Oorlogsberichten. Binnenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Onze Leestafel. Bombardement van Zeebrugge. Uhlanen te Selzaete. TER NEUZEN, 27 November 1914. Vernieling van een mijn te Borssele. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. op de Engelsche schepen zijn geen verliezen geleden. De Duitscne duikbooten hebben veel geleden. Een redacteur van,de]Maasb. seinde Maandag uit Sluis Een ontzettende kanonnade, zoo zwaar nie mand zich herinneren kon sedert het uit breken der vijandelijkheden te hebben ge hoord, deed hier hedenmiddag de ruiten trillen en de deuren met angstwekkende geluiden klapperen. Buiten hoorde men met krakend geweld losbarsting op losbarsting, waarvan de rollende donder seconden lang voortduurde. Wij spoedden ons aanstonds den weg op naarSt. Anna ter Muiden waar we hoopten den stompen toren te mogen beklimmen, ten einde van daar af den omtrek te kunnen verkennen. Onderwijl bleven de monden ,der kanonnen hun schrikkelijken zang voortzetten. Hoewel het beklimmen van den toren, welke tot militairen observatiepost dient, aan burgers verboden is, werd ons met groote welwillend heid toegestaan naar boven te klimmen. Het spreekt van zelf dat het aanhoudende zw'are kanongebulder ook de militaire autoriteiten van Sluis naar het platvorm van den toren had gelokt. Aller blikken richtten zich naar den watertoren op ongeveer een kwartier afstand staande van Knocke in de richting Zeebrugge, welks toren men nog juist in den hangenden nevel kon onderscheiden. Rechts van den toren was het vuur niet van de lucht. Onophoudelijk vlamde het geel op in de vuil grijze nevelbank, welke in de richting der kust hing. Tusschen drie uur en half vier braken deze ballen vuur op meerdere plaatsen tegelijk door den nevel en eenige seconden lang zag men ze landwaarts voortschieten. De algemeene opinie was spoedig dat Engel sche oorlogschepen, liggende ter hoogte van Knocke, bezig waren Zeebrugge te bombar deeren. Men zal zich herinneren hoe wij in een vorig telegram reeds melden, dat de Duitschers den bewoners van dit plaatsje be valen hunne huizen te ontruimen en zich te gaan vestigen in Knocke of Heijst. Als doel dezer maatregelen werd algemeen aangenomen, dat men te Zeebrugge een onbespied station voor onderzeebooten zou kunnen vormen. Zijn deze onderstellingen juist geweest dan laat zich een bombardement van Zeebrugge door de Engelschen al zeer gemakkelijk ver klaren. Omstreeks half vier kregen we de beschik king over een goeden kijker, waarmede in de richting Zeebrugge werd gestaard. Duidelijk was een rosse vlammengloed waarneembaar, welke kort daarop ook met het bloote oog was te onderscheiden. Personen, met de ligging der plaatsen in de kuststreek uit stekend op de hoogte, verklaarden dat het geen twijfel leed of Zeebrugge was in brand geschoten. Plots schoot een ontzettende vuurzuil om hoog een gashouder was ontploft. Tegen den rooden achtergrond der kronkelende vlammen silhouetteerde een massief vierkant gebouw, dat een inwoner van Zeebrugge her kende als de cokesfabriek Rombach, in welker onmiddellijke nabijheid gas- en benzinetanks staan. Tot vier uur duurde het vuren met onver minderde hevigheid voort en bleven de vlam- en vuurstralen bij voortduring door den nevel boren. Onze militaire autoriten, die te voren aan den rollenden donder het scheepsgeschut had den herkend, meenden nu naar het geluid te oordeelen, dat aan de kust met artillerievuur werd geantwoord. Tot half vijf bleef het ge schut donderen, daarna verzwakte het ge leidelijk om spoedig geheel te zwijgen. Men kan zich gemakkelijk