Kerk en S c li o 1. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. culieren uitgevoerd op het oogenblik zijn ze door rentevoet, duurte en defensiebelangen belemmerd dan zou onder de vakarbeiders de werkloosheid geen bizondere afmetingen aannemen, terwijl van de vele losse werk lieden eenige bij uit te voeren werken en alsnog op fabrieken kunnen worden geplaatst. De commissie zal in dien z:n werkzaam blijven. De commissie betreurt, dat een enkele patroon van de huidige conjunctum zou hebben gebruik gemaakt om arbeidsloonen te verlagen, spreekt tegen geruchten betreffende onte vredenheid van de werklieden bij lossing van een schuit anthraciet. De schuit is gelost op het hier geldende loon van f0.40 per ton, wat ongeveer overeenkomt met een dagloon van f2. Eiken werkdag van 122 uur blijft de com missie voorloopig zitting houden ten stadhuize. Maandagavond vergaderde wederom alhier de commissie voor de arbeidsbeurs met de werkloozencommissie uit de arbeidersorgani saties. In gemeenschappelijk overleg wordt admi nistratie en werkwijze van de arbeidsbeurs geregeld. Om de arbeidsbeurs meer te doen werken als steuncomité is directer samenwer king met de arbeidersorganisaties noodzakelijk, lederen dag zullen deze organisaties hun op gaven verstrekken, terwijl zoo vaak dit moge lijk blijkt gecombineerde vergaderingen zullen worden belegd. Op deze wijzen hoopt men den omvang van de werkloosheid beter te kunnen administreeren. De lijsten van de werkloozencommissie zijn feitelijk geen werk- loozenlijsten maar steunlijsten. Ieder gezin ook waarin meerderen anders werken en nu werkloos zijn geworden is slechts door een persoon op de lijst vertegenwoordigd. De werkloosheid is dus beduidend grooter dan uit de opgave blijkt. De beurs zal zich wenden tot de patroons in het havenbedrijf met verzoek ter tegemoet koming aan de ongunstige toestanden en be perking van de werkloosheid te willen over wegen de werkploegen slechts te laten werken om den anderen dag en uit ieder gezin niet meer dan een werkkracht te werk testellen. De beurs zal zich nogmaals wenden tot den vesting commandant met verzoek bij het aan nemen van werkvolk van de bemiddeling van de beurs te willen gebruik maken. Bij rijks werk zou voorkomen kunnen worden, dat meerderen uit een gezin werden te werk ge tcld, terwijl ook zonder tusschenpersoon het loon misscliien liooger kon zijn. Deze werk zaamheden zouden om beide redenen dan in meerdere mate nuttig zijn ter beperking van het uit de werkloosheid ontstaande gebrek. Op aandrang van de werklieden zal den burgemeester worden verzocht.als voorzitter van het piaatselijk steuncomité een tweede vergadering van dit comité te willen doen uitschrijven, teneinde zoo spoedig mogelijk in Ter Neuzen tot uitkeering of onderstand te geraken, omdat voor sommigen de nood zeer hoog gestegen is. Nogmaals maken wij onze abonnés, over de Schelde in 't bijzonder, bekend dat ons blad buiten onze schuld, noch door schuld van de posterijen alhier, want we ondervinden reeds dat de directeur alles zooveel doenlijk goed nagaat, later dan voorheen in hun bezit zal komen. Dit komt natuurlijk door minder boot- en treinverkeer, en soms geen directe aansluiting. Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde. Van Ter Neuzen naar Vlissingen 7.05 11.45 3.15 Van Vlissingen naar Ter Neuzen 9.00 12.00 4.25 Van Breskens naar Vlissingen 8.00 10.35 2.35 5.30 Van Vlissingen naar Breskens: 7.15 9.50 -- 2.00 4.45 Van Vlissingen tot Rosendaal rijden treinen om 4,40, 8,54, 1,30, 3,24, 0,55. Met alle deze treinen kan men tot in Amsterdam komen. Te Vlissingen komt een trein uit Rosendaal aan om 8,30 vin, en uit Holland komen aldaar treinen aan om 10,55, 4,20, 8,54, 12,47. De treinen naar Gent zullen dagelijks te Ter Neuzen vertrekken te 8,52 vm. en 12,19 en 5,21 