Hntircvolutlonair nieuws- en Advertentieblad ooor De Oorlog. £C?iailU« FEUILLETON. De Broeders. No. 1177 Zaterdag 5 December 1914. 12e Jaargang. Wj ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond» uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekei^l. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Y De onzijdigheid van België. De Nordd. A 11 g. Ztg. voert nieuwe gegevens aan om te bewijzen dat Engeland in vereeniging met België den oorlog tegen Duitschland niet alleen in diplomatieken, maar ook in militairen zin reeds in vredestijd tot de kleinste bijzonderheden had voorbereid. Het blad schrijft o. a. „Onlangs hebben onze troepen geheime militaire handboeken buitgemaakt, die door den Engelschen generalen staf zijn uitgegeven. Zij handelen over wegen en rivieren, die slechts toegankelijk zijn voor personen die in 't ver trouwen zijn genomen, en bevatten de meest uitvoerige terreinbeschrijvingen, samengesteld volgens militaire onderzoekingen. Zoo wordt b.v. in het eerste deel op blz. 130 de groote weg van Nieuwpoort over Dixmuiden, Yperen, Meenen en Tourcoing naar Doornik beschreven met opgave van den toestand van den weg, het terrein en het water, taktische wenken, uitkijkpunten enz. aan de hand van kaarten. Steeds wordt daarbij meegedeeld o£ de bevol king in haar geheel of voor een gedeelte Fransch spreekt. Dit is één voorbeeld uit het Duitsche blad. Na nog andere voorbeelden meldt het dan Deze met buitengewone zorg samengestelde praktische gids bevat ten overvloede nog een kaart van de landingsplaatsen. Het draagt 't opschrift„geheim" en is gedagteekend van Juli 1914. Het materiaal is, zooals uit opmer kingen bij verschillende onderdeden blijkt, sedert 1905 verzameld door omstandige onder zoekingen. Het eerste deel is in 1912 gedrukt. Uit dezen leiddraad blijkt alvast dat er sedert vijf jaar op groote schaal toebereidselen zijn getroffen voor een veldtocht in het on zijdige België. De Engelsche generale staf heeft zich reeds geruimen tijd op deze mogelijkheid dermate voorbereid, dat hij tot den moeizainen arbeid der samenstelling van deze militaire hand boeken is overgegaan. Zonder de bereidwillige volledige medewerking van de Belgische re geering en de militaire autoriteiten was zulk werk niet uit te voeren. Ook worden er lijsten in aangetroffen met opgaven omtrent voorraden welke kunnen worden opgevorderd en waarin door de Engelschen over België wordt beschikt als ware het hun eigen land. Deze lijsten kunnen alleen van de Belgische regeering afkomstig zijn. Zoo nauwkeurig hadden Engeland en België reeds in tijd van vrede afgesproken hoe er in militairen zin zou worden samen gewerkt. België was in politiek en militair opzicht niet anders dan een vazal van Enge- land. De verontwaardiging over Duitschland's zoogenaamde schending van België's onzijdig heid, waarmee Engeland nu in de heele wereld te koop loopt, wordt door deze bescheiden volkomen onhoudbaar en ongerechtvaardigd. Als iemand reden heeft verontsvaardigd te zijn, zijn wij het." De Nederlandsche uitvoer van vee en vleesch in het eerste kwartaal van den oorlog. Aan slachtvee (stieren, ossen en koeien) zijn in Augustus, September en October 40,942 stuks uitgevoerd, tegen 7970 en 10,707 in dezelfde maanden van 1912 en 1913verder werden in dezen tijd uitgevoerd 21,070 kal veren, tegen 3495 en 3070 in denzelfden tijd van 1912 en 1913. In 't geheel verminderde dus door dezen uitvoer onzen veestapel met 62,000 stuks vee, wat op een aantal van 