HntirmltmonaH ooor nieuws* en fldverteMieblaö Zeeland. De Oorlog» Uit de Pers. No. 1152 Woensdag 9 September 1914- 12e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40 Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN OE "rEDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Het „weten." Een sympathiek artikel verscheen voor en kele dagen in de Marxistische bijlage van Het Volk. In bescheiden, schier deemoedigen tooii is het geschreven. Bitter weinig bespeurt men van de fierheid van bet hooge zelfbewustzijn, waarmee bet socialisme zijn op den vasten grond der feiten gebouwde leerstellingen predikt. Integendeel, veeleer een klacht over liet be perkte van ons kenvermogen een smartelijke erkenning dat ons weten, ook het socialistisch weten, zoo gebrekkig is. Aldus vangt de heer Wibaut zijn opstel aan Ja, waarde partijgenoot, gij hebt gelijk: de tijd dien bet ons is opgelegd te doorle ven, stelt ons wel opnieuw voor vraag stukken waarvan velen van ons dachten dat ze reeds opgelost, of althans ver op weg naar hun oplossing waren. Het is in dezen tijd van weedom, voor velen van ons niet het kleinste leed, dat ons weten zoo is verschrompeld. In do laatste vier weken, de kalender wijst uit dat het töcli werke lijk weken en geen jaartientallen zijn, heeft geen dag den schat van ons weten ongedeerd gelaten. We hielden het voor een schat, omdat we het met zooveel in spanning, lang voortgezette inspanning hadden vergaard. En nu we overzien wat er ons nu nog er kan nog meer verloren gaan van is gebleven vragen we ons af, of het wel ooit een schat is geweest? Want liet na vier weken over gebleven is al zoo weinig. Ja, gij hebt gelijk. Want de tegen stelling die gij maakt tusschcn hen onder ons die weten, en hen die niet weten, is, nemen wij aan, slechts een vorm dien gij kiest om uw gedachten .sterker to uiten. Althans onze overtuiging is het, dat de sociaal-democraten die overblijven na den oorlog overblijven in den zin van de geestelijke en moreele kracht te hebben behouden om te kunnen werken voor de sociaal-democratie onze overtuiging is het dat deze sociaal-democraten zeer veel van hetgeen ze voor „weten" hebben ge houden, opnieuw zullen hebben te toetsen aan de ervaring en wélk een ervaring. En dat veel van dit „weten" dien toets niet zal kunnen doorstaan. Er bestaat reden voor deze gedruktheid. Wat al vaststaande theorieën zijn in dezen korten oorlogstijd niet uiteengerafeld, wat al rotsvaste stellingen niet weggespoeld, wat al klinkende leuzen op wapperende vaandels niet weggeborgen Denkt aan de arbeiders die „geen vader land" hebben en die over de slagvelden der kapitalisten heen elkaar de broederhand blijven drukken Wat komt er van deze internationale idee in dezen krijg tot zijn recht In Frankrijk de socialist Jules Guesde, Marxist in hart en nieren, met kapitalisten en allerhande burgerlijke elementen m één groot nationaal Kabinet om liet vaderland te gen den snooden, onrechtvaardigden Duitsclier te verdedigen. En daartegenover de Duitsche socialistische kopstukken, vol geestdrift zich scharend om den Duitsclien Keizer, teneinde Russisch- Fransch Barbarisme te fnuiken. Merkwaardig is het enthousiasme, waarmee in de laatst verschenen aflevering van de Sozialistische Monatshefte door alle schrijvers voor Duitschland's rechtvaardigen oorlog wordt opgekomen. Dr. Ludwig Quessel schrijft een opstel over Het lot van ons volkwaarin wij o.a. lezen „Een schrikkelijk lot dreigt de natieVan Oosten, Westen' en Noorden stormen de vijan den aan om haar neer te