Kerk en School. Landbouwberichten. Burgerlij ke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. der burgers, om in dezen treurigen toestand te helpen. Er is dringend behoefte aan ondergoed voor 131 mannen, 101 vrouwen, 48 jongens en meisjes van 12 tot 16 jaren en 119 kinderen beneden 12 jaren. Vriendelijk verzoek ik hier spoedig te helpen. Indien men geen linnengoed te missen heeft, zal eene eventueele bijdrage in geld in dank worden aanvaard. Alles wordt in ontvangst genomen in het gemeentehuis van des voormiddags 9 tot na middags 4 uur. Woensdagmiddag zijn met de Prov. boot van hier een tiental Belgische geïnterneerden medegegaan en in de machineloods der SS. te Vlissingen onder bewaking gesteld. Zij werden gisterenmorgen doorgezonden. De jaarlijksche paarden- en veemarkt zal alhier worden gehouden op Woensdag 18 November, Hoek. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw-Neuzenpolder, de heer A. Bareman Wz., alhier. Men schrijft ons uit Axel 14 November zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Christelijke school hier geopend werd. Dit feit zou feestelijk herdacht worden, doch door den nood der tijden zal men op dien datum het 50-jarig bestaan der school niet openlijk herdenken. Een beknopte geschiedenis van haar leven volgt hier. Op dien dag werd de heer J. van Doorn, onderwijzer te Boskoop tot zijn arbeid ingeleid door den voorzitter, den heer H. J. van de Berge. liet aantal kinderen bedroeg 50. Den 15en Nov. '69 trad als hoofdonderwijzer op de heer J. Teygelaar, onderwijzer aan een diaconieschool te Rotterdam. Deze arbeidde hier tot 30 Sept.'73. Hij vertrok naar Numans- dorp. De heer J. Luteijn, onderwijzer te Klundert, kwam nu aan 't hoofd der school te staan, bijgestaan door één, later door twee kweekelingen, daar het getal leerlingen toe genomen was tot ongeveer 100. Den 2n Augustus 1876 overleed hij. De heer P. van Vliet, die hem reeds van 5 April '76 wegens ziekte, vervangen had, in zijn plaats benoemd en trad 1 Sept. als hoofd op. Deze laatste is tot op heden nog als hoofu aan de school werkzaam. De school moest wegens toenemende bevol king vergroot worden in 1883 en in 1895. In 1907 werd de bouw van een nieuwe school noodig, die den 25n 1908 in gebruik genomen werd. Den 14n Nov. '89 werd het 25-jarig bestaan 'herdachthet aantal leerlingen bedroeg toen 190. Dit getal is nn geklommen tot 266, waarvoor 1 hoofd en 5 onderwijzers en 1 onderwijzeres werkzaam zijn. De oprichters der school zijn allen over leden. Tot de oudste bestuursleden behooren P. Dieleman Wz. en K. de Feijter, die in '83 gekozen werden. Geve de H^ere, die tot op heden de school gezegend heeft, dat de omstandigheden spoedig zoodanig mogen veranderen, dat de uitgestelde feestelijke herdenking voortgang moge hebben. Aardenburg, 11 Nov. De bruggen over Leo- poldskanaal bij Stroobrugge (tusschen Aarden- burg en Maldeghem) en bij Middelburg in Vlaanderen zijn opgeblazen. Over de brug bij Stroobrugge loopt de Hollandsche trambaan Breskens—Maldeghem. Voortdurend hoort men hier knallen, waarschijnlijk van opge blazen bruggen. Sluis. Dinsdag werden hier nog 1380 bons voor eten aan behoeftigen uitgereikt. Oorlogswinsten. Een lezer uit Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel schrijft aan de M. Crt. Intusschen al lijdt de Nederlandsche handel onnoemelijke verliezen, zoo gaat het den nering doenden hier voor den windbakkers, manu- facturiers, herbergiers, particulieren met goed betalende logé's, winkeliers