De Oorlog* Bimienlandscli Nieuws. voortvloeit, is moord En vreeslik zal 'n oor deel zijn, dat eens kotnen zal over die vorsten en staatslieden, die uit lust tot de oorlog, uit eerzucht, uit zucht tot verovering, volk en vaderland in 'n bloedige oorlog dompelen. Om deze reden sta ik hier nu in de naam van mijn God. Als bedienaar des woords, om te protesteeren tegen deze nodelooze krijg, omdat God niet meer met ons kan en mag gaan en ons volk als volk er absoluut op tegen is. Wil men zo gaarne strijden Laat men dan die helden gelegenheid geven. Zend 'n 10,000 vrijwilligers om 't Engelse leger te helpen. Laat onze regeering schepen en alles geven wat nodig is daar! Dat zal helpen. Vervolgens ging de prediker na, hoe het volk in Zuid-Afrika van den Heer is afgeweken. En dan Niemand weet beter dan hij die tot u spreekt, dat men met mooie woorden, met schijnbare klinkende argumenten deze inval in Duits W.-Afrika zal willen recht praten. Maar als Evangeliedienaar, als zoon van mijn volk, als man van geweten, is alleen de vraagwat wil God En daar zeg ik u op grond van waarheid eu rechtTrek niet op. Deze stem mag zijn de stem des roepende in de woestijn. Maar ik moet eindigen, dit is mijn heilige overtuiging, God leide elk en een ieder om te handelen volgens eigen geweten in het licht van Gods geest. Ik eindig met 'n sitaat van Bilderijk De menschheid, sidderend, strekt haar armen Voorzichtig. Te Maastricht schijnen valsche nieuwe Bel gische Bankbiljetten tot 1000 francs toe zelfs, in omloop te zijn. Postverkeer met Antwerpen. Tot nadere mededeeling zal geen verzending van brieven en andere stukken voor België uit Nederland naar Antwerpen plaats vinden. (St. Ct.) Graan. De burgemeester van Alkmaar heeft Zater dag op de graanmarkt aldaar de geheele hoe veelheid aangevoerde tarwe, in totaal 938 HL., in beslag genomen, tegen de door den minister bepaalde maximum-prijzen, nadat gebleken was, dat da verkoopers hoogere prijzen hadden gevraagd. Naar uit Den Haag wordt gemeld, is de Nederlandsche Regeering met de Duitsche in onderhandeling getreden om de vluchtelingen zoo spoedig mogelijk naar hunne woningen te Antwerpen en in de omgeving te doen terugkeeren. Reeds Donderdagavond verlieten de Belgen Antwerpen. Hun aftocht werd gedekt door het 7de linieregiment, dat de schipbrug op blies. Toen de Engelschen Vrijdagmorgen aftrokken, hield de beschieting om 10 uur op. De (burgemeester begaf zich als parlementair naar-de Duitschers, die eveneens een parlemen tair zonden. De Duitschers trokken om 12 uur Antwerpen binnen. De voorwaarden waren, dat de garde civique niet gevangen genomen en niet ont wapend zou worden en geen lieden van 18 tot 30 jaar gevangen werden genomen. Men mompelt, dat de stad een half milliard oorlog schatting zal moeten opbrengen. Baron von der Schuetz is tot gouverneur benoemd. Geen der forten is verdedigd, de meeste zijn platgeschoten nadat zij verlaten waren. De Duitschers voerden geen bestormingen uit. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bliezen de Belgen achtereenvolgens de forten Ertbrand, Brasschaet en Beirendrecht en om 7 uur 's morgens Stabroeck (alle bij de Neder landsche grens) op. Reeds bijna 2000 man zijn geïnterneerd, nog 2000 man zijn door officieren Westwaarts ge voerd. Hiertegen werden Zaterdagavond sterke Duitsche colonnes afgezonden, waarop weer vele Belgen over de grenzen gingen. Baron von der Schuetz heeft bekend ge maakt dat de burgers rustig terug kunnen keeren. Een gedeelte geeft daaraan gehoor, maar anderen vluchten nog, zoodat de weg van Antwerpen naar Capellen en Putte zwart is van vluchtende en terugkomende menschen, die elkaar kruisen. De parlementair der Duitschers, die de forten kwam opeischen, kwam te laat, daar de forten reeds opgeblazen waren. Het fort Merxem is door de Duitschers stukgeschoten en verlaten door de Belgen. De verwoesting van Antwerpen is