GEOPEND. VAN DALEN, Oorlogsberichten. Biimenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Gemengd Nieuws. Kerk en School. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentiën. De Salon voor Scheren en Haar= snijden is wederom JOH. VAN EIJSDEN, schade toegebracht. Zoo zijn de marmeren schoorsteenmantel van de le klasse rookkamer en de (spiegels van de waschtafels van de lavabo's gebroken. De draagblokken van de assen van de tunnel zijn erg beschadigd. De volledige schade zal eerst kunnen worden vastgesteld in het droogdok, waarheen de Noordam na lossing gaat. Het voorloopige onderzoek bracht voorts aan het licht, dat met de beide hoofdmaclnnes kon worden gemanoeuvreerd. Kapitein Krol besloot toen, de reis met afwisseleud werken van de beide schroeven voort te zetten naar Hoek van Holland, waarvan de Noordam bij de ontploffing ongeveer 80 mijl verwijderd was. De Westerdijk werd na hm ongeval opgeroepen, die onmiddellijk naar de Noordam stoomde en het schip veiligheidshalve escor teerde naar den Hoek. Daar kwam het e half-een 's nachts aan, waar liet bij het bin- nenloopen geholpen werd door de sleepbooten Charlois, Poolzee en Rozenburg, van de firma D. Smit Co. „of De lading van de Noordam heeft hoogst* waarschijnlijk niet geleden. Het regeerings- graan, dat het schip heeft medegebracht, is in elk geval niet beschadigd. Aan boord waren 20 passagiers eerste klasse, 29 passagiers tweede en 64 passagiers derde klasse. Van een paniek onder lien was absoluut geen sprake, al waren allen in de eerste^ogen blikken na de ontploffing zeer onder den in druk van het gebeurde. Doch de bemanning hield zich flink en stelde alle reizigers zeer SPDed Noordam, die zoo gauw mogelijk gedokt zal worden, zal ten minste twee rondreizen aan den dienst onttrokken moeten worden. De eischen der Duitschers voor de stad Antwerpen zijn: 15000 KG. aardappelen,2000 tlesschen wijn, brood voor het geheele garni zoen, 85000 sigaren, 8500 KG. vleesch, o0,000 francs voor betaling soldij, alles gerekend per dag. Blankenberg, Zeebrugge en Heijst zijn ook door de Duitschers bezet. Men verwacht een hevig gevecht bij Duinkerken. Te Gent zijn Vrijdag 7 Duitsche soldaten doodgeschoten, omdat zij in brooddronkenheid in ecnige huizen wilden plunderen. De dierentuin te Antwerpen is onbeschadigd gebleven. De dieren bevinden zich er nog in, op de vergiftige slangen, leeuwen, tijgers en andere roofdieren na, een 25-tal. Deze zijn vóór de stad gebombardeerd werd, uit voorzorg afgemaakt. Er waren de vorige week 60,000 Belgische vluchtelingen bij de commissie van onderstand in Engeland bekend. Naar schatting zullen er deze week 100,000 zijn. Antwerpen was na Londen de grootste rubbermarkt van de wereld. In eene rede te Londen heeft nu Mc Ewan de voorzitter van de vereeniging van rubberplanters, meegedeeld, dat men, aldus de N. R. C., bijtijds zorg had gedragen, alle rubber die te Antwerpen opge stapeld was, naar Londen over te brengen. Thans zijn door de Nederlandsche regeering 25000 dekens uitgedeeld voor de aangekomen vluchtelingen. Naar uit vertrouwbare bron vernomen wordt, is het postverkeer met het door de Duitschers bezette gedeelte van België nog verboden en is herstel van dat verkeer nog vooreerst niet te verwachten. De terugkomst in Antwerpen is nog niet groot. Naar we vernemen komen thans over Breskens vele vluchtelingen te Vlissingen aan. Gewonden zijn er ook niet meer bijgekomen, zoodat in het Roode Kruis-gebouw er slechts maar enkelen meer liggen. Een heer uit Antwerpen kwam heden bij den uitgever van dit blad een nummer van Het Leven, waarin foto's van het bom bardement van Antwerpen waren opgenomen, koopen. Bij inzage kwam hij tot den uitroep daar is het nu, het huis waarin ik een schoon stuk brood verdiende, door die vreeselijke bommen vernield. Als aan den grond genEL geld stond hij daar en zeide het is ontzettend mijnheer, het is ontzettend. Hij vertelde hoe daar, de plaats op de foto aanwijzend, een prachtige confectiewinkel ge weest was, en nuHij was gevlucht en had" uit de couranten noch van andere vluchtelingen kunnen vernemen hoe liet met dat huis en de zaak afgeloopen was en nu... zag hij het opeens als foto naar de werke lijkheid. Hulst. Dit stadje was vol van vluchtelingen en op muziektent en anderszins werden ze ondergebracht. Doch liet grootste aantal bij één persoon zal wel bij den landbouwer 1 Borm geweest zijn. In dieus huis en schuren werden op één nacht ruim 1000 vluchtelingen onder dak gebracht. Sinds Zaterdag rijdt de tram van Aarden burg naar Brugge weer, zulks met Duitscn verlof. Naar gemeld wordt, hebben de Dujtschers in de Belgische Schelde nabij Antwerpen, mijnen gelegd vanaf Bath. 