Biimeiilaudsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Uemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Teriieuzen. Loop der bevolking van Ter Neuzen. PREDIKBEURTEN. DAGEN. Yoorm. Nam. 3.43 4.6 4.31 4.57 5.25 5.55 6.27 7.3 7.40 8.19 8.55 9.31 10.4 10.35 BERLIJN, 18 November. (E. van Duitsche zijde.) Van het oostelijk ooi logs veld komen voordurend goede berichten, liet aantal der Russische gevangenen heeft de 50.000 reeds overschreden. De Oostenrijkers in Servië. WEENEN 18 November (Wolff.) Het groote hoofdkwartier van het leger in Servië meldt officieelNa verbitterde gevechten bij de ver nielde bruggen over de Koiubara zijn onze troepen over de rivier getrokken. Den 16en dezer hebben wij 1400 Serviërs gevangen ge nomen en veel oorlogsmateriaal buit gemaakt. De „Köln. Ztg." verneemt langs een omweg uit Vlissingen, dat talrijke jonge Belgen, die voor een groot deel nog niet eens twintig jaar oud zijn, over Vlissingen naar Engeland over steken, met het oogmerk, in het Britsche leger dienst te nemen. Bij onze grens. De correspondent van het V. D.-burau seint, dat te Stroobrugge een burger op een Duitsch officier heeft geschoten, zonder dezen te treffen. De stemming is echter zeer gedrukt, daar men voor wraak-maatregelen vreest. De Duitscliers hebben de brug bij Moerkerke in de lucht doen springen. De tramverbinding tusschen Brugge en de grens is daardoor ge heel onmogelijk geworden, daar de tram over die brug rijdt. 23 gijzelaars. De Antwerpsche correspondent van de „Telegraaf" heeft vernomen, dat de Duitsche schildwachten een lijstje hebben van de per sonen welke die stad niet mogen verlaten. Een vriend van den correspondent, die in Antwerpen een aanzienlijken post bekleedt, heeft de namen van die personen met enkele letters kunnen aanteekenen. Het zijn ministers en andere voorname personen. Deze 23 menschen zijn dus aangewezen als gijzelaars tegen 't oogenblik, dat gevaar dreigt voor de Duitscliers te Antwerpen. Twee van 23 verblijven in Nederland. Die lijst was nog maar eenige dagen oud en volstrekt geheim Vreemd dat burgemeester De Vos er niet op voorkomt. Eerste Kamer. De voorzitter herdacht de bij de mijn-ont ploffing te Westkappelle om 't leven gekomen personen en betuigde de deelneming van de Kamer in den rouw der familieleden. De minister van marine sloot zich aan bij de hulde aan de slachtoffers van hun plicht in dienst van het vaderland. Op verzoek van minister Treub, om de rijks inkomstenbelasting eerst in de tweede helft van December of begin Januari te behandelen, zal dit ontwerp voorloopig niet aan de orde worden gesteld. Verbod uitvoer ruinen en veulens Men meldt ons, dat eerstdaags een verbod van uitvoer van ruinen en veulens verwacht kan worden. N. R. C. Spoorwegverkeer. De groote vertraging, die vele reizigers treinen sedert de invoering van de dienst regeling van 1 November ondervonden, bleek voor een goed deel veroorzaakt te worden door het groote vervoer van bestelgoederen. De Exploitatie-maatschappij heeft nu op lange trajecten een bijzonderen bestelgoederen- trein ingelegd. Het vervoer van de gewone bestelgoederen, waarvan de reizigerstreinen nu worden ontlast, zal in hoofdzaak éénmaal per dag geschieden. Ministerie van landbouw n ij ver heid en handel. H. M. de Koningin heeft den heer Posthuma ter beëediging als minister van landbouw, handel en nijverheid ten paleize ontvangen. De heer Posthuma heeft vervolgeus de zaken van dat departement uit handen van mr. Treub overgenomen en zijn ambt