Oorlogsberichten. Binnenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. weest. Het was een schitterend succes voor onze wapenen, waarbij kanonnen en mitrail leuses zijn genomen. De Duitschers deden al hun best, dat punt te behouden en wij schoten langen tijd. Van dit ongelukkige dorp is niets over dan de puinhoopen. Men ziet het in de verte als een kartijnnen silhouet met zijn zwartgebrande muren en zijn arme kerk zonder torenspits. Binnen in was het een waar lijkenhuis. Het is de moeite waard, een veldslag bij te wonen. Het ziet er heelemaal niet uit als ik gedacht had. Stel u eens een groot leeg veld voor, met op den achtergrond de silhouet van le Quesnoy, die zich zeer duidelijk af teekent. Plotseling is de artillerie begonnen te vuren en gedurende een oogenblik is t een helsch leven geweest. Men zou zeggen, dat er zoo hard mogelijk op enorme Turksche trommen geslagen werd. De lucht weerklonk van een menigte geluiden bij 't doorklieven, liooge voor de 75, doffere voor de groote granaten, die een geluid maken als van een schroef die gesmeerd moet worden en boven het dorp was telkens vuurwerk witte rookwolken van de kleine granaatkartetsen, zwarte rook en roodachtige van de groote vormden een nevel, doorflitst van lichtstralen, waarin het dorp verdween. De Duitschers gaven ons van het zelfde zonder te sparen. Wat een toestand! Gedurende dien tijd bleef het veld aldoor ledig, zonder dat men er iemand zag. Toen werd het eensklaps gevuld. Een voor een kwamen van achter de hoogten, uit de gleuven van het terrein kleine zwarte gedaanten te voorschijn, als rijen van mieren. Zij ver schenen', wierpen zich op den grond en gingen weer verder, terwjjl anderen hen volgden. Daarna hield de kanonnade van onze zijde op en begonnen de mitrailleuses te schieten. Dat duurde tot den avond en werd des nachts hervat Eerst den volgenden ochtend waren wij voorgoed meester van het dorp, dat ons niet weinig gewonden, maar niet al te veel dooden gekost heeft. Het was duidelijk, dat de heeren Duitschers, het zeer betreurden dat zij moesten opbreken,7 want hun toorn openbaarde zich door een verdubbeling van het geschutvuur op het dorp, dat achter ons lag. Wat een vuurdoop! Gelukkig, dat men niet al te veel riskeert door in de loopgraven weg te kruipen. Maar toch heeft het schieten uitwerking. Er werden twee kapiteins gedood een van dezen com mandeerde ons bataljon. Ik zelf ben gelukkig geweest. Gisteren kwam een granaatscherf op mijn slaapplaats terecht, maar ik was zoo verstandig geweest deze te verlaten en een partijtje bridge te gaan maken. Ja, dat spelen we hier. Achter de loop graven heeft de luitenant zich een soort van kamer gegraven, waarin men rechtop kan staan. Men heeft er een tafel, drie stoelen en een bank neergezet. Er brandt ook een kaars. Zoo is het heiligdom, waar ik toegang heb. Vlak er naast is een kleine, met takken bedekte kuil, die ik sedert drie nachten met een ander deel. Men slaapt er uitstekend, De laatste dagen hebben we niet veel van de kou geleden. Ik begin aan deze levenswijze te wennen. Jaren lang had ik geprobeerd om vroeg op te staan. Ik slaagde er niet bijzonder in, vooral niet in dit seizoen. Maar nu gaat het best af. Gisterenochtend bracht men ons de soep om halfvijf In België. In de voorstad Elsene van Brussel moet, naar de oorlogscorrespondent van De Tijd uit Sluis meldt, een aandeel van 3 millioen in de oorlogsbelasting betaald worden en in Ander- lecht bij Brussel 1 millioen 41 duizend 121 francs. De Gemeenteraden hebben deze be dragen geaccepteerd en besloten, dat ieder belastingbetaler zijn deel er in moet opbrengen, berekend naar den laatsten aanslag in de be lasting voor den Staat. In Kortrijk kunnen de houders van spaar