Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Telegrafische Berichten. Gemengd Nieuws. TER NEUZEN, II September 1914. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Bedankt: voor Hoogeveen (vac.-K. J. van den Berg), J. II. van Paddenburgh te Aalst. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Verbod van Maisuitvoer. moeten aannemen, daar hij bij verrassing ge- I kozen was. Met den heer Vliegen doet thans definitief liet tweede socialistische lid zijn intree in het wethouders-college der hoofdstad. Een telegram van den Roemeenschen ge zant te Durazzo meldt, dat de noodige orders gegeven zijn om de twee gevangen genomen Hollandsche officieren Reimers en Verhuist, in vrijheid te stellen. Een bezoeker aan liet Militair Tehuis, alhier, schrijft ons Woensdagavond bracht ik een bezoek aan het lokaal „Bethel", dat sedert eenige weken tot Militair Tehuis is ingericht. Men hield er een openbare vergadering. Dadelijk bij het binnenkomen deed het ons aangenaam aan, dat zoovelen aanwezig waren. Militairen met en zonder rang zaten gezellig bij elkaar, waartusschen ook eenige belangstellende niet-militairon. De samenkomst werd, na gebruikelijke opening, ingeleid door den WelEd.achtb. heer J. Huizinga, met een woord uit Samuel, be treffende de geschiedenis van David tegen Goliath. Hierin liet spreker duidelijk uit komen in welke kracht David streed, nl. in die zijns Gods, dit ten slotte in toepassing brengende op der militairen roeping en strijd. De tweede spreker was den WelEerw. Heer Ds. Timmerman, die tot grondgedachte had de gewonde man, half dood liggende aan den weg naar Jericho, en de barmhartige Samari taan. Z.Eerw. bracht dit in verband met het thans oorlogvoerende Europa. Ook Europa ligt halfdood terneder, waar duizenden worden weggemaaid door de zeis des oorlogs. En ons land liet spr. zien als de barmhartige Samari taan, „tegenover dat halfdoode" Europa, daar we tot nogtoe gespaard bleven en de reddende hand kunnen uitsteken in het opnemen \an vluchtelingen, in het Roode Kruis-werk enz. In verband hiermee wijst spr. er nog op, hoe do militairen hier, bij al het gemis aan eigen haard en huis, zooveel goeds ondervinden in deze samenkomsten. Nu wat dit laatste betreft, het is er erg huiselijk gemaakt. Alles waaraan „onze jongens" behoefte hebben, is er bijeengebracht. Hier ziet men een militair, misschien wel man en vader, die bezig is een brief te schrijven aan zijne geliefden daar weer een verdiept in courant of tijdschriftiets verder treft men er eenige aan, zich vermakend met dam- of halma-spelook ziet men er groepjes met de goudsche pijp in den mond, bezig zijnde de gebeurtenissen van den dag te bespreken, enz. Dit alles wordt nu en dan afgewisseld door do tonen van orgel of mandoline. Voorts is gezorgd voor koffie en thee, met bijbehoorende versnaperingen, welke tegen zeer lagen prijs worden rondgediend. Kortom, het Bestuur van „Bethel" heeft eer van zijn werk en ieder die nog niet geweest is, durf ik gerust aanbevelen er een avondje te ver toeven. De vele vluchtelingen dip in Zeeuwsch- Vlaanderen de grenzen overkomen, zijn on telbaar geworden. In alle gemeenten bijna zijn er legio. In onze stad, in Axel, in Hulst is het aantal niet het minste. Koewacht zit geheel vol. Ook op hofsteden in de omgeving zijn Belgische families ondergebracht. Volgens de berichten is de vlucht naar Engeland ook zéér groot. Woensdagavond had op de bovenzaal van hotel Pays Bas alhier eene vergadering