sellers op Blauwput. Een onderofficier aan de statie at een peer. Een kleine van 5 jaar keek hem met verlangende blikken aan. Aan stonds nam de Duitscher een peer uit de zak en gaf die aan het knaapje, terwijl zijn oogen vol tranen stonden. Goddank dat er nog menschen zijn met een gevoelig hart. Deze zelfde gaf onzen verhaler verlof met zijn ge zin naar Kessel-Loo te gaan, waar zijn familie woonde. Hij gaf drie soldaten mee. Een patroelje die voor hen uitging, sloeg overal de ruiten stuk. Welk een gevoel van verlichting voor de arme verjaagden. Eindelijk in vrijheid. Helaas was die van korten duur. In de Kerkstraat stonden wachten uit en alle mannen werden opnieuw aangehouden. Alle burgers werden uit de huizen gehaald. Zij werden aen het Café Hendriks in de Kerkstraat in rijen gezet. De majoor zeideDe burgers hebben op ons geschoten, vijf hunner moeten sterven. Teza men waren ér 58. Er werd genummerd van 1 tot 25. Onze zegsman had nummer 9. 5 was een broeder van den heer De Bekker- Remij, 10 de stoelenzetter der kerk Ilentenrijk, 15 en 20 twee gehuwde mannen, de een vader van 6 kinderen. 25 was een schoenmaker. Deze kreeg een zenuwaanval. Hij viel achterover, roepende Ik heb niets gedaan, ik lag te bed. De majoor greep hem bij den arm en wierp hem terug in de rijen. Hij greep den kapucijner broeder Louis van Olm vast en plaatste dien bij de aangewezen slachtoffers. Deze werden op het hof der Zusters door een peloton van 8 sol daten gefusilleerd. De pastoor mocht hun vooraf den zegen geven. Toen hij alle anderen wilde zegenen, die niet anders dan den dood verwachten, sloeg een soldaat hem met den bajonet geweldig op den arm. De anderen werden in het open veld tus- schen twee regimenten geplaatst en streng bewaakt door 30 wachten, om de twee unr afgelost, 's Morgens gaf een enkele wacht aan de naastbijzijnden wat wijn en brood met spek. Eindelijk zou onze verhaler in vrijheid komen. Een der'drie soldaten die hem had begeleid, sprak voor hem bij een onderofficier ten beste. Deze ging naar den majoor, die den man liet komen en hem een paspoort gaf. Zaterdag den 29sten kwam hij om 10 uren in Kessel-Loo aan. Hier trof hij zijn vrouw en twee kinderen. Met deze ging hij den llden September naar Aerschot terug.' In alle woningen was de grootste vernieling. Alles, letterlijk alles was opengebroken en leeggehaald en opzettelijk bevuild. Van de 428 mannen van 20 tot 45 jaar die naar Duitschland werden gevoerd, had men nog niet gehoord. Er was nog een bakker, die dagelijks aau elk gezin een brood leverde van 1G centen. De familie ging weldra over Turnhout naar Antwerpen, waar zij thans gelukkig in veiligheid bijeen is. Helaas hoevelen zijn nog, zijn misschien voor immer gescheiden. Uit België. Men schrijft uit Vlaanderen aan de N.R.C. In de pers is melding gemaakt van geruchten, volgens welke staatsminister Woeste als tusschenpersoon gediend zou hebben bij be sprekingen tusschen von der Goltz en de Bel gische regeering te Antwerpen. Katholieke bladen hadden de onwaarschijn lijkheid van dit gerucht wel bepleit, maar doordat de minister van staat te Brussel was gebleven, had men nog geen definitieve be vestiging of tegenspraak kunnen ontvangen. Dit laatste brengt de Bien public van heden morgen nu. Een der Brusselsche correspon denten van dit blad heeft terstond toen hij de dagbladen, welke die geruchten vermeldden, in handen kreeg, bij Woeste een bezoek ge bracht en ziehier wat deze hem verklaarde. Ik heb noch middelijk noch rechtstreeks maarschalk von der Golts gesproken, evenmin een der personen verbonden aan het Duitsche militare of burgerlijke