Oorlogsberichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. in liet rampspoedige België. Bevoegde personen vertelden dat er minstens evenveel Belgische burgers als soldaten ge dood zijn. De berichten in de bladen zpn beneden de werkelijkheid. Veel gewelddadig heden van allerlei aard zijn gepleegd, ook tegen vrouwen, die door de betrokken personen uit den aard der zaak worden geheim gehouden. De heer Van Kol roemde zeer het optreden der Hollandsche consuls, met name te Ant werpen en Gent, in het belang der Holland sche onderdanen en in het algemeen belang, evenals hunne flinke houding tegenover de Duitsche autoriteiten wat meestal gunstige resultaten opleverde. Het Hollandsche gezant schap té Brussel is overstelpt met werk maar verricht met energie, moed en toewijding zijn moeilijke maar schoone taak- Holland, zeide de heer Van Kol, kan tegenover de historie trotsch zijn op wat het doet, zoowel binnen als buiten het land. Omtrent de beweerde wanddaden deelde de heer Van Kol mede, dat hij een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld en dat hij getuigenissen ontving van volkomen betrouwbare personen en zelfs van omcieele lichamen. t De lieer Van Kol reisde per auto en weid niet bemoeilijkt. De verschillende consuls schreven op zijn pas: Mitglied des ISieder- landischen Herrenhauses. Ons Kamerlid werd dan ook steeds met groote tegemoetkoming ook van de zijde der Duitsche officieren be ierend De Duitsche militaire commandant te Gent Yung schreef op zijn pas Auto und Benzine darfen unter keine Umstaude requisi- tioniert werden, nadat op onwettige wijze tot leedwezen van den generaal een Duitsch officier zijn benzine in beslag had genomen. De heer Van Kol is er zoo goed als van overtuigd dat wel in het begin van den oorlog bij Visé doch o. a. geenszins Leuven door Belgische burgers op Duitschers geschoten is. Volgens den lieer Van Kol hebben de Belgische soldaten zich dapper gehouden ondanks de z. i. gebrekkige leiding en het gemis aan moed dat volgens hem zou bestaan hebben bij som mige officieren, vooral bij die der linie-regi menten, wier houding niet sterk genoeg ge laakt zou kunnen worden. Vele Brusselsche leden van het Internatio naal Bureau bevinden zich thans niette Brussel, zooals de heer Anseele, die door de Duitschers te Gent in gijzeling werd gehouden en de heer Vandervelde, die met de Amerikaansche missie op den terugtocht te Londen vertoefde. De secretaris van het Bureau Camille Huismans die zich te Brussel bevindt, doet al het mo gelijke om (je rust onder de bevolking te hand haven. Het is te betreuren dat zoovele Ka merleden van de verschillende partijen zijn weggeloopen ofschoon zij uitnemend weik hadden kunnen verrichten door hun invloed aan te wenden op de stemming der bevolking, waardoor ernstigei' rampen zouden kunnen voorkomen worden. Te Antwerpen zijn 50 huizen geheel ver woest en 65 gedeeltelijk. Aan de Schoenmarkt, Beddestraat en Groen plaats is de verwoesting het ergste. Volgens het in Engeland opgevangen offici- eele Duitsche draadlooze oorlogsnieuws hebben de Duitschers tot dusver gemiddeld één Fransch vliegtuig per dag neergeschoten. Reusachtige transportvloten vormen sedert eenige weken bijna een aaneengesloten brug over het Kanaal tusschen Ramsgate—Dover- Folkestone aan de Engelsche en Duinkerken— Calais—Boulogne aan 'de Fransche, aldus wordt aan Zweedsche bladen gemeld. Men verwacht dat een Engelsch expeditie-korps ter sterkte van 200,000 man binnen enkele dagen op Franschen bodem zal staan. TER NEUZEN, 23 October 1914. Gisterenavond tegen half elf ontstond een vechtpartij tusschen militairen, bij een café in de Nieiiwediepstraat, alhier, over het betalen van het gelag. Na hevig rumoer' kwam er op straat eenige stilte, om het onder hand daarover in 't bewuste café echter voort te zetten. Na elf uur kwam het viertal weer buiten. Op den opril in de Vlooswijkstraat werd