Antirevolutionair nieuws- en Advertentieblad ooor aw lanu. De Oorlog. Gem eenter a a d. Uit de Pers. No. 1168. Woensdag 4 November 1914 12e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. --a De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Verga dering van den Gemeenteraad zal worden ge houden op Donderdag den 5 November 1914, des vóórmiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 2 Nov. 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. In België gehoord en gezien. (Een interview.) Wij waren gisteren, zegt de Nederlander in de gelegenheid een onderhoud te hebben met een onzer vrienden, die door bijzondere omstandigheden dezer dagen in België ver toevende, in de gelegenheid was aldaar een en ander op te merken over den toestand in het geteisterde land, en wiens mededeelingen volkomen betrouwbaar, wiens indrukken die zijn van een bezadigd opmerker, die zonder vooringenomenheid voor eenige partij in den oorlog, wel in staat mag worden geacht een oordeel te vellen. Hij vertelde ons allereerst, dat hij van uit ons land per trein tot Merxem komen kon daar moest, aangezien alle rijtuigen waren opgeëischt door de Duitsche autoriteiten, met een huifkar genoegen worden genomen, die hem en zijn reisgenoot voor grof geld naar Antwerpen voerde. Nadat zij aldaar met een door burgemeester De Vos verschaft rijtuig de bijzonderheden van Antwerpen's „vernieling" hadden kunnen in oogenschouw nemen, maakten zij kennis met een paar Hollanders die per automobiel verschillende zaken afdeden, en waren aldus in de gelegen heid, om, voorzien van de noodige, op de Kommendaturte Brussel gestempelde papieren, een tocht te doen naar Mechelen, Leuven en verder. Naar zijne indrukken over Antwerpen ge vraagd, verklaarde onze zegsman, dat Ant werpen niet zoo erg beschadigd isalleen de Schoenplaats, de Volksstraat, de Zuiderloi hebben bijzonderlijk geleden. Wat is uw indruk over den toestand? vroegen wij. Onze diepste indruk, verkregen na met verschillende Antwerpsche autoriteiten ge sproken te hebben, wasdat het onverant woordelijk is, dat de gegoede Belgen hunne gemeenten alleen laten in deze moeilijke tijden. Ook alleen laten de tallooze, nu leeg staande woningen, terwijl er zoovelen dakloos zijn. Vermaan toch onze ingezetenen, zoo zeide de heer Melis, de kranige secretaris, dat zij niet voortgaan elders hun tijd in ledig heid door te brengenhet is een dure plicht terug te komen Deze verklaring werd door den burgemeester zelfs op schrift ge geven. Op die manier alleen is, zeide hij, hot economisch leven weer in gang te zetten anders is er geen werk genoeg voor de minder- gegoeden. Was er samenwerking en overeenstem ming tussclien de Duitschers en liet gemeente bestuur De verhouding is, zou ik zeggen, naar de omstandigheden meer dan goed. Men past zich aan de noodwendigheid aan. De Duit schers zijn algemeen zeer voorkomend, waar wij ze ook sprakfcn. Meer dan eenmaal heb ben wij, bij Duitschers van hoogen en lageren rang ervaren, dat onder een stug en hard uiteriijk een hart vol van het meest roerende medelijden klopte met het lijdende volk, dat buiten eigen toedoen in dezen oorlog is geraakt. Bij intieme gesprekken waarin alle politiek uitgesloten was bleek dat achter een strak gelaat en een fier uiterlijk dit meelij zeer levendig washet sprak zich vaak uit in een traan in het oog, in een liartelijken hand druk Ik sprak een schilder, nu in (Duitschen) dienst, in het gewone leven een man van de kunst, die mij zeideIk ben een idealist, ik houd van het schoone in de wereld (hij had veel gereisd) en ik vind het schrikkelijk te denken dat ik zonder het te weten misschien mijn beste vrienden heb gedood. Ach ik heb geen idealen meer Ja, vielleicht noch ein, meine Mutter wieder zu sehen Wij hebben ook een bezoek gebracht aan enkele particuliere kasteelen in de gevechts linie gelegen, kasteelen waarvan de bewoners elders vertoefden. Een van die kasteelen ver toonde uiterlijk geen sporen van letsel, liet hek was gesloten, en wij wilden reeds terug gaan, toen een tuinman, vernemende dat er familie was vun de afwezige bezitters, ons binnen lietWij kwamen een achterdeur inoranjerie en tuinhuis waren door bommen geheel stuk geschoten, en het kasteel Alle kamers, van onder tot boven geheel in wanordede brandkast lag onderstboven en was geforceerd Een onzer reisgenooten, een Belg, van wien drie huizen verbrand waren, barstte uitDaar voor moet men Duitscher zijn, om zoo kanni- baalsch op te tredenen een ander, een pro-DuitscherDat is geen oorlog, dat is van dalisme Maar welk een verbazende ont nuchtering voor ons allen, toen ons gezegd werd, dat niet de Duitschers de schuld van dit alles waren, maar een bende roovers en dieven uit een naburig dorp, dat de man, die 't ons vertelde, zéér goed wist wie de schuldigen zijn, doch dat hij, bij absentie van de plaatselijke overheid, hen absoluut niet kon, en ook niet durfde aan brengen. Ge begrijpt dat onze verontwaardi- gings-stemming aanmerkelijk gewijzigd was. Een tweede kasteel lag nog dichter hij de vuurlinie. Tuinen en park waren door loop graven geheel doorwoeld. Het kasteel zelf toonde de sporen van heftigen strijd het was om beurten door Belgen en Duitschers bezet geweestop de deuren vond men nog de namen van beiden. Hier was letterlijk niets meer heelfamiliepapieren en eigendomsbewijzen lagen in den tuin verspreid, meubelen waren stukgeslagen, spiegels blijkbaar met sabels vergruizeld. Wie 't gedaan heeft Men weet het niet. Was er dan niemand Het volk kwam schoorvoetend terug. Maar er is geen overheid. Alles is ge vlucht. Neen, de Belgische autoriteiten hebben zich niet van een gunstige zijde doen kennen ook in Antwerpen bleef men op 't Raadhuis met een man of drie, vier over Wat ook zoo onaangenaam aandoetde lichtzinnigheid, nu al weder, van het Belgische volkde luchthartige toon in Antwerpen's straten is alleronaangenaamst. In Brussel is het mon daine leven der groote stad weer opgefleurd, wij hadden gelegenheid dit in „Métropole", waar we logeerden, evenals de staf der Duit schers, waar te nemen. In de binnenstad leek alles daar weer normaal, de buitenwijken echter zijn nog verlaten. Tal van mannen zijn nog onder de wapenen, velen zoek, geïn terneerd of men weet niet waarheen. Er is ook nog groote angst voor terugkomen. Acht u dien angst onredelijk Op 't oogenblik ja, gelijk trouwens reeds is uiteengezet in tal van stukken. De Belgen zelf gaan trouwens niet vrij uit. Uit verhalen van Belgen zelf is mij ten duidelijkste ge bleken, dat do beschadiging van den St. Rom- boutstoren te Mechelen niet door Duitsche, maar door Belgische granaten heeft plaats gehad. Dat is ontwijfelbaar juist, en vastge steld zoowel door civiele als militaire autori teiten. Het fort van Waelhem, dat toen nog in handen der Belgen was, schoot op Mechelen, toen door de Duitschers bezet. Evenzeer staat voor mij ontwijfelbaar vast, dat het lot van Leuven gevolg is geweest van het schieten door burgers op Duitsche uit den trein ko mende troepen. Men erkent van Duitsche zijde ronduit, dat het droevig is dat de brand zoo grooten