werpen. Het volk, dat in het rijk des geestes de heerlijkste bouw werken heeft gesticht, uit welks geweldige zedelijke kracht het socialisme is geboren, zal thans ten buit van andere volkeren worden. Wat de, vijanden vau Duitschland beramen, is zonde tegen de cultuur, zonde tegen de mensch heid in haar geheel, die nooit zoo hoog had kunnen stijgen, wanneer Duitsche geestesar beid haar niet den weg gebaand had.'' In denzelfden geest Dr. Bloch die zijn op stel eindigt met de woorden „In den grootsten oorlog der wereldhistorie, die nu begonnen is, heeft de Duitsche natie den wil tot zegevieren. Zij mag dien hebben, omdat zij voor een waarachtig rechtvaardige zaak strijdt. Daar om zal zij zegevieren". Zoo ook Bernstein, zoo de eene aanhanger van de Internationale na den anderen En daartegenover in Het Volk een artikel zoo fel anti-Duitsch. als er weinige in deze crisis zijn geschreven Waarlijk er bestaat reden om het socialis tisch „weten" te toetsen aan de ervaring. Vanzelf zal dan aan de orde komen een vraag, die het socialistisch geweten moet schrijnen Zouden als de vredestichter hij uitnemend heid mogen worden geprezen de predikers van den klassenstrijd, die de levenswet van alle ontwikkeling zien in de toespitsing der klassentegenstellingen (De Rotterdammer.) BERLIJN, 4 September. (Wolff) Officieel wordt het volgende meegedeeld De Belgische regcering heeft officieel een verkeerde voorstelling doen verbreiden van de voorvallen, waaraan de stad Leuven ten offer is gevallen. Het heet dat de Duitsche troepen door een uitval uit Antwerpen waren teruggeworpen en toen door de Duitsche be zetting van Leuven bij vergissing beschoten werden. Daardoor zou dan een gevecht in Leuven zijn ontstaan. De gebeurtenissen be wijzen echter dat de Duitschers den Belgischen uitval hebben verijdeld. Gedurende dit ge vecht voor Antwerpen is in Leuven op ver schillende plaatsen een zonder twijfel georga niseerde overval op de achtergebleven Duitsche troepen gedaan, nadat gedurende meer dan een etmaal een schijnbaar vriendschappelijk verkeer tusschen de Duitsche troepen en de bewoners der stad was ontstaan. De overval trof aanvankelijk hoofdzakelijk een landstorm- bataljon, dus oudere kalme menschen, zelfs huisvaders, voorts het achtergebleven deel van den staf van een generaal-commando, zoomede eenige colonnes. De Duitschers hadden tal van gewonden en dooden. Zij kregen intusschen de overhand door de hulp van nieuwe, per spoor aangekomen troepen, die bij het binnenrijden en op het stations plein met schoten werden ontvangen. Een onderzoek naar de bizonderheden is gaande. De uitslag zal worden openbaar ge maakt. De waarheid van het hiervoven meegedeelde staat buiten twjjfel. Het raadhuis is voor de vlammen beveiligd. Verdere pogingen om te blusschen zijn vruchte loos gebleven. ANTWERPEN, 5 Sept. (Officieel Havas). De Duitsche troepen hebben Dendermonde weer ontruimd, na er enkele gebouwen in brand te hebben gestoken. Voorts hebben zij de noordelijke brug over de Schelde in de lucht laten springen, 'tgeen er op wijst dat zij voorloopig niet van plan zijn in het land van Waes door te dringen. De Duitschers hebben vervolgens een aan val gedaan op het zuidwestelijk gedeelte der stelling van Antwerpen. Ze zijn daarbij mot groote verliezen teruggeslagen* Het Duitsche vliegtuig dat twee bommen in Gent heeft geworpen is bij Sottighem ge daald. De beide officieren die er in zaten waren gewond en zijn naar Antwerpen over gebracht. LONDEN, 5 Sept. (N. R. C.) De Ameri- kaansche journalist