De Oorlog. Biimenlandsch Nieuws. Diensvolgens zie ik mij verplicht mijn ontslag te nemen als lid der Koninklijke Akademie van Wetenschappen; doch doe dit niet zonder mijn medeleden mijnen oprechten dank te hebben betuigd voor de vriendelijke en voor komende bejegening, die ik steeds van hen heb mogen ondervinden. w. g. DE SAVORNIN LOKMAN. Duitschland en de neutraliteit van Nederland. De Berliner Zeitung am Mittag schrijft onder den titel „Duitschland en Nederland" o. a. Duitschland denkt er niet aah om de neu traliteit van Nederland te bedreigen. Het bezit van Antwerpen heeft ook zonder de vrije beschikking over den Nederlandschen Scheldemond voor ons zeer groote waarde, dezelfde waarde, die het voor België had en die het ook steeds in de oogen van Engeland had. Van onvriendelijke bedoelingen tegen het koninkrijk Nederland is bij ons nooit sprake geweest en is ook thans bij ons geen sprake. Wij betreuren het reeds genoeg dat Neder land door immigratie van vluchtelingen op groote schaal en de interneeriug van Belgische en Engelsche troepen zonder zijn schuld mede door den oorlog te lijden heeft. Wij koesteren oprecht bewondering voor de gastvrijheid en de goedheid, die men daar den honderddui zenden heeft betoond. De moeilijkheden, die de Nederlanders ondervinden door de scharen, die over hunne grenzen stroomen, zijn niet gering. De menschlievende hulpvaardigheid, welke hun wordt betoond, moet in de hoogste mate op prijs worden gesteld, maar nu ook nog Nederland in den maalstroom van den volkrenoorlog mee te sleepen, daar denkt geen haar van ons hoofd aan. Duitschland derge-1 lijke plannen toe te schrijven, is even onzinnnig hls valschaardig. Onder het opschrift schrijft de Lokal-Anzeiger Wanneer wij thans lezen over het jammer lijke lot dat over een groot deel van het Bel gische volk is gekomen, dan zwijgt in ons alle jvolkerenhaat, waarin wij trouwens nooit meesters zijn geweest. Wij gevoelen deze dingen slechts als van menscli tot mensch. En het vervult ons met blijde achting te zien op welk een menschelijke en edele wijze de Nederlanders zich kwijten van de hun zoo onverwacht opgelegde taak. Het is voor de overheid zoowel als voor het volk iets buiten gewoon moeilijks, dit binnenstroomen van hon derdduizenden vluchtelingen. Zoowel aan het organisatietalent der overheid als aan het menschelijke gevoel van het volk worden hooge, haast bovenmenschelijke eischen gesteld. De huidige Westand kan en zal ook niet lang duren. Dat hij niet tot een katastrofe ge worden is, daarvoor komt den Nederlanders alle eer toe. Het vraagstuk van de rechten en plichten der neutralen duikt tegenwoordig ieder oogenblik op. Het is een netelige kwestie en wij kunnen het begrijpen wanneer het onzijdige volk waarom het thans gaat zich eenigszins zenuwachtig maakt in zulke om standigheden. Het verheugt ons echter te mogen gewagen van de mooi-menschelijke wijze waarop de Nederlanders als onzijdige natie hun houding tegenover de hun land biu- nenstroomende vluchtelingen, eerst Duitschers, thans Belgen, hebben begrepen. Wij hebben altijd geweten dat de Nederlanders een gast vrij volk zijn zij hebben thans onze verwach tingen overtroffen. De Norddeutsche AUgemeine Zeitung schrijft De tweede uitgave van ons blad van den lOdèn dezer bevat een artikel over „Duitsche berich ten in het buitenland" met een waarschuwing tegen onvoorzichtige, zij het ook goed bedoelde opmerkingen, die ten doel hebben ter inlichting van het buitenland bij te dragen. Met name wordt daarbij gewaagd van brieven, geschre ven door particulieren, die soms niet beschik ken over den noodigen tact en de kennis van het land. De Norddeutsche haalt ten bewijze een ingezonden stuk van een Duitscher in de Telegraaf aan, waarvan de schrijver zich on behoorlijk over Nederland heeft 'uitgelaten en vervolgt„Alle Duitscher