bestuur. Ik heb hun ceen regel geschreven en zij hebben mij even min een regel geschreven. Dit is duidelijk, dunkt mij. In de tweede plaats heeft men mij geen enkel voorstel gedaan en ik zou, in geen enkel geval, op mij genomen hebben af gevaardigde te zijn van een vreemde regeering. Ik ben te Brussel gebleven wegens mijn hoogen leeftijd en omdat het niet te voorzien was hoe lang wij te Antwerpen zouden moeten blijven. Ik geloof bovendien dat de ministers van staat daar ter plaatse weinig belangrijks kunnen verrichten, aangezien de militaire over heid er alle macht in handen heeft. Anderen zijn blijkbaar dezelfde meening toegedaan, want nóch baron de Favereau, uoch De volder zijn naar Antwerpen vertrokkendrie andere staatsministers zijn naar Amerika, hetgeen wel een bewijs is dat hun aanwezigheid te Antwerpen niet onmisbaar was. De heer Woeste was wel naar Antwerpen gereisd om regeeringspersonen te spreken, maar den koning heeft hij niet gezien. Tot slot gaf de heer Woeste nog eens ver klaringen over zijn vroegere houding bij de bespreking der legerwetten. Een Zeppelin boven Ostende. Over de verschijning, Donderdagavond om elf uur, van een 'Zeppelin boven Ostende lezen wij in een Belgisch blad. Door het geronk van zijn schroeven had het luchtschip reeds zijn komst verraden en vele burgers uit hun slaap gewekt. Het kwam uit Zuid-Oostelijke richting en zwenkte boven de stad na even tot boven den zeespiegel gezweefd te hebben. Plotseling weerklonken drie dreunende slagen kort op elkaar Het luchtschip had drie bommen uitgeworpen. De eerste bom was gevallen nabij de monu mentale De Smet-de Naeyerbrugde tweede bij den ingang van het zoogenaamd Bois de Boulougnede derde bom kwam terecht nabij de stedelijke vischafslag, op liet lniis waarde bureelen van den heer Camille Willems ge vestigd zijn. Deze woning werd vernield. De brandkast werd een meter diep in den muur gedrongen. Gelukkig was, als eenig levend wezen in dit huis slechts een waakhond die gedood werd. i Op zeker 100 meter in de ronde werden alle ruiten verbrijzeld. Nabij de De Smet-de Naeyerbrug is slechts stoffelijke schade aangericht. Er zijn diepe gaten in den grond geslagen en verscheiden spoorwegwagons zijn versplinterd. Geen menschen zijn echter geraakt. De ontroering was zooals het zich jicht begrijpen laat geweldig in de stad. Tien minuten na de ontploffing was heel Ostende op de been. In Brussel den Duitschen tijd. Ook onder Duitsche voogdij komen er te Brussel kindertjes ter wereld. Ook daarop I is de Duitsche overheid daar voorbereid. In de bureelen van den burgerlijken stand worden de inschrijvingen regelmatig voortgezet volgens dezelfde formule behalve dat achter de plaats van geboorte (dus Brussel) „Duitsch land" tusschen haakjes wordt ingevoegd. De „Nieuwe Gazet" weet echter te melden, dat de inwoners zich voor 't meerendeel niet meer naar die bureelen begeven, doch de inschrijvingen der geboorten in tegenwoordig heid van getuigen zelf verzorgen. Later zullen de belanghebbenden deze formaliteit door de rechtbank doen wettigen. Hoe fel de Duitschers erop uit zijn, Brussel het karakter van een Duitsche stad te geven, blijkt daaruit, dat zij er ook den Duitschen tijd hebben ingevoerd. Maar dat ze anderzijds beseffen er nog in vijandelijk land te vertoeven, is daaruit op te maken, dat ze, aldus de „Independance Beige" de stad aan alle kanten van geduchte verschansingen voorzien. Berichten uit België. Men seint aan het Vaderland: GENT, 26 Sept. Er hebben in geheel België belangrijke krijgsbewegingen plaats. Nadere inlichtingen omtrent de bewegingen worden niet gegeven. Alles wijst