Binnenlandse!! Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o 1. Telegrafische Berichten. Gemengd Nieuws. een overwinning van Christelijke volkeren bidden. Opstand in den Kaukasus. KONSTANTINOPEL, 19 Augustus. Volgens de Ikdam wint de opstand in den Kaukasus tegen Ruslandveld. De opstandelingen hebben de brug over de Araxes in de lucht laten vliegen en zoodoende den eenigen spoorweg die Rusland met Perzië verbindt, onbruikbaar gemaakt. De Russische troepen vluchten met pak en zak. Gisteren is er een groot aantal over de Turksche grenzen gekomen. De prijzen der levensmiddelen zijn in den Kaukasus tot het viervoudige gestegen. Slag bij Mühlhausen. Over den slag bij Mühlhausen, die in Duit- sclie militaire kringen op één lijn wordt ge steld met de slagen van Weissenburg, Wörth en Spichern, schrijft de Kölnische Zeitung dat er verraad in het spel is geweest. DeFran- schen hadden zich op tal van plaatsen verdekt opgesteld en schoten uit hinderlagen Van de bewoners van Mühlhausen en omgeving zijn velen gevangen genomen. Te Regissheim is een klooster gesloten, omdat daar een geheele compagnie Franschen verborgen was. Ook zijn verscheiden Elzassers, bij wie men Fransche soldaten in huis vond, op staanden voet dood geschoten. BERLIJN, 19 Augustus. De vijfde Fransche kavallerie-divisie is vandaag onder zware ver liezen bij Puwez (ten Noorden van Namen) door onze ruiterij teruggeslagen. Ultimatum Japan. BERLIJN, 19 Augustus. Men kan nauwe lijks zeggen, dat het bericht van het ultimatum van Japan een sterken indruk op de bevolking gemaakt heeft, evenmin als de overwinning bij Stalloepoenen. Het westelijke slagveld neemt alle belangstelling in beslag. Niemand weet hier wat er gebeurt. Of er bijv. bij Namen gevochten wordt, is hier geheel on bekend. Wat wij journalisten weten zijn gevolgtrekkingen, die wij maken uit heel enkele buitenlandsche bladen, liet publiek begrijpt deze taktiek ten volle. Men merkt er geen ontevredenheid over en geen ongeduld. Het vertrouwen in de militaire leiding en in de troepen is bij een ieder rotsvast, hoewel men in ieder gesprek hooren kan, dat men vreest, dat er aan de Fransche grenzen ongehoorde offers geëischt zullen worden. Men beschouwt dit echter als een onvermijdelijke noodzakelijk heid. Bezorgdheid over 'bloedverwanten uit niemand. Er heerseht een vastberaden stem ming, waartoe men in vredestijd een volk, dat zich niet in een roes laat meesleepen, nauwelijks in staat zou achten. Men kan deze stemming aldus samenvattenvertrouwen in de natie en persoonlijk fatalisme. De stem ming in de straten is bij de groote spanning zeer ernstig. Van uiterlijke zenuwachtigheid is echter geen sprake en zoo men hot niet wist, zou men nauwelijks aan tijden van oorlog denken. Slechts wie Berlijn kent, bemerkt het verschil. Op de houding van Japan was de bevolking hier langzamerhand voorbereid, vandaar dat zij niet meer geschrikt is of zich verbaasd getoond heeft. Ik geloof, dat men hier nu zijn kalmte niet verliezen zou wanneer de geheele wereld Duitschland den oorlog ver klaarde. In regeeringskringen verheelt men den diepen ernst van den toestand geenszins, hoewel daar ook vertrouwen heerseht. De bladen nemen het ultimatum van Japan niet al te ernstig op, omdat ze niet denken, dat het voor den toestand van Europa van veel beteekenis is en deze toestand thans alles boheerscht. Ilet Berliner Tageblatt merkt alleen op „Natuurlijk twijfelt niemand er aan hoe een ultimatum beantwoord zou moeten worden, dat van het Duitsche rijk een vrij willige overgave van Kiau Tsjou eischt." Alle maatregelen ter verdediging van Kiau Tsjou zijn getroffen. Diest en Tienen. Volgens