behalve bij het Zuiderstation onbeduidend. De huizen in de Schoenstraat staan in brand. Duitsche soldaten helpen bij liet blusschen. Een bom heeft de Lievevrouwekerk be schadigd. In Bed- en Ramstraat zijn huizen stukgeschoten, maar de verwoesting is over dreven. Het paleis des Konings op de Meir- plaats en het Centraalstation zijn onbeschadigd. Het hoofdkwartier der Duitschers is met medewerking van den gemeenteraad in het Stadhuis gevestigd. Uit de portieren van een trein met duizend geïnterneerde Belgische, Fransche en Engel- sclie soldaten uit de forten om Antwerpen vertellen zij, dat de bezetting al de nog on geschonden forten heeft opgeblazen. De Duitsche troepen omsingelen de geheele stad en achtervolgen het leger over de Schelde in de richting van Ostende. BERLIJN, 11 Oct. (Wolff.) Mededeeling van het groote hoofdkwartier van 10 October 's avonds Reeds na een belegering van twaalf dagen viel Antwerpen met alle forten in onze handen. Den 29sten September viel het eerste schot tegen forten van den buitengordel. Den lsten October werden de eerste forten berend en den 6den en den 7den October de sterke, opgestuwde, voor het grootste gedeelte 400 meter breede deel van de Nethe door onze infanterie en artillerie geforceerd. Den 7den October werd in overeenstemming met de Haagsche Conventie de beschieting van de stad aangekondigd. Daar de plaatselijke bevelhebber verklaarde, de verantwoording voor het bombardement op zich te willen nemen, begon dit in den nacht van 7 op 8 October om 12 uur. «Gelijktijdig ving de aanval op den binnengordel der forten aan en werden deze genomen. In den middag van den 9den October kon de stad zonder ernstigen tegenstand bezet worden. De vermoedelijk zeer sterke bezet ting had zich aanvankelijk dapper verdedigd. Aangezien zij zich Evenwel tegen den storm loop van onze infanterie en onze divisie mariniers en tegen de uitwerking van onze geweldige artillerie ten slotte niet opgewassen voelde, was zij gevlucht in een toestand,' waarbij van onderling verband geen sprake meer was. Tot de bezetting behoorde ook een onlangs aangekomen Engelsche brigade mariniers. Deze moest volgens berichten in Engelsche bladen de ruggegraat van de verdediging vormen. De graad van ontbinding van de Engelsch- Belgische troepenmacht wordt geteekend door het feit, dat de onderhandelingen over de overgave met den burgemeester gevoerd moes ten worden, omdat geen militaire overheid was op te sporen. De overgave is den lOden October door den chef van den staf van het voormalige gouvernement Antwerpen bevestigd. De laatste nog niet overgegeven forten werden door onze troepen bezet. Het aantal gevangenen is nog niet te over zien. Vele Belgische en Engelsche soldaten vluchtten naar Nederland, waar zij geïnter neerd werden. Reusachtige voorraden van allerlei aard werden buit gemaakt. De' laatste Belgische vesting, het onneem bare" Antwerpen, is bedwongen. De aanvals- troepen hebben de buitengewone verrichting volbracht, welke door den keizer beloond werd door hun bevelhebber, den generaal der infan terie Von Beseier, het kruis Pour le Mérite te verleenen. ROOSENDAAL, 12 October. De toestand hier in Roosendaal een stad met 'n der tienduizend zielen, moet ge niet vergeten waar reeds zooveel inkwartiering was, wordt steeds wanhopender. Blijkbaar voert het overkropte Bergen op Zoom den overvloed van vluchtelingen nu gestadig hierheen af, zoodat de karavaan hier weer onophoudelijk binnentrekt. Roosendaal echter is immers al dagen lang tot op zolderen in kelders tjokvol. Nu is gisteren van hoogerhand de beslissing afgekomen, dat de vluchtelingen niet kosteloos meer met de treinen mogen reizen. Dus al wat er is blijft haast hangen. Het stroomt gestadig toe, en bij overmaat van ramp moeten nu eindelijk de groote kerk en de groote zaal van den Katholieken Kring ontruimd worden voor een grondige reiniging tot voorkoming van