2.1 millioen stuks niet heel veel is. De uitvoer van de verschillende soorten fokvee (stieren, melk- en kalfkoeien, jongvee boven en beneden 1 jaar te zamen geteld) was in dit tijdvak slechts 1656 stuks, tegen 7816 en 6489 stuks in dezelfde maanden van 1912 en 1913. Het aantal varkens, dat in de eerste drie maanden van den oorlog uit ons land werd uitgevoerd, bedroag 52,630 stuks, tegen 91,971 stuks in 1912 en 15,380 stuks in 1913 in die zelfde maanden. Ook dit getal is niet bij zonder hoog, wanneer wij bijv. bedenken, dat in de maand December 1912 alleen naar België een grooter aantal nog, n.l. 55,607 stuks, werd uitgevoerd. Het aantal varkens in de eerste 10 maanden van 1914 uitgevoerd (85,403 stuks) is dan ook heel wat kleiner dan dat van de eerste 10 maanden in 1912 (334,109 stuks). Betrekkelijk weinig schapen en lammeren gingen in Augustus, September en October over de grenzen, nl. 7069 stuks, tegen 36,912 en 30,411 stuks in dezelfde maanden van 1912 en 1913. Terwijl andere jaren de grootste uitvoer naar België plaats vond, was in de genoemde Z E L A N D I A. 32) Je hadt niet éér moeten komen. Ook niet later. Zie je Gods besturende hand niet?" „Hoe „Kun je dat nog vragen. Of zou je er geen zin in hebben, de plaats van den ouden IIoo- gers in te nemen Al was het maar voor- loopig „Nicht I" Hij riep het met een trilling van blijde verrassing. „Meent ge het werkelijk „Zou ik niet?" greep haar hand en drukte die met dankbaarheid. Als er te danken is, dan niet mij", zei ze eenvoudig. „U ook!" „We begrijpen elkaar. Ga nu gauw naar Lena en kom van middag met haar bij me. Je begrijpt, dat er haast bij het werk is." De goede ziel wilde zoo spoedig mogelijk haar nicht van de zorgen ontheffen.! „U jaagt me al gauw weg, nicht Hanna schertste hij. „Allemaal eigenbelang van me," lachte ze. „Zooveel te eer heb ik jullie allebei terng." Hoeveel opgewekter aanvaardde hij den terugweg. In zijn hart rees de dank tot zijn hemelschen Vader, die zoo ongedacht zijn weg voorspoedig had gemaakt. „d'Allerlioogste maakt het goed, na het zure geeft Hij 't zoet," zong het in zijn hart. De AllerhoogsteToonde Hij het niet met klare blijken Neen, niet zonder Hem had hij willen leven, hoe ook Satan hem had zoeken te ziften als de tarwe. Lena verwonderde zich toen ze haar man zóó vlug, met zóo lichten stap de trap hoorde opkomen, toen ze zijn verheugd gezicht zag. Dat moest iets bijzonders, iets goeds zijn. Hij liet haar niet lang raden. Hoe ze samen vurig den Heere dankten voor zoo ongedachte uitredding. De ontmoeting met nicht Hanna was allerhartelijkst. Niet slechts door banden des bloeds, door banden des geloofs voelden ze zich verwant. In korten tijd was allés geregeld. De verhuizing, de tweede in zoo kort tijdsverloop, waarbij Jacob nogmaals zijn hart kon ophalen, vond spoedig plaats. Nicht Hanna bewoonde het bovenhuis, beneden in „de zaak" namen Hendrik Wouters en zijn gezin hun intrek. Hendrik behartigde de affaire, als was het zijn eigene. Reeds vroeg moest hij met de melkkar de klanten gaan bozoeken, terwijl Lena den winkel onderwijl moest waarnemen. Er was aardig wat te doen. Behalve melk werd ook boter en kaas verkocht. De zaak, maanden van 1914 de uitvoer naar België zeer gering. Hoogstwaarschijnlijk ,(de statistiek zegt het ons niet) is de grootste uitvoer van vee naar Duitschland geweest. De uitvoer van versch rund- en kalfsvleesch was in de maancjen Augustus, September en October nog niet 2.4 millioen K.G., tegen 5,2 millioen