de Derniére Ileure hebben de Duit- schers, na het station van Diest te hebben geplunderd, de stad beschoten, waarvan de inwoners in paniek op de vlucht zijn geslagen. Ook zou het Duitsche geschut Tienen ge bombardeerd hebben. De Duitsche voorhoede was Woensdag met een vooruitgeschoven troepenmacht tot dicht hij de Belgische stellingen ter verdediging van Brussel genaderd en had zich daar voor den nacht gelegerd. Een verrassing zou mogelijk zijn geweest, indien niet een Belgisch vlieger de vijandelijke positie had verkend en geschat en tijdig den generalen staf had gewaarschuwd. Ruiterij werd er toen op uitgezonden en na eenig heen- en weertrekken van de Duitsche infanterie trok deze zich terug. Een Belgisch officier-vlieger heeft aan de Derniére Heure als zijn persoonlijken indruk meegedeeld dat de verbonden bondgenooten in 't Noorden zoowel als in 't Zuiden al hun beloften hebben gehouden, komt dit omdat zij hun oogenblik afwachtenwanneer dit komt, zal het een vernietiging voor de Duitschers beteekenen. Belgische erkentelijkheid. De Limb. Koerier meldt, dat de Belgische vluchtelingen te Maastricht Dinsdag aan den Belgischen gezant te 'sGravenhage een tele gram hebben gezonden van den volgden inhoud De talrijke Belgen, uitgeweken naar Maas tricht, zeer' getroffen door de bewijzen van sympathie, hun door hun Nederlandsche broe ders bewezen en dankbaar voor de gulle en hartelijke gastvrijheid hun betoond, verzoeken hun'tolk te zijn bij H. M. de Koningin der Nederlanden, opdat het H. M. bchage, met de betuiging van hun diepen eerbied, de verze kering van hun levendige en onveranderlijke dankbaarheid t.e aanvaarden. De onzijdigheid van België. BERLIJN, 20 Augustus. (Wolff.) De Wiener Allgemeine Zeitung schrijft onder den titel „Engelands huichelarij"Grey heeft als be weegreden van de oorlogsverklaring van En geland aan Duitschland de schending van de onzijdigheid van België opgegeven en de Engelsche regeering heeft orbe et urbi ver kondigd, dat Engeland niet duldde, dat zijn onderteekening van het verdrag, waarbij de onzijdigheid van België was gewaarborgd, niet werd geëerbiedigd. Maar volgens de mededeelingen van onzen zegsman had reeds lord Lansdowne, minister buitenlandsche zaken in het ministerie- schijnen goed Vlaamsch te spreken. 150 Belgische jongelingen kwamen via Liver pool uit Amerika toe, om aan hun krijgsplicht te voldoen. Overal, bij vertrek en op reis, ondervonden ze veel sympathie. Gesloten brieven worden niet doorgezonden. Men schrijve op open briefkaarten. Gedrongen door de moeilijke omstandigheden waarin wij leven, heeft het hoofdbestuur der nationale Christen-Geheelonthouders-vcreeni- ging besloten de algemeene vergadering, die op 20 en 27 Augustus a. s. te Middelburg zou worden gehouden, tot nader order uit te stellen. De Rijksmiddelen in 1914. De opbrengst der rijksmiddelen over de zeven eerste maanden van 1914 bedroeg f 117.533 829 03, en die over de zeven eerste maanden van 1913, f113 139 236 941/3. van Balfour, met den toenmaligen Franschen mi nister van buitenlandsche zaken Delcassé een verdrag van bondgenootschap benevens een militaire overeenkomst ontworpen, in welk document de verplichting van Engeland was vastgelegd, om in geval van een oorlog tegen Duitschland 200,000 man in België te landen en met het Fransche leger, dat België even eens zou binnenrukken, Duitschland van de Belgisch grens uit aan te vallen. Of de toenmalige Belgische regeering door Engeland met deze ontworpen overeenkomsten in kennis is gesteld, weten wij niet, zegt het blad, maar het is een historisch feit, voor welks juistheid wij volstrekt instaan, dat aldus negen