ziekte. Aan de groote kerk staat aangeplakt, dat zij ook hedennacht gesloten zal wezen. Dit alles beteekent steeds stijgend gebrek, beteekent weer honderden in de buitenlucht voor vannacht. Verschillende particulieren, verschillende comité's werken allemaal op eigen gelegenheid centralisatie ontbreekt. En wij zitten hier met duizenden van de allerarmste vluchtelin gen, in wier nijpende behoeften de comité's niet kunnen voorzien. Men gaat voort met te seinen naar binnenlandsche zaken om toch raad te schaffen. Particuliere telegrammen naar België, waarmee de vluchtelingen het kantoor hier bestormden, worden niet meer aangenomen. N. R. C. OSTENDE, 10 Oct. (Reuter). De beschieting van Antwerpen geschied met 200 kanonnen en wel stukken van 28, 30 en 42 c.M. Duizen den gewonden en vluchtelingen zijn hier aan gekomen. De booten, die naar Engeland ver trekken, zijn overvol. GENT, 12 Oct. (V. D.) Zondag werden de schermutselingen voortgezet, doch meer Zuidelijk en Westelijk van de plaatsen, waar Zaterdag en Vrijdag gevochten was. Een „Zeppelin" vertoonde zich Zondag nabij Oudenaerden. Ze vloog in de richting van Deynze en vandaar naar Brussel. Uhlanen trokken in de richting van Kortrijk500 Duitschers kampeeren te Sotteghem. De spoorbruggen tusschen Oudenhoven, St. Marie, Lierde en Heuvelveerdeghem bij Grammont zijn verwoest. Te Moerbeke vond de correspondent 15 Duitsche soldaten. De uittocht uit Gent be gint reeds in de richting van Zeeuwsch-Vlaan- deren. De correspondent kon Sas van Gent nog bereiken, maar het is onmogelijk van Lochristy (N. O. van Gent) naar Sas van Gent te komen. Te Lokeren heeft het bombardement den geheelen nacht voortgeduurd. Te Gent waren de kanonnen duidelijk te hooren. Vrijdag heeft een „Taube" over Gent ge vlogen. Het vliegtuig kon worden neerge schoten. De aviateur is gedood. PARIJS. (Reuter.) De officieele mededee ling luidt Op onze linkerzijde trekt de Duitsche rui terij, wier operaties ten oosten van Aire (aan de Lys, 40 K.M. ten zuiden van Duinkerken) mislukt zijn, terug naar het district Armen- tières. Hevige aanvallen der Duitschers tusschen Atrecht en de Oise zijn afgeslagen. Ten noorden van de Aisne zijn wij eenigszins op geschoten, met name in de streek ten noord westen van Soissons. Nachtelijke aanvallen van de Duitschers tusschen Craonne en Reims zijn afgeslagen. Apremont is na verwoede gevechten, waarbij de stad is genomen en hernomen, ten slotte in onze handen gebleven. Op onzen rechtervleugel, in Lotharingen en de Vogezen is niets van belang gebeurd. Als samenvatting van den toestand kan ge zegd worden dat wij overal onze stellingen hebben gehandhaafd. PARIJS, 11 October. (Reuter Twee Duit sche vliegtuigen hebben in verschillende stads wijken 20 bommen geworpen. Er zijn drie dooden en veertien gewonden, voornamelijk in de voorstad St. Antoine en de Rue Lafayette. De stoffelijke schade is gering. Een bom is gevallen op het dak van de Notre Dame, doch niet ontploft. Tal van Fransche vlieg tuigen hebben de Duitschers nagezet. LONDEN, 10 October. De avondbladen, die over de gevolgen van den val van Antwerpen schrijven, vertrouwen, dat Nederland de on zijdigheid van de Schelde, welke Engeland geëerbiedigd heeft, tegen Duitschland eveneens zal handhaven, zoodat er geen basis voor de vloot zal kunnen ontstaan. De Westminster Gazette schrijft: Wij durven niet zeggen, dat het onmogelijk is, dat Duitschland de onzijdigheid van Nederland niet zal schenden om van Antwerpen een basis voor zijn vloot te maken, doch Nederland is geen te verwaarloozen factor. En of het voordeel van het binnenvaren van onder zeeërs naar Antwerpen en een poging om van deze vaartuigen van daar uit partij te trekken, wat alles is, dat kan worden verwacht, de ernstige moeilijkheden met Nederland waard is, kan ten minste een betwistbaar punt he eten. De GlobeIndien de bedoeling is, de ver meesterde vesting als