Oorlogsberichten. Kerk en S c h o o 1. Per Telegraaf. Telegrafische Berichten. Uit Stad cm Provincie. Men krijgt een indruk van de groote van liet Russische leger als men verneemt,, dat de militaire muziekcorpsen alleen reeds hon derdduizend manschappen tellen. Het leger zelf is zoo ongeveer 10 millioen. Een Taube-vliegtoestel is Vrijdag bij Meche len naar beneden geschoten. Een oflicier werd gedood, eon ander gevangen genomen Het toestel bevatte negen bommen. Volgens de New York Herald heeft de re geering der Ver. Staten reeds een poging tot bemiddeling tusschen de oorlogvoerende partijen gedaan, die zonder resultaat is geble ven. Niettemin zal zo eerlang worden herhaald. De Duitschers hebben volgens de N. R. C. alles, wat zij de stad Gent lieten opbrengen, in ontvangst genomen dit in tegenspraak met ook door ons vermelde berichten, die zegden, dat alles of een gedeelte van de opgeëischte goederen op bevel van hoogere autoriteiten achter werden gehouden. Waarvoor zou dit ook noodig zijn geweest, als het land van uit Engeland alles kan krijgen wat het behoeft? Een aardige anecdote doet in Gent de ronde. Opperofficieren brachten den nacht door in een kasteel op hun weg van Gent naar Oude- naerden zij gedroegen er zich fatsoenlijk en bedankten bij het vertrek hun gastvrouw op hoffelijke wijze. Deze, een 80 jarige oude dame antwoorde „Gij behoeft mij niet te danken, heeren, ik had u niet uitgenoodigd". De gezant der Vereenigde Staten te Berlijn spreekt zoo beslist mogelijk tegen, dat de burgemeester van Brussel tot Amerikaansch gezantschapsraad is benoemd. De koningin van België blijft geregeld voort gaan met het bezoeken der hospitalen in Ant werpen. Ze slaat geen enkelen patiënt over en heeft voor allen een vriendelijk vertroos tend woord.v Een groot succes is tegen de Oostenrijkers ten Westen en Noordwesten van Lemberg behaald. De Russen namen meer dan 200 officieren en ongeveer 30,000 man gevangen, voorts hebben zij vele kanonnen, mitrailleurs en munitie vermeesterd. De groote slag in Galicië die thans 17 dagen heeft geduurd is ten gunste van de Russische wapens beslist. De vijand wordt achtervolgd. Maandagnacht werd^in storm en regen in Leuven hevig gevochten. Tweemaal raakte de Belgische voorhoede binnen Leuven, waar midden in de puinen verwoede gevechten ge leverd werden. Maandagochtend kwamen^ aan het Zuider- station te Antwerpen 13 kindertjes aan, nog beneden de 3 maanden oud, die soldaten uit brandende huizen te Aerschot hadden gered. De ouders van deze hulpelooze wichtjes zijn niet te vinden. Het was roerend om aan te De Daily Chronicle somt de oorzaken van den tegenslag der Duitschers als volgt op (1). De overbrenging van groote troepen- afdeelingen naar het Oostelijk oorlogster rein. (2). Verzwakking van het Duitsche veld leger door de onttrekking van vele manschap pen voor de bewaking van de verbindings lijnen. (3.) De verdwijning jvan hun meerderheid in getal naarmate hun verbindingslijn langer werd in de richting van Parijs en de ver sterkingen der Franschen op kwamen zetten. (4) De verzwakking van het moreel van de Duitsche troepen, die vermoeid waren door vreeselijke marschen en ontredderd door zware verliezen. (5) Vermoedelijk onevenredige verliezen onder de Duitsche officieren, zonder wie de minderen niet zoo -gemakkelijk tot bloedige gevechten kunnen worden aangedreven. WEENEN, 13 Sept. Binnenkort zullen de personen die in 1894 geboren zijn en vervol gens de in 1892 en 1893 geboren landstorm- plichtigen, de laatsten, voorzoover zij noch goedgekeurd, noch geschikt bevonden zijn de wapens te voeren, tot de landstorm-indeeling worden opgeroepen. Degenen, die daarbij geschikt geoordeeld worden, zullen dan op grond van de Landstormwet op niet al te verwijdeid tijdstip tot den krijgsdienst opge roepen worden. Geref. Kerken. Beroepente ArnemuidenF. Staal te Colijnsplaat. Aangenomen te Ter Aar J. II. Telkamp te Hillegom. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Barneveld Schippers te Ede. Benoemd tot tijd. predikant te Oost- en West Grafdijk J. L. de Wagemaker, cand. Bedanktvoor JoureJ. van Dorp te Gen- dringen. 