die niet op mijn haastige vragen antwoorden. Aan het andere uiteinde van de straat treft een granaat de tramremife en gooit een regen van groote klinkers en een wolk van puin omhoog. Het kabaal is langzamerhand sterker geworden op zijn minst zijn twee batterijen nu bezig, de schoten komen nu ook uit de richting van Boom. Later, als ik in den kelder zit, hoor ik de schoten op grooteren afstand knallenik ver onderstel, dat telkens gedurende zekeren tijd onder bepaalde helling gevuurd wordt. Later op dein avond wordt de helling gewijzigd, en de rayon vergroot. Zoo werkt men de stad methodisch af. Gedurende een uur hebben wij niets meer je lijden. Hier en daar komen mannen, die ik nog niet gezien had, uit de ramen kijken men ziet geen enkele vrouw zenuwen zijn ook wel op een zware proef gesteld. In den avond ga ik nog eens op versch brood uit. Op straat zie ik alweer van die militairen, die daar niets te doen hebben. Als ik hen vraag, wat zij weten van het slagveld, geven zij ontwijkende antwoorden, en zij maken niet den indruk, alsof zij van plan zijn, er weer heen te gaan. Wat beteekent dat alles toch Het huis van den apotheker in de Arendstraat is met groote liclitontwikkellng uitgebrandlangs de kroonlijst is de vlam naar het volgende perceel No. 56 overgegaan en de bovenste verdieping begint al te branden. Gelukkig zijn er nog heel wat huizen tusschen dit en'het door mij bewoonde. Opeens weer een gefluit dichtbijik werp me in een deuropening achter een arduinen post, maar het was niet noodigde bom is wel dichtbij, maar in een andere straat ont ploft later blijkt, dat de pastorie getroffen is, die dan ook weldra in vlammen opgaat. Overal in de stad is brand. Boven de huizen hangt een dichte rook, die een spookachtig rossig licht omlaag werpt, In alle richtingen een rood schijnsel, dat laag blijft hangen soms even hier en daar een vuurtong, die in den nacht omhooggeworpen wordt. Later in den nacht een helwitte schijn. Het zijn de petroleumtanks, door de overheid in de Schelde geleegd, en waarin de overblijfselen in brand gestoken zijn. Mijn nachtrust wordt slechts zelden onder broken soms een zware ontploffing in onze buurt. Als ik daardoor wakker schrik, hoor ik het ononderbroken en ondragelijk geknal vau in andere wijken barstende projectielen door den nacht. En als ik aandachtig luister, daarachter een zacht geloei van vlammende gebouwen. In het veroverde Antwerpen. Ik heb, zoo meldt een correspondent van de Telegraaf d.d. 12 October een bezoek aan Antwerpen gebracht. Wat de vernieling van het bombardement betreft het volgende Van de Schoenmarkt is de rechterzijde ge heel vernield en op de Place Verte, het café Royal en het hotel de l'Europe. De huizen in de Van Breestraat op den hoek van de Volks- en Geuzenstraat, hebben hetzelfde lot ondergaan. In de Brederodestraat en Paleisstraat liggen eenige huizen in puin, evenals het klooster en een huis in de St. Josephstraat. Verder zijn vernield, drie huizen in de Hertoginne- straat, twee in de Breidelstraat, te Berchem, het weeshuis voor meisjes, negen huizen in de Lambertstraat, hoek Mechelsche steenweg, en in de Groote Handstraat een school en drie huizen. Te Cogelslei zijn veel huizen gebombardeerd. Te Borgerhout hebben vooral geleden de Fonteinstraat, de Beukestraat en de Ilooge- weg. Het Zuidkwartier is bijna geheel ver woest. In tegenspraak met vroegere berichten, zij gemeld, dat op de Nationale Bank, het Paleis van Justitie, het Centraal Station en den Dierentuin, geen bommen zijn gevallen. Totaal zijn een paar honderd huizen totaal vernield. De toestand in de stad is kalm. Veel menschen keeren reeds terug en eenige zaken zijn weer geopend. Verhalen uit Antwerpen. Teruggekeerde reizigers verhalen, dat, terwijl Donderdag het binnenkomen en verlaten van Antwerpen slechts van 4 tot 6 uur des morgens en des avonds toegestaan werd, deze bepaling nu is opgeheven. Er zijn meer café's geopend, benevens enkele