nieuws- en Hdvertentieblaa Zeeland. flntireuolutionaó voor De Oorlog. God regeert. üiimeHlandsch Nieuws. No. 1143. Zaterdag 8 Augustus 1914 12' Jaargang. Aan onze abonné's. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN Inzending van advertentien vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENnBl TB BEZORGEN BIJ DEN UITOEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Wegens beperkte dienst op boot en trein, zullen velen ons blad later als gewoonlijk ontvangen. Zooals men begrijpt is hier in deze gewichtvolle omstandigheden niets aan te doen. H. H. Adverteerders wordt beleefd verzocht hunne advertentiën zoo vroeg tijdig mogelijk in te zenden, met het oog op den ongeregelden dienst der posterijen. De groote Europeesche oorlog is dan nu begonnen, en geen menschelijke macht vermag meer het woeden der volken in te toornen. Wie weet hoe spoedig reeds de berichten zullen inkomen van de gruwelijke botsingen der honderdduizendtallen; hier in 't Westen het eerst. Welk wee daarmede over de volkeren der wereld, welk wee daarmee over hét oude Europa komen zal, niemand die daarvan ook maar in de verte de diepte zal kunneu peilen. De hoop bestaat voor ons, Nederlanders, in vrij groote mate, dat we niet rechtstreeks in den wereldstrijd zullen betrokken worden, en toch is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de storm ook over óns heen zal trekken en ons nationaal bestaan tot in zijn grondvesten schudden zal. Maar al blijft, wat de eigenlijke krijgsver richtingen betreft, naar we hopen, ons land buiten schot, hoeveel ellende aanschouwen we niet nu reeds I Hoe schrikkelijk is 's lands welvaart reeds aangetasthoe zijn de gezinnen en families al in vreeze hoe is het brood, het bestaan van tienduizenden reeds bedreigd. Ja waarlijk, het zijn meer dan „donkere dagen." Toch zullen we het hoofd niet moedeloos laten hangen, doch het veeleer opheffen naar Omhoog, vanwaar onze hulpe komen zal. Brengt God de Heere oordeelen over de wereld, wie zou niet sidderen en vreezen wie zou niet vervaard zijn Des Heeren wegen zijn wonderbaar zij gaan ons menschen- verstand te bovenwij aanbidden en zwijgen stil. De vraag waarom P dringt zich naar de lippen, maar wij zijn noch bekwaam noch bevoegd, daarop een antwoord te geven. De vraag waartoe P kunnen we beter beant woorden de ure der verootmoediging is ge komen de ure om af te zien van alle men schelijke hoogheid, en ons te vernederen voor het aangezichte Gods. Als in dagen van nationaal wee, zooals Nederland er in vroegere tijden zoovele heeft doorworsteld, de angst het hart der voor vaderen aangreep, gingen ze naar de bede huizen en klom de stemme des gebeds uit hun benauwde ziel. En hoeveier gebed stijgt nu omhoog, nu de wateren tot aan de lippen dreigen te komen ook het gebed van velen, die pas leerden roepen uit de benauwdheid der ziele tot den God, voor wiens heilig aangezicht zij niet hebben gevreesd. Al^ de verootmoediging van ons volk in zijn breede rijen voor God den Ileere vrucht mag zijn van deze ontroering des harten als in hoogere en in lagere kringen de stem des Almachtigen weer mocht worden beluisterd o, dan is er reeds nu reden tot dank. Tot Hem, Die 't al bestiert, slaan we in deze dagen het oog met vertrouwen opHij regeert. Wij herinnerden het reeds in ons nummer van Zaterdag: „Wie op den Heere vertrouwen, zijn als de berg Zion, die niet wankelt, maar blijft in eeuwigheid." Dat is onze troost en onze kracht. „Daarom zullen wij niet vreezen, al ver anderde de aarde hare plaats, en al werden de berge,n verzet in het hart van de zeeën. Laat haar wateren bruisen, laat ze beroerd worden laat de bergen daveren, door derzelver verheffing. De beekjes der rivier zullen ver blijden de Stad Gods, het heiligdom der woningen des Allerhoogsten. God is in het midden van haar zij zal niet wankelenGod zal haar helpen in het aanbreken van den morgenstond. „De heidenen raasden de koninkrijken be wogen zichHij verhief zijn stem, de aarde versmolt. De ileere der heirscharen is met ons de God van Jacob is ons een hoog vertrek. Komt, aanschouwt de daden des Heeren, die verwoestingen op aarde aanricht. Die de oorlogen doet ophouden tot aan het einde dei- aarde, den boog verbreekt en de spies aan twee slaat, de wagenen met vuur verbrandt. Laat af en weet dat ik God benik zal ver hoogd