jaren geleden de Engelsche regeering bereid was een verdrag te sluiten, dat ver plichtingen tot schending van de onzijdigheid van België inhield. Het is ook meer dan waarschijnlijk, dat men te Londen en te Pariis sedert op dit denkbeeld van koning Eduard VII en Delcassé is teruggekomen, en dat slechts het snelle, vastbesloten optreden van het Duitsche opper commando door de verovering van Luik het Engelsch-Fransche plan heeft kunnen ver ijdelen. De geschiedenis van dit in het jaar 1905 ontworpen verdrag is echter in elk geval weer een duidelijk bewijs van de geringe mate van oprechtheid, welke de Engelsche politiek al dien tijd heeft gekenmerkt. Het Belgische leger trekt terug op Antwerpen. ANTWERPEN, 20 Augustus. Vannacht om 1 uur werd na een kabinetsraad, bijgewoond door de staatsministers, alhier de volgende officieele mededeeling gedaan In den loop van den dag van 18 Augustus is het Belgische leger, liggend op de stellingen die het verscheidene dagen dapper en met welslagen - verdedigd had, plotseling aange vallen door Duitsche strijdmachten, aanzienlijk sterker dan die der Belgen. Na een moorddadig gevecht werd besloten het hoofdkwartier over te brengen naar Mechelen, vervolgens naar Antwerpen, en het veldleger te doen aftrekken op de omheining van Antwerpen, spil der nationale verdediging. Deze schikkingen stemmen overeen met de traditioneele verdedigingsplannen, die sedert 1859 vastgesteld zijn. Zij stellen België in staat een leger te behouden, dat hoezeer be proefd, door talrijke en dappere gevechten toch ter vrijwaring van de onafhankelijkheid zal kunnen voortgaan doeltreffende hulp te verleenen, bij de verwachte krijgsverrichtingen, aan de legers der waarborgende mogendheden. Aanzienlijke krijgsmachten verzekeren trou wens de verdediging van de stelling te Namen, die den overtocht van de Maas beheerscht. Overtuigd van de rechtvaardigheid zijner zaak en gesterkt door de goedkeuring van het geweten der heele wereld, zal België, dank zij aller vaderlandsche eendracht, voort gaan te strijden voor het recht, en de onaf hankelijkheid van zijn grondgebied verdedigen. BERLIJN, 20 Augustus. (Wolff.) Onze troepen hebben bij Tienen (Tirlemont) een batterij zwaar veldgeschut en een vaandel veroverd. Tevens maakten zij daar 500 man krijgsgevangen. Bij Perwez heeft onze dit is dus de Duitsche cavalerie 2 stukken geschut en 2 machinegeweren buit gemaakt. BERLIJN, 20 Augustus. (Correspondenz Norden.) Fransche en Engelsche bladen be richten voortdurend van Fransche en Belgische overwinningen in de nabijheid van Namen en de grens van Luxemburg. Het Duitsche opper commando versmaadt het, dergelijke berichten elk op zich zelf tegen te spreken. Een blik op de kaart toont echter, dat de zoogenaamd bij Luik vernietigde en van allen toevoer af gesneden Duitschers oprukken en de Fran schen zich zegevierend achterwaarts concen- treeren. ANTWERPEN, 20 Augustus. Twee Neder landsche bekroonden in den tooneelwedstrijd te Antwerpen hebben aan het Belgische Roode Kruis geheel of gedeeltelijk afstand gedaan van het toegekende bedrag. De burgemeester van Ileyst-op-den-Berg, die gisterenochtend hier is gekomen, verklaarde volgens een blad, dat de Duitschers hem be leefd de kas hadden afgenomen. Ook is door hen een hoeve in brand gestoken. De meesten Beslag op tarwe. Op last van den minister van landbouw is aan burgemeesters last gegeven beslag te leggen op alle voorraden onverwerkte tarwe. In pakhuizen en op schepen mag geen tarwe verwerkt worden. (Nieuwe Ct.) Paus Pius X f Negen en zeventig jaar oud is de paus over leden, blijkbaar na een korte ongesteldheid. Hij had een hartkwaal en leed