nm. Van Gent zullen te Ter Neuzen de treinen aankomen 10,03 vm. en te 1,38 en 6,48 nm. In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier werden in geheime zitting omtrent reclames hoofdelijken omslag nog de volgende beschikkingen genomen. Gehandhaafd zijn de aanslagen van P. C. Standaert, J. A. de Ruijter, D. Ollebek, A. Fromont, J. Risseeuw, C. A. Witte, W. Bedet, I). II. Littooij, L. Geeregat, C. D. Lcunis, P. Verniinmen, G. A. Peters, J. C. Jansen, J. A. Riemens, R. Hameliuk, J. M. van Damme, D. Bnijze, C. Scheele en J. Coomans. Teruggebracht zijn C. J. de Clerck van de 32e naar de 31e kl. K. Wieland 32e 31e P. J. Martens 31e 30e J. de Bruijne 24e 23e Ph. van der Bilt 19e 18e D. C. IJsebaert 18e 17e II. Anjoul 16e 15e J. Leunis 15e 14e J. P. de Vos 15e 14e L. B. van Kerkvoorde 14e 13e P. Goossen 13e 12e N. J. Imandt 13e 12e F. A. "van Meir 13e M. J. van Breen 12e J. van Cleemputte 12e C. Harms 12e F. J. P. Kegels 12e H. J. Aarnoudse He C. van der Klposter 11e L. J. de Putter 11e J. Kou wijzer 10e G. J. Verlinde 10e A. Waeijenberg 10e D. van Langenvelde 9e P. J. Gijsel 7e I. Bliek 6e A. Daelman 6e F. Dieleman 5e D. F. Elve 4e P. W. Riemens 4e W. M. Riemens 4e J. Dees 3e A. F. J. II. Engelbregt 3e F. C. Koole 3e Ch. Lippens 3e J. van Pienbroek 3e J. van de Wege 3e A. J. Adriaansen 2e S. de Bree 2e Chr. Dieleman 2e G. van de Wege 2e Van het kohier zijn afgevoerdJ. de Mul, Wed. D. van Cleemputte, D. Bareman. W. Loof, D. Ilartog, M. Drabbe, R. de Blaai, A. C. van Wijck en M. C. Adriaansen. Voor het kantongerecht te Middelburg stond terecht de visscher C. P. G. uit Ter Neuzen die pachter is van het vischwater in het kanaal door Walcheren, hem werd ten laste gelegd het visschen gedurende den nacht naar paling met een aalzeeg. Be klaagde wees erop dat juist in den nacht de meeste paling te vangen is en als hij 's nachts niet visschen mag dan is dit onbillijk gezien de hooge pacht. Trouwens in de memorie van toelichting tot de visscherijwet heeft de minis ter als zijne meening te kennen gegeven dat het verbod van nacht visschen niet moet wor den toegepast als hierdoor het bedrijf veel minder loonend wordt gemaakt; inden maat regel \an bestuur is daar echter geen reke ning mede gehouden. De rijksveldwachter Heerebout, die het verbaal opmaakte zegt dat hij overtuigd is dat bekl. ook in den tijd die voor visschen is toe gestaan best een broodje kan verdienen hem is gezegd als bekl. zoo doorging het vischwater binnenkort geheel ledig zou zijn. Bekl. wijst erop dat reeds 30 jaar 's nachts gevischt 'is, en het nog slechts enkele jaren verboden ie. De ambtenaar eischte f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Hoek. Dames hielden alhier een collecte voor het doen breien van sokken voor de militairen. Deze collectie bracht op ruim f 100. Hulde aan de dames en inwoners van deze gemeente. Axel. Het vermoorde 10-jarige knaapje was een zoontje van de Wed. de Putter. J. van E. bekende de misdaad gepleegd te hebben. Op de groote plaat is. het lijkje met een 10-ta) messteken doorboord gevonden. Van E. is door de rijkspolitie naar Middelburg overge bracht. In vreeselijke tijden nog zulk een afschuwelijke daad te kunnen verrichten Hulst. Dagelijks komen hier vluchtelingen aan. Hun aantal wordt op 900 geschat. Velen zijn ondergebracht in de Ambachts school, de openbare school en in het landhuis is een localiteit voor hen ingericht. Langs de huizen is een collecte gehouden om de vluchtelingen steun te kunnen verleenen. De sectie Sas van Gent—IJzendijkc, der Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatschappj is thans aangesloten met de sectie IJzendijke Belgische grens. Naar we vernemen bestaat het voornemen deze lijnen van af 1 October aanstaande voor het goederenvervoer in exploitatie te brengen. Middelburg. Het plan is alhier