'Het zal dus zaak zijn, dat de schippers die naar Antwerpen varen, bij Ilansweert nadere instructies vragen. Hansweert. De sleepboot Lady is Zaterdag met 30 vluchtelingen naar Antwerpen ver trokken. Veel animo om terug te gaan is er hier nog niet onder de Belgen. De burgemeester heeft alhier doen aanplak ken, dat schepen, die naar Antwerpen varen, bij Bath de witte vlag moeten lnjschen en wachten op een Duitschen loods, met het oog op mijnengevaar. Voor eventueele lijders aan besmettelijke ziekten wordt hier een barak opgeslagen, gezonden door den gezondheidsdienst te U trecht. Êr zal ruimte voor 100 zieken zijn. Het voormalig huis van den sluismeester wordt ingericht voor kraamvrouwen. De heer Snoeck Henkemans heeft Zaterdag Hansweert bezocht en beloofd, 2000 dekens te zullen doen zenden. Hansweert. Alhier was Zaterdag een groote hoeveelheid brood en chocolade uit Engeland aangekomen ten behoeve van de Belgische vluchtelingen. Zeer moeilijk blijft liet spijzigen van zoo'n bevolking, op de hier liggende schepen alleen zijn ruim 4000 menschen ge huisvest. Veel nut wordt ondervonden van de waterleiding, waarvan een zeer druk ge bruik wordt gemaakt. Niet genoeg kan ge waardeerd worden het aanbod van den direc teur den heer van Poelgeest, om gratis water te verstrekken. TER NEUZEN, 20 October 1914. Zaterdagmiddag maakten we een fietstochtje naar Selzaete. Van Sas van Gent tot aan de grens was het een druk heen-en-weer-loopen van tal van vluchtelingen. Zeer enkelen waagden het de grens te passeeren, doch de meesten durfden het blijkbaar nog niet aan. Het kanaal lag vol van vaartuigen. Heel anders zag het er in Selzaete uit. Er lagen enkele schepen, die de Nederland sche vlag voerden, geladen mét Suikerbieten. De fabriek, die we passeerden, lag echter nog stil. Langs de kanaalboorden en op het markt plein was het doodsch en eenzaam tal van huizen waren nog gesloten een groote tegenstelliug met de levendige drukte, die men er in gewone tijden opmerkt. De Duitsche posten, die we op straat en op de brug voorbijfietsen, lieten ons ongehin derd doorgaan. De soldaten doen blijkbaar hun best, om de vrees der Belgen te doen verdwijnen en hun tot terugkeer te bewegen. Het is gelukkig toch wat rustiger ge worden in onze stad. De laatste dagen komen niet veel vluchtelingen meer aan. Zondag middag kwam nog een stoet onze veste binnen, waarbij ook een klein gedeelte geïnterneerden waren. Er zijn thans vele personen, die trachten in hun dorp terug te komen. Vlissingen. In de richting van Gent ver trokken met de provinciale booten nogal tamelijk veel vluchtelingen, meest burgerlieden, die bij particulieren onderdak hadden gevonden. Naar Antwerpen wil echter nog niemand zich begeven. Van de 750 te Vlissingen vertoevende Belgische spoorbeambten wil niemand terug- keeren, daar, naar zij zeggen, het hun ver boden is om voor de Duitschers te werken. 250 armlastigen zijn gisteree via Middelburg naar Zierikzee overgebracht. (M. G.) Middelburg, Een eigenaardig staaltje hoe vluchtelingen hun zoekgeraakte familie soms vinden, was het volgende dezer dagen op liet inlichtingenkantoor in de Lange Delft. Iemand alhier verblijvende las op een foto in „Het Leven" hoe op een schutting in Rosendaal het adres van zijn familie stond vermeld. Geref. Kerken. Aangenomen naar Oosterbierum, F. Wiers- ma, te Veenwoudsterwal. Bedankt: voor Oldeboorn, W. Weener, te Oudega. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Wilnis, D. M. Boonstra, te Schoonhovente Barneveld, P. de Looze, te Waarden Geref. Gemeenten. Aangenomennaar Ridderkerk door A. Makkenzie van Bruirvisse. Wijlen de heer Den Boer te Tjamsweerd legateerde aan de Theol. school te Kampen de som van f5000,die aan Ds. Donner te Amersfoort, penningmeester der Theol. school, is toegezonden. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. De soep die niet kwam. Eon correspondent vertelt van hetgeen hij bij Dendermonde zag: 'I)e Belgen hebben zich overal in den dijk in»e<*raven. Onder bedekking van planken en° graszoden liggen de jongens in de tranchees uitgestrekt. Juist als wij bij de eerste tran- cliées aankomen, wordt er vreese ijk op den Duitscher gescholden er is namelijk bericht gekomen dat de keukens in het dorp G rem- bergen uit elkander geschoten zijn. Het was bekend geworden, dat een schitterende soep in voorbereiding was. Men was niet verwend, want den laatsten tijd had de proviandeermg te wenschen overgelaten, 's Morgens waren zeldzame vleeschsoorten voorbijgetrokken in aanlokkelijke prachtieder meende van verre den geur te kunnen opsnuiven, die m Grein-, bergen uit de ketels opsteeg. Om vier uur werden de emmers met de kostelijke vloeistol verwacht, langs den dijk en bij de verspreide batterijen. Maar om drie uur deed een gia- naatkartets alle keukens uiteenspringen, en het heerlijke nat vloog als een cascade tegen de muren' van de omliggende huizengil hadt liet verhaal moeten hooren van den estafette, die het terloops vertelt in een stroom van welsprekende, kleurrijke vloeken. Hoe kan ik den lezer een denkbeeld geven van de on beschrijfelijke woede, die de manschappen bezielt, als ten overvloede een weinig later de emmers met inmiddels koudgeworden aard appels aankomen, het eenig voedsel voor den avond? Van zulke factoren hangt de haat tusschen legers te velde af: vinniger dan voorheen werd op den Duitscher aan de over zijde gericht. Een brief van een soldaat die bij Antwerpen streed. De Meierijsclie Crt. ontving inzage van een brief door 'een Belgisch vrijwilliger aan zijn ouders, thans vertoevende te Eindhoven ge schreven Welbeminde Ouders 1 Ik ben in volle gevecht geweest tijdens deze laatste dagen en ben wonderbaar ontsnapt aan deze hel van vqur en schroot. Welke gruwelijke zaak zijn deze wreede moorderijen, overal vizoenen van slachting, verdelging en bloed Ik heb als schildwacht gedurende drie nachten het gedu.cht bombardement van Ant werpen bijgewoond. Het was een ijselijk treurspel, in de verte langs hier en Duffel donderden zonder ophou den de machtige Duitsche batterijen die stroomen vuur op de ongelukkige stad Ant werpen spuwden. Bij elke obus zag men een rookzuil gevolgd van een vlam, die heilloos den nacht verlichtte. Het was telkens een brand die zich verklaarde. Onze forten antwoordden moedig maar in dit artillerie-duel moesten de onzen verliezen, daar onze kanonnen van minder drhcht zijn, dan die der Duitschers Een voor een stortten o/ize forten in, door de obussen verpletterd, de inneming van Antwerpen werd nakend. Donderdag moesten wij naar ons fort- (van Stabroeck) terugtrekken om tegenstand te bieden aan den laatsten aanval, die niet meer dralen kon. Sedert dit oogenblik tot bij onze versnelde vlucht naar de Hollandsche grens heb ik geen oog meer gesloten. Vrijdag om 1 uur 's nachts lagen wij in onze loopgraven op het front van het fort, toen eensklaps de trompet het alarm blies, zij waren daarde mitrailleusen, de obusiers dé -kanonnen traden in werking en op een oogenblik donderde ons fort van alle zijden. Ik moet in volle waarheid bekennen dat het ons goed deed. Het was zoo lang reeds dat wij in voort- durenden angst en zenuwachtige spanning leefden dat zulks ons een verlichting scheen. Het was in den donkeren nacht een woe dende slag. Eensklaps de vijandelijke schutterij zich oogenblikkelijk in minderheid voelend zweeg. De Duitschers in de omliggende bosschen met hunne mitrailleusen en kleine kanonnen verscholen, verdwenen om hulp te zoeken. Het is op dit oogenblik dat onze comman dant, die met verschillende soldaten sneuvelde, niet willende dat het garnizoen onnoodig werd vermoord, het „redde wie zich kan" beval Het was