winkels. Zaterdag was weer voor het eerst versch brood verkrijgbaar ge steld. Melk was evenwel nog niet te koop. De trams rijden nog niet. De waterleiding is op vele plaatsen hersteld. Zaterdagmorgen werd een vleeschhouwerij door Duitsche ma trozen opengebroken, doch het vleesch dat zich daarin bevond, was reeds bedorven, Op straat was het nog zeer stil. De Duit sche bezetting gedroeg zich goed en wisselde groeten met de voorbijgangers. Op de hoeken van vele straten zijn mitrailleurs opgesteld, terwijl bij de middenstatie op de Keizerlei veldgeschut achter zandbarrikaden opgemerkt was. Er bevonden zich nog niet veel vluchtelingen op den terugweg naar Antwerpen. Een Ne derlander, die per rijwiel naar Antwerpen reed om de schade op te nemen, was er ge tuige van, dat zijn metgezel, eveneens een Nederlander, door een Duitsch soldaat van zijn rijwiel werd beroofd. Men wilde ook het zijne afnemen. Hij protesteerde evenwel, ook toen men hem een bon tot betaling aanbood. Een luitenant, tot wien onze zegsman zich wendde, liet hem vrij uitgaan en berispte zijn ondergeschikten. Andere soortgelijke gevallen, die denzelfden afloop hadden, geven den indruk, dat een gepast flink optreden in geval van nood en een tijdige indiening van gerechtvaardigde klachten veel tot handhaving van goede rechts toestanden kunnen bijdragen. Een Nederlan der, te Kiel woonachtig, vond zijn huis open gebroken en de bedden beslapen, doch niets vernield. De Duitsche soldaten, die een onder dak hadden gezocht en hun voedsel in de woning hadden toebereid, lieten zelfs een groot petroleumstel bij hem achter. Van Maandag af zal hier een blad ver schijnen onder den titelAntwerpsche Tijdin gen. Het gemeentebestuur en de Duitsche Kommandantur hebben er het toezicht over. Alle Duitsche, Fransclie, Engelsche, Neder- landsche en andere berichten zullen er in opgenomen worden, zonder eenige censuur. De redactie staat onder leiding van het ge meenteraadslid mr. Karei Weyler. Het blad wordt gedrukt op de persen van de Gazet van Antwerpen. De toestand blijft geruststellend. De paniek onder de vluchtelingen aan de grenzen is on gemotiveerd. De Nederlandsche consul-gene raal is eveneens zeer optimistisch. Ik kan niet anders raden aan al wie hier nuttig werk kan verrichten, gerust terug te keeren. Alle stads- en staatsambtenaren, onderwijzers en onderwijzeressen, die een strenge straf willen ontloopen, dienen zich te haasten op hun post terug te zijn. Ik verneem dat de welmeenende burgers, die de lieden aan de grens gerust gaan stellen, vaak slecht onthaald worden. Het is pure onzin. Alles is hier volkomen kalm. Antwerpen herleeft. Toen ik Zondagmorgen aldus leest men in de N. R. Crt. gewekt werd door het geschel van een Duitsch muziekkorps en van uit mijn slaapkamer een blik wierp op de Groenplaats, bleek dit duidelijk. Het zonnetje speelde tusschen de bladeren der boomen. De stafmuziek der Duitsche mariniers gaf voor het hotel een matmée(het is heden de herinneringsdag van den slag bij Leipzig) en op de Groenplaats wemelde het van Antwerpenaren, die met hun Zondagspak aan en lachende gezichten een feestelijken indruk maakte. Uur bij uur ziet men de drukte toenemen. Heden waren er wel tienmaal zooveel winkels weer geopend als gisteren en dat gaat zoo gemoedelijk en kalm, alsof Antwerpen als Belgische stad ingeslapen was en als een Duitsche garnizoensplaats ontwaakt. Bij de banketbakkers en in de lunchrooms staan kranige luitenants hun gebakje te verorberen en kijken naar Vlaamsche schoonen, die weder gepoederd en gefriseerd door de straten wan delen. Alleen de verbrande huizen hier en daar herinneren eraan, dat Antwerpen be legerd geworden is. Van hedenmorgen af hoort men de bellen der electrische trams weder door de straten. De lijnen 1, 3 en 5 hebben den dienst hervat. De andere volgen morgen of overmorgen. Aan de gasfabriek werken thans 300 man. Anders waren er 1200. Met de waterleiding zal het wel langer duren. Het