24 dezer hoopt Ds. Boer te Urk zijn 83e jaardag te vieren en zijn 60 jarigen evangelie dienst te herdenken. Z.Eerw. is de oudste dienstdoende predikant bij de Ned. Herv. kerk. Hij ontving niet minder dan 116 boroepen. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. x II. M. de Koningin sprak hedenmiddag de volgende Troonrede uit Mijne Heeren Onder zéér buitengewone omstandigheden kom ik heden weder in uw midden. Wij zijn allen vervuld door de gedachte dat een verschrikkelijke oorlog een groot deel der beschaafde wereld teistert. Ons land is dientengevolge in een toestand geraakt, welke nog steeds onafgebroken waakzaamheid eischt. Ik mag echter dankbaar vaststellen, dat onze vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden ongestoord zijn gebleven. De volstrekte neutraliteit, die Nederland in acht neemt en met al zijn krachten zal hand haven, is tot dusver op geen enkele wijze geschonden. Tot mijne groote voldoening werd de mobi lisatie van zee- en landmacht zonder eenige stoornis in minder dan den daarvoor vastge stelden tijd voltooid. Beide deelen onzer weermacht vervullen met den besten geest bezield hun vaak zware taak. Diep begaan met het lot van alle volken die in den krijg zijn medegesleept, draagt Nederland de buitengewone lasten die het worden opgelegd gewillig en ontvangt met open armen alle ongelukkigen die binnen zijne grenzen een toevlucht zoeken. Het economische leven ondervindt in al zijn vertakkingen de drukkende gevolgen van den toestand waarin Europa verkeert. Het handelsverkeer met het buitenland is tot zeer beperkte afmetingen teruggebracht De scheepvaart, voor zoover zij niet stil ligt gaat met ongekende moeilijkheden en gevaren gepaard. Voor de zeevisscherij geldt dit niet in min dere mate. Landbouw en nijverheid vinden voor zoover zij voor export werken haar afzetgebied voor een groot deel gestoord. In den geld- en fondsenhandel bracht de toestand een heftige crisis te weeg. De toevoer van graan en grondhulpstoffen voor de nijverheid is zeer belemmerd, toch komt er eenige verlichting in den druk. Vasthouding en prijsopdrijving van levens middelen en huishoudelijke artikelen is voor komen. De crisis in den geld- en fondsenhandel is in banen geleid, die mogelijkheid van een ge leidelijk verloop daarvan openen. Krachtige pogingen worden aangewend tot beperking van werkeloosheid en tot voorkoming en leniging van nood. Verschillende producten van land- en tuin bouw en van de voedingsindustrie vinden weer afzet, zoowel naar Engeland als naar Duitsch- land en België. De geregelde gang van zaken in de koloniën heeft veel te lijden van de stoornis in post-, telegraaf- en scheepvaartverkeer. Op handel, landbouw en nijverheid in Ne- derlandsch Indië is een zwaren druk gelegd, doch waar noodig met den steun der regeering is door de circulatiebank en verschillende ere- dietinstellingen tot dusver met bevredigende uitkomst die druk verlicht en een crisis voor komen. De invoer staat stil, groote voorraden uit- voerproducten wachten op verscheping en heropening der Europeesche markten. Maatregelen zijn door de regeering genomen ter voorkoming dat gebrek aan levensmiddelen ontsta. De economische toestand der inlandsche bevolking, wier houding niets te wenschen overlaat, is voor het oogenblik niet onbovio- digend te noemen. De toestand in Suriname behoeft, wanneer de aanvoer van levensmiddelen, ook van regeeringswege ter hand genomen, bestendigd blijft, geen zorg te baren. De toestand op Curagoa is onbevredigend de handel ligt stil en er heerscht grooto droogte. Op Aruba en Bonaire veroorzaakt de droogte veel armoede en ziekte onder de bevolking. De aanvoer van levensmiddelen, ook naar de West-Indische eilanden, is verzekerd. In alle Koloniën werden maatregelen ge troffen tot handhaving onzer staatkundige onzijdigheid. Met vertrouwen doe ik een beroep op allen om ook in handel en verkeer met zorgvuldig heid alles te vermijden, wat onze neutraliteit in gevaar zou kunnen brengen. Waar ons volksbestaan eischt dat de buiten- landsche handel voor zoover de omstandig heden toelaten, doorgaat, behoeft ieder han delaar zich bewust te zijn dat zelfs de schijn behoort vermeden te worden, als zou in en door den Nederlandschen handel partij worden getrokken voor één der oorlogvoerende mo gendheden boven andere. Ik gevoel mij gelukkig, dat mijn volk in trouwe plichtsbetrachting met mij vereenigd het vaderland tracht te dienen en ik verwacht dat de eendracht die zich alom in het land heeft geopenbaard, tot den einde zal worden volgehouden. Met de bede dat God ons kracht moge schenken, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. De Koningin verliet om halftwec de ridder zaal. Vlissingen. Het Belgische stoomschip Luxem bourg, dat hier strandde, is heden vlot gekomen en naar Antwerpen gestoomd. 