Oorlogsberichten. Uit Stad en Provincie. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Land bo li wberichten. De Duitschers in Frankrijk. Uit België. 1600 Duitschers in Henegouwen. De bom te Dusseldorf. De Ned. officieren Relmers en Verhuist. ROME, 23 Sept. De Messngero verneemt uit Durazza, dat de beide gevangen genomen Nederlandsche officieren uit El Basan te Duraz- zo zijn aangekomen. Ilun gezondheidstoestand is goed, doch zij zijn zonder eenige middelen, daar de opstan delingen al hun bezittingen hebben afgenomen. Door bemiddeling van den Italiaanschen consul kouden zij Brindisi bereiken. Naar de Llmb. Koerier verneemt wordt langs de Holz bij Kerkrade het voorbijtrek ken van sterke Duitsche troepen verwacht. De grens, die men te Herzogenrath den laatsten tijd zonder veel omhaal kon passeeren, was nu voor drie dagen gesloten. Het leven te Luik heeft bijna zijn normale loop hernomen, aldus vernam de „Gazette van Gent". De meeste winkels zijn open en de tegenwoordigheid der Duitschers wordt dragelijk. Van 7 uur 's avonds af is iedereen thuis. Het verkeer in de straten is verboden van 8 uur in den avond af tot 's ochtends bij het aanbreken van den dag. Te Luik bleven alle kerken en kunstverza melingen gespaard. Te Hoei is de collegiaat- kerk ongedeerd. De Duitsche keizer, die door zijn bevel tot bezetting van het groothertogdom Luxemburg in liet begin der vijandelijkheden dezen toe stand verergerd zal hebben, heeft naar de Koln. jZtg. verneemt, aan de hoofdstad van het groothertogdom 12.000 mark geschonken voor de arbeiders, die door de stremming van het beroepsleven broodeloos geworden zijn. Volgens gegevens der Engelsche admirali teit waren tot op gisteren 187 Duitsche sche pen in Engelsche handen. De Duitschers heb ben van hun kant op 82 Britsche vaartuigen beslag gelegd of tot zinken gebracgt. In 't geheel waren in ronde cijfers 4000 schepen van het eiland denrijk ter zee bij het uitbre ken der vijandelijkheden. Uit de brandende kerk te Eppeghem bij Mechelen heeft een Duitsch officier twee groote altaarschilderijen van ,Oud-Vlaamsche meesters gered, die hij'aan het gouvernement generaal heeft overgedragen. Deze heeft ze ter be schikking van het bestuur van de Belgische musea gesteld. De Vossische Ztg. verneemt uit Brussel, dat het Duitsche burgerlijke bestuur van België aan de stad Charleroi, die zich over gegeven heeft, graan heeft verschaft, opdat de arbeidersbevolking gevoed kan worden. Het plan bestaat om dergelijke maatregelen voor andere naburige plaatsen als Bergen, Hal enz. te nemen. Hugh Martins beschrijft in de Daily News hoe Mechelen weer het gewone uiterlijk be gint te krijgen. Zelfs de winkels gaan open evenals de koffiehuizen. De bewoners verklaren, dat hier niet meer gevochten wordt. Mechelen, zoo zeide er een, is alleen ge bombardeerd, omdat de toren van de kathe draal gebruikt werd als observatiepost. De toren is echter te sterk gebleken en staat nog. Men meldt ons uit Heerenveen, dat daar gistermiddag een extra-treiii met 277 Engel- schen, van de in IJmuiden aangebrachte ge redde bemanning van de drie kruisers, is aan gekomen, onder geleide van een detachement infanterie onder bevel van een 2de luitenant. De lichtgewonden, onder wie een officier, zijn naar de tram gedragen. Met twee extra-trams zijn allen in de richting Balk vervoerd. (N. R. C.) TER NEUZEN, 25 September 1914. Spoediger dan we zelfs verwacht hadden, kwamen we reeds in het be zit van het bedrag, om aan het .verlangen te kunnen voldoen, om ons blad te zenden aan het Militair Tehuis te Ooltgensplaat. Van N. N. te Ter Neuzen ontvingen we heden f 1.10 daarvoor, om de zending van heden af tot Januari te doen plaats hebben. We zeggen er den gever dank voor. Er zijn nog verschillende militaire