Binnenlandse!! Nieuws. Uit Stad en Provincie. Oorlogsberichten. PARIJS, 7 November. (Reuter). Officiëele kennisgeving van vanmiddag drie uur De toestand blijft op onzen linkervleugel goed. De vijand houdt zich nog steeds op een enkel punt 'op den linkeroever van de Yser staande, maar bepaalt er zich toe de spoorlijn in de buurt van Ramskapellezwak te beschieten. De herhaalde nederlagen van de Duitsche legers in Russisch Polen schijnen te hebben geleid tot de oveArenging van een deel der troepen, die in België hebben gevochten, naai het oostelijk front. Er zijn namelijk troepen gezien die over Brugge, Gent, Brussel en Leuven in oostelijke richting marcheerden. Bij Dixmuiden hebben marinesoldaten een aanval der Duitschers afgeslagen. Ten oosten van Yperen i? geen verandering ingetreden, ten noordoosten van Yperen hebben Fransclien en Engelschen gezamenlijk een buitengewoon hevigen aanval van corpsen van het actieve Duitsche leger, die pas naar die streek waren overgebracht, afgeslagen. Ook de andere aanvallen, bij dag en nacht onder nomen, zijn afgeslagen en de bondgenooten zijn in déze streek een weinig opgeschoten. In het centrum zijn de bondgenooten op verscheidene punten gevorderd ook hebben zii daar eenige dorpen genomen. Een overval, door de Duitschers ondernomen op de hoogten die de pas van St. Marie (Mar- kirch) beheerschen, is volslagen mislukt. PARIJS, 8 November. (Reuter). Officieele mededeeliügDe aanvallen van den vijand in de richting van Dixmuiden en ten noord oosten van Yperen zijn afgeslagen. Op dit gedeelte van het front zijn wij bijna overal tot het offensief overgegaan en zijn met name in de streek ten noorden van Meessen (Mes- sines) opgeschoten. Over 't algemeen is de toestand op liet ge- heele front bevredigend voor onze legers. HAVRE, 8 November. (Reuter.) De offici eele Belgische kennisgeving luidt Aan de Yser hebben de bondgenooten het »roote bruggelioofd van Nieuwpoort hernomen. De Duitschers houden op den linkeroever der rivier nog St. Joris en enkele boerenhoeven bezet. Deze punten worden thans door onze zware artillerie beschoten. Dixmuiden is vandaag hevig gebombardeerd, een zeer heftige aanval der Duitschers op de stad is afgeslagen. In de streek van Yperen heeft de vijand verwoede aanvallen gedaan op Brixschoote, Klein Zillebeke en ten westen van Wytschaete, die alle ziin afgeslagen door een tegenaanval van de bondgenooten. Het zeegevecht in de Stille Zuidzee. WEENEN, .7 November. (Wolff.) De bladen spreken algemeen hun voldoening uit over de jongste overwinning van het Duitsche eskader in de Chileensclie wateren. Het Fremdenblatt schrijftDe eerste zeeslag in dezen oorlog eindigde met een schrikkelijke nederlaag voor de Engelsche vloot. De aan overwinningen gewende Engelsche vloot moest nu ervaren, dat er een nieuwe tegenstandei verschenen was, een tegenstander, die ver schrikkelijk dreigt te worden. De slag bij het eiland Santa Maria beteekent het begin van een nieuw tijdperk in de heerschappij ter zee in de wateren van Zuid-Amerika. De legende van de onoverwinnelijkheid der Engel sche vloot is voor goed verdwenen. De Engelsche Staatslieden mogen zich nu wan neer de donder van het Duitsche scheeps geschut tot in Londen dreunt, afvragen of liet niet beter geweest was, Engeland buiten den strijd te houden. Het Neue Wiener Tagblatt merkt opDe nauwelijks een uur geduurd hebbende strijd heeft aan het Engelsche gezag een knak van belang toegebracht. De nimbus, die tot dusver de Engelsche vloot omgaf, moet verbleeken, nu een openlijke strijd met een gelijkwaardigen, even sterken tegenstander zoo ineedoogenloos onvergeeflijke militaire zwakheden aan liet licht bracht. Wij zijn trotsch op onze Duitsche broeders. t De Neue Freie Presse brengt hulde aan admiraal von Tirpitz, tegenover wiens optreden zij ,de frazen van Churchill" stelt. Het blad zé<TtDe Duitsche vloot wordt op alle wegen door lichtende sporen begeleid. Zij is thans reeds een van de