's-Gravenhage. Hedenmiddag had de ontvangst en uitgeleide van H. M. de Koningin naar en van de Ridderzaal op plechtige wijze plaats De volgende heeren vormden de commissie daartoe Van der Maesen Sombreff, Bavinck De Beaufort, Boer, Van der Kun, Loeff, Van Deventer, Boogaerdts, De Meester, De Muralt V. d. Velde, De Visser en Zijlma. Ostende. Bij Aalst woedde oen hevig ge vecht tusschen Duitsche cavalerie en Belgische auto mitrailleuses. De Duitschers leden ern stige verliezen. 20,000 Duitschers verlieten Aalst om versterking aan de troepen in de omstreken te bieden. Londen. De terugtocht der Duitschers op de linie Garonne-St.Quentin bewijst dat de weg ton westen van Maubeuge door Franschen is afgesloten, en dat bij Maubeuge 12000 krijgs- ;evangenen bevrijd zijn. De Duitschers heb- >en van een aanval op Belfort afgezien. Parijs. De Fransche troepen zijn Amiens binnengerukt. De vijand trekt terug tusschen Argonnen en de Maas. In Lotharingen blijven wij in contact met de Duitschers. Het moreel onzer troepen is uitstekend. Berlijn. In het westen en op de rechter vleugel zijn hevige gevechten geleverd. De resultaten zijn nog onbeslist. Wij verijdelden de pogingen der Franschen om door ons leger heen te breken. Bij een onzer stadgenooten is ook een burger, een advocaat uit Leuven opgenomen, de heer Dubois. Hij heeft tenvolle de ver schrikkingen medegemaakt. Met zijn vrouw is hij heelhuids aan het station gekomen. Daarop het plein, werd ook hij, als de anderen, van zijne gade gescheiden. De vrouwen en kinderen zijn naar Thienen Tirlemont) gebracht. Van de mannen zijn' verschillende gedood en weggevoerd. Den an deren, waaronder de heer D., werd ook ge durig aangezegd, dat ze zich gereed hadden te houden doodgeschoten te worden. De heer D. heeft er het leven afgebracht en is naar Ter Neuzen gevlucht. Wat was er van zijne vrouw geworden P Hoe iemand te vinden, die op onderzoek durfde uit te gaan Een onzer stadgenooten, de klompenmaker J. v. d. Linde, verklaarde zich op aanvraag, bereid. Eenmaal de taak op zich genomen, liet hij er geen gras over groeien. Hij wist zijn vrouw gerust te stellen door haar mede te deelen, dat het niet zoo erg was, wat hij ging ondernemen, daar de streek, waar hij onderzoek ging doen geheel rustig was. Later, na zijn vertrek verkeerde zijne vrouw in de grootste ongerustheid, toen ze uit de woorden van anderen alras begreep, dat het geen haar man was begonnen, groot levens gevaar met zich bracht. Hij voorzag zich van de noodige papieren, liet zich tip toppen en trok er ongewapend met de fiets op uit. Hij ging Zaterdag met de Provincialeboot mede en reed met den trein van Vlissingen naar Tilburg. Vandaar trapte hij over Baarle-Nassau het Zuiden in en was 's nachts om twaalf uur te Weelde. Daar kon hij in een soort villa over nachten 'op treinkussens. De prijs voor deze primitieve slaapgelegenheid viei hem niet mede. Met iemand uit Den Haag, die naar Brussel moest en te Tilburg bij hem gekomen was, fietste hij naar Herenthals. Deze plaats was door Belgische soldaten bezet. Ofschoon hij behalve het rood, wit en blauw van voor aan zijn fiets nog een oranjevlag voerde, hielp hem dit niet. Ze werden gegrepen. V. d. Linden ging met een vreemd gevoel met twee soldaten voor en twee achter zich de gevangenis in, waar hij anderhalf uur werd vastgehouden. Daarna werd hij nauwkeurig gefouilleerd tot op zijn hemd. Zelfs de zolen van zijn schoenen en zijn horlogekast werden nagezien. Doordat hij verlof kreeg een bankier van Herenthals er bij te halen, die een kennis van den heer Dubois is, herkreeg hij zijne vrijheid, maar