Te 10 uur 's morgens werd de Nationale Bank gesloten, de klinkende munt was naar Ant werpen verzonden. Het militaire gasthuis en liet Palacehotel werden ontruimd en vele gewonden vertrokken in burgerkleeren naar Antwerpen, en dat alles zegt het Handels blad voor niemendal. Dnitsche artillerie beschiet Namen. Men verwacht dat de veldslag tusschen Bergen en Charleroi twee of drie dagen zal duren. Yan een nachtelijken overval in de nabijheid van Mühlhausen verstrekte een landweerman, die aan de gevechten deelgenomen -heeft, de volgende bijzonderheden aan de Frankf. Ztg. „Na een eindeloos heen en weer trekken, waarbij wij in negen dagen niet uit de kleeren gekomen ivaren, kwamen wij den 13en te Wittenheim, een groot dorp vlak bij Mühl hausen.. Daar hoorden we dat ons een rustdag gegund zou worden. Waarlijk een verdiende rustdag. Want er was van ons land weer-regiment bijna het onmogelijke gevergd, waarbij men nog moet bedenken dat het niet uit bloeiende jongelingen maar grootendeels uit familievaders bestaat, waar-van er sommi gen al zoo langzamerhand een beetje stijf in de beenen beginnen te worden. Intusschen, de brave landweermannen hebben het men- schenmogelijke gedaan het vaderland kan op hen rekenen. Doodop betrokken wij onze kwartierende vrije dag 14 Augustus verliep rustig. Wij maakten de geweren schoon en besteedden weer wat zorg aan ons uiterlijk, 's Avonds tegen 10 uur kregen wij de boodschap, dat het met rusten uit was, dat wij zeer waar schijnlijk gealarmeerd zouden worden, en ons derhalve gereed moesten houden om op het eerste teeken geheel marschvaardig uit te kunnen rukken. Nog voor middernacht klonk het signaalgeen tien minuten later stonden onze compagniën, kant en klaar, gereed om te vertrekken. Doch er moest gewacht worden op de andere bataljons van oris regiment, die in de buurt ingekwartierd waren, en zoo doende verliep er nog circa l'/s uur voor de troep compleet was. Het was een pikdonkere-nacht j in de verte hoorden wij het onweeren en de bui kon ieder oogenblik losbreken. De zorgvuldig schoon gemaakte geweren werden weer geladen en zoo gingen wij den donkeren nacht in. Op gewekt, door de rust gesterkt, passeerden wij het dorpje Illzach niemand waande het gevaar zoo nabij. Wij naderden het bosch dat zich tot Mühlhausen uitstrekt; het was eerst be gonnen zachtjes te regenen, maar nu viel het water met bakken uit de lucht, zoodat wij in een ommezien geen drogen draad meer aan het lijf hadden. Plotseling klonken schoten een geweldig salvo. Wij hoorden gillen en zagen door angst wild geworden paarden op onze rijen toerennen; onze marschcolonne was overvallen. Van alle kanten kraakten nu de schotenfluitend vlogen de kogels over onze hoofden, de regen viel in slroomen en de bliksemstralen flitsten al maar door de lucht. Een helsch tooneel Wij lagen alle maar plat op den grond in de modder, met het geweer in de vuist geklemd. En je kon geen hand voor oogen zien wij schoten maar op goed gelukvan mikken was geen sprake. Tot aller vreugde ontdekte men eindelijk waar het vijandelijke vuur eigenlijk vandaan kwam. Aan den zoom van het woud stonden een aantal o zoo onschul dige arbeiderswoningen,%die nu echter in even zoo veel vestinkjes veranderd bleken. Met een hoera ging Tiet er nu op los; de deuren werden ingeslagen en alle bewoners van de buisjes waren weldra naar beneden gehaald. De vrouwen en kinderen lieten wij loopen, maar de mannen, die natuurlijk allen om het hardst hun onschuld betuigden, werden ge bonden. Toen wat stroo, een beetje petroleum en een paar lucifers en spoedig sloegen de vlammen van alle kanten uiteen schrikkelijke doch verdiende straf voor laf verraad. Trou wens de in de huizen gevonden geweren, waarmee klaarblijkelijk veel geschoten was, overtuigden ons van de schuld der mannen, die natuurlijk hun straf niet ontloopen zirllen. Onze verliezen waren gelukkig klein toch had het ellendig verraad ons nog twee dooden en een paar gewonden gekost. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken heeft, naar Politieken van 12 dezer mededeelt, den Engelschen gezant te Kopen hagen als volgt geseind „De Duitschers leggen overal in de Noord zee kontaktmijnen, zonder zich te bekommeren over het gevaar voor de koopvaardij Men moet het vaarwater in de Noordzee dus al_s jn hooge mate gevaarlijk voor de koopvaardij schepen van alle landen beschouwen. Wegens die handelwijze van Duitschland moet de Engelsche admiraliteit ter zelfverdediging ge lijke middelen aanwenden, waardoor het ge vaar voor de scheepvaart in de Noordzee nog aanzienlijk zal vermeerderen, Het slot is een waarschuwing aan de scheepvaart om uit de buurt te blijven. Van Duitschen kant is, gelijk men weet, tegengesproken, dat er in de Noordzee links en rechts mijnen zijn gestrooid. Neutrale schepen, zoo heette het, die naar Duitsche Noordzeehavens koers zetten, behoeven slechts aan te sturen op een punt 10 zeemijlen ten N. van Helgoland. Daar vinden zij loodsen. Op Duitsche Oostzeehavens kunnen neutrale schepen recht aan sturen. Een marine-vakman deelt in de Münchner Neueste Nachrichten over de zeemijnen iets mede. Ze bestaan voor het meerendeel uit voor anker liggende en drijvende mijnen, d.z. drijven mijnen met een sterke ontplofbare lading, die op een diepte van 2 tot 4 meter onder den spiegel vastgelegd worden of los drijven. De vaste mijnen dienen voornamelijk voor de versperring van eigen of vijandelijke havens, terwijl de los drijvende mijnen sedert den Japansch-Russischen oorlog bij een blokkade of een zeeslag worden gebruikt, Wanneer de de vijand deze ziet liggen, werken de on zichtbare mijnen sterk op zijn zenuwen. In den zeeslag voor Port Arthur op 10 Augustus 1904 noopten de Japanners door de mijnen, die zij in het gezicht van de Russen door torpedobooten lieten leggen, deze hun oorlogschepen de linie te laten verbreken, waardoor zij in nadeelige orde slag moesten leveren. De toestand te Luik. De toestand te Luik blijft voor de bewoners en hüü eigendommen zeer kritiek aldus de N. R. C. Opnieuw zijn Vrijdagnacht woningen van burgers in brand gestoken. Het is al leszins verklaarbaar dat de verbittering dei- bevolking tegen de Duitschers door dergelijke maatregelen steeds toeneemtniet het minst draagt hiertoe bij de zware oorlogsschatting die de stad is opgelegd. Het is den Belgischen bewoners verboden de stad te verlatendit bevel schijnt de bedoeling te hebben dat geen der inwoners zich zal onttrekken aan bijdragen voor de opgelegde belasting. Was Vrijdag bevolen dat burgers zich na 9 uur 's avonds niet meer op straat mochten ophouden, heden is dit bevel in dien zin gewijzigd dat reeds om 6 uur de bevolking in de huizen aanwezig moet zijn. In het bijzonder wordt dc bevol- aangemaand gedurende den avond de vensters te verlichtendaar men uit vrees voor ont ploffingen den aanwezigen gasvoorraad heeft doen ontsnappen, moet de bevolking zich dus met kaarsen en petroleumverlichting helpen. Een en ander maakt het zeer moeilijk het bevel na te komen. In een proclamatie die o.a. aan de pui van het stadhuis is aange slagen, worden arbeiders, die zich lichamelijk daartoe in staat achten aangemaand zich bij de militaire autoriteit aan te melden om werk zaamheden te verrichtten in en om de forten op den linker Maasoever. Duidelijk spreekt hieruit de bedoeling der Duitschers Luik vast te houden en ter opneming van troepen te gebruiken, indien een tegenaanval der Fran- sche troepen succes mocht hebben. Voorts is een verbod uitgevaardigd waarbij de ver koop van alcohol of alcoholhoudende dranken in iedere hoeveelheid ten strengste zal worden gestraft. Huiszoekingen naar wapens worden zelfs gedurende den