De Oorlog. Binnenlandsch Nieuws. een betaling van f 10,60 per 100 K.G. rogge (per II.L. van 10 K.G.,), andere soorten naar verhouding. Het contract bevat een staat voor de namen der landbouwers en staten voor aan wijzing, hoeveel ongeveer aanwezig is aan ge- dorscht en ongedorscht. Verder is bij de circulaire gevoegd een staat van inlandsche rogge (gedorscht en on gedorscht) aanwezig op een bepaald tijdstip en van de hoeveelheid benoodigd per week voor bakkers en fabrieken. De Burgemeester van Gent brengt ter kennis van de officieren en leden der burger wacht, dat de generaal-majoor Yung, comman dant van de stad Gent, hem gemachtigd heeft om hen te zeggen, dat degenen, die terug zullen keeren naar Gent in burgerkleeding en natuurlijk zonder wapenen, uiet zullen worden verontrust en bijgevolg hen verzoekt en aan raadt terug te keeren. Gent, 19 October 1914. Geteekend BRAUN. Nieuwe Spoorwegdienstregeling. Met machtiging van den Opperbevelhebber van den Land- en Zeemacht zal met ingang van 1 November a. s. een nieuwe beperkte dienstregeling op de Nederlandsche spoorwegen worden ingevoerd. Rijkssteun aan Gemeenten. Men meldt aau de N. R. C., dat een groot aantal gemeentebesturen zich gewend heeft tot het departement van financiën om een voorschot, teneinde te kunnen voorzien in de uitgaven, noodig voor het onderhoud van Bel gische vluchtelingen. Het juiste aantal hier te lande vertoevende Belgen is nog niet op te geven, mpr als zeker mag worden aangenomen, dat dit getal niet ver beneden een millioen is. Hiervan worden velpn door particulieren onderhouden, maar verréweg het grootste deel komt ten laste van het rijk. Neemt men nu aan, dat de verplegingskosten per hoofd ,f 0^30 per dag bedragen, en dat het aantal van rijkswege onderhouden Belgen op ongeveer 500,000 mag worden geschat, dan is dit voor het rijk een uitgave van f 150,000 per dag. Het voor dit doel aan de regeering toege stane bedrag van f 100,000 was aangevraagd vóór den val van Antwerpen, waardoor hon derdduizenden Belgen over onze grenzen kwamen, en was bestemd om te voorzien in de uitgaven voor de vele vluchtelingen daar voor reeds in ons land opgenomen. Eerste Kamer-verkiezing. De Staten van Zuid-Holland kozen tot lid van de Eerste Kamer (vacature van der Kun) den heer P. J. A. Gilisscn, (katholiek), bankier te Rotterdam, met 46 stemmen. De heer Plate had er 29. 20 October. (Part. B.) De acht treinen die dagelijks van acht tot drie uur op ieder heel uur uit Roosendaal naar Merxem bij Antwerpen vertrekken, hebben gisteren 8119 en vandaag 10,765 reizigers vervoerd. Uit Roosendaal zelf vertrokken onderscheidenlijk ongeveer 2800 en 4000 vluchtelingen. Aan onvermogenden worden kosteloos bons uitge reikt. Betalende passagiers zijn verre in de meerderheid. Vermoedelijk in verband met geruchten over het voortrukken van de Fran- schen tot Namen, keeren er ook weer enkele menschen uit Antwerpen hierheen terug. Er kampeeren hier altijd nog een menigte beambten van de Belgische staatsspoor met hun families in goederenwagens even buiten het stationin totaal ruim achtienhonderd personen, waarvoor geregeld op een honderd vuren de pot wordt gekookt. Talrijke vergade ringen vanwege de legerautoriteit met hun voormannen hebben er nog niet toe kunnen leiden hen tot hervatten van hun dienst in België te bewegen. Anders meenen zij, door zich zelf in de mogelijkheid te brengen om tot/diensten aan de Duitsche overheid verplicht te worden, zich schuldig te maken woordbreuk tegenover hun oppersten chef, wat hun positie voor de toekomst in gevaar zou stellen. Te Heijst is Maandag een drijvende zeemijn aangedreven, welke tegen een derstrandhoof- den is ontploft3 kinderen, die in de nabij heid speelden, werden gedood. Te Knocke is eveneens een mijn aangedreven, die door de Duitsche militairen in beslag is genomen