moeten zich in dezen tijd van hun verantwoordelijkheid tegenover het buitenland bewust zijn. Elk moet zich onthouden van smadelijke woorden, die onze vrienden slechts kunnen ergeren, onze vijanden slechts voldoening kunnen geven en aan onzen giooten strijd slechts afbreuk kunnen doen. De Nederlandsche regeering heeft met ernst en vasten wil alles gedaan om de strikte onzijdigheid van het land te handhaven." HET ALGEMEENE ADRES VOOR DE UITGEWEKENEN IS: LANGE VOORHOUT 45, 's GRAVENHAGE. Gisteren vergaderde de Eerste Kamer. De bestendiging van den staat van Oorlog en van het buitengewoon crediet werd goed gekeurd. Belangrijke besprekingen hadden niet plaats. Het Nederlandsch Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers te Amsterdam ontving tezamen met de vorige opgaven frs. 92G.82 en f 78,104.64J/3. Bij het Comitié te Breda is deze week in gekomen f246.50 en bij het Comité te Den Bosch f 440.86. In totaal met de vorige verantwoordingen is nu bij het Comité ingekomen f90,863.48; frs. 4,187.476 en M. 98.13. De majoor kantonnements-commandant te Putte maakt het volgende bekend De heeren Burgemeester en Schepenen van de stad Antwerpen verklaren, dat de vluchte lingen van Antwerpen veilig kunnen terug- keeren in de stad, alsook in de voorsteden en dat met uitdrukkelijke goedkeuring der Duitsche krijgsoverheid, die verklaart: dat privaat-eigendom geëerbiedigd zal worden, alsook dat de personen, die zich van alle vijandelijkheden zullen onthouden, niet ver ontrust zullen worden dat de ontwapende burgerwachten onverlet worden gelaten, alsmede dat er geen spraak is van jonge mannen naar Duitschland te ver voeren of tot legerdiensten te dwingen. Bakkers, beenhouwers, kruideniers en an dere neringdoeners en ambachten alsook de gasten daarvan en al wat betrekking heeft op voeding, alsmede de apothekers, letterzet ters, glazenmakers, worden dringend aange zocht dadelijk terug te keeren. Winkels voor voedingstoffen, die binnen 5 dagen niet heropend zijn, stellen zich bloot aan strenge maatregelen, dit volgens instructie der militaire overheid. Volgens deze ook worden alleen zulke per sonen toegelaten, |die in Antwerpen regelma tige huisvesting en broodwinning hebben. De terugkomst moet in goede orde geschieden. Bij de onschatbare diensten door de |overheid in Nederland aan onze vluchtelingen bewezen en waarvoor wij ze hartelijk danken, zouden wij het zeer op prijs stellen, indien zij er de hand aan hield, dat de terugkeer geleidelijk en trapsgewijze gdschiedde. De correspondent te Brugge van het V. D. bureau meldt, dat de Duitschers zoowel te Westcapelle als te Damme en in verscheiden andere plaatsen de vluchtelingen, die reeds vroeger uit Leuven, Mechelen enz. de vlucht hadden genomen en in de richting van de Hollandsche grens een goed heenkomen zochten, tegenhouden. Wat aangaat het bericht betreffende het schieten van burgers op uhlanen, deelt men ons mee, dat reeds twee burgers gefusilleerd zijn. De Duitschers bezetten Knocke en Heyst. Voortdurend komen nog soldaten over onze grens, die dan geïnterneerd worden. Ook was dit te Aardenburg met 50 uhlanen, onder wie een gewonde officier, het geval. De Duitsche troepen zijn te Biankenberghe aan zee gekomen. Men verwacht hen heden te Oostende. Volgens hier ontvangen berichten is Brugge door de Duitschers bezet. Er kwamen gisteren 800 uhlanen in de stad. Naar men zegt werd op hen geschoten en zijn 2 hunner gedood. BORDEAUX, 13 Oct. (Reuter). Van Fransche zijde. De Belgische Regeering besloot, verlangende zich hare vrijheid van handelen te verzekeren, naar Frankrijk te gaan. Met uitzondering van den Minister van Oor log hebben alle Ministers hedenochtend Ostende verlaten met bestemming naar Havre, alwaar de Fransche Regeering voor de installatie alle maatregelen heeft getroffen. Koning Albert is aan het hoofd