Hntirmluiionan oooi Üicuws- en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. 3Do Broeders. No. 1165. Zaterdag 24 October 1914- Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,- per post: voor Nsderland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, leuren en Brievengaarders. France Postdirec- Oit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen. bij den Uitgever D. H. LITIUOIJ Az. te TER NEUZEN. inzending van advertentlBn vóór j uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver* tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE^ TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V Overdracht rectoraat Vrije Universiteit. Woensdagmiddag heeft in het gebouw van den Werkenden Stand te Amsterdam de over dracht van het rectoraat aan de Vrije Univer siteit plaats gehad. De aftredende rector-magmhcus, prof. mr. H. A. Diepenhorst, heeft daarbij een rede gehouden over het onderwerp Oorlog en Vrede, waaraan het volgende is ontleend Spreker sielde zich ten doel, enkele be schouwingen te wijden aan de vraag, welke houding tegenover het pacifistisch streven onzer dagen betaamt. Eerst gaf hij daartoe een uitvoerige schets van de ontwikkeling der vredesbeweging, deed zien, .hoe de richting, waarin het mystieke element overheerschend was, allengs werd verdrongen door het z.g. rationeele of weten schappelijk pocitisme dat zijn scherpste af ronding vond bij Norman Angell, den schrijver van 't vermaarde boek de Groote Illusie. Van de zedelijke bewerking van de harten wordt door deze strooming geen heil verwacht. Het economisch inzicht moet worden verhelderd en aan vorsten en volken duidelijk gemaakt, dat hun eigenbelang gebiedt het zwaard in de scheede te steken. Niet de lessen der ethiek, maar de wetten der economie eischen den V"Daarna stond de spreker stil bij lien, die het pacifisme principieel bestrijden, meenen, dat de eeuwige vrede niet slechts onmogelijk, maar zelfs ongeweuscht is; die hoog roemen in de zegenrijke werking van den krijg. Aan de geschriften van Von Stengel, Lasson, von Bonuslawski, Coustantin, werd daarbij aandacht geschonken. Uitvoerig werd met name stil gestaan bij de apologie van den oorlog door prof. Steiiimetz. die den krijg prijst als het werkzaamste middel om door groepselectie de sociale deugden te bevorderen. Spreker wees er op, hoe het christelijk be ginsel deze evolutionistische beschouwing ver oordeelt, en dat, hoezeer ook in den oorlog sommige dingen zijn te roemen, toch naar be perking van den oorlogsgruwel met kracht moet worden gestreefd. Dat de oorlog door den natuurlijken loop der dingen vanzelf zou uitslijten, werd betwist. De wassende macht van het internationale socialisme beduidt hier geen factor ten goede. 26) Zoo bereikten ze het huis. De boerin wist niet, wat ze er van denken moest. Wouters liad Greta uit het wagentje gedragen en haar op haar stoel hij de tafel gezet. Ilaar moeder merkte, dat er' iets aan haperde; zij zag de woedende blikken van haar man; haar doch tertje geheel van stuur; zij zag Jacob binnen komen met een hoogroode kleur en zich dadelijk in een hoek der kamer neerzetten. „Wat is er gebeurd vroeg ze, argwanend. „Niets," klonk het korte antwoord van Gerrit. „Ik heb een paar kinders van, het erf gejaagd ze hebben hier niet noodig.' „Wie waren het? Toch niet „Die juist." „Waren ze er weer? Dat volk, goed, dat je „Dat is verder mijn zaak. Zwijg daar nu maar over," zei hij, ruw,en korzelig het hijzijn - Nog daargelaten dat de revisionistische afdwa ling van Maurenbrecher, Max, Schippel en anderen, die openlijk den krijg als middel voor goede staatsontwikkeling aanprijzen, veel ingang vindt, gaat ook van de zuivere Marxis tische leer geen remmende kracht uit. De klassestrijdsleer, die het uitoefenen van geweld een normale functie acht, en het historisch materialisme, dat de normatieve^ macht der zedewet loochent, staat hiertoe in den weg. Evenmin zal de oorlog worden opgeheven door het toenemende internationale verkeer. In den breede wordt die wordende vvereld- cultuur in al haar vertakkingen geschilderd. Evenwel wordt daarbij de aandacht gevestigd op het feit, dat daardoor wel punten van aan raking worden bijgebracht, maar ook evenzeer oorzaken van wrijving en twist vermeerderd. Die toenemende internationale aanraking komt goeddeels slechts aan de oppervlakte, legt geen beslag op de zielen en kan de werking van de nationale idee niet verstoren. Voor een goede ontwikkeling der vredesactie stelde prof. Diepenhorst daarom op den voor grond, dat zij zich van de mogelijkheid van een komende krijg immer helder bewust zou zijn, de kracht der nationale idee zou kennen, waardeeren en leiden. De wereldvrede zal in deze bedeeling niet komen met voorbeelden uit de