boekjes om de 14 dagen 50 Mark van hun geld terugkrijgen. In Lokeren is men bezig aan het herstellen der spoorwegbrug en de brug op de markt, waardoor het vervoer voor eenige dagen on derbroken is. De trein kan reeds tot op de Heirbrug rijden. In Melle is het socialistisch dagblad „Vooruit verboden, ofschoon het in Gent nog verschijnen "in het Belgische dorp Middelburg moest de dokter noodzakelijk eenige medicijnen halen voor een ernstige zieken knaap. Hij wilde zich daartoe naar het een half uur verwijderd Maldeghem begeven en moest dan de brug bii Stroobrugge over. Dat mocht echter niet. Op voorwaarde direct terug te komen, mag men zich over die brug slechts zóóver be geven, dat men in het gezicht der posten blijft. Het Duitsche bestuur in België deelt mede, dat de scheepvaart weer kan worden uitgeoefend op de volgende Belgische water wegen 1. de Maas van de Nederlandsche grepstot Namen 2. het verbindingskanaal van Luik naar Antwerpen, zoomede het zijkanaal over lurn- 3. 'het kanaal van Brussel naar de Schelde 4. het kanaal van Leuven naar de Schelde 5. het kanaal van Charleroi naar Brussel; 6. de Dender van Aalst tot Dendermonde 7. het kanaal Gent—Ter Neuzen 8. het kanaal Gent—Oostende 9. het kanaal BruggeZeebrugge 10. de Schelde van Dendermonde tot de Nederlandsche grens. Passierscheine voor de vaart op deze water wegen zijn te verkrijgen te Brussel en Ant werpen. De gevangenneming van De Wet. JOHANNESBURG, 4 Dec. (Reut. Part.) Toen de Wet hier aankwam rookte hij kalm een pijp, maar hij zag er verwilderd en eenigs- zins neerslachtig uit. Na afscheid te hebben genomen van kolonel Swemmer en kolonel- kommandant Jordaan, die hem eigenlijk heeft gevangen, werd de Wet snel naar het fort gebracht. Aan een verslaggever heeft Swemmer ge zegd, dat de Wet zijn gevangenneming kalm en mannelijk opneemt. Op de reis naar Johannesburg was niets bizonders gebeurd, behalve dat in Mafekiug een groote menigte den gevangene uitjouwde. Het schijnt dat de Wet bij verrassing gepakt is. Toen hij den Unie-troep zag naderen, trachtte hij nog te paard te vluchten, maar zijn vervolgers omsingelden hem en toen zag de Wet, dat het spel verloren was. De merkwaardigheid van de gevangenneming van de Wet was de aanhoudende vervolging in automobielen. Brits wilde den vijand uit» putten om hem te dwingen zich over te geven zonder dat het menschenlevens kostte. Al kwamen de vervolgden dikwijls onder schot liet hij niet schieten. Anders had hij ze al eerderj schoon dan met verlies van menschen aan weerskanten, kunnen vangen. Verscheiden opstandelingen zag men in het zand liggen slapen, waar zij zich van hun paard hadden laten vallen. Anderen hadden steeds meer. van hun uitrusting weggeworpen om de paarden te ontlasten. Na zes dagen uitputting waren de .opstan delingen een gemakkelijke prooi. Toen de auto's op een kleine tweehonderd meter waren genaderd staken de rebellen de witte vlag op. Sommigen gooiden het geweer op den grond, anderen vielen uit pure vermoeienis uit het zadelde Wet zelf stak de handen op, maar de meerderheid was zoo dood op, dat zij zich niets schenen aan te trekken van wat. er gebeurde. De auto's, die voor de vervolging gebruikt waren, liet men in het zand steken als gedenk stukken van een van de wonderlijkste ver volgingen in de krijgskundige geschiedenis. Het optreden van Generaal De Wet. De Daily-Telegraph-correspondent te Jo hannesburg geeft het volgende overzicht van het optreden van generaal De Wet: De beweging begon den 17n September en weinige dagen later hadden de generaals De Wet, Beyers en Kemp en kolonel Maritz jer zich bij aangesloten. Op 24 October werd Heilbron door een commando onder De Wet en R. de Villiers bezet, op 26 October werd Parijs