Brussel, 20 Aug. Gistermorgen is Leuven <loor de bevolking en de troepen ontruimd. Duizenden bewogen zich gisteren op den straat weg van Leuven naar Brussel. Ook weken velen naar de Nederlandsche grenzen uit. Kanongebulder werd dien morgen duidelijk gehoord in de richting Contich en zette de vluchtelingen tot meerderen spoed aan. Mechelen, 20 Aug. Hedennacht trokken sterke Duitsche troepenafdeelingen door Meche- len, welke stad door de Belgen is ontruimd. Deze hebben zich achter de eerste fortenlinie van Antwerpen teruggetrokken. De Duitschers hebben het tramstation ver woest. BRUSSEL, 19 Augustus. Volgons La Gazette is in de streek van Geldenaeken (Jodoigne) en Gembloux dezer dagen het volgende voor gekomen De vijandelijke cavalerie, waarvan nogal talrijke troepen voorafgingen en die men op vijftienduizend man schat, was genaderd tot bij Gembloux langs den eenen kant, tot Waver aan den anderen kant en rechts tot aan Jodoigne. Zoo lagen een duizend man bijvoorbeeld in een boscli op vijf kilometer van Gembloux en twee of drie andere duizend te St. Truiden op het kruispunt der wegen van Iloei, Germez, Waver en van Charleroi— Thienen, via Fleurus, Gembloux en Jodoigne. Vandaar uit zijn de afgezonderde groepen vertrokken, die vier en-twiutig uur lang, van Zondagmiddag tot Maandagmiddag, om Gem bloux zijn gebleven en waarvan een tiental mannen tot bij Sombreuse zijn genaderd, hetgeen hun trouwens het leven heeft gekost, gedood als zij zijn door Fransche dragonders Te Gembloux zelf is het als volgt gegaan Zondagochtend ontving men er bericht, dat een troep, verschillende honderden sterk, Groot Leez bezet had en naar Gembloux oprukte. Daar de burgerwacht zonder wapenen en de gendarmerie afwezig was, telefoneerde men naar Namen. Daar antwoordde men, dat men over geen hulptroepen beschikte. Nochtans kwamen enkele lansiers in een auto aan. Zij schoten op den vijand, en van henzelf werden drie gekwetst, waarvan een thans gestorven is. Zij moesten voor den dertig maal sterkeren vijand'den aftocht blazen en van dat oogenblik af aan waren de Duitschers meester van Gembloux en van de spoorweglijn- Zij sneden telegraaf- en telefoondraden door en deden de rails springen. Intusschen traden een tiental sterk gewapende mannen de stad binnen. De burgemeester, een zeventigjarige grijsaard, stond gansch alleen op de stoep van het stadhuis. De Duitschers eischten van hem eetwaren. Een leeraar der landbouwschool trad op als parlementair en verkreeg de belofte, dat men tot geen plundering zou overgaan. Een wagen werd aangebracht en beladen met levensmiddelen, die de Duitschers naar het station deden voeren Aldus bezetten zij de stad tot Maandag. Toen kwamen Fransche jagers te paard hen uiteen drijven. De strijd in België. ANTWERPEN, 19 Augustus. De bladen, daartoe door de censuur aangezet, stellen de menschen zooveel mogelijk gerust. Men leest nu meer tusschen dan in de regelen, ofschoon ook dat heel weinig is. Geruchten bereiken me af en toe, maar 't baat woinig die te seinen, daar de kans gering is, dat ze u toe komen. Te Leopoldsburg bij Beverloo (ten N.W. van Hasselt) in Belgisch Limburg zouden 2000 uhlanen Maandag zijn binnengevallen en er onder andere het Hotel d'Or verwoest hebben, het lokaal der burgerwacht. Een zestigjarige ontsnapte ternauwernood aan den kogel. De inwoners hadden tijdig gezorgd, dat alle oogst weggevoerd en alle landbouwtuigen ontredderd waren. Zelfs hadden zij den voorraad stroo, dien ze niet meenemen konden, verbrand. Vanochtend zijn hier Amerikaansche schepen met mondvoorraad binnengeloopen. Van Engel- sclie soldaten merkt niemand een spoor. De prinsekinderen wandelen af en toe dooi de stad met strakke gezichtjes en worden door de toestroomende menigte toegejuicht. Gisteren gingen zij naar den dierentuin. De Koningin