er echter op dat een groote veldslag in België aan staande is. De Duitsche troepen die naar Gent oprukten zijn te Kwatrecht en te Aordighem door de Belgen tegengehouden. Des middags om 2 uur kreeg de bevolking te Melle, Kwatrecht en Oordighem bevel om de dorpen te verlaten met have en vee. Een geloofwaardig persoon die uit Brussel hier is teruggekeerd, deelt mede dat men in Brussel niet weet wat er gaande is. Onaf zienbare rijen auto's rijden af en aan door Brussel. De Duitschers toonen zich zeer be drijvig. Men verwacht binnen een eenige dagen grooten slag. Om Antwerpen. Een betrouwbaar persoon deelt aan het V. D. persbrfreau mede, hoe uit alles blijkt, dat de Duitschers spoedig een aanval op Antwer pen zullen beproeven. Sedert enkele dagen worden naar het gebied ten zuiden en Oosten der stad groote troepentransporten uit Aken vervoerd. Eveneens is het bekende, zware Duitsche belegeringsgeschut aangekomen, dat met grooten spoed tegen de Zuidelijke forten wordt opgesteld. Op de Oostzijde wordt dit in positie gebracht en worden vele schansen opgeworpen. Ook aan Belgisch» zijde wordt met grooten spoed aan de laatste versterkingen gearbeid. Men schat het Belgische bezettings leger op ruim 150,000 man. Het verlies van officieren De Times staat stil bij het verschrikkelijk verlies aan officieren bij de Duitschers, de Oostenrijkers, maar ook bij de Engelschen. Een doorlezing van de verlieslijsten toont aan, dat in een maand tijd vcchtens aan Engel- sche kant ongeveer 1100 officieren gesneuveld, gewond en vermist zijn, waarbij dan nog een aantal zieken geteld moeten worden. Ruim vijf infanteriedivisies hebben aan de gevechten deelgenomen, en daar nu elke divisie ongeveer 600 officieren, hebben de Engelschen bijna twee op de vijf officieren in een maand tijd verloren. De kathedraal van Reims. Uit Rome wordt aan de Daily News geseind Ofschoon de paus zeer getroffen en diep be droefd is over de vernieling van de kathedraal van Reims, die naar zijn oordeel geheel on- noodig was en gemakkelijk vermeden had kunnen worden, weigert iiij daaromtrent in het openbaar een verklaring af te leggen. Alleen is de correspondent van het blad ge machtigd te zeggen dat de smart van den paus over de vernieling der kathedraal zoo groot is, dat hij ze onmogelijk onder woorden kan brengen. Aangekomen vluchtelingen. Te Boulogne aangekomen vluchtelingen melden, dat Valenciennes door een Duitsche strijdmacht is bezet, die op 6000 tot 12.000 man wordt geschat. Aan de stad is een oorlogsschatting van 1,500,000 frank opgelegd. Zoo deze niet binnen een week betaald is, zullen strenge maatregelen genomen worden. De Duitsche strijdmacht die Kamerijk verleden week bezette werd op 4000 man geschat en is zeer aanzienlijk versterkt. De Duitschers in Frankrijk. PARIJS, 26 September. (Havas.) De offi- cieele mededeeling van hedenavond 11 uur luidt De vijand heeft over het heele front aan gevallen en is overal teruggeslagen. Op den linkervleugel gaan wij vooruit. Op de Maas heuvels is de toestand ongewijzigd. In Woèvres blijven wij terrein winnen. Bomaanslag van een Taube op Parijs. PARIJS, 27 Sept. (Reuter). Een Taube is hedenochtend, gebruik makende van de mist, tusschen elf uur en half twaalf over Parijs gevlogen en heeft verscheidene bommen ge worpen in den omtrek van de Eiffeltoren. Een dezer bommen viel in de Avenue du Trocadero, op den hoek van de Rue de Frey- cinet, doodde een grijsaard en verwondde diens dochter. Men gelooft dat de bommen bestemd waren voor het station voor draadlooze telegrafie op den Eiffeltoren. De bladen melden dat de Taube, die over Parijs vloog, twee bommen