tehuizen waar men zéér gaarne „Luctor" op de lees tafel zou ontvangen. Wie mag de uitgever nu als nummer twee boeken De uitgave voor dit goede doel is toch niet zoo groot. Als er één schaap over de brug is, volgen er meer. We hopen ook in dezen, men doet er een goed werk mede, vooral nu de lange avonden komen en vele militairen hunne avon den in deze Tehuizen doorbrengen. Aan de Arbeidsbeurs werden 14—21 Sep tember geen nieuwe werkloozeu ingeschreven, konden echter ook geen personen van de werkloozen-lijsten worden afgevoerd. Het aan tal ingeschrevenen bleef dus 265. Vermeerderde werkzaamheden op het land deden vooral daar enkelen werk vinden. In totaal werkten van de ingeschreven werkloozen 54 man tezamen 237,5 dag en wel 21 man 6 dagen, 1 man 5 dagen, 11 man 41/» dag, 5 man 4 dagen, 7 man 3 dagen, 7 man 2 dagen en 2 man 1 dag. De gemeentelijke arbeidsbeurs bleek nog niet geconstitueerd, zoodat de subcommissie van het plaatselijk steuncomité hare werk zaamheid voortzette. -T- Als curiositeit kunnen wij vermelden dat we heden ontvingen een brief uit Middelburg, waar twee maal opgestempeld stond 35. IX. 14" 34 V. Dus volgens dat stempel is het heden aldaar den 35sten September, en werd dien brief 's nachts tusschen 3 en 4 uur ge stempeld. De door een zestal meisjes gehouden Unie-collecte brpcht in onze gemeente op f 109,17". Naar we vernemen bracht deze col lecte te Zaamslag f290,75 op. Hedenmorgen werd het lijk van den milicien Quakkelaar, die Dinsdag in de nieuwe sluis alhier verdronk, per lijkwagen van het zieken huis naar de Westhaven gebracht. Daar lag een sleepboot gereed om het naar de ouderlijke woning te Poortvliet te voeren. Het lijk werd met militaire eer van het Ziekenhuis naar de sleepboot vervoerd. De Kommandant hield een toespraak. Een droeve ontvangst voor de moeder, wiet kostwinner de overledene was. Gisteravond had in het Militair Tehuis alhier wederom een openbare vergadering plaats. O. m. trad de WelEerw. Heer Ds. Van Hulsteijn op, om op aangename wijze een ernstig woord te spreken voor de vele -opge- komenen. De avond werd zooals eiken avond het geval is, gezellig doorgebracht. Dinsdagavond gaf het Ter Neuzensch Gemengd Koor een concert voor het geven van steun voor noodlijdenden in deze gemeente. Velen waren opgekomen en hebben genoten van hetgeen ten beste gegeven werd. De opbrengst bracht f 60,op. Gisterenavond had onder begunstiging van heerlijk weder een muziekuitvoering op de Markt alhier plaats. Er was veel publiek aanwezig. Een gedeelte van de opbrengst van den programma-verkoop was bestemd voor het werkloozenfonds alhier. Koewacht. Alhier is aangekomen de dochter van een ingezetene, die als huishoudster diende bij een pastoor op een dorp tusschen Mechelen en Leuven. Deze dienstbode is drie weken door de Duitschers gevangen gehouden en heeft vijf gevechten bijgewoond. Zij moest de Duit schers helpen bij het verzorgen van gekwetsten, het begraven van dooden en het gereed maken van voedsel. Daar zij een Hollandsche was, wilde men haar niet dooden of mishandelen. Zij vertelt ongeloofelijke verhalen van wreed heden, die zij met haar eigen oogen zou gezien hebben, doch die wij hier niet durven ver melden. Ofschoon zij dag en nacht streng bewaakt werd, wist zij gedurende een gevecht te ontsnappen en kwam te voet naar hare ouders alhier, meldt de Tern. Crt. Beetwortelen in Zeeuwsch- Vlaanderen. De twee grootste Belgische beetwortelsuiker fabrieken langs de Nederlandsche grens, die van Moerbeke en Selzaete, welke ieder in een etmaal meer dan een millioen beetwortelen kunnen verwerken, zullen binnen eenige dagen met de campagne beginnen. De landbouwers uit Zeeuwsch-Vlaanderen hebben bericht ont vangen, dat zij vandaag met het vervoer van de bieten kunnen