flntirmluüonaï» ooor nieuws- en üdoerientieblad Zeeland. De Oorlog. Uit de Pers. FEUILLETON. IDe Broeders. Biimenlaiidsch Nieuws. No. 1159. Zaterdag 3 October 1914- 12e Jaargang. Franco ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1, per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN Inzending van aavertentiSn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naai plaatsruimte berekend. :vengaaruers. i -f INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACT!^. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TEJBEZORUEN BIJ DEN UITGEVER Engeland en de Nederlandsche scheepvaart. In „The Economist" van 26 September komt een stukje voor van een „Dutch reader" uit Groningen, waarin deze, de rechtmatige klacht uit, dat de feiten weerspreken de lijn door dit blad, door de Eng. regeering voor de onzijdig heid aan te nemen, uitgestippeld. Wij zien, zegt de schrijver, onzen handel ter zee zwaar benadeeld door de Britsche en Frausche marine, onder Indische mailbooten naar Brest of Londen opgebracht'n deel barer lading in beslag genomen als „accidenteele" contrabandeonze Amerikaansche lijnbooten naar Brest of naar Iersche havens gesleept graanladingen, door onze handelslieden gekocht en betaald, in Engelsche havens verkocht, hoewel de uitvoer van graan ten onzent ver boden is. Nominaal is de zee vrij voor onzen handel, maar feitelijk is het niet zoohet handels verkeer met Amerika en andere landen wordt nagenoeg onmogelijk door het optreden van Britsche en Fransche oorlogsschepen. Deze dingen worden hier zeer pijnlijk ge voeld en wij vragen onszelven af wat zij beteekenen, waar zij komen van een natie die er zich op beroemt „dat zij de vrijheden van kleine landen als Holland enz. beoogt te handhaven.Het schijnt alsof onze handel vernietigd moet worden zoo goed als de Duitsche en aldus twee vliegen in één klap gedood. Gij zegt„indien wij trachten den ondergang van hun handel (die der neutralen) te voltooien, zullen wij hen gemakkelijk tegen ons in het harnas jagen". De houding van uw marine tegen onze handelsvloot is zeker niet geschikt, om vriendschappelijke gevoelens op te wekken. De redactie der „The Economist" heeft hierop niots meer te antwoorden dan dit Indien er eenige grond is voor de grieven, door onzen inzender te berde gebracht, hopen wij dat zij door het Britsche gouvernement zullen worden hersteld. Maar onze inzender moet er zich rekenschap van geven dat het volkenrecht niet bevorderd is door liet mijnen- strooien der Duitschers in de Noordzee. De „N. Crt.", waaraan wij het bovenstaande ontleenen, voegt er voorts aan toe Sedert dit rare stukje van den Hollandschen lezer verscheen, is de Engelsche praktijk tegen- Hij beraamde met zijn argeloozen makker allerlei kleine uitstapjes, wist nu dit, dan weer wat anders, maar legde het altijd zóó aan, dat Karei moest betalen. Al spoedig namen de uitspanningen der jongens zoozeer Kareis gedachten in beslag, dat zijn leeren op school er onder leed, ofschoon hij van nature een leergierig kind was. Altijd onder streng toe zicht geweest en steeds afgezonderd gehouden van andere kinderen van zijn leeftijd, zoolang hij thuis was, genoot hij van de teugellooze vrijheid. Daarbij was hij onbaatzuchtig van aard en verbroederde hij zich heel spoedig. Hij moest zien meer geld los te krijgen, had Aart hem aangeradenze konjlen dan dat koopen en daar heen, en allerlei nieuwe heer lijkheden werden Karei voorgetooverd. En hij had moeder om wat méér gevraagd. Anna over den Nederlandschen handel nog weer iets verder gegaan, n.l. terug tot voor de Parijsche Declaratie van 1836. Het door de Holland-Amerika-lijn gechar terde, uitgaande Nederlandsche stoomschip „Sophie H", met Nürnberger speelgoed voor New-York bestemd geladen, is aangehouden en, zooals thaus bericht wordt, naar Falmouth opgebracht. Noch wat den aard noch wat de bestemming van het goed betreft, kan deze lading bij eenige mogelijkheid contrabande zijn. Is dus' zelfs de regelvlag dokt lading" door Engeland voor de Nederlandsche vlag opgeheven De gevangen genomen officieren Verhulst en Reimers waren, naar zij meedeelden, niet in een gevangenis of kerker opgesloten, doch in eeri huis, dat streng werd bewaakt. Zij hoorden niets van de buitenwereld en ver namen b.v. eerst tegen den tijd van hun vrij: lating den dood van overste Thomson. Toen men hun vertelde, dat in Europa een groote oorlog was uitgebroken, konden zij dat nauwelijks gelooven. Over de behandeling hadden zij niet te klagen. Beide heeren hebben zich dadelijk