maakte per auto een toer naar Wilrijck en bezoekt heden ambulances en gasthuizen. Uhlanen boden zich aan op een hoeve te Norderwijck, bezuiden Herenthals. Een van hen vroeg aan de bazin in gebroken Vlaamsch Herkent gij mij niet? Wacht, ik zal mijn hoed afdoen." Ën zij herkende den man, die als agent van een fabriek daar herhaaldelijk zeisen te koop had geboden. Officieele berichten melden, dat gisteren te Herenthout een treffen heeft plaats gehad tusschen een aanzienlijk getal Duitsche ruiterij en een deel van de onzen uit de Antwerpsche bezetting. Uren lang werden van weerzijden geweerschoten gewisseld. Geen der onzen werd geraakt. De Duitschers hadden vele gekwetsten. Te Turnhout hoeft do burgerwacht een Duitsche patrouille op vurige wijze begroet en een officier gevangen genomen. Aan alle kanten worden dergelijke gevalletjes gesig naleerd. BRUSSEL, 19 Aug. Volgens de People hebben de Duitschers opnieuw een aanval gedaan op Diest. Gisternamiddag schijnen zij met een groote macht te zijn teruggekeerd. LONDEN, 19 Augustus. De stappen, door de regeering genomen om den Duitschen en Oostenrijkschen handel naar Engeland te trek ken, worden in handelskringen algemeen goed gekeurd. Het liep heden storm op de infor- matie-afdeeling van 't handelsministerie van 't oogenblik af dat de deuren werden geopend Aan de Fransch-Duitsche grenzen. BERLIJN, 19 Aug. (Wolffs Bureau.) Beier- sche en Badensche troepen hebben de tot Weile, 15 kilometer ten Noordwesten van Schlettstadt doorgedrongen Fransche 55e in fanteriebrigade verslagen, haar groote verliezen toegebracht en haar teruggeworpen over de Vogezen. In de Noordzee. IJMUIDEN, 19 Aug. Een rapport van het Woensdagmorgen te IJmuiden van Londen binnengekomen Nederlandsche stoomschip Vlie- stroom, welk rapport wij vooralsnog meenden te kunnen verzwijgen krijgt in verband met de berichten uit Jjonden over schermutselingen ter zee meerdere beteekenis. Door de Vlie- stroom is namelijk gerapporteerd dat het van de Theems komende, uit noordelijke richting langdurig kanongebulder vernam. Kort daarop verscheen een Engelsche torpedoboot die de Vliestroom raadde niet te veel in noordelijke richting te stoomen, aangezien zulks ernstig gevaar kon opleveren. WEENEN, 19 Augustus. (Wolff's Bureau.) Onder voorzitterschap van den Keizer is er een ministerraad gehouden, waaraan grpaf Berchtold, de minister van buitenlandsehe zak, Bilinski, de minister van financiën, Kro- batin, de minister van oorlog en de beide ministers-presidenten, graaf Stiirgkh en graaf Tisza, hebben deelgenomen. Uit Turkije. WEENEN, 19 Aug. (Wolff's Bureau.) De Politische Korrespondenz verneemt uit Kon- stantinopel dat in alle moskeëen bidstonden worden gehouden voor dc overwinning van de Oostenrijksche en Duitsche legers. Dit is, naar de Politische Korrespondenz |opmerkt, van groote beteekenis want 't is de eerste maal in de geschiedenis van het Ottomaansche Rijk dat Muzelmannen in hun godshuizen voor de territoriale onschendbaarheid van België zou eerbiedigen, slechts kon blijven gelden als België vrede met Duitschland hield. P a r ij s, 1,8 Augustus. Het ministerie van oorlog maakt vanavond om 11 uur bekend dat bij Dinant een Duitsch vliegtuig naar beneden is geschoten, de bestuurder gedood en de militaire waarnemer gevangen genomen. Het vliegtuig is onbeschadigd. Brussel, 18 Augustus. Volgens de Patriote is hedenochtend te Sterrebeek [10 K.M. ten oosten van Brussel] een Duitsch vliegtoestel door soldaten naar beneden geschoten. Er zat een gewapend officier in. Men vond militaire inlichtingen op hem. Na te zijn neergekomen wilde de off icier nog op de Belgische soldaten schieten. Beide beenen waren hem verbrijzeld. Het opblazen van het stoomschip Alcor. Dinsdagavond is te Botterdam teruggekeerd kapitein H. Ebes met 3 stuurlieden, 3 