beginnen. Wegens de tijds omstandigheden zullen er dit jaar geen premiën voor vervroegde leveringen worden gegeven. Loop der bevolking van Ter Neuzen. De familie van den heer B. te Huizum heeft, zoo meldt de L. Ct., door tusschcnkomst van den burgemeester van Leeuwarderadeel, Maandagavond telegrafisch bericht ontvangen, dat daar 24-jarige zoon Taeke, korporaal bij de infanterie, in garnizoen te Vlissingen, op zijn reis met verlof naar huis, te Amsterdam was verdronken. Een Fransche les te velde. In de Frankf. Ztg. vertelt Emil Hartmann niet onvermakelijk over een Fransche les onder den blooten hemel op een veld van stoppels in België. Het is na den dagmarsch en de manschappen hebben hun vurig begeerd maal verorberd. In het bivak worden weemoedige en andere wijsjes gezongen onder de aangestoken pijp. Dan roept opeens de kapitein „Professor Dadelijk staat de schrijver uit zijn zoete rust op, trots „zijn zwaarlijvigheid en 36 jaar" en meldt zich. De kapitein beveeltProfessor Fransch onderwijs aan de compagnie. Dade lijk beginnen. Tweede compagnie naar de les. Potlood en papier meenemen Een zoemen lachen gaat door de rijen en eenige minuten later ligt alles in een kring, gereed het onderwijs te ontvangen. „Dus, mannen, wij zijn in België en zullen weldra in Frankrijk komen. Daar rekent men met francs en centiemes. Schrijft op 1 fr. 100 c. (zangtim). 1 fr. 80 pfennig. 1 sou (szu) 4 ^f., 1 fr. 20 sous. Laat je dus door de Franschen niet beetnemen. Wat willen julie alzoo in Frankrijk hebben Wijn! roepen de meesten. Schrijf op du vin (düwang) Onthoudt dit eens vooralelk woord waarin een n of een m zit, wordt door den neus uitgesproken en lang uitgerekt als een gummipop. Anders verstaan de menschen julie niet. Dus: du vin. Honderd knuisten worden tegen dikke en magere neuzen gestopt en een onverbeterlijk nasaal düwang klinkt over het veld afgebroken door proestend ge lach. Schrijft verdermilch du lait (düla) spek du lard (dülar), ham du jambom (ducham- bong), kaas du fromage (diïfromasch). Nog menige lekkernij wordt op papier ge diend en de menschen schrijven zoo graag alsof ze heerlijk spul over twee minuten ook werkelijk kregen. Dan komen telwoorden en de beleefdheids woorden „mosö" „madam", „madmosö', en eindelijk donnez-moi (donneh-mos). Een wil er weten, wat een kus is en „öbaser", wordt onder algemeene geestdrift opgezegd en ont houden. Dit is een mooi en gewichtig woord. Schrijft achter „le baiser" ook dadelijk maar l'amour (lamur), de liefde, want die behooren vast bij elkaar. En vergeet niet er altijd „donuer-mos" voor te zetten. AantredenEerste bataljon aantreden. Tweede compagnie in het geweerweerklinkt plotseling van alle kanten. Papier en potlood verhuizen naar den broodzak en 10 minuten later trekt de ijzeren landweer weer verder, den vijand tegemoet. Na een uur ontvingen we reeds den vuur doop Amsterdam. De Engelsche Post is niet aan gekomen. Ze is in Engeland aangehouden. De couranten mogen niet naar Nederland gezonden worden. Antwerpen. De algemeene toestand is hier en elders onveranderd. Ostende. Vannacht is wederom een Zeppelin boven de stad gekomen en heeft 3 bommen neergeworpen. De schade is niet groot. Londen. De Hongaarsche regeering bevestigt nu dat 9 gevallen van cholera geconstateerd zijn bij teruggezonden gewonden. Londen. Gisteren is wederom een visschers- vaartuig in de Noordzee op een mijn geloopen en vergaan. Parijs. Een groep vluchtelingen uit Lotha ringen teruggekomen, deelen mede dat de Duitschers bij Verdun 2000 dooden en 1500 gewonden hadden. Rio de Jainero. Het Duitsche stoomschip Rusia kwam te Santos aan met eenige leden van de bemanning van de „Indian Prins" welk schip door de Wilhem in den grond geboord is. St. Petersburg. Wegens gebrek aan papier