aanvaard. Minister Treub had in den loop van den ochtend in hun bureaux van de hoofden der afdeelingen en andere ambtenaren afscheid genomen. TER NEUZEN, 20 November 1914. Gisteren trok de natuur haar winterkleed aan. Een ganschen dag sneeuwde het. Een prachtig gezicht op de daken. En hedennacht ging het aardig aan het vriezen, zoodat het vanmorgen voor de jeugd een prettig ontwaken was, om spoedig met de prikslee te gaan rijden. Arme soldaten die in de loopgraven of in 't veld oorlog voeren moeten. Dat men in dezen oorlogstijd ontberingen moet getroosten wordt ieder een gewaar. In onze gemeente behoort daarbij ook het treurige postverkeer. Gisterenmiddag om streeks 37s uur zagen we in het centrum der stad de eerste post rondbrengen. In die bestelling is begrepen, dat gene wat reeds om half 7 den vorigen avond te Vlissingen aankomt. We kunnen dus thans niet spreken van een vlugge bediening. Al wat bier na 2 uur 's middags gepost wordt gaat niet eerder weg dan den volgenden morgen om 8 uur, en bij aankomst te Vlissingen gaat het niet weg voor half een des middags, dus bijna 24 uur tusschen tijd, vóór het in Vlissingen vertrekt. Voor de Woensdag alhier gehouden jaar- lijksche paarden en veemarkt, werden aan gevoerd 2 hengsten, 10 paarden, 1 os, 16 koeien, 34 vaarzen, 5 kalveren, 5 schapen en 55 varkens. De handel was niet groot. De volgende premiën werden uitgereikt Voor den schoonsten dekhengst van minstens 2 jaar oud, f5, aan H. de Regt, te Ter Neuzen. Voor het schoonste ruinpaard van minstens 2 jaar oud, aan J. Huijssen Sr., te Ter Neuzen. Voor het schoonste merriepaard le premie f5 en 2e premie f2 aan J. Huijssen voor noemd. Voor het schoonste jongpaard, tusschen 1 2e premie Vaart op de Westerse helde. De territoriale bevelhebber in Zeeland heeft bepaald, dat voor zeilschepen de vaart door de Wielingen, zoowel overdag als s nachts, verboden is, en die op bet terrein beoosten de lijn Hansweert—Walsoorden voor alle schepen van een half uur na zonsondergang af tot een half uur voor zonsopkomst. an kwart over negenen 's avonds tot een half uur voor zonsopkomst is de vaart op de Schelde voor alle vaartuigen geheel verboden, met dien verstande, dat van een half uur na zons ondergang af noch in Ter Neuzen, noch in Hansweert kan worden doorgeschut. en 2 jaar oud, le premie f 4 en f 2 aan J. Huijssen voornoemd. Voor het grootste getal paarden, f 4, aan J. Huijssen voornoemd. Voor den schoonsten hit, f 4, aan J. W. F. Kaijser te Hoek. Voor het schoonste stuk rundvee ter markt gebracht uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, le premie f4, aan Bossche te Selzaete. Voor de beste baatgevende of kalfdragende koe le premie f 5, aan R. J. Scheele te Ter Neuzen, 2e premie f2 aan O. Bossche te Selzaete. Voor de schoonste kalfdragende vaars, aan gevoerd uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, le premie f4 en 2e premie f 2 aan A. Schelle- man tfl Axel. Voof het schoonste rund van 1 tot 2 jaar zonder tanden, f4, aan A. Schelleman voor noemd. Voor het schoonste kalf van 1/2 tot 1 jaar oud, f 3, aan C. van de Gouwe te Hoek. Voor het vetste stuk rundvee, stieren uit gezonderd, f5, aan A. Mabbele te Axel Voor het grootste getal rundvee, f5, aan O. Bossche te Selzaete. \nor het grootste getal schapen, f3, aan P. de Feijter Jz. te Ter Neuzen. Voor het grootste getal varkens boven de 8 stuks, f2, aan J. de Meij te Zuiddorpc. Zaamslag. Boor den gemeenteveldwachter W. 