m flntirmluuonair ooor nieuws- en /idnertentieblad Zeeland. De Oorlog, Uit de Pers. FEUILLETON. De Broeders. No. 1153 Zaterdag 12 September 1914. 12e Jaargang. ABONNEMENT; Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,- per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, leuren en Brievengaarders. INGEZONDEN STUKKEN TE Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN ADVERTENT1ÉN Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regei meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts Tweemaal berekend. ljjcvgi -■ tentie wordt de prijs siecnts tweemaal DereKenu. advertentie. vó«r nre. op ne. dn* der uigave j Qrootere letters worden naai plaatsruimle perckend. „F itRitACTIB: ABONNEmSntSn ENAÜVERTBIVf IÊC j" TE BEZOEOEN BU OEN ÜlTOBVKg. De noodzakelijkheid van een noodwet voor 't kiesrecht. De gemeenteraad van Zaandam heeft aan den minister verzocht een noodwet in te dienen, om te voorkomen, dat door de tijdsomstan digheden vele kieztrs van de lijst zouden geschrapt worden. Van dit verzoek zegt de Midd. Courant Het behoeft geen lang betoog om aan te toonen dat de tijdsomstandigheden voor 1915 een kiezerslijst dreigen te geven die hcelemaal niet beantwoordt aan wat de wetgever be oogde, de kwestie, die onder de aandacht- der regeering is gebracht door t adres van het gemeentebestuur van Zaandam. Ten eerste zijn er nu zoo velen, en komen dagelijks nog zoo veel Vneer bij, die „onder stand" genieten, dat er talloozen volgens art. 4 der kieswet ontkiezerd zullen worden, hoewel zij in normale tijden geen steun van anderen noodig hadden. En bovendien zullen er velen zijn die tot nu steeds trouw bun rijksbelasting op tijd betaald hebben, maar die nu geen kans zullen zien ditmaal vóór den fatalen termijn bun belasting te voldoen, met bet gevolg dat ook zij van de kiezerslijst zullen worden geschrapt. Dat de werkeloosheid een groote opruiming zal houden onder de loonkiezers, die immers sedert 1 Jan. van het vorig jaar bij niet meer dan twee personen of ondernemingen in dienst moeten zijn geweestdat menige spaarbank kiezer genoodzaakt is zijn sommetje van de bank te balen dat ook van de woningkiezers verscheidene lmn aanspraak op het kiesrecht zullen verliezen omdat ze voor de goedkoopte bi] anderen gaan inwonen, of een kleinere woning nemen, bet is alles zoo begrijpelijk mogelijk. En niemand heeft er om gedacht, en niemand zal het ook willen, dat liet kiezerskorps zou worden ingekrompen om zulke redenen. Het verzoek, om door een noodwet deze onvoorziene en* ongewenschte verandering te voorkomen, is daarom o. i. volkomen gebillijkt. Belgie's recht. Onder dit hoofd schrijft de Nederlander Herhaaldelijk wordt van Duitsche zijde medegedeeld") dat reeds voor den inval in België, Fransche troepen met goedkeuring 20) Zijn vrouw bemerkte wel, dat er iets aan schortte. Hij telde het karig weekloon neereen zucht vergezelde de handeling. „Scheelt er wat aan vroeg Lena vrien delijk. „Kom, je moet den moed niet zoo gauw laten zinken. De week is weer ten einde en we zijn gelukkig allen gezond en liet weekloon, al is het niet „Zeker, maar hoelang zal het nog duren!" „Hoe lang? Wat bedoel je?" „Je weet toch, dat er al lang sprake van is, dat de boerderij zal worden verkocht." „Dat zeggen ze al zoolang," viel Lena hem in de rede. „Zeker, dat zeggen ze id lang. Maar nu is het zeker. „En is dat dan nog zoo erg. Je bent immers al zoolang op de boerderij. Bij den nieuwen van België de onzijdigheid van dat land hebben geschonden, dus voor den afloop van den ter mijn in het Duitsche