verdienen geld als water en dan de slagersIn gewone tijden slachten ze één of een half beest per week, maar tegenwoordig, al sinds 12 September, toen we garnizoen kregen en van af begin October met de vluchtelingen is het één of soms twee runderen per dag, runderen die ze veelal hebben gekocht, aanmerkelijk beneden de prijzen, door de fokkers indertijd bedongen van de Belgische kooplieden. Zoo zegt men, dat hier in de streek verscheidene runderen geslacht worden, gekocht van Belgen, onder beding van levering aan deze zijde der grens; deze runderen zullen toch zeker wel niet duurder zijn, dan de hier gefokte, integendeel de Belgische eigenaren zijn blij nog een tamelijk prijsje te kunnen maken, al is bet veel minder dan in gewone tijden, want den „Dutsch" neemt ze misschien zonder te betalen of vol doet de koopsom met de ongewenschte oorlogs bons onze slagers geven contant geld. De prijs van het vleesch is als voor den oorlog of hoogstens 5 cents lager per K.G.; alleen voor de garnizoenen en steuncomité's schijnt pl.m. 90 cent per K.G. gerekend te worden; de particulieren mogen f 1,15 betalen. Is ook hier regeling van den prijs niet wen- schelijk, ja hoog noodig, evenals met graan en brood, waar sommige slagers vier tot tien maal zooveel verdienen als vroeger Dat de krentebroocjes a 2V3 cent ellendig klein zijn, evenals de kadetjes (die eigenlijk niet mochten gebakken worden) en de brooden in den regel Va tot U/s ons per K.G. te licht zijn, och dat is in gewone tijden ook zoo, daar zijn we aan gewoon, maar dat men dan boven dien nog de brutaliteit bezit om de vreemde lingen voor sommige artikelen twee of meer centiemen meer te doen betalen dan de eigen burgers, den franc a 42 tot 46 cents te rekenen en dan nog in Belgische pasmunt het teveel betaalde terug te geven, dit begrijpen we niet het is je reinste afzetterij. Zou toezicht hierop niet mogelijk zijn De nieuwe bootdienst. Maandag a.s. 16 November wordt de nieuwe lijn der Prov. boot HansweereHoedekens- kerke en omgekeerd geopend. Dagelijks ver trek van Hansweert om 9,40 en van Iloede- kenskerke om 10,15 De prijzen der passagiersvrachten zijn voor de eerste klasse 60 en voor de tweede klasse 45 cent. Domburg. Alhier zijn twee mijnen aange spoeld. Een daarvan was een Fransche en werd gevonden op het badstrand, de andere ligt bij Berkenbosch op het strand. Beide zijn door de knstwacht onschadelijk gemaakt. Domburg. Dinsdagmorgen is aan den West- kappelschen dijk bij den ijzeren toren een groene mijn aangespoeld. Zij is neergelegd aan den voet van den dijk teneinde mogelijke ongelukken te voorkomen is er een schildwacht bij geplaatst. 'Van de aanspoeling is aangifte gedaan bij het loodswezen te Vlissingen. Vlissingen. Dagelijks komen er met de trei nen Belgische jonge mannen mee op weg naar Engeland om dienst te nemen in 't leger der geallieerden. Soms arriveerden er meer dan 100 tegelijk Vlissingen. Hier vertoeven nog 350 arm lastige vluchtelingen. Middelburg. Hier werden Woensdag nog 1768 bons voor warm eten voor de vluchte lingen uitgereikt. De „groene mijn" die volgens een uit Westkapelle gezonden bericht aldaar zou zijn aangespoeld, was naar wsrdt meegedeeld geen mijn maar een groengeschilderde boei in peer- vorm. Van af Zondag 1 November tot nadere aankondiging is de volgende dienstregeling bij de Prov. boot op de Westerschclde vast gesteld. Van Vlissingen naar Breskens 5.20, 7.50, 9.50, 12.10, 3.43 en 6.35. En omgekeerd 5.50, 8.20, 10.35, 12,40, 4.10 en 