Antirevolutionair voor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Biimeulandsch Nieuws. FEUILLETON. IDe Broeders. Buiteiilaiidsch Overzicht. No. 1141. Zaterdag 1 Augustus 1914 12e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,- per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, teuren en Brievengaarders. Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTtlOIJ Az. te TER NEUZEN ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regei meer ƒ0,10 Bij directe opgaai van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men schrijft uit Indië aan de Ned. Ds. Wijers, Geref. pred. te Batavia, vroeg wegens gezondheidsredenen aan de f'lasso te 's Gravenliage zijn emeritaat aan. Was zijne gezondheid vorig jaar reeds wankel, thans kwam er een keelaandoening bij, waarvoor de Kerkeraad hem verlof voor onbepaalden "tijd aanbood. Op raad van den directeur geneesheer en eersten geneesheer van het krankzinnigengesticht te Buitenzorg, vvensclit hij zijn druk ambt in het warme tropische klimaat van Batavia neer te leggen. Ongeveer 15 jaren was ds. Wijers dienaar des Woords bij de Geref. Kerk van Batavia en heeft, zoo de Indische jaren als naar ge woonte voor dubbele jaren geteld worden, ongeveer 40 dienstjaren. Beide geneesheeren verklaren echter, dat hij in een koel, tropisch klimaat (GOO a 700 meter boven zee), wel een niet al te drukken werkkring zou kunnen waarnemen. Was ds. Wijers in 1899 de eerste predikant, die van uit Indië werd beroepen, hij zal nu ook de eerste emeritus-predikant zijn, die zich in Indië als zoodanig vestigt, daar bij, zoolang hij nog iets in Indië doen kan voor Gods Koninkrijk, geen roeping naar eenige kerk in Nederland kan gevoelen. In Indië kan hij straks Gereformeerde kerken als zij tijdelijk hun dienaar missen, alsmede in kringen van geloovigen, die zijn begeeren, helpen. II. M. de Koningin is voornemens 14 Augustus op Het Loo terug te keeren, wan neer namelijk de tijdsomstandigheden een langer verblijf in Den Haag niet noodzakelijk maken. P o i n c a r en Koningin W i 1 h e 1 m i n a. Reuter seint uit Parijs Op de hoogte van de Hollandsche kust heeft Poincaré aan Koningin Wilhelmina een tele gram gezonden. Een burgemeesterlijk rondschrijven. De burgemeester van Zutphen, de heer Zimmerman, heeft Dinsdag liet volgende schrijven rondgezonden, volgens het „Ilbl. „Als gevolg van den Europeeschen toestand, zijn de spoorwegbrug en de voetbrug over den IJssel te Zutphen door militairen bezet, De noodzakelijkheid kan ontstaan, die bruggen op een gegeven oogenblik door dy namiet te moeten laten springen. Ik vestig er uw aandacht op, dat uw belang medebrengt, zoolang de militaire bezetting dier bruggen duurt, door het openzetten van ramen en door bet oordeelkundig plaatsen van voorwerpen, die door vallen schade kunnen aanrichten of beschadigd kunnen worden, u zooveel mogelijk te vrijwaren tegen nadeelen, die een eventueele ontploffing kan vcroor- Zutphen, den 28 Juli 1914. De Burgemeester van Zutphen, ZIMMERMAN. Dat de Zutphenaren reeds onder den indruk van deze waarschuwing verkeeren, blijkt uit het volgende bericht van de „Zutph. Ct. „Gistermiddag werd de aandacht getrokken door een pleizierjacht, dat aan de IJsselbrug lag en waarvan de passagiers bijzondere aan dacht voor de brug schenen te hebben. „Er werd gezegd dat er 3 Duitscbers in zaten en een sergeant van de wacht is er dan ook met een paar manschappen op afgegaan. „Tegen den middeg vertrok liet bootje in de richting Deventer." Nederland en de buitenlandse lie toestand. Donderdagvoormiddag is in verband met den toestand in Europa aan bet departement van marine met en onder leiding van den minister van marine een gemeenschappelijke bespreking gehouden tussclien de commandanten van ma rine te Amsterdam, Hellevoetsluis en Willem stad, den chef van den marinestaf, den chef en de sous-chef van den genoralen staf dei- landmacht en de hoofden der militaire af- deelingen aan het departement van marine. Deze conferentie had ten doel een bespreking van maatregelen van samenwerking tussclien zee- en landmacht bij eventueele mobilisatie. Z. K. II. de Prins is bij zijn jongste bezoek aan liet Hof van Noorwegen benoemd tot grootkruis der S. Olaf orde. Tegen Maandagvoormiddag a. s. is de Tweede Kamer te 10 uur bijeengeroepen. 