aan bronchittis. Na zijn ernstige ziekte van nog maar weinige maanden geleden is hij niet meer de oude ge worden. In verband daarmee moest hem het vermoeiende deel van zijn taak als ontvangen gcloovigen zooveel mogelijk worden be spaard. Op het laatste oogenblik trachtte hij nog, den storm te bezweren, die op het oogen blik over Europa woedt en die wellicht zijn einde verhaast heeft. Langer, dan menigeen verwachtte, heeft het gestel van Pius aan de kwalen van den ouder dom, verzwaard door den druk, die zijn ver antwoordelijke taak hem dagelijks oplegde en die hij met ijver vervulde, weerstand" ge boden. Meer dan eens werd de 79-jarige op het ziekbed geworpen, doch telkens overwon zijn levenskracht. De Pauskeuze. Het Giornale d'Italia zegt, dat in de tegen woordige omstandigheden de verkiezing van een Paus groote moeilijkheden met zich brengt. Men verwacht dat een kardinaal uit een der neutrale landen zal worden aangewezen en noemt als zoodanig kardinaal van Rossum. Ook worden genoemd Mazzi en Ferrata. (Van Rossum is naar men weet een Neder lander. Tot nu toe bracht één Nederlander de militairen werd vastgehouden en van Goes naar hier geloopen. Hem werd gelegenheid gegeven per tram en boot verder te reizen, opdat hij bij zijne zeker in spanning wachtende vrouw en twee kinderen te Waterlandkerkje zou aankomen. Middelburg. Door de politie is op last van den burgemeester bij meerdere bakkers het brood gewogen, bij een dezer werd bevonden, dat een brood slechts even meer dan 8 ons Op grond van artikel 11 van de wet van 23 Mei 1899, heeft de territoriale bevelhebber in Zeeland, na overleg met den Commissaris der Koningin in Zeeland, deze provincie ver deeld in zes verplegings districten, te weten Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, Tholen en St. Philipsland, Schouwen en Duiveland, Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. en Zeeuwsch- Vlaanderen W. D. In elk district zal een verplegings-commissie, bestaande uit alle burgemeesters en enkele deskundigen, geformeerd worden, teneinde zooveel mogelijk te voorzien in de geregelde voorziening in de behoeften van het leger en de verpleging daarvan. In de eerste plaats zal worden toegezien, dat do aanwezige voorraden, in de gemeenten waar in eenig artikel teveel mocht zijn, deze ten goede zullen komen aan de andere ge meenten waar aan dit artikel behoefte mocht bestaan, een en ander met toepassing van de nieuwe onteigeningsbepalingen. De commissie zal een dagelijksch bestuur aanwijzen. De Voorzitters zijn de burgemeesters van Vlissingen, Breskens, Ter Neuzen, Goes, Tholen en Zierikzee, en voor de geheele provincie zal een algemeene commissie worden samengesteld waarvan voorzitter zal zijn, de waarnemend burgemeester van Middelburg. Een hoofdambtenaar ter Prov. Griffie is met het secretariaat belast. Particulieren moeten zich met vragen of wenden tot de betrokken dis- niet tot de algemeene het tot paus, Adrianus.) M. Crt. mededeelingen trictscommissie commissie. en van Ter Neuzen. week zijn uit deze TER NEUZEN, 21 Augustus 1914. Woensdagavond omstreeks 6 uur had de in aanbouw zijnde R. Katholieke Kerk alhier een ongeluk plaats, waarvan liet. een wonder mag heeten dat het niet met doode- lijken afloop was. Een der werklieden kwam té vallen, doch bleef aan de goot bij den toren der kerk hangen. Zwaar gewond aan het hoofd werd hij weggevoerd. Tegen een vrouw, die uit België was gevlucht, doch te Ter Neuzen was gearres teerd, omdat zij in 1902 tot een maand ge vangenisstraf was veroordeeld, doch thans tegen dit vonnis in vorzet was gekomen, werd met het oog op de omstandigheden, thans f5 geeischt. Tegen