ultimatum gesteld dat o. n. twee Fransche regimenten infanterie den Ben Augdstus aan liet Zuiderstation te Brussel waren. En er zijn, ook in ons land, bladen 'die meenen dat België, door dit toe te laten, zelf schuldig is geworden. Al onthouden wij ons, vooralsnog, van het beoordeelen van de rechtvaardigheid van dezen wereldkrijg en van de schuld van lien die hem hebben doen ontstaan, om redenen, die onze lezers later zonder twijfel afdoende zullen vinden, wij willen toch niet nalaten reeds nu te verklaren, dat, naar onze meening, de zoo even genoemde feiten op zich zelve niet tegen België getuigen. Dat Duitschland steeds plar. had in België te vallen, kon wel aan niemand verborgen blijven, en België was dus volkomen gerechtigd, zijnerzijds al het mogelijke te doen om den inval "af te weren. Bij de snelle ma nier waarop tegenwoordig de groote Mogend heden elkaar te lijf gaan, kan men, als er gevaar dreigt, met het nemen van tegenmaat regelen niet snel genoeg handelen. Indien derhalve reeds vóór den afloop van liet ultimatum, d. w. z. even vóórdat Duitsche troepen [in België zouden vallen en dat wist de Bslgische regeering op 3 Augustus met wiskunstige zekerheid, België daarbij Franschen enkel ter verdediging te hulp heeft geroepen, was het volkomen in zijn recht. Slechts indien bleek, dat België zich verbonden had Fransche troepen, naar Duitsch land gedirigeerd, door zijn land te laten pas- seeren, zou Duitschland' recht hebben gehad ter zelfverdediging het volkenrechtt^schenden. De Duitsche bevelhebber, die den doortocht verzocht, heeft met geen enkel woord te ken nen gegeven dat zulk een verbond of afspraak bestond, en tot dusver is daarvan ook niets gebleken. Duitschland heeft zich beroepen op „militaire noodzakelijkheid" alsof dit iets anders beteekende dan op „de macht van den sterkste", een macht, die tusschen rechtsstaten, waartoe alle volken in Westelijk Europa behooren, niet gelden mag. Men meldt aan de N. R. C. uit Maastricht In liet huis van den heer Louis Regout, Boschstraat, wordt het Belgische consulaat ge vestigd. Met bekwame spoed is de nieuwe consul aan het werk getogen en heeft reeds een gunstige oplossing verkregen voor de door vaart op Belgisch grondgebied der Zuid Willemsvaart. Ook kunnen de boeren uit de eigenaar zou je misschien toch ook wel klaar kunnen komen. Je kunt van je haas wel goede getuigenis krijgen en dan heb je de beste kansen." „Ik wou dat liet zoo was." „Is het dan zoo niet „Neen de boerderij wordt verkocht en liet heele terrein zal dienen om er een groote fabriek op te zetten. En wat dan?" „Ja, wat dan Ilij had liet niet zoo ineens, en zeker nu nog niet willen zeggen aan haar, die altijd zoo trouw hem ter zijde stond. Maar liet was er nu toch van gekomen en goed be schouwd, wat kwam het er eigenlijk ook op aan de waarheid werd er niet door verzacht. Het gesprek stokto. Man en vrouw lieten elk hun gedachten den loop. Maar ze keerden telkens weer tot do harde werkelijkheid terug. En dat tegen den winter Lena was van aard niet zwaartillend, en wanneer Hendrik het hoofd het hangen, wist zij hem in den regel nog moed in te spreken. Toch zag ze nu ook den toestand duister in. „Is het wel waar?" waagde ze nog. „Maar al te waar, Lena. Vlei je niet, dat het niet waar zou zijn. En wat dan te be ginnen." De laatste jaren ging liet in den landbouw Belgische provincie Limburg vrij met hun veld- en boomvruchten de grens overschrijden en behoeft van de uit Maastricht uitgevoerde koloniale waren geen invoerrecht betaald te worden. Verschillende Belgische