opgevat om eene volledig toegeruste Zeeuwsche ambulance aan het Belgische Roode Kruis aan te bieden. H. M. de Koningin van België heeft dit aanbod daarbaar aanvaard. Minstens is er f 25,000 voor noodig. Eeno gift van f 1000 is reeds toegezegd. De heer J. F. van Deinse te Mid delburg neemt gaarne hiervoor giften in ont vangst. Eenige mosselbooten van Bruinisse zijn de vorige week met mossels naar Antwerpen ge weest, en hebben daar niet de minste moeilijk beid ondervonden. Wel moest ieder voorzien zijn van een pas en mochten ze 's nachts op de Belgische rivier niet varen, en 's avonds hun luiken dicht houden opdat er geen licht zou zichtbaar zijn, zij stonden ook wel angstige oogenblikken uit bij het bommen werpen, maar vonden overigens alles tamelijk rustig. Zij hebben een 20 tal vluchtelingen meege bracht, voornamelijk mosselkooplieden met hun gezinnen uit Mechelen die reeds eerder van daar naar Antwerpen waren gevlucht maar nu ook deze stad moesten verlaten. Eenige verblijven bij de schippers die lieu kennen, anderen hebben gezamenlijk een huis gehuurd waarvoor zij door de burgers van het noodigste huisraad zijn voorzien. Uitgenomen wat geld en eenig lijfgoed heb ben zij ook alles moeten achterlaten. (M. Crt.) Door Gedep. Staten van Zeeland is aan do gemeentebesturen in die provincie een circulaire gericht, waarin zij veronderstellen dat door de moeilijke tijden aan de kassen van de gemeenten groote offers worden ge vraagd. Gedep. Staten achten het zeer raad zaam zooveel mogelijk te zorgen, dat die kassen van het noodige worden voorzien, door een regelmatige inning van de inkomsten, inzon derheid der belastingen. Ofschoon Ged. Staten zich niet ontveinzen dat zich daarbij thans Injzondore moeilijkheden voordoen, meenen zij, dat er onderscheid gemaakt moet worden tusschen hen, die werkelijk onmachtig zijn om te betalen en lien, die in de omstandigheden een welkom voorwendsel zoeken om de be taling uit te stellen. Geref. Kerken. Bedankt: voor Spijkenisse door C. II. El- zenga te Woubrugge. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Grevelduin-Capelle J. II. Koster te Wijchel, te Noorden P. Kruijt te Gouderak. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te AlmeloA. M. Berkhof te Leeuwarden. Opnieuw openbare vergadering in het Mili tair Tehuis op Woensdag 9 Sept. a. s., 7 uur. Vrij vervoer voor Militairen. De Minister van Oorlog heeft de regeling getroffen, dat de militairen vrij vervoer op de spoor- en tramwegen kunnen bekomen. De regeling betreft alleen gezinshoofden. Aan de toestemming der chefs wordt onderworpen of ook door niet-gezinshoofden, doch kostwinners e. d., van deze regeling gebruik kan worden gemaakt. De vervoerbewijzen voor de heen-en terug reis worden uitsluitend gegeven naar de woonplaats of tijdelijke verblijfplaats van het gezin of naar het daar naast bijgelegen sta tion, dan wel naar de plaats waar aanwezig heid noodzakelijk is. Zij hebben alleen betrekking op verloven overeenkomstig de door den opperbevelhebber van land- en zeemacht gegeven orders nopens verlof. Een flinke jongen 1 De zoon van den burgemeester van Ilarme- len, Anton Blankestijn, heeft zijn vacantie benut door als conducteur dienst te doen op de autobns Harmeien—Utrecht, zulks ter ver vanging van eeu gewonen conducteur, die wegéns militieplicht van zijn broeder in zaak zijns vaders noodig was. Onze conducteur in buitengewonen dienst heeft zich van zijn taak tot ieders tevredenheid gekweten, schrijft U. D.hij onderscheidde zich door groote wel willendheid en hulpvaardigheid. Bovendien was hij ook niet trotsch om fooitjes aan te nemen, doch deze heeft hij afgestaan arn het te Ilarmelen bestaande steuncomité dat op die wijze een bedrag van 21,18 in ontvangst heeft kunnen nemen. Graag of niet. Ten einde de arbeiders, nu de werktijden