ST. BPUlS-ffllfflEB. Canadaboomen, De St. Nicolaas-Etalage is GEREED. P. 1VL MAAT. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Kerk en School. Advert, entiën. flemeiigd Nieuws. J. L. DE KRIJGER. Openbare Verkoojiing. Openbare» V erkooping. Vrijdag 20 November 1914, Gedenkboek Europeeschen Oorlog. LITTOOIJ's BOEKHANDEL. Handel «berichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. 100 zware en gave Op 't strand te Vlissingen gister een, dragend het nummer 21 te Koudekerke gister een bij de Nijgieter, en een bij Kaap Duinen, en hedennacht een op de grens KoudekerkeBiggekerke te Westkapelle Vrijdagmorgen een, tusschen die plaats en Domborg te Cadzand liggen aan de kust zes mijnen bovendien schijnt er een ontploft te zijn. Te Vlissingen zijn gisterenmorgen 6 mijnen van verschillende vorm op de rivier gepasseerd 2 zijn bij Borssele aangetroffen. (M. C. Door H. M.'s „Zeehond", welk vaartuig belast is met het opsporen en vernietigen van drijvende mijnen ter zee, is buiten het Oostgat van de Wester Schelde een mijn door geweer schoten tot zinken gebracht. Aan de com mandanten van de Nederlandsche oorlogs schepen, torpedobooten en andere marine- vaartuigen is de opdracht verstrekt om drij- vende mijnen, die ze in zee aantreffen, dooi geweer- of geschutvuur in den grond te boren. Aan de tram te Cadzand zijn Zondagmorgen van de 'kust dertien mijnen aangebracht, die natuurlijk eerst onschadelijk ziju gemaakt. Ze zulleu per tram naar Breskens worden ver voerd. Q Tot Maandagmiddag twee uur waren er 8 mijnen op het strand te Koudekerke aange spoeld. Negen Nederlanders door een mijn gedood. Gisteren was het Nederl. marinepersoneel te Westkapelle (bij Domburg) aan het strand bezig aangespoelde mijnen onschadelijk te maken. Een mijn ontplofte en doodde 9 per sonen op slag, hunne lichamen in stukken uit elkaar slingerende op een afstand van 200 meter. Het was een kapitein ter zee, twee luitenants, een majoor, een onder-officier, een korporaal en een matroos van de^ marine. Voorts de opzichter van den polder Walcheren en een Westkapelsche vrouw. De ra'mcn van sommige huizen te Westkapelle zijn stukge slagen. Het vluchtelingenkamp te Hontenisse. Het vluchtelingenkamp gelijkt wel een klein dorp, en wordt reeds „Nieuw Kloosterzande" genoemd. Een groote barak, een vijftigtal meterslang en circa 15 M. breed, is zoo goed als gereed twee dergelijke zijn nog in aanbouw. Verder, staat op het met prikkeldraad afge sloten terrein een groote houten eettent, een ziekentent en nog eenige kleinere houten ge bouwen. Een ruime tent voor lijders aan besmettelijke ziekten is geïsoleerd geplaatst nabij den Kruis- WCOgp het terrein staan verder linnen soldaten- tenten, waarvan momenteel 10 rijen, van 12 tenten elk, in gebruik zijn. Schat men, dat in elke tent gemiddeld 10 personen vérblijven, dan zijn op het oogenblik reeds 1200 vluchtelingen in het kamp bijeen. Rondom eenige tenten is de grond netjes geharkt of is er een kleine waterafloop gemaakthet moeten zeer zindelijke menschen zijn, die er in wonen, welke meening gesteund wordt, als men er op let, hoe ordelijk het van binnen is ingericht. Een aantal onzer tentbetvoners zakt overdag naar de Schelde om mossels te rapen, en aan de eene zijde van het kamp kan men dan ook nu en dan vuurtjes zien, waarboven het voor de Belgen zoo aanlokkend gerecht wordt gekookt. Opvallend is, dat men zoo goed als geen bedrukte gezichten bemerkt, zoodat het allen schijn heeft, dat de vluchtelingen zich in hun lot weten te schikken, waartoe de goede voeding en verzorging zeker niet weinig bij dragen of moet men aan eenige luchthartig heid denken De tallooze opschriften en teekemngen, die men op de linnen tenten heeft aangebracht, getuigen mede, dat men in 't algemeen goeds moeds is. Slechts drie opschriften doen ernstig aan, en twee van deze verraden heimwee. Zij luiden„Heidezicht, faim et soif et sans culotte", Oost