de vechtpartij voortgezet en moesten de deuren en ramen van eenige bewoners het ontgelden. In de Noordstraat gekomen, werd het op zijn hevigst. Onder hevig vechten, en vreeselijke brullen, werd ten slotte een der groote spiegelruiten van de manufacturen winkel, der Wed. de Smidt-Pothoven inge slagen, waarbij een soldaat gewond werd. Het lawaai was ontzettend. Toen verscheen ook de gemeentepolitie er bij. Eenige burgers die buiten gekomen waren, werden met een mes gedreigd, terwijl een soldaat riep dat hij om zijn geweer zou gaan in de kazerne, dit was echter in de H. B. School waar zij zijn ondergebracht. Te middernacht maakte een timmerman het groote gat met planken dicht. Dit is reeds in korten tijd de tweede maal dat er in dit stadsgedeelte 's avonds een vechtpartij onder militairen plaats vond. Ook des avonds moet menig meisje door sommigen hunner lastig gevallen worden. Het is te hopen dat de bevoegde autori teiten hierin een gunstige keer zullen brengen. Aangezien „Bethel" door de militairen in beslag 'genomen is, zal voorloopig m een tweetal andere lokalen een Tehuis voor de militairen gevestigd worden en wel in de consistoriekamer der Ned. Ilerv. Kerk in het Tuinpad alhier, eiken avond van 6—10 uur en in de consistoriekamer der Gereformeerde Kerk in de Nieuwstraat eiken avond van 6—10 uur uitgezonderd des Dinsdags-en des Woensdags avonds. Door vele militairen wordt dit op lioogen prijs gesteld. Het aantal dat de mili taire huizen bezoekt is ongeveer 120 man. Sinds eenige dagen was W. E. T. van P. wonende alhier vertrokken. Hij heeft zich echter bij de Middelburgsche politie aange meld en verklaarde f 200 verduisterd te hebben, met spaarkasböckjes. Woensdag werd hij naar hier overgebracht en had er op het politie bureau confrontatie plaats. Woensdag werd aanbesteed het onder houd van de Rijkswaterleidingen bewesten en beoosten het kanaal van Ier Neuzen, ge durende de jaren 1915, 1916 en 191 (Raming f'6500 per jaar.) Inschrijvers de lieeren G. A. van der Straaten Jr f6340, G. J. Balkensteijn Jr. f 6257 en J. de Bree Fzn. f6250, alles per jaar. Deze inschrijvers wonen allen te Ter Neuzen. Het Duitsche consulaat alhier is ge machtigd alle schepen, die naar Gent willen opvaren met lading, doorvaartbiljetten uit te reiken en vrijen terugkeer uit België toe te zeggen. Axel. Ofschoon het in onze straten nog ta melijk druk is van talrijke vluchtelingen, die loopen wandelen en inkoopen doen, toch kan men goed zien, dat een massa Belgische uit gewekene weer naar hunne haardsteden zijn teruggekeerd. Het zijn thans nog meest wel- gesteldeu burgers en spoorbeambten, die liter nog een poosje willen blijven, totdat er meer zekerheid verkregen is omtrent den toestand in hun vaderland onder Duitsche beheer. Toch hoorden we, dat nog in sommige schu ren vluchtelingen vertoeven, wier leven met een terugkeer naar België ook al met kan verbeteren. Nu en dan komt ook nog een Belgisch mi litair, geheel of gedeeltelijk in burgerkleeren over de grens. Zij worden, wanneer daar tegen geen bezwaar bestaat, doorgezonden. Dinsdagmiddag passeerden hier een geheele trein bestaande uit een 5tal Belgische vracht wagens bespannen met Waalscbe paarden en gemend door Belgische geïnterneerden. De wagens waren alle beladen met verschillende soorten patronen. De trein werd begeleid door een patrouille Nederlandsche soldaten, onder commando van een luitenant. Met de zieken is het hier nogal goed aige- loopen. Slechts één geval van besmettelijke ziekte deed zich voor (roodvonk), terwijl andere ziektegevallen weinig voorkwamen. Een viertal kraamvrouwen vonden goede verpleging. Door tusschenkomst van onzen Burgemeester is hier een barak van het Roode Kruis aange komen, terwijl ook twee verpleegsters hunne diensten bieden, waar dit noodig is. Dinsdag is het onderwijs op de lagere scholen! weer begonnen. De openbare school 1 is echter nog bezet met militairen