van het leger gebleven. BORDEAUX, 13 October. (Reuter.) De Belgische minister president heeft het volgende telegram gezonden aan den president van de republiek Duinkerken, 13 October. Op het oogen blik, dat de loop der krijgsverrichtingen haar op den gastvrijen grond voert van het met België bevriende groote volk, heeft de konink lijke regeering de eer haar eerbiedige groeten tot het staatshoofd te richten en hem van haar gevoelens van hoogachting te verzekeren. Ook neemt zij de vrijheid uiting te geven aan haar onwankelbaar vertrouwen in de zegepraal van het recht. Zij verheugt er zich over, dat Frankijk, verbonden met Engeland en Rusland, als een edelmoedig en fier kam pioen bekend staat. Poincarè heeft geantwoord Bordeaux, 13 October. Zooals ik reeds persoonlijk aan Z. M. koning Albert verzekerd heb, zal Frankrijk er trotsoh op zijn, dat het heden de regeering van een edel volk kan ontvangen, dat met zooveel heldhaftigheid zijn onafhankelijkheid en het publieke recht verdedigd heeft. De regeering van de repu bliek scheidt de zaak van België niet van die van Frankrijk en heeft alle noodige maatregelen getroffen, opdat de koninklijke regeering te Havre de vrije uitoefening van haar macht zal hebben. De zekerheid van de eindover winning zal voor u en voor de nog bezette Fransche departementen de voorbijgaande beproevingen verlichten, waaruit onze landen nauwer verecnigd en machtiger en grootcr dan ooit zullen opstaan. LONDEN, 13 Oct. (Reuter.) De Engelsche minister van koloniën heeft het volgende tele gram ontvangen van den gouverneur-generaal der Zuid-Afrikaansche Unie Sedert het aftreden van generaal Beyers als bevelhebber der burgerwacht waren er teekenen van onlnsten bij de afdeelingen in het Noordwesten van de Kaapkolonie, welke onder bevel stonden van luitenant-kolonel Maritz. De regeering heeft toen besloten hem van zijn commando te ontheffen. Majoor Hen Bouwer, door kolonel Brits met die opdracht afgezonden, is bij aankomst in het kamp van Maritz gevangen genomen en daarna weer vrijgelaten met een ultimatum, waarin gezegd werd dat indien de Unie-regeering hem, Maritz, niet voor Zoudag 11 October 10 uur's morgens in zijn kamp een onderhoud toestond met de generaals Hertzog, De Wet, Beyers, Kemp en Muller, hi] de troepen van kolonel Brits zou aanvallen en hij zich meester zou maken ^an het gebied der Unie. Majoor Bouwer heeft nog meegedeeld dat Maritz, behalve over zijn eigen troepen, be schikking had over een afdeeling Duitsche troepen en dat hij alle officieren en soldaten die weigerden zich bij de Duitschers aan te sluiten, had doen arresteeren. Majoor Bouwer heeft een overeenkomst gezien, geteekend door Maritz en den gouverneur van Duitse li Zuid- west-Afrik a_, waarin de onafhankelijkheid van de Z.-A. Unie als republiek wordt gewaar borgd in ruil voor den afstand van de Wal- vischbaai en andere deelen van het Duitsche grondgebied, en waarin staat aangeteekend dat de Duitschers zich alleen op verzoek van Maritz van de Unie zullen meester maken. Maritz heeft beweerd, over een voldoende hoeveelheid munitie, wapens en geld van de Duitschers te beschikken. De regeering der Z.-A. Unie neemt de krachtigste maatregelen en heeft de krijgswet afgekondigd voor het geheele gebied van Zuid- Afrika. KAAPSTAD, 13 Oct. (Reuter). De voor naamste predikanten van de Ned. Ger. Kerk stellen een manifest op, waarin zij de Afri- kaanders zullen aansporen zich in deze crisis aan de zijde der regeering te scharen. Morgen beleggen zij hier een vergadering om over den toestand te beraadslagen. Men gelooft, dat dan zal besloten worden, twee invloedrijke predikanten naar het Noordwesten van de Kaapprovincie te zenden, teneinde de bevolking daar in de goede richting terug te krijgen. Te Stellenbosch hebben studenten op een druk bezochte vergadering met verontwaardi