Oorlogsberichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwbericliten. Gemengd Nieuws. B u r g e r 1 ij k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ternenzen. Aan het Oostenrijk-Russische front. Een tram van Brussel naar Egheen werd door Duitschers te Vlesembeek aangehouden. 200 passagiers die couranten en brieven bij zich hadden werden in hechtenis genomen. Te Brussel worden de levensmiddelen zeer schaarsch. Er hebben in geheel België belangrijke krijgsbewegingen plaats. Alles wijst er op dat een groote veldslag in België aan staande is. De Duitschers versterken Luik in verband met een eventueelen terugtocht uit Frankrijk. In Oost-Vlaanderen zijn niet ontplofte bommen gevonden, welke van een „Zeppelin"- luchtschip afkomstig waren. Naar het Antwerpsche „Handelsblad" mee deelt hebben ze een lengte van 1 M. 20 en meet de doorsnee aan de basis 21 c.M. BERLIJN. De rijkskanselier heeft bericht dat alle, door den opmarsch der troepen aan gerichte schade te Luxemburg vergoed zal worden. Er werd reeds 400.000 mark aan de schatkist uitbetaald. Ilelmuth Hirth, de bekwame Duitsche vlieger heeft sneller dan iemand tot nu toe, in het Duitsche leger promotie gemaakt. Bij het uitbreken van den oorlog nam hij dienst als vrijwilliger. Na veertien dagen was hij reeds korporaal. Twee weken later volgde zijn bevordering tot sergeant. Nu, na acht dagen, kreeg hij de benoeming als luite nant. De N. R. C. verneemt uit Maastricht dat acht Belgische militairen bij het dorp Bilsen (in do nabijheid van Nederlandsch Limburg^ een deel van den spoorweg opbraken. Toen een Duitsche trein dientengevolge ontspoorde, hebben de Duitschers aldus luidt het verhaa van een gevluchte familie, Zaterdagochteni om 6 uur het dorp in brand gestoken. De haven van Southampton zal tot nadere aankondiging voor handelsschepen ge sloten zijn. ST. PETERSBURG. De Russen hebben dc bezetting van geheel Galicië voorbereid. TER NEUZEN, 29 September 1914. Wederom ontvingen we het be- leefde verzoek om ons blad aan het militair tehuis te Aardenburg te zenden. En wederom werden wij verblijd door de ontvangst van het abonnementsgeld er voor. Van den heer M. D. te Ter Neuzen mochten we* het ontvangen. We zeggen, ook namens de militairen, den gever hartelijk dank voor de medewerking. Wij vernemen dat de cou ranten steeds met belangstelling door onze militairen gelezen worden, want overal zijn er uit onze omgeving ingedeeld. Wie volgt nu We hebben nog vele adressen! In vele tehuizen ziet men nog verlangend naar ons blad uit. Het is in dezen ook vele handen maken licht werk. Gisterenavond had op een der boven lokalen der Gem. H. B. School eene vergade ring van het steuncomité alhier plaats. De burgemeester presideerde. Een aantal dames en heeren die voor deze vergadering waren uitgenoodigd, gaven door hunne opkomst blijk van hun sympathie voor deze zaak. Verschil lende laangelegenheden werden besproken. Aan den Raad der gemeente zal door het comité gevraagd worden om financieelen steun. De dames en heeren die in het comité zitting hebben zullen op huisbezoek gaan, tot verne men van de verschillende nooden en behoeften, liet Koninklijk steuncomité zal verzocht worden om een bijdrage van f 200 toe te staan. - Omtrent de begrafenis van den verdronken milicien Quakkelaar in het Nieuwe kanaal alhier, vernemen we nog nader, dat een sergeant met drie soldaten mede naar Poortvliet (Q. zijn woonplaats), zijn gegaan. De burgemeester van Poortvliet had de weduwe Q. reeds het ontzettende ongeval medegedeeld van het verdrinken van haar oppassenden eenigen zoon, de kostwinner van de ongelukkige, lamme vrouw. De toestand der vrouw, waarin zij bij aan komst van het lijk