buizennet is geheel gaaf gebleven, maar de pompiurichtin- gen te Waelhem zijn zwaar beschadigd, zoodat geen voldoende druk kan verkregen worden. Men moet zich dus te Antwerpen met pompen behelpen, die echter, omdat Antwerpen een oude stad is, in bijna ieder huis aangetroffen worden. Voedsel is er ruim voldoende. En de prijzen zijn op het oogenblik lager dan voor het beleg. Brood, ook heerlijk witte brood, is verkrijgbaar tegen 13 a 14 ets. per K G. Boter kost 3 fr. per K.G. Melk 10 ets. per L. Ook vleesch is goedkooper dan anders. Alleen is er gebrek aan petroleum, die 227s ets. per L. kost en deze zal nog veel duurder worden. Op het hoofdbureau van politie vernam ik, dat bijna geen enkele onordelijkheid sinds de komst der Duitschers voorgekomen is. Slechts twee gevallen van ruw optreden der Duit schers vernam ik. Het kan niet anders gezegd worden de Duitschers gedragen zich correct en, naar ik van menschen, die uit Brussel kwamen, verneem, treedt men daar oneindig veel strenger op. Aan het verbodsuur om na 8 uur op straat te loopen, wordt niet streng de hand gehouden. Winkels en café's moeten om 7 uur worden gesloten. Werklieden zijn door het gemeentebestuur van Antwerpen aangenomen, om de puin- hoopen op te ruimen. Het Duitsche bestuur laat aan het gemeentebestuur geheel de vrije hand in het bestieren der stad. Baron von Bodenhausen is thans gouverneur van Ant werpen en omtrek. Von Hüne, de Duitsche generaal der infanterie, is commandant van de stad. Majoor Schwabe is de bevelhebber der politie. Ik bezocht heden verschillende hospitalen. Het Belgische Roode Kruis zorgt alleen voor de Belgische en Engelsche gekwetsten. In de zalen van den Dierentuin, welke tot hos pitaal ingericht zijn, liggen er 125. In het gebouw der Predikheeren thans een kleine 50. Dit zijn meest ernstige gekwetsten. De andere waren voor den val van Antwerpen naar Ostende overgebracht. In de militaire hospi talen liggen alleen Duitsche gekwetsten. Het aantal is niet te bepalen en wordt geheim gehouden. De meesten gaan zoo spoedig mogelijk naar hun vaderland terug. De af- deeling Antwerpen van het Belgische Roode Kruis zorgt ook voor de vluchtelingen, die geen onderkomen meer hebben. Heden werd aan hen 10,000 K.G. brood uit gereikt. Binnen eenige dagen zullen er te Antwerpen een of meer Vlaamsche couranten verschijnen. In het hotel Weber is een kranten-kiosk ge plaatst, waar de Düsseldorfer Zeitung ver kocht wordt. Het nieuws daarin is één da» oud. Behalve de treinen van Merxem naar Holland rijden er nog geene. Zaterdag zijn er twee militaire treinen uit Brussel naar Antwerpen vertrokken, maar deze zijn niet aangekomen, omdat de spoorweg nog niet in orde was. Van het Belgisch staatsspoorweg-personeel hebben er zich een 150 man aangemeld, om weder te werken. De spoorlijnen om Antwer pen zijn echter voor het grootste gedeelte beschadigd. Men is druk bezig het net te lierstèllen. De post voor binnen de stad zal, naar de Duitsche gouverneur mededeelde, Donderdag of Vrijdag weder bestellen Enkele bijpost kantoren zijn ingericht voor de Duitsche veld post, die uitstekend werkt. Met een Duitschen officier ben ik langs de forten van den binnensten gordel gereden. Ze zijn niet erg beschadigd. Voor de forten Rille en Liefkenshoek |waren door de Belgen versperringen aangebracht. Deze zijn 's nachts met dynamiet vernietigd. Zooals men weet, bestaat de bezetting van Antwerpen uit Duit sche mariniers. Ongeveer de helft is Zondag morgen vertrokken in de richting Oostende om dat te bezetten. Zaterdagnacht zijn er in de militaire hospi talen talrijke Duitsche gekwetsten binnenge bracht. Volgens een staf-officier moet er tusschen Oostende en leperen op het oogen blik hevig gevochten worden. Een Ameri- kaansche journalist die van Gent kwam ver telde mij dat er ook te Gent vele gekwetsten worden binnengebracht. Het moet vaststaan dat er in die richting een hevige slag aan den gang isi Zondagmorgen werd