zoodat de leerlingen daarvan nog les krijgen m de chr. school (Ax- Crt-) bij patrouilleloopen over de Nederlandsche grens gekomen waren. Zij werden door de grenswacht te Eede ontwapend en naai Aar denburg overgebracht, vanwaar zij ter inter- neering opgezonden zullen worden. Te Draaiburg sprong gisterenmorgen een te Sluis vertoevend vluchteling op de in be weging zijnde tram met het gevolg, dat luj er onder jviel en geheel vermorzeld werd. Hij laat een vrouw en kinderen na, die ook te Sluis verblijven. Oostburg. Aan alle Engelsche en Fransche onderdanen die nog te Oostende Blank en- berghe, Ileiist, Knocke enz. vertoefden is aan gezegd dat zij onmiddellijk (althans binnen twee uur) de kust moeten verlaten, andeis zouden zij gevangen genomen worden. Deze vluchtelingen komen nu weder alhier ovei ue grenzen. Biervliet. Het bestuur der afdeeling l'er Neuzen van de Schippersvereniging Schutte- vaor ontving bericht, dat zal voldaan worden aan haar verzoek tot het herleggen der zwarte stompe tonnen no. 3, 4 en 5, tegen den lagen Springen, in de reede van Biervliet. Sluis. Men hoorde hier gisteren het zwaar kanongebulder. De gewonden, die uit Brugge naar Gent zouden worden getransporteerd zijn weder in Brugge teruggebracht, waaruit men opmaakt, dat het gerucht dat de spoorlijn vernield is, juist is. Ook hoort men uit die richting kanongebulder, dat duidelijk van het kanonvuur uit het Zuid-Westen is te onder scheiden, zoodat men vermoedt, dat zich daar troepen der verbondenen bevinden. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Geref. Kerken. Bedankt: voor Langerak, J. II. Beumee, te Stedum. Ned. Herv. Kerk. Drietalte Westwoud, D. Mulder, te Her wen en AerdtJ. C. Cars, te Steenbergen, en J. F. Homan, te Nieuw-Beerta. Beroepen te Arnhem, H. O. Roscam Abbing, te Nieuwerkerk a. d. IJsel. Aangenomen naar Oosterhaule, A.de Voogd, te Purmerland. Hulst. De secretaris van het plaatselijke steuncomité alhier, zoo schrijft men aan de N. R. C., begeleide mij naar het ziekenhuis, alwaar ik een vluchtigen blik sloeg in lokalen die zoor kraamkamer waren ingericht. Wat ;ik daar zag was ontzettend. Het is bittere armoede welke daar geleden wordt. Zelfs aan het allernoodzakelijkste ontbreekt het. Enkele bossen stroo dienen den vrouwen en den pas geboren kinderen tot ligging. Ove rigens is er niets, zelfs geen kleeren. En dan neemt de bevolking in het ziekenhuis nog dagelijks toe. De burgemeester van Hontenisse baron Collot d'Escury, die met zijn gade voortdurend zorgend optreedt voor de vluchtelingen in zijn gemeente, heeft naar de N. R. C. meldt, per soonlijk bij de regeering in Den Haag het nemeii van noodmaatregelen bepleit. Hontenisse heeft een bevolking van olOO zielen. Daar zijn nu 18.500 uitgewekenen bijgekomenop sommige hofsteden zit men met driehonderd Belgen. Van staatswege zal er nu een kamp gevormd worden met driehonderd militaire tenten en houten gebouwen om de vluchtelingen onder te brengen. Er wordt een officier benoemd die deze kolonie zal besturen. Mevrouw Collot d'Escury te Hontenisse heeft een tweede groote bezending hospitaal goederen ontvangen, die onder geleide van het Kamerlid Duymaer van Twist naar Zeeuwscli-Vlaanderen werden overgebracht. Het Roode Kruis, het algemeen steuncomité voor Belgische vluchtelingen, benevens enkele particulieren te 's Gravenhage, hadden een bijdrage in geld gezonden. Ook is weder een Roode Kruis verpleegster te Vlissingen aangekomen. Aardenburg. Zwaar kanongebulder was hier in een richting tusschen Brugge en Ostende geheel Donderdagnacht en vandaag verneem baar. Het was nog niet zoo gehoord. Vluchtelingen vertellen, dat Westende (zee badplaats, 14 K.M. ten zuidwesten van Ostende) gebombardeerd wordt en vele treinen gewonde Duitschers in Brugge aankomen. Woensdagmiddag werden te Aardenburg geïnterneerd twee Duitsche infanteristen, die Gemeenteraad van Ter Neuzen. Te Bergen op