verkeerde, is niet te be schrijven. Op het graf werd aangrijpend gesproken door den burgemeester en den heer Jac. van Alten, hoofd der Chr. school, aldaar. De soldaten waren zeer onder den indruk van het gebeurde. Na toestemming verkregen te hebben, zijn eenige hunner met een lijst bij de ingezetenen van Ter Neuzen rondgegaan en haalden een flinke som gelds voor de weduwe Q. op. De Burgemeester van Ter Neuzen waar schuwt op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, de ingezetenen, om eventueel aangespoelde of drijvende mijnen, niet aan te raken, voor dat technisch personeel aanwezig is, zulks met het oog op het daaraan verbonden groote gevaar. Zaamslag. Tot Rijksveldwachter alhier is benoemd J. v. Sprundol thans Rijksveld wachter te Schuddebeurs (Schouwen). Axel. De Unie-collecte bracht hier op f 202,465. Het Openbaar Ministerie bij het gerechts hof te 's Gravenhage eischte opnieuw 15 jaar gevangenisstraf tegen W. J. M., arbeider te Sluis, wegens den moord op Harmen van de Pol, in 1913 te Sayville in Noord-Amerika gepleegd. De rechtbank te Middelburg had den be klaagde indertijd vrijgesproken. Aardenburg. Alhier is ook opgericht een Militair Tehuis voor de aldaar gemobiliseerden. Het comité bestaat uit de heeren Wijtvliet, R. K. Pastoor, voorz., Pattist, Ned. Herv. Pred., secr., Vorsterman van Oyen, oud lid van de Tweede Kamer, Roersch, notaris, Ds. Doyer, Reepmaker van Belle, burgemeester, Koeke- bakker, doopsgez. pred. Borssele. Door een onbekende is aan de de Oud Geref. Gemeente eene som van f2000 geschonken voor de nieuwgebouwde kerk. Een mooie gift, vooral in dezen tijd. Geref. Kerken. Aangenomen naar Nieuwendijk (N.-Br.) H. de Bruijrt te Enschede. Bedanktvoor Lollum E. C. van der Laan, Driesum. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te RetranchementJ. van Beek, Waterlandkerkje; te Loppersuin J. Bleeker, Dronrijp te Westmaas K. II. E. Gravemeyer, Giessen-Oudkerk. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Amersfoort en Baarn A. M. Berkhof!, Leeuwarden, die voor Almelo en Zaamslag heeft bedankt. De heer P. van Dijk, hoofd eener Geref. school te Kampen, vroeger te Middelburg woonachtig, slaagde dezer dagen voor het toelatings-examen aan de Theol. school te Kampen. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. KANTONGERECHT TETERNEUZEN. (Van onzen Landboum-Medewerker). Op de stoppel. De Koningin en de soldaten. Een autoriteit, die er getuige van was, verhaalt aan de Meijerijsche Ct. het volgende van het bezoek van onze Koningin aan een Limburgsche gemeente. Na de schouwing der troepen begaf H. M. zich naar een afgelegen schuur, waar een soldaat op wacht stond. Dat was een Eindhovensche jongen. Op de vraag van H. M. op welke manier zij zich naar boven kon begeven, moest de wachtpost antwoorden, dat de eenige weg ging over een primitief smal laddertje, soort kippen- ladder. De Koningin aarzelde geen oogenblik en klom, zich schragend en vasthoudend aan de balken, naar omhoog. Boven was het kwartier van een aantal soldaten. Toen zij eensklaps de Koningin voor zich zagen en haar hoorden vragen„Ben jullie tevreden, jongens toen was er geen een in staat direct te antwoorden, zoo versteld waren ze allen. Maar de stoutste van het troepje stond dra in de houding en hij zeide „Goed Majesteit". En hoe is het eten Zeer goed, Majesteit. En overigens 't Begint wat koud te worden, Majesteit. De Koningin keek eens naar het pannendak boven haar, dat allerminst luchtdicht was en Zij liet zich ontvallen „Het is geen wonder ook". Dan, zich tot iemand van Haar gevolg wendend, die halverwege het laddertje opge klommen was„Dat moet morgenavond ver anderd zijn". En is de ligging warm