Oorlogsberichten. Binnenlandsch Nieuws. Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Burgerlijke Stand. Uit Stad en Provincie. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advert, en tien. meester, dient men in liet oog te houden, dat nevens de oorlogsschatting nog zeer belangrijke remiisities plaats grijpen; dat door het stil liggen der haven en van den handel onze gewone begrooting 14 millioen ongeveer van zijne inkomsten zal moeten derven en dat het onze heilige plicht is in den nood van onze lijdende volksklasse te voorzien. Gelijk men weet werd het voorstel met algemeeue stem- men aangenomen, evenals dat betreffende de leening aan liet. gemeente-crediet. Alvorens deze historische zitting word opgeheven nam de heer Royers het woord om hulde te brengen aan den burgemeester, aan de lieeren Franck, Rijckmans en andere leden van de Intercommunale commissie, evenals aan de nog ter plaats gebleven schepenen en andere autoriteiten. De lieer Royeis legde een dagorder neder, lof en hulde brengende aan al wie zich opgeofferd heeft voor het heil der stad Antwerpen en hare bevolking. Deze dagorder werd met alge- meene stemmen aangenomen. De heer Franck dankte den heer Royers, en wijdde gloedvolle woorden aan den Vorst die zoo manhaftig strijd onder de edele plooung der nationale vlag. De duur van den oorlog. LONDEN. 2 December. (Reuter.) De West minster Gazette schrijft in een hoofdartikel, dat de duur van den oorlog zal afhangen van de vredesvoorwaarden, welke men zal wen- sclien voor te schrijven. Indien, zegt het liberale blad, wij de onze willen opleggen, ten einde de wereld te bevrijden van de aan houdende bedreiging van een oorlog, laat ons dan niet wanen, dat het einde er spoedig zal zijn. Het is dwaasheid, om over het einde van den oorlog met nieuwjaar ol met het' voorjaar te spreken. Onderhoud der krijgsgevangenen. De volgende cijfers zijn ontleend aan de begrooting van de benoodigdheden voor het onderhoud der krijgsgevangenen op het, inter- neeringsterrein in Koubus. Voor één maand zijn daarop vermeld 300,000 K.G. aardappels, 3600 K.G. rijst, 1650 K.G. gebrande koffie, 990 K.G. cichorei, 1000 K.G. havergort, 3000 K.G. gerst, 20,000 K.G. koolrapen, 15,000 K.G. wortels, 1000 K.G. wite rapen, 5000 K.G. witte kool, 14,000 K.G. rundvleesch, 12,000 K.G. varkensvleesch, 886 K.G. reuzel, 560 K.G. margarine of plan- tenvet, 800 K.G. versch varkensspek, 2800 K.G. rundvet, 33,000 liter melk, 14,000 K.G. kaas, 9000 K.G. zout, 70,000 haringen, 10,500 K.G. zuurkool, 50 K.G. komijn, 20 K.G. peper en 900 liter azijn. Er is weer wrijving tusschen IJsland en Denemarken. Het gaat om een herziening van IJslands grondwet en de nieuwe vlag, die IJsland wil hebben. Sigurd Eggertz, de minister van IJsland te Kopenhagen, heeft zijn ontslag ingediend en de koning van Dene marken heeft zijn wensch te kennen gegeven, om met de leiders van de verschillende IJs- landsche partijen te onderhandelen. Reims wordt, volgens een telegram uit Parijs nog altijd beschotende Duitschers gebruiken nu de Oostenrijksche mortieren van 30.5 c.M. daarvoor. De stad zit vol spionnen, vermoedelijk omdat er groote Duit- sche champagnefirma's gevestigd zijn. Er moeten geheime telefoonverbindingen tusschen de 'stad en de Duitsche stellingen zijn, maar men heeft ze nog niet kunnen ontdekken. Een Engelsch brigade-generaal schrijft in een brief van het front: „Wij zitten in moe- lijklieden van wege de officieren, maar hebben dit met het geheele leger gemeen, daar wij allen zware verliezen aan officieren hebben geleden en het met den besten wil van de wereld onmogelijk is, officieren te verschaffen, die oök maar een paar maanden geoefend zijn. Tucht