machinisten en 19 leden der bemanning van het stoomschip Alcor [cargadoors firma Van Nievelt, Goudriaan Co., alhier], welk stoomschip, geladen met 5250 ton steenkolen, door de Bussen is opgeblazen voor den ingang van de haven van Hangö in Finland. Het schip was Zondagmorgen 26 Juli van Bot terdam vertrokken en voer in den namiddag van den 31sten Juli den Finschen Golf in. Doordat 's avonds de kustvuren niet brandden, bemerkte men van het schip reeds, dat er iets bijzonders gaande was en werd er scherp uitkijk gehouden. Te 11 uur 's avonds kwamen plotseling 2 torpedo booten dicht bij het schip, waarvan eén een schot voor den boeg van de Alcor vuurde, waarop deze onmiddellijk stopte. De Bussische torpedoboot naderde zoo dicht mogelijk, zoover als de zeer onstuimige zee dit toeliet, en vroeg naar de nationaliteit, naam, be stemming en lading van het schip. Nadat daarop was geantwoord, kwam de mededeeling, dat de vaart naar Kroonstad [de bestemming van de Alcor] verboden was en men terug moest keeren of naar Hangö kon stoomen, waar men zich 25 mijl vandaan bevond. De kapitein van de Alcor besloot tot dit laatste en 's morgens om 6 uur ankerde men op de reede van genoemde plaats. Na ingeklaard te zijn, seinde de gezagvoerder aan zijn reederij het gebeurde en vroeg om instructies. Zondagmorgen 2 Augustus kwam evenwel weer een Bussische torpedoboot langszij en vroeg men opnieuw naar bestemming, lading en wie de ont vangers waren. Nadat hierop was geantwoord, verdween de torpedoboot. Even later kwam er een ander Bussisch marine vaartuig langszij. Er kwam een officier aan boord, die gelastte ligplaats in de haven te nemen, terwijl hij tevens het schip inspecteerde. Toen de gezag voerder hiertegen protesteerde en zeide op de reede te willen blijven, daar hij elk oogenblik orders kon verwachten, beval de Bus onmiddellijk aan zijn bevelen te voldoen, daar hij anders andere maat regelen zou nemen. Kwart voor twaalf stoomde toen de Alcor onder bevel vau een loods, die inmiddels aan boord ge komen was, naar de haven en op bevel van voor noemden officier, werd het schip aan den ingang der haven gemeerd, dwars voor dc opening Toen de gezagvoerder de bedoeling, het schip als ver sperring te gebruiken, doorzag, uitte hij opnieuw een protest, er op wijzende, dat het schip i onderdanen van een neutralen staat behoorde. De Bussische officier antwoordde, dat het oorlog was en alles betaald zou worden, terwijl hij daaraan toevoegde, dat de opvarenden binnen een half uur van boord moesten zijn. Daarop werden dynamiet-batterijen in het ketel- ruim en de machinekamer geplaatst, die electrisch verbonden werden met den wal. Om half-twee werd de bemanning aan land ge bracht en om 10 minuten over "twee werd een luide knal gehoord. Er vlogen stukken in de lucht en een groote kolom stoom kwam uit de machine kamer. Daarna helde de Alcor naar bakboord over en zonk langzaam weg. De bemanning werd naar het politiebureau gebracht en na een paar u wachtens naar een hotel. Den middag van den 3den Augustus heeft de gezagvoerder van de Alcor met een gedeelte van de bemanning verklaring afgelegd voor het plaat selijk gerecht te Hangö en tevene protest aange- teekend tegen het doen zinken van zijn s :hip door de Bussische overheid, hem en zijn reeders alle rechten voorbehoudend voor de geleden schade. De gezagvoerder kreeg verder bevel van het hoofd der politie om met zijn bemanning i Helsingfors te reizen, waarvoor vrijbiljetten werden verstrekt, doch kapitein Ebes weigerde te vertrek ken, alvorens hij zijn verklaring en protest in bezit had. 1 Vier dagen is hij te Helsingfors gebleven. Met lof heeft hij getuigd van de groote welwillendheid, die hem en zijn bemanning door den Hollandschen consul, den heer F. Stockman, is bewezen. Ook op reis door Finland, Zweden en