nieuws- en flawronmblaö Zeeland. Antirevolutionair voor Een Gewapend Volk. FEUILLETON. IDe Biocdexs. Uit de Pers. No. 1155. Zaterdag 19 September 1914. 12' Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders, Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN inzending van aovertentiSn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN- Van 1—4 regels ƒ0,40 Voor eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉU TEBEZORGENB!J OEN tdTOEVER. Onder dezen titel schrijft de oud-minister Coliju, thans lid der Eerste Kamer, in „De Jonge Man" een artikel, waarin hij allereerst liet doel en 't verkregen resultaat van onze mobilisatie uiteenzet. De schrijver is van meening, dat we tevreden kunnen zijn met de bij den aanvang verkregen resultaten en zegt dan verder „B ij den aanvang... want nog is het einde niet Allereerst toch hebben we, zoolang de vijandelijke legers nog bijna dagelijks in de nabijheid onzer grenzen op elkaar stooten, te waken dat troependeelen, die verdwalen of over onze grenzen uitwijken, dadelijk ontwa pend en geinterneerd worden. Niet minder scherp zullen we er op hebben toe te zien, dat, bij gevechten nabij de grens, vervolgende troepen in hun ijver zich niet laten verlokken hun vervolging uit te strekken op Nederlandsch territoor. (Het gevaar daar voor is door de Duitsche overwinningen na het schrijven van dit artikel wel verminderd, maar niet opgeheven, Antwerpen). Zoolang men bij een en ander met kleine troepenafdeelingen te doen heeft, levert deze taak geen bijzondere moeilijkbeden op, maar als er geheeie legers ontwapend en geïnter neerd moeten worden zooals den len Februari 1871 het geval was met bet 84,000 man sterke leger van Bourbaki aan de Zwitsersche grens dan wordt de zaak moeilijker, vooral als zulk een wijkend leger op den voet door den over winnaar wordt gevolgd. In de tweede plaats blijft bet ge vaar voor opzettelijke neutraliteitsschennis bestaan. Men zij in zijn oordeel daarover voorzichtig en billijk. De nu aangevangen worsteling is de geweldigste die de wereld ooit aanschouwde. Het is voor de 4 continentale grootmachten er op of er onder en waarschijnlijk voor goed. „Het einddoel van dezen kamp" zoo schreef de „Hamburger Nachricliten" van 11 Augustus j.l. „is eene nieuwe regeling van de machtsverhoudingen in bet centrum van Europa en daardoor eene wijziging in den bloedsomloop van het geheeie politieke orga nisme der oude wereld." Daar gaat het inderdaad heen Men bedenke wat dat zfeggen wil en vrage zich dan dit eens afindien de zaken voor Duitschland b.v. eens zóó komen te staan dat het winnen kan door b.v. een half millioen 21) Den laatstcn tijd bad Wouters liet beter geacht, dat Karei maar niet voortdurend heen en weer van de stad naar huis reisde. Daarom had hij een kosthuis voor hem gezochtalleen 's Zaterdagsnamiddags kwam zijn zoon dan naar huis tot den volgenden Maandagochtend. Thans was hij alleen teruggekeerd en zoo wel de eene als de andere ervaring die hij dezen dag had opgedaan, stemde hem minder aangenaam. De eene krenkte zijn trots, de andere boezemde hem bezorgdheid inqh beide brachten hem in een slecht humeur. Zoo stapte hij zijn woning binnen. Een vriendelijk tehuis was het niet en hij scheen er ook geen behoefte aan te hebben. In weinige woorden gaf hij zijn wedervaren te kennen, doch het minder gunstige rapport omtrent Kareis vorderingen, verzweeg hij maar. zijner reservetroepen snel in Noord-België te werpen en dat liet verliest wanneer zulks te laat geschiedt, wat zal liet dan doen Dan zal bet alleen vragen wat grooter tijdsverlies met zich brengthet Nederlandsche léger op zij dringen of oen omweg maken ten Zuiden van Limburg. En liet zal den weg nemen die liet minste tijd kost. Men kan volkomen dezelfde vraag stellen met betrekking tot Engeland. Het is nog onmogelijk te zeggen hoe liet verloop zal zijn. Iedere dag, ja ieder uur kan nog nieuwe wendingen brengen. En al dien tijd moet liet leger wachten, gereed tot daden Ten derde zij er de aandacht op geves tigd dat Japan aan Duitschland een ultimatum stelde, over inwilliging waarvan zelfs niet gedacht kan worden, Zijn de courantenbe richten juist, dan zou de Japansche actie zich tot Kiau-Tsjao bepalen. Maar zal liet daarbij blijven Zal Japan behalve Kiau-Tsjao mis schien ook trachten Samoa, de Carolinen en de verdere ten oosten en noord-oosten van onzen Archipel gelegen Polynesische eilanden te veroveren Zal liet hiermee zijn politiek ideaalde alleenheerschappij in den Stillen Oceaan een schrede naderbij komen Zal Amerika dit zonder protest