en naar Zee-Brugge is gebracht. Er zijn in Selzaete 800 krankzinnigen uit het gesticht Mortsel bijeen, die onder geleide van 50 verplegers vóór het bombardement per extra-trein daarheen vervoerd werden. De toestand is daar op het oogenblik schier onhoudbaarvele pogingen tot zelfmoord worden gedaan en voor de lichaamsreinheid kan niet in voldoende mate zorg gedragen worden. Er werden pogingen in het werk gesteld om hen met een behoorlijk vervoermiddel naar Antwerpen te doen terugkeeren. Maar er is nog geen treinverbinding, zoodat er van ge sproken wordt, de patiënten eerst naar Sas van Gent en vandaar over de Schelde naar Antwerpen terug te voeren. In Brugge worden voortdurend tal van Duitsche gewonden binnen gebracht. De Duit sche soldaten zijn minder kalm, dan bij den aanvang der bezetting. Groote troepen mas sa's worden naar het Zuiden vervoerd. Van de 4000 Belgische vluchtelingen, die hier nog vertoeven en van wie de helft wordt ondersteund, durft nog geen terug te gaan. Landgenooten, die uit Brugge komen raden het hun af. Een groot deel van de Engelsche Oost- en Zuidkust is thans gesloten voor Belgische vluchtelingen, Zij, die er reeds waren aan gekomen, moeten elders in Engeland een onderkomen zoeken. De Times dringt er bij de autoriteiten op aan dat een behoorlijke organisatie zal worden tot stand gebracht voor het onderdak brengen van de duizenden Belgen en doet ook een beroep op het publiek. Het blad verwacht ook dat nog duizenden Belgen uit 't met vluchtelingen overstroomde Neder land naar Engeland zullen oversteken. Een Engelsche vertegenwoordigster van het Inter nationale Steuncomité voor vrouwen, die Neder land bezocht om zich van den nood der vluch telingen op de hoogte te stellen, heeft aan een correspondent van de Times als haar meening te kennen gegeven dat Engeland een zoo groot mogelijk getal Belgische vluchtelingen uit Nederland naar Engeland behoorde over te brengen. De Duitschers bombardeeren uit Mariakerke met hun zwaar geschut Nieuwpoort. Veel dorpen langs de kust zijn vernield. Sedert drie dagen beschieten 11 Engelsche oorlogsschepen de Duitsche troepen. Ook bestoken de Franschen de Duitschers, met hun artillerie. De Duitschers trekken terug en maken loopgraven bij Middelkerke. Het gerucht gaat te Oostende, dat de geallieerden erin geslaagd zijn den spoorweg naar Gent op te blazen. Vele gewonde Duitsche soldaten komen te Gent aan Roesselaere is Dinsdag door de gealliëerden genomen. 20 October. (Part. v. d. B.) Kardinaal Mercier is gisterenavond te Mechelen terug gekeerd. Vanavond van Antwerpen teruggekeerde Nederlanders deelen mede, dat zich thans te Antwerpen veel minder troepen bevinden dan de vorige dagen. De in de straten op gestelde machinegeweren zijn weggenomen en vermoedelijk naar het front overgebracht. De bezetting van Antwerpen bestaat thans behalve uit mariné-soldaten, uit oudere land- stormplichtigen. De waterleiding te Antwer pen werkt eukele uren per dag doch alleen voor de benedenverdiepingen, voor de boven verdieping kan nog niet genoeg druk geleverd worden, doch biónen enkele dagen hoopt men ook dit te verhelpen, De Antwerpsche politie ambtenaren worden door middel van adver tenties teruggeroepen. Heden zijn van enkele groothandelaren de voorradige eieren tegen 10 centiemes per stuk door de militaire over heid opgeischt. Er is een commissie van architecten gevormd die zich heeft belast met het opnemen van de veroorzaakte schade. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 20 Oct. (Reuter). Officiëel bericht. De dag van heden is gekenmerkt geweest door een krachtsontwikkeling van de Duit schers over het geheele front. Zoo aan het meest noordelijke .gedeelte daarvan, waar het Belgische leger op merkwaardige wijze stand heeft gehouden bij La Bassée, waar de Duit schers voofal een hevigen aanval hebben beproefd teu noorden van LTtrechtte Ma- metz, tusschen Péronne en Albertte Van- quois, ten oosten van Argonneen eindelijk op de Maasheuvels en in de streek van Champion. Overal zijn de aanvallen der Duitschers afgeslagen. PARIJS. 