West, Thuis Best", en „Hoe lang nog?" Maar al de andere wijzen op iets anders. Ziehier een kleine bloemlezing er uit In de dertien leugenaars, Cinema Rubens, In het Negerkamp, In de Harwichboot, Prins Albeit, Villa nooit gedacht, Villa Strijdlust, Fata Morgana café, In het kamp der Arabieren, Leve koning Albert, Circus Barnum, In de Apenclub. Een tweetal tenten herbergen stellig een eersten snaak. Op de eene leest men Ons België is te klein, Duitschland moet er bij zijn Op de andere zijn twee koppen geteekend, die in groote letters het onderschrift dragen „In de drie gapers', waaronder weer met kleinere letters staat„De andere is U." Een compliment alzoo aan al te nieuws gierige bezoekers! (M. Crt.) Zuiddorpe. De heer A. Moerdijk, secretaris ezer gemeente, is overleden in den ouderdome van 67 jaar. ZEd. was lid van de Prov. Staten den ontvanger-griffier van polders. Hij behoord tot de R. K. partij en was algemeen geacht. IJzendijke. Woensdagavond jl. omstreeks zes uur kreeg de directeur van de Zeeuwsch- Vlaamsche tram bericht dat er aan de Belgi sche grens drie personenwagens met vluchte lingen stonden. Deze werden met expresse machine naar hier vervoerd. In een oogwenk was het ijverige dames-comité weder aan het werk om te zorgen voor koffie en brood en door de welwillende zorgen van de militaire commandant waren de 110 vluchtelingen spoe dig in het stroo. Deze vluchtelingen waren kinderen van af B tot 15 jaren, die des morgens om zes uren op de vlucht waren gegaan uit Mindum bij Blankenberghe en naar Egmond aan Zee moesten. Zij zijn langs den eenigen weg die no^ open is (tramlijn EoclooIJzendijke) ge komen want de brug aan Watervliet over het Leopoldskanaal is nog niet gesprongen. De kinderen zijn via Vlissingen naar hun bestem ming vertrokken. M. Crt. t Zaterdag kwamen te Hansweert 2 schepen aan volgeladen met vrachtwageas en auto mobielen afkomstig vau het Belgische leger. De transporten worden naar Delft overge bracht. Vlissingen. De vorige 'week waren hier 3500 armlastige vluchtelingen en thans 4600. Eiken dag worden 4500 brooden uitgedeeld, terwijl 7 balen koffie dagelijks noodig zijn. Nestor Wilmart, de bekende van de lijn Gent—Ter Neuzen, zat gevangen te Dender- monde, wegens pleging van groote fraude. De Duitschers zetten die gevangenis open en thans schijnt Nestor Vi iltnart naar Londen gevlucht te zijn. Gisteren is een omnibusdienst geopend tusschen St. Anneken Vlaamsch Hoofd (Ant- werpen) en St. Nicolaas W aes. Eiken dag "s morgens om 8 uur en s middags 3 uur naar St. Nicolaas. Prijs per persoon 2 francs. Van af Maandag 9 November rijden drie treinen per dag van Ter Neuzen naai Gent (kleine statie) en omgekeerd. Vertrek Ter Neuzen: 6,30, 11,10, 3,40. Aankomst Ter Neuzen: 10,2,55, 7,11. Vertrek Gent: 8,12, 13,05, 17,15. Aankomst Gent: 7,35, 12,17, 16,47. Stoombootdienst H a n s w e e r t—H oedekenskerke. Dagelijks van Hansweert om 9,40 uur en van Hoedekenskerke om 10,15. Alle aanvragen voor levensmid delen ten behoeve der Belgische vluchtelingen kunnen, voor zoover philantropie in den eigen kring er niet meer in kan voorzien, door de burgemeesters of plaatselijke steuncomité's gedaan worden bij het Provinciaal Vluchtelingen-Comité (adres Mr. P. DIELEMAN te Middelburg). Er moet op aangedrongen worden dat de aanvragen tijdig en eenigszins gespecificeerd ge schieden. Geref. Kerken. Beroepente ArnemuidenG. van Rennes tc Dussen. Bedankt: voor- VeenendaalW. Veder te Zwolle. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar EistM. Ilefting te Dalen. Bedankt: voor Asch W. J. van Elden te Hengelo. In het bericht omtrent de spionnage te Oude-Tonge, dat wij overnamen, wordt gezegd, dat de directeur der gasfabriek met den Duit- schen consul te Rotterdam correspondeerde. Deze consul deelt nu in de N. R. C. mee, waaruit de briefwisseling bestond. Zij blijkt van heel onschuldigeu aard te zijn en had met spionnage niets te maken. De strijd over de benaming van het als „Eau de Cologne" (Keulsch water) bekende reukwater, houdt in Frankrijk de gemoederen nog bezig. Een te Nice verschijnend dagblad, erop wijzend, dat de uitvinder van de echte „Eau de Cologne" uit die streek zijn aromatische stof betrok, pleit voor den naam „Eau de Provence", zooals naar men weet dat deel van Frankrijk heet. De verzorging iri de loopgraven. Aan een brief van een officier, die in het Westen in veldversterkingen ligt, ontleent de Kreuzzeitung het volgende: Door het onophoudelijke artillerievuur zijn we van de buitenwereld afgesneden. Slechts de telefoon naast mij bewijst, dat we met ons commando nog van gedachten kunnen wisselen. De verzorging van de troepen is natuurlijk bezwaarlijk. Onze veldkeukens met hun groote gevulde eetketels en de koffie ketels er naast staan anderhalf uur achter ons. En kunnen slechts in het donker zoover naar voren gebracht worden, als vereenigbaar is met hun veiligheid voor artillerievuur. Wij krijgen dus slecht eenmaal per dag eten en koffie,"dat door bijzondere manschappen in het donker gehaald wordt. Eten voor 140 man ontvangen en dan in het pikdonker over de gevechtslijn gelijk matig verdeelen is geen kleinigheid. Alles moet zonder geluid gebeu ren, zonder praatjes, zonder geklepper en nie mand mag te kort komen. De veldkeuken zorgt ook voor ons overige verkeer met de buitenwereld, neemt brieven mee, brengt de post voor onze compagnie, geschenken, brood, nu en dan een vat rooden wijn, soms ook wat verwarmende dranken voor de koude nachten, gelapte schoenen en neemt daarvoor weer andere mee, die om den schoenmaker schreeuwen. Dit alles moet in liet donker gebeuren, zonder dat er iets blijft liggen en zonder gerucht. Het uitdeelen in de tirail- leurslijn is dan ook een kunststuk, dat men geblinddoekt moet kunnen volbrengen. Voor den aanvoerder van de compagnie heeft de bediening van de keuken (een onderofficier, twee man, zoo mogelijk kok en slager, tege lijkertijd rijders) vaak iets extra's meegebracht, een stuk gebraden vleesch, een beetje boter, dat algemeen met verbazing aangegaapt wordt en dergelijke lekkernijen. Soms zelfs een flescli champagne, die zonder glas verder ge reikt wordt aan alle wapenbroeders, die aan wezig zijn. Vlissingen. Naar vernomen wordt, zijn de laatste dagen in de provincie Zeeland reeds een 100-tal mijnen aangespoeld. Den Haag. Oud-minister Bertling zal weder om in Rijksdienst terugkeeren. De afgetreden minister van financiën zal worden benoemd tot hypotheekbewaarder te Amsterdam. Londen. Uit Rome wordt geseind dat een gedeelte van Krakau in brand staat, de val der stad wordt elk oogenblik verwacht. Londen. Gisteren is de Prins von Wales het kanaal overgestoken, om zich naar het front te begeven. Parijs. Het communiqué van gisteravond elf uur luidtToestand onveranderd. Parijs. Twee aanvallen ten Zuid-Oosten van Yperen werden met groote verliezen voor de Duitschers afgeslagen. Evenzoo ging het met een aanval in het Argonnerwoud, waar de Duitschers ook groote verliezen leden. Berlijn. De gevechten in West-\ laanderen hebben veel van het stormweer te lijden Wij hebben bij Yperen 700 Franschen gevangen genomen. In het Argonnerwoud leden de Franschen zware verliezen en lieten Vrijdag meer dan 150 gevangenen in onze handen. Berlijn. In de eerstvolgende dagen wordt de bezetting van Belgrado door de Oosten rijkers verwacht. De kanonnen der Oosten rijkers beheerschen alle toegangen tot de stad Berlijn. Volgens een Italiaansch blad willen de Duitschers Calais als steunpunt voor een aanval op Engeland gebruiken. Londen is thans voor de Duitschers hoofd doel geworden. Vóór 't einde van dit jaar willen zij een beslissende actie tegen Engeland gaan voeren, waaraan een groote zeeslag dient vooraf te gaan. Men gelooft bij Duitschland's voortreffe lijke voorbereiding ter zee, dat zulk een actie succes zal hebben, als