toelaten of staat ons ook daar een strijd op leven en dood te wachten? Zullen wij daar buiten kunnen blijven En als wij in Azië eens meegesleept móchten worden in een krijg tegen Engeland's bondgenoot Japan, wat zullen daarvan dan de consequenties zijn voor onze houding in Europa Het Japansche ultimatum brengt ons een nieuw gevaar voor verwikkelingen. Ook hieromtrent moet liet leger wachten, gereed tot daden Ten vierde ligt in de toepassing van artikel 7 van bet Rijnvaarttractaat, dat aan Duitschland vrijen doorvoer waarborgt een oorzaak van mogelijke conflicten. En e i n d e I ij k, nogmaals wijzend op de „Hamburger Nachricliten" van 11 Augustus, het gaat om een nieuwe regeling van de machtsverhoudingen in centraal-Europa, in een wijziging van liet geheeie politieke organisme der oude wereld. Dat kan voeren tot de nood zakelijkheid om onze neutraliteit te laten varen. Wanneer er een geheel nieuwe kaart van Europa geteekend moet worden, wanneer dat eens de uitkomst zou zijn van de nu aange vangen worsteling, dan kan er een oogenblik komen dat ook wij onze stem moeten doen liooren. Niet uit dwaze, belachelijke zucht om aan groote politiek te doen, maar om bij de eindregeling onze eigen belangen te waar borgen. En dan verlieze men niet uit liet De boerin schrok. Was Karei erg ziek informeerde ze. Wouters stelde haar gerust; een verkoudheid, die met een paar dagen wel over zou zijn. Belangstellend deed ook Greta haar vragen. Ze hield veol van haar broer en miste hem noode. „Ik heb nu niemand om eens mee te spelen," klaagde ze. „Dat meisje van vanmiddag ging ze voort, maar een woedende blik van haar moeder, deed haar eensklaps zwijgen. De boerin stond driftig op. „Zwijg daar maar overzei ze op harden toon. „Dat is geen gezelschap voor jou." „Wat was dat dan?" vraagde Gerrit. „Een meid van 't dorp." haastte Anna zich in 't midden te brengen, „die met haar mee was komen Ioopen. Dat is geen gezelschap voor haar." De trots van de vrouw werkte aanstekelijk op den boer. „Ze was met Dina Willemse naar liet dorp geweest en ze kwam zonder Dina terug. Dina had haar laten staan hij den put." „Ik zat daar alleen in mijn wagentje," kwam Greta verklarend. „En waarom was Dina niet bij je gebleven? Waarom liet ze je daar alleen?" „Dina moest om boodschappen naar liet oog, dat een paar honderd duizend man vol komen versclie troepen aan liet eind van een grooten oorlog driemaal zooveel waard zijn als in liet begin. Ook daarom moet liet, leger wachten, gereed tot daden. De lieer Colijn besluit aldus Ga zoo is ons aller bede de oorlogs- geesel aan ons Land en aan zijn Koloniën voorhijWij hegeeren niet anders dan een bescheiden plaats onder de zon, dan een on afhankelijk volksbestaan en de getrouwe be waring van wat ons door Gods voorzienig bestel in den loop der historie is toebetrouwd. Evenwel, komt liet anders, dan zal liet ge wapende Nederlandsche Volk zijn plicht doen, dan zal blijken dat „Das Volk in Waffen!" niet alleen voor Duitschers geschreven werd. Tot zoolang wachten Bidt God, maar houdt liet kruit droog De Troonrede. De Standaard (a.-r.) zegt er van Natuurlijk kon geen Troonrede gehouden worden als anders. Van een politiek program kon geen sprake zijn, aan het uitspelen van eigen partij-voornemens tegenover de wenschen van andere politieke partijen kon niet gedacht worden. Alles wat aan een kiezen op betwist terrein ook maar kon doen denken, moest gemeden worden. Zelfs over de Grondwets herziening liet de Troonrede, en volkomen terecht, geen woord los. Maar juist die volstrekte afwezigheid van alle politiek geding geeft dan ook aan deze Troonrede een beteekenis, ja zelfs een aan trekkelijkheid, als dusver nimmer van eenige Troonrede uitging. Er is in deze Troonrede geen zinsnee en geen regel, die, Links toegejuicht, aan de Rechterzijde teleurstelling of ergernis kon- wekken. Het is eeu Troonrede, die op niets anders doelt, dan op het krachtig handhaven van het nationaal belang, en allen partijen zonder on- ondersclieid is dit Koninklijk woord dan ook uit liet hart gesproken. Later, als vrede ons werelddeel weer zegenen mag, komt van zelf ook in ons land de politieke worsteling weer aan de orde, maar in dit hachelijk oogenblik wil ons volk van niets anders liooren dan van „het gemeene vaderland", en van wat strekken kan om onze neutraliteit, hier en in de Kolo niën, te verzekeren. Er is dan ook geen twijfel, of allerwegen, in heel ons land, zal dit woord onzer Koningin weldadig aandoen, en de indruk ervan in liet dorp. En ik vroeg, of ze me wou rijden. En hij den put heb ik haar