genoeg? vroeg de Koningin verder. „Er mocht wel wat meer dekens zijn, Majesteit", antwoordde flink de soldaat, die zich thans blijkbaar geheel op zijn gemak begon te gevoelen. Opnieuw keerde de Vorstinne zich om en beval dat morgenavond meer dekens aan de soldaten zouden verschaft worden. Na dit vertrouwelijk onderhoud is de Konin gin langs hetzelfde min-solide laddertje weer naar beneden gekomen, zichtbaar voldaan, dat zij haar soldaten van dienst had kunnen zijn. Sas van Gent. Vele vluchtelingen uit Meche- len en Aalst komen hier aan. Zij doen aan grijpende verhalen. Goes. Op Zuid-Beveland hoort men het schieten van zwaar geschut. Men vermoedt uit de richting Antwerpen. Antwerpen. De kerkelijke overheid heeft tegen a.s. Zondag een algemeene biddag met uit stelling van het Allerheiligste voorgeschreven om de bevrijding van het vaderland af te smeeken. Antwerpen. Alhier zijn twee treinen met gewonde Duitschers en 143 Duitsche gevange nen aangekomen. Gent. Het gerucht gaat dat de heer Max, burgemeester van Brussel, naar de vesting Namen is overgebracht. Gent. Brussel heeft de door Duitschers ge- gevraagde oorlogsschatting nog niet betaald. Daarom zullen de Duitschers al hetgeen zij opeischen niet meer betalen. Ostende. 20.000 man Duitsche troepen hebben Aalst bezet. Brussel wordt in staat van verdediging ge bracht. De stad is vol soldaten. 2000 Oostenrijksche soldaten kwamen aan. Draad versperringen en loopgraven zijn aangebracht. Parijs. Het Communiqué van gisterenavond 11 uur luidt; op de linkervleugel is de toe stand gunstig. In het centrum zijn heftige aanvallen met succes afgeslagen. Inliet Woevre- gebied is het noodzakelijk deoperatiën te staken. Berlijn. De „Vörwartz" en andere socialis tische bladen zijn tot nader order geschorst. Rome. Volgens een telegram uit St. Peters burg wordt de vorming van een leger van 5 miljoen voorbereid. De Czaar zou er het bevel over voeren. Het leger zou alle tegenstand wegvagen, en oprukken naar Weenen en Berlijn. Konstantinopel. De Dardanellen zijn gesloten voor de scheepvaart. Men verwacht echter spoedig heropening. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 30 Sept. 11.32 11.58 Donderdag 1 Oct. 0.20 Vrijdag 2 0.39 0.56 Zaterdag 3 1.13 1.29 Zondag 4 1.44 1.57 Maandag 5 2.11 2.24 Dinsdag 2.38 2.51 gisterochtend eenig voordeel behaald langs den weg van Sommepy [aan de Suippe, 30 K.M. ten Oosten van Reims) naar Chalons. Tegen den avond hebben de Franschen echter het verloren terrein herwonnen. Op de Maasheuvels is de toestand ongewijzigd. In het zuiden van Woevre bezetten de Duitschers een front dat over Saint Mihiel naar een puntten noordwesten van Pont Mousson [aan de Moezel, 30 K M. ten N.N.O. van Toul] loopt. Uit Lotharingen, de Vogezen en den Elzas is niets nieuws te melden. P a r ij s, 27 September. [Havas [Officieel be richt van hedenavond 11 uur: Sedert den nacht van den 2bsten op den 26sten tot in den dag van den 27sten hebben de Duitschers niet opgehouden opnieuw over het gelieele front niet ongekende hevigheid zoowel bij dag als bij nacht aan te vallen. Blijkbaar met het doel, onze linies te verbreken, en met een samenwerking, welke wijst op lastgevingen van het opperbevel, om naar een beslissing in den veldslag te streven. Niet alleen is de vijand daarin niet geslaagd, doch in den loop van den strijd hebben wij een vaandel, kanonnen en talrijke gevangenen'vermees- terd. Het vaandel werd veroverd door het 24ste regiment koloniale infanterie. Alle troepenaanvoerders melden, dat het moreel der manschappen in weerwil van de vermoeienissen van de onafgebroken worsteling uitstekend blijft en dat zij zelfs moeite hebben, om hen tegen te houden in hun begeerte, den