plaats, met het doel tot oprichting van een Midden stands Credietbank voor Ter Neuzen en om streken. De heer Mercx, Rijks-Nijverheids- consulent te Tilburg, zette dienaangaande een en ander uiteen. Een bestuur bestaande uit een viertal heeren werd gekozen. Besloten werd de statuten saam te stellen en dan wedorom eene vergadering bijeen te roepen. De bedoeling is, dat aandeelen genomen wor den waarop 20 procent gestort wordt. Dat gelden gegeven worden tegen een zeker per centage, na bewijs van waarborg. De ver gadering was slechts door een 30-tal personen bezocht. Bij Kon. besluit van 1 dezer is bepaald, dat voor den aanleg van havenwerken in Ter Neuzen ten algemeenen nutte en ten name van den Staat, ter uitvoering van de wet van 26 Februari 1914 (Stbl. no. 55), zullen worden onteigend de eigendommen aangeduid in het plan en de kaarten, welke ingevolge art. 12 der wet vnn 28 Augustus 1851 (Stbl. no. 125) op de secretarie van genoemde gemeente ter inzage van een ieder hebben gelegen en uader aangegeven zijn in de St.ct. (no. 212). De spoorwegmaatschappij Mechelen Ter Neuzen heeft al haar rollend materieel op Nederlandsch grondgebied gebracht. Dit heeft ook de maatschappij Gent—Ter Neuzen gedaan. Ged. Staten benoemden tot vast arbeider aan den weg van Ter Neuzen naar Axel P. Cornelis te Hoofdplaat. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Loven en Willemskerkc F. W. Dekker te Hoektot voorzitter van het waterschap de Nol, tusschen den Koude- en den Lovenpolder F. W. Dekker en tot bestuurslid P. Jansen, beiden te Hoek. Zaamslag. Naar aanleiding van een door den Burgemeester dezer gemeente gedane oproep ter bespreking van hulp in do heden- daagsche omstandigheden, waren Donderdag avond ten 6 ure een twintigtal ingezetenen ten gemeentehuize saamgekomen. De Voorzitter heette alle aanwezigen wel kom en nadat hij had uiteengezet dat het zijn bedoeling was een commissie te vormen die steun zou verleenen aan het Roode Kruis en voorts waar dit in de gemeente mocht noodig blijken, werd een Commissie gevormd „Plaatselijk Steuncomité" tot wier leden werden benoemd de heeren loh. de Feijter, J. Stolk, O. A. Wisse, Ds. G. van Dis, Ds. II. P. M. G. de Walle, J. W. Wisse Sr. en C. van Wijck. Deze commissie daarna vergaderd besloot een oproep te doen tot jongedochters van 16 jaar en ouder die lust gevoelen gelden in te zamelen voor bovenstaand doel, waarvoor ver wezen wordt naar de in dit blad voorkomende advertentie. Maandagmiddag passeerde te Sas van Gent een Harwichboot, geladen met 400 ton tarwebloem, bestemd voor Gent. Even voor Gent aangekomen kreeg de boot last in allerijl naar Nederland terug te keeren, daar er gevaar bestond beschoten te worden. Te 9 uur arriveerde de boot weder aan den douanesteiger alhier, vanwaar hij gisteren naar Antwerpen of Ostende zou afvareu om zijne lading in veiligheid te brengen. De lading is een geschenk van een Eugel- sche firma aan de stad Gent. (M. C.) Koewacht. Alhier is een echtpaar al vluch tende aangekomen uit Rijssel. Na eerst in Brussel te zijn aangekomen, gingen zij te voet naar hunne familie alhier. Deze reis was eene voetreis vau 12 dagen lang. Gedurende de afgeloopen week zijn in deze ge meente gevestigd: P. Verduin, schipperskn., Javastr. 7 uit's Grave- moer. L. P. van Hecke, ladingmeester, O ongen, uit Axel. L. Snaaijer, stoker, Q 69 uit Putters- hoek. M. J. van der Möhlen, leeraar H. B. S. Noordstr. 