20 October. (Reuter.) De offi- cieele mededeeling luidt Ondanks hevige aanvallen van de Duitschers heeft het Ilélgische leger zich langs de Yser weten te handhaven: Andere gevechten zijn gaande in de streek van Yperen. Op onzen linkervleugel houden de Duitschers nog steeds de omstreken van Rijssel in de richting van Armentières, Veurne en La Bassée bezet. Aan de Maas heeft de vijand te vergeefs getracht onze troepen, die op den rechter oever der rivier het schiereilandje bij het fort Camp des Romains binnendrongen, terug te drijven. Den toestand samenvattend kan worden gezegd dat wij den 19en op verscheidene punten plaatselijke voordeelen hebben behaald. PARIJS, 21 Oct. (Reuter). Officieele mede deeling Gisteren zijn zeer heftige vijandelijke aan vallen bij Nieuwpoort, Dixmuiden en La Bassée alle met groote kracht door de bondgenooten afgeslagen. Overal elders op het front is de toestand niet merkbaar veranderd. PARIJS, 21 Oct. (Reuter). Officiëel bericht Op onzen linkervleugel, van de Noordzee tot La Bassée, op de fronten van Nieuwpoort tot Dixmuiden, van Yperen tot Menin, van Warneton tot La Bassée, is heden een hevige slgg geleverd. Volgens de laatste berichten hebben de bondgenooten zich overal gehand haafd. Van het centrum en van den rechtervleugel is niets te vermelden. De strijd om Roesselaere. 21 Oct. (Part. Tel.) Verleden week hebben 40.000 Duitschers Roesselaere bezet. Na allerlei zaken te hebben opgevorderd, werden zij naar Nieuwpoort en Dixmuiden gezonden. Slechts 100 man bleven ter bezetting van de stad achter, die Zondag door 200 Fransche dragonders werden overvallen en gedood. Deze dragonders namen de stad in bezit en werden weldra gevolgd door eenige duizenden Franschen, die in de straten der stad barri caden opwierpen. Maandag kwamen Duitsche troepen uit Brussel en Gent, die de stad bombardeerden en groote schade aanrichtten. Het gelukte hen de stad te hernemen doch niet dan na een verwoed straatgevecht, waarbij ook vele inwoners van Roeselaere werden gedood. De Fransche troepen trokken in goede orde en met medenemen van hun geschut af naar Oost-Nieuwkerken. De Duitschers bezetten Roesselaere en brandden een geheele straat plat om de vuurlinie voor hunne artillerie vrij te krijgen. Vele burgers moeten daarbij in hun kelders zijn omgekomen. Dinsdagavond werd de strijd hervat Engel- schen kwamen de Franschen te hulp. Naar verluidt slaagden zij erin de stad te hernemen. BERLIJN, 21 Oct. Aan de Yser zijn onze troepen nog in een hevigen strijd gewikkeld. De vijand ondersteunt zijn aanval met artillerie van den kant der zee n N. W. van Nieuw poort. Een Engelsche tórpedoboot werd door een Duitsche kustbatterij in den grond geboord. De gevechten ten Westen van Rijssel duren voort. Onze troepen slaagden er met groote moeite in eenig terrein te winnen en sloegen den vijand terug. 2000 Engelschen werden krijgsgevangen gemaakt en meerdere mitrailleurs vielen onze troepen in handen. Op het Oostelijk terrein is niets vermeldens waardigs voorgevallen. BERLIJN, 22 Oct. (Wolff.) Mededeeling uit het groote hoofdkwartier De gevechten aan het Yser-kanaal duren nog voort. Elf Engelsche oorlogsschepen onder steunen de vijandelijke artillerie. Ten oosten van Dixmuiden werd de vijand teruggeworpen. Ook in de richting van Yperen rukten onze troepen met succes op. De gevechten ten noordwesten en ten westen van Rijssel (Lille) zijn zeer verbitterd. De vijand week echter langzaam over het geheele front. Hevige aanvallen uit de richting van Toni tegen de henvels ten zuiden van Thiaucourt zijn ondar zeer zware verliezen voor de