voor het eerst in de O. L. Vrouwe Kerk, de kathedraal van Ant-, werpen, een mis gehouden voor de Duitsche soldaten. De mis werd opgedragen door een Duitschen aalmoezenier, geassisteerd door matrozen els misdienaren. Het muziekkorps der marine gaf daarbij toepasselijke muziek. Na afloop hield de Duitsche priester een pre dikatie dit was de eenige maal dat ik de Duitschers in Antwerpen zich hoorden ver- hoovaardigden over hunne overwinning. De priester dankte God, Die hun de zege gegeven had. De enkele burgers die ook in de kerk aanwezig waren en toevallig Duitsch verston den, verwijderden zich met tranen in de oogen. In hun kerk was thans een priester van hun eigen godsdienst bezig, te roemen over den val van Antwerpen. Het trof mij dat ik nog slechts enkele weken geleden een priester in dezelfde kerk God had hooren smeeken om het Belgische vaderland te bewaren. Ik heb gisteren bericht, dat naar ik vernam, advocaat Franck niet is benoemd tot burge meester van Antwerpen hij is voorzitter van de commissie van bijstand bij het bestuurder gemeente en treedt op als plaatsvervanger van burgemeester de Vos, die ongesteld is. Het gevecht in de Noordzee. De kruiser Undaunted, die een werkzaam aandeel heeft gehad in de vernieling van vier Duitsche torpedojagers in de Noordzee, is een van de allernieuwste pantserdekkruisers en een zustetschip van de Arethusa, die bij Hel goland heeft gevochten. Deze kruisers hebben een waterverplaatsing van 3600 ton en loopen 29 mijl.- Hun wapening bestaat uit 2 kanonnen van 15.2 c.M. en 6 van 10.2 c.M. Zij hebben turbine-maehines met 37,000 Pk. vermogen. Hun groote snelheid maakt hen zoo geschikt om als „leiders" van de flotieljes torpedo-jagers dienst te doen. De Lance, Lennox. Legion en Loyal, die de Undaunted vergezelden, be hoorden ook tot de nieuwste klasse van torpedo-jagers die in 1913 op stapel waren gezet. Zij hebben een waterverplaatsing van 950 ton, een snelheid van 3132 mijl en 3 kanonnen van 10.2 c.M. Evenals de kruisers van de Undaunted-klasse worden zij met olie gestookt en hebben zij turbine-machines (25,000 P.K.). De Lance had ook voor Hel goland meegevochten. Het Nieuws van den Dag verneemt uit IJmuiden De bemanning van de Eemstroom deelt mede dat zij in den slag 1 Duitsche torpedo- boot(jager zag zinken, twee stonden in brand, 1 vluchtte. Zoo juist, te middernacht, zijn hier twee stoomtreilers binnengekomen, de Nelly Gesina en de Catharina. De opvarenden, nog vol van het gebeurde, doen mij een levendig verhaal. Hedenmiddag half 4 lagen zij stil te visschen, de wacht aan dek, de overigen beneden Plotseling waren zij midden in een zwaar gevecht. Er werd hevig geschoten. Alle kwamen aan dek en zagen zich omringd door een aantal oorlogsschepen, blijkbaar Engelsche en Duitsche. Zij telden er stellig 15. De granaten vlogen in iedere richting, zoodat zij in groote angst verkeerden, niet wetende waarheen te koersen. Het gevaar was niet denkbeeldig, want op de Nelly Gesina werd de lijn van een der vischballen stuk geschoten. De afstand was zoo gering, dat men op sommige schepen torpedovernielers blijk baar, want het waren vierpijpers de matro zen aan de stukken kon zien staan. Een kleinere boot stoof met groote snelheid vlak langs de Nelly Gesina heen en aan alle kanten werden de beide treilers omzwermd door vreemde schepen. Daar men begrijpelijk op lijfsbehoud was bedacht, werd het verloop van het gevecht niet geheel gevolgd, maar toen de treilers op de vlucht gingen, zag de bemanning toch duidelijk twee oorlogsvaar tuigen in brand staan en een ander zinken. Ook zag men duidelijk verschillende onder zeeërs opduiken. Op Verschillende plaatsen werden groote waterzuilen opgespoten. Een granaat viel zoo dicht bij de Catharina, dat het water haar boord overspatte. De opvarenden hadden in grooten angst gezeten en zij waren gelukkig toen zij eindelijk uit het gedrang en buiten het bereik van de kogels waren. Gevechten in België Naar