heeft geworpen, waarvan er één de vensters van het Hotel de Monaco verbrijzelde, een advocaat doodde en diens dochtertje ernstig verwondde. Hetzelfde vliegtuig heeft nog drie bommen geworpen een viel op de renbaan van Auteuil, waar nu kudden vee grazen, en doodde een koe; de twee andere vielen in de Rue Veneuse en de Rue de la Pompe, waar veel Amerikanen wonen. Zij hebben geen schade aangericht. De bommen hadden groote exploisieve kracht. Aan het Duitsch-Russische front. ST. PETERSBURG, 27 September. De Groote Generale Staf deelt mede Het gevecht bij Sopotskin en Drouskenhiky (bij Grodno) is geëindigd met een terugtocht van de Duitschers. De vijand is voortgerukt ten Noorden van van Osowiec (aan de Bobr, 40 K.M. ten Z.O. van Lyck) en is begonnen met de beschieting van de vesting. De pogingen van de Duitschers om de Memel over te trekken bij Drouskenhiky zijn door ons vuur verijdeld. De Duitsche artillerie heeft ons offensief niet kunnen tegenhouden. Bij Sopotskin wordt de terugtocht van de Duitschers naar het gouvernément Soewalki I algemeen. Do vesting Osowiec blijft met succes weer stand bieden aan het Duitsche belegerings geschut. Het Oostenrijksche geschut voor Maubeuge. Een ambulance verwoest. Het bombardement van Mechelen. De Duitschers in Frankrijk. Ofschoon er weinig aandacht aan wordt besteed, is het toch van algemeene bekendheid, dat in Frank rijk Gostenrijkers met de Duitschers meestrijden. De Duitsche generale staf heeft waardeerend ge sproken van de uitwerking van het Oostenrijksche belegeringsgeschut op automobielen voor Maubeuge. De advocaat mr. Hans Stiegland, die als reserve luitenant bij de artillerie aan de verovering van Maubeuge heeft meegedaan, heeft er aan zijn ouders een brief over geschreven, die in de Oosteurijksche bladen staat afgedrukt. Aan dien brief is het vol- geude ontleend Den 5den September beschoten wij de schansen van Ferrière op een afstand van 9 K.M., nadat wij reeds vroeger het fort van Cerfontaine hadden be dwongen. Ik was batterijkommandant en ge kunt u mijn vreugde voorstellen, toen ik met een gelukkig schot een kruitmagazijn in de lucht liet springen. Van mijn observatiepost kon ik de ontzettende uitwerking van onze reusachtige bommen precies waarnemen. Een er van moet ongetwijfeld in een kasemat ingeslagen hebben, want ik zag de bezetting naar buiten loopen en als dol heen en weer hollen. Van dit oogenblik profiteerde de commandant van de in mijn nabijheid zijnde Duitsche batterij om fiink in dien verwarden hoop menschen te gchieten, waarop de lui zoo spoedig mogelijk weer in de kasemat terugliepen. 's Avonds op dienzelfden dag liep de Duitsche infanterie storm op vier bolwerken aan het ooster front en veroverden die haast zonder gevecht. Daarop ging het Duitsche voetvolk en het geschut een eind dichter bij de stad, beschoot die en ver nielde het tuighuis en de gasfabriek. Kort daarop kwam uit de vesting een automobiel met een witte vlag, die naar het hoofdkwartier wilde. Bevel hebber van het Duitsche leger was generaal von Zweel, een oude houwdegen. Hem werd gezegd dat Maubeuge onder zekere voorwaarden wilde Vlak iu.auuougv - capituleeren. Von Zweel sloeg met de vuist op de tafel en zei: „Wilt gij mij nog voorwaarden stellen l Ik geef u tot 6 uur 's avonds tijd om u over te geven". Met dit antwoord kon de Fransche parle mentair terugkeeren, en toen om 6 uur geen ant woord kwam, werd de beschieting voortgezet. Het duurde echter niet lang of de auto met de witte vlag zag men weer uit Maubeuge komen. De officier had een brief bij zich, dien hij aan generaal Von Zweel overhandigde. Met gespannen