voorstellen welk een agitatie het gebulder der kanonnen onder de Belgische bewoners van Sluis veroorzaakte. In groepjes togen zij dan ook naar St. Anna, waar honderden den ganschen middag luister den en tuurden zonder iets te zien. Slechts de eenzame figuur van den Duitschen schild wacht viel op den langen, leegen weg, die naar Brugge leidt, te ontdekken. In den nacht van Zondag op Maandag, hebben te Selzaete groote troepenbewegingen plaats gevonden. Voor het eerst hebben zich daar uhlanen vertoond. De maatregelen der Duitschers aan de grenzen worden steeds strenger. Komt de trein uit Gent te Selzaete, grenstation aan, dan moeten de reizigers coupé voor coupé uitstappen en worden in het visitatielokaal onderzocht of zij ook brieven bij zich hebben. In dat geval worden zij op gesloten in een der stationslokalen en met den volgenden trein, gewoonlijk vier uren later, teruggestuurd. Staan er bezwarende dingen in die brieven, dan worden die personen ge vankelijk naar Brussel gebracht. Het wordt Hollanders niet moeilijk gemaakt over de grenzen en weer terug naar Holland te gaan, wel aan Belgen. Dezen moeten voor eiken keer, dat zij naar Holland gaan, een pas halen, opgeven, waarheen zij gaan, hoe lang zij weg blijven enz. Na 7 uur 's avonds mag niemand in Selzaete meer op straat, tenzij met bijzondere vergun ning. De suikerfabrieken werken volop, de suiker gaat naar Holland in entrepot. Te Sas van Gent zijn nog een 170 a 180 vluchtelingen. Er zijn weer veel gardecivieken uit Gent uit geweken, daar zij aangewezen zijn om politie dienst te doen. LONDEN, 25 November. De Times meldt uit Boulogne dd. gisterenHet vriezen heeft uit, Noord-Frankrijk koestert zich vandaag in een warmen zonneschijn met een blauwen hemel en een luwe lucht. In de laatste dagen van betrekkelijke rust aan de noorde lijke slaglinie hebben beide partijen van de gelegenheid partij getrokken, om hun strijd macht te herstellen. Het is duidelijk, dat de vijand de hoop om Galais te bereiken, nog niet op heeft gegeven. Het kan zijn dat hij eerstdaags een laatste en uiterste poging zai ondernemen. Maar dan zal hij de bondge- nooten voorbereid vinden, om hem op elk punt te keeren. In het geheele Duitsche rijk zal 1 December een algemeene opgave door landbouwers en handelaren moeten geschieden van de hoe veelheid koren en meel die bij hen aanwezig is, teneinde na te gaan voor hoe langen tijd er nog koren enz. voor de bevolking aan wezig is. Tweede Kamer. In de Dinsdag gehouden zitting werden de afdeelingen hernieuwd tot voorzitters werden gekozen de heeren Eland, Rink, Patijn, Duyn- stee en Lohman. Besloten werd tot sectieonderzoek van een reeks van wetsontwerpen, in de eerste plaats dat tot het aangaan van een geldleening van 275 millioen gulden. De heer Troelstra, hoewel hiertegen geen bezwaar hebbende, verzette zich bij voorbaat tegen overhaasting bij de behandeling van dit ontwerp, aangezien het publiek daarvan vol doende op de hoogte behoort te worden gesteld. Spr. deelde nog mede, dat Woensdag bij de Kamer zal inkomen de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het wetsont- werp-Mendels betreffende de gedwongen woningsontruiming. De voorzitter zegde den heer Arts toe de vergadering van Dinsdag, ten dienste van de leden uit het Zuiden eerst 's middags te doen aanvangen in verband met den treinenloop. Dinsdag werd in de Tweede Kamer aan genomen het door jhr. A. de Muralt en mi nister Treub tegenover den heer Bichon van IJsselmonde verdedigde wetsontwerp tot goed keuring van de dading met de gemeente Ter Neuzen betreffende den eigendom van een