K.G. en 4,9 millioen K.G. in dezelfde maanden van 1912 en 1913. Tegenover den grooteren uitvoer van slachtvee in dit tijdvak staat dus een kleinere uitvoer van versch rund- en kalfsvleesch. De uitvoer van versch schapenvleesch was grooter, nl. 3,78,000 K.G., 3,319,000 K.G. en 2^,659,000 K.G. in dezelfde maanden van 1912 en 1913. Grooter verschil treffen we aan bij versch varkensvleesch, daarvan werd in dit tijdvak 11,9 millioen K.G. uitgevoerd (in 1912 5,5 en in 1913: 7,8 millioen K.G.)evenzeer is de toeneming zeer groot bij den nitvoer van ge zouten varkensvleesch en spek. Deze bedroeg toch in Aug., Sept. en Oct. 1912 slechts 455,000 K.G., in dezelfde maanden van 1913 reeds 3,387,000 K.G. en in dezelfde maanden van dit jaar 7,293,000 K.G. Ook gerAokt of ge droogd varkensvleesch en spek is er in dit eerste oorlogskwartaal heel wat meer uitge voerd (nl. 1,983,000 K.G.) dan in de maanden Aug., Sept. en Oct. 1912 (530,000 K.G.) en 1913 (592,000 K.G:) Van deze verschillende vleeschsoorten krijgt Groot-Brittannië verreweg het grootste ge deelte van het schapenvleesch ongeveer 99 pet., van het versche varkensvleesch ongeveer 90 pet., van het versche runder- en kalfs- vleescq ongeveer 65 peteveneens hoogst waarschijnlijk het grootste gedeelte van het gezouten varkensvleesch en spek. Van het gerookte of gedroogde varkensvleesch en spek ging ongeveer 75 pet. naar Duitschland, ter- whl het overige grootendeels naar België werd uitgevoerd. De Nederlandsche uitvoer van vee en vleesch in Augustus September en October fé dus zeer neutraal geweest, het vee ging waar schijnlijk grootendeels naar Duitschland, het vleesch voor verreweg het jftootste gedeelte naar Engeland. Inmiddels blijkt wel, dat de uitvoer niet onrustbarend is gestegen. Nu de aanvoer van voedermiddelen van regeerinswege in de maanden Augustus, Sep tember en October beslist onvoldoende is ge weest (ook dit leert ons de statistiek over 3 maanden), was het voor onze boeren zeer gewenscht, dat ze inzonderheid onder de die onder den ouden vorigen zetbaas zoowat gezieltoogd had, fleurde heelemaal op. 't Was aan alles te zien, dat hier alle krachten werden aangewend, om den boel vooruit te brengen meer, dat de Heere den ingespannen arbeid met Zijn zegen kroonde. Na verloop van een jaar moest een knecht in dienst ge nomen wordennicht Hanna kon Hendrik ruimere verdiensten verzekeren, die nu ook een wat minder gejaagd en inspannend leven kreeg. En nu waren ze twee jaar reeds in N. De kinderen groeiden voorspoedig op en konden het best in de stad stellen. Jacob was zijn vader zooveel hij kon behulpzaam en was er niet weinig trotsch op, 's Zaterdags, als hij vrij van school was, met den knecht 's morgens vroeg de klanten af te rijden. Suze schikte zich ook in haar nieuwe omgeving, ofschoon ze haar schoone bloemen moest missen en niet meer, als vroeger, langs weg en wei kon dwalen in de schoone natuur, waarvan ze zulk een kleine bewonderaarster was. HOOFDSTUK XII. Reeds tweemaal had Hendrik aan zijn broeder de rente gezbnden, waarop deze recht meende te hebben ter vergoeding van het leegstaan van het huisje. En tweemaal was de buitensporig hooge interest met blijdschap aanvaard. Want, ofschoon het voor een man van de positie van Gerrit Wouters een luttel bedrag mocht heeten, er waren twee factoren, die het gretig ontvangen der geldzendingen varkens een ietwat grootere opruiming konden honden. DE TOESTAND. Wij wisten reeds aldus de N. R. C., dat het aanrukken van nieuwe Russische