bezet en op denzelfden dag verklaarde de Zuid-Afri- kaansche Regeering, dat de oude Boeren- commandant openlijk in opstand was gekomen. Op 28 October trok De Wet Vrede binnen en eenige dagen later vertoonde hij zich met de zijnen te Harrysmith. Den ln November werd De Wet bij Sand- River Bridge door generaal Cronjé aangevallen. In dit gevecht werd Daniel de Wet, een zoon van den generaal, gedood. Op 12 November versloeg Botha De Wet bij Musroom vallei en op 15 November trok laatstgenoemde bij Reel Spruit den spoorweg over, na verscheidene malen met de strijd macht der Regeering slaags te zijn geweest. Den 21n November trok De Wet met slechts enkele volgelingen de Vaalrivier over. LONDEN, 6 Dec. Koning George is heden avond uit Frankrijk op het Buckinghampaleis teruggekeerd. BERLIJN, 6 Dec. Uit Genève wordt aan het Berl. Tageblatt gemeld, dat de militaire toestand door de Fransche bladen wordt be oordeeld dat binnenkort gebeurtenissen op het geheele front kunnen worden verwacht. BERLIJN, 7 Dec. De berichten dat de Duitsche artillerie aan de Yser er kwaad voorstaat, zijn ongegrond. Van de inwoners van Belgrado zijn er 15,000 in de stad gebleven. De Oostenrijkers hebbeh er een stadsbestuur ingesteld. LONDEN, 7 Dec. Uit Noord-Frankrijk wordt gemeld, dat een groote veldslag bij Elverdingen, tusschen Veurne en Yperen aan den gang is. Op in het oog vallende wijze zijn in de wachtkamers der Duitsche post- en telegraaf kantoren kennisgevingen opgehangen, waarbij aan de bevolking op het hart wordt gedrukt zuinig te zijn in het gebruik van brood, aard appelen, enz., opdat men tot den volgenden oogst geen gebrek zal krijgen. Zelfs wordt aangeraden de aardappelen voortaan met de schil te koken, geen resten op de borden over te laten, enz. Verzet van Belgische geïnter neerden. Men deelt aan de Nieuwe Ct. mede, dat de heer Troelstra, naar aanleiding van het ge beurde te Zeist, den minister van oorlog zou aangeboden hebben, tezamen met den socia- listischen Belgischen volksvertegenwoordiger Camille Huysman naar het interneeringskamp te Zeist te gaandeze laatste zou alsdan zijn landgenooten daar toespreken en trachten hen tot rede te brengen. De minister zou even wel het aanbod hebben afgewezen en ver klaard zelf voornemens te zijn strenge maat regelen te nemen om de orde in de kampen te handhaven. Begrafenis geïnterneerden. Zaterdagmiddag heeft op de R. K. begraaf plaats te Soesterberg met militaire eer de teraardebestelling plaats gehad van 8 geïnter neerde Belgen, die bij het verzet in het kamp te Zeist Donderdag gedood waren. In den ochtend had een deputatie van de Belgische geïnterneerden, 6 man uit iedere barak, ge defileerd, daarna werd een korte lijkdienst gehouden door den Belgischen aalmoezenier. De stoet bestond uit een detachement geleide met omfloerste trommel, onder commando van luitenant Valkhof, vier lijkkoetsen met elk 2 kisten, bedekt met kransen van Bel gische officieren en soldateneen palmtak van Hollandsche officieren en een krans van de ouders van een der dooden. In den stoet volgden zeer vele Belgische officieren, de deputatie van de Belgische geïn terneerden en eenige Hollandsche officieren. Op het kerkhof werden de kisten in een ge meenschappelijk graf gedragen door Holland sche soldaten. De beaarding geschiedde door 2 Belgische geestelijken en den pastoor van Soesterberg. (U. D.) De oorlogsleening. De Bond voor Staatspensionneering heeft een adres verzonden aan den minister van financiën, waarin gepleit wordt tegen het wetsontwerp-Oorlogsleening. In dit adres wordt o. a. betoogd, dat de enorm groote uitgaven (rente en aflossing), waardoor deze de belastingen zal drukken, de totstandkoming van sociale wetten voor onafzienbaren tijd onmogelijk