worden onder de heidenen ik zal ver hoogd worden op de aarde. De Heere der heirscharen is met ons, de God van Jacob is ons een hoog vertrek Het weet, dat zonder den wil van onzen Hemelschen Vader geen haar van ons hoofd vallen zalen het zal nu immers in deze noodvolle dagen toonen, toonen met woord en daad, dat het vertrouwt, volkomen en uit sluitend, op den levenden God. We zullen ons niet overgeven aan dwaze vreeswe zullen rustig en sterk zijnwe zullen gelooveu dat God regeerten in Zijn hand berust het leven en 't lot der volkeren. Ieder der onzen zal zijn plicht doen, waar dat hij geroepen wordtoiize beminde Koningin, die weet waar de kracht en de hulpe te zoeken en te vinden isgaat ons voorwe omringen haar troon met liefde en trouw. Wat over de wereld komen zal, niemand die het weet. maar één ding weten we, en dit schenkt het geschokte gemoed rust, dat God regeert. De Standaard. Ministerraad. Om kwart over een werd gisteren een buiten gewone ministerraad gehouden. Geen Duitse he troepen in Nederland. Officieel wordt uit Den Haag meegedeeld, dat geen Duitsche troepen ons grondgebied betraden, en tevens dat het bericht, als zouden 20 Engelsche schepen te Helder zijn gezien, onwaar is. V r ij willige verbintenis. Bij Kon. besluit is bepaald, dat tot een vrijwillige verbintenis voor onbepaalden tijd, doch ten minste zoolang de militie buiten gewoon onder de wapenen wordt gehouden, "bij de korpsen van het leger kunnen worden toegelaten mannelijke Nederlanders van 17- tot 50-jarigen leeftijd, die overigens aan de eischen voldoen. Aan de aldus aangenomenen wordt bij voor uitbetaling als premie toegekend een bedrag van f80 (zijnde de som, die anders genoten wordt door hen, die zich voor twee jaren verbinden.) K o n i n k 1 ij k e inspectie. De Koningin maakte gisterenochtend vroeg een militairen inspectie-tocht naar het West- land. Tweede Kamer. Aangenomen werd de uitgifte van zilverbons en verleening van amnestie aan deserteurs. Mr. Troelstra huldigde de regeerings- maatregelen en drong aan op onverzwakte handhaving van onze strikte neutraliteit, al gaat veler sympathie uit naar de dappere Belgen. Dr. Bos sloot zich bij den heer Troelstra aan. Verzoek van min. van justitie. De minister van justitie heeft verzocht zoo veel mogelijk executies of faillietverklaringen te voorkomen, zulks in verband met de buiten gewone tijdsomstandigheden. Papieren pasmunt. Een gehouden ministerraad heeft besloten tot de uitgifte voor een bedrag van vijf en twintig millioen gulden aan papieren munt van f 1, f2,50 en f5, welke muntbiljetten door den Staat worden gegarandeerd. Predikanten onder de wapenen. Ds. W. Faber, predikant der Geref. Kerk te Schipluiden, dient thans als reserve-luite nant der infanterie te Assen. Ds. J. Barbas, pred. bij de Ned. Herv. kerk te Hengelo is bij de grenadiers in dienst. Ds. C. v. Nieuwen- huizen, Herv. pred. te Rochanje als reserve luitenant bij de jagers. Albanië. Uit Durazzo is dd. 3 dezer aan het Hdbl. geseind-: De officieren Roelfsema, De Waal, Sluys, Reddingius, De Groot, Sonné en de sergeant Van Vliet verlieten Maandagmorgen 9 uur Durazzo, om naar het vaderland terug te keeren via Bari. Zeer vele personen kwamen hen vaarwel zeggen. De kanonnen der citadel losten zeven schoten ter eere van de vertrekkende officieren, terwijl de Nederlandsche driekleur geheschen werd. Dat was een indrukkend oogenblik. De officieren Kroon, Roelfsema, De Waal, Reddingius, De Jongli en Sonné ontvingen bij het afscheid van den Mbret de versierselen van officier in de Orde van Scanderberg, en herinneringsmedailles, terwijl den sergeant Van Vliet de medaille voor moed en beleid werd vereerd. De majoors Sluys en De Groot arriveerden vanmorgen uit Valona om oogenblikkelijk weer te vertrekken. Generaal De Veer, majoor Kroon en kapitein De Jongh blijven hier wachten op Verhulst en Reymers. De generaal heeft gisteren be sprekingen geopend met de opstandelingen om hunne invrijheidsstelling te verkrijgen. Morgen wordt het antwoord verwacht. Een moratorium. De heer Frans Schaap te Den Haag heeft bij Minister Treub met klem aangedrongen op het verleenen van een moratorium. Veldpredikers. Men meldt aan de Rott. De kerkeraad der Geref. Kerk van 's Gra- venhage, daartoe gemachtigd door de classis 's Gravenhage, in buitengewone vergadering