komen in Lublin geen couranten meer uit. De omroepers maken het oorlogsnieuws be kend. Washington. De Turksche ambassade zal over 2 weken de Vereenigde Staten verlaten. MINISTERIE VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. Stand der landbouwgewassen omstreeks 12. September 1914. pondent van de Times is gunstig en het opti misme neemt toe op grond van de berichten, dat het transport en de proviandeering van den vijand gebrekkig is. wat blijkt uit brioven, die bij gevan gen genomen Duitschers gevonden zijn. Die brieven zijn echter ook een merkwaardige bijdrage voor de volharding van den vijand. Dagen achtereen hebben de soldaten op groenten geleefd, die zij uit het veld rukten en rauw verslonden. Een van de sol daten vraagt„Hoe lang zal die ellende aanhouden Sedert de oorlog begon, hebben wij maar driemaal brood gezien." Alle brieven bevestigen de vreese- lijke verliezen ten volle, spreken van compagnieën van 2B0 man die tot op 40 of 50 zijn geslonken en maken opmerken over het uitblijven van ver sterkingen." P a r ij s, 23 September. Volgens het officieele communiqué van vanmiddag drie uur heeft de Fransche linkervleugel na verwoede gevechten op den rechteroever der Oise in de streek van Lassigny vorderingen gemaakt. Op den linker oever van de Oise en ten noorden van de Aisne is geen verandering ingetreden. In het centrum, tusschen Reims en de Maas, is de toestand niet noemenswaard gewijzigd. In Woevre, ten noordoosten van Verdun en in de streek van Mouilly en Dompierre zijn aanvallen der Duitschers afgeslagen. In het zuiden van Woevre houden de Duitschers de lijn Richecourt— Gironville bezet. In Lotharingen en de Vogezen hebben de Duit schers Nomeny [30 K M. ten noorden van Nancy] en Arracourt [20 KM. ten oosten van Nancy] ontruimd. Parijs, 23 September. [Reuter], Volgens het laatste communiqué is de toestand onveranderd. De slag aan de Aisne duurt nu sedert acht |dagen, maar er behoeft geen reden tot verwondering te bestaan wanneer men zich de Russisisch-Japanschen oorlog herinnert. De slag aan de Marne is een strijd geweest aan gebonden om het veld schoon te vegen en die be gonnen is met het hernemen van het offensief door de Franschen, waarop de vijand niet verdacht was geweest, zoodat hij den tijd niet had gehad zijn defensieve stellingen voldoende te organiseeren. Met den slag aan de Aisne is het iets anders de tegenstander, die zijn strijdmacht samenvouwde, heeft daarin stelling genomen op punten, die door den aard van het terrein uit zich zelf heel sterk waren en die hij verder versterkt heeft. De slag aan de Aisne heeft over een groot gedeelte van het front het karakter van een vestingoorlog aan genomen, overeenkomende met de krijgsverrich tingen in Mantsjoerije. Hier kan aan toegevoegd worden, dat het buitengewone vermogen van het artillerie-materiaal tegenover de Duitsche zware artillerie en de Fransche 7,5 c.M. kanonnen de tijdelijke fortificaties bijzonder sterk maken. Het is er dus om te doen de achtereenvolgende reeksen van loopgraven, die alle beschermd worden door prikkeldraadversperringen en mitrailleuse achter schietgaten, te veroveren. Onder deze omstandig heden kan er slechts langzaam voorwaarts gerukt worden en het komt herhaaldelijk voor, dat de aanvallers op een dag niet meer dan vijfhonderd meter tot een kilometer opschieten. Men schrijft aan de N. R. C. uit Vlaanderen, Dinsdagavond Vanmiddag werd er te Gent, voor het eerst weer sedert lang, een Taube gezien, die uit het Zuid oosten kwam en na een verkenning in de richting Brugge te hebben gemaakt, terugkeerde. Zou dit een voorteeken zijn van troepenbewegingen, die op handen zijn Het is best mogelijk, maar op het oogenblik valt er nog niets over te zeggen. Dinsdagochtend schrijft de Nieuwe