81 uit Baarn. P. C. Borstlap, commies tit. P. en T., Grenulaan 27 uit Zundert. W. C. Kiel, dienstbode Westkolkstr. 17 uit Hoek. F. W. Harms, bankwerker, Oostkant 5 uit Alblasser- dam. G. Renier, student, Grenulaan 65 uit Gent. I. van Kerkvoort, timmermansknecht, Rosegracht 10 uit Noyon. P. A. Frederiksen, schmperskneelit, L. Kerkstraat 56 uit St. Maartensdijk. B. G. Hallett, student, Grenulaan 55 uit Gent. O. E. van Bolderen, z. b., Noordstraat 55 uit Renkum. D. P. Lent, dienstk., P. 104 uit Sas van Gent. Vertrokken zijn C. B. van Overmeeren, Slagerskn., O 156 naar Hulst. A. R. Buisse, dieustb., O 190 naar Axel. F. D. de Soet, Leeraar H. B. S., Grenulaan 27 naar Zwolle. P. IJzerman, dienstb. Markt (i naar 's Heer Arendskerke. Geref. Kerken. Beroepen te GeesII. van der Zanden te Andel, te Lioessens J. II. Beumee te Stedum, te Nieuwendijk (N. Br.)II. de Bruijn te Enschedé. Aangenomen: naar Koudum door S. W. Bos te Westergeest. Bedankt: voor Ten Boer door N. Duursema te Nieuw-Amsterdam. Ned. Herv. Kerk. Zitting van Vrijdag 11 September 1914. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Voorts aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggrè, De Jager, De Feijter, Eijke, VanBorssum Waalkes en D. Sclieele. Afwezig de heeren Wieland, R. Scheele, Lensen, De Bruijne en Donze. De Notulen der beide vorige vergaderingen worden vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a De Voorzitter deelt mede, dat de heer Donze wegens ziekte en de heer Lensen wegens uitstedig- heid de vergadering niet kan bijwonen. b. Missive van Ged. Staten, vragende goedkeu ring van het besluit van den raad vanISt. Maartens dijk om de a. s. kermis niet door te doen gaan en deze ook in 't vervolg geheel af te schaffen. c. Idem berichtende goedkeuring van het besluit betreffende de onderhandsche verpachting |van het grasgewas van bastion 1 en 2 aan J. P. Vercouteren. Alles voor kennisgeving aangenomen. d. Een reeds vroeger ingekomen adres van de heeren Middelberg en Estor, waarin zij verzoeken te willen bepalen dat hun salaris berekend worde met toekenning van een aantal laboratorium-uren, conform aan de Rijksregeling. Op .voorstel van den Voorzitter wordt hierop afwijzend beschikt met het oog op de tijdsomstan digheden. 3. Voorstel inzake stichting arbeidsbeurs. Het Concept-Reglement luidt als volgt CONCEPT-REGLEMENT voor de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Ter Neuzen. Art. 1. De Gemeentelijke Arbeidsbeurs heeft ten doel, bemiddelend werkzaam te zijn en-werkgevers en werknemers met elkander in verbinding te brengen. De zetel van de beurs is gevestigd in het lokaal daartoe door B. en W. aan te wijzen. Art. 2. De Gemeentelijke Arbeidsbeurs wordt beheerd door een bestuur van 9 leden. Vijf leden worden benoemd door den Raad der gemeente Ter Neuzen, één lid door de Maritieme Vereeniging, één lid door de vereeniging „de Ver- eenigde Handwerkslieden", één lid door de werk- liedenvereeniging „Rom. 13 1" en één lid dooi de liavenarbeiders-vereeniging „Recht en Plicht." Art. 3. Het bestuur kiest uit zijn midden een le en 2e voorzitter, een le en 2e secretaris en een algemeen adjunct-secretaris. De wijze waarop deze verkiezing plaats heeft wordt door het bestuur zelve bepaald. Art. 4. Het bestuur wordt bijgestaan door een of meer personen door hem zelve aan te wijzen. Een der daarvoor aangewezen personen heeft dagelijks zitting in het lokaal bedoeld in art. 1 en op uren zooals deze in dit reglement zijn vastgesteld. Art. 5. De Gemeenteraad stelt een bedrag