Kerk en School. Dit Stad en Provincie. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. ^oen 's morgens om negen uur een Taube weer twee bommen had geworpen, een in de na bijheid van de loodsen van de vliegtuigen en een bij het hospitaal. Deze laatste veroor zaakte brand in een brouwerij. Het vliegtuig werd lievig beschoten door de Belgische ka nonnen. doch de afstand was te groot. Een groote Belgische troepenmacht was de stad binnengetrokken, doch begon tegen den middag weer af te trekken, In de verte was kanonvuur hoorbaar. In de straten bewoog zich een dichte menigte vluchtelingen uit na burige gemeenten en ook de mindere stand van de bevolking der stad zelve verdrong zich daar, voornamelijk voor de gebouwen, waar passen om het 'land te verlaten werden uit- gereikt. Duzenden menschen stonden op den strandboulevard naar zee te kijken, alsof van daar hulp zou opdagen. Om twee uur s middags werd tot algemeene ontsteltenis kennis gegeven dat vandaaggeen booten meer naar Engeland zouden vertiekken. Bij [het station stond het vol menschen, die luidruchtig doende waren om middelen te zoeken, teneinde weg te komen. Bijna alle welgestelden hadden de stad reeds op de een of andere wijze verlaten. De strandboulevard, gewoonlijk zoo druk en bedrijvig, zelfs in dezen tijd van het jaar, was inmiddels nagenoeg verlaten; alleen groepjes armelijk gekleede menschen stonden er met pak en zak bijeen. Zij schenen alle hoop om het land uit te komen, te hebben opgegeven. Sommigen schreiden, doch de meesten bleven onverstoorbaar kalm. Het was een jammerlijk gezicht, de stroomen gewonde en verbonden soldaten door de straten te zien strompelen, sommigen op krukken, anderen elkaar voorthelpend naar de booten van het Roode Kruis, die op hen lagen te wachten. Alle beschikbare booten waren blijkbaar bestemd om hen te vervoeren en dat was de reden, waarom de passagiersdiensten waren geschorst. Alle winkels hadden de luiken voor de ramen gedaan en toen ik er 's middags om halftwee eindelijk in slaagde er een te vinden waar burgerschoenen' te koop waren voor ge- pasporteerde soldaten, kon de winkelierster bijna niet spreken door haar tranen. De trieste toestand waarin de stad thans ver keerde, deed zich nog sterker gevoelen dooi de tegenstelling met het luchthartige aanzien dat Ostende in gewone tijden heeft en met de militaire bedrijvigheid van een paar dagen geleden, 't Was nu algemeen bekend dat, de regeering naar Havre was vertrokken. Een dozijn Engelsche dagbladcorrespontenteu en fotografen zijn gevangen gemaakt, doch ge lukkig had ik een paar dagen geleden de voorzorg genomen mij een liets aan te schaffen, wat mij het onplezierige van een moeilijken aftocht over zee heeft bespaard. Den afgeloopen nacht heb ik met een klein gezelschap kooplieden uit Ostende op de kale banken van een lokaal in oen kloosterschool te Sluis geslapen. Voor elk een deken was al wat de goede monniken ons konden geven, want wij behoorden tot de laatstaangekomenen. Het schoollokaal was dien dag voor een Engel sche les gebruikt, en op 't bord stond met krijt geschreven„A friend in need is a friend indeed." De laatste anderhalf uur van onzen tocht waren we tot op den huid toe nat ge worden door een dichte mist, en duizenden zijn in den ellendigsten toestand de grens overgetrokken. Er waren tal van kleine kinderen die op den arm werden gedragen en heel wat aardige meisjes van Oostende en Blankenberge zag men door den modder sjouwen met haar kokette schoentjes en kousen. Wanneer de krachten haar begaven, werden ze weer aangespoord door het geboem van de kanonnen uit 't Zuiden. In Sluis heb ik menschen ontmoet, behoo- rende tot de gezeten burgers van Oostende, hotel-eigenaren, winkeliers, rustende dokters, advocaten enz., die nu haast geen cent meer op