uitgewekenen, o.a. de secretaris va» Visé, zijn onder zijn leiding werkzaam en in de allereerste plaats is men bezig een burgerlijken stand samen te stellen van alle hier en in de omstreken aan wezige Belgen. Verder zal er gezorgd worden dat do op Nederlapdscli grondgebied wonende vrouwen en kinderen van in Belgischen dienst zijnde militairen ondersteund worden. Volgens den nieuwen consul zou dit aantal wel meer dan duizend bedragen. Door bemiddeling van de Vcreoniging Onze Vloot, afdeeling Maastricht, heeft de firma goh. Philips alhier 10.00Q pakken pruimtabak voor liet Nederlandsche leger en duizenden sigaretten voor de militairen hier ter stede beschikbaar gesteld. Aan geneesmiddelen be gint reeds gebrek te komen. Een apotheker kou heden verschillende recepten niet klaar maken bij gebrek aan de henoodigde ingre diënten die alleen uit het buitenland te ver krijgen zijn. Niet minder dan zes geneesheereri en negeii apothekers uit de Belgische grens plaatsen vertoeven hier. De Times schrijft dat de voortdurende aan komst van Belgische en Fransche vluchtelingen op de Engelsche kust een ernstig probleem begint te worden. Te Folkestone zijn door zes booten 3000 vluchtelingen van 't vasteland aangebracht. Er zijn er onder, die over ruime middelen beschikken en eigenlijk nauwelijks den naam vluchtelingen verdienen, maar de meesten verkeeren in berooide omstandigheden. Die arm zijn zegt de Times zijn ver schrikkelijk arm. Ze hebben niets dan een paar haastig bijeengeraapte dingen. De auto riteiten en particulieren doen wat ze kunnen om hulp te bieden. Een officieel Duitsch communiqué meldt De Engelsche minister van buitenlandsche zaken heeft ambtelijk doen mededeelen, dat Duitsche visschersbooten o.a. A. E 27 uit Emden in den mond van de Tyne mijnen zouden hebben gelegd. De Duitsche marinestaf verklaart, dat deze Engelsche bewering een zuiver verzinsel is. In den Rijksdag werden aan vertegenwoor digers der pers dumdum-kogels getoond, die hij de Fransche gevangenen waren gevonden. De wijze van samenstelling en verpakking bewijst zonder twijfel, dat zij fabriekmatig zijn vervaardigd. Volgens een Londenscli Reuterbericlit zou in Duitschland de aanvankelijke geestdrift niet hijzonder voordeelig en tengevolge daarvan was er ook overvloed van werkvolk. De kans, om bij een ander werk te krijgen, en juist tegen den winter nog wel, was zeer gering. „Kom", trachtte Lena te bemoedigen, ,,'t is nog zoo ver nietwie weet, wat er nog ge beurt. Je kunt alvast eens uit gaan kijken naar wat anders. Het overvalt ons toch niet op het oogenblik." Maar het ging haar slecht af. Zélf was ze meer bezwaard, dan ze nog wilde laten merken. „Als liet nu goed was tusschen ons en Gerrit," opperde Hendrik, „misschien zou die me wel aan wat werk kunnen helpen, om den winter ten minste door te komen. „Gerrit?" zei Lena. Haar stem had zulk een hitteren klank, baars ondanks, dat Hendrik haar bevreemd aanzag. Hij was dat niet van haar gewoon. Als hij zich nog wel eens een hard woord liet ontglippen, dan was liet juist Lena altijd, die hem terechtwees. „Is er wat gebeurd „Och, het is maar heter, er over te zwijgen. Wat haat het ook. Maar tóch „Wat is or dan?" Ze vertelde liet, zooveel mogelijk liet meest grievende verzwijgend. Maar de waarheid kon toch niet verborgen blijven. „Was Gerrit er hij?" „Neen, de boerin was alleen. Maar zou hij voor den oorlog voor groeten rouw over ver liezen aan menschenlovens hebben plaats ge maakt. Ook worden mishandelingen van krijgsgevangenen door Duitsche soldaten ge meld. De kwaadwillige