'van Petegem alhier, is aan den Commis saris der Koningin tegen 1 Januari eervol ontslag aangevraagd. Het is 30 jaar geleden dat hij als zoodanig in functie trad. Sas van Gent. Alhier heeft zich een Duitsch soldaat bij de militaire bezetting ter inter- ueering aangeboden. Ook eenige Belgische militairen, die het niet meer raadzaam achtten in België te verblijven boden zich ter inter- neering aan. Bij den landbouwer E. B. onder Koewacht werd dezer dagen door onbekende dader(s) des nachts een paard uit den stal gehaald. Koewacht. Hier zijn op het Belgisch gedeelte een 40tal Duitsche soldaten aangekomen ter bewaking van de grens. Een leegstaande woning werd tot wacht ingericht, terwijl de soldaten die niet op wacht moeten, bij de burgers ingekwartierd worden. Alle wegen, die naar Nederlandsch grondgebied leiden, zijn door militairen afgezet, 't Zijn meest mannen van 40 tot 50 jaar, enkelen met baarden. Zij zijn heel vriendelijk en spraakzaam. Zaterdag is in de nabijheid dezer gemeente een Duitsch soldaat geinterneerd. Hij had zijn geweer weggeworpen. Dit is later onder een heg terug gevonden, aldus de Tern. Crt. Men schrijft aan de N. R. C. uit Oostburg In verband met het schieten op de Duit sche wachtpost te Stroobrugge (Maldeghem) dicht bij de Zeeuwsch-Belgtsche grens, zijn te Maldeghem een 40 tal der voornaamste inge zetenen gearresteerd en in gijzeling gesteld, totdat men den dader van dezen Aanslag zal hebben ontdekt. Men zegt dat er een of twee manschappen der Duitsche wachtposten wor den vermist. Dinsdag is de 14do mijn uit Cadzand ver voerd naar Breskens. De aldaar aangespoelde mijnen zijn van de navolgende rijken 1 van Nederland, 2 van Frankrijk en 11 van Engeland. Middelburg. Jhr. Van den Brandeler, burge meester alhier, heeft in verband met zijn voortdurende ongesteldheid, aan II. M. de Koningin eervol ontslag uit zijne betrekking aangevraagd. Z.Ed.achtb. was gedurende zes jaren bur gemeester van deze stad, en vóór dien te Sassenheim en Maassluis. De slachtoffers der ramp van Westkapelle. De begrafenis van de slachtoffers van de ramp had gisterenmorgen te elf uur te West kapelle plaats. Het waren de kapitein van het Indische leger, Ockhuizen, commandant van de compagnie te Westkapelle, de beide luite nants ter zee tweede klasse, C. J. J. Bruins- ma en N. van Munk, de korporaal-torpedo- maker L. van der Knaap, de matroos eerste klasse J. Francois, de opzichter van den polder Walcheren M. C. van Elsacker en de arbeider W. Roelse. De begrafenis had plaats in tegenwoordig heid van een groot aanral belangstellenden uit Westkapelle en andere plaatsen van Walcheren. O. m. sprak ook de predikant der Neder landsch Hervormde gemeente, ds. W. de Reus en stelde de vraag of uit de groote droefheid ook bitterheid zal ontstaan, hij hoopt dat God geve dat dit niet zoo zij, en dat Ilij kracht geve om de zware slagen te dragen. Waar de mannen gevallen zijn in de plichtsvervul ling voor het kleine vaderland, (Nederland, hoopt spr. dat alle aauvvezigen ook zullen werken voor Nederland, maar ook voor het Hemelsche Vaderland. Gedurende de loop dezer week hebben zich in deze week gevestigd: P. J. B. Rauw, surveillant. O 193 uit Wille- broeck. A. J. W. Warong, pater capucyner Q 183 uit Breda. A. W. van Susteren, inem Q 183, uit Velp. J. van Prooye, onderwijzeres, Brouweffij- straat 10, uit Oostburg. W. M. Nieuwelink, met selaar, Nieuwediep 99, uit Hoek. A. Everhardus, kommies R. B„ onbekend, uit Rijsbergen. P. Goedbïoed. opzichter, L. Kerkstraat 52, uit Sas van Gent. M. J. van Daal, huishoudster, Noordstraat 