zak hadden en erg blij waren dat ze nog 15 cent voor een kop koffie konden betalen en den op die manier veroverden stoel mochten behouden om er den nacht of) door te brengen. Engeland en Zwitserland. BERLIJN, 14 Oct. Zwitsersche bladen deelen mede, dat de Engelsche invoer naar Zwitserland over Rotterdam tot nader order is opgegeven, doordat de Engelsche overheid verbiedt Engelsche goederen, welke voor Zwitserland zijn bestemd, naar Rotterdam te verschepen, daar anders Duitsclie spoorwegen van het vervoer voordeel zouden hebben. Dat dit verbod voor den invoer van grond stoffen in het neutrale land ingrijpende ge volgen heeft, zoo wordt opgemerkt, behoeft niet nader in het licht te worden gesteld. De weg over Genua, die alleen nog open blijft, is in het bizonder voor kleinere zendingen niet zeer voordeelig, omdat hij veel te duur en veel te lang is en de zeevracht vooruit moet worden betaald. Verscheidene Zwitsersche importeurs hebben bij den Bondsraad en bij 't Engelsche gezant schap te Bern reeds stappen gedaan om de maatregelen, die het verkeer bemoeilijken, zoo mogelijk weder op te heffen. lossen thans om later weder in te laden, geeft aan velen werk. Geref. Kerken. Beroepen te Maasdijk J. H. Broek Roelofs te Schildwolde. Aangenomennaar GorinchemJ. Mulder te Broek-op-Langendijk naar Moerdijk N. II. Basoski, cand. aldaar. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar Hoogeveen D Plantinga te Rouveen. Bedanktvoor RetranchomentJ. van Beek te Waterlandkerkje. TER NEUZEN, 16 October 1914. Het lossen van booten met kolen voor Gent bestemd, aan de loskaden alhier, brengt heel wat drukte doch ook verdiensten mede. Het De treinen van hier naar Mechelen rijden weder tot St. Nicolaas. De aanleg van onze Zeeuwsch-Vlaamsche tram ondervindt vertraging doordat voor de rails die uit Luik moeten aankomen, de goed keuring noodig is van de Duitsehe legerhoofden Dinsdagavond konden vele vluchtelingen die hier aangekomen waren niet meer verder vervoerd worden. Gevolg was dat in de Ned. IIerv. en Geref kerken een aantal werd onder gebracht. Ook de opgeslagen tent van Janvier werd daarvoor in gebruik genomen, benevens de II. B. School. Ten slotte waren allen weer onder dak gebracht. Ook Woensdag en giste ren hield de toevoer van hen nog niet op. Meest arme menschen kwamen toen aan, die aan de Prov. boot in een opgeslagen tent brood kregen. Gisteren ging de boot Stad Zierikzee nog vol geladen met Belgische ca- valeriepaarden, die over de grens gekomen waren, van hier. Heden gingen van hier sommigen weder probeeren de dorpen over de grens te be reiken. Axel. Dinsdag zijn hier een 1000 tal vluch telingen per trein verder Zeeland ingetrokken, ook de volgende dagen vertrokken er nog. De toevloed was echter ook te groot voor ons stedeke. Het gebouw op het concoursteriein is voor het Roode Kruis ingericht. De con sistorie van de Geref. Kerk (A) voor lijders aan besmettelijke ziekten. Koewacht. Maandagmorgen kwamen op het Belgisch gedeelte dezer gemeente 14 uhlanen met een officier. Zoodra zij de Nederlandsche vlag bemerkten, vertrokken zij in de richting van Moorbeke. In den namiddag kwam eene afdeeling Duitsehe wielrijders. Drie er van met een officier kwamen naar de Nederlandsche grens. De sergeant van de wacht trad naar voren De Duitsehe officier salueerde voor de Nederlandsche vlag en gaf zijn wapenbroe der cfe hand. Beiden onderhielden zich een tijdje, terwijl de minderen spraken tegen de Belgische kinderen. Door de Belgische grensbewoners werden nog twee karren vol geweren, sabels, patronen, patroontasscheu, uniformen enz. aangebracht, die door de soldaten in hun vlucht waren weggeworpen. Dinsdag werden nog twee Belgische soldaten geïnterneerd, die zich in een bosch verborgen hadden gehouden. Dinsdag zijn verschillende