ging geprotesteerd tegen de verraderlijke daad van Maritz en having van de orde en ter verdediging van het land. De sprekers ver oordeelden scherp de rebellie en de schending van het verdrag van Vereeniging. De verga dering is van belang, aangezien er bij de studenten sterke Hertzogiaansche neigingen zijn. Aan de Times werd uit Calais geseind De aankomst van honderden vluchtelingen te Calais is een van de aanwijzingen van de uitgebreidheid van het gevechtsterrein in Noord-Frankrijk. Meerendeels mannen tus- schen de 18 en 45 jaar hebben bevel ont vangen om hun stadjes en dorpen te verlaten voor de Duitschers komentrein na trein brengt hen aan met al hun hebben en houden op liu-n rug in haastig geïmproviseerde knap zakken van vuile handdoeken en lakens. Ik verneem dat er een groote beweging van Duitsche troepen uit dc buurt van Rijsel in de richting van Kortrijk gaande is en dat dit een voorspél is tot een ophanden zijnden grooten^ slag aan den kant "Nan de Belgische grens. Tezelfdertijd echter is er een toenemen de roerigheid van den vijand tusschen Rijsel en de Fransche kust waarneembaar. Het is dan ook geenszins onwaarschijnlijk, dat de Duitschers van plan zijn, een poging te doen om zich aan de kust te nestelen wat, ofschoon zij met voor de hand liggende ge varen zou samengaan, de krijgsverrichtingen van de bondgenooten ernstig zou belemmeren. PARIJS, 13 October. (Havas.) De officieele mededeeling luidt Gisteren hebben wij op verscheidene punten aanmerkelijke vorderingen gemaakt. In de streek van Hazebrouck en Béthune ehbben wij het offensief hernomen. Een Duitsch legercorps heeft Rijssel bezet doch tusschen Albert en Atrecht hebben wij terrein gewonnen. In de streek van Berry an Bac(aan de Aisne ten Noorden van Reims) zijn onze troepen naar Sonain vooruitgedrongen. Ook ten Wes ten van Argonne en ten Noorden van Malin- court zijn wij opgeschoten. Op den rechteroever van de Maas houden wij de Maasheuvels ten Oosten van Verdun bezet en zijn langs den weg van Verdun naar Metz voorwaarts gerukt. Bij Apremont hebben wij terrein gewonnen. Op onzen linkervleugel hebben wij een aan val afgeslagen. PARIJS, 13 October. Een Duitsch vlieger is gisterenmiddag over Rouaan gevlogen. Hij liet geen bom vallen, maar alleen de volgende boodschap„Franschen. Men bedriegt u. Gij zijt overal verslagen. Wanjrouw de trouwe- looze Engelschen, die uw vrienden niet kunnen zijn". BERLIJN, 13 October. (Wolff. Officieel.) et groote Duitsche hoofdkwartier meldt Onze krijgsbuit in Antwerpen laat zich ook lieden nog niet overzien. Het aantal vijanden, dat in Nederland ontwapend is, is ongeveer tot 28,000 gestegen. Volgens officieele be richten uit Londen en Nederland, zijn daarbij 2000 Engelschen. Naar het schijnt keeren veel Belgische soldaten in burgerkleeren naar hun woonplaats terug. De schade, te Antwerpen aan de gebouwen aangericht, is gering. De sluizen en haven werken zijn door den vijand onbruikbaar ge maakt. In de haven liggen 4 Engelsche, 2 Belgische, 1 Fransch, 1 Deensch, 32 Duitsche en 2 Oostenrijksche stoomschepen, alsmede 2 Duitsche zeilschepen. Zoover de Duitsche schepen tot nog toe zijn onderzocht, schijnen de ketels onbruikbaar te zijn gemaakt. BERLIJN, 13 October. (Wolff.) Officieel.) Het groote Duitsche hoofdkwartier meldt Van het Westelijk oorlogstooneel zijn er berichten van betêekenis. Niet heftige aan vallen van den vijand ten Oosten van Soissons zijn afgeslagen. In het Argonner woud worden voortdurend verbitterde gevechten geleverd. Onze troepen werken zich in het dichte struikgewas van het uiterst zware terrein met al de middelen van den vestingsoorlog stap voor stap vooruit. De Franschen bieden den hardnekkigsten tegenstand. Zij schieten uit de boomen, waarin zelfs machinegeweren zijn opgesteld. Zij heb ben trapsgewijze loopgraven aangelegd en steunpunten, sterk