aan geld beschikbaar, ter bestrijding van de te maken kosten of uitgaven die noodzakelijk zijn. Art. 6. Het bestuur der beurs houdt in den regel ieder maand een vergadering. Voorts worden ver gaderingen gehouden zoo dikwjjls als de voorzitter dit noodig acht of zulks door drie leden schriftelijk wordt verzochtin dit laatste geval is de voorzitter verplicht binnen 8 dagen een vergadering te be leggen. Art. 7. De oproeping tot de vergaderingen van het bestuur geschiedt door den voorzitter of namens dezen door den secretaris. Spoedeischende gevallen uitgezonderd, geschiedt de oproeping ten minste driemaal vier en twintig- uren te voren. Art. 8. Het bestuur dient burgemeester en wet houders van advies omtrent aangelegenheden de arbeidsbeurs betreffende. Het is bevoegd zich met derden rechtstreeks in verbinding te stellen. De van het bestuur uitgaande brieven worden door den voorzitter en den secretaris onderteekend, of, in opdracht van den voorzitter, door den secre taris alleen. Art. 9. De leden, de plaatsvervangende leden en de secretaris van het bestuur hebben te allen tijde toegang tot de lokalen van de beurs. Zij kunnen inzage nemen van alle boeken en bescheiden tot den dienst van de beurs behoorende en zijn bevoegd van den administrateur en de overige ambtenaren inlichtingen betreffende den dienst te vorderen. Art. 10. De arbeidsbeurs is gesplitst in twee af- deelingen, een voor mannen en een voor vrouwen. Art. 11. De uren, waarop de arbeidsbeurs ge opend is, worden, onder goedkeuring van burge meester en wethouders, door het Bestuur vastge steld en ter openbare kennis gebracht. De beurs is gesloten op Zondag, Nieuwjaarsdag, tweeden Paaschdag, Hemelvaartsdag, tweeden Pink sterdag en de niet op een Zondag vallende Kerst dagen, zoomede op dagen, welke daarmede door het Bestuur gelijkgesteld worden. Art. 12. De aanvragen om werk of werkkrachten kunnen zoowel schriftelijk als mondeling geschieden. Aanvraagformulieren worden kosteloos verstrekt. Art. 13. De administrateur kan weigeren in te schrijven of na inschrijving doen verwijderen a, hen, die zich volgens zijn oordeel onbehoorlijk gedragen b. hen, die verzuimd hebben de in art. 11 voor geschreven kennisgeving te doen of wien het gebruik maken van de arbeidsbeurs ingevolge art. 21 is ontzegd. Bij grooteu toeloop is de administrateur bevoegd den toegang tot de wachtkamers tijdelijk te ver bieden of personen uit de wachtkamers te doen verwijderen. Art. 14. De administrateur roept den werk nemer, wien hij een plaats meent te kunnen aan wijzen, zoo spoedig mogelijk op. Wanneer de werknemer zich niet vóór 10 uur van den morgen, volgende op den dag der oproeping [dagen waarop de beurs gesloten is niet medege- rekend] bij den administrateur aanmeldt, wordt zijn aanvraag als vervallen beschouwd, tenzij hij bericht geeft verhinderd te zijn te komen. Is van een werkgever binnen 2 maal 24 uren [dagen waarop de beurs gesloten is niet medege- rekend] nadat een werknemer naar hem verwezen is en hem hiervan bericht is gezonden, geen mede- deellng ontvangen of die werknemer door hem al dan niet in dienst is genomen, zoo wordt zijn aanvraag als vervallen beschouwd. Art. 15. Alle aanvragen gelden voor 14 dagen. Zijn zij niet vóór afloop van den termijn ver nieuwd, zoo worden zij als vervallen beschouwd. Art. 16. Zoodra in de behoefte aan werkkracht of arbeid is voorzien, al dan niet door bemiddeling van de arbeidsbeurs, is hij, die de betrekkelijke aanvraag