gedeelte der vestinggronden aldaar. Droogmakin g-Z u i d e r z e e. Een ontwerp tot gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee is op het departement van waterstaat gereed om de phasen te doorloopen noodig voor de indiening van een voorstel aan de Staten-Generaal. De S. D. A. P. en de oorlogsleening. Het Volk kondigt een reeks afdeelingsvor- gaderingen aan waarin geprotesteerd zal worden tegen de leeningsplannen en waarin als eisch zal worden gesteldeen oorlog/3- heffing van het kapitaal. I n d i 's trouw. Op een vergadering van de Vereeniging van regenten op Java en Madoera, gehouden te Semarang op 17 dezer, werd besloten de tusschenkomst van deu gouverneur-generaal in te roepen, teneinde aan II. M. de Koningin de eerbiedige verzekering over te brengen, dat de inlandsche bevolking, dankbaar voor Haar zegenrijke regeering, onder alle omstan digheden loyaal zal blijven on medewerken tot handhaving van NederlamTs souvereiniteit over Ned.-Indië. Op verzoek verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie van den Vlaamschen zangavond op Maandag a.s. De heer Hullebroeck moet een zeer bekwaam zanger zijn, zoodat het een genot is, zijn zang kunst te beluisteren. Hij zingt ten voor- deele van het Steuncomité alhier. Militairen beneden den rang van officier betalen 25 cent minder entrée-geld. Door het bestuur der Telegrafie is be sloten een hulplijn aan te leggen van Bres- kens naar Ter Neuzen. De draad zal loopen over Hoofdplaat. Woensdag werden ne bewoners van het zoo stille dorpje Borssele toen het er nog zooveel kalmer was, dan anders op werkdagen, naar in al de drie kerken, die men op het kleine plaatsje vindt, den ganschen dag godsdienstoefening werd gehouden, [dankdag], plotseling uit hun rustige rust opge schrikt. Waar men 20 min. na drieën op het plein geen sterveling zag, naar werden even na half vier, nadat de kerkgangers uit de Herv. Kerk juist weer binnen hunne huizen waren, de deuren dier huizen opengeworpen en in een minimum van tijd krioelde het dorpsplein van ouden en jongen, sommigen bevend van angst en met bleek gelaat, anderen met trillende stem vragend naar „wat er toch nu weer gebeurd zou zijn", en ook kalmer aangelegden, die (zeiden, dat men waarschijnlijk de mijn zou hebben doen springen." „Ja, dat zou waar zijn", en spoedig rende een groote menigte, sommigeu haastig stappend, enkelen zelfs in draf, om te gaan zien naar wat niet meer te zien was natuurlijk. De mijn was vernield. Dit had plaats gehad op dezelfde wijze als te Domburg, doch vooraf had men ze met trossen een eind uit den wal langs de „slikken" tot dicht bij de laagwaterlijn gesleept. Ook hier hadden de dicht aan den dijk wonenden hunne huizen moeten verlaten, na deuren en ramen geopend te hebben en waren de wegen naar den zeedijk door schildwachten afgezet. Enkelen, die zich aan den dijk bevonden, hebben op behoorlijken afstand het geheele werk kunnen gadeslaan. De knal wa6 ontzettend. In het taaie slijk was een gat geslagen, 1,60 M. diep en met een groote as van 4 M. en een kleine van 3 M. lengte. De stukken metaal lagen op meer dan 400 M. van het gat en het was op de steenglooiing van den Noordnol .hier en daar duidelijk zichtbaar, waar zulk een stuk was nenrgekomen. Ook een paar palen waren vernield. In enkele huizen, niet alleen bij nen dijk maar ook in het dorp zijn ruiten vernield, o. a. in de Hervormde kerk. Daar de dienst in de Gerefor meerde kerk nog niet was geëindigd, werd deze plotseling verstoord, niet alleen door den knal en de trilling der ruiten, maar vooral doordat een paar vrouwen er van schrik