groote factoren in de machts- verdeeling tusschen de Europeesche volken geworden. Vele naties zullen zich thans vei- heugen en zeker geen land meer dan de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie, die, in den harden strijd tegen de eer en toekomst bedreigenden vijand, aan een overwinning van het verbond niet het Duitsche rijk te land en te water rotsvast gelooft. De onderwaterzetting bij Nieuwpoort. De onderwaterzetting bij Nieuwpoort wordt door de Duitschers als welkome gelegenheid aangegrepen, om hun lijn van verdediging te verkorten en het aantal troepen te verminde ren. Veel treinen met infanterie, cavalerie en kanonnen vertrekken via Brussel en Leuven naar Duitschland. Op de waggons staat ge schreven „nach St. Petersburg, nach Rus land", en soldaten vertellen, dat er bij de 1 ser toch niet meer gevochten kan worden en ze nu even de Russen op hun baatje gaan geven. De treinen met gewonden worden ontelbaar. Vrijdagmiddag bracht een trein van Beigen de bevolking van een heel I' ranscli dorp m de buurt van Albert aan. Mannen, vrouwen en kinderen, ellendig gekleed en verwaarloosd, werden eenvoudig aan het station Schaerbeek afgezet en zijn nu voorloopig in liet slachthuis ondergebracht. De menschen zijn nauwelijks tot spreken te bewegen. Ze zijn verstompt en verdierlijkt. Een vertelde, dat hij vier weken in zijn dorp in een kelder geleefd had met drie fa'miliën. Duitsche soldaten hadden ze weggehaald en uit Frankrijk naar hier ge bracht. Knollen en aardappelen was hun eenig voedsel geweest. Nu zijn ze vrij. Er zijn er bijna duizend, allen even ellendig. Toen een Duitsch agent in civiel een kran- teaverkooper wilde arresteeren. heeft een Belgische agent den Belg geholpen en is daarvoor door de Duitschers tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Tevens heeft de stad Brussel een boete van 5 millioen franken gekregen, die vóór 10 November betaald moet worden. De Brusselsche gemeenteraad heeft protest aangeteekend en een memorandum gestuurd, waarin, het heet, dat het Duitsch bestuur verzekerd heeft geen agenten in civiel te Brussel te hebben en dus de Brusselsche agent niet wist, dat hij tegen een officieel Duitsch persoon optrad, Ook is de stad niet verantwoordelijk en is het genoeg, als de agent gestraft is. Ondanks dit protest is het echter waarschijnlijk, dat de stad Brussel toch betalen zal, om te voorkomen, dat de Duit schers het bestuur der stad geheel overnemen, zooals ze gedreigd hebben bij niet-betaling te doen. Wolfskuilen. De correspondent van de Daily Chronicle in Nbord-Frankrijk vertelt vreeselijke bijzon derheden over de bestorming der Britsdie schansen bij Yperen. Het bloedbad bij die bestorming 'gaat alle beschrijving te boven. Een Engelsche list maakte de slachting tot misschien de ergste van den heelen oorlog. Na. verteld te hebben, dat de Duitscheis met wanhopigen moed op de verschansingen kwamen losstormen, gaat hij voort: Vreeselijke verliezen werden bij deze dolle charge geleden. De lijken lagen tweeendiie voet diep op de eerste honderd meter van den weg. Op enkele punten werden de lijk- stapels tot heuvels, die den tweeden en derden Duitschen aanval belemmerden. Doch de Duitschers voerden maar mannen aan en onder de bescherming van zoo'n lijkenheuvel wist een troep zelfs vlak bij onze schansen te komen. Onze mannen waren daarop voorbereid. Ongeveer 25 yards van het front van onze schansen waren diepe putteu gegraven, on geveer 20 voet diep en 20 voet breed. Deze waren bedekt met takken en losse zoden, juist als eeuwen geleden bij Bannockburn. Hier vielen de Duitschers bij hoopen in, hart- verscheurende kreten uitstootende, toen zij, te laat, de krijgslist ontdekten. Onze troepen wachtten met koelbloedigheid het oogeublik voor de slachting der ongelukkigen af, opdat de putten niet te snel dichtgeworpen zouden worden en deze zoo groot mogelijke vangst zouden bevatten. Doch de Duitschers, hoewel zij de putten reeds vulden, kwamen