7.05. Van Vlissingen naar Ter Neuzen om 6.30, 9.20, 12.10, 3.43 en 6.35. Van Ter Neuzen naar Vlissingen om 5.30, 7.50, 10.40, 2.05 en 5.05. De laatste boot naar Ter Neuzen kan ten hoogste 10 minuten wachten. De dienst Ter Neuzen—Iloedekenskerke blijft gestaakt. Alle booten leggen te Borssele aan, behalve de laatste die van Vlissingen naar Ter Neuzen vertrekt. Van af Maandag 9 November rijden drie treinen per dag van Ter Neuzen naar Gent (kleine statie) en omgekeerd. Vertrek Ter Neuzen: 6,30, 11,10, 3,40. Aankomst Ter Neuzen 10,— 2,55, 7,11. Vertrek Gent: 8,12, 13,05, 17,15. Aankomst Gent7,35, 12,17, 16,47. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw-Lekkerland G. Verrij te Waarder (bij Woerden.) Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Zeist (3de pred.pl.): K. J. van den Berg te Putten, J. de Bruin te Rijssen en B. van der Wal te Hoevelaken. Aardappelen en rogge. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 15 NOVEMBER 1914. Gereformeerde Kerk. Catechisatiën Ned. Herv. Kerk. Middelburg. Heden zijn ter arrond. recht bank veroordeeld wegens doodslag door schuld J. van E., 21 jaar, arbeider te Axel tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest, eisch was 6 jaar. En A. F. v. d. B. 18 jaar te Ter Neuzen, wegens aanranding van eerbaarheid tot 1 maand gevangenisstraf. Eisch was ontslagen te worden en voor 1 jaar opzending naar een krankzinniggesticht. Den Haag. Uit Indië is bericht ontvangen dat te Chonkong, in de residentie West-Borneo, gesneuveld zijn een Ambineesch sergeant, een Europeesch korporaal, twee fusiliers. Den Haag. De minister van Marine bericht dat de loodsdienst der Nederl. zeegaten op de zelfde wijze geschiedt als in de laatste maanden het geval was, zoodat van eene staking geen sprake is. Antwerpen. Hier is een proclamatie afge kondigd, bevattende bericht dat, van heden avond af, aan alle aanwezigen, ook vrouwen en kinderen verboden wordt de stad te ver laten. Ook de Duitsche inwoners moeten er zich aan onderwerpen. Duinkerken. Een zware nevel hangt over het slagveld. Na den val van Dixmuiden staan de Duitsche troepen er veel beter voor. De geallieerden hebben zeer veel te lijden van de inundaties. Men verwacht, elk oogenblik een aanval dër Belgen. De Duitschers hebben hun zwaar geschut in stelling gebracht. Het doel der Duitschers is om de Engel- schen uit hun stelling te verdringen, en de Belgen af te snijden. Londen. De eerste minister van het Lager Huis heeft machtiging ontvangen om 1 millioen soldaten te recruteeren. Londen. De Times bevat uit Noord Frank rijk een bericht meldende dat eenvgevangen genomen Duitsche officier meedeelde dat in den slag aan de Aisne 90,000 dooden waren en dat van een Marine-regiment van 1800 man er 80 overbleven. Ook werden 5 generaals gedood. Gebrek aan ammunutie bij de Duitschers is groot. Dit bleek uit gevonden circulaires bij de gesneuvelden, waarin op bezuiniging van amunutie werd aangedrongen. De Engelschen sloegen den aanval bij Bethune af. Vier houwitsers en vele gevan genen vielen in onze handen. BERLIJN, 12 November. (E. N. R. C., van Duitsche zijde). Volgens de Local Auzeiger worden de verliezen der Belgen in de ge- gevechten van gisteren op 6000 dooden en 8000 gewonden geschat. De Belgische sol daten streden met ware doodsverachtingde koning zelf, in de velduniform van een luite nant gekleed, stond midden in de vuurlinie, en achter de gevechtslijn was koningin Elisa beth bezig met het organiseeren van de eerste hulp voor de gewonden. Van de beste Bel gische regimenten 110. 