flntirmlutionai» coot nieuws- en Advertentieblad Zeeland De Oorlog» Uit de Pers. Uit de Tweede Kamer. Woensdag 26 Augustus 1914. 12e Jaargang. No. 1148. Franco ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1, per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az, te TER NEUZEfö ADVERTENTIËN; Van 1 4 regels ƒ0,40 Voor eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend In Oorlogstijd. Ds. Chr. Warner, pred. der Geref. Kerk te Brussel, schrijft in de Geref. Kerkbode voor België het volgende Wat verleden week nog dreigde, dreigt nu niet meer, maar is reeds outzeltende werke lijkheid geworden. Haast, eer we liet wisten, zaten we midden in den oorlog. In den oorlog, met al de verschrikking en ontzetting, die hij thans over liet arme België brengt. Wat rampzalige gevolgen dezen krijg na zich zal sleepen in pestilentie, armoede en alge- lieele ontwrichting van liet maatschappelijk leven dat zal de tijd, dat zullen de weken en maanden, die straks volgen, ons leeren. Wat ons hart thans liet meest benauwt, is de vreeselijke slachting, die eerst nog moet worden aangericht. Reeds zijn er vele duizenden gevallen. En wat zal liet zijn, wanneer deze regels, aan onze lezers onder de oogen komen Hoe schreit en bloedt het hart van tallooze ouders, vrouwen en kinderen, en hoe krimpt liet ineen van angst bij de gedachte aan wat nog gebeuren kan en moet. Ook leden van Brussels gemeente zijn opge roepen ter verdediging van liet vaderland. Menigeen naar Nederland, waar echter de oorlogsvlam nog niet is ingeslagen. Onze Belgische broeders hebben natuurlijk hun eigen vaderland te dienen, en loopen hier voorloopig veel grooter gevaar. Voor zoover wij weten, zijn uit onze gemeente onder de wapenenbroeder Timmermans, onze" colporteur Debontridder, en de nog zoo jeugdige Prosper Lesire. Van laatstgenoemde was tot op gisteren nog niet veel gehoord. Onze colporteur was tot op Zaterdag j.l. nog niet in den slag geweest. Hij ligt in de vesting Namen, nog wachtend op de dingen, die komen zullen. De brieven die hij schreef, en waarin hij ook de broeders en zusters der gemeente liet groeten, ademden bij allen weemoed over de scheiding van vrouw en kinderen, een stil en kalm vertrouwen. Hij is in zijn Heer gerust, wetend in leven en sterven het eigendom van den Heiland te zijn. Broeder Timmermans is reeds in den slag geweest. Hij behoorde tot liet regiment, dat bij Luik grootendeels is vernield. Gode zij dank was hij Zondag j.l. nog in leven. Aan zijn zijde zijn er duizenden gevallen, maar tot hem is het niet genaakt. Wel schreef hij, dat de geweldige inspanning voor zijn zwakke lichaam spoedig te zwaar zou zijn. Onze God zij zijne sterkte, en zij ook onzen anderen broeders nabij Hopen en bidden wij, dat onze beide kerken voor oorlogsjammeren worden gespaard Ja, zenden wij een gedurig gebed omhoog voor al de mannen en zonen, die strijden voor liet recht en de vrijheid v«n dit arme vertrapte volk Wij hebben reeds veel voor hen gebeden. Zondagmorgen in den kring onzer eigene gemeente. En Zondagavond te zamen met de broeders en zusters van de kerk op de St.