doorgezonden ik wou daar op haar wachten." „Waarom ging je niet mee?" „Ik wil niet door iedereen nagekeken worden en aan den put is liet heerlijk st.il en er groeien zulke mooie bloemen." „En waarom is Dina niet teruggekomen?" „Ze is teruggekomen, maar toen was ik al weg." „Waarom wachtte je niet?" „Er kwam onweer. En ik was zoo hang. Toen hebben Jacob en Eva me naar huis ge reden. Ik was o, zoo bang." De boer keek zijn vrouw aan. Haar woede scheen hem niet ganscli gerechtvaardigd onder deze omstandigheden, al moest hij toegeven, dat zijn dochter zich niet met liet mindere volk mocht ophouden. „Wie waren liet?" informeerde liij nog eens. „Jacob en Eva Wouters.'' „Wouters?" herhaalde hij met gram- storigen blik. „Eva zei, dat ze mijn nichtje was. Is liet waar Nu merkte ze pas den onlieilspellenden blik van haar vader. Ze was dat niet gewoon, en verschrok er van. Wat was toch de oorzaak van die ongewone booze blikken, die zoowel vader als moeder op haar wierpen Buitenland zal zeer stellig onze onze positie als neutrale mogendheid sterken. Uit De Rotterdammr (a.-r.) Voor eigen inwoners beraamt de regeering een aantal maatregelen, welke economischen druk kunnen afwenden. Gaarne hadden wij daarbij met name vermeld gezien de toezeg ging van stappen, die het vrij verkeer met onze koloniën heter dan tot dusver waarborgen. Van beteekenis in dit staatsstuk is het be roep, dat op de burgers gedaan wordt. De leidende gedachte in de Troonrede is liet ernstig streven om onze neutraliteit te waarborgen. De regeering voelt echter daartoe alleen niet in staat te zijn. Ons volk zelf moet meehelpen en uitdrukkelijk wordt dan ook gewaarschuwd tegen elk pogen om door egoïstische liandelsmanupulaties de onzijdig heid in gevaar te brengen. Zij dat beroep niet tevergeefscli. De Nederlander (Clir. II.) zegt, dat niemand iets anders van de Troonrede ver wacht heeft dan dat zij een weerslag zou geven op de omstandigheden van liet oogenblik. Wij lezen o. m. De aansporing, ook aan de handelaren in liet hijzonder gericht, om zich te onthouden van allen schijn als zou door den handel partij worden getrokken voor één der oorlogvoerende Mogendheden, en de in onze koloniën getroffen maatregelen ter handhavine van onze staat kundige onzijdigheid, mogen ten overvloede doen zien, dat Nederland niets liever begeert dan zichzelf te zijn en zichzelf te blijven. Dat er in de omstandigheden waarin wij verkeeren in deze Troonrede geen nieuwe uitzichten voor wetgevenden arbeid worden geopend, was te voorzien. In de eerste plaats eisclit thans ons volksbestaan alle aandacht en elks voortdurende inspanning. Toch is er voor ons gevoel eene leemte in deze troonrede, die niet te miskennen valt. Nu met de droeve feiten is aangetoond hoe een krachtige weermacht, ook voor een klein -volk, van beteekenis is voor de handhaving van dat volksbestaan, had naar onze meening niet mogen ontbreken eenige aanwijzing van de richting, waarin de regeering zich de verdere vervulling van onzen defensieplicht voorstelt. Dit te eer omdat de plannen voor de verdediging in het bijzonder onze Koloniën zoo goed als gereed liggen, en voorts omdat door de inrichting van liet zoogenaamd „Ver- dedigingsfonds" reeds een bepaalde stap gedaan is. Hoe schoon het ook lijke, aan pacititisclie illusies mogen we ons vooralsnog niet over geven. Intussclien, er kunnen goede redenen zijn, waarom in dezo omstandigheden dit punt niet moet worden ter sprake gebracht. „Je hebt met dat volk niets te maken," zei Gerrit hard. „Wat doe je je daarmee te bemoeien. Ik verbied je Greta begon te sölireien. „Zo zullen niet meer hij mij willen komen ook. Moeder heeft ze uitgescholden voor schooiers en ze van 't erf gejaagd." Er was een oogenblik stilte. „Ga naar bed. Vrouw breng ze naar bed." Ze keek haar vader schuw aan. Wat was er toch. Wat had ze misdaan? Plotseling brak ze in een zenuwachtig snikken los, dat haar leere lichaampje deed schokken. Dit gezicht deed de hoosheid en toorn luwen. Met zoete woordjes werd ze gesust, ontkleed en te bed gebracht. Toen Gerrit en Anna alleen waren, zei de boer „Waarom heb je je zoo aangesteld tegen die kinders Anna nam een uitdagende houding aan. „Ze hebben hier niet noodig," -zei ze. „Nee, dat hebben ze ook niet. Maar ze kwamen nietmit 'r eigen. Ze brachten Greta. Ze bewezen je een dienst. Je liadt ze minstens zonder scheldwoorden kunnen laten ver trekken." (Wordt vervolgd). 55^ Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Nadruk verboden. DOOR Z E L A N D I A.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1