verkort zijn, in de gelegenheid te stellen des middags de boeren behulpzaam te zijn bij het rooien van aardappelen, hebben blijkens het Ilbld. de meeste textielfabrikanten te Almelo den werktijd bepaald van des morgens 7 tot 12 uur. Terwijl in de andere fabrieken de werktijd verkort moest worden, geschiedde dit niet in de tricotfabriek van de firma Teutelink Co. Daar werd gewerkt van des morgens G'/ss tot des avonds 6a/3 uur met één schafttijd. Hier over waren de arbeiders ontevreden zij wilden evenals in andere fabrieken, ook korter werken. Daarom liet de patroon bekend maken, dat de fabriek gesloten zou worden tot na den oorlog. Nu kozen de arbeidsters eieren voor haar geldzij klaagden niet meer over den werktijd. Evangelisatie in Vlaanderen. Wij vinden in het (Ilaagsche) Kerkelijke Weekblad een artikel overgenomen uit een ongenoemd Roomsch blad. Het handelt over drie Protestantsche evangelisten die onlangs op de jaarmarkt te Coutich liaddeu gewerkt, liet Roomsche blad schrijft Wij hebben verleden Dinsdag morgen, met de jaarmarkt, waarlijk de drij heeren be wonderd, die hier op straat na liet zingen van verscheidene schoone liederen, door har moniumspel begeleid, ons spraken over God, over Christus, over den dood, over het ander leven. Wat ze vertelden, stak fel af met al het andere gepraat en gesnater van tandentrek kers, hercules, goochelaars, wonderpoederver- koopers en marktkramers. Zij verkochten bundels schoone, stichtende liederen, waartusschen het liedje van den Titanic en Protestantsche bijbels, bevattende do vier Evangeliën (Mattheus, Marcus, Lucas en Joannes) en de Handelingen der Apostelen. Wij bewonderen deze broeders in Christus, die zoo onverschrokken, zonder het minste menschelijk opzicht, op eene jaarmarkt, tus schen het gewawel van al die zaak- en zak- mannen, het aandurven de gedachten opwaarts te trekken en eenvoudig en zonder schroom onze herten een wijl zoeken te verheffen boven de aardsche beslommeringen en hoog boven de kermispret. Wij zijn niet van 't gedacht van dezen die opwerpen't is nu het oogenblik niet. Een ernstig gedacht schaadt nooit. Wij bewonderen de christene broeders en groeten lien met liefde en achting. Zij zijn onze broeders en wij aanzien ze als bondge- nooten in den strijd dien wij moeten voeren tegen het ongeloof', tegen de onverschiligheid, tegen den geest van onzijdigheid, tegen het liberalisme en de vrijdenkerij. Hunne goede woorden, hunne edele gevoelens, de onbe schroomde belijdenis van hun geloof in den zelfden God deden ons deugd aan het hart. Leuven. In de Middelcetfwen telde Leuven 150,000 zielen, thans had liet er met voorsteden pl. m. 100,000. Vooral was Leuven groot door zijne bekende lakenindustrie. De lakenwevers der Middeleeuwen waren ook hier, evenals in de andere groote Vlaamsche steden eene zeer onrustige bevolking. Bij een opstand in 't jaar 1378 werden dertien adellijke raadsheeren uit de vensters van 't raadhuis geworpen en door 't volk op de punten der lansen opge vangen. Hertog Wenzel onderwierp de stad in 1382 en tuchtigde de opstandelingen. Ten gevolge dezer tuchtiging trokken duizenden wevers naar Holland en Engeland. Vanaf dezen tijd begon het verval van Leuven. Door de stichting der universiteit in 1426 door Hertog Jolian IV trachtte men de stad wederom tot bloei te brengen. Leuven telde 3000 studenten. Het mooie stadhuis is gelukkig gespaard gebleven. Van de Gothisclie St. Pieterkerk is echter niets meer over dan een hoopvol puin 6 a 7 meter hoog staan nog de muren liier en daar met brokken heiligenbeelden die \roeger de buitenzijden tooiden. 's Gravenhage. Tot lid der Eerste Kamer vacature Van Lö^>en Seis is gekozen de heer H. Colijn, oud-minister van Oorlog met 34 stemmen. 