Zoom is op het excercitie- terrein „Kijk in de Pot' een kamp voor do vluchtelingen opgericht, waarin 6000 Belgen in 350 tenten een onderkomen vinden. Dit blijkt echter lang niet voldoende om alle vluchtelingen, die in de verschillende scholen waren opgenomen te herbergen. Daarom werd Maandagmiddag door de mili taire overheid besloten een tweede militaire kamp op het excercitieterrein „Plein XIII" op te slaan en het toezicht daarover aaneen lsten luitenant en 50 infanterie-soldaten op te dragen. In Bergen op Zoom verschijnen thans twee dagbladen voor vluchtelingen in de Fransche taal. Op aanstichting van mevrouw De Vos, echtgenoote van den burgemeester van Ant werpen, van de familie Coetermans en andere vermogende uitgewekenen te Bergen op Zoom, is daar een inschrijving geopend onder de vluchtelingen, om door het stichten van een monument op de Markt van deze door vluch telingen overstroomde stad voor het nageslacht de herinnering te bewaren van der Belgen dankbaarheid voor de genoten gastvrijheid van heel de burgerij. De vluchtelingen in ons land. Omtrent den omvang van de terugkeer van Belgische vluchtelingen uit het Zuiden des lands zijn bij het departement van biunenland- sche zaken zeer bevredigende berichten inge komen. In verband hiermee wordt vernomen, dat in de eerst volgende dagen maatregelen van regeeringswege te wachten zijn, om zoo veel mogelijk ook het Noorden en het Oosten des lands van Belgische vluchtelingen te ont lasten. Belgische inbrekers. Uit België gevluchte gevangenen hebben te 's Hertogenbosch ingebroken in een goud en zilverwinkel en daar voor een belangrijk bedrag ontvreemd. Hondentrouw. Een zwarte poedelhond is van Antwerpen af een trein met Belgische vluchtelingen na- geloopen tot Dordrecht toe. Na vijf dagen vond het trouwe dier zijn meester te Gorin- cliem terug. Een geweldige brand op Borneo. Een geweldige brand woedt op de Westkust van Borneo. Dichte rookwolken beletten de scheepvaart tusschen Java en'.Singapore. Het stoomschip Tjiinchi van de Java China Ja- panlijn is waarschijnlijk tengevolge daarvan verongelukt. Amsterdam, 22 Oct. (Part.) Naar uit Aarden burg aan het N. v. d. D. wordt gemeld, heeft de bugemeester van Westduyne geseind, dat de overwinning is aan de geallieerden. Negen korpsen, dat is 70,000 man, zijn gevangen ge nomen tusschen Chalons en Longwy zijn 300 kanonnen en 31 vaandels buitgemaakt. Het bericht van den burgemeester wordt niet bevestigd. (Wij deelen |bovenstaand telegram onder het uiterste voorbehoud mede. Red. Vnd.) Breda. (N. R. C.) In Antwerpen bevinden zich niet meer dan enkele honderden Duitsche landstormsoldaten. De staf is vertrokken. I Donderdagnacht zijn de laatste bezettingstroe- 1 pen uit de stad gegaan. Ook de omgeving der stad en de forten zijn verlaten. Er komen in Antwerpen vele gewonden aan. Gisteren morgen woei op de Lieve Vrouwentoren en op het stadhuis de Belgische vlag. Te Bors- beek zijn vele villa's geplunderd. De treinen en wegen zijn dicht bezet met terugkeerende vluchtelingen, ook de naar Nederland vertrek kende treinen zijn overvol. Onder de Duitsche soldaten heersciit een bedrukte stemming. De stad Antwerpen wordt in 't geheel levendiger. Buda-Pest. Oostenrijk-Hongaarsclie troepen hebben, nadat zij de Russen hadden terugge slagen bij Seret, Zeruowitz ontruimd. In den loop van deze week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A H Spruitenberg, z. b Noordstraat 66, nit Den Haag- J. v. d. Bleek, z. b., Vlooswijkstr. 