moest zijn weg vervolgen naar Lier, wat niet naar zijn zin was. Hij nam dan ook de eerste de beste gelegen heid te baat om van de voorgeschreven route af te wijken en keerde terug nabij de grens, waar hij 's nachts te Moll verbleef. Thans begaf hij zich zijwaarts van het Bel gische leger en bewoog zich feitelijk tusschen de Duitsche en Belgische troepen door. Het onaangenaamst trof hem de aauhouding door 4 gendarmes vóór Diest en door een gendarme en 2 burgers voorbij deze plaats. Dezen sprongen op hem toe en drukten hem onmiddellijk de revolver op de borst. Na inzage zijner papieren lieten ze hem verder ongemoeid en beklaagde hij zich, dat men hem zoo onverwacht op liet lijf viel, waardoor iemand wel eens niet in de gelegen heid kon zijn tijdig te antwoorden. Daar hij vernomen had, dat de vrouwen en kinderen van Tienen weer terug gebracht waren naar Leuven, nam hij thans den kortsten weg naar die stad, waarbij hij telkens de sporen van den stri]d kon waarnemen. Op onze vraag, aldus het Tern. Volksblad, hoe hij zoo wegwijs was, antwoordde hij ons, dat hij den weg wel blindelings kon volgen, daar hij een viertal jaren aan talrijke races per fiets in die streken had medegedaan. In Leuven gekomen vond hij spoedig de gezochte dame, die niet lang draalde en per fiets volgde. Ze bleek een uitstekend rijdster te zijn en de terugweg werd snel en zonder ongeval afgelegd. In Turnhout werd overnacht en Dinsdag ontving de heer Dubois uit Tilburg het korte en leuke telegram Jean en Jeanne. De Duitschers werden tot den terugtocht ge dwongen. De Duitschers hadden cement-zakken in hun stellingen aangebracht, doch deze waren tegen het zware Belgische geschut niet bestand. Versterkingstroepen rukten op van Hasselt en Leuven. Belgische patroeljes gingen hun tegemoet en vernielden tusschen Tienen en Hasselt alle bruggen om zoo doende don terugtocht te verhin deren en het aanrukken van versterkingen voor de Duitschers te belemmeren. M. Crt. 31000 man verloren. Londen, 14 Sept. Een telegram uit Dyon aan de „Times" meldt, dat de Duitsclie troepen bij Nancy 20,000 en bij Lunéville 11,000 man verloren hebben. De omgeving vrn Belfort is van vijanden gezui verd. In den Elzas hebben de Franschen Tann en den omtrek van Altkirch bezet. De Tambora. Het stoomschip Tambora, van den Rotterdam- schen Lloyd, is Zaterdagmiddag te halfzes te Rotterdam aangekomen. De kapitein rapporteert, dat 28 Augustus in den voormiddag het schip werd aangehouden door het Engelsche oorlogschip Sutley, dat 1 passagier 3de klasse, 1 matroos, 3 stokers en 1 tremmer, allen Duitschers heeft meegenomen. Later op 31 Augustus, in den namiddag, werd het schip aangehouden door den Fransche kruiser Lavoisier, welke bevel gaf, naar Brest te stoomen. Het schip moest daarvoor wachten op de komst van een hulpkruiser, die het schip tot Brest zou begeleiden, teneinde aldaar dat gedeelte der lading te lossen, hetwelk door de Fransche regeering als contrabande werd beschouwd. Door de opkomende mist kon de hulpkruiser ons niet vinden en kregen wij 1 September order om het oorlogschip Lavoisier to volgen, onder welk geleide wij dienzelfden avond ter reede van Brest ankerden. 2 September werd het schip naar de binnenhaven gebracht en geeft de Fransche admiraliteit de mail en pakketpost van boord gehaald. 3 September werd begonnen met het lossen van de lading, alles op aanwijzing van de Fransche autoriteiten en 10 September was alle contrabande-lading gelost, in hoofdzaak bestaande uit cacao, koffie, thee, rijst en tapiocameel. In den namiddag van 10 Septem ber mocht het schip weder naar de buitenreede verhalen en des namiddags te 4 uur vertrokken wij naar zee. In het Engelsch Kanaal werd het schip nogmaals aangehouden door het Fransche oorlogsschip Surcouf en de Fransche hulpkruiser La Lorraine, en later, onder de Engelsche kust, door het Engelsche oorlogsschip Winchester. Het Russische leger. Een vliegmachine bij Mechelen. zien. De oorzaken van den tegenslag der Duitschers. Nieuwe oproepingen In Oostenrijk. De opening der Tweede Kamer der Staten-Generaal. TER NEUZEN, 15 September 1914. Een gevaarvolle tocht.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3