strijd krachten een vooruitgeschoven gedeelte van het Duitsche leger in een benarden toestand had gebracht en met omsingeling had be dreigd. De Russische generale staf heeft ons niet met zooveel woorden gemeld, dat die omsingeling is mislukt, maar wij hebben reeds eenige dagen geleden uit zijn ofiicieele mede-, deelingen de slotsom kunnen trekken, dat dit evenwel het geval was. In ons Ochtendblad van heden hebben wij een bericht weerge geven van de Rjetsj. Daarin wordt een be langwekkende verklaring ervan gegeven, hoe het den Duitschers mogelijk is geweest te ontsnappen. Twee legercorpsen waren bijna geheel omsingeld. De Duitschers stuurden door de opening nog evenzooveel troepen ter versterking en wat voor twee niet mogelijk scheen, gelukte aan vier legercorpsen, zij braken door den inmiddels gesloten kring heen. Nu die strijdkrachten werkelijk zijn ontkomen, en de Russische berichten hadden gemeld, dat er een omsingeling had gedreigd, kon er voor den Duitschen staf geen bezwaar meer zijn er het een en ander over mee te deelen. Ook de Duitschers weten nu wat zoo'n eenvoudig zinnetje als: „De beslissing is door het optreden van nieuwe vijandelijke strijdkrachten verdaagd" wel kan beteekenen. Intusschen blijkt wel dat de Duitschers zich inspannen om dat zinnetje letterlijk waar te maken en een beslissing uit te lokken. Aanvallen op het front BielawaSobota, aanzienlijke nieuwe strijdkrachten in aantocht van Kalisz naar Sieradz, ter versterking en uitbreiding van den Duitschen linkervleusel dus. De Russen, die ons dit melden, voegen er bij dat zij na een Igevecht dat een dag heeft geduurd „maatregelen in overeenstemming met 'den nieuwen toestand hebben genomen", de wijze waarop men zich in officieele com- muniqué's pleegt uit te laten, voor de Russen niet zeer gunstig klinkt. N Bij Szergow boeken de Russen (evenals ten Nosrden van Lowiez) succes. Deze plaats ligt midden tusschen Wielun en Petrokof(Piotrkof), ten Zuiden van Lask. verklaarden. De eerste bestond hierin, dat de laatste jaren het landbouwbedrijf niet meer met ruime winsten kon worden gedreven, ja, dat vele boeren, waaronder ook Gerrit, telkens wat van hun kapitaal moesten interen. Toch zou een sommetje van slechts eenige guldens daarin geen wijzigingen kunnen brengen, maar we weten liet, Hendriks broeder was een uitermate geldzuchtig man en zijn gierigdeid vond in de ongunstige resultaten der laatste jaren een sterken prikkel. De zaken liepen op den Eikenhof niet naar wensch. Er werd geen geld meer verdiend. Wel was er volstrekt geen reden zich be zorgd te maken, doch er moest gepot, ge schraapt kunnen wordende rijkdom moest gesluog vermeeren. Een enkele gulden in te teren op het kapitaal leek Gerrit Wouters een onheilspellend voorteeken van een nade renden ramp. In zijn brein spookte de ge dachte rond, dat een voortdurende achteruit gang te wachten stond telkens verontrustte hem het denkbeeld, dat hij van zijn rijkdom zou vervallen. En dan spande hij zich te meer in een nieuwen arbeider, dien hij zoo noodig had, spaarde hij uit, door zelf van den vroegen morgen als een paard te werken het loon zijner dienstbaren beknibbelt hij, tot hij minder betaalde dan een zijner collega's en alleen de schaarschte aan werk en de al gemeen gedrukte toestand, kon hem zijn werk volk voorloopig doen behonden. (Wordt vervolgd). <S> Inzending van advertentiSn vóór - uren op den dag der uitgave. Nadruk verboden. DOOR

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1