pacifistische beweging meende spreker dit te kunnen aan- toonen. Daar is niet zelden een schrijnende tegenstelling tusschen het vredelievende woord en de oorlogszuchtige daad van zoovelen, die in de vredesbeweging vooraanstaande posities innemen. Ook ligt in menig vernuftig pacifis tisch plan de brandstof voor een nieuwe krijg besloten. Zoo in de internationale politiemacht van prof. Vah Vollenhoven, in het plan van een grooten statenbond, ook in de arbitrale uitspraken, die nu reeds een scherpe kritiek van Hans Wehberg en Jozef Kohier uitlokten. Hieruit vloeit mede voort, dat het besef moet worden verlevendigd dat voor richtige ontwikkeling van het economische leven trouwe zorg voor de landsverdediging een onmisbare voorwaarde is. Een krachtige defensie-politiek is voor een bloeiende economisch bestaan geen bedreiging, maar een stut. Al blijft voor sommige rijken de klacht voor schadelijke opdrijving van de militaire lasten gegrond, voor Nederland mist zij recht van bestaan. De vredesbeweging heeft zich te hoeden voor alle cosmopolitisme, moet heseffen, dat in een gezond nationaliteitsgevoel rijke produc tieve kracht schuilt. Ook snijde ze aan een dorre materialistische beschouwing den weg af. De vrede is niet het hoogste goed, en de oorlog mag niet als het ergste kwaad worden gebrandmerkt. Oorlog zijner kinderen niet achtende. Haar bloed kookte. Moest ze zich op haar eigen erf, zoo, in tegenwoordigheid baret- kinderen laten beleedigen door hèm "„Zeker dat is ook jou zaak," zei ze schamper. „Wat bedoel je?" barstte hij los. De kinderen beefdenwat gebeurde hier toch? Karei stelde zich naast Greta, om liet arme kind als het ware met zijn nabijheid wat tot bedaren te brengen. Gerrit Wouters zag het. Hij hield zich in voor zijn kinderen. „Wat moest je met dien gulden onder vroeg hij Karei. „Ik wou hem aan Jacob Wouters geven voor zijn zusje, dan kon ze er een pop voor koopen." „Wat zeg je daar, kwajongen krijschte Anna's stem. Nogmaals koken de kinderen elkander en hun ouders aan. Wat pijnlijk raadsel verborg zich hier toch „En waarom?" vroeg Wouters, iets kalmer. „Omdat ze toen met het onweer Greta naar huis hebben gebracht." „Ha, ze bedelen. Ze schooiensnerpte Anna. „Ze zette de kinders af." Haar giftige tong wakkerde den toorn van den boer nog meer aan. „Haal je spaarpot, dadelijk," luidde zijn en vrede behooren beide in dienst van het recht te worden gesteldde oorlog moet in plaats van een vijandelijk gezinden broeder worden een bescheiden dienaar van den vrede. Al kan zoo een krijg, ook een offensieve krijg, plicht zijn, niettemin zal een oordeel gaan over degenen, die lichtvaardig den oorlogs fakkel zwaaien. Aan de vredesactie mag warme belangstelling niet worden onthouden, maar in een vredesbeweging, geïnspireerd dóór beginselen als Norman Angell vertolkte, is voor christenen geen plaats. Die actie bedreigt veeleer den vrede en draagt brandstof voor den krijg aan. Het cynischewat is er met den oorlog te verdienen maakt zij tot richtsnoer van handelen. Deze vredesbeweging richt zich niet tegen de giftige stelling, die het belang verklaart tot allesbelieerschend principe. Ook zij aan vaardt het belang als ae nopmantieve macht ze snijdt den kanker alzoo niet uit, maar draagt nieuwe smetstof aan. Voor den vrede moet worden geworsteld, maar met onvruchtbaarheid zal zijn geslagen alle pogen, indien de moreele zending wordt verzuimd, indien wordt, vergeten, dat zielen moeten worden gewonnen, die buigen voor recht en gerechtigheid. Met de gebruikelijke toespraken besloot spreker zijn rede en droeg het rectoraat over aan prof. dr. C. van Gelderen. Aankoop van rogge. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft de volgende ciiculaire gericht aan de burgemeesters (behalve aan die in de provincie Groningen) Ik heb de eer u in overweging te geven, onverwijld over te gaan tot het voor rekening van de gemeente aankoopen van alle partijen rogge binnen uwe gemeente, voorzoover zij voor de consumptie geschikt zijn, tegen een prijs van 40 cent per 100 K.G. beneden den maximumprijs genoemd in de circulaire van 30 September j.l. no. 962 (bij een gewicht van 70 K.G. per H.Landere qualiteiten naar verhouding. Indien uwerzijds niet /.al worden overgegaan tot het aankoopen voor rekening der gemeente, dart gelieve u terstond den aankoop voor rijksrekening te doen. liet zal evenwel aan beveling verdienen, zoowel in het belang uwer landbouwers als van de overige ingezetenen uwer gemeente,1 dat de aankoop van gemeente wege geschiedt. Voor veevoeder kan geen rogge worden ge laten aan de landbouwers, dan die, welke voor de consumptie ongeschikt is. Over zaai- rogge kan alleen door de landbouwers worden bevel. Karei aarzelde. Alles zou uitkomen, en