deed, verplicht hiervan aan den admini- stsateur kennis te geven. Art. 17. Bij het aanwijzen van personen of plaatsen zal de administrateur van de volgorde der aanvragen en van den regel, dat aanvragen van personen, die in de gemeente gevestigd zijn, den voorrang hebben boven aanvragen van buiten de gemeente, alleen dan afwijken, wanneer hij over tuigd is, dat zulks in het belang is van de door de beurs te verleenen bemiddeling bij het zoeken van arbeidsgelegenheid en van arbeidskrachten. Art. 18. De administrateur verstrekt aan belang hebbenden zooveel mogelijk de inlichtingen, welke gevraagd worden aangaande de tot zijn werkkring behoorende onderwerpen. De gemeente is niet aansprakelijk voor eenige ten gevolge van zoodanige inlichtingen geleden schade. Het is den administrateur niet geoorloofd, zonder machtiging van het Bestuur, inzage te verleenen van de omtrent de aanvragen en hare afdoening gehouden aanteekeningen. Art.. 19. De administrateur is bevoegd aanvragen voor werknemers, die door niet-werkgevers worden gedaan, te weigeren. Art. 20. Bij ontstentenis of afwezigheid van den administrateur gaan zijn plichten en bevoegdheden Over op den door het bestuur aangewezen amb tenaar der beurs. Art. 21. Het bestuur kan aan personen, die be- driegelijke opgaven hebben verstrekt of op eenigerlei wijze de bemiddeling der arbeidsbeurs hebben mis bruikt of getracht hebben zulks te doen, het gebruik maken van de arbeidsbeurs ontzeggen. Het bestuur geeft hiervan den betrokkene schrif telijk kennis. Deze kan zijne bezwaren hiertegen inbrengen bij burgemeester en wethouders, die in hoogste ressort beslissen. Art. 22. Klachten kunnen worden ingezonden bij den voorzitter van het Bestuur of worden ge worpen in een op het kantoor der beurs aanwezige bus, waarvan de sleutel bij den voorzitter berust. De ingekomen klachten worden in de eerstvol gende Bestuursvergadering behandeld. Van de beslissing wordt kennis gegeven aan den klager. Hij, die door de beslissing van het Bestüur niet bevredigd is, kan zijn bezwaren bij burgemeester en wethouders inbrengen, die in hoogste ressort beslissen. Art. 23. Deze bepalingen zijn van kracht tot 1 Mei 1915. Dit wordt na artikelsgewijze behandeling z. li s. aangenomen. Ingevolge art. 2 wordt nu gestemd over 5 leden. Benoemd worden de heeren J. Huizinga, bnrgem. M. de Jonge, P. van Sprang, Estor en Eijke. Het ingevolge art. 5 vast te stellen bedrag wordt niet bepaald. Op voorstel van den heer Waalkes wordt besloten aan de beurs te verzoeken op de eerst te houden vergadering een begrooting van kosten te willen maken, opdat de Raad daarna het bedrag vaststelle. Omvraag. De heer D. Scheele, opmerkende dat er nu reeds een week of 5 werkeloosheid heerscht, vraagt of de Voorzitter al enkele gegevens kan verschaffen omtrent den omvang en of er reeds armoede te constateeren is. Spr. hoort nog van zoo weinig. De Voorzitter antwoordt dat in een paar gezin nen werkelijk nood isde Commissie heeft daar reeds steun geboden. De hoofdbedoeling der Com missie is het echter niet zóó te handelen, ze wil een zeer grondig onderzoek laten voorafgaan^ Wat betreft de werkeloosheid zegt spr., zijn pogin gen in 't werk gesteld. O. a. is aan de regeering gevraagd onteigening van den grond voor een nieuwe begraafplaats. Wordt hieraan voldaan, dan komt er weer wat werk los. Ook zijn andere dingen ondernomen, doch een vaste lijn is nog niet uit gestippeld. De lieer Eijke vraagt hoe het zit met de directe