nacht gehouden. Een groote slag in België. Antwerpen, 22 Augustus. Een officieel Een nachtelijken overval bij Mühlhausen. Mijnen in de Noordzee. De veldslag in Lotharingen. Keulen, 22 Aug. De in het groote hoofd kwartier vertoevende correspondent ICölnische Zei- tung seint, dat het aantal bij Metz gevangen Franschen veel meer dan 10,000 zou bedragen. De stemming in het hoofdkwartier is, volgeus den correspondent, uitstekend In bewonderenswaardige rust en klaarheid wordt er verder gearbeid in den zelfden geest van ijzeren orde en vastberadenheid, die den opmarsch tot dusver gekenmerkt heeft. De Franschen hadden het plan gemaakt een beslissenden inval in Duitschland te doen. De gevechten met de Duitsche troepen begonnen reeds op den 17en dezer. Den 20en dezer waren de Franschen overal teruggeslagen. De Donon, die zij bezet hadden, werd heroverd en de vervolging ook vandaag nog met kracht voortgezet. De buitenlandsche militaire attache's hebben de tijding aan hun regeeringen gezonden. Berlijn, 22 Aug. [Wolff]. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung, de overwinning bij Metz be sprekend, besluitWij zijn door een dicht weefsel van leugens omsponnen. Als de oorlog kon worden uitgevochten met bedrukt krantenpapier, dan ware Duitschland nu zoo dood als een pier. Het is altijd Fransch gebruik geweest, zich door fantastische zelfbegoocheling in slaap te laten wiegen, tot met het ontwaken ook de katastrofe kwam. De leugencampagne in de Fransche en Engelsche pers had ditmaal een bepaald doelhet was een strijd om de ziel der neutrale staten, die tot het partij kiezen tegen Duitschland en Oostenrijk moesten worden overgehaald, eer de feiten van de slag velden konden spreken. Thans is echter onze eerste groote overwinning in de geheele wereld bekend en daardoor is de bedriegelijke sluier vaneengereten. Ons leger hoeft de proef schitterend doorstaan. Duitschland kan zijn dappere zonen een dankbaren en trotsclien groet brengen. B e r 1 ij n, 22 Aug Sterke Russische troepen rukken tegen de linie Qumbinnen—Nagerburg op. Het eerste legerkorps heeft op 20 dezer opnieuw den tegen Gumbinnen oprukkeuden vijand aange vallen, teruggeworpen en 8000 man gevangen ge nomen, en acht kanonnen buitgemaakt. Van een zich bij het legercorps bevindende cavalerie-dlvisie had men in langen tijd geen bericht gehad. De divisie was slaags geraakt met twee vijandelijke cavelerie-divisies en is gisteren met 500 govangenen bij het eerste legerkorps teruggekeerd. Andere Russische troepen opereeren ten noorden van den Pregel en ten zuiden van de linie der Massoerische meren. Over het verdere optreden van onze legers in het oosten moet nog het stil zwijgen bewaard worden om onze maatregelen niet ontijdig te verraden. Pógoud, de bekende vlieger, is naar men weet, dezer dagen te Parijs teruggekeerd van het front hij kwam een nieuwe machine halen, daar de oude onbruikbaar was geworden. Een andere vlieger, kapitein Finck, heeft volgens een mededeeling van Pegoud bij Metz een groote luchtvaartloods vernield, waarin zich een Zeppelin bevond. Ook drie Taube-vliegtnigen worden bi die gelegenheid vernietigd. Fransch telegram bericht dat van de forten van Namen uit op voorbijtiekkende Duitsche troepen wordt geschoten. Uit zekere bron meldt men, dat een groote slag gaande is tusschen Bergen en Charleroi. Een sterke Fransche legermacht, komende van Maubeuge, heeft Duitsche troepen rond Charleroi aangevallen. De Naamsche forten schieten de Duitschers in den rug. Antwerpen, 22 Augustus. [Officieus.] Van daag is bij Mechelen geschermutseld. Zes uhlanen, enkele Belgische gendarmen en drie Duitsche soldaten zijn gedood, drie anderen gevangen ge nomen. N. R. R. Weenen, 22 Augustus. [Wolff.] Een afdeeling kozakken van de voorhoede van een Russische legermacht, versterkt door de infanterie, die in de