voor herplaatsing in het leger aangemeld. Men verzoekt ons opname van liet volgende: Mijn voornemen is om alle Militaire Tehuizen 'n present-exemplaar van een mjjner bekende Voordrachtenbuudels (verzameld en van aan- teekeningen voorzien door „Een Hoofdonder wijzer") aan te bieden. Mij zijn echter slechts enkele adressen be kend. Éou u mij het genoegen willen doen, in een klein berichtje de aandacht op deze aanbieding te vestigen, opdat de besturen van de verschillende Tehuizen even bij mij aan vragen Om te voorkomen dat van deze aanbieding misbruik zal worden gemaakt, zou ik als voorwaarde willen stellen, dat elke aanvrage onderteekend moet zijn door minstens twee bestuursleden van het Tehuis. E. J. BOSCH Jbzn. Uitgever Nijverdal. Tarwemeel. Naar het Centrum verneemt, is het vrij zeker, dat met eenige dagen de voorraden tarwe en tarwemeel van alle tarwemeel fa brieken in ons land door de regeering zullen worden onteigend. Voortaan zullen de meelfabrieken dan de tarwe van de regeering ontvangen en voor haar vermalen. was onverstandig genoeg geweest, om toe te geven. Het had maar voor een tijd geholpen. Aart zette Karei steedé meer aan, om nog ruimer in zijn geld te komen doch deze durfde thans niet meer te vragen. Maar Aart gaf den moed niet verlorenhij kende Kareis medelijdend en lichtbewogen gemoed. Met allerlei leugens wist hij toch zijn doel te be reiken. Zijn moeder, zoo heette het, was voortdurend ziek en moest eiken dag ver sterkende middelen hebben maar ze konden het niet betalen kon Karei niet aan een paar kwartjes komen en helpen De goedgeloovige knaap zat er werkelijk mee verlegen hij wou graag bijspringen, maar kon niet. Was er werkelijk geen middel drong Aart aan. Moeder was toch zoo ziek. Had Karei geen spaarpot, dien hij stiiletjes kon aanspreken Later zou Aart wel telkens wat teruggeven. En zoo was Karei er toe gekomen, éénmaal en andermaal kleine geldsommen weg te nemen van zijn spaarpenningen Ongemerkt was hij zóó onder Aarts invloed gekomen, dat deze bijna onbeperkte heerschappij over hem uit oefende hem met zijn verkeerde ideeën ver giftigde hem van zijn werk aftrok en hem langzaam maar gewis op een pad voerde, dat hoogst gevaarlijk en hédenkeljjk was. Van dit alles \waren zoowel Wouters als De distributie van liet tarwemeel zal dan verder van regeeringswege geschieden. Nederland en de oorlog. M a x i m u m-p r ij z e n. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters in een circulaire bericht, dat, te beginnen met 2 Oc tober a.s., wat betreft maximum-prijzen, het volgende wordt vastgesteld A. Als aanvulling en wijziging van de cir culaire van 5 September j.l lo. beste Zeeuwsche tarwe, met uitzonde ring van zaaitarwe, per 100 K.G. f 12,50. De andere soorten van inlandsche tarwe naar verhouding 2o. inlandsche rogge, met uitzondering van zaairogge, per 100 K.G. f 11. B. ^-ter vervanging van de bepaling van 7 Augustus j.l. lo. tarwebloem, inlandsch, per 100 K. G. f 16,25 2o. tarwemeel (ongebuild) per 100 K.G. f 14 3o. roggemeel (ongebuild) f 13 per 100 K.G. De prijzen zijn contant aan fabriek of molen voor bakkers en dergelijke meelverbruikers. Aan tusschenhandelaars moet op verzoek f 0.25 korting worden toegestaan. C. Als aanwijziging en aanvulling van de circulaire van 4 Augustus jl. lo. wit brood per K.G. f 0.23 2o. bruin brood per K.G. f 0.21 3o. gebroken Groningsch roggebrood per K.G. f 0.12. Deze prijzen mogen dus aanleiding zijn tot een verhooging van den broodprijs in de ver schillende gemeentenvoor wit brood niet meer dan 2 cent, voor bruinbrood en voor gebroken Groningsch roggebrood niet met meer dan 1 cent per K.G. De prijzen zijn contant afgehaald aan de bakkerij of winkel. Staatsspoor. Het voornemen bestaat, vermoe4elijk in de tweede helft van October, het aantal reizigers treinen op de lijnen der staatsspoorwegen weer belangrijk uit te breiden. Ter voorziening in dringende behoefte wor den reeds nu enkele schooltreinen ingelegd. Vacantiekaarten voor Militairen. Aan in uniform gekleede officieren en min deren, die recht hebben op militaire plaats- kaarten, kunnen ook na 30 September a.s. vacantiekaarten worden verstrekt tegen den prijs van f4.voor de eerste, f3.voor de tweede en f2.