Will Irwin, die bij de verwoesting van Leuven tegenwoordig is ge weest, heeft daaromtrent aan de Westminster Gazette verteld, dat de 2000 Duitsche soldaten die de vernieling hebben aangericht, „dronken van bloeddorst waren". Hij gelooft niet dat zij beschonken waren, daarvoor zijn zij te stelselmatig te werk gegaan. Irvvin vergeleek het optreden der Duitschers bij dat der Amerikanen te Vera Cruz. Ook daar is door enkele burgers geschoten op de Amerikaaiisclic troepenals die hadden ge handeld als de Duitschers, zou Vera Cruz thans niet meer bestaan. Uit TER NEUZEN seint men aan de N. R. C. dd. 5 Sept. Te Gent zijn Zaterdagmorgen van uit een vliegtuig, die over de stad kwam, twee hommen geworpen, een in de Weldadigheid- straat en een in de Kortrijksche poort. De materieele schade was niet beteekenend. Vrijdag passeerde over Eecloo een vliegtuig, waaruit een bom werd geworpen, die op een straatweg neerkwam en niet ontplofte. Een wielrijder was op enkele meters afstand. Het aantal vluchtelingen, dat te Ter Neuzen aankwam, was hijzonder groot, terwijl een nog talrijker deel aan de eerste stations in Zeeuwsch- Vlaanderen is afgestapt. Aanleiding daartoe was liet gerucht, dat de Duitschers noordelijk kwamen in de richting van St. Nicolaas. Vele daar wonenden en daar vortoevenden zochten een veilig heenkomen op Nederlandsch grond gebied. Gisteren trachtte een Duitsche legerafdeeling hij Dendermonde over de Schelde te komen, wat hun door de Belgen werd belet. Een brug heeft men door dynamiet doen springen. De maatregelen om ook de andere brug op te blazen faalden, waarom de Belgische bevel hebber die deed in brand steken. De Belgen hebben de poging der Duitschers, om over de rivier te komen, weten te verhinderen. Men verwacht, dat hun doel werkelijk is, in de richting St. Nicolaas door te dringen, daar zij dan de nog eenige spoorwegverbinding tus schen Antwerpen, Gent on Oostende kunnen bezetten. De laatste dagen varen tal van sleepbooten met vele personen aan boord de Wester-Sclieldo af, vermoedelijk alle met vluchtelingen uit Antwerpen. Uit Gent vertrokken gisteren vele gegoeden met het voornemen, zich via Oostende naar Engeland te begeven. BERLIJN, 4 Sept. (Wolff.) Uit liet groote hoofdkwartier wordt officieel gemeld Reims is zonder tegenstand door de Duitsche troepen bezet. De buit, door de Duitsche legers behaald, begint eerstvlangzamerhand hekend te worden, daar de troepen zich bij hun snellen opmarsch daarom maar weinig kunnen bekommeren. Vermeesterde kanonnen en voertuigen zijn in het vrije veld achtergelaten, de troepen die do verbindingslijnen bewaken moeten ze ge leidelijk verzamelen. Tot nu toe heeft slechts het leger van veldmaarschalk Von Bülow daaromtrent opgave gedaan. Tot einde Augustus heeft dat leger zes vaandels, 283 zware kanonnen, 116 veld kanonnen, 79 machinegeweren en 1GG voer tuigen vermeesterd en 12,934 krijgsgevangenen gemaakt. w. g. VON STEIN, kwartiermeester-generaal. BERLIJN, 6 September. (Part. Wolff.) De groote generale staf meldt De Keizer heeft gisteren de aanvallen op de stellingen van Nancy bijgewoond. Van Maubeuge zijn twee forten en de daar- tusschen gelegen versterking gevallen. Het artillerievuur kon nu op de stad gericht worden. Deze brandt reeds van verschillende kanten. Uit papieren, die ons in handen zijn ge vallen, blijkt dat de vijand door liet optreden der legers van von Kluck en von Bülow ten Noorden van de Belgische Maas volkomen is verrast. Nog op 17 Augustus meende hij, dat zich daar alleen Duitsche cavalerie be