dan? Wat zou hij doen? Hij sidderde; hij kende zijns vaders rede- loozen toorn. Hij klom de trap opdó spaarpot, bijna ledig! beefde in zijn handen, toen hij er mee voor zijn vader stond. Deze opende hem. Eenig kleingeld rolde er uit.een groot bedrag ontbrak. De woede maakte Gerritsstem lieesch. „Waar is de rest? Wat heb je er mee uitgevoerd Zeg op 1" en nogmaals bief hij dreigend de hand tegen Karei op, die als een ter dood verwezene voor hem stond. Ilij durfde de waarheid niet bekennenalles zou uitkomenzijn straf zou geducht wezen. „Spreek onmiddelijk riep de boer buiten zich zelf van woede. Beschermend plaatste zich de boerin naast hem ze was als een leeuwin, welker jongen men wil aanranden. „Moet je dat nog vragen hoonde ze. „Aan wie zou hij het anders hebben gegeven, dan aan die twee van daar pas hij wou ze immers daareven al weer wat toestoppen, die schooiers Niet waar Karei 1K Aan welke duivelsche inblazing leende de knaap het oor? „Ja," antwoordde hij, terwijl hij de oogen neersloeg. beschikt voor zoover de burgemeester, na raadpleging van deskundigen, zulks strikt noodzakelijk acht. Voorzoover de eigenaars dier partijen tot verkoop aan de gemeente niet geneigd zijn, machtig ik u bij deze, art. 70a der Onteige ningswet toe te passen. Geschiedt de aankoop voor Rijksrekening, dan gelieve u de rogge met toepassing van art. 76c dier wet in bezit te nemen. Bij de taxatie van de in bezit genomen voorraden zal niet mogen worden rekening gehouden met den marktprijs, maar uitsluitend met deiï jnod actieprijs, eventueel vermeerderd met een normaal percentage voor winst, waarbij c.q. rekening is te houden met de belangen van den tusschenhandel. Het is mijne bedoeling, dat de voor Rijks rekening onteigende partijen rogge niet onder berusting blijven van hem, van wien zij in bezit werden genomen, maar worden opge slagen in veilige bewaarplaatsen, door u daaitoe uit te kiezen. Voorts verzoek ik u, voorzoover de voor Rijksrekening gekochte of in bezit genomen rogge tegen brandschade is verzekerd, de polissen der brandverzekering over te nemen en voorzoover dit op bezwaren stuit of geene verzekering tegen brandschade heeft plaats gehad, zulk een verzekering alsnog te sluiten. Ten einde de gemeenteu, die te weinig of te veel rogge bezitten, in de gelegenheid te stellen zich van meer rogge te voorzien of liet overschot af te zetten, verdient het aan beveling, u met uwe ambtgenooten in uwe provincie over de uitvoering van dezen maat regel te verstaan. Tot den heer commissaris der Koningin in uwe provincie heb ik daarom het verzoek gericht daartoe zijne medewerking te willen verleenen. Ter bevordering van eene eenvormige uit voering, doe ik u hierbij een model-contract van aankoop toekomen. Voor verdere infor matie zal de commissaris der Koningin, aan wien ik nadere mededeeling van mijne be doeling heb ^gedaan, ongetwijfeld u wel de verlangde inlichtingen willen verstrekken. Ëijgaanden staat van de hoeveelheid rogge in uwe gemeente aanwezig verzoek ik u be leefd ingevuld ten spoedigste aan mij te willen terugzenden. Volgens bovenbedoeld model-contract ver binden de landbouwers zich aan den burge meester hunner gemeente al hun rogge (uit gezonderd die ter beoordeeling van den burge meester voor zaairogge noodig is, of voor consumptie ongeschikt is) te leveren, zoodra, zooveel tegelijk en ter plaatse, waar zulks door den burgemeester wordt verlangd, tegen HOOFDSTUK X. /De avond begon te vallen. Het was al vroeg donker, want reeds had October zijn intrede gedaan. De wind deed de gcelgeworden bladeren door zijn nijdig rukken hij massa's van de hoornen dwarrelen, zoodat dé wegen weldra met een geelbruine laag waren bedekt. Door de kaalgeplunderde takken kon de wandelaar thans de grijze lucht bemerken die weigerde ook maar een enkel oogenblik zijn valen sluier te scheuren om do zon de gelegenheid te geven haar goud-sprankelende tinten te tooveren over liet najaarslandschap. De akkers lagen grauw en verlaten de zanglust der gevederde lucht bewoners scheen geheel verdoofd alles had een troosteloos aanzien. Voorzeker waren de overpeinzingen van Hen drik Wouters, die op den straatweg welke naar zijn woning voerde, liep, hiermede volmaakt in overeenstemming. Bange gedachten beklemden zijn hart. Het was de laatste maal, dat hij bij zijn hoer zijn arbeid had verrichtreeds enkele weken had de baas hem eigenlijk maar wat bezig gehouden, om het nog wat te rekken. Maar wat had liet gebaat. Het lang gevreesde oogenblik was toch gekomen. Zijn laatste, diiar verdiende penningen, droeg hij bij zich. En dan? (Wordt vervolgd). -- M Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Nadruk verboden. DOORi Z E L A N D I A.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1