11 en 12 is slechts een klein hoopje overgebleven de verliezen aan officieren zijn ontzettend, er bleef koning Albert niets anders over dan de gapingen poor Fransche luitenants te doen aanvullen. Berlijn. Tusschen de Duitschers en de Russen is een beslissende slag begonnen. Berlijn. De Russische overheid heeft vree- selijke wraakoefeningen gehouden onder de joden, in 't bijzonder in de steden van Polen. Johannesburg. Botha heeft de Wet een nederlaag toegebracht, waarbij 250 opstande lingen gevangen genomen en 2 auto's buit gemaakt werden. Pretoria. Bij een aanval is de rebellen-aan voerder Christiaan Muller gevangen genomen en gewond op een boerderij gevonden. Pretoria. De commando's onder Luhien kunnen enkele aangewezen punten niet be reiken, zonder dat de geheele macht door de Wet gevangen genomen wordt. Er werden reeds een commandant met 40 man gevangen genomen, die later door Smuts bevrijd werden. MIDDELBURG, 12 Nov. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer van peulvruchten ruim met vlugge handel, witte boonen f 1 hooger en kroonerwten 50 cent lioöger, tarwe, gerst, haver en rogge niet ter markt. Nieuwe Tarwe f a f Zomergerst f 12,— af 13,Ronde Bruineboonen f 18,50 a f 19,50 Lange Bruineboonen f 13, af 15,— Witteboonen f 17,— a f 19,Kroonerwten f 12,60 a f 13,50 Maanzaad f a f Alles per mud. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,67® a f 0,776, voor particulieren f 0,776 per Va kilo. Eieren f 8.60, voor particulieren f 9.— per 100 stuks. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 14 Nov. 10.46 11.13 Zondag 15 11.36 11.59 Maandag 16 0.21 Dinsdag 17 0.42 1.4 Woensdag 18 1.26 1.47 Donderdag 19 2.10 2.32 Vrijdag 20 2.55 3.19 Gedurende de loop dezer week hebben zich in deze week gevestigd: P. J. C. Ultee, agent R. V. B., Greuulaan 33 uit Vlissingen. Vertrokken zijn M. A. Daelman, zonder beroep Dijkstraat 73 naar Sas van Gent. In eene vergadering van het bestuur van het Provinciaal bemiddelingsbureau voor den landbouw in Zeeland welke den 9en dezer onder leiding van den heer G. A. Vorsterman van Oijen te Vlissingen gehouden werd met den voorzitter van den Chris- telijken Boerenbond in Zeeuwsch-Vlaanderens Wes telijk deel en afgevaardigden van de afdeeling Axel, Hulst en Oostburg van de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij werden onder meer de volgende be sluiten genomen aan de regeering te verzoeke^ a. Aan de landbouwer in Zeeuwsch-Vlaanderen vergunning te verleenen ®/t van de opbrengst van den aardappeloogst uit te mogen voeren naar het buitenland, zulks op grond hiervan, dat de handel in aardappels in gewone jaren uitsluitend gedreven wordt met België door het station Axel alleen werden in 1913 ruim 16,000,000 K.G. aardappels naar België verzonden en de handel in deze vrucht wegens bijkomende vrachten met het overige gedeelte van Nederland van weinig beteekenis is. b. De genomen maatregelen, betreffende het gebruik van rogge voor geheel Zeeland op te heffen, aangezien deze graansoort slechts in enkele gemeenten van deze provincie verbouwd wordt en deze maatregelen den verbouwers aldaar slechts grooten last en noodelooze moeilijkheden veroor zaken Nog werd besloten pogingen aan te wenden om door bemiddeling van het Centraal Bureau te Enschedé de noodige hoeveelheid Ohili-salpeter voor Zeeland te bekomen tegen den prijs f 12 voor den wal waarvoor deze meststof door hare bemiddeling aan de noordelijke provincies zal ver strekt worden. M. Crt. IIOEK. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Oct. Adriaan Marinus Witte, oud 21 j., jm. en Maria den Hoog lander, oud 22 j., jd. Geboorten. 2 Oct. Adriana Elisabeth, d. van Jacob van 't Iloff en van Bonna Leunis. 4 Oct. Levina Fijgje, d. van Levinns Oppeneer en van Jacomina de Groote. 6 Oct. Pieter, z. van Anthonie Adriaan van de Velde en van Catharina Pieternella Bakker. 12 Oct. Anthonie Jacobus, z. van Jacobus Daniel Jurrij en van Suzanna Pieternella Klaassen. 17 Oct. Jan, z. van Cornell's de Pooter [van Ter Neuzen] en van Pieternella de Bree. 18 Oct. Jan, z. van Pieter Meertens en van Helena Kolijn. 20 Oct. Abraham, z. van David van Hoorn en van Krina Vinke. 29 Oct. Elisabeth Aartje, d. van Cornelis de Blaeij en van Helena Koole. Overlijden. 8 Oct. Een als levenloos aangegeven kind van het manl. gesl. van Pieter Cornelis Moens en van Elena Franfoise Kaan. 17 Oct. Nicolaas Janes Leijnse, oud 7 m., z. v^n Izaak Jacobus en van Stoffelina Johanna de Klerk. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 1 Oct. Jas- pert Heijnsdijk (van LoosduinenJ, oud 31 j., jm. en Elisabeth Dieleman, oud 28 j., jd. Huwelijks-aangiften. 8 Oct. Jacob Donze, oud 22 j., jm. en Dingena Geense, oud 21 j., jd. 15 Oct. Jaspert Heijnsdijk, oud 21 j., jm. en Elizabeth Potters, oud 17 j., jd. 29 Oct. Adriaan Pieter van Sweeden, oud 20 j., weduwn. en Janna van Cadzand, oud 19 j., wed. Geboorten. 1 Oct. Maria Adriana, d. van Cor nelis Adrianus van der Hooft en van Cornelia de Krijger. 7 Oct. Jacobus, z. van Mattheus Diele man en van Adriana Donze. 14 Oct. Sara, d. van Martinus van Langevelde en van Elizabeth IJse- baart. 18 Oct. Juliette Marie, d. van Charles Lesire (van Zwijndrecht B.) en van Francisca Berghem. 28 Oct. Willemina Adriana, d. van Simon Buijze en van Adriana Willemina Semeijn. 29 Oct. Framjoise Maria, d. van Jan Dieleman en van Levina Pieternella Florussen. Overlijden. Jacobus van Alten, oud 80 j., echtg. van Krina den Hamer. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. Sybesma van Zierikzee. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J- H. Lammertsma en 2 uur, Leeskerk. Axel Stationstraat 9 uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9lh en 2 uur, Ds. A. Timmerman, Doopsbediening. Sluiskil 9'/t en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'/i en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9'/i en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9l/j en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/j uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen 9, 2 en 5l/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/j uur, Evangelisatie. 's M a a n d a g s. 's avonds van 7—8 uur, voor jon gelingen boven de 16 jaar en voor militairen. Des Dinsdags van D/j2'/t uur voor school kinderen van 2'/i—3'/i uur voor meisjes beneden de 16 jaar van 4—5 uur voor knapen beneden da 16 jaar. 's Woensdags, 's avonds van 7—8 uur. voor hen, die belijdenis des geloofs wenschen te doen. Des Donderdag's van 3—4 uur. voor jonge- dochters boven de 16 jaar van 78 uur, voor jongedochters boven de - 18 jaar. ROTTERDAM, 12 November. Aanvoer niet groot. Tarwe per 100 kilo f 12,50 gemiddeld. Rogge f 11,25 a f 11,50; Winter- en Zomergerst f 13,— a f 13,50 Chevalier f 13,25 a f 13,75 Haver f 10,a f 12,— Witte boonen f 16,a f18,Bruine boonen f 12,a f 15, groene kookerwten f 12,50 a f 13,per hectol.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3