in nog grooter getale opzetten en zij zetten den storm met kracht voort. De putten werden nu een tooneel van ue grootste verschrikking. De Duitschers wor stelden, schreeuwden en vochten onder elkaar, in de ijdele hoop, zich uit de put te kunnen werken. Vele werden doorboord door de bajonetten van de voor hen gevallen kame raden en anderen neergeschoten door hun eigen kameraden. Op zeker oogeublik viel een bom in een van de putten op den rechtervleugel der Britten en de menschenmassa daarin werd in stukken geslagen. Een geruimen tijd waren onze mannen, nog kalm in hun schansen liggend, bezig niet het vernietigen van de ongelukkige kerels, die over de lijken in de put trachtten heen te stappen en toen dit onmogelijk bleek, be reidden zij zich voor op een handgemeen met den bajonet. De worsteling voor onze schansen duurde ongeveer 24 uur. De slachting bij zulke wanhopige botsingen was niet eenzijdig en de schansen werden gevuld met lijken Duitsche en Engelsche. De correspondent vertelt verder, dat de Britten den derden dag der worsteling vijf mijlen achteruit geworpen werden, daar ze tegen de overmacht niet op konden. Op liet juiste oogenblik kwamen de London Scottish van de Territorial Army aan. Zij waren 's morgens uit Parijs vertrokken. Een alge- meene aanval werd bevolen en de Duitschers werden in één run 15 mijlen achteruitge- worpen. Een verhaal over den Engelschen soldaat. Een redacteur van het Berliner Tageblatt, die deel neemt aan den strijd in Vlaanderen als reserve-luitenant, zendt aan zijn blad een brief, waarin hij waarschuwt tegen het onder schatten van den Engelschen soldaat. Hij vertelt: Vol strijdlust en zeker van een gemakkelijke overwinning marcheerden al die jonge regimen ten tegen den vijand, om Engelschen te vangen, zooals zij zeiden. Ieder man was vast over tuigt, dat God den Engelschen slechts daarom zocT lange beenen gegeven had, opdat zij des 1 te sneller het hazenpad zouden kunnen kiezen. Men dacht aan de voorstellingen, die men thuis van Tommy Atkins gelezen had en verheugde zich er op, door den oorlog goedkoop aan een tennisracket te zullen komen. Slechts enkelen waarschuwden er voor, de Engelschen te onderschatten. Sneller dan wij dachten kwamen wij met den vijand in aanraking. Op een morgen, toen wij op marsch waren zeide men plotseling de eerste doode Engelscliman. Wij galoppeer den het veld in naar een plaats, waar een van onze patrouilles stil hield. Daar lag hij' de eerste Engelscliman, dien wij in dezen veldtocht te zien kregen. Dood, op de rechter zijde uitgestrekt. Het doodelijke projectiel was hem midden door het hart gegaan. Een piepjong, slank, gespierd lichaam, dat liet khaki zeer goed stond. Sneeuwwit was zijn jong, baardeloos gezicht en de linkerhand was krampachtig samen gebald op de borst. Kort daarop vonden wij in een huis twee zwaar gewonde Engelsche olfieieren, wien wij hun dagboeken met belangrijke notities af namen en een uur later werd de eerste Engelscliman als gevangene door een patrouille langs ons heen gebracht. Als een chauffeur ziet de kerel er uit, zeiden onze mannen. „Of die huurling schieten kan hij ziet er meer uit naar voetbal én cricket." Weer een uur later hebben de kameraden van den gevallen Engelschman ons antwoord gegeven op de vraag of zij schieten konden. En zij hebben dit voor de duidelijkheid onmiddellijk practisch gedemonstreerd en zoo duidelijk, dat bijvoor beeld ons bataljon reeds in de eerste ge vechten tot de helft samen gesmolten was. Wij hadden aan den lijve ondervonden, dat de glad geschoren gentlemen hun lange beenen niet steeds tot de vlucht, maar af en toe voor heel gevaarlijke aanvallen gebruiken. In eenige uren hadden wij geleerd, dat we een geens zins ongevaarlijkeu vijand tegenover ons hadden. De Engelsche infanterie, die daar in de buurt van Yperen tegenover ons stond, moet men een van de beste troepen noemen. Onmid dellijk reeds in het oog loopend was de groote energie, waarmee de