Duitschland naar hier hebben zij van de overheden allen mogelijken steun gehan. In het half uur, dat voor het oplazen van de Alcor werd gelaten, had men natuurlijk slechts de scheepspapieren en de allernoodigste eigendommen kunnen bijeen pakken. De Bussische regeering heeft nader toegezegd de waarde van het schip eu daarmee verloren gegane benevens andere schade na den oorlog te vergoeden. B e r 1 ij n, 18 Augustus. [Wolff's Bureau]. Offici eus wordt meegedeeld dat het bevel tot den aanval op Luik van de opperste legeraanvoering, en dus van den Keizer zelf, is uitgegaan. Diens plan was 't. van begin af aan zijn troepen de noodige rust te verschaffen bij den opmarsch in 't vijandelijke gebied en voor den opmarsch zelf een vast steunpunt te verzekeren. Daarom is ook het algemeene opruk ken naur Namen niet dadelijk voortgezet, daarliet voorloopige doel is bereikt. De verdienste van den dapperen generaal Von Emmich is er niet minder om. Hij heeft zijn opdracht met bewonderens waardig élan uitgevoerd en is daarom ook met een liooge orde onderscheiden. In den Elzas. Parijs, 18 Augustus. Het Petit Journal Marseille publiceert verhalen van Fransche ge wonden, over Algerijnsche tirailleurs, die aan de gevechten bij Mühlhausen deelnamen. Deze droegen khaki-uniform. De Duitschers, door de kleur van hun uniform, die overeenkomt met die van het Duitsche velduniform, op een dwaalspoor gebracht, lieten hen zonder erg naderen. Toen zij hun dwaling bemerkten, was het te laat. De turco's stormden met de bajonet op hen in en hieldeu vreeselijk onder hen huis. Aan de Limburgsche grens. Maastricht, 18 Augustus. Het doortrekken van Duitsche troepen van Aken over Lixhe naar België, dat sedert Zondag vrijwel had opgehouden, is opnieuw begonnen. Een hardnekkig gerucht dat Oostenrijksche troepen van belangrijke sterkte zich in de omgeving van Aken ophouden doet hier sedert eergister de ronde. Ik heb het niet per soonlijk kunnen vaststellen, doch het bericht schijnt mij na ingewonnen informaties thans waarschijnlijk. Uit Visé zijn hier weer talrijke vluchtelingen aangekomen hun getal bedraagt nu ongeveer zeven honderd. Daar nog meer toevloed dier on- gelukkigen verwacht wordt en de gelegenheid tot huisvesting hier spoedig zal ontbreken, zullen zij vermoedelijk de volgende week een kamp in de omgeving van Eysden betrekken. Dit kamp zal met medewerking van militairen in orde worden gebracht. Br schijnt in de buurt van Biernpst een hevig gevecht te hebben plaats gehad. Een zwaar ge wond Duitsch soldaat is hier van daar binnenge bracht. Bij Lixhe is een tweede dubbele brug door de Duitschers geslagen. Deze brug zou bij een échec der Duitsche wapenen in België onschatbare diensten kunnen bewijzen bij het terugvloeien van troepen in de richting naar Duitschland. In Luik is de bevolking rustigde stad is een groot legerkamp. Ieder gerucht van verwoesting of brand in de stad is tegen te spreken. Het vertrek van Keizer Wilhelm naar het front. De Keizer is gelijk men weet, Zondag uit Berlijn in de richting van Mainz naar het front vertrokken. De eerste-burgemeester en de voorzitter van den gemeenteraad kwamen hem Zondagochtend kort voor zijn vertrek op het paleis de afscheidsgroeten vart de stad brengen. Van zijn kant heeft de Keizer de volgende afscheidsproclamatie tot de burgerij gericht „De voortgang van de krijgsverrichtingen nood zaakt mij, mijn hoofdkwartier uit Berlijn te ver plaatsen. Het is mij een behoefte des harten, de Berlijnsche burgerij tegelijk met een vaarwel innig dank te zeggen voor alle uitingen en bewijzeh van liefde en genegenheid, die mij in deze groote en wichtige dagen in zoo rijke mate zijn ten deel ge vallen. Ik vertrouw vast op Gods hulp, op de dapperheid van leger en vloot en de onwankelbare eensgezindheid van het Duitsche volk in