flauw vielen. M. C. Gedurende de loop dezer week hebben zich in deze week gevestigd: A- Faas. bakkersknecht, Noordstraat 80, uit BiervlietP. A. Hubregtse, Kommies R.S., Grenu- laan 27, uit ZwijndrechtA. Vente, Bouwkundige, Grenulaan 49, uit 's HertogenboschCh. J. E. Vuylsteke, zonder beroep, Vlooswijkstraat 34, uit Loochristy. Vertrokken zijn J. den Boer, zonder beroep, Brouwerijstraat 10, naar Vlissingen A. A. van Hoorn, zonder beroep, L. Kerkstraat 48, naar ZuidzandeE. Hamelink, dienstbode, O 35 naar Hoek R. Hamelink, dienst bode, Tholenstraat 93, naar Sas van GentP. M. Heyman, dienstbode, Westkolkstraat 8/10, naar Graauw J. Koster, dienstknecht, O 35, naar Axel. Geref. Kerken. Beroepente 's Gravendeel J. H. Hout zagers te Katwijk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zeist (3e pred. plaats), J. de Bruin te Rijssen. Zitting van Donderdag 26 Nov. 1914. Voorzitter de heer J. Huizinga, Burgemeester. Aanwezig de heeren Visser. Dees, De Jager, R. Scheele, Lensen, De Bruijne, Eijke, Van Borssum Waalkes en D. Scheele. Afwezig de heeren Wieland, Moggré, De Feijter en Donze, de laatste met kennisgeving. Na opening der vergadering stelt de Voorzitter aan de orde 1. Notulen. De notulen van 23 October worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving worden aangenomen a. een circulaire van het Bestuur der Tucht- unie. gevestigd te Utrecht, ten doel hebbende bestrijding van tuchteloosheid onder het Nederland- sche volk, teneinde zijn zedelijke, geestelijke en lichamelijke kracht te verhoogen. Zij vraagt steun voor haar streven, nl. beoefening van sport en gymnastiek. b. Missive van Ged. Staten, houdende mede- deeling dat de raad van Stavenisse besloten heeft tot afschaffing der kermis. c. Idem, berichtende goedkeuring raadsbesluit betreffende af- en overschrijving in de begrooting 1914. d. Idem, berichtende goedkeuring raadsbesluit, betreffende heffing van stoepgelden en begrafenis rechten. e. Schrijven van den vroegeren gemeente-ont vanger, den heer J. A. Klaassen, die het volgende schrijft Naar aanleiding van uw schrijven dd. gistereu kan ik niet nalaten, u mede te deelen, dat de toe voeging van het praedicaat „eervol" aan het mij op 1 Aug. jl. als gemeente-ontvanger „ongevraagd" verleend ontslag voor mij niet de minste waarde bezit. Wie zich verlaagt tot daden, die niet getuigen van een hoogstaand karakter, moet m. i. zijne ignoble handelwijze niet onder een vernisje willen bedekken. Het op onrechtvaardige wijze uit zijne betrekking stooten van een gemeente-ambtenaar, die gedurende zijn diensttijd steeds zijn plicht deed, kan nooit worden goedgemaakt, al wil men een drietal maan den na het plegen van dat feit, zijn werk kronen met het toevoegsel „eervol". De Voorzitter zegt dat B. en W. het volgende voorstellen Hetgeen in genoemd schrijven wordt ten laste gelegd kan ons College niet treffen en is blijkbaar tegen u gericht. Het ontslag van den gemeente ontvanger toch is niet door ons, maar door u ver leend. Waar uwe vergadering met overtuiging in het belang der gemeente heeft gehandeld toen zij ont slag verleende aan den heer Klaassen en in het vertrouwen dat zij zich zoo hoogacht, dat bijge voegd schrijven haar niet kan beleedigen, hebben wij de eer ,n voor te stellen dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Lensén zegt, dat het moeilijk is voor den Raad daarover te beslissen, daar het schrijven is gericht aan B. en W. Evenwel kan z. i- de Raad hierop terugkomen, daar destijds de Raad besloten heeft tot ontslag-geven. En daar in ge noemd schrijven de argumenten niets anders zijn dan