vond. De onder bevel van generaal von Mar- witz staande cavalerie heeft dus de legerbe- wegingen op uitnemende wijze verborgen. Toch zouden zij den vijand niet onbekend zijn gebleven, wanneer niet bij het begin van den opmarsch de veldpostzendingen der militairen waren achtergehouden. Door de betrokken families is dit als een zware last gevoeld en men heeft de schuld gegeven aan de veldpost. In het belang van de arbeidzame, plichtge trouwe ambtenaren van de veldpost acht ik mij verplicht hierover opheldering te geven. (w. g.) VON STEIN, kwartiermeester-generaal LONDEN, 6 September. (Reuter.) Een offi cieel communiqué geeft een beschrijving van de gevechten in de afgeloopen week gedu rende den strategischen terugtocht van de bondgenooten. (Enkele van de navolgende bewegingen van Duitsche troepen zijn reeds van Fransche zijde gemeld. Red.) Het Engelsche leger staat ten Zuiden* van de Marne in dezelfde linie met de Fransche strijdkrachten, die zich zoowel op zijn linker als op zijn rechtervleugel bevinden. Volgens de laatste inlichtingen laat de vijand Parijs liggen en rukt hij in Zuidoostelijke richting naar de Marne en naar den linkervleugel en het centrum van liet Fransche front. Men meldt, dat liet eerste Duitsche leger La Ferte sous Jouarre (tusschen Parijs en Reims) en Essises Voffort binnengerukt is. Het tweede Duitsche leger is, na Reims ge nomen te hebben, voortgerukt tot Chateau Thierry en de streek ten O. van deze plaats. Het vierde Duitsche leger trekt ten W. van Argomie tusschen Suippe en Villo sur Tonrbe naar het Zuiden. De Duitschers hebben al deze plaatsen den 3den September bereikt. Het zevende leger werd hij Deinviller door Fransche legercorpsen teruggedreven. Aldus schijnen de Duitschers de omtrek kende beweging aan den Engelsch-Franschen linkervleugel te hebben opgegeven, hetzij omdat liet niet meer doenlijk was aan de troepen van een zoo groote uitbreiding te geven, hetzij omdat men de voorkeur geeft aan een reciitstreeksclien aanval op het front van de bondgenooten. De loop der gebeurte nissen zal uitwijzen, of de wijziging in liet plan uit eigen beweging is geschied, dan wel de vijand er toe gedwongen werd door strate gische eischen en de groote macht van de bondgenooten. (N R. C.) Brussel. Aan een op 1 dezer te Brussel geschreven brief is liet volgende ontleend Nu is heel onze wijk weer vol met Duilscli paardenvolk. Het schijnen soldaten te zijn uit een slag, geleverd op de grenzen van Frankrijk. De Brouwerij ligt vol en al de velden achter ons zijn bedekt met paarden en manschappen. Ze kwamen erg gehavend terug, de meesten zonder geweer, en velen voerden losse paarden, die gediend hadden voor kanonnen en in der haast losgemaakt waren, met zich. Verschillende mannen zijn kreupel en anderen hobben dikke voeten. Het geheele convooi levensmiddelen, dat Zondag nacht hier voorbij ging, is weer teruggekomen. De Duitschers schijnen erg uitgehongerd te zijn en op den weg van hier tot Luik en van hier tot Charleroi en Namen is liet ge heele land verwoest. Wij hebben ook geen grooten voorraad meer en trachten overal op te koopen, om de menschen, Belgen en Duitschers, te helpen zoo hebben wij ook 300 kilo reuzel gekocht, dat dienen moet om op het brood der soldaten Franco Inzending van advertentlSn vóór uren op den dag der uitgave. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. De verwoesting van Leuven. Dendermonde ontruimd. De Duitschers in België. Reims bezet. De Duitschers in Frankrijk.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1