bedoeling is te door zichtig om tegenspraak noodig te maken. Er zal geen oorlogsschatting betaald moeten worden doch door den generaal wordt van de stad Gent geëischt 10,000 liter benzine, 1000 liter mineraal-water, 150,000 kilo's haver, 100 rijwielen, 10 motorrijwielen, 25 luchtkamers voor auto's 10 rollen'elk van 40 meter lengte voor verbanden van wonden, veel sublimaat pastilles, 100.000 sigaren, ook de geweren van de burgerwacht. De leveringen voor liet Duitsche leger zullen worden betaald met oorlogsbons. Het vernemen dezer voor Gent zoo gunstige voorwaarden werd luid toegejuicht en men schrijft deze toe aan het optreden van den buigcmeester en de goede houding der Gentenaren tegen het Duitsche leger. De N. R. C. geeft de volgende telegrammen PARIJS, 9 September. Het officieele bericht van vannacht luidt Tegenover den Franschen linkervleugel zijn de Duitschers hij hun terugtrekkende beweging de Petit Morin overgetrokken. Zij hebben, om hun verbindingslijnen te beschermen, hevige, doch vrucliteloo'ze aanvallen gedaan op de Fransche strijdkrachten op den rechter oever van de Ourcq. De Engelschen zetten hun offensief m de richting van de Marne voort. Op de hoogvlakten ten Noorden van Sézanne (meer naar liet Oosten) vorderen de Fransche troepen, hoewel moeilijk. Het Fransche centrum is in hevige gevechten gewikkeld, met als resultaten deels voor- waartschi', deels achterwaartsche bewegingen. Aan den Franschen rechtervleugel is de toe stand voor Nancy en in de Vogezen goed. LONDEN, 8 September. 11 u. 45 m. (Reuter). Het officieele persbureau deelt het volgende mede De algemeene toestand blijft bevredigend. De bondgenooten winnen op den linkervleugel terrein langs de linie van de Ourcq en van de Petit Morin. De Engelsche troepen hebben den vijand hier 10 mijlen teruggedreven. Do strijd wordt verder Oostelijk langs de linie bij Montmirail en Le petit Sompuis voort gezet, met voordeelen voor geen van heide partijen. Nog verder Oostelijk, van een punt in de nabijheid van Vitry le Francois tot Sermaize les Bains (tusschen Vitry en Bar-le-Duc) is de er anders over denken Hij wist wel heter. Gerrit zou liefst derge lijke tooneeleu mijden, maar wat veranderde dat feitelijk aan de zaak. Hendrik moest het zichzelf met weemoed en wrevel bekennen, dat de laatste vonk van broederlijke liefde hij den Eikenhof reeds lang verdwenen scheen. Het was een droevige avond. Hoofd en hart vol zorgen. Een versche wonde van diep grievende bejegening. De avondmaaltijd bleef schier onaangeroerd en het gebed was flauw en lusteloos. HOOFDSTUK VIII. De eigenaar van den Eikenhof had zijn hoeve bereikt. De ontmoeting van zijn broeder onderweg had slechts een zeer vluchtigen in druk hij hem nagelatenandere gedachten vervulden zijn hoofd. Het ging niet naar wensch in de stad met Karei. Er haperde al eenigen tijd wat aanen nu was hij er zelf eens op afgegaan, om te onderzoekeu. Daarbij had hij een dubbele ontdekking ge daan. In de eerste plaats, dat de vorderingen alles behalve voldoende waren; in de tweede plaats, dat Karei dien Zaterdagmorgen in 't geheel niet op school verschenen was, 't geen hij nader onderzoek zijn oorzaak vond in een ongesteldheid, die, hoewel niet van ernstigen aard, hem toch noodzaakte het bed te houden. (Wordt vervolgd). j Inzending van Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Nadruk verboden. DOOR ZELANDIA. Van de Limburgsche grens. Duitsch oorlogsnieuws. Geen oorlogsschatting voor Gent. De Duitschers in Frankrijk.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1