camille Huysmans genoemd kamp te bezoeken, opdat laatstgenoemde alsdan zijn landgenooten zou toespreken en trachten hen tot rede te brengen 2. Indien ja, is de Minister bereid mede te deelen, welk antwoord door hem op dat aanbod is gedaan Ontzettend spoorwegongeluk. Uit Visé wordt aan de „Telegraaf" gemeld Zondag 6 Dec. heeft tusschen Gemmenich (de Belgische grensplaats waar de Duitsche troepen de grens overschreden) en Aken een ontzettend spoorwegongeluk plaats gehad. Een trein, bestaande uit 40 wagens, ontspoorde in volle vaart. Vele wagens werden verbrijzeld, andere schoven in elkaar, geen enkele bleef onbe schadigd. Het aantal dooden is niet met zekerheid vast te stellen, maar moet zeer groot zijn. Het was een afschuwelijk gezicht. Ik (d. w. z. de correspondent van de Tel.) alleen telde 52 dooden. TER NEUZEN, II December 1914. De in deze gemeente gehouden collecte tot uitreiking van een kerstgeschenk aan de militaire grens- en kustbewakers, heeft op gebracht f 161,34°. In de gehouden vergadering van het Vrouwen-Comité is besloten, nogmaals een rondgang te houden om de militairen in Ter Neuzen op 29 Dec. a. s. een genoeglijken avond te bereiden. Hoek, Bij de Dinsdag alhier gehouden stem ming voor een lid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature ontstaan door het ontslagnemen van den heer J. van Drongelen, werden uitgebracht 310 geldige stemmen. De heeren D. Koster verkreeg 116 en J. de Jonge 110, H. van Doeselaar 76 stemmen. De herstemming tusschen de heeren Koster en De Jonge heeft plaats op Vrijdag a. s. Axel. Thans gaan verscheidene werklieden alhier, bij den burgemeester om een pas vragen, teneinde naar Duitschland te kunnen vertrekken. Daar komt men handen te kort, en hier heersclit, hoewel nog niet in groote mate, werkeloosheid. Hulst. Op de voorloopige lijst van candi daten der R.-K. kiesvereeniging in dit district zijn, voor de verkiezing op 18 dezer, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door liet overlijden van den heer A. Moerdijk, geplaatst de heeren C. van Esbroeck van Hengstdijk, E. L. Plasschaert van Koewacht en B. C. Puylaert van Zuiddorpe. Op Zondag 13 dezer zal een definitieve candidaat gesteld worden. Bij kon. besluit is ingesteld een commissie tot regeling van de voorziening in noodzakelijke levensbehoeften in Belgische grensgemeenten en zijn in die commissie benoemd tot leden o. m. de heeren: L. G. James, notaris te Sluis en F. J. L. M. van Waesberghe, burgemeester der gemeente Hulst. Koewacht. Zondagnacht werd aan de grens alhier zekere G. van Stekene door een geweer kogel van een Nederlandsch wachthoudend soldaat in de bil getroffen, de man bracht petroleum naar België en bleef na waar schuwing van den militair niet staan. Zijn toestand baart geen onrust. Sluis. De burgemeester heeft aan den Minister om advies gevraagd inzake het vragen van f50 en f60 voor een maand kamerhuur, aan vluchtelingen, wat anders graag voor f 20 gegeven werd. Gisteren meldde zich bij de grenswacht in de buurt van Aardenburg nog een Belgisch soldaat, behoorende tot de „guides", die zich tot dien dag in België voor den vijand had kunnen verbergen. Hij werd geïnterneerd Vlissingen. Omtrent het steenkolenvervoer via Vlissingen vernemen we nog De maatschappij Gutjahi en Bedenia varen weer van de Ruhr en den Rijn naar Antwer pen met steenkolen. Dagelijks komen hier tientallen waggons aan. De Rheinische Schif- fahrts Gesellschaft, van wie eenige lichters te Ostende en Zeebrugge door de Belgische regeering waren aangehouden, zijn naar Ter Neuzen overgebracht voor het vervoer van steenkolen naar Gent. M. C. Vlissingen. Hier zijn thans nog 5363 be hoeftige vluchtelingen. Met de gegoeden medegerekend is het aantal 7000. Grensverkeer. De Duitsche militaire commandant heeft volgens de Tijd de volgende beperkingen vast gesteld bij het overgaan der Nederlandsche grens. Het verkeer over de Belgisch-Nederlandsche grens is slechts geoorloofd langs de wegen Kemzeke—Hulst, Selzaete—Sas van Gent, Watervliet—IJzendijke, spoorweg Clinge— Sel zaete— Watervliet, het kanaal langs Selzaete Alle andere wegen zijn verboden. Het verkeer is geoorloofd van 8 uur 's mor gens (Duitsche