schelden, zou hij de zaak willen omkeeren en zeggen wij staan te hoog om op dergelijke insi- uaties in te gaan. In de tweede plaats stelt spr. voor, aangezien het praedicaat „eervol" op een wenk van den Minister van Binnenl. Zaken is toege voegd, genoemd schrijven van den heer Klaassen ter kennis van Z.Ex. te stellen en tevens van Ged. Staten. De Voorzitter vraagt steun voor dit voorstel. De heer D. Scheele weet niet wat hij steunen moet, daar hij het schrijven niet heeft gezien. De Voorzitter doet voorlezing daarvan, waarna het voorstel-Lensen als aanvulling op het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen wordt aan genomen. f. Rapport van den bouwmeester, inzake het onderhoud aan school D. De Voorzitter deelt mede, dat dit naar aanleiding is van de klachten van den heer Risseeuw, en voorts dat de bouwmeester het onderhoud zoodanig zou willen uitbreiden dat ook nog nieuwe banken en borden werden aangebracht. Spr. zegt dat B. en W. voorstellen de in het rapport genoemde repa- ratiën te laten verrichten met uitzondering van de banken en borden daar hiervoor een bedrag van f 1077 meer zou uitgetrokken moeten worden. Z. li. s. wordt aldus besloten. g. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het suppletoir kohier hondenbelasting. h. Idem, berichtende goedkeuring van het raads besluit betreffende de waarborg van rente en aflos voor de te leenep f 18000 door het Ziekenhuis. Beiden voor kennisgeving aangenomen. I. Schrijven van het bestuur van het plaatselijk Steuncomité, waarin het dank zegt voor de onlangs geboden finantieelen steun, doch thans andermaal beleefd verzoekt wederom een finantieele bijdrage te mogen ontvangen tot ondersteuning van hulp behoevenden, daar de toegestane gelden reeds ver bruikt zijn en de behoefte aan ondersteuning meerder wordt. De Voorzitter stelt voor dit te renvoyeeren naar B. en W. en aan het eind van de zitting over te gaan tot het benoemen van de commissie uit den Raad, waartoe destijds is besloten om met B. en W. contröle te houden over de gelden die afgestaan worden. j. Verzoek van den heer Krijgsman, leeraar aan de H. B. S., om eervol ontslag uitzijne betrekking. De Voorzitter stelt voor dat ontslag te verleenen en B. en W. te machtigen over te gaan tot op roeping van sollicitanten. De heer Dees zou het wenschelijk vinden dat vanwege het gemeentebestuur een tegen-onderzoek wordt ingesteld naar de ziekte van den heer Krijgsman. De Voorzitter merkt op, na de mededeeling van den heer Dees, dat het gewenscht is, de Raad hieromtrent in te lichten. Spr. zegt dat de heer Krijgsman eerst mondeling ontslag heeft gevraagd en daarna een in officieel schrijven, waarbij gevoegd was een attest van een te Rotterdam gevestigd geneesheer, welke inhield dat de heer Krijgsman niet in staat was naar hier te komen om les te geven. Na enkele besprekingen, waarin uitgesproken wordt dat de te vragen adviezen omtrent zijn ziekte misschien nog duurder zullen komen dan het bedrag dat hij als salaris ontvangen moet, wordt het voorstel van B..en W. aangenomen en ziet men derhalve af van een verder onderzoek. 3. Benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur. Aanbevolen worden F. Dekker aftr. en M. van Dixhoorn. Met algemeenee stemmen wordt her kozen F. Dekker. 4. Uitgifte in erfpacht van eenige perceelen grond. Z. h. s. wordt besloten enkele perceelen, door de gemeente in erfpacht uitgegeven, vroeger te doen beëindigen. 5. Regeling van het bedrag, waarvoor de te benoemen gemeente-ontvanger ten behoeve der gemeente zekerheid moet stellen. Z. h. s. wordt besloten de borgtocht te stellen op een bedrag van f 14000. 