Gazet zijn 1500 Duitsche soldaten uit Frankrijk te Ath in Henegouwen aangekomen en hebben er hun kamp opgeslagen. Te Hal in Braband had de bevelvoerende Duit sche generaal niet minder dan 20,000 paarden op- geëischt, die door het Zuiden van Brabant en van Oost-Vlaanderen geleverd moesten worden. Burgemeester Max van Brussel heeft deze op vordering onwettig verklaard omdat de handtee- kening van Von der Goltz ontbrak en tegenbevel gegeven. Slechts 800 paarden zijn aangeboden geworden. Te Ternath hebben de Duitschers het kasteel met het park van baron de Lichtervelde totaal vernield. Méér dan 10,000 boomen hebben zij om gehakt. De Duitschers zijn bezig van Brussel een ver sterkte vesting te maken. Met duizenden tonnen aarde hebben zij wallen opgeworpen, loopgraven aangelegd en mijnen geplaatst. Een ontzaglijke troepenmacht, met talrijke ka nonnen is Dinsdagochtend uitgetrokken in de rich ting van Merchtem, waar de Duitschers zich blijk baar voor een grooten slag gereedmaken. Londen, 23 September. (Reuter.) De Engelsche Admiraliteit deelt mede dat een Engelsch lucht eskader van de marine gisteren een aanslag heeft gedaan op de Zeppelin-loods te Dusseldorf. De operaties waren moeilijk tengevolge van de mist. Niettemin is luitenant Collet er in geslaagd 3 bommen te werpen op de loods. De grootte van de toegebrachte schade is onbekend. Het toestel van luitenant Collet werd door een projectiel getroffen. Alle toestellen konden echter veilig en wel naar hun uitgangspunt terugkeeren. De Admiraliteit voegt hieraan toe, naar dit geval bewijst, ingeval van nieuwe bomaanslagen op Ant werpen oi' andere Belgische steden, tegenmaat regelen genomen worden tot eiken gewenschten omvang. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd.' F. J. Hopman, leeraar H. B. S. Lange Kerkstr. 66, uit Zoeterwoude. C. M. Dhert, dienstb Vloos- wijkstr, 4, uit Lokeren. J. Bruggeman, schilder, Baandijk 1, uit Eikerzee. W. Dieleman, bakker, O 115, uit Haarlem. Vertrokken zijn J. Jansen, arbeider O 122, naar Zaamslag. J. Rie- mens, werkman, P 33, naar Hoek. G. Stoel, z. b. Heerengracht 1, naar Kampen. P. F. Barra timmer- manskn., Q 71, naar Groede. P. C. Michielsen, ar beider, Lange Kerkstr. 50, naar Biervliet. G. J. M. Bruning, z. b.. Nieuwstraat 10, naar Gent. O. van der Hooft, z. b., Zandstraat 12, naar Gent. P. Bazen, schilder, Baandijk 36, naar Hulst. [SLOT.] Fabrieksaardappelen. Hoewel het nog niet mogelijk is een volledig oordeel nit te spreken, daar het rooien pas is begonnen, schijnt de oogst van fabrieksaardappelen het gemiddelde niet te boven te gaan. Over het geheel zijn de knollen ten gevolge van de groote droogte niet groot van stuk. De stand is op de dalgronden in Groningen en Drenthe goed, in Overijsel vrij goed tot goed. Op het zand is de stand in Groningen vrij goed tot goed, in Friesland goed. De qualiteit der fabrieksaardappelen schijnt goed te zijn. Suikerbieten. De stand van het gewas is overal goedbehalve in Limburg, waar hij slechts vrij goed is. Voorts is de stand in Friesland zeer goed en in Groningen op de klei goed tot zeer goed. Opgemerkt wordt, dat vooral in Zeeland en Znid- Holland de bladeren der suikerbieten zeer vroeg geel begonnen te worden. Sedert er regen gevallen is, zal dit wel tot stilstand gekomen zijn en zullen de bieten nog aanzienlijk in gewicht toenemen. Uien. De stand is overal goedbehalve in Zuid- Holland, waar hij vrij goed tot goed is. Het rooien der uien is thans overal begonnen. De handel is slap en de prijs laag. Mangelwortels en voederbieten. De stand is op de klei dooreengenomen goed, op het zand vrij goed. Koolrapen. De stand is op de klei over het geheel vrij goed, op het zand matig tot vrij goed.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3