zullen maken dat ook het reeds ingediende wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet, waardoor een belangrijke uitbreiding aan de toekenning van het reciit op Ouderdomsrente zou worden gegeven, en welker invoering als wet als zeer nabij mocht worden beschouwd, door de lfistênvermeerdering die uit deze Oorlogsleening voortvloeit wellicht gevaar loopt niet tot wet te worden verheven dat de thans fungeerde artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet wel vele ouden van dagen hebben gebaat, maar ook velen, zeer velen onder hen, en blijkens de ervaring, voor het meerendeel de meest armen, niet in het bezit der Onderdomsrente hebben gesteld dat de door het Bestuur der Rijksverzeke ringsbank en de Raden van Beroep afgewezenen werden tevredengesteld met het vooruitzicht, dat de door den minister voorgestelde wijziging van de wet hun opende, terwijl zij nu kans loopen door de dreigende Oorlogsleening andermaal te worden gedupeerd dat adressant tevens meent, dat nu vooral het tijdstip is aangebroken, waarop de lasten der gemeenschap naar draagkracht moeten worden gedragen. Om deze redenen verzoekt genoemde Bond eerbiedig het wetsontwep-Oorlogsleening in te trekken en daarvoor in de plaats te stellen een Oorlogsbelasting naar draagkracht of in ieder geval het ontwerp-Oorlogsleening in die richting te wijzigen. Reizen in België. LONDEN, 7 Dec. Een bloedig gevecht heeft plaats gehad bij Tervilvije, waar de Duitschers aanvallen ondernamen met vlotten en machine geweren. Zij werden met zware verliezen afgeslagen. Ook bij Melle is gevochten, waar de Fran- sclien het veerhuis vermeesterden. LONDEN, 7 Dec. Volgens de Daily Chro nicle staat Ostende in brand. De Duitschers zijn thans op de Russische grens weer even sterk als bij het begin van den oorlog, ofschoon zij de helft hunner sterkte verloren hebben. Men deelt mede; dat Nederlanders, die thans door België wenschen te reizen, zich zoo spoedig mogelijk na aankomst daar te lande tot een Nedérlandsch consulair ambtenaar moeten wenden teneinde de op het paspoort geplakte photographie van het consulair stem pel te doen voorzien en de handteekening van den rechthebbende op het paspoort te doen legaliseeren. Bovendien moet de conculaire ambtenaar een verklaring op het paspoort plaatsen nopens de betrouwbaarheid van den recht hebbende, zoodat aan ieder wordt aangeraden zich vóór zijn vertrek naar België te voorzien van een bewijs van goed gedrag afgegeven door de politie van zijn woonplaats. Intusschen wordt het reizen in België, tenzij men een dringende reden heeft, nog steeds afgeraden. Briefwisseling met Gent en Oost-V laanderen. De consul der Nederlanden voor Oost-Vlaan- deren verzoekt het volgende bekend te maken Tengevolge der niet-nakoming van de ge stelde voorwaarden op de briefwisseling, zijn van de dagpost van 4 dezer 113 brieven door de censuur vernietigd moeten worden. Wij herhalen dat de particulieren en geïnterneerde mili tairen niet anders dan briefkaarten mogen gebruiken, welke als zoodanig (zonder enveloppe) moeten verzonden worden dat voor de handelszaken brieven in open enveloppe of briefkaarten gebruikt moeten woiden dat men zich volstrekt te onthouden heeft van politieke en militaire beschouwingen dat de nakoming dezer voorwaarden aan een strenge censuur van het consulaat en van de Duitsche overheid onderworpen is dat alle correspondentie geadresseerd moet zijn als volgt Consul Kuyk, poste restanteSas van Gent, met vermelding op de adreszijde ook van naam en adres van den bestemmeling. Het publiek werke de verhandeling door het con sulaat van de reeds ver over de 1U00 brieven en kaarten per dag in de hand, in plaats van die te bemoeilijken en straks onmogelijk te