richting van Sokal oprukte, is gisteren na korten strijd, door Oostenrijksche troepen verslagen, waarbij een brigade geheel uiteengejaagd is. Veel krijgs gevangenen en veel oorlogsmateriaal is in Oosten rijksche handen gevallen. Volgens de bladen heeft de Oostenrijksche re geering de volgende mededeeling gedaan de Rus sische cavalerie, die zich gisteren in het grensgebied ten noorden van Lemberg ophield, is over de ge heele linie teruggeworpen. De terugtocht geleek een vlucht. Aan Russische zijde is een generaal gevallen. Een gewonde generaal is in het garni zoenshospitaal te Lemberg opgenomen. Aan Rus sische zijde waren vele dooden en gekwetsten. De Oostenrijkers hebben veel krijgsgevangenen gemaakt. Boedapest, 22 Aug. Bij Maidan Seniauski en Borszozof zijn de pogingen der Russen om Oostenrijk binnen te dringeu, afgeslageu. De Russen leden groote verliezen. Het Hongaarsche correspondentie-bureau maakt bekend, aldus de N. R. C. dat de straf-expeditie van Oostenrijk tegen Servië voorloopig uitgesteld wordt, daar het aangewezen schijnt om de hoofd macht van het Oostenrijksche leger tegen Rusland aan te wenden. Er blijft een voldoend aantal Oostenrijksche troepen in Servië achter om de in bezit genomen gewichtige stellingen bezet te houden. Roodvonk onder vluchtelingen in Eijsden. Men schreef aan de N. R. C. uit Maastricht: In het Roode Kruishospitaal, de Augustijnen, werden Vrijdagavond binnengebracht twee Duitsche militairen, de eer. met een gebroken voet, de ander met een gebroken arm. Ze zijn gehaald uit Bilzen. Bij het ontkleeden vond men bij den eenen een goedgaand klokje van biscuit, met achterop de naam van den winkel te Luik, waar het vandaan kwam en een fiesch champagne. Uit Tongeren worden nog steeds zieke en oude menschen gehaald. Toch is daar de toestand niet zoo erg als aanvankelijk gedacht werd. In de Maastrichter Straat zijn een 8-tal huizen verbrand, terwijl in bijna alle huizen ruiten stuk zijn. Ook op den weg naar Maastricht waren nogal ver woestingen aangericht. De Duitschers hebben de opgebroken spoorlijn weer hersteld en ik hoor dat de treinen weer langs Tongeren loopen. De commissaris der Koningin heeft dezer dagen een bezoek aan de Rijkskweekschool en aan de ambulance in de woning van den oud-minister Regout gebracht. Iu Eysden is onder de vluchtelingen een geval van roodvonk uitgebroken. Er is nu een barak aangevraagd. Ook hoor ik, dat al de Belgen op Nederlandsch grondgebied gevaccineerd zullen worden. Zooals men Weet, is de inenting in België niet verplicht. In de Rijkskweekschool waren nog ruim 500 vluchtelingen. Er gaan er heen en er komen weer nieuwe bij. Een vrouw, komende uit de buurt van het dorpje Veltwezelt, vertelde, dat er massa's Duitsche soldaten lagen en doortrekken, maar dat er niets gebeurde. Opk door de dorpjes Emael, Eben en Caune trekken nog voortdurend Duitsche troepen. Vele mannen zijn nog in het dorp gebleven en hebben de vrouwen en kinderen doen vertrekken. Bij het steuncomité, dat verdeeld is in 10 sub commissies, en dat zijne werkzaamheden reeds be gonnen is, zijn reeds 150 aanvragen om onder steuning ingekomen. Hiervan zijn 400 werkloozen, terwijl de anderen, gezinnen zijn, van hier of in België onder de wapenen geroepen militairen of wel Nederlanders uit België hierheen gekomen. Uhlanen te Wetteren. Vrijdagmiddag kwamen tweehonderd uhlanen te Wetteren en eischten op het postkantoor het voor handen geld, ook noodzaakten zij den burgemeester dier plaats hun de gemeentekas over te geven. Als bewijs dat zij overigens niets kwaad in den zin hadden, waren de kolven en de monden hunner geweren met doeken omwonden. Een militair medewerker van het Laatste Nieuws wijst er op dat het plan van de Duitschers is, België van Oost tot West te doorsnijden teneinde op die manier als met de punt van een scherpe tong