aandacht wachtten wij wat liet antwoord van den generaal zou zijn. Hij gaf bevel het vuren te staken. De bezetting had zich dus onvoorwaardelijk overgegeven. Gisteren (de brief is van 7 September) nam ik een kijkje in de door mijn batterij beschoten forten en vond de uitwerking verschrikkelijk. In liet lort Boussois was een gepantserde toren doorboord en evenzoo een laag zand en aarde van 10 meter dik waarop de toren stond en dan nog een muur van baksteen van 2 meter dikte. De kogel drong in de kasemat waar de soldaten zaten. Velen waren gedood of gewond. Door den enormen druk der gassen die zich bij de ontploffing ontwikkelden werd een gepantserden observatietoren die 30 meters verder stond, letterlijk opgetild en 10 meters ver weggeslingerd. Het ergste ziet het er uit in het fort Cerfontaine. Dit fort was minder dik met aarde en zand bedekt, vandaar de verschrikkelijke uitwerking. Want wel op 5 plaatsen hebben onze bommen die bedekking doorboord. De projectielen zijn van boven naar beneden gevallen in de ge welven waar de soldaten wonen en daarna in de kelders, zoodat alle verdiepingen in elkaar gestort zijn en de manschappen bedolven hebben. Het was een verschrikkelijk gezicht en uit al dat puin steeg een walgelijke lijkenlucht omhoog. Vele Franschen moeten daaronder liggen. Na tuurlijk heb ik ook een kijkje genomen in het door mij beschoten kruithuis en zag hoe muren van 3 meters dik gebarsten waren en het gas nog uit de spleten te voorschijn kwam. De aarden wal is door de kogels doorploegd, en zit vol trechters. In één woord, alles is vernield en de uitwerking van ons geschut heeft ongetwijfeld den commandant bewogen om de vesting over te geven. Want het is mij anders onbegrijpelijk hoe 40,000 man zich konden overgeven aan 10,000 Duitschers en 8000 Oostenrijkers, want meer waren er niet. De om- singelingslijn was zoo dun dat op sommige plaatsen slechts een man per kilometer kwam. Dikwijls moest een compagnie van 100 Duitschers zich tegen drie of vier compagnieën van den vijand verdedigen. Als de Franschen éen flinken uitval gedaan hadden, hadden zij ons onder den voet kunnen loopen. Gisteren nog namen 80 Duitsche ruiters, een van de hoofdtroep afgeraakte afdeeling Fransche kava- lerie van 700 man en 8 officieren gevangen. Onbeschrijfelijk was voor mij het oogenblik, dat de bezetting uit de vesting kwam om zich over te geven. Daaronder waren regimenten die nog geen schot gelost hadden. Zonder sabel of geweer trokken zij in hunne lange blauwe mantels ons voorbij. Ten Oosten van Leuven ligt het dorp Linden. Belgische soldaeen hebbeu dit, eenigen tijd geleden, genomen. In dat dorp bewoont de Nederlandsche familie van Blankenbergen een kasteel. Uit eigen middelen hadden zij dit als ambulance ingericht. Een veertigtal Belgen vond daar liefderijke behan deling. Van de daken van het prachtig kasteel woei zoowel de Roode Kruis-vlag als de Neder landsche driekleur. De Belgen hebben het nochtans vei woest en in brand gestoken. Aldus een oorlogscorrespondent van de N*. R- O., die dit toeschrijft aan de ongun stige stemming die, trots alle verklaringen van het tegendeel, in 't algemeen nog onder de Belgen ten opzichte van ons vaderland heerscht. Antwerpen, 28 Sept. Een ooggetuige van het bombardement van Mechelen meldtIk kom zooeven uit de gebombardeerde stad. Thans is de stad voor de derde maal door de Duitschers beschoten. De stad is open en geheel onverdedigd. Zondagmorgen om half negen verlieten de be woners juist de kerk toen een granaat op het kerk plein neerplofte en vele kerkgangers doodde en verwondde Allen vluchtten daarop in de huizen. Ik