verluidt hebben er Zaterdag en Zondag gevechten tusschen Duitsche en Fransche troepen plaats gehad bij de plaatsen Zarren, Ave Capelle en Veurne-Ambacht. De Duit schers hebben Kortrijk en Yperen verlaten. Zondagmorgen hebben vele Duitsche troepen haastig Brugge verlaten en trokken mot hun geschut in de richting van de Fransche grenzen. De Duitschers in België. BERLIJN, 17 October. (Wolff.) Uit het groote hoofdkwartier Te Brugge en Oostende is veel oorlogs materiaal buit gemaakt, o.m. een groot aantal geweren met schietvoorraad, benevens 200 bruikbare locomotieven. De Duitschers in Frankrijk. PARIJS, 17 October. (Reuter.) Het offi- cieele communiqué luidt In België zijn de Duitsche troepen, die West-Vlaanderen bezetten niet voorbij de lijn Oostende—ThourontRousselaire (Roulers)— Menin gekomen. Hun hoofdmacht staat tegenover onzen linkervleugel. In de streek om Yperen is geen wijziging gekomen in den staat van zaken. Op den rechteroever van de Lys hebben de bondgenooten Fleurbaix bezet, alsook de omstreken van Armentières. In de buurt van Atrecht en in die van St. Mihiel zijn wij voortgegaan met ecnig terrein te winnen. De Duitschers in België en Frankrijk. PARIJS, 18 October. (Reuter). In België heeft het Belgische leger verscheidene aan vallen, die de Duitschers op de overgangs plaatsen over de User (rivier ten Z. van Veurne (Furnes), die in Frankrijk ontspringt) deden, afgeslagen. Op onzen linkervleugel ten N. van het kanaal van La Bassée hebben de bondge nooten het front Ginvenchy—Fromelles bezet en Armentières hernomen. Ten N. van Atrecht is de dag van gisteren gekenmerkt geweest door een aanmerkelijken vooruitgang van onzen kant. Husschen Atrecht en de Oise zijn wij op sommige punten eenigszins gevor derd. LONDEN, 18 Oct. (Reuter.) Het Engelsche Persbureau deelt mede, dat de Engelsche troepen goede vorderingen gemaakt hebben. Bij de vijandelijkheden van de laatste dagen in het Noorderdepartement hebben de bond genooten den vijand meer dan 50 K.M. terug gedreven. Hat ongeval met de Noordam. De Noordam van de IIolland-Amerika-lijn is Vrijdag op weg naar Rotterdam op een mijn gestooten en thans binnengekomen. Van Falmouth naar Rotterdam koers zettend, werd het stoomschip in Duins aangehouden door een Engelsch marine-vaartuig. Twee officieren kwamen aan boord van de Noordam. Zij stelden vast, dat de uitklaring in orde was, en gaven toen vergunning om door te varen. Op de vraag van kapitein Krol, welke de veiligste route naar Hoek van Holland was, teekende een der Engelsche officieren, op verzoek van den heer Krol, op de zeekaart de Noordelijke grens van het mijnenveld aan. Hij maakte daarbij de opmerking, dat, als de Noordam ten Noorden van deze grens bleef, het schip veilig naar den Hoek kon varen. De gezagvoerder volgde die aanwijzing stip- telijk op, doch ongeveer 6 mijlen Noordelijk van de limiet stoomende, stiet de Noordam plotseling op een mijn. Het was toen kwartier vóór twaalf voormiddags. Het schip kreeg een zeer hevigen schok de passagiers schrikten geweldig op en dachten in de eerste oogen- blikken, dat de Noordam er geweest was. Na cle ontploffing en den schok bleek evenwel weldra, dat, ofschoon de schade, aan het schip toegebracht, zeer belangrijk is, het met het ongeval bijzonder goed was afgeloopen. Noch een van de bemanning, noch een van de passagiers had eenig letsel bekomen. Al dadelijk werd vastgesteld, dat de stoom- stuurmachine, het stuurgerei en het roer totaal vernield waren. Het roer hangt nu dwars achter het schip. Het duikeronderzoek rapporteerde ernstige schade onder water. De gezagvoerder liet onmiddellijk na het ongeval alle ruimen peilen. Daaruit bleek, dat alleen de achterpiek van het schip was volgeloopenal de overige ruimen hadden geen water gemaakt. Het achterpromenade-dek is opgezetde lieren en stutten zijn gebroken. Vorder is aan het schip op verschillende plaatsen lichte

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2