Frankrijk bij Tourcoing en Rijssel te gaan aanraken. Een politiek man die Vrijdag nog te Antwerpen was, heeft aan een der medewerkers van het Laatste Nieuws verklaard, te betwijfelen dat de Fransche en Engelsche troepen met de Belgische samenwerkten en geloofde niet meer aan die met geheimzinnigheid omkleede bondsleggers. Hij had den indruk dat men het kleine heldhaftige België aan zijn lot heeft overgelaten en dat de Fransche troepen niet verder gekomen zijn dan Florenville en Dinant, uitsluitend met het doel een inval der Duitschers langs de Fransche noordergrens tekeer te gaan en de Maaslijn te verdedigen. Het blad durft te nauwernood de woorden van dien zegs man te gelooven, maar voegt er aan toe dat de Fiandre Liberal schrijft, dat de Engelschen nog steeds niet in Belgie zijn, er zelfs nooit geweest zijn. Hun expeditiekorps is te Duinkerken en Calais enkele dagen geleden ontscheept en op weg naar Belgie, doch wij hebben niet kunnen wachten, schrijft het blad. Wat het Fransche leger betreft, dit was vertegenwoordigd door ruiterij, welke zich Woensdagavond nog al ver af in het land bevond en door talrijk voetvolk, al te ver verwijderd om tusschen beide te kunnen komen. Het treinverkeer te Gent is hersteld op alle lijnen, behalve in de richting Aalst en Charleroi. Officieus wordt medegedeeld, dat langs de noor dergrens in den atgeloopen nacht troepen oost waarts, dus naar Brabant zijn vervoerd. Het Duitsche leger in den val De Star van Vrijdagavond had het volgende Exchange-telegram, Donderdag uit Gent verzon den „De verbonden troepen hebben de Duitschers een nederlaag toegebracht. Deze zijn gisteren avond met zware verliezen van Tienen [Tirlemont] teruggetrokken." De Londensche bladen hadden dat bericht al Donderdagavond ontvangen, maar het op verzoek van het Persbureau achtergehouden. Vrijdag middag had het tegen openbaarmaking echter geen bezwaar meer. Indien, redeneert nu de Star verder, de bond- genooten bij Tienen in aanmerkelijke sterkte zijn, komen de krijgsverrichtingen der laatste dagen in een nieuw licht. Woensdagavond ontruimden de Belgische troepen Leuven, d. i. gelijktijdig met. de Duitsche nederlaag bij Tienen. Brussel is Don derdag door de Duitschers bezet. Naar het schijnt, zijn dus, terwijl de Duitschers westwaarts rukken, de Bondgenooten van hun basis bij namen Noord waarts gerukt, om den uitersten rechtervleugel der Duitschers af te snijden. Deze opvatting wordt gesteund door het vol gende oificieele Belgische bericht, Vrijdagmiddag door de Exchange uit Gent overgeseind„Het Belgische leger heeft stelling genomen om Ant werpen, teneinde met de bondgenooten samen te werken. De Duitschers bevinden zich dus tusschen twee legers. Brussel werd hun als een lokaas voorge houden. Zij hapten er in. Nog een paar dagen en de val slaat dicht. Aldus de Star. Duitschland's antwoord op het ujtimatum van Japan. Berlijn, 23 Augustus. [Wolff] Naar aanleiding van het ultimatum van Japan is hedenmorgen aan den Japanschen zaakgelastigde alhier de volgende mondelinge verklaring gedaan Op de eischen van Japan heeft de Duitsche re geering geenerlei antwoord te geven. Zij ziet zich daarom genoodzaakt, haar ambassadeur te Tokio terug te roepen en den Japanschen zaakgelastigde te Berlijn zijn paspoort te doen overhandigen. Aan de Fransch-Duitsche grens. Berlijn, 23 Augustus. [Wolff.] Ten Noorden van Metz heeft de Dnitsche kroonprins met zijn leger, dat aan beide zijden van Longwy [op Fransch grondgebied bij den driesprong der Fran sche, Belgische en Lnxemburgsche grens] oprukte, den vijand gisteren overwonnen en teruggeworpen Het leger dat ouder aanvoering van den Beier- schen kroonprins in Lotharingen overwonnen had, heeft den verslagen vijand achtervolgend, de lijn Lunéville Blamont bereikt en zet de vervolging voort. Parijs, 22 Augustus. [Reuter). Een