ze Calais als steun punt heeft. Weenen. Op het noordelijk oorlogstooneel zijn op verschillende plaatsén van het front schermutselingen begonnen. Rome. Uit St. Petersburg verneemt een Italiaansch blad dat de Russen Krakau hebben ingesloten. St. Petersburg. Onze opmarsch naar Erze roem is geëindigd. De Turken werden terug geslagen. Pogingen om langs den kustweg bij Liman aan de Zwarte Zee liet offensief te hernemen, zijn mislukt. De vijand werd door de oorlogsschepen beschoten. Ondergeteekende bericht het geachte publiek van Zaamslag en omstreken, dat hij weder is uitgestald men een prachtige sorteering Een ieder beleefd tot een bezoek uitnoodi- gend. v Aanbevelend, De Notaris J. A. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van het Bestuur van den Polder OUD-BEOOSTENBLUBEZUIDEN te Koewacht, op Woensdag 2 December 1914, des voormiddags II ure, verkoopen staande op den Dijk, einde der Reigerij- dreef te Koewacht, alwaar te vergaderen. De Notaris J. A. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van het Bestuur van den RIEDENPOLDER te Koewacht, op Dinsdag, den 8 December 1914, des voormiddags II ure, verkoopen DAGEN. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 18 19 20 21 22 23 24 geschikt voor klompenmakers, staande aan den dijk van dien Polder. Te vergaderen en te beginnen bij B runo de Potte r, St.-Andries. De Notaris L. G. James, te Sluis, is voor nemens op des nam. ten U/2 "re, ten sterfhuize van wijlen Mej. de Wed. I). L. KLOS-Evers te Sluis aan de Dinsdagstraat, publiek te verkoopen ui 111—. F? eikenhouten ouderwetsch Kabi- ^I^Lisnet, mali. Tafel, 3 Tafels, Thee- A/rn tafel, 6 Stoelen, 2 rieten Stoelen, 2 Hanglampen, 1 staande Lamp, 2 Vloer- kleeden, waaronder één zoo goed als nieuw, 2 houten Ledikanten, veeren Bed met 2 kussens, Waschstellen, Schilderijen, zinken Bekken, Hangklok, Glas-, Geleierd en Aardewerk, Stoven, enz. De verkooping geschiedt a contant, De goederen zijn te bezichtigen op den dag der verkooping, des morgens^van 10 tot 12 uur, tegen betaling van ƒ0,05 ten bate van het Steuncomité. DE MEESTER, van den In 20 afleveringen a 30 cent. Met gratis een groote fijn uitgevoerde ge denkplaat voor de eerste 10,000 inteekenaars. Dit is het beste en het meest officiëele Gedenkboek van dezen geweldigen oorlog. De platen zijn buitengewoon scherp. Duizenden teekenden reeds op dit meester werk van den oud-commandant van het veld leger DE MEESTER, in. VOORHANDEN in Aanbevelend, Confiseur, Noordstraat 80, Ter Neuzen. Voorm. Nam. Nov. 1.26 1.47 2.10 2.32 2.55 3.19 4.31 4.6 5.25 4.57 6.27 5.55 7.40 7.3 TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 13 Nov. Antony Jacobus van Gelderen, oud 43 j., wedn.en Geertruida Maria Oostdijk, oud 44 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Nov. Marinus de Jonge, oud 22 j.,j.m. en Janna Cornelia Smallegang, oud 24 j., jd. Geboorten. 8 Nov. Jan Willem Leendert, z. van Willem van Doorn en van Johanna Jacoba Cornelia Reinhoud. Corneliu, d. van Willem Moerman en van Maria Janna Kolijn10 Nov. Lena, d. van Jacob van Beveren en van Cornelia Smonter. 12 Nov. Gerardus, z. van Johanna de Smidt. 14 Nov. Debora Cornelia Elisabeth, d. van Arend Dieleman en van Johanna Cornelis van Eraeijenhove. Erancina Susanna, d. van Abraham Johannes van Minnen en van Jacoba Jacomina Hangoor. Overlijden. 8 Nov. Maria Ludovica DeLandts- heer, oud 79 j., wed. van Joannes Baptiste van Hoeck. 13 Nov. Johanna Lippens, oud 3 w., d. van Josephus en van Elisabeth Paulusse. ROTTERDAM, 16 November. Ter graanmarkt van heden was van gerst met klein aanbod chevalier iets hooger betaald, f 14,50, tot f 14,75, winter en zomer iets flauwer f 13,50 tot f 14, haver met zeer klein aanbod f 12 tot f 12,75 per 100 kilo, bruineboonen tameijk aangeboden, puike onveranderd, overigens flauw gestemd fll tot f 14,50 per hectoliter. ■T .1

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3