omvang heeft genomen dat men echter niet bedoeld heeft monumenten te ver nielen, blijkt uit het feit, dat de Duitschers zelf alles hebben gedaan om het Stadhuis te sparen. Waar hebt u de grootste verwoestingen waargenomen Den grootsten indruk van verwoesting heb ik gekregen in den sector, waarin Waelhem ligt, en nog een paar gemeenten aan de Dyle en de Netlie, waar de overgangen moesten geforceerd worden. Over 11 K.M. gaans staat aan weerszij van den weg geen huis meer overeind ja toch, één een herberg, die merkwaardig genoegIn Het Be loofde Land heet, en waar het al weer druk begon te worden. Een indruk even pijnlijk als die men ontvangt, wanneer men thans in Antwerpen het groote monument bezichtigt met het opschriftBelgië vrij Was men alweer aan het opbouwe» In Leuven was men althans bezig de even schilderachtige als verschrikkelijke bouw vallen omver te halen tal van mannen onder civiel bestuur en militair opzicht waren daaraan bezig. In Antwerpen werden ruiten ingezet, en versplinterde deuren door andere vervangen. In Leuven is de civiele overheid ook weer werkzaam. Het meest aandoenlijke is en blijft het zien van de arme mannen en vrouwen, die op de kruisen van de tallooze graven langs de wegen de namen trachten te lezenwie weet of daar niet een echtgenoot, een zoon wellicht, begraven ligtHoe diep de teleur stelling als zij zien dat vele van die kruisen slechts een getal vermelden, zooals„Hier liggen 70 mannen van het lanciersregiment", zulk een graf heeft men gemaakt aan de ^ethe, waar er 70 tegeljjk door één granaat werden gedood. Het tweede treurige is het zien van mannen en vrouwen uit de teruggekeerde bevolking, die met hun kinderen bij de puinhoopen van hun vroegere woning staan, soms met schop en houweel graven of er nog iets van het hunne terug te vinden mag zijnOnt zettend is de uitwerking van het moderne geschut overal geweest: de bommen, die door heele huizen heen vallend, alle verdiepingen uiteenslaan. In Antwerpen was van zoo een huis alleen de voorgevel blijven staan, naar don schijn was het huis onverlet, in Meche len evenzoo, slechts een gat hoog in den zij gevel toonde welken weg de vernielende hom had gekozen. En dan de shrapnells, de spring- granaten, die van een troep tientallen buiten gevecht stellen Op onzen terugtocht zagen wij ten N.O. van de verdedigingslinie van Antwerpen de forten onverletde prikkeldraadversperring was er niet gevochten, 't Fort zelf was door de Belgen opgeblazende door de Duitschers veroverde kanonnen, reusachtige stukken geschut, stonden langs den weg, maar zonder sluitstukken wij telden er zeker 80 Hoe waren de Duitschers naar uw mee ning gestemd Naast groote meewarigheid voor de Bel gische bevolking en groote achting voor de houding en de kracht van het Fransche leger, laait overal de haat op tegen Engeland, en uit elk gesprek spreekt krachtig de hoop, dat men met Frankrijk en België tot een eerlijken vredé zal komen, maar dat voor Albion het uur der volkomen afrekening spoedig zal slaan. Onzen vriendelijken zegsman betuigen wij gaarne onzen dank voor zijn interessante mededeelingen. Met de bewering, dat de Duitschers geheel naar den anderen kant van de Yser terug geworpen zouden zijn, is het ambtelijke be richt van het Duitsche opperbevel in strijd, dat de Duitschers Vrijdag Ramskapelle hebben veroverd. Ramskapelle is een stationnetje aan den spoorweg van Dixmuiden naar Nieuw- poort en ligt 2 K.M. ten Zuiden van laatst genoemde stad. De Duitschers staan daar dus aan den westelijken oever van de gekanali seerde