J. I). uit Hoek, die voor zijn pa troon den heer Kaan Rijwielfabrikant f 400 had ontvangen, doch daarvan slechts f80 af droeg, werd 4 maanden geeischt met aftrek van het voorarrest. Waterlandkerkje. Onze dorpsgenoot A. Kareis, schippersknecht, heeft Dinsdagnacht onderdak gevonden op het politie-bureau te Middelburg. Vóór dat hij daar aankwam had hij, volgens de Tern. Crt., het volgende ondervonden Met een Belgisch schip was Kareis alleen met den gehuwden Belgischen schipper naar Duisburg gevaren en was daar toen de crisis uitbrak. Toen op de kade waaraan het schip lag een relletje ontstond, bemoeide de schipper zich daarmede en zonder vorm van proces werd hij daarbij door een soldaat doodge schoten, waarop de soldaten het schip leeg plunderden en er veel op vernielden. Kareis kon daartegen natuurlijk niets doen en moest aanzien dat ook zijn geld weggenomen werd, terwijl hi) alleen omdat hij Nederlander was aan een gevangenneming ontkwam, vele Bel gische schippers werden te Duisburg gevangen genomen. Kareis nam nu dienst op een sleep boot welke aan een Nederlandsche reederij behoorde, doch ook hierop zou hg niet naar het vaderland terugkeeren, tusschen Emmerik en Wezel werd de boot door militairen aan geroepen en toen er niet spoedig genoeg gestopt werd, klonk een schot en viel de kapitein dood van de brug. De sleepboot werd nu opgelegd en een derde vaartuig bracht Kareis naar Rotterdam, na hier een paar dagen te hebben rondgezworven is hij Donderdag nacht om 12 uur te voet vertrokken en over Dordrecht, Lage Zwaluwe, Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom, waar hij nog een nacht door Loop der Gedurende de afgeloopen gemeente vertrokken: S. v. d. Vries, ziekenverpleegster 8 N, naar Rotterdam. G. F. Poelman, pater capiisijiien Q 183 naar Helmond. M. A. Oppeneer, A b, naar Rotterdam. A. II. Spruitenburg, zonder beroep Noordstraat 44, naar Den Haag. C. de Buck, dienstknecht O 1930, naar Sas van Gent. K. P. de Koeijer, veldarbeider O 62, naar Axel. Geief. Kerken. Tweetalte Driebergen J. Gispen te Alphen en D. Hoogenbirk te Cliarlois te CoevordenJ. Ozinga te d. Rijn (Rotterdam.) Beroepen Kamerik. Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor St.. Annaland door A. van der Kooij te Ouddorp (Z.-H.). Chr. Geref. Kerk. Beroepente AmsterdamJ. J. van der Schuit te Kampen. Amsterdam. De directie der Posterijen maakt bekend dat gesloten brieven naar Duitschland wederom worden aangenomen. IJmuiden. Het stoomschip Nicolaas bracht uit Edinburgh 37 Nederlanders aan, zijnde een deel der bemanning van een Duitsche haring- logger welke door de Engelschen aan den grond geboord was. De Duitsche bemanning werd gevangen genomen. Nijmegen. Vanaf Pannerden kwam een Zep pelin, die verdween in de richting van Kleef. Ze werkte met zoeklicht. Maastricht. Generaal Lehman, vergezeld van een Üuitsch majoor is te Aken aangekomen, en vertrokken in de richting Keulen. Mechelen. Hedennacht om 2 uur is de burger wacht aangezegd zich bij de wapens te voegen öf de wapenen in te leveren. Antwerpen. Luik is door de Franschen her nomen. Brussel. De Duitschers hebben de stad Brussel bezet. De koning is van Leuven naar Mechelen teruggegaan. Rome. De Generaal der Jezuieten Pater Wernz is overleden. Parijs. Mühlhausen is weder door de Fran schen bezet. Hieraan ging een schitterende aanval bij Altkirch vooraf. Te Dirksland vierden gisteren Marinus den Boer en Grietje Boot hunne 70 jarige Echt- vereeniging. Ze zijn in het gelukkig bezit van 12 kinderen, 11 Behuwdkinderen 64 kleinkin deren, 21 Behuwdkleinkinderen, 76 Achter kleinkinderen, in

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3