een vloot- en luchtvaart basis tegen Engeland te bezigen, dan zal Duitschland de onzijdigheid van Nederland moeten schenden, welke dit land zoowel ge houden als besloten is te verdedigen. Alleen de Pall Mall Gazette zegt wat van het op aanzetten van Duitschland versterkte Vlissingen, ofschoon het blad niet twijfelt aan het voornemen der Nederlanders om de on zijdigheid van de Schelde tegen Duitschland te handhaven. LONDEN, '10 October. (Reuter.) De oogge tuige in het groote Engelsche hoofdkwartier vervolgt zijn beschrijving van de wederwarig- heden van de Engelsche troepen. Van 3 tot 8 October bleef het betrekkelijk kalm. De dagen waren warm en er hing een lichte mist. De heldere maneschijn belem merde nachtelijke aanvallen. Dekrijgsvorich- tingen beperkten zich bijna tot een licht artil lerievuur. Oij 5 dezer waren er drie op zich zelf staande tweegevechten tusschen Fransche en Duitsche vliegers- Twee bleven onbeslist, maar in het derde overwon de Fransche en doodde hij twee Duitschers met een snelvuur kanonnetje. Op een punt waar de Franschen last onder vonden van het vuur van een Duitsch machi negeweer, groeven Fransche soldaten| die mijn werkers waren, een galerij ter lengte van 50- M. onder het terrein en bliezen het machine geweer op. Het schieten van de Duitsche artillerie is juist, maar de kannonniers hebben weinig geluk'gehad en in de drie laatste weken hebben een verwonderlijk klein aantal van hun projectielen uitwerking gehad. LONDEN, 11 October. (Reuter). Tal van stoomschepen zijn gisteren te Folkestone aan gekomen met vluchtelingen uit Antwerpen voorts zijn er bijna zeshonderd gekwetste Belgische soldaten aangekomen, zij zijn in ambulance-auto's naar het hospitaal te Rams- gate vervoerd. De oorlogscorrespondent van de Times in Frankrijk seinde over de gevechten rond Rijssel De slag heeft hier thans vijf dagen geduurd. Ik spreek van den slag bij Rijssel, omdat het laatste offensief der Duitschers den vorm heeft gehad van een opmarsch tegen het Fransche Manchester en de krijgsverrichtingen die daarop zjjn gevolgd, zich in een kring om de stad hebben afgespeeld. De kring, door de Duitschers om de stad getrokken, is nu verbroken. Donderdagmiddag rukte Fransche artillerie tot edltele K.M. van Lens op en bombar deerde, over de stad heenvurend, met buiten gewoon goed gevolg de Duitsche stellingen nabij het dorp Loison. Het vuur richtte groote verwoestingen aan en heeft den op marsch der Duitschers van het Noordoosten gebroken. De groote slag begon j.l. Zondag, toen de Duitschers hun wanhopige poging om aan de omtrekkende beweging der verbondenen te ontkomen, begonnen. Die beweging heeft hen langzaam maar zeker teruggedreven naar de Belgische grens. Het artillerievuur van de Duitschers berokkende de verbondenen echter weinig schade. 's Middags kwam een Duitsche gepantserde trein op het tooneel van het gevecht ten oosten van Rijssel, waar zich vervolgens een reeks verbitterde gevechten tusschen een groote strijdmacht der Duitschers naar schatting 10,000 man en Fransche infan terie, die tot het garnizoen van Rijssel en omgeving behoorde, ontwikkelden. De ge vechten werden den geheelen Zondag tot in de buitenwijken der stad voortgezet en duurden Maandag nog voort. Dien dag werden de Duitschers teruggeslagen. Later seinde dezelfde correspondent, dat de Duitschers het geheele district hadden ont ruimd. Hij acht de bij Rijssel behaalde voordeelen van groot gewicht. BERLIJN, 11 October. (Wolff.) Mededee ling van het groote hoofdkwartier van heden avond Ten westen van Rijsel heeft onze cavalerie Zaterdag een Fransche divisie cavalerie bij Hazebrouck volkomen en een andere Eransche divisie cavalerie onder ernstige verliezen ver slagen. I De gevechten aan het westelijke front hebben totnogtoe tot geen beslissing gel eid WEENEN, 11 October. (Wolf.) Gisteren heb ben de Russen een stormloop op het Zuidelijke front