als vestingen, ingericht. De berichten, door het Fransche legerbestuur verspreid, over voordeelen die ziju troepen in de vlakte van Woëvre hebben behaald, zijn onwaar. Naar krijgsgevangenen vertellen, werd aan de troepen meegedeeld, dat de Duitschers verslagen en reeds verscheiden forten van Metz gevallen waren. Inderdaad hebben onze troepen, die daar vechten, op geen punt terrein verloren. Etain is nog altijd in ons bezit. Al de aanvallen, die de Franschen laatstelijk op onze stellingen bij St. Mihiel hebben gedaan, zijn afgeweerd. BERLIJN, 14 October. Het groote hoofd kwartier deelde mede Wij hebben Rijssel bezet en bij die gelegen heid 4500 gevangenen gemaakt, 14 October. (Vad.) Door uit Gent, heden langs een omweg, over de grens gekomen personen wordt meegedeeld, dat aldaar een troepenmacht van meer dan honderdduizend Duitschers is gelegen. De soldaten logeeren in groote localiteiten. De officieren zijn bij de gegoeden ingekwartierd. De huizen 'van hen, die |vertrokken wareu, zijn opengebroken en de inboedel is vernield. Het leven gaat zijn gewonen gang. De winkels zijn eeopend en de fabrieken werken. Opvorderingen worden met bons betaald, maar uit de buitengemeenten werden gevallen meegedeeld, dat de soldaten zelfs paarden meenemen, zonder daarvoor bons af te geven. Personen worden niet gemoeid. Door Selzaete trokken vele afdeelingen Duitsche troepen naar het westen. Op de grens moet een talrijk leger zijn. Men vermoedt dat de militairen, die te Os tende aanwezig zijn, zullen worden ingescheept naar Frankrijk, om zich daar bij het strijdende leger te voegen. Te Selzaete is een proclamatie uitgevaardigd, dat alle mannen tusschen 18 en 45 jaar zich binnen 2 dagen moeten aanmelden. De tot de militairen behoo- rende zullen als krijgsgevangenen worden beschouwd. De militairen in burgerkleeren, die na 2 dagen nog worden aangetroffen, zullen als spion worden behandeld. Gisterenavond is het grensstation Esschen door de Duitschers opgeëischt en hedenmorgen door Duitsche treinen bezet. De Duitschers hebben 10 mannelijke per sonen meegevoerd. Gisterenavond is een Duitsche grenscommandant te Roosendaal gekomen, om met den stations commandant het verkeer te regelen. LONDEN, 14 October. Martin, dé corres pondent van de Daily News te Oostende, seint in den nacht van Maandag op Dinsdag De vijand nadert langs drie wegen, van Yperen door Dixmuiden, van Kortrijk door Thourout en van Eecloo door Brugge. Het bericht van het overbrengen van den zetel der regeering heeft diepen indruk ge maakt. Duizenden denken er nu over, hoe zij zullen wegkomen. Het zal een stormloop op de laatste booten worden. (Reuter) Aan de Times uitOostende; De Vereenigde Staten zouden aan de Duitsche en de Belgische regeering aangeboden hebben de Brusselscho bevolking, waaronder er van honger zullen sterven, van levensmiddelen te voorzien. Uit Nieuw-York verneemt de Times, dat de overheid zonder toestemming van Duitschland het verschepen van levensmiddelen naar Brussel niet kan toestaan. LONDEN, 14 October. De oorlogscorres pondent van de Daily News in België beschrijft den uittocht van |vluchtelingen uit Ostende Ik ben vanavond om zes uur te Sluis op de Nederlandsche grens aangekomen, als een van het groote leger vluchtelingen uit Ostende. Het leek of heel de bevolking van de tevoren zoo bedrijvige stad weldra in Nederland zou zijn. Een paniek had de menschen bevangen, Een gastvrij volk Proclamatie van Burgemeester en Wethouders van Antwerpen. De Duitschers in Vlaanderen. Brugge door de Duitschers bezet. De Belgische regeering overgebracht naar Frankrijk. Opstand in Zuid-Afrika. Zuid-Afrika. De vluchtenden uit Calais. Bom te Rouaan. De Duitschers in België. De Duitschers in Frankrijk. De Duitschers te Gent. De Uittocht uit Ostende.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2