Fran schen afgeslagen. Het is zonder twijfel vastgesteld, dat de Engelsche admiraal, die het bevel voert over het smaldeel voor Oostende, slechts met moeite door de Belgische autoriteiten is afgebracht van zijn voornemen om Oostende te baschieten. LONDEN, 22 October. (Reuter.) Het pers- bnreau maakt bekend, dat de vijand gisteren den geheelen dag hevige tegenaanvallen op het front der bondgenooten heeft ondernomen, doch met aanzienlijke verliezen is teruggeslagen. Vooral het Belgische leger onderscheidde zich door de moedige verdediging van zijn stelling. Het gevecht bij Sept in de Sungau op 13 October is volgens berichten, door Zwitsersche bladen van de Elzassche grens ontvangen, een nederlaag voor de Franschen geweest. Hun verliezen worden op 1000 dooden en gewonden geschat. Bovendien hebben zij veel geschut en oorlogsmaterieel verloren. De zware artillerie heeft den Duitschers de overwinning bezorgd. Ze reikte veel verder dan het Fransche geschut. Toen het Duitsche geschut zijn vernietigende werking had gedaan en daarna de infanterie tot den aanval over ging, moesten de Franschen met zware ver liezen wijken. Het gebied van den Elzas langs de Zwitsersche grens is toen door de Franschen geheel ontruimd. WEENEN, 20 October. (Wolff.) De Reichs- post verneemt uit Boekarest, dat de Fransche vloot in de Middellandsche Zee het Roemeen- sche stoomschip Juil, met hout geladen, heeft aangehouden en naar Algiers opgebracht, waar de lading gelost is. De Franschen hebben de waarde van de lading betaald. Achteraf is gebleken, dat het stoomschip voor een Duitsch schip werd aangezien, om dat de gezagvoerder Aschinger heette. KRISTIANIA, 21 October. (Wolff.) Uit Sta vanger wordt gemeld, dat het Engelsche stoomschip Glitra (bruto 866 ton) van de reederij Chr. Salvesen Co. te Leith voor de Noorsche kust door een Duitschen onder zeeër in den grond is geboord. De bemanning werd gered. Niets meer of minder stelt de marine-mede werker van de Times voor. Kruisers als de Hawke en de Hogue met haar twee zuster schepen zijn verloren gegaan, omdat zij in de Noordzee patroeljedienst moeten doen ter bewaking van de neutrale scheepvaart, waar onder gemakkelijk vijandelijke schepen kunnen doorloopen. Krachtens het volkenrecht, zegt de Times, heeft een oorlogvoerende mogend heid het recht een zee voor de koopvaardij te sluiten. De schrijver zou een lijn getrokken willen hebben van de Shetlands naar de Noorsche kust, met desnoods een smal open vaarwater door het Skagerrak. Schepen, die in Engeland moeten zijn, zouden dan onder geleide naar de Westkust worden gevoerd. Elk schip, dat zich ondanks het verbod in de Noordzee waagde, zou zonder waarschuwing in den grond worden geboord. Voor den patroeljedienst in de Noordzee behoefden dan niet meer kruisers met een talrijke bemanning gebruikt te worden, maar stoombooten, die een 16 mijl loopen, en treilers, die met een paar stukken zijn bewapend. In Gent. In Gent hebben gestadig toepenbewegingen plaats. Er heerscht een zekere onrust onder de Duitsche legermacht. Men hoort voortdurend in het Westen kanongebulder. De etat-majoor is Dinsdag uit de stad vertrokken. Een landgenoot zag aan het paleis van ju stitie de koffers met legerbescheiden laden. Volgensd de een is de staf naar Wetteren volgens een ander naar Grammont vertrokken. LONDEN, 20 Oct. (Vad.) De Daily Chro nicle schrijftWij hebben met genoegen gezien, dat het Ministerie van Buitenlandsche Zaken het fantastische voorstel, dat Nederland Zeeland aan België zou afstaan, zooals dit door een onverantwoordelijk Engelsch weekblad werd gedaan, ver van zich heeft geworpen. De Engelsche journalistiek is altijd onafhan kelijk geweest van de inzichten der Regeering. In ons land kunnen schrijvers zich gemakkelijk genoeg overgeven aan dwaze fantasieën, maar in den tegenwoordigen oorlogstijd