is alles in een oorlog als deze, en de regimenten met de beste tucht blinken boven de andere uit. Tucht is echter zoo min als oefening in een dag te verkrijgen en moet het gevolg zijn van geleidelijke en aan houdende militaire africhting" Men schrijft uit Koewacht De laatste dagen heerscht er onder de Duitsche bezetting in de Belgische grens dorpen eeen buitengewone bedrijvigheid. Automobielen rijden af en aan, rijwielen, karren, wagens en rijtuigen worden op den grooten weg niet meer toegelaten, op sommige plaatsen moeten de woningen vroegtijdig ge sloten worden en zijn de bewoners verplicht kuipen water voor de deur te plaatsenin andere wordt al het hooi opgekocht. Alles wijst er op, dat er een groote troepen verplaatsing op handen is. Aan de grenzen zijn de Duitschers bijzonder streng en de wachten zijn versterkt. Enkele jongelingen, van wie vermoed werd, dat zij tot het Bel gische leger behooren, zijn gevangen genomen. Verschillende mannen vluchten langs zijwegen over de Nederlandsche grens. Van hoe groote beteekenis de burgeroorlog in Zuid-Afrika allengs geworden is, moge naai de N. R. C in Engelsche bladen leest, blijken uit het feit, dat thans de vrouwen der boeren op de hoeve het werk doen of door Kaffers laten uivoeren. De mannen zijn allen weg, op commando. Verzet van Belgische geïnterneerden. Belgische geïnterneerden hebben gisteren morgen in het interneeringskamp te Zeist verzet gepleegd. De Nederlandsche bewakings- troepen hebben gevuurd, met het gevolg, dat er zes Belgische geïnterneerden werden ge dood en negen gewond. Reeds Woensdagavond was er eemg verzet onder de geïnterneerpen waar te nemen. De electrische geleiding werd doorgesneden waar op onmiddellijk politie uit Zeist werd ontboden. Gisterenmorgen is ér versterking van de bewakingstroepen uit Utrecht ontboden. Het verzet is nu geheel onderdrukt. Er zijn 6 dooden en 22 gewonden, van wie 4 ernstig. De leening. Met groote voortvarendheid zet de commis sie van rapporteurs voor het leening-ontwerp de bewerking van het voorloopig verslag voort. Hedenvoormiddag kwamen de rapporteurs daartoe reeds in vergadering bijeen. De Minister van Financiën, de heer Ireub was ter deelneming aan de conferentie uitge- genoodigd en was er bij tegenwoordig. I liet streven is het wetsontwerp zoo spoedig in staat van wijzen te brengen dat het in de eerste helft dezer maand voor openbare beraadslaging gereed is Mocht er in December geen tijd beschikbaar zijn om de staatsbegrooting geheel of gedeel telijk af te doen, dan zou er plan bestaan de Tweede Kamer in Januari te laten terugkomen voor het aanvangen of voortzetten der budget beraadslaging. Leeningsontwerp. Naar men aan de N. R. Crt. meldt, is de aanneming van het leeningsontwerp, na de wijziging door den minister van financiën, daarin aangebracht, zoo jgoed als verzekerd. Op enkele ondergeschikte punten |acht men het ontwerp nog voor wijziging vatbaar. Uitvoer van aardappelen. Daar de maximum-prijs van aardappelen, thans in Duitschland vastgesteld, lager is dan de verkoopprijs in de provincie Groningen, staat de uitvoer van aardappelen uit die provincie geheel stil. Treinverbinding met Antwerpen. De Duitsche militaire autoriteiten hebben nu weer den dienst EsschenAntwerpen voor drie dagen verboden. De eerste trein, die Woensdagochtend van Roosendaal vertrok, werd te Esschen niet doorgelaten. Het gezantschap van België te 's Graven- hage deelt mede, dat de legatie dagelijks vele brieven en kaarten ontvangt om die in België te doen uitreiken. Vermits de verkeersmid delen met dat land geheel geschorst zijn, kunnen de verzonden brieven niet aan de bestemmingsplaats worden afgeleverd. Onder die omstandigheden kan de legatie niet anders doen dan den belanghebbenden te verzoeken, haar voortaan noch brieven, noch kaarten te zenden, maar vooral geen geldsommen, bestemd voor personen in België wonende. Brood. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft de volgende circulaire aan de burgemeesters verzonden In vervolg op mijn circulaire van 23 Novem ber, heb ik de eer, naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van vertegenwoordigers van bakkerspatroonsvereenigingen, in over weging te geven, 0111, voor zooverre in uw gemeente een regeling van de samenstelling van brood is gemaakt, waarbij aan de bakkers de verplichting is opgelegd, het brood voor een deel te vervaardigen van ongebuild meel, nog gedurende ongeveer 14 dagen deze regeling van kracht te doen blijven, zulks ten einde de meelfabrikanten in de gelegenheid te stellen, een voldoenden voorraad bloem aan te maken. December 1914, met zonsondergang. Het tijdstip van de sluiting der jacht op hout snippen en waterwild zal nader worden vast- gesteld. 1 Geref. Kerken. Beroepen te Pieterburen, Jut rijp en Ilom- inerts: IJ. van der Zee, cand. te Wirdum te Overtoom (2e pred. plaats)Dr. J. G. Geel kerken te Epe. Ned. Ilerv. Kerk. Bedanktvoor StaphorstJ. M. Ph. Schippers te Ede. De brief van haar zoon. Een Duitsche weduwe ontving den volgen den brief van het oorlogsterrein „Mijn lief moedertje Vandaag zult gij lieve moeder na langen tijd, weder iets van Uw eenigsten zoon hooren. De laatste weken hebben mij veel leed en smart gebracht. Ik hoop, dat dit briefje U in goede gezondheid bereikea zal. Ik mag U thans niet verheelen, dat ik zwaar gewond iu het Lazaret lig. De Heer heeft mij uitverkoren, want hij laat mij erge pijnen lijden en leed en smart getuigen toch van Gods liefde voor ons. Mijn lief moedertje! Vandaag nog moet ik sterven, want tk kan de pijnen van mijn wonden niet langer meer verdragen. Mijn lief moedertje, het zou mij verdriet doen, als «gij mijnentwege ook maar een enkele traan zóudt storten. Toon, dat ge een flinke, sterke moeder zijt. Vergelijkt Uw lijden met dat van de lieve Moeder Gods, ga naar den kruis weg tot aan de 12e statie en spreekt dan met de Moeder„Zie, of er een smart is ge lijk aan mijn smart." Ik sterf gaarne, want ik sterf ter eere van het vaderland. Slechts Uwentwege valt mij het sterven zwaar, doch 't geeft mij troost, dat de lieve God, die mij U geschonken heeft, U ook Uw verdriet zal helpen dragen. Het is zeker ook een vreeselijk zwaar offer voor maar toon U sterk. Nog eenmaal zeg ik U mijn lief moedertje duizend maal dank,""voor alles wat ge voor mij gedaan hebt. De lieve God moge het U loonen. Bid veel voor mij, opdat de lieve God mij in zijn hemel opneme. Ik hoop, dat gij mij spoedig volgen zult, dan zijn wij voor eeuwig vereenigd. Ik ver lang naar den hemel. Nog eenmaal mijn lief moedertje weest getroost. Ik omarm U in den geest. Ontvang voor de laatste maal een hartelijken kus en de laatste groeten, van Uwen," tot in den dood U trouw liefhebbenden zoon. -v D. P.S. Ik kon den brief met meer zelf schrijven, daarom heb ik hem zuster M. ge dicteerd. Zij zal ook zorgen, dat hij na mijn dood in Uwe handen komt. En nu adieu, tot wederziens, hiernamaals.' Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9*/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman, Doopsbediening. Sluiskil 9'/j en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'/2 en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenkoltz. Zaamslag 9'/2 en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 91/2 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Qeref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 61/, uur, Leeskerk. A Maandag 7 Deo 5'/i uur, Dhr. M. Hofman van Beekbergen. Oud-aereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/ï uur, Evangelisatie. TER NEUZEN, 4 December 1914. De burgemeester onzer gemeente brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 1 December 1914 werden ingetrokken de door den kapitein commandant der kustbatterij in deze gemeente uitgevaardigde bepalingen om trent het bakken van brood. Zaamslag. Tegen 1 Januari komt vacant de betrekking van gemeente veldwachter en van bode-concierge. Oostburg. Het hevige bombardement op de Belgische kust, dat" Dinsdag den geheelen dag heeft voortgeduurd, was vermoedelijk op Oostende gericht, daar men op die hoogte de Engelsche vloot zag liggen. De heer J. Wiersma, leeraar in het smeden aan de ambachtsschool te Oostburg werd als zoodanig benoemd aan die te Delft. Middelburg. De collecte, welke bij het uitgaan van den Hullebroeck-avoml werd gehouden heeft f 119.46 opgebracht. Dit bedrag zal aan het Provinciaal vluchtelingencomité worden afgedragen. Naar wij vernemen stelt de heer Hullebroeck de helft van zijn in Zeeland ontvangen hono raria ter beschikking van het Provinciaal comité. De heer E. Eisma, te Middelburg, vroeger hoofd der Chr. school te Hoek (Knol), is benoemd tot onderwijzer aan de Savornin Lobman-School te Scheveningen. Jacht op klein wild. De sluiting der jacht op hazen, patrijzen, fazanten, korhoenders en kwartels in de pro vincie Zeeland is bepaald op Donderdag 31 AXEL. Geboorten. 17 Nov. Willem Salomon Anthonie, z. van Abraham Dieleman en van Janna Johanna Rinn (van Gent). 21 Nov. Martha Debora Santina, d. van Pieter van Alten en van Santina Wïjna. 22 Nov. Janna, d. van Arie de Pooter en van Krina den Beer. 23 Nov. Marinus, z. van Gerard Adriaan van Driel en van Pieternella Adriana van Es. Pieternella Jacoba, d van Daniel van Maris en van Jaeoba Krijger. 27 Nov. Chris- tiaan, z. van Levinus Schieman en van Maria de Pooter. 29 Nov. Suzanna Cornelia, d. van Jacobus Dirk Hamelink en van Debora de Visser. Overlijden. 23 Nov. Maria Juliana de Winne, oud 61 j., wed. van Eduardus Tacq. 28 Nov. Jan Zegers, oud 3 w., z. van Pieter en van Geertruij Hamelink. 29 Nov. Maria Janna Heijnsdijk, oud 3 m., d. van Cornelis Gijsbregt en van Janna Jonkman. 30 Nov. René Carolus Baert, oud 2 j z. van Petrus Johannis en van Emelia Adam. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften 2 Nov. Augustus van den Hende, oud 25 j jm. en Ga- briella Mechelina Maria Del wart, oud 26 j., jd. 24 Nov. Wilmer Emilius Cornelis Delwart (van Rotterdam), oud 25 j., jm. en Maria Rosalia Peleman (Zaamslag, laatst te St. Nicolaas B.), oud 27 j., jd. 26 Nov. Jan Wisse, oud 20 j., jm. en Adriana Jozina Wisse, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Nov. Pieter Adriaan de Bruijne (van Loosduinen), oud 31 j., jm. en Elizabeth Dieleman, oud 29j.,jd. 14 Nov. Augustus van den Hende, oud 25 j., jm. en Gabrielle Meche lina Maria Delwart, oud 26 j., jd. Geboorten. 7 Nov. Jacoba Adriana, d. van Cornelis Bareman en van Metje Riekwel. 10 Nov. Janna Ebrina, d. van Adriaan de Putter en van Hebrina Dieleman. 18 Nov. Elizabeth, d. van Abraham van der Beek en van Aagtje Ollfcbek. 21 Nov. Janna Cornelia, d. van Louis Verstraten en van Janna Maria van Es. 27 Nov. Hendrik, z. van Marinus Leunis en, van Sara Maria Wissel. Overlijden. 4 Nov. Maria Adriana van der Hooft, oud 6 w., d. van Cornelis Adrianus en van Cornelia de Krijger. 15 Nov. Marinus de Ruijter, oud 77 j wedn. van Janna Maria van der Pijl. 20 Nov. Louis Hollebek, oud 81 j., wedn. uit het le huwelijk van Pleuntje Kolijn en uit het 2de of laatste huwelijk van Francoise Goossen. 