samengeroepen, zal overwegen, of het mogelijk is van den Minister van Oorlog vergunning en medewerking te verdrijgen tot het uitzenden van eenige veldpredikers. Deze aangelegen heid is in de Kerkenorde niet geregeld, en niemand heeft opdracht daarvoor. Voor de militairen, die liggen in een plaats, waar een Gereformeerde Kerk is, wordt reeds veel ge daan door deze plaatselijke Kerken. Maar er zijn zoo vele militairen, die vertoeven in kam pen of plaatsen, waar geen Geref. Kerk is. Om te trachten ook voor dezen iets goeds te doen, zal de Kerk van Den Haag, gesteund door de classis, nagaan of het mogelijk ware, veldpredikers uit te zenden, en, indien ver gunning van do autoriteiten kan verkregen worden, geschikte personen daarvoor te vin den. Wanneer deze kerk het initiatief daartoe neemt, is liet in verwachting dat later de Generale Synode dit goed zal keuren en de Kerken gezamenlijk de kosten zullen willen dragen. Bidstonden. Woensdagavond is er in de Westerkerk te Amsterdam een ure des gebeds gehouden in verband met den oorlog. Een talrijke schare vulde het kerkgebouw in alle hoeken. Als voorgangers traden op de predikanten der Ned. Herv Kerk ds. Ch. Ilunningher en ds. P. J. Kromsigt. De eerste sprak naar aanleiding van de woorden uit Psalm 33, vers 10„Gij kent de gedachten der volken". Ds. Kromsigt had tot tekst gekozen Jesaja 26 vers 3„Wanneer uwe gerichten op de aarde zijn, dan leeren de bewoners der wereld, wat recht is". De godsdienstoefening duurde van 8 tot 10 uur. Geen schending van Nederlandseh grondgebied. Met beslistheid kan worden tegengesproken het uit Belgische bron komende gerucht, dat de Duitschers in Limburg de Nederlandsche neutraliteit zouden geschonden hebben. Engeland verklaart aan Duitsch- land den oorlog. BERLIJN, 4 Augustus. Even na 7 uur is Goschen, de Engelsche gezant, op het ministe rie van buitenlandsche zaken gekomen om den oorlog te verklaren en zijn passen te vragen. De eerste zeegevechten tusschen Engeland en Duitschland. LONDEN, 4 Augustus. Men verzekert, dat de regeering bericht heeft ontvangen, dat de Duitsche vloot een Engelsche mijnlegger in den grond heeft geboord. De torpedojager Pathfinder werd nagezeten, maar ontkwam. Frankrijk en Duitschland. MAASTRICHT, 4 Aug. In zuidelijke rich ting hoort men den geheelen dag kanonge bulder. Er heerscht hier in de omliggende dorpen een geweldige consternatie. Er loopen geruchten, dat de Belgen de brug over de Maas hebben opgeblazen en een brug hebben vernield. Opnieuw verluidt, dat Duitsche troepen naar Visé oprukken. Hedenmorgen vlogen boven deze stad twee Duitsche aviateurs, die over België in de richting van Frankrijk vlogen. Ik kom zooeven per auto van de Belgische grens bij Mouland—Visé, waar een gevecht in vollen gang is. Voorloopig vallen de Duitsche cavalerie, artillerie en mitrailleurs de Belgische Maas stelling aan. Groote afdeelingen volgen via Anbel, aan de spoorbaan Verviers HervéLuik, en Gemmenich. Een oogenblik reden Sleeswijk- sche huzaren den groeten weg naar Eisden, aan de Zuidelijke grens van Limburg, op, doch zoodra ze vernamen dicht bij Nederlandsch gebied te zijn gingen ze terug. Wij hadden een gesprek met een officier en eenige manschappen die last hadden de Neder landsche grens te eerbiedigen. Ze waren zeer optimistisch gestemd, daar hun de meest fan tastische berichten waren medegedeeld, o.a. dat Turkije en Japan aan Rusland den oorlog hadden verklaard, dat Rusland al weg was enz. Ze waren in groengrijs uniform en met dezelfde kleur doek om hun kolbak. Ze waren eergisterennacht uit Sleeswijk weggespoord en via Munster gisteren te Aken aangekomen. Onderwijl donderden kanonnen van de forten, terwijl de Duitsche artillerie reeds tot aan de Maas was doorgedrongen, waarover men van nacht zou trachten een brug te slaan. De bruggen van Argenteau (aan den spoorweg ViséLuik) en Visé deden de Belgen heden morgen om 4 uur springen. Er waren ver scheiden vliegmachines in de lucht, zeer hoog, doch werd er onophoudelijk met kartetsen op geschoten. Ik zag de bommen springen, die een bruingrijze rookpluim lieten hangen. Met angst werd de vlucht der meeste eendekkers gevolgd, doch de granaten sprongen wel soms vrij dichtbij doch raakten niet. Door mijn verrekijker kon ik hier en daar troepen zien.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1