vijand aan te tasten in zijn beschuttende verdedigingswerken. St. Petersburg, 27 Sept. De groote gene rale staf deelt mede In Galicië hebben wij Dembowiec [ongeveer 60 K.M. ten Z.W. van Rzeszow) bezet. Een groote vijandelijke strijdmacht is in aftocht van Przemysl naar Sanok [ongeveer 50 K.M. ten Z.W. van Przemysl). Ze werd bestreken door het vuur van onze artillerie en is op de vlucht geslagen met achterlating van trein- en automobiel-parken. In den bergpas van Uzsok [30 K.M. ten Z.Z.W. van Turka in de Karpathen op Hongaarsch gebied] hebben wij een vijandelijke afdeeling verslagen, haar artillerie genomen en tal van gevangenen gemaakt. Wij zetten de vervolging voort en zijn Hongarije binnengedrongen. De gevechten in Galicië worden gekenmerkt door een buitengewone heftigheid vooral in den berg pas waar de Hongaren een drietal stellingen hebben moeten ontruimen en ten slotte tot een jammer lijken aftocht moesten overgaan. Wij hebben een geheele batterij genomen en verscheidene gevange nen gemaakt. De vervolging wordt voortgezet. De verbindingen van Przemysl zijn alle afgesne den. De verdediging van de plaats blijft een passief karakter dragen. Deserteurs melden dat er ernstige onlusten onder het garnizoen zijn uitgebroken. Zitting van 25 September 1914. Veroordeeld zijn P. J. S., koopman tc Axel, ter zake van het niet voldoen aan een bevel van het Militair gezag, tot eene hechtenis van2dagep, met bevel tot teruggave van de opbrengst der verkochte in beslag genomen lieren. C. v. F., slager te Zaamslag, ter zake als voren, tot hecht, van 1 dag, met bevel tot teruggave der opbrengst van de verkochte in beslag genomen goederen C. v. d. B., voerman te Axel, ter zake als voren, tot hecht, van 1 dag, met bevel tot teruggave der opbrengst van de verkochte in beslag genomen goederen. J. v. D., aannemer te Hoek, ter zake van eene uitgraving niet behoorlijk verlichten, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. P. B., vurensgezel te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Wapenwet, tot eene boete van f5, subs. 5 dagen hecht., met verbeurdverklaring en vernieling der in beslag genomen boksbeugel. A. W. K., onderwijzer en A. J. B., bierhuishouder, wonende te Sluiskil, ter zake van overtreding der Brandweerverordening, ieder tot eene boete van f0,60, subs. 1 dag hecht. J. C. d. F., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, binnen een jaar na vroegere veroo.rdeeling, tot hechtenis van drie dagen. J. S., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van vijf gulden, subs. 3 dagen hecht. D. v. M., tijman P. O., varensgezel; J. L. D., visscher, allen te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. C. F. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. J. v. d. P.. kleermaker; J. C. d R-, bootsman; A. N. N., fabrieksarbeider, allen te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f0,50, subs. 1 dag hecht. P. d. V., koopman te Zaamslag; N. S., zonder beroep te Axel, ter zake van overtreding der Leer plichtwet, leder tot eene boete van f0,50, subs. 1 dag hecht. J. F.B. D., klompenkapper J. d. K., arbeider A. J. F., arbeidster; R. G. W-, bootwerker; M. F., voermansknecht; J. H, landbouwer, allen te Ter Neuzen, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f0,60, subs. 1 d. hecht. H. D.knechtS. H., knechtJ. D., knecht P. J. B., werkman, allen te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 0,60, subs. 1 d. hecht. J. H., zonder beroep P. d. G., knechtD. v. A., zonder beroep, allen te Hoek, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 d. hecht. A. v. d. V., werkman te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 week tucht school J. O., onderstationchef