— voor de derde klasse. Kan een houder van eene zoodanige vacan- tiekaart het station van beslemming niet meer op den dag van geldigheid bereiken, dan kan hij zijne reis met den eersten trein van den zijn vrouw geheel onkundigvoor het oog was Karei nog altijd de oude, maar inderdaad gevoelde hij zich op den duur onder het ouder lijk dak niet geheel op zijn gemak en was hij feitelijk blij, als de Maandagmorgen maar weer was aangebroken en hij naar de stad kon vertrekken. Wel gevoelde hij, dat hij verkeerd handeldemaar de aantrekkings kracht naar het verbodene was te groot. In de stad gevoelde hij zich vrijer en ongedwon- gener en min of meer veilig ouder de hoede van zijn inderdaad gevaarlijken vriend. Wanneer hij thuis was, bekroop hem meer dan eens de vrees, dat het ontvreemden van geld uit zijn spaarpot uit zou komen dat moeder, neen, dat was nog niet het ergste, dat vader het ontdekken zou. En dan? En toch trok zijn gebrekkig, hulpbehoevend zusje hem telkens weer huiswaarts. Als hij dan met haar samen was, met haar keuvelde, bloemen voor haar plukte, haar van de stad vertelde, van de gebeurtenissen op school, dan voelde hij zich zoo opgeruimd en prettig ge stemd en had hij graag nimmer den Eikenhof weer verlaten. Ze konden het treffelijk vinden met elkaar. Hoe gesloten Greta ook was van karakter, aan Karei vertrouwde ze hare gedachten en de kleine wederwaardigheden van haar kalm, daarop volgenden dag voortzetten, waarvan evenwel, op de vacantiekaart door het betr. station is melding te maken. Moet op een station, waar over gestapt be hoort te worden, lang gewacht worden, dan mag de houder liet station tijdelijk verlaten. PARIJS, 28 September. (Reuter.) Officieel bericht van 11 uur 's avonds: Op onzen linkervleugel luiden de rapporten over den toestand gunstig. In het centrum hebben onze troepen op nieuw zeer hevige aanvallen met goed gevolg afgeslagen. Op de Maasheuvels zijn wij een weinig gevorderd. In Woeuvres zijn de krijgs verrichtingen wegens den dichten mist ge schorst. Op onzen rechtervleugel, in Lotharingen en in de Vogezen, is de toestand onveranderd. PARIJS, 30 September. (Reuter). „Vaar wel jongenszoo luidde liet tot de kameraden in de reservelinie gerichte afscheids woord van een aantal kanonniers bij de Engel sche veld-artillerie, dit bevel kregen de plaats in te nemen van dertig gedoode of gewonde makkers. Twee minuten later waren ook zij allen buiten gevecht gesteld. Weer gingen er dertig met hetzelfde afscheid en onder liet rooken van cigaretten naar de gevechtslinie, een bijna zekeren dood voor oogen. De granaten van de groote Duitsche kanon nen, die een zwarten rook verspreiden, regen den dicht achter de batterij neer, iederen kanonnier doodende of verwondende. Eindelijk hadden de volharding en het juiste vuur van de Engelsclien uitwerking op de Duitsche artillerie. De Britsche infanterie kon voor waarts rukken en de stelling van den vijand met de bajonet nemen. OSTENDE, 28 September. (Reuter.) Een uit Brussel aangekomen persoon, die ver trouwen verdient, meldt, dat de hoofdstad vol Duitsche troepen is, die uit het zuiden waren gekomen en er uitgeput uitzien. Een uit Brussel aangekomen koerier meldt, dat burgemeester Max op hevel van den militairen gouverneur van zijn ambt ontheven en in hechtenis genomen is. De gouverneur trachtte het college van schepenen te dwingen uit zijn midden een anderen burgemeester te kiezen, waarop de schepenen weigerden, doch de taak op zich namen voor handhaving van de orde te waken. eentonig leventje toe. Het was een paar maanden na het in het vorig hoofdstuk voorgevallene, dat Karei en Greta op een Zaterdagmiddag zich in eikaars gezelschap bevonden. Karei duwde het wa gentje, waarin zijn zusje zat, en reed met haar den Eikenhof rond. Ze geraakten in den boomgaard, die achter het woonhuis zich uitstrekte en die door een hooge haag van den weg was gescheiden. Hier vonden ze een heerlijk beschaduwd plekje het wagentje hield stil en Karei zette zich naast zijn zusje in het gras. Al spoedig waren ze in een druk gesprek gewikkeld. Tot heden had Greta nog steeds voor Karei verzwegen, wat er tussclien liaar en Eva en Jacob was voorgevallen. De scène, die er op was gevolgd, die zij niet begrepen had, maar die daardoor te dieper indruk op haar had gemaakt, li^d haar nog altijd weer houden, er Karei deelgenoot van te maken. Thans kwam, onder het zegel van diepe ge heimhouding, het gansche verhaal. Karei was verontwaardigd hij kon evenmin als zijn zusje begrijpen, wat de woede van zijn ouders zoo gaande kon maken. (Wordt vervolgd). Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der iiitgave. Nadruk verboden. DOOR Z E L A N D I A. 23) De Albaneesche officieren. De Duitschers in Frankrijk. Vaarwel jongens De Duitschers te Brussel.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1