22 stemmen waren blanco. De voor zitter der Eerste Kamer werd herbenoemd. Berlijn. Heden heeft Maubeuge gecapitu leerd, 40,000 krijgsgevangenen zijn gemaakt, waaronder 4 generaals. 400 kanonnen en veel munitie vielen in handen der Duitschers. Antwerpen. De Duitschers verwoesten Dinant. 100 notabelen zijn gefusileerd omdat op de heuvelen rondom Dinant geschoten werd. De Duitschers rukken op naar Gent. De burgemeester van Gent, van wien gezegd wordt dat hij Amerikaansch gezantschaps secretaris is of heden wordt, zal heden de Duitsche legermacht tegemoet treden, om de stad over te geven en te verzoeken Gent te sparen. De Nationale Bank, het postkantoor en de staatswerken ziin gesloten. In Gent zijn 1700 arbeiders werkeloos. Luik. Er is een verbod uitgevaardigd dat de inwoners in drie dagen hunne huizen niet mogen verlaten, opdat zjj de talrijke troepen die naar Duitschland terugkeeren, niet zien. Ostende, 7 Sept. (Reuter, N. R. C.) De Duitschers zijn gisteren in de richting noord westelijk van Brussel tusschen Gent en Antwerpen opgerukt. Vanochtend waren alle verbindingen per telegraaf en spoorweg tusschen die twee steden verbroken. Gisteren is het te Oordegem bij Wetteren tot botsingen gekomen. De jagers verkenners en wielrijders zonden een patrouille naar Oordegem, waar ulanen gesignaleerd waren. Vier jagers en gendarmes sloten zich bij hen aan en weldra bevonden de Belgen zich tegen over 200 ulanen, die het vuur openden. De Belgische soldaton antwoordden. Tegelijkertijd kwamen een groot aantal mi litaire wielrijders uit een boscli te voorschijn en schoten in den rug van de Duitschers. Majoor de Coninek werd door een kogel in het hoofd getroffen. De Belgen moesten ten slotte voor de overmacht wijken. Ostende. (N. R. C.) Vluchtelingen van hier verzekerden, dat een bombardement van Ostende aanstaande is. 30 treinen met vluchtelingen zijn heden vandaar vertrokken. De Engelschen hebben daar heden troepen geland, Van af heden tot nadere aankondiging. He He 8e 4e Be 5e 10e 10e 8e 7e 9e 2e 6e 5e 4 e le 3e 3e 3e le 2e le le 2e 2e le le le le TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 4 Sept. Leendert Bakker, oud 17 j., jm. en Jolianna Maria de Rijke, oud 19 j., jd. Geboorten. 1 Sept. Abraham Cornelis, z. van Gillis Francois Jacob Rijnberg en van Maria Jo hanna van der Vliet. 2 Sept. Jan Fran(?ois, z. van Pieter Johannes van Strien en van Johanna de Koning. 3 Sept. Karei Johannes, z. van Jan Riddering en van Pieternella Maria Keukelaar. Florentina Maria, d. van Andries Adrianus Hame link en van Janneke Harte. 4 Sept. Pieternella, d. van Hendrik de Vriend en van Pieternella van Riet. Overlijden. 5 Sept. Jannis de Smidt, oud 64 j., eehtg. van Johanna Cornelia Pothoven. Trijntje de Vries, oud 27 j., d. van Sibbert Oenes en van Antje Jouwerts Slottje [overl Jacobus Bareman, oud 58 j., weduwn. van Catharina Hamelink. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 20 Aug. Jo hannes Pieterse [van Wemoldinge], oud 47 j jm. en Janna Dekker, oud 44 j., jd. Geboorten. 16 Aug. Francois, z. van Pieter de Ridder en van Maatje de Pooter. 18 Aug. Thaddy Pierre Leonard, z. van Alphons Aloijsius Ver- eecken en van Maria Izabella Francisca Michielsen. 19 Aug. Janneke, d. van Pieter Hamelink en van Adriana Geertruida Jansen. Cornelis Pieter, z. van Krijn Hamelink en van Cornelia Bakker. 20 Aug. Francois, z. van Cornelis de Feijter en van Geer truida Janna Verpoorte. Overlijden. 20 Aug. Josepha Francisca van Doorsseiaar, oud 91 j., wed. van Petrus Franciscus Frederiks. 30 Aug. Geertruij de Bruijne, oud 69 j., echtg. vrn Connelis de Visser. AXEL. Geboorten. 20 Aug. Elisabeth Cornelia, d. van Christiaan Ollebek en Cornelia Jansen van Rosendaal. Lourens Pieter Jan, z. van Pieter Ortelee en Wilhelmina Bakker. 25 Aug. Janneke, d. van Gelein Verhelst en Pieternella Hamelink.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3