maken. TER NEUZEN, 8 December 1914. Zaterdagmiddag kwam St. Nicolaas met zijn knecht bij de Prov. boot hier aan. Gezeten op een schimmel, vergezeld met het militaire muziekkorps, bracht hij een bezoek aan de loods in de artillerie-kazerne. Hier waren 250 kinderen van Belgische vluchtelingen saamgekomen en Mevr. Van Cantfort zorgde dat St. Nicolaas lien bedacht. Vandaar vertrok hij naar de gemeenteschool A. In de Noord straat bood het dochtertje van Dr. Buijze hem een bouquet aan. De kinderen der eerste klassen der openbare scholen waren bijeen gekomen en wachtten de tractatie af. Daarna werd ook de R. K. School bezocht door St. Nicolaas. Het slot van den tocht was een bezoek aan school B, waarin zieke soldaten liggen en aan het Ziekenhuis. Zoowel kinderen als zieken ontvingen versnaperingen en lectuur. Deze aardigheid ging uit van de onderofficieren- vereeniging, die natuurlijk den dank van velen ontving. Woensdag zal er een buscollecte langs de huizen alhier gehouden worden. De ver zamelde gelden zullen gebruikt worden voor het geven van kerstgeschenken aan de militaire grens- en kustbewakers in ons land. Emiel Hullebroeck, de bekend geworden Vlaamsche zanger, is na het tumult in het kamp te Zeist aldaar aangekomen om voor de geïnterneerden in dat kamp op te treden. Hij had duizende sigaren en siearetten voor hen meegebracht. Er kwam echter van hooger hand bericht dat hij thans niet in het kamp mocht optreden, wat hem zéér speet. Zaamslag. In de op 1 dezer gehouden raads zitting alhier werd met algemeen stemmen aan den veldwachter het gevraagde eervol ontslag verleend. De gemeente architect vroeg om f200 ver hooging, na discussie wordt besloten aanhou ding van dit adres tot de begrooting 1916. Tegen 1 Januari a. s. zal een oproeping geschieden voor een veldwachter. Na bespre king wordt het salaris vastgesteld op f600, benevens een pak bovenkleeding en schoeisel. De jaarwedde van den nieuw te benoemen bode-concierge wordt vastgesteld op f 100, vrije woning ten gemeentehuis en vrij vuur en licht. Op het Veer zal een vuilnis-put gegraven worden, die er hard noodig is. Axel. In deze gemeente zijn thans nog een 450tal Belgische vluchtelingen. Een 400 hiervan worden door het plaatselijk steup- comité gevoed en in een groote houten loods op het concours-hippique-terrein onderge bracht. Axel. Voor leden van het stembureau bij de stemming en eventueele herstemmng, van van een lid der Prov. Staten van Zeeland, vacature Moerdijk, Werden benoemd de heeren P. Dekker met 8 en Wolfert met 7 stemmen; op den heer Van Driel zijn 2 stemmen uitge bracht en 1 op den heer Smies. Tot plaatsvervangende leden de heeren Smies met 8 en Van Driel met 6 stemmen op den heer P. Dekker zijn 2 stemmen uitgebracht en 1 op ieder dér heeren Wolfert en De Feijter. Voor de herstemming de heeren Smies met 8 en Van Driel met 7 stemmen op ieder der heeren Wolfert, P. Dekker en De Feijter is 1 stem uitgebracht. Tot plaatsvervangende leden de heeren P. Dekker met 8 en Wolfert met 7 stemmen op ieder der heeren Smies, Van Driel en De Feijter is 1 stem uitgebracht. Hulst. De wolfabriek alhier is stilgelegd uit gebrek aan grondstoffen. Philippine. Op bevel der Duitsche overheid is de steenweg op de wijk Posthoorn alhier, afgemaakt met prikkeldraad. Niemand mag meer passeeren. De wacht is zeer versterkt, 70 manschappen zijn daar ingekwartierd. Door het afsluiten van dezen weg is het voertuigverkeer tusschen de beide districten gestremd. Koewacht. Toen Zaterdagmorgen eenige in gezetenen zooals gewoonlijk naar de kerk wilden gaan, die op het Belgische grond gebied staat, bemerkte men dat de grens door fijnen draad en paalwerk was afgezet,

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2