officieelo mededeeliug van- 2 u. nam. houdt het volgende in In Lotharingen is de aanvallende beweging der Duitschers. die het antwoord was op onzen aanval en die tot gisteren heeft voortgeduurd, heden tot staan gebracht. Gevechten hebben plaats gehad op de hoogten ten Noorden van Lunéville. De Duitsche aanval maakte een slappen indruk. Het is zeker, dat indien onze verliezen gedurende de laatste drie dagen ernstig zijn geweest, die van de Duitschers dat evenzeer waren. Parijs, 22 Augustus. [Reuter]. Het volgende wordt officieel medegedeeld Officieele Duitsche telegrammen hebben gemeld, dat de door ons op 20 Augustus in Lotharingen geleden tegenspoed den 21sten in een vlucht is ontaard, gedurende welke 10,000 man van ons ge vangen zouden zijn gemaakt en 60 kanonnen ver- meesterd. Dit zijn belachelijke overdrijvingen. Hot succes der Duitschers in Lotharingen was niet grooter dan dat van ons in den Elzas. Het aantal dooden, gewonden, krijgsgevangenen en vermisten is gezamenlijk nauwelijks 10,000. Gedurende onzen terugtocht, hebben geen Duitsche afdeelingen de Meurthe [die op een afstand van 20 K.M. evenwijdig aan de grens van Lotharingen op Fransch gebied langs Lunéville en Nancy loopt] overschreden en Fransche troepen hebben hot fort bij Nancy bezet gehouden. Deze tijdelijke tegenspoed, welke gevolgd is op een krachtige voorwaartsche beweging onzerzijds, is niets dan een episode in de worsteling, die nood zakelijkerwijs talrijke malen aan eb en vloed onder hevig zal zijn. Ónze troepen in Lotharingen zijn nog steeds vol vuur en verlangen niets anders dan te overwinnen en hun dooden te wreken. De inval der Duitschers in België. Maastricht, 23 Augustus. Zwaar kanonge bulder uit de richting Tongeren doet vermoeden, dat daar oen slag geleverd wordt. Maar tegen wien Forten zijn daar niet. Zou het waar kunnen zijn wat hier gezegd wordt Dat de Franschen een omtrekkende beweging gemaakt hebben en de Duitschers nu in den rug aanvallen V We zullen moeten afwachten. Misschien zullen vluchtelingen, die dan nog heden hier kunnen zijn, ons meer daaromtrent vertellen. Berlijn, 23 Augustus. Voor Namen bulderen sedert eergisterenavond de Duitsche kanonnen. Do Külnische Zeitung geeft te verstaan, dat de oorlogsschattingen, welke de Duitschers thans in Belgische steden heffen, de straf is voor de slechte behandeling, die Duitsche burgers in België hebben ondervonden. Het blad schrjjft „Wij staan te Brussel, waar twee weken geleden onschuldige Duitschers, vreedzaam alleen hun beroep uitoefenende gasten in het vreemde land aan de ruwheid van het gepeupel zijn prijs gegeven. Wat zich daar heeft afgespeeld, zal eeuwig en altijd een schandvlek op de eer van het Belgische volk blijven. Onwillekeurig komt het denkbeeld op, dat men zoen moet eischen voor de onmen- schelijke behandeling van onze landslieden. Maar hoe moet dat gebeuren Een bestraffing vau de verschillende schuldigen schijnt uitgesloten, want alleen in een geregeld gerechtelijk proces zouden zij gevonnist kunnen worden. Een andere maat regel is daarentegen dadelijk mogelijk en volkomen in overeenstemming met het volkenrecht. Aan de gemeente Brussel mag een zware oorlogsschatting opgelegd worden, zij moet al de lasten van den oorlog dragen die volgens oorlogsrecht geoorloofd zijn, inkwartiering, levering van behoeften van allerlei soort tot alle hulpmiddelen uitgeput zijn, opdat de inwoners aan eigen lijve gewaar worden, dat het iets anders is, jacht op weerlooze vrouwen te maken dan don vijand in eigen huis te hebben. De bestraffing, die bovendien verschillende personen moeten ontvangen, zal niet uitblijven, maar moet in allen vorm volgens de regelen van het recht geschieden." De geest bij de Duitsche marine. Dezer dagen zoo vertelt een marinereservist

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2