tijd) tot de schemering. De reizigers naar Nederland moeten van een biljet voorzien zijn, geleverd en gestempeld door de Duitsche overheid. De personen, van Nederland komende, moeten papieren hebben, die het doel van hun reis duidelijk aangeven. Bij terugkeer naar België moet men zich voor zien van een Duitsch paspoort, liet transport van wapens, munitie en ontplofbare stoffen is verboden. De verkoop van couranten is slechts ge oorloofd met speciaal verlof der overheid. Het is verboden brieven ter bezorging mede te voeren. Het is geoorloofd couranten mede te brengen (slechts één exemplaar), maar zij moeten de overheid ter inzage aangeboden worden. Zij, die handelen tegen bovengenoemde be velen stellen zich bloot om gestraft te worden volgens de krijgswet. Jacht. Door Ged. Staten is besloten de jacht op klein wild in Zeeuwsch-Vlaanderen te openen op Maandag 14 December a.s. met zonsopgang, met uitzondering van een strook ter breedte van 5 K.M. langs de Belgische grens de jacht op waterwild op genoemd tijdstip te horopenen en beide jachten te sluiten op 31 December 1914 na zonsondergang, met dezemitzondering dat het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen van eendvogels in de eenden kooi of daarmede gelijkstaand toestel tot nader order geoorloofd zal blijven. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Geref. Kerken. Bedanktvoor Hasselt L. van Wijk te Krommenie. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Otterloo G. Grootjans, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Beroepente Leeuwarden, H. Visser te Veenendaal. Predikant en Dokter. De Weleerw. Heer Ds. Hendriks te Sur- huisterveen studeert thans om zich als arts te bekwamen. Dit geschiedt echter niet met het doel om zijn ambt als leeraar neer te leggen. Het doel is om later de minder be deelden kosteloos met raad en daad te kunnen bijstaan. Zondag was het zestig jaar geleden dat de Theologische school te Kampen was ge sticht. In vele kerken werd deze zestigste jaardag in het gebed herdacht. Ter gelegenheid van dit feit is een gedenk plaat verschenen. Maandagavond had de overdracht van het rectoraat plaats. Prof. Honig hield daarbij een rede over Etisch en Gereformeerd. Zijn hooggeleerde droeg het over aan Dr. Ridderbos. Handboek, ten dienste van de Gerefor meerde Kerken in Nederland voor het jaar 1915. Oosterbaan Le Cointre, Goes. Prijs f 0,50, gecartonneerd f0,60. De eenvoudige aankondiging van den 27sten jaargang van dit bekende Handboek mag vol doende zijn voor een groot deel onzer lezers. Leden der Gereformeerde Kerken zijn voor 't overgroote deel er op gesteld, met alles wrat hunne kerken betreft op de hoogte te blijven. Daarvoor is de aanschaffing van zulk een vertrouwden wegwijzer noodzakelijk. Alles wat met het kerkelijk leven in verband staat, wordt hier op duidelijke wijze vermeld. Een vijftal portretjes van overleden predi kanten benevens een kiekje van de laatst gehouden Synode versieren dit nuttig boekje. Overbodig te zeggen, dat wij het gaarne aanbevelen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 13 DECEMBER 1914. Gereformeerde Kerk. Middelburg. Heden werd veroordeeld we gens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar A-. K., commissionair te Ter Neuzen, tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. IJzendijke. Het is niet alleen dat Phasen- daelen heroverd is, doch de Engelsche vlag waait ook te Staeden, Sittard. Woensdagavond kwamen hier boven de stad twee vliegmachines, die in Oostelijke richting naar Duitschland vlogen op Dussel- dorf aan. Zij werkten met zoeklichten. Londen. Naar uit Rome vernomen wordt zou Oostenrijk officieus vredesvoorwaarden aan Servië aangeboden hebben, doch ze werden beslist afgewezen. Londen. Men maakt zich te Dover zeer on gerust wegens het vuren van kanonnen in de havens. Duitsche onderzeeërs hebben twee maal getracht de Marinehaven binnen te ko men, doch zijn telkens verdreven. Parijs. Communiqué van gisterenavond elf uurGisteren behaalden onze aviateurs op nieuw een succes. 