Yser voor de poorten van Nieuwpoort, het belangrijke steunpunt aan den uitersten linkervleugel der bondgenooten, dat in de krijgsgeschiedenis reeds zoo beroemd is door zijn dappere verdediging tegen de Franschen in 1489 en door den slag in de duinen dien prins Maurits daar op 2 Juli 1G00 tegen de Spanjaarden, onder aartshertog Albert, won. Dixschoten, dat ook in Duitsche handen is, zal wel in de onmiddellijke nabijheid ervan liggen, tenzij men in plaats van dezen Haam Bixscho^te ten N. van Yperen moet lezen. Het laatste Fransche communiqué zwijgt ditmafd van een vooruitgang der bondgenooten in de streek om Yperen. Daarentegen meldt het Duitsche, dat de aanval op Yperen „vor dert" en eenige plaatsen, die men in de buurt van Yperen zal hebben te zoeken, door de Duitschers bezet zijn. „Sandevoorde" in het Duitsche communiqué zal wel Zandvoorde ten Z.O. van Yperen zijn, een dorpje, dat van Yperen door bergachtig terrein gescheiden is. In Frankrijk hebben de Duitschers volgens het ambtelijke bericht door de verovering van Vailly aan den noordelijken oever van de Aisne ten O. van Soissons een belangrijk strategisch punt in handen gekregen. De bondgenooten werden hier bij de samenvloeiing van Aisne en Vesle over eerstgenoemde rivier geworpen. Of het fort Condé ten Z.W. van Vailly ook in handen van de Duitschers is, bljjkt niet. PARIJS, 80 October. (Reuter.) Officiéél bericht Aan de laatste berichten uit de streek Nieuwpoort Dixmuiden is niets toe te voegen. Op onzen linkervleugel richt de vijand hevige aanvallen tegen het front der Engelsche troepen en op beide oevers van het kanaal van La Bassée zonder eenig resultaat te ver krijgen. In de streek van Reims en op de Maas heuvels ten zuiden van Fresnes in Woëvre woedt de strijd weer met toenemende hevig heid. LONDEN, 30 October. (Reuter.) Officieel bericht De strijd duurt bijna zonder ophouden langs de geheele linie der bondgenooten, vooral in het noorden, met hevigheid voort. De Duit schers bieden hardnekkig tegenstand en onder nemen vele krachtige tegenaanvallen. Niet temin winnen de Engelschen onophoudelijk terrein. Een brigade deed een schitterenden tegenaanval met de bajonet, die de Duitschers duur te staan is gekomen. Hun verliezen zijn belangrijk. BERLIJN, 31 October. (Wolff.) Ilet opper bevel deelde mede Ons leger in België veroverde gisteren Ramskapelle en Dixschoten. De aanval op Yperen vordert. Sandevoorde, het kasteel Hollebeke en Wambeke zijn stormenderhand genomen. Ook verder Zuide lijk hebben wij terrein gewonnen. Voorts deden onze troepen een aanval ten Oosten van Soissons en dreven den vijand gisterochtend uit verscheidene stevig ver sterkte stellingen ten Noorden van Vailly. Des namiddags werd Vailly met de bajonet genomen en de vijand met zware verliezen over de Aisne teruggeworpen. Wij maakten 1000 gevangenen en veroverden twee machine geweren. In het bosch van Argonne, alsmede ten Westen van Verdun en ten Noorden van Toul hadden de herhaalde aanvallen des vijands geen succes en kwamen dezen op zware ver liezen te staan. LONDEN, 31 October. (Reuter.) Officieel Een door een Duitsche duikboot afgeschoten torpedo heeft heden in het Kanaal den ouden kruiser Hermes, die van Duinkerken terug keerde, doen zinken. Bijna alle officieren en matrozen zijn gered. Inzending van advertentlSn vóór uren op den dag der uitgave. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. De toestand. De Duitschers in Frankrijk en België. Engelsche kruiser in den grond geboord.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1