zocht een goed heenkomen in een nabij zijnd café, waar echter spoedig ook een granaat insloeg en weer nieuwe slachtoffers eischte. Toen volgde een regen van kogels en granaten, wel 50 in een half uur. De stad werd op verschil lende plaatsen in brand geschoten. Het vuur vernielde ook het Stationsgebouw, de kazerne der lansiers, een timmerfabriek, het hospi taal der arme zusters, de nationale fabriek van postzegels en verscheiden particuliere huizen. Het was ondoenlijk een wandeling door de stad te doen, overal lag het. vol dooden en gewonden. De forten Waelhem en Wavre beantwoordden krachtig het vuur| totdat de avond viel en zij zwegen. De St. Romboutskerk is thans geheel verwoest en ook de toren is hoogst ernstig beschadigd. Antwerpen, 27 September. [Reuter] Officieel Gisteren is een detachement Duitsche troepen, be staande uit een brigade infanterie, twee regimenten cavalerie en zes batterijen, waarvan twee zware, bij zijn optaarsch van Brussel naar Dendermonde over Aalst verrast. Deze troepen zijn, nadat ze aan het front en aau de flank aangevallen waren, in wanorde op Assche [tusschen Aalst en Brussel] teruggetrokken, vele krijgsgevangenen en gewonden en verscheidene caissons in onze handen achterlatend. Vandaag, waarschijnlijk met de bedoeling voor dit echec wraak te nemen, is Mechelen met ver dragende kanonnen gebombardeerd en een belang rijke legermacht heeft een algemeene beweging voortgezet. Op ons front tusschen Mechelen en Aalst zijn verschillende aanvallen van de Duitschers afgeslagen. Bij Aalst is onze cavalerie-divisie er in geslaagd den Duitschen linkervleugel in den rug aan te vallen. Alles bijeengenomen is de aanval der Duitschere mislukt. Onze troepen hebben zonder moeite de ingenomen stellingen behouden. Te Mechelen heeft het station veelgeleden. Vele huizen zijn ingestort, andere staan in brand. Er I zijn tien burgers gedood. Ostende, 27 September. [Reuter]. Gisteren zijn er Belgische troepen uit Antwerpen getrokken in de richting van Erpe. Een hoofdofficier ging met de revolver in de hand vooruit, om te zien of de vijand zich niet ergens verborgen had. Hij ver bood de troepen hem te volgen Toen hij niets ontdekte gaf hij zijn manschappen |een teeken nader bij te komen. De wielrijders gingen toen voorop en twee kilometer verder ontdekten zij de Duit schers. Zij openden het vuur op den vijand, die met een levendig vuur antwoordde. Het aantal van zijn manschappen was grooter dan dat van de Belgen. De Belgische artillerie opende vervolgens het vuur en veegde den weg van alle Duitschers schoon. De Belgische cavalerie ontplooide zich waaiervormig tegen de Duitsche in een verschrik kelijk gevecht. Ten slotte werden de Duitschers teruggeslagen en de Belgen konden Aalst bezetten. I Te Oostende is een telegram ontvangen volgens I hetwelk Bergen in brand zou staan. P a r ij s, 27 Sept. Het off icieele communiqué luidt Op den linkervleugel hebben de Franschen aan merkelijke vorderingen gemaakt over een zeer uit gebreid front tusschen Oise en Somme en ten noorden van de Somme. Tusschen de Oise en Reims zijn verwoede aan vallen der Duitschers, die herhaaldelijk tot bajonet gevechten hebben geleid, alle afgeslagen. De Fransche en de Duitsche versterkingen liggen op verscheidene plaatsen slechts enkele honderden meters van eikaar. In het centrum, van Reims tot bouain, is de Pruisische garde na vruchtelooze aanvallen terug geworpen in de streek van Berrn [5 K.M. ten O.N O. van Reims] en Nogent l'Abbesse [15 K M. ten Oosten van Reims]. Van Souain tot Argonne hebben de Duitschers

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2