van Przemysl gedaan, die is afgeslagen. Daarna is de terugtrekkende beweging der Russen algemeen geworden. Zij hebben het Westelijke front moeten ontruimen en onze ruiterij is daar reeds de stelling binnengereden Vijf tot zes divisies Russische infanterie, die bij Lancut stand hielden, moesten naar de San vluchten. Verder is een divisie kozakken met een brigade infanterie ten Oosten van Dymow teruggeworpen. Onze troepen zitten de Russen overal op de hielen, WEENEN, 11 October. (Wolff.) Het snelle optreden van de Oostenrijksche troepen heeft Przemysl ontzet. Onze troepen zijn de vesting binnengetrokken. Overal waar de aftrekkende Russen stand hielden, zijn zij verslagen en op hun vlucht aan de overgangen der rivier bij Siniawa en Lszajks (aan de San ten noorden van Jaros- law) in grooten getale gevangen genomen. Op aanschouwelijke wijze vertelt een officier in de „Weener Ztg." hoe de Russen in de Masoerische meren en moerasgronden werden gedrongen. Wij trokken, vertelt hij, spronggevvijze voor waarts en lagen dan weer heele dagen en nachten in de loopgraven. De munitie was karig en de toevoer gering. Het gevecht was een verkwikking, want dan hadden wij tenminste een doel en konden onze woede tegenover den vijand luchten. Maar de einde- looze marschen, die dan weer volgden, langs moerassen en over beslijkte wegen, dagen en nachten achtereen, terwijl er van den vijand geen spoor te zien was, die heldere maan nachten en die dagen van storm- en regen vlagen, die brachten een oneindige zwaar moedigheid over ons, en maakten ons krach teloos en afgemat. Zoover 't oog reikte niets anders te zien dan ontbladerde boomen, kale velden huizen ja, maar half tot puin geschoten en door brand verwoest. In de bosschen dreun den bijlslagen. Nieuwe wegen werden aan gelegd, die den vijand op een dwaalspoor moesten lokken wegen, die recht door de bosschen voerden en uitliepen op moerassen en meren Eindelijk hadden we onzen weg afgelegd, waarmede eene omtrekkende beweging beoogd was, en wij lagen weer veilig in nieuwe loopgraven. De veldkeukens kwamen ratelend aanrijdenwe kregen ons rantsoen. Het smaakte! En toen sliepen we voor 't eerst sinds dagen Steeds dichterbij kwam de vijand wij lagen stil en wachtten. Patrouilles lokten hem steeds dichterbij. Tot plotseling uit het struikgewas een hagel van slirapnells hem begroette. Angstig hinnekend steigerden de paarden. Trompetten schalden en wij stormden als duivels op den vijand los, die weldra op de vlucht sloeg het bosch in. Die vlucht was vreeselijk, dreunend en ratelend, doelloos, in een razende jacht. Huiveringwekkend klonk ons het hoefgetrappel, het donderen van de munitiewagens in de ooren, langzaam ver wijderde het zich De vijand wist van geen rechts, wist van geen links, slechts de beweging zat hem als een ijlkoorts in het lijf. Zij bliezen op hun trompetten, zij sloegen de trommels aan flarden het was een doodenrit want de [naar den Hoogen, En vult de holle lucht met eindeloos geklag. Houdt, Koningen der aard, rechtvaardigheid voor [oogen, En zalig is deze aard in 't Koninklijk gezag. Dit, leiders, is uw plicht, hierin uw roepi en eer, Al 't overige is, uw volk, hun recht en zucht, verraan, Geen glorie zijt gij hun verschuldigd van het geweer, Maar vrede en rust en bloei en welvaart voort [te staan. Wat eindlijk is uw doel Bij't uitgestrektst bezitten, Verplengd met stroomen bloeds om een woestijntje [meer, Bampzaalge razernij, onzinnig breinverhitten, Onmenschlijk en verdwaasd, ja, beide evenzeer. De val van Antwerpen. De val van Antwerpen. In Vlaanderen. De Duitschers in Frankrijk. Duitsche vliegtuigen werpen bommen op Parijs. Uit Engeland over de onzijdigheid van Nederland. De Duitschers in Frankrijk. Over de gevechten rond Rijssel. Van het Oostenrijksch-Russische front. Hoe de Russen in de moerassen werden gedrongen.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2