de uren des gevaars. Aan onze rechtvaardige zaak zal de overwinning niet onthouden worden." In een bijzondere uitgave heeft de Keichs-An- zeiger verder denzelfden dag een besluit van den Keizer openbaar gemaakt, waarbij de rijkskanselier gemachtigd wordt, de regeeringsaangelegenheden ressorteerende tot het rijksbestuur, zelfstandig af te doen. Onder de aangelegenheden, die daartoe behooren, worden o. m. met name genoemd be- illigingen uit het Dispositionsfonds, wijziging van verdragen, goedkeuring van schenkingen en be stemming van gelden, benoeming en ontslag van presidenten en leden van de keizerlijke disciplinaire overheidsorganen, van leden van de technische commissies voor "de zeevaart, van rechterlijke amb tenaren, van voorzitters en leden van Oberseeamt het opperprijsgerecht, van de prijsrechtbanken, pensioueering van ambtenaren enz. enz. Op overeenkomstige wijze is in Pruisen het mi nisterie gemachtigd, zelfstandig regeeringsaange legenheden af te doen. Dr. Delbrück is tot vice-president van het Prui sische ministerie benoemd. Japan en Duitschland. Londen, 18 Augustus. Heden wordt uit Sjanghai geseind, dat de Japansche regeering de Chineesche heeft verzocht, Duitschland te bewegen Tsingtau zonder strijd te ontruimen. Japan neemt maatregelen om Tsingtau te land en ter zee aan te vallen. Washington, 19 Augustus. Col ville de Bar clay, van de Britsche ambassade te Washington, heeft heden den secretaris van Staat, Brvan, formeel in kennis gesteld met de verzekering van Engeland, dat de actie van Japan zich zal beperken tot de Duitsche bezittingen in Cfost-Azië. Berlijn, 19 Augustus. De Yossisclre Zeitung schrijft over de houding van Japan: Hoewel een oorlog met Japan het aantal onzer tegenstanders vermeerderen zal, zoo is het duidelijk, dat dit voor den alleen beslissenden loop der gebeurtenissen op hét Europeesche oorlogsterrein zonder eenige be teekenis moet blijven. Wij hebben reeds in den korten tijd van den tegenwoordigen oorlog afge leerd ons door een oorlogsverklaring meer of minder te laten verontrusten. Een onwrikbaar vertrouwen hebben wij in de overwinning van onze wapenen waardoor nu alleen nog het weefsel van internatio nale leugens,-dat onze vijanden aanwenden om waarheid en recht te omsluieren, verscheurd kan worden. B e r 1 ij n, 19 Augustus. Het Berliner Tageblatt bevat een intarvieuw met den voormaligen Ameri- kaanschen ambassadeur te Parijs White over het eventueele ultimatum van Japan. Daarin wordt gezegd, dat de Vereenigde Staten dezen loop van de gebeurtenissen natuurlijk met bijzondere op merkzaamheid zouden volgen. Het was geenszins in het belang van de Vereenigde Staten, dat Japan en Busland zich in het Verre Oosten op kosten van Duitschland verrijken en daar de alleen ge biedende mogendheden worden. In de eerste dagen van den oorlog had het eensgezinde Duitschland White een onvergetelijken indruk van de zedeljjke grootheid van het Duitsche volk gegeven. Wie den heiligen ernst en den stalen wil had aanschouwd, waarmede geheel Duitschland zijn plicht jegens het vaderland had gevoeld, wie de wonderbare organisatie had bewonderd, welke de Duitschers zich in hun leger en vloot hadden geschapen, die kon niet gelooven, dat zij zouden kunnen worden overwonnen. De gevechten bij Haelen. Een ooggetuige van de gevechten bij Haelen van verleden Woensdag schrijft daarover in het Hbd. van Antwerpen o. m. De dag is warm geweest. De Duitsche leger machten, die in den omtrek van Visé de Maas overtrokken, hebben gepoogd Brussel te bereiken. Zij hebben onze liniën op twee punten aangetast, In de nabijheid van Diest konden wij het ge vecht volgen. Van 's morgens liet zich reeds het kanon hooren de manschappen der genie, die gelast waren de brug over de Geete te doen springen, hadden maar juist den tijd om hun werk