54, uit Middelburg. P. van Gremberghen, werkman Nieuwediep 95, uit Parijs. Vertrokken zijn J. de Block, zonder beroep, Schuttershofweg 5, naar St. Nicolaas. E. J. H- van Bylandt, zonder beroep, Vlooswijkstraat 64, naar Den Haag. P. E. Lammens, zonder beroep, O 203, naar Sas van Gent. P. A. F. Hapérink. pater capucyner, Q 183, naar Breda. A. J. Perquin, idem Q 183, naar Zevenaar. A. A. Vermeulen, zonder beroep, Dekkerstraat, naar Rotterdam. Axel Zaamslag Hoek Zaamslag 9'/i en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9'/j en 2 uur Ds. G. van Dis. 9'1-2 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Qeref. Kerk. 9 en 2 uur Leeskerk. Geref. Kerken. Beroepen te Zevenhoven S. G. de Graaf, Oosterzee. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Weidum J. P. Scholte, Odoorn. Mijnen. Öp Texel zijn, gelijk reeds gemeld is, ook mijnen aangespoeld. Daaromtrent lezen we in een brief Er kwamen torpedomakers om de eerst aangespoelde mijn, die vermoedelijk een Fran- sche was, te demonteeren. Zij durfden dit evenwel niet, omdat ze de constructie ervan niet kenden. Om de mijn toch onschadelijk te maken, hebben ze aan de afslagbeweging een touw van 300 meter lengte bevestigt en de mijn aldus tot ontploffing gebracht. Op dien afstand werd een schildwacht nog licht gewond door de stukkende luchtverplaatsing was zoo kolossaal, dat er een groot gat in het zand sloeg, en de slag werd over hetge- heele eiland gehoord. Een tweede mijn heeft men getracht op een andere manier onschadelijk te maken. Er werd, van behoorlijken afstand, uit de duinen op gevuurd. Na tien schoten was er nog geen resultaat verkregen één kogel was er heelemaal ingegaan. M. Crt. Men schrijft uit Maastricht aan het N. v. d. D. Hoe moeilijk het,is voor de leden van de burgerwacht te Brussel om over de grenzen des rijks te geraken en welke listen daartoe soms te baat genomen worden, is bewezen door twee Brusselsche advocaten, die den weg van daar naar Maastricht geheel te voet hebben afgelegd. Ze waren gekleed als boeren met blauwe kielen aan, petten op, klompen aan de voeten, een mand met kool bij zich en elk voorzien van een schop. In een witte kool, die ze uitgehold hadden, bewaarden ze hun papieren en wat ze aan geld bij zich hadden. Telkens als een patrouille kwam, gingen ze aan den kant van den weg in het land en deden of ze aan het spitten waren. Nu eens slapende onder den blooten hemel dan weer eens bij een boer, hebben ze langs allerlei kronkelpaadjes, zonder voorzien te zijn geweest van een pas, de Nederlandsche grens weten te bereiken en zijn thans veilig. Geïnterneerden. Bij het interneeringsdepöt te Bergen bij Alkmaar worden twee Duitsche officieren vërmist, aan wie eenige vrijheid van be weging was verleend, nadat zij zich op eere woord verbonden hadden niet te zullen out vluchten. Op een grenswacht geschoten. Zaterdagavond is op onze grenswacht te Nieuweschans geschoten. Naar men ons meldt, is dit geschied door Duitsche grenswachters. Van Duitsche zijde zijn verontschuldigingen aangeboden, onder verzekering, dat het ge beurde te wijten was aan een vergissing, daar men onze grenswacht voor smokkelaars had aangezien. De zaak is nog in onderzoek. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Dhr. Kok van Ierseke. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen 9, 2 en 5®/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. WOENSDAG 25 NOVEMBER. Dankdag. Gereformeerde Kerk Tei Neuzen 9 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur Chr. Bruins. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur, Ds J. H. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. II. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. Bakker van Den Haag. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9 en l'/j uur, Ds. J. Fraanje van Rotterdam. Hoek 51/» uur Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9 en 2 uur Leeskerk. MIDDELBURG. Heden werd terrechbank jeëischt tegen J. M. uit Axel, beklaagt van mishandeling van A. van Cadzand, 15 dagen of 15 gulden. Beklaagde was niet verschenen. Voorts werd verdaagd tot over 8 dagen de zaak van H. N. te Axel, beklaagd van het niet voldoen aan het bevel van den waarn. havenmeester, om zijn schip te verhalen naar de Axelsche Sassing. Bekl. beweerdt dit bevel niet gehoord te hebben. DORDRECHT. De rechtbank eischte heden tegen den bankier C. O. beklaagd van ver duistering van effecten 21/i jaar gevangenis straf, met aftrek van het voorarrest. Be klaagde bekende. MAASTRICHT. Op een binnenplaats van een kazerne te Aken is een Engelsche dame, gekleed als geestelijke, als spion gefusileerd. LONDEN. De Daily News seintHoewel het slecht weder is, zwijgt het artillerievuur niet. maar is bij Dixmuiden en Yperen zeer hevig. Door het weder hebben verzakkingen der loopgraven plaats gehad en werden tal van Fransche manschappen levend begraven, zonder dat hunne kameraden hen konden bevrijden. Een hernieuwde actie aan den kant van La Bassée en Bethune wordt ver wacht. LONDEN. (Part. Vad.) De Duitscliers hebben verdedigingslinie ingericht tusschen Wa- een terloo en Namen. De vlakte van Waterloo is doorsneden van loopgraven. De Duitsche transportwagens hebben zich verscheidene dagen lang opgehoopt langs den weg naar Brussel. LONDEN. Het stoomschip „de Ekbatana", vau de Hamburg— Amerikalijn, een schip van 12 miljoen gulden, is in de Perzische golf gezonken. HULL. Het Zweedsche stoomschip „Andrea" is 15 dezer op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning is gered. PARIJS. Communiqué van gisterenavond 11 uur: De dag is gunstig verloopen er valt niets bijzonders "Ie vermelden. NEW-YORK. De heropening van de Effecten beurs is voor onbepaalden tijd uitgesteld. MIDDELBURG, 19 Nov. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer redelijk. Handel vlug, witte boonen 50 ct. hooger, overigens onveranderd. Nieuwe Tarwe f—af—,Zomergerst f 13,— a f 14,— Ronde Bruineboonen f 18,50 a f 19,50 Lange Bruineboonen f 13, af 15, Witteboonen f 18,.— a f 19,50 Kroonerwten f 12,50 a f 13,50 Maanzaad fa f Alles per mud. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,626 a 0,72', voor particulieren f 0,726 per Va kilo. Eieren f 8.60, voor particulieren f 9.per 100 stuks. HULST, 16 November 1914. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ12,50, Rogge tl,—, Wintergerst 13,50, Zomergerst 12,50, Haver /ll,—, Erwten 15,—, Witte Boonen /16,Bruine Boonen ƒ16,Duivenboonenƒ 12,— Paardenboonen 11,—Boekweit Lijnzaad 16,—, Koolzaad Aardappels 3,—. Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuks 2, Er waren ter veemarkt te koop gesteld 8 stuks rundvee, 17 varkens, schapen, waar van verkocht 7 stuks rundvee en 12 varkens. ZONDAG 22 NOV,EMBER 1914. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman, 9</2 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Zaamslag Hoek Ter Neuzen Sluiskil Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 21 22 23 24 25 26 27 Nov.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3