21 Nov. Pieternella Maria Dieleman oud 63 j., d. van Marinus Dieleman en van Janneke van den Vrede, (beiden overleden)30 Nov. Rozalia Therisia Tas, oud 65 j., wed. van Eduardus de Moor. VLISSINGEN. De burgemeester heeft f218,87 ontvangen van sluitzegelverkoop, voor de arme Belgische vluchtelingen. VLISSINGEN, Hier worden van rijkswege 2 loodsen ieder van 650 M3 oppervlakte ge bouwd, voor de vluchtelingen. VLISSINGEN. Het aantal typhuslijders onder de vluchtelingen alhier, steeg reeds tot 21. De besmetverklaring der gemeente zal, bij meerdere gevallen, niet uitblijven. VLISSINGEN. Een burgemeester uit het 4e district vau Z.-Vlaanderen, is bij grens- passeering. aangehouden en heeft 24 uren in het Germania- hotel te Knocke gevangen ge zeten. Hij was voor een Engelschen spion aan gezien. MIDDELBURG. Heden werd geëischt tegen A. K. te Ter Neuzen, die niet had voldaan aan het bevel van den marechaussée Raas, toen hij zonder licht reed. K. beweerde geen mare chaussée gezien te hebben. De marechaussée zei K. zelfs vastgegrepen te hebben. De eisch was f 10 boete of 10 dagen hechtenis. ZEIST. Van de 4 zwaar gewonde Belgische geïnterneerde soldaten in het kamp alhier, waar er 6000 hunner vertoeven, zijn er drie overleden, terwijl de vierde stervende is. Thans is het alles rustig in het kamp. Er zijn dus nu 9 dooden. (Zie hieromtrent onder Binnenlandsch Nieuws). Het verzet ontstond doordat zij te weinig vrij kregen naar hun zin. Zij traden ergerlijk tegen de Nederlandsche bewakingstroepen op. DEN HAAG. De Russische legatie deelt mede dat de Russen in de Karpathen,, Bart- veldt bezet hebben. Er zijn 8 officieren en 1200 manschappen gevangen genomen on een groote buit werd behaald, PARIJS. (Havas) 118 Duitsche officieren, 2 generaals, 6 kolonels, 18 majoors kwamen als krijgsgevangenen te Kieff aan LONDEN. Er zouden geen Arabische troepen meer in de nabijheid van het Suez-kaal te ontdekken zijn. LONDEN. Koning George zal zijn bezoek aan het leger aan de Fransche kust belangrijk verlengen. Z. M. stelt groot belang in het expeditie-leger. KONSTANTINOPEL. De Turksche troepen hebben ten zuiden van Batoem een groot succes behaald. Bijzonderheden ontbreken verder. MIDDELBURG, 3 Dec.' Ter graanmarkt van heden was de aanvoer redelijk van peulvruchten, tarwe, gerst, rogge weinig getoond, witte boonen 50 cent liooger, overigens onveranderd, handel vlug. Nieuwe Tarwe f 13,a f 14,Zomergerst f 13,— a f 14,— Ronde Bruineboonen f 18,50 a f20,Lange Bruineboonen f 13, af 14, Witteboonen f 18,50 a f 19,50 Kroonerwten f 12,50 a f 13,50 Maanzaad f a f Alles per mud. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,70 a 0,80, voor particulieren f0,80 per Va kilo. Eieren 11.60, voor particulieren f 12. per 100 stuks. HULST, 30 November 1914. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 12,50, Rogge U,—, Wintergerst 12,50, Zomergerst f Haver 11,50, Erwten f 17,—, Witte Boonen fBruine Boonen f 17,—Duivenboonen Paardenboonen/—BoekweitLijnzaad 20,—, Koolzaad f Aardappels f 0,—. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 6 DECEMBER 1914. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. J. F. van Hu'steijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur, Ds. J- H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. DAGEN. Voorm. 1 Nam. Zaterdag 5 Dec. 2.54 3.12 Zondag 6 3.29 3.46 Maandag 4.5 4.25 Dinsdag 8 iS 4.47 5.10 Woensdag 9 5.36 6.2 Donderdag 10 6.32 7.5 Vrijdag 11 1 7.40 8.15 Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden, mijn geliefde Echtgenoote, CATLIENTJE ROOSE, den ouderdom van ruim 75 jaar. Uit aller Naam, P. VAN ES. Ter Neuzen, 4 December 1914. in 7

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3