-Kathelijne- plaats. De leiding berustte hij Ds. Crispeels, die een zoon in liet vuur had gehad. Gesproken werd o. a. nog door den Evange list de Schepper, die een zoon in liet vuur had gehad. Aanwezig was natuurlijk ook Ds. Hoek, die een schoonzoon in liet vuur had gehad Gelukkig vernamen wij ook in dien kring nog van niemand, die gesneuveld is. Maandagmorgen zijn de Brusselsclie predi kanten van alle nationaliteit, behalve de Duitsclie, saamgekomen om liet bezoek aan de gewonden in de ambulances te regelen. De predikanten, die Belg zijn en de Staats kerk dienen, hebben daartoe liet rechtaan de andere predikanten wilde de Minister dat recht vèrleenen. De daartoe benoodigde maatregelen zijn getroffen en de arbeid aanvankelijk verdeeld. Heerlijk werk Geve God aan Zijn Woord een goeden in gang in de harten 'onzer dappere gewonden, maar die ondanks al hun dapperheid tocli den eenigen troost in leven en sterven niet kunnen missen. Ons nieuwe Ziekenhuis kan nu ook uit nemende diensten verrichten. Gelijk wel van zelf spreekt, hebben wij al de beècliikbare bedden vopr gewonden aange boden. Onze operatietafel is overgebracht naar liet koninklijk paleis, waar de ambulancedienst bestuurd wordt door onzen chirurg Dr. Hanne- cart, en waar men onmogelijk meer eone operatietafel bekomen kon. In ons Ziekenhuis zullen daarom slechts gewonden worden gebracht, die geen operatieve hulp behoeven. Wat schrikkelijke toebereidselen al te gader. Och, dat deze tijden verkort wierden! Gelukkig, dat wij vertrouwen mogen op een God, die verwoestingen aanricht, maar ook de oorlogen doet ophouden tot aan bet einde der aarde. Christen-Soldaten. Een journalist-militair vertelt in de „Veluwe" liet volgende We mochten Zondagavond in de kerk hooien, lioe David bij de puinhoop van Ziklag zicli sterkte in den Heere ziin God. Waarlijk,-ik geloof dat velen onzer, zoo niet allen, gesterkt liet Godshuis hebben verlaten. Ook in de kerk was liet Psalmgezang al verheffend geweest. Staande hadden we ge zongen „Maar de Heer zal uitkomst geven". Later waren we samen geweest in liet Militair Tehuis, 't Is wel eens heel belang wekkend daar tegenwoordig te zijn. Waar wordt daar al niet over gesproken In 't krin getje, waar ik zoowat thuis hoor, kwam Zondagavond maar eens even de Gezangen kwestie aan de orde. Maar ik verklap natuurlijk niet, wat over deze kwestie gesproken is Ik wou iets anders vertellen. We zouden maar eens naar ons kwartier terugkeeren, want liet was zoo ongeveer tijd. Zoo liepen we samen langs de straat. We zagen toen, dat voor een gebouw nog al tamelijk vele menschen staan bleven. We hoorden gezang. En niet lang duurde liet, of we konden de woorden verstaan van een van die welbekende Psalmen, die altijd spreken tot liet hart van alle kinderen Gods. Wat zou dat hier zijn? We stonden voor de Sint-Jozefs-school en we wisten, dat daar ook militairen ingekwar tierd waren. En, jawel, toen we door de openstaande ramen naar binnen keken, zagen we onze kameraden staan. Zo zongen er lustig op los. Later vernamen we, dat in genoemde school heel wat militairen lagen, levend uit liet Christelijk beginsel. 'tZal nog wel niet heel vaak gehoord zijn, dat in eon soldatcnkwarticr Psalmen werden gezongen. Onze lezers kunnen begrijpen, dat we niet buiten konden blijven staan. We moesten naar binnen. Daarom drongen we maar flink door de buitenstaanders been, waarvan sommigen ook al zacht meezongen, en een oogenblik latei- stonden we in de gang van de school. We hadden geen tijd, liet beeld eens nauw keurig te bekijken, dat in deze Itoomsclie School natuurlijk niet mocht ontbreken. We moesten zingen. En zoo stonden we daar, en zongen en zongen, tot liet tocli hoog tijd werd, dat we naar ons eigen kwartier moesten terugkeeren. Maar o, wat deed dat zingen ons goed We voelden ons één met de kameraden, die vóór hun slapen gaan, alles wat leefde in hun hart, uitstortten in hun gezang. Eén der soldaten, die daar klaarblijkelijk ook zijn kwartier had, zei dat iiij