Engelsche infanterie haar gebied tegen ons verdedigde en als zij terug gedreven werd, steeds weer en vooral 's nachts pogingen deed om het verloren terrein terug te winnen. Hierbij werd zij uiterst kracht dadig door het vuur van de veld-artillerie gesteund, die evenals de Fransche artillerie ten minste gelijkwaardig is aan de Duitsche veld-artillerie. Ook zware scheepskanonnen hadden de Engelschen in de buurt van Ypet en gebracht en hun granaten en kartetsen hebben onze infanterie groote verliezen toegebracht. Toen het oprukken van onze troepen de En gelschen steeds meer in de klem bracht, poogde de Engelsche infanterie vooral in de buurt van Beselaere steeds en steeds weer door te breken. Tevergeefs echter. Bij een van deze krachtige pogingen vielen ons 500 Engelschen, onder wie 20 officieren, in handen. De hoofdkracht van de Engelsche infanterie ligt ongetwijfeld in de verdediging en in het gebruiken van het terrein. Hier komen de jagersinstincten van den Engelschen sportman sterker tot hun recht dan dit bij den gemid delden infanterist het geval is. De Engelscli man heeft als sportman zonder twijfel beter reageerende zenuwen dau de Duitscher. De Engelsche recruut is daarom in het schieten, in het gebruiken van het terrein, in patrouille- diensten, enz. gemakkelijker te vormen dan de Duitscher. De handigheid van den Engel schen infanterist op het gevechtsterrein liep bij de ontelbare gevechten bij Yperen zeer in hét oog. De Engelsche loopgraven waren meestal zoo aangelegd, dat zij met het bloote oog niet te vinden waren. Toen wij de eerste loopgraven genomen hadden, waren wij ver baasd over den goeden aanleg wat diepte, dekking in de zijde tegen granaatsplinters, borstwering en schuilplaatsen betreft. Zij waren bijna alle voortreffelijk voorbereid voor een lang'en tegenstand. Wat ons het meeste trof, waren de stalen en ijzeren pjaten, die in de borstwering ingebouwd waren. De schuil plaatsen waren zoo geriefelijk mogelijk inge richt. Opze mannen maakten daar prachtige geconserveerde levensmiddelen buit, o. a. corned beef, en menigeen heeft zich daar ook een scheermachine veroverd, dat iedere soldaat bij zich heeft. Als wij binnen de stelling waren, kwam het vaak voor, dat wij merkwaardig veel doode en weinig levende verdedigers meer vonden. Zoo scheen het ten minste op het eerste gezicht. Spoedig echter ontdekten wy, dat een groot deel van de „dooden zlch Tafu zoo hield, die werden dan met de bajonet „er uit gekieteld." Als patrouilleur is de Engelscliman voor treffelijk. Ik heb vaak met een kijker Engel sche patrouilles een heel eind kunnen volgen en ik moet zeggen, dat hun taktick uiterst handig was, wat ik van de onzen met steeds beweren kan. Wij Duitschers moeten er voor oppassen onze'tegenstanders, al zijn het ook Engelsche huurlingen, te onderschatten. Ons doordringen in West-Vlaanderen kan slechts langzaam, stap voor stap, plaats vinden. Ieder die bij Yperen meegevochten heeft, weet, dat daar tot de beslissing gevallen zal z\jn nog geduld, zeer veel geduld noodig is. Wil men de „Gaulois" gelooven, dan eten de Nederlanders brood, vervaardigd uit meel vantulpebollen. Visscherij op de Noordzee. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, heeft onze regcering van de Engelsche regeering de meest geruststellende verzekeringen ontvangen no pens het ongemoeid laten van onze visscherij op de Noordzee, ondanks de verklaring van die zee tot „militair gebied". De hoofdinspecteur der visscherijen, de heer Bottemanne, is dezer dagen te Londen geweest, ter bespreking van onze visscherij-belangen. M ij n e n. De schipper van den logger Lisa, te IJmuiden aangekomen, heeft gerapporteerd, dat hij een Scheveningschen logger heeft gepraaid, welke de bemanning van den logger Stemna 2 (SCII 204) aan boord had. Laatstgenoemde logger is op een mijn geloopen en gezonken. Verbod uitvoer chilisalpeter, kalksalpeter, kalkstikstof en stikstofkalk. Het Stbl no. 522 bevat een