behoefte. De Voorzitter zegt dat er twee wegen openstaan le directe steun uit de gemeentekas geven en 2e iets ondernemen waaraan gewerkt worden kan. Enkele leden noemen nog een en ander dat mis schien gedaan kan worden. De Voorzitter zegt dat het thans ook ontbreekt aan gereed geld, dus er kan weinig uitgevoerd worden. Spr. zou gaarne zien dat er van de zijde der arbeiders eenigen drang uitging. Het steun comité komt vooralsnog met geen definitieve voor stellen. De heer Waalkes verzoekt om een gesloten [ver gadering. Dit verzoek wordt voldoende ondersteund waarna de Vooizitter de openbare zitting sluit. Den Haag. Donderdagmiddag a.s. om half 4 ure komt de Eerste Kamer bijeen. Middelburg. Heden werd ter Arrond. recht bank vrijgesproken A. M. V. en D. te Axel, inzake beleediging van een ambtenaar. De zaak van A. V. te Ter Neuzen werd uitgesteld tot 11 Dec., wegens het onder de wapenen zijn van den verdediger. In de apèl-zaak van D. T. te Ter Neuzen, door den kantonrechter veroordeeld tot f5Ó boete of 10 dagen hechtenis, wegens loterijwet- overtreding, werd den eiscli bevestigd. Gent. (N. II. C.). De door den Duitschen Generaal, tegen gisterenavond opgevorderde zaken zijn door de stad Gent niet opgebracht. Er schijnt verzet gerezen te zijn tegen die opvordering door den gemeenteraad. Antwerpen. (Havas.) De 300 krijgsgevan genen te Aerschot zijn te Antwerpen aange komen. Zij vormden een bataljon van 1100 man. Een deel werd gedood en een ander deel nam de vlucht. Londen. Uit Kopenhagen komt het bericht dat een groote Duitsche vloot in de Botnischc golf gesignaleerd is, varende in Oostelijke richting. Londen. Uit Kingston wordt gemeld dat de Moretania van de Holland Amerikalijn, met Duitsche reservisten aan boord door een Engelsch oorlogschip naar Kingston is gebracht. Londen, 10 September. (Reuter.) Het En- golsche persbureau maakt het volgende rapport van maarschalk French openbaar: De slag in Frankrijk is gisteren voortgezet, de vijand is over de geheeie linie terugge dreven. Ons eerste legercorps heeft 200 lijken van den vijand begraven, 12 maxims veroverd en gevangenen gemaakt. Het tweede legercorps heeft 350 gevangenen en een batterij genomen. De verliezen der Duitschers zijn zwaar. De Duitsche troepen zijn naar het schijnt uitgeput. De Engelsche troepen zijn de Marne in Noordelijke richting overgetrokken. Champagne. De troepen werden terugge drongen door het Duitsche loger, tusschen Bouqion en Clialön, doch de vijand verloor weder liet grootste gedeelte. In Lotharingen trok het 3e Duitsche leger corps vooruit, doch werd teruggeslagen in de bosschen van Chambré. Parijs. De troepen der geallieerden hebben belangrijke voordeelen behaald bij de Duitsche rechtervleugel. Het eerste vijandelijke leger corps was gedwongen de Marne over te gaan. Berlijn. (Wolff.). Prins Joachim van Pruisen, de 24 jarige zoon van Keizer Wilhelm, is door een granaatschot in de rechterdij gewond. Een buitengewone Staatscourant bevat Kon. besluiten, houdende: lo. intrekking van de tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van zwavelvuur 2o. verbod van uitvoer van mais en mais- meel. De Maastriclitsche correspondent van de Tijd seintDe heer Lemmers, pastoor deken van Visé. die sinds het begin van den oorlog in een stal te Navogne gevangen genomen was, is Zondag weer in vrijheid gesteld. Hij mag echter Visé niet verlaten, en verblijft in het klooster Sint Hadelin.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3