liet niet wilde 'hebben, maar de dienstdoende sergeant antwoordde, dat hij liet zingen vóór 10 uur niet verbieden kon, Hoe liet ook zij, wij werden bepaald bij liet woord uit onze schoone belijdenis„Ik geloof in de gemeenschap der heiligen." Ook onder onze kameraden daar, die we persoonlijk tocli niet kenden, waren vrienden, broeders in Christus. En eerbiedig hieven we met elkaar aan „Zend, Heer, Uw licht en waarheid neder". Menschen, die zóó kunnen zingen, hebben liet nog niet zoo slecht. Stel u voor, lezers. Daar stonden mannen, die van vrouw en kinderen hadden afscheid genomen, omdat liet vaderland riep. Ze hadden allen hun zorgen en nooden en behoeften. Maar ze waren niet ontmoedigd, want ze zongen. Ze zongen blij en opgeruimd „Dan ga ik op tot Gods altaren". Met een verruimd hart hebben mijn kame raden en ik ons kwartier opgezocht. En hiermee wil ik nu maar weer eindigen. Nog/iets. Onze godsdienstige bijeenkomsten worden eiken avond gehouden en zijn flink bezocht. Zoo was gisterenavond het kerkgebouw ei-vol, Is dat niet verblijdend Laat er maar veel voor onze militairen gebeden worden. Wie weet voor hoevelen liet verblijf hier tot rijken zegen zal zijn. Dat hopen en bidden we. Mogen onze miliciens en landweermannen op gepaste wijze, vooral in déze dagen, maar laten zien en hooien dat ze trouw zijn aan hun Koningin en bovenalaan „den Koning" 1 Pro Rege 1 Beurswet 1914. Ingediend is een wetsontwerp houdende bepalingen betreffende den geld- en Ion d- senliandel in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden. Vooral met het oog op de Amsterdamschc effectenbeurs, wordt in de eerste plaats voor gesteld de beurzen van koophandel, voor zoo ver zij bestemd zijn voor den geld- en fondsen handel, onder toezicht van den minister van landbouw, nijverheid en handel te stellen, tot dat de Koningin heeft verklaard, dat de tegen woordige buitengewone omstandigheden zich niet meer in den geld- en fondsenhandel doen gevoelen. Dit toezicht zal medebrengen, dat de minister voorschriften kan geven omtrent de opening en de sluiting der bedoelde beurzen, alsmede omtrent de wijze waarop aldaar zaken zullen worden gedaan en omtrent de notcering. Zoolang het toezicht van de regeering op de beurs duurt, zullen in de prijscourant alleen de door den minister aangewezen fondsen .worden opgenomen. Trapsgewijze kan dan, naar bcviud van omstandigheden, de geheele prijscourant weer in eere worden hersteld. Opdat de koersverlagingen althans van in onderpand gegeven fondsen zich niet verder uitstrekken dan door den economischen toe stand wordt geboden en dat met. name ge dwongen verkoopen zooveel mogelijk worden vermeden en executies tegen spotprijzen streng worden tegengegaan, wordt voorts de volgende regeling voorgesteld. Als maatstaf ter berekening van de waarde van fondsen, strekkende tot onderpand voor niet afgeloste prolongaties, voorschotten in reke ning-courant of voor andere leeningen, welke van vóór 29 Juli 1914 loopen, worden aange nomen de koersen door of vanwege den mi nister bepaald. Daarmede vervallen dus de verplichtingen uit alle daarmede-niet overeen komende bepalingen van reglementen en over eenkomsten, voortvloeiende voor het geval, dat de noteering van den dag een lagere markt mocht zijn dan bedoelde koers. Echter zal ook in dat geval een verplichting tot aanvul ling van liet surplus bestaan, doch binnen een termijn door den minister bepaald. De be doeling is, tot die aanvulling trapsgewijze te geraken. Het ontwerp waakt er voor, dat de geld- nemer op prolongatie zijn