6. Vaststelling van een instructie voor den ge meente-ontvanger. Op de vraag van den Voorzitter of iemand alge meene beschouwingen wenscht, merkt de heer De Jager op dat, door het kantoor van den gemeente ontvanger te plaatsen op het raadhuis, er wellicht gebrek aan plaats komt en we daardoor in de moeilijkheid komen van een vernieuwing of ver bouwing van het stadhuis. Is het niet mogelijk, nu weldra het kantongerecht verplaatst wordt, het kantoor te vestigen in het nu als kantongerecht ingerichte gedeelte. De Voorzitter zegt, ^at, afgezien van deze kwestie, in de toekomst toch wel eens plannen zullen be raamd worden over vernieuwing van het stadhuis. Evenwel B. en W. vinden het een overwegend belang het kantoor te vestigen in het gemeentehuis. Hierna wordt de instructie artikelsgewijs behan deld. Behoudens een kleine wijziging worden alle artikelen vastgesteld. De heer Waalkes zou nog een artikel willen toevoegen waarin nl. bepaald werd dat de functio naris geen nevenbetrekkingen mag bekleeden dan met toestemming van B. en W., evenals dit is vastgelegd in de instructie van den secretaris. De Voorzitter zegt dat dit een belangrijk punt is, doch daar de gemeentewet uitgemaakt heeft welke betrekkingen al- dan niet vereenigbaar zijn zou hij ontraden dit nog afzonderlijk in de instructie te vermelden. In verband hiermee wordt op voorstel van den heer Lensen de bespreking heropend over art. 10, waarin reeds de meening is uitgedrukt dat de functionaris andere betrekkingen bekleedt. Na enkele besprekingen wordt ten slotte goed gevonden de zaak te laten rusten, waarna de in structie met algemeene stemmen wordt vastgesteld. 7. Regeling uitbetaling jaarwedden van O. Bak ker. K. Duizendstra en M. C. Annot. De Voorzitter zegt, dat, wat betreft Annot, geen besluit dient te vallen daar deze terugkomt in gemeentedienst. Voorts stellen B. en W. voor het salaris van Bakker na Augustus geheel te laten vervallen en van Duizendstra voor 8/4. De heer De Jager merkt op, dat op sommige plaatsen |ook deze, bepaling is gemaakt nl. wat boven hun salaris komt te laten vervallen, dus een salaris uit te keeren evenredig aan dat wat zij in hunne betrekking bij de gemeente genieten. Besloten wordt met ingang van 1 Sept. het salaris van Duizendstra voor 3/4 te laten vervallen en dat van Bakker geheel. 8. Voorziening kasgeld. De Voorzitter deelt mede dat de leening voor de motorspuit aan 5 niet geplaatst kan worden, wel aan 6 en vraagt wijziging van het desbe treffend besluit, welke wijziging wordt goedgevon den. In de tweede plaats stellen B. en W. voor om ter voorziening in kasgeld een leening aan te gaan van ten hoogste f20,000 in een kalenderjaar tegen een rente gebaseerd op de rentestandaard der Ned. Bank. Na enkele inlichtingen van den secretaris, wordt het voorstel aangenomen en daardoor het vroegere besluit vernietigd. 9. Vaststelling kohieren schoolgeld. Z. h. s. worden vastgesteld het kohier voor het Middelbaar onderwijs op een bedrag van f 311,99s; van het M. U. L. O. op f104 en dat van het lager onderwijs op f864,34. Nu wordt overgegaan tot het benoemen van 3 leden voor de commissie, bedoeld bij punt i. Hiervoor worden benoemd de hepren Eijke en De Jager, welke hunne benoeming aannemen en de heer Moggré, die hiervan in kennis zal worden gesteld. Daar niemand der leden nog iets te vragen had, sluit de Voorzitter de vergadering. We vreezen wel, dat velen onzer lezers tegenwoordig meer belangstelling hebben voor oorlogsnieuws dan voor boeken. Het dunkt

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2