vluchtelingen uit Antwerpen en Zele naar hunne haardsteden teruggekeerd. De burgemeester van Zele had aan het gemeentehuis een circulaire laten aanplakken waarin hij zijne ingezetenen drin gend verzocht naar hun woonplaats terug te keeren. Tern. Crt. Vlissingen. Honderden balen erwten en rijst zijn hier aangekomen van regeeringswege voor de vluchtelingen. De soldaten koken voor hen. Een boot zou van hier naar Antwerpen vertrekken zijn, doch er waren maar 70 per sonen die meewilden, zoodat de boot niet voer Gisterenmorgen zijn hier 8000 nieuwe vluchtelingen aangekomen. De mailboot heeft levensmiddelen van de Engelsche regeering aangebracht voor vluchtelingen in Z. Vlaan deren. De lichter Tristan uit Rotterdam ligt hier met 2000 vluchtelingen aan boord. Hier is het aantal vluchtelingen dat aankomt zóó groot, dat velen op de stoepen vernachten moesten. Vlissingen, 14 October. De stroom van vluchtelingen hierheen houdt nog maar steeds aan. Hun aantal beloopt sedert gisteren weer verscheidene duizenden. Zij komen thans hoofdzakelijk van de Belgische kustplaatsen en worden op alle mogelijke vaartuigen hier heen vervoerd, als vischbommen hoogaarsen, enz. Waar al deze duizenden vluchtelingen hedennacht worden ondergebracht is nog niet bekend, want hier is alles tjokvol. De be volking is als het ware verdubbeld. Aardenburg. Het aantal vluchtelingen alhier is ontzettend groot. De Duitschers zijn te Maldeghem, ze hebben de brug bij Stroobrugge aan de Ned. grens bezet. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In ons land zijn 300.000 Belgische vluchte lingen. In Zeeland alleen zijn er 75,000 en in Rotterdam 20,000. In Engeland vertoeven 100,000 Belgische vluchtelingen. Belgische vluchtelingen. Men meldt uit Breda Hier ter stede zijn heden onder voorzitter schap van enkele Belgische notabelen ver gaderingen gehouden van vluchtelingen uit Antwerpen en buitengemeenten. In deze vergaderingen is meegedeeld, dat er een co mité is samengesteld door bewoners van Antwerpen, hetwelk, ondersteund door sub- comité's uit de buitengemeenten, de belangen van de vluchtelingen zal behartigen. Getracht zal worden, centralisatie en eenheid te ver krijgen in de pogingen, zich eenige zekerheid te verschaffen aangaande de houding van de Duitsehe autoriteiten te Antwerpen, ten op zichte van terugkeerende vluchtelingen. Het comité zal tot het verschaffen van inlichtingen eiken dag zitting houden, samenwerken met het Nederlandsche Comité voor Belgische vluchtelingen en zich doen vertegenwoordigen op een morgen te Rozendaal te houden ver gadering van verschillende Belgische autori teiten. Waarschijnlijk zal worden getracht, vrijge leide te verkrijgen voor een deputatie naar Antwerpen, die met den Duitschen gouverneur zal onderhandelen, inlichtingen inwinnen om trent de jniste voorwaarden, waarop Ant werpen is overgegeven, en zich een beeld zal trachten te vormen van den huidigen toestand. Ter vergadering bleek, dat liet wantrouwen tegen het Duitsehe bestuur nog zeer groot was en men er niet aan dacht, zonder pffi- ciëele inlichtingen of waarborgen terug te keeren. Verscheidene aanwezigen vertelden staaltjes van het optreden der Duitschers tegen mannen van 18 tot 40 jaar, die tot allerlei werk zouden worden geprest, en met alge meene stemmen werd besloten, de terugreis niet te aanvaarden, voordat het resultaat van de bemoeiingen der comité's bekend zou zijn. Aan het begin van elke vergadering werd onder levendige toejuichingen warme dank betuigd aan Nederland's regeering en volk, die aan de Belgen een onvergetelijke ontvangst bereidden. Tevens werd besloten, telegrammen van hulde aan II. M. de Koningin te zenden. N. R. Crt. Jeffries, de correspondent van de Daily Mail, schrijft over de ontvangst van de Belgische vluchtelingen