onderpand niet be neden een redelijken prijs kan verliezen, ook al wil de geldgever de leening niet verlengen en al gaat hij, na het verstrijken van den ter mijn, tot executie van liet onderpand over. Dezen waarborg vindt de geldnemer hierin, dat de pandhouder de fondsen alleen mag verkoopen, wanneer bij zich verbindt er een bod op te doen tot een door of vanwege den minister vast te stellen koers, indien geen lioogere prijs ter beurze kan worden bedongen, zoomede de voorwaarden na te leven door den minister eventueel te stellen. Indien voor éénzelfde verbintenis fondsen in onderpand zijn gegeven, waarvan een deel wèl en een ander deel niet in de prijscourant is opgenomen, mogen de eerstbedoelde afzon derlijk worden verkocht. Ten slotte is nog een bepaling opgenomen om tegenover de moeilijkheden, die de toe passing van deze wet wellicht voor den geld gever kan doen ontstaan, hem de gelegenheid te geven door beleening van het onderpand op zijn verplichtingen te voldoen. De regeering zal bij de uitvoering van deze wet voortdurend voorlichting van deskundigen behoeven en uit den aard der zaak geen be langrijke beslissingen nemen dan na liet noodige overleg. Deze wet kan worden aangehaald als Beurs wet 1914. Het bericht ovef de door de Duitscliers te Brussel geëischte oorlogsschatting van 200 millioen francs wordt uit Parijs, maar niet uit België bevestigd. Eveneens wordt gemeld dat Namen gedeeltelijk bezet is. Eveneens wordt gemeld dat Nanien gedeeltelijk bezet is. De Matin teekent erbij aan dat in werkelijkheid drie forten ten oosten van Namen door Duitsclie kanonnen op grooten afstand beschoten zijn. In veiband met liet westwaarts trekken der Duitsclie ruiterij vermoedt men dat sedert Zaterdagmorgen een slag aan den gang is. De burgemeester van Aarscliot en zijn 16-jarige zooii zijn in tegenwoordigheid van zijn vrouw op den drempel van zijn huis door de Duitscliers gefusilleerd, meldt de N. R. Crt. ANTWERPEN, 22 Aug. Volgens liet Han delsblad v. Antwerpen is geen beleg van Antwerpen te verwachten, liet Duitsclie leger trekt dwars door België naar do Fransche grens. Het heeft eerst al de dorpen tussclien Leuven en Aalst bezet, waardoor liet gros van het leger ruim baan kreeg. De Duitscliers hebben Brussel links laten liggen, zich bepalend tot liet zenden van een detachement. Het leger is verder over Ninove, Sottegliem, naar Oudenaarde opgerukt, waar men liet Vrijdag zag. Men verwacht dat liet over Avelgliem naar Frankrijk gaat. Te Gent was vanochtend nog geen pinlielm gezien te Oudenaarde zag men vele soldaten die van vermoeienis neer vielen. Het is een geforceerde marscli. Het blad besluit: „Gelukt liet den bondgenooten op dc Maaslinie een overwinning te behalen, dan zal dit Duitsclie leger een leelijke pijp rooken." Te Gent moet de paniek vrecselijk zijn ge weest, de staf is naar Antworpeu vertrokken met al de te Gent verblijvende oflicieren. De treinen werden storuierliand ingenomen, de burgerwacht werd ontbonden en alle wapens naar Antwerpen gezonden. Uit Leuven en Brussel hebben talrijke vluchtelingen de wijk genomen naar Nederland. Het postkantoor te Brussel is gesloten, de stadhuisbeambten hebben vrij gekregen tot einde September. inzending van advertentlBn vóór uren op den dag der uitgave. U^UUl Utl O. I I r- A.— iM<,P7n„l>PN sniKKHN TrViChA^ AAN UB REI,ACTIEABONNEMENTEN RN ADVERTBMlfe, TE BEZORtiEN B.J DEN IJlTtiEVER ■3 Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Geen beleg van Antwerpen te verwachten.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1