11, uit GentG. Stoel, z. b., Heerengraeht 1, uit Kampen. Vertrokken zijn: D Geense, dienstb., O 23, naar Zaamslag; L.Up- peneer, z. b., Kerkhoflaan 15, naar Zaamslag A. de Feijter, landbouwer, Molenzicht 15, naarBuurmalsen. De Voorzitter stelt nog aan de orde verdeeling der afdeelingen tot onderzoek der a.s. begrooting. Voor de 1ste afdeeling worden aangewezen de heeren De Jager, Lensen, De Bruijne, Waalkes en D. Scheelevoor de 2e afd. de heeren Eijke, K. Scheele, De Feijter en Moggré. Bij de rondvraag vraagt de heer D. ocneele nogmaals inlichtingen omtrent de onderwijzers die in dienst zijn en salaris ontvangen. De Voorzitter antwoordt dat tegen de volgende vergadering B. en W. hiermede gereed zijn. Ten tweede vraagt de heer D. Scheele of nu, daar tijdens de mobilisatie maar één leerling in de 5e klasse der der H. B. S. zit, die klasse niet stop kan gezet worden en er derhalve een besparing kan plaats hebben op de daarvoor noodige.leeraren. De Voorzitter zegt hierop niet direct te kannen antwoorden, maar wil deze zaak brengen bij B. en W. en bij de Schoolcommissie. De heer Dees merkt hierbij nog op dat de leeraren niet alleen voar die ééne klasse werken, doch ook les geven in andere klassen en gelooft dat het bezwaarlijk is, over te gaan tot den stap, die de heer Scheele wenscht. De heer De Jager wijst ook nog op de vacantie die de kinderen van school B hebben, waarop de Voorzitter antwoordt dat heden de school ontsmet wordt en dat de volgende week de mulo-school en school B wederom gehouden kunnen worden. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. In de hedenmorgen gehouden spoedeischende vergadering waren aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggré, De Jager, R. Scheele, Lensen, De Feijter, De Bruijne, Eijke, Van Borssum Waalkes en D. Scheele. Afwezig de heeren Wieland en Donze. Na opening deelt de Voorzitter mede, dat de notulen der vorige vergaderingen nog niet gereed zijn; deze worden aangehouden. Ingekomen stukken. a. Kennisgeving van den heer E. Hamelink dat hij de benoeming tot lid der Arbeidsbeurs aan neemt. b. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring raadsbesluit betreffende wijziging begroo ting 1914 en idem betreffende beschikking post der onvoorziene uitgaven. c. Schrijven van den heer Itisseeuw, hoofd der school D te Sluiskil, waarin hij een reeks van klachten uit in betrekking tot niet-gedane repara ties aan school en woning. Op voorstel van den heer Dees, die zijn spijt uitte, dat het schrijven niet aan B. en W. gericht was, waar het thuis behoorde, wordt het schrijven gerenvoyeerd naar B. en W. d. Missive van Ged Staten berichtende dat de minister van Binnenl. Zaken het wenschelijk acht het raadsbesluit van 1 Aug. betreffende ontslag van den gemeente-ontvanger zoo te wijzigen, dat daarin aangebracht wordt: eervol ontslag. Z. h. s. besloten gevolg te geven aan dien wensch. Thans komt aan de orde, voorstel inzake aankoop rogge. De Voorzitter doet voorlezing van de circulaire van den minister van Landbouw (op een andere plaats in ons blad afgedrukt], en deelt mede dat hij dit gaarne zou uitbreiden tot aankoop van tarwe. De Voorzitter acht het thans van groot belang om tarwe van gemeentewege aan te koopen daar het anders mogelijk is dat we weldra zonder brood zitten. Gelukt het om al de aanwezige tarwe te koopen, dan zou er naar schatting brood zijn tot ongeveer Mei 1915. Spr. raadt het ernstig aan om daartoe stappen te doen. Hierop volgde een lange bespreking, waarin op de groote bezwaren, daaraan verbonden wordt gewezen. Anderen meenden dat de bezwaren niet zoo groot waren. Ten slotte hield de meening de everhand dat de aankoop van rogge niet van zeer veel belang was en wat betreft de tarwe-kwestie, was men van meening dat het veiligste was deze zaak nog eens te laten rusten en aan B. en W.op te dragon zich in deze zaak diligent te honden. De Voorzitter stelt voor a. een onderzoek in te stellen naar de hier aanwezige tarwe met het dringend verzoek deze in te houden b. een ccyn- I missie uit de Raad te benoemen die B. en Wvan advies dienen, en c. om op het voorstel van aan koop van rogge niet in te gaan. Z. h. s. aan genomen. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren Lensen, Scheele en De Feijter-

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3