in Nederland „De vriencelijkheid van de Hollanders voor die arme lieden gaat alle begrip te boven. De Nederlandsche soldaten droegen zuigelingen en moederden over de kinderen en gaven hun te drinken en openden al hun kostelijke zinde lijke kerken en openbare gebouwen en huizen voor de arme, havelooze menigte. Het station te Rozendaal ligt met een dikken laag vuil en overblijfselen van voedsel en lompen daar is alles ellende maar de Ilollandsche vriende lijkheid verheldert alles. Ieder Hollander schijnt nu de goedhartigheid van een vrouw aan de hulpvaardige sterkte van twee mannen te paren." Door de politie te Utrecht zijn twee Belgen ter beschikking van de militaire auto riteiten gesteld, die als geïnterneerden hadden weten te ontsnappen. Waar koning Albert zich scheren liet. De heer Frans Verschoren, taalmeester te Lier, maakte Dinsdag den overtocht naar Engeland en vervoegde zich aan het bureau van de Daily News. Gedurende de laatste twee maanden hadden hij en zijn gezin en zijn vrienden in voort- durenden vrees verkeerd voor Zeppelins, vlieg machines, bommen en een in 't land gevallen leger. In 't begin der vorige week, zoo vertelt hij, viel de eerste Duitsehe granaat in Lier. Wij hoorden het gebulder van de kanonnen naderbij komen en wij wisten, dat de shrapnells niet lang zouden uitblijven. Ik heb de eerste zien komen. Hij kwam van een afstand van meer dan 7 kilometers. Voordat hij viel zag ik zgn weg door de lucht duidelijk geteekend. De ontploffing was ontzettend en terwijl ik met een vriend er over stond te praten, kwam een boer met uitgestrekte armen op ons toe- loopen, roepende „Ik ben dood Ik ben dood 1 Ik ben doodNiet zonder moeite slaagde ik er in hem te overtuigen, dat zijn geroep een beetje voorbarig was. Een tweede en een derde granaat volgde, de laatstgenoemde viel op het hospitaal en doode 7 soldaten en 2 vrouwen. Oniniddelliik daarop kwam een andere granaat, die bijna dezelfde lijn volgde in de buurt van 't Roode Kruis-gebouw neer en doodde een moeder met twee kinderen op den weg. 't Werd mij daar te warm, ik snelde naar huis, pakte wat kleinigheden in en snelde met mijn vrouw en twee kinderen naar 't station. Een menigte andere vluchtelingen begaven zicli met ons naar Antwerpen, waar wij Woensdag en Donderdag duidelijk liet vuur der belege ringskanonnen hoorden. Wij bleven niet lang in Antwerpen. De heer Verschoren zag te Lier koning Albert ook. Deze bleef daar 10 dagen met den staf van 't hoofdkwartier. Zijn gedrag was zoo, dat allen van hem hielden. Inderdaad, zegt hij, Belgies koning is wellicht de meest- beminde monarch in Europa. Hij was bij den burgemeester en toen deze een iiju dejeuner voor hem wilde opdienen, verklaarde hij er niet van te zullen eten. Wat goed genoeg was voor zijn soldaten, was ook goed genoeg voor hem, 'zeide hij. Met zijn handen in de zakken ging hij door het kamp, maakte een praatje met de soldaten en rookte met hen en at met hen als een der hunnen. Is 't wonder dat de soldaten hem als op de handen dragen. De barbier van Lier schoor Zijne Majesteit en was door die eer zoodanig in de wolken, dat hij den afevaardigde naar het parlement ging vragen of hij voortaan boven zijn deur de tooverwoorden „Barbier van Zijne Majes teit" mocht plaatsen. De afgevaardigde be loofde zijn best te zullen doen; maar ïntus- schen is Lier totaal verwoest en de barbiers winkel ook. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 18 OCTOBER 1914. Sas van Gent. Na de bezetting van Brugge is nu Ostende door de Duitschers bezet. In Selzaete is het thans stil. Vluchtelingen vertellen dat D endermonde geheel verwoest is. De burgemeester van Clinge is door de Duit schers gevangen genomen en de gemeentekas is medegenomen, Maastricht. De Belgische regeering maakt bekend dat valsche bankbiljetten met de beeldtenis van Leopold I in omloop zijn. Den Haag. Vanaf Maandag a. s. is hier geen witte brood meer te krijgen, ditzelfde is ook zoo te Arnhem en op zéér vele plaatsen in ons land. Luik. De prijzen der levensmiddelen stijgen onrustbarend Petroleum is niet meer tekrijgen. Londen. Thans mogen brieven verzonden worden aan Engelsche officieren en minderen die hier geïnterneerd zijn. Londen. Op de Zwarte Zee heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen het Russische Eskader en de Göben en de Breslau. Parijs. Op verschillende punten van het front van den linkervleugel ten Noorden van Leije worden door de Fransche troepen flinke vorderingen gemaakt. Estayres is genomen. In het centrum ten Noorden van Reims zijn wij 2 K.M. vooruit gekomen. We behaalden voordeel op de Maashoogte en het Waevre- gebied. St. Petersburg. Bij Warchau is een Zeppelin buitgemaakt. DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 17 18 19 20 21 22 23 Oct. Voorm. Nam. 0.13 0.34 0.53 1.11 1.30 1.49 2.8 2.29 2.49 3.10 3.31 3.52 4.15 Door bemiddeling van het Duitsch consulaat alhier werd aan de Tern. Crt. onderstaand schrijven ter hand gesteld ter publiceering in de Nederland- sche pers Antwerpen, 13 Oct. 1914. Kabinet des Burgemeesters. Aan den heer Hoofdredacteitr Ik wil de eerste gelegenheid die mij aangeboden wordt om met Nederland te correspondeeren niet laten voorbijgaan, zonder uiting te geven aan de gevoelens van warme dankbaarheid van ons volk voor de roerende en onbegrensde gastvrijheid met broederlijke liefde door de Nederlandsche natie en in het bijzonder door de overheid en bewoners der grensdistricten aan onze vluchtelingen gegund. Het is een schouwspel dat aller bewondering ver wekt en waarvoor geen woorden onzen dank kunnen weergeven. Latere gelegenheid zal toelaten het in meer gepasten vorm te doen. Haar ik zal u dankbaar zijn van mijn schrijven aan uwe lezers mededeeling te geven. Personen en eigendommen zijn in Antwerpen veilig. Hier gedomicilieerde burgers, van regelmatige broodwinning, worden j zonder formaliteiten toegelaten en kunnen gerust terugkeeren. Met hoogachting, uw dw., LOUIS FRANCK, Volksvertegenwoordiger, Voorzitter der intercommunale commissie. Gedurende deze week hebben zich in deze ge meente gevestigd: F. O. Callens, bureelambt., O 40, uit Zwijndrecht. A. M. Callens, zonder beroep, O 40, uit Zwijndrecht F. Jolijt, zonder beroep, Tholenstraat 55, uit Rotter dam A. Guillaume, Chef v/e depot van M.-T., Stationsweg 6, uit St. Nicolaas; A. C. F. Claus, steenbakker, Stationsweg 7a, uit Steendorp; M.L. Felix, zonder beroep, Stationsweg 7a, uit Steendorp M. A. C. Claus, zonder beroep, Stationsweg 7a, uit Steendorp E. Claus, steenbakker, Dijkstraat 2, uit Vladstroo U. A. Claus, steenbakker, Baandijk 1, uit Steendorp F. van Doeselaar, arbeider Q 125, uit Antwerpen. Vertrokken zijn A. J. Th. van Aerde, bakkersknecht, Tholenstr. 54, naar Beverwijk. M. F. van Petegera, winkelier, Donze Visserstr. 58, naar Ginneken. J. Hamelink Abr.z., koewachter, Tholensstr. 93, naar Zaamslag. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 en 2 uur? Axel Stationstraat 9 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk, Ter Neuzen. Daar het kerkgebouw a.s. Zondag niet in staat is om gebruikt te worden, zoo zal geen godsdienstoefening ge houden worden. De Doopsbediening wordt daarom uitgesteld tot Zondag 25 Oc tober. Sluiskil 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur? Zaamslag 9 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i nur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat, Ter Neuzen 9, 2 en 5Vi uur, Leeskerk. Lokaa! „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 61/uur, Evangelisatie.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3