te ver richten, toen de eerste vijandelijke ruiters reeds kwamen aansnellen. Onze voetgangers en onze artilleristen in vol doende getal kwamen toen in den dans om den vijand te weerhouden. Onze kanonnen, in goede positiën opgesteld, veroorzaken den vijand ernstige verliezen, en deze stelt nu ook zijne batterijen op. Plotseling ziet men, te midden van eene kanon- nade de Mecklenburgsche dragonders opdagen, maar in tamelijk mager getal ten gevolge van de verliezen van vorige dagen. In grooten galop stormen zij vooruit in de richting der stad, maar zij stooten op eene barricade van karren en wagens, waarachter onze voetgangers, een honderd in getal, hen ontvangen. Met de pistool vurende snellen de ruiters voort, maar onze mannen maken onder hen een schrikke lijke slachting, en geen enkele dragonder vindt zijn heil in de vlucht. De gelukkigsten waren die welke zich overgaven vier officieren. De anderen bleven-tot den laatsten man dood I1 De strijd bij Haelen is eigenlijk geen voorposten gevecht geweest, doch aldus dezelfde ooggetuige een aanslag op Brussel, waaraan niet minder dan 5000 man, waarvan de helft ruiterij met mitrail- leusen en de helft infanterie en licht geschut, hebben deelgenomen. Terwijl dit gevecht noordelijk geleverd werd, was een gelijke aanval meer zuidwaarts te Eghezée beraamd. Ook deze is, naar onze lezers weten, afgeslagen. De inval der Duitschers in België. Brussel, 19 Augustus. Gisterenavond om 7 uur is een hevig gevecht begonnen tusschen Bel gische en Duitsche troepen. Er zou over een groot front een slag geleverd worden. Talrijke vluchtelingen uit Tienen [Tirlemont] komen te Biussel aan. Brussel, 19 Augustus. In den vooravond zijn hier uit Aerschot en Diest een aantal vluchtelingen aangekomen, die de wijk hebben genomen voor de aankomst der Duitschers. Maastricht, 19 Augustus. Prins Eitel Frie- drich bevindt zich te Luik en logeert in het provin ciaal paleis aldaar. Hij is benoemd tot commandant van het 1ste garderegiment te voet. Prins August Wilhelm logeerde gisternacht evens te Luik, in het Grand Hotel. Een hertog van Mecklénburg- Scherin nam ook zijn intrek in het provinciaal paleis en is per auto naar het front vertrokken. De nieuw benoemde gouverneur van Luik is luitenant-generaal von Kolewe. Officieel kan ik u mededeelen, dat zonder uit zondering alle forten zich in Duitsche handen be vinden. Gevechten in de Noordzee. Londen, 18 Augustus. Ambtelijk wordt mede gedeeld, dat er heden enkele losse gevechten hebben plaats gehad tusschen een Engelsch smaldeel en Duitsche kruisers, die op verkenning uit waren. Verliezen worden niet gemeld. In de zuidelijke zone van de Noordzee wordt een zekere onrust opgemerkt. Brussel, 19 Augustus. De Belgische genie heeft het kasteel te Marche-les-Dames [O N.O. van Namen, aan de Maas gelezen] opgeblazen, doch men deelt dienaangaande mede, dat het kasteel zich binnen de vuurlinie der forten van Namen bevond, en dat het onjuist zou zijn uit deze door militaire overwegingen ingegeven daad andere gevolgtrekkingen te maken. Maastricht, 19 Augustus. Gisterenavond zijn Duitsche troepen Eben en Canne [op Belgisch gebied, ten Z. van Maastricht] voorbijgetrokken. Zij hebben overal eten gevraagd en mevrouw Post- wick, vrouw van den burgemeester van Canna, en advocaat Dirckx, uit Boclenge, te Canne gelogeerd, doodgeschoten. Massa's vluchtelingen uit Canne en uit Tongeren trekken de stad binnen. Leuven ontruimd. BRUSSEL, 19 Augustus. Het gewone middag- bericht van het Belgische ministerie van oorlog is achterwege gebleven, hetgeen zou kunnen duiden op belangrijke gebeurtenissen. Het is waarschijnlijk, dat wij zeer gewichtig oorlogsnieuws mogen ver wachten binnen niet al te langen tijd. liit Engeland. Uit Oostenrijk-Hongarije.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2