16 bommen werden op het station en op de vliegtuigloodsen te Freiburg (in Baden) geworpen. De aviateurs werden lievig beschoten doch bleven ongedeerd. St. Petersburg. De bevolking van Lodz is geheel ontbloot van levensmiddelen en ont vlucht de stad. Duizenden komen te War schau aan. MIDDELBURG, 10 Dec. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer redelijk. De prijzen waren onveranderd aan die van vorige week. Nieuwe Tarwe f 13,a f 14,per 100 kilo Wintergerst f 13,a f 14,Zomergerst f 13, a f 14,per 100 kilo; Kroonerwten f 12,50 a f 14,50Witte Boonen f 18,50 a f20,Ronde Brui neboonen f 18,50 a f 19,50 Lange dito f 13,a f 15.alles per mud; Maanzaad f a f pet 50 kilo's Noteering van boter en eieren. Boter f 0,75 a 0,80, voor particulieren fO,82Va per l/.2 kilo. Eieren 10.60, voor particulieren f 11. per 100 stuks. DAGEN. Voorm Nam. Zaterdag 12 Dec. 8.51 9.26 Zondag 13 9.57 10.31 Maandag 14 ll.- 11.28 Dinsdag 15 ll.54 Woensdag 16 0.20 0.47 Donderdag 17 1.12 1.36 Vrijdag 18 2.1 2.24 Heden overleed tot onze diepe droefheid na een langdurig en geduldig lijden onze veel geliefde Echtgenoot, en zorgdragende Vader, Behuwd- en Grootvader CORNELIS DE PUTTER Jz., in den ouderdom van 53 jaar, 3 maanden en 28 dagen. Dat zijn heengaan vrede in zijn Heiland was, lenigt eenigszins onze diepe smart. Wed. C. DE PUTTER-Vinke. TANNEKE DEKKER-De Putter. MARINUS DEKKER. De Kleinkinderen. Zaamslag, 10 December 1914. Gedurende de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gé vestigd: A. H. Andreassen, varensgezel, Noordstraat 17 uit Gent. S. H. Suominen, varensgezel, Noordstraat 17, uit Gent. J. D. Salen, varensgezel, Noordstraat 17, uit Gent. J. Leek fotograaf, Noordstraat 17, uit Groningen. A. Olree, fotograaf Noordstraat 6, uit Rotterdam. F. L. Hamelink, bakkerskecht, L. Kerkstraat 38a, uit Domburg. A. A. Herrebout, barbiersbed. L. Kerkstraat 14, uit Goes. P. A. Schijf, z. b., L. Kerkstraat 50/B2, uit Venlo. J. van der Hooft, koewachter, Kerkhoflaan 17, uit Zaamslag. C. van Langevelde, landb.kn., Kerkhoflaan B, uit Teteringen. D. Bruggernan, meubelmaker, Baandijk 1, uit Vlissingen. C. E. Bliek, z. b., Westkolkstr. 28, uit Gent. J. P. van der Bent, slagersknecht, K. Kerkstraat 2, uit Gorinchem. J. de Doelder. varensgezel, de Doelderstraat 18, uit Scherpenisse, R. C.°de Witte, z. b., D- Visserstr. 69, uit IJzen dijke. C. C. Geelhoedt, z. b., O 196, uit Zaamslag. A. M. Witte, veldarbeider, O 62, uit Axel. M. den Hooglander, z. *b., O 62, uit Hoek. J. Mieras, dienstbode, Q 6B, uit Axel. A. Florusse landb.kn., O 147 uit, Zaamslag. M. Meeuse, dienstbode, onbekend, uit Goes. Vertrokken zijn P. de Groote, lanb.kn P 68, naar Hoek. D. P. van Cadsand, z. b., O 213, naar Axel. A. Wester man, dienstbode, Noordstraat 18, naar Oud Beijer- land. J. P. Bareman, landb.kn. P 20, naar Zaam slag. A. W. Riemens, bootwerker, aan boord, naar Rotterdam. P. J. J. Dormaar, opzichter, L. Kerkstraat 31, naar Haarlem. W. M. Riemens, z, b., de Doelderstraat 16, naar Dordrecht. HOEK. Huwelijks-aangiften. 26 Nov. Adriaan Scheele, oud 21 j., jm. en Ebrina Hamelink, oud 23 j.,-jd. Geboorten. 4 Nov. David, z. van Hermanus de Jonge en van Maria Pijpelink. 24 Nov. Nicolaas, z. van Pieternella Verbrugge. 27 Nov. Maatje, d. van Maatje de Kraker. Overlijden. 2 Nov. Abraham Tollenaar, oud 81 j., wedn. van Sara de Blaeij. 7 Nov. Jan Meertens, oud 20 d., z. van Pieter en van Helena Kolijn. 15 Nov. Pieter de Koeijer, oud 7B j., echtg. van Geer- truij Maria Heijnsdijk. 18 Nov. Elizabeth Aartje de Blaeij, oud 20 d., d. van Cornelis en van Helena Koole. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. J. F. van Hulsteijn. Bed. H. Avondmaal en Dankzegging. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur, Ds J H. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9</2 en 2 uur, Ds. A. Timmerman, Sluiskil 9'/2 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'/ï en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9'/2 en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9V2 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5V2 uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Ds. Hubregtsevan 's Gravenpolder. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/2 uur, Evangelisatie. n r> n n

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3