te Sluiskil, ter zake als voren, tot eene boete van f0,50, subs. 1 d. hecht. VrijgesprokenD. d. W., chauffeur te Ter Neuzen. Al is er nog zooveel en goed hooi, wat echter bij velen dit jaar niet het geval is, knollen en spurrie kunnen sommige landbouwers voor den stal toch niet missen. Het zijn vooral de kleinere boeren, die niet buiten dit voer kunnen en het is voor hen, dat ik nog een enkel woord over de behandeling wil zeggen. Als men iets doet, moet men het zoo goed mogelijk doen. Ook de knollen en de spurrie moeten met de noodige zorg behan deld worden. Ten eerste dan een enkel woord over het ploegen en bemesten van den grond wat de stoppel ook zij, denk er aan den grond zoo diep mogelijk om te ploegen en voor behoorlijke ge legenheid tot waterafvoer te zorgen (er kan immers veel regen komen.) Waarschijnlijk is er geen stal mest aanwezig en zal dus de genoemde voeder gewassen vruchten moeten zaaien of men zal ze kunstmest moeten geven wanneer men de hoogst mogelijke opbrengst wil hebben, moet men dit laatste besluiten. Men geve dan in de eerste plaats kali. Knollen toch zijn eerste kalivreters, wanneer men de hoogst mogelijk opbrengst wil hebben, moet men patentkali nemen. Twee a drie zak patentkali per Hectare is in de meeste gevallen wel voldoende. Deze patentkali kan men aan stonds met den stoppel inploegen. [Bij sperrie kan men iets minder geven]. In de meeste gevallen zal deze bemesting voldoende blijken. Als men ziel?, dat de knollen niet vooruitgaan na het op komen, zaaie men een weinig chilisalpeter er over. Het kan natuurlijk gebeuren, dat ook super noodig is. In de meeste gevallen echter niet verder kan ik nog iets zeggen over het zaad. Er wordt weinig zorg besteed aan het knollen en spurriezaad, de goeden niet te nagesproken. En toch hangt het welslagen van het stoppelgewas ook van de kwaliteit en den toestand van het zaad af. Ik heb gezien, dat het zaad vochtig, duf, beschimmeld was, ver mengd met allerlei onreinheden. Niet te verwon deren, dat de knollen of de spurrie mislukken. Daarenboven het onkruid groeit ook nu nog. Men zorge dus voor droog, gaaf, zuiver zaad. Met een zeef verwijdere men vuil en zoeke men het grootste uit. Nadat het zaad over het land is uitgestrooid, egge men het licht onder. Het voornaamste, waarvoor men te zorgen heeft, is dus diep ploegen, goede waterafvoer, bemesten met patentkali groot, droog en zuiver zaad. TER NEUZEN. Geboorten. 21 Sept. Levinus Jan, z. van Jan Jacobus Riemens en van Christina de Groote. 22 Sept. Ferdinandus, z. van Jan Adriaan de Lege en van Cornelia Dees. Jan, z. van Cornelis Hendrik Albertns Vermeulen en van Cornelia Maria Johanna Vlaander. 23 Sept. Frans Pieter. z. van Reinier Harms en van Maaike Kuine Dooms. 25 Sept. Alplionsus Frederik, z. van Franciscus Benedictis Frederik Schirris en van Cornelia van Denderen. 26 Sept. Elizabeth Adri- ana Joanna, d. van Leendért Bakker en van Jo hanna Maria de Rijke. Overlijden. 22 Sept. Dirk Martinus Quakkelaar, oud 23 j., z. van Marinus [overl.] en van Adriana Geuze. 24 Sept. Abraham van Overbeeke, oud 48 j., echtg. van Adriana Pieternella Leunis. 25 Sept. Leuntje Meeuwsen, oud 10 d., d. van Pieter en van Dina Elve. Rotterdam, 28 Sept. 1914. De aanvoer van binl. Tarwe was nog al van be- teekenis. Verkocht naar qnaliteit per 100 kilo vanaf f 11,50 a f 12,Rogge f 11,— a f 11,50 Cbevalier-gerst f 12,50 a f 13,— Zomergerst f 11,50; Wintergerst f 12,— a f 12,50 Haver f 10 a f 10,50 per hectol. Bruine Boonen f 14,50 a f 15,50 kookerwten f 10 a f 12 Voedererwten f8 a flO; Witte Boonen f 16,50 a f 17,60; Friesch Kanariezaad f 16,50 a f 18,— 6 V

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3