tijd, nauwelijks een kwart uur daarna, langs gansch eenzame wegen ver trokken, zagen wij groote obussen als een hagel op de verschansingen vallen die wij zoo juist hadden verlaten, en een massa uhlanen langs alle kanten uitkomen. De vijandelijke mitrailleusen maaiden ge weldig in onze rangen. Ik en mijn kameraden hadden het geluk ons te laten vallen in een gracht, om daarna langs de bosschen te verdwijnen langs den kant van Santvliet. Daar hebben wij een menigte soldaten ont moet verward vluchtend naar de Hollandsche grens. De aftocht langs de Schelde en Vlaanderen was reeds afgesloten. Wij waren duseenood- zaakt geweest over de Hollandsche grens te treden, waar wij met den dood in het hart onze wapens hebben afgegeven. Na den nacht te Bergen op Zoom te hebben doorgebracht, heeft een speciale trein ons door het land vervoerd naar Assen, hoofdplaats der provincie Drente, waar wij moeten verblijven tot na den oorlog in de Wilhelmina kazerne. Er zijn hier ongeveer 3000 Belgische officieren en soldaten. Wij worden behandeld zooals de Hollandscne soldaten, maar gij begrijpt, lieve ouders dat dit leven van krijgsgevangene met aantrekke- '^Ik^zal mij moedig toonen met te denken aan al de ongelukkige» die op dit oogenblik lijden. Ik omhels U van harte, lieve ouders. ETIENNE. De Duitschers in België. BREDA, 19 October. (N. R. C.) Nederlan ders, heden per auto uit een dorp nabij Yperen gekomen, deelen mede, dat daar in de buurt een hevige slag aan den gang is van Fransche en Engelsche troepen tegen Duitsche infanterie. Vanuil de verschillende plaatsen in den omtrek welke door de Duitschers bezet zijn, komen van alle kanten Duitschers naar die richting. Vele gekwetsen moeten naar Gent gebracht zijn. PARIJS, 19 October. (Reuter). Volgens het officiëele communiqué van vanmiddag drie uur heeft het zware Duitsche geschut zonder resultaat het front Nieuwpoort—Vladsloo (ten Oosten van Dixmuiden) beschoten. De strijdkrachten der bondgenooten en met name het Belgische leger hebben niet alleen nieuwe aanvallen van de Duitschers afgeslagen, maar zijn zelfs doorgedrongen tot Roulers (Rousselaere, 20 K.M. ten Noord oosten van Yperen). Een Japansche kruiser op een mijn geloopen en gezonken. TOKIO, 19 October. (Reuter.; Volgens een ambtelijke mededeeling is de Japansche kruiser Takasjiko in de baai van Kiau-tsjou Zaterdag op een mijn geloopen en gezonken. Van de opvarenden zijn één officier en negen leden van de bemanning gered. De Takasjiko had op het oogenblik dat zij zonk 264 man aan boord. CORRESPONDENTIE. Door het uitermate lange wachten op sein- of telefoongelegenheid, ontvingen we heden geen allerlaatste berichten. Er zijn tegen woordig uren mede gemoeid voor men aan sluiting krijgt van hier met andere plaatsen. Voorm DAGEN Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 21 Oct. 2.29 2.49 22 3.10 3.31 23 3.52 4.15 24 4.39 5.6 25 5.34 6.7 26 6.46 7.30 27 8.18 9.6 Beleefd aanbevelend, NOORDSTRAAT 20, TER NEUZEN. TANDARTS, Brouwerijstraat 3 (Hoek Havenstraat), TerNeuzenj *s dagelijks te consulteeren van 9 12 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Oct. Josephus Johannis de Bakker, oud 33 j., jm. en Maria Augusta Daelman, oud 24 j., jd. Geboorten. Cornelia Jaeoba d. v. Abraham Casteleijn en van Cornelia Pieternella Bal. 17 Oct. Cornelia Maria, d. v. Willem van Aalst en van Joh'anna van Teijlingeu. Overlijden, il Oct. Maria Mathilda Waumans, oud 46 j., echtg. van Emiel Lodewijk Lambrechts. 12 Oct. Joanna Elisabeth Dooms, oud 52 j., echtg. van .Iannis Pieter Eokke de Goede. 13 Oct. Jef Doleslagers, oud 2 m., z. van Frans en van Udulla Ambaks 17 Oct. Pieter van den Berge oud80j., weduwn. van Pieternella Hollestelle. Martinus Oppe, oud 4 j., z. van Jan en van Geertrui Riekwel. ROTTERDAM, 19 Oct. 1914. Tarwe f 12,50; Rogge f 11,— Winter- en Zomer- gerst f 12,- a f 13,— Chevalier-gerst f 12,75 a f 13,25; Haver f 10,75 a f 11,25 per 100 kilo. Witte Boonen f 14,50 a f 16,50; Bruine Boonen f 12,— a f 14,— groene Kookerwten f 10,— a f 12,— Voedersoorten f9,50 a f 10,— per hectol.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3