en gedu rende deze crisis moesten zij het hun plicht achten hun pen meer te beteugelen. De di plomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Nederland zijn gedurende de geheele crisis uitstekend geweest, ondanks Duitsche verzin sels, die dit tegenspraken en alles wijst er op, dat dit zoo zal blijven. Wat de Engelsche diplomatie het minst zou wenschen, is wel dat Nederland of Zwitserland hun neutraliteit, welke niet alleen hun zelf ten goede komt, maar aan de geheele beschaving, zouden laten varen. Wij verwachten van de Nederlandsche Regeering een strikt onpartijdige houding overeenkomstig de internationale wetten en deze houding is tot nu toe zoo nauwgezet mogelijk en eerlijk gehandhaafd. De Pall Mall Gazette zegtDe Regeering van Koningin Wilhelmina heeft tot nu toe haar taak bewonderenswaardig vervuld en ofschoon in Nederland evenals in andere neutrale landen natuurlijk de gevoelens der menschen wel uitecnloopen, twijfelen wij er niet aan of het hart van het Nederlandsche volk is met de geallieerden. Hoe zou het ook anders kunnen wanneer zij getuige zijn van de martelingen, die hun Belgische broeders dag aan dag moeten ondergaan. De Nederlanders vervullen een edele taak door de slachtoffers van den oorlog te helpen en te woeden. Ook zullen wij wat ons zelf betreft, niet vergeten met hoeveel goedheid zij de overlevenden van de gezonken kruisers opnamen. De heer Van Kol over de gruwelen in België. Een redacteur van het Persbureau M. S. Vaz Dias heeft een onderhoud gehad met het Eerste Kamerlid Van Kol, die na een 11- daagsche reis door België Zondag weder te Voorschoten is teruggekeerd. De heer Van Kol deelde mede dat hij spoedig weder naar het door den oorlog geteisterde gebied zal vertrekken. Het doel zijner reis is zich op de hoogte te stellen van het verloop van den oorlog. Hiervoor zijn hem reeds be langrijke gegevens verstrekt, welke het gevolg waren van zorgvuldige enquetes door personen binnen en buiten het Rijk staande. Ook sprak de heer Van Kol met enkele ledeq van den Permanenten Raad van het Internationaal Bureau te Brussel in het belang van het herstel der Int. verbindingen der sociaal democratische partijen in diverse landen. Deze besprekingen echter zijn nog hangende en worden zijnerzijds door den heer Troelstra in de noordelijke landen van Europa voort gezet. Verder heeft do heer Van Kol aan het Duitsche socialistische partijbestuur het drin gende verzoek gericht of er partijgenooten leden van den Rijksdag met hem willen mee gaan op zijn volgende reis door België, opdat, zij de al of niet juistheid der vernomen klachten aan de feiten kunnen toetsen en persoonlijk onderzoeken. Het Duitsche partijbestuur zal volgens be doeling van den heer Van Kol die Rijksdag leden aanwijzen. De heer Van Kol heeft de volgende reis gemaaktMaastricht, Moulant, Visé, Luik. Tienen, Leuven, Brussel, Enghien, Ninove; Brussel Nivelies; Brussel, W a- veren, Jodogne, Loncin, Jemeppe, Seraing, Luik. Tweemaal is de liéer Van Kol van Lnik naar de Ardennen geweest, eenmaal over Louvegnée, verder van Luik naar Maas tricht, Kessel, Lier, Mortsel, Ber- chem, Antwerpen, Mechelen, Dender- monde, M e 11 e, Gent, Selzaete, Sas van Gent, Terneuzen. De gespatieerde plaatsnamen zijn van die steden en dorpen welke volgens den heer Van Kol geheel of bijna geheel verbrand of ver woest zijn. De algemeene indruk die het Kamerlid ontving was die van ontzetting en weemoed over zooveel vernieling aangericht Van de Brabantsche grens. Drijvende zeemijn. Krankzinnigen te Selzaete. In Brugge. Belgische vluchtelingen. Een bombardement van Nieuwpoort. Duitsch legerbericht. Het gevecht in de Sundgau. Een Roemeensch schip opgebracht. Engelsch stoomschip in den grond geboord. Sluit de Noordzee De Nederlandsche neutraliteit.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2