Kon. besluit van den 6den dezer, waarbij de uitvoer van chilisalpeter, kalksalpeter, kalkstikstof en stik stofkalk wordt verboden van den dag dei- afkondiging van dit besluit. Bij Kon. besluit kan dit verbod tijdelijk worden opgeheven of in bijzondere gevallen ontheffing daarvan worden verleend. Tijdelijke opheffing verbod uitvoer cokes. I Het Stbl. no. 523 bevat een Kon. besluit van den 6den dezer, houdende tijdelijke op heffing van het verbod van uitvoer van cokes. Brieven voor België. Men deelt aan de N. R. C. mede, dat het ministerie van buitenlandsche zaken, hetwelk zijn tusschenkomst verleent tot het overbrengen van open brieven naar verschillende plaatsen in België, zich door den enormen toevloed van particuliere brieven genoodzaakt ziet, zijn tusschenkomst te beperken en zulke brieven voortaan alleen dan aan den koerier van het departement zal medegeven, wanneer zij slechts korte mededeelingen bevatten van dringenden aard. Op het adres te vermelden „voor Belgie. De onlangs door de Duitschers te Kneffelaeie gebouwde vliegloods is afgebroken en weg- gevoertk onden uit de stations-ambulance te Brugse ziin weg. Troepen trekken uit Brugge in oostelijke richting. Op de Halletoren te Brugge zijn mitrailleuses geplaatst. Voor de wintercampagne laat de Duitsche regeering 5000 onderstukken voor sleden en 000,000 tentpalen vervaardigen. TER NEUZEN, II November 1914. Heden had op het gemeentehuis de ver kiezing plaats van 4 leden voor de Kamer van Koophandel, alhier. Herkozen werden de vier aftredende leden de heeren Blankers, Drost, Kramer en Lensen, die respectievelijk 91, 100, 87 en 100 stemmen verkregen. Uitgebracht waren 149 stemmen, van onwaarde 2. Het aantal kiezers bedraagt 341 Voorts verkregen de heeren L. J. v. d. Lubben 42, J. J. de Jager 25, C. Ribbens 26, Fr. de Meijer 21, W. Bedet 13, D. Bareman 10 en L. Fe ij ter Huijssen 6 stemmen. Terwijl nog een elftal personen één of enkele stemmen verkregen. Op verzoek van velen onzer abonné's plaatsen wij zooveel mogelijk de verschillende dienstregelingen van spoor en booten. Deze dienstregelingen zijn volgens officiëele opgaven, dus juist. Men lette op de datums, waarop de ver anderingen plaats hebben. Dat een drukfout eene vermakelijkheid met zich brengt is meer gebeurd. In onze telegrammen van Vrijdag 1.1. komt voor het woord Loënstok. Dit was foutief en moest geweest zijn Lowestoft. Zaterdagmorgen zagen we in een hier ter stede dien morgen ver schijnend blad, precies diezelfde fout in precies het zelfde bericht dat rvij ontvingen. In dat blad vonden wij nog een 3tal berichten die geheel met onze zelfgekozen tekst daarvoor overeenstemde. Bijzonder opmerkelijk. Wat een drukfout ontdekken doet Door de bemoeienissen van den heer Blan kers vice-consul van Duitschland alhier, is het te danken dat de suikerfabrieken te Moerbeken en te Selzaete geregeld kunnen doorwerken. Voorzeker is dit een belangrijke zaak, waarvoor velen dankbaar zijn zullen. Slechts personen behoorende tot een neutrale staat of Belgen mogen over de grens worden toegelaten. Alle treinen moeten in Selzaete stoppen en worden daar doorzocht. Van af gisteren Maandag 9 Nov. rijden drie treinen per dag van Ter Neuzen naar Gent (kleine statie) en omgekeerd. Vertrek Ter Neuzen: 6,30, 11,10, 3,40 Aankomst Ter Neuzen: 10,—'2,55, 7,11. Vertrek Gent: 8,12, 13,05, 17,15. Aankomst Gent: 7,35, 12,17, 16,47. Thans rijdt dagelijks een goederentrein tusschen Sas van Gent en Gent. Axel. Voor de rechtbank te Middelburg werd behandeld de zaak tegen J, v. E., 21 jaar, arbeider, wonende alhier, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd dat hij op 3 Septem ber onder de gemeente Axel met het oogmerk om den lOjarigen Adriaan Cornells de Kraker zwaar lichamelijk letsel toe te brengen althans om dien jongen te mishandelen hem met een mes of ander scherp voorwerp herhaalde malen in de borst, den rug en den hals en in de

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2