15) Eva had liet warm gekregen met haar zusje. Ze liep naar den voorkant, waar een bank tegen liet huisje was geplaatst, waarop ze zoo graag zich neerzette, als ze eens alleen wilde wezen, om wat te lezen in een boekje, dat ze van de juffrouw van school bad gekregen. Lezen was het eigenlijk wel nietze spelde maar ze deed liet met zulk een ernst en ijver, dat ze zich er geheel in kon verdiepen. Ook nu zocht ze haar plaatsje weer op, het boekje in de hand en weldra was ze druk aan 't spellen. Ze oefende zich vlijtig, bukte zich diep over bet boekje, dat ze op haar schoot had gelegd wat een moeilijke woorden waren het Sommige moest ze wel drie- of viermaal noemen eer het haar lukte er iets van te maken soms ook lukte de combinatie lieelemaal niettóch gaf ze niet op. Eindelijk bad ze een bladzijde doorgeworsteld en met een zucht van inspanning sloeg ze haar blad om. Ze lichtte baar kopje op, schudde de blonde krullen naar achter en wierp tegelijkertijd een blik op den weg. 't Was een heel onwille keurige beweging, die ze maakte maar opeens werd haar aandacht geboeid door iets, dat haar het boekje deed vergeten. In de verte naderde liet wagentje met Greta van den Eikenhof. Ze had liet wel vaker gezien maar nu scheen liet een bijzondere aantrekking op haar uit te oefenen. Ze herinnerde zich het gesprek eenige dagen geleden. Daar kwam ze nu aan. Het wagentje werd voortgeduwd door een ander meisje uit liet dorp, van menschen, die er eerst kort geleden waren komen wonen. De straatweg was heet en stoffig, maar een eindje voorbij Hendrik Wouters was een zijweggetje, dat naar een soort bosclije leidde, grootendeels bestaande uit laag struikgewas, maar waartusschen een breede laan van booge olmen liep, aan liet einde waarvan zich een soort van vijver be vond, door de dorpsbewoners met den naam put bestempeld, waaruit in tijden van lang durige droogte door de dorpelingen ijverig water werd gehaald. Men getroostte zich die tamelijk verre reis met een juk op den bals gaarne, omdat liet water "helder en lekker, en de put zeer diep was, zoodat men er altijd volop kon bekomen. Maar tegelijkertijd hielden de moeders bun kindereu er liefst wat van daan, wegens het gevaar van verdrinken. Zulk een plekje, dat thans door weinigen werd bezocht, was liet doel der reis. liet meisje, dat liet wagentje voortduwde, moest eenige boodschappen in liet dorp gaan doen ze zou liet wagentje op een beschut, koel plekje in liet bosclije brengen, en straks liet weer gaan halen, als ze baar boodschappen gedaan bad. Greta bad daar ook niets op tegen. Ze kwam niet graag op liet dorp ze zag niet graag al die medelijdende blikken, ze boorde niet gaarne dat luide of zachte beklagdaar in liet bosclije was het heerlijk en stil Het wagentje kwam al nader en Eva sloeg geen oog meer in haar boekje. Ze kon de oogen niet van haar nichtje afwenden. Daar reed ze voorbij. Eva oogde ze na en zag ze den boek omslaan naar bet bosclije. Eenige oogenblikkeu later kwam liet meisje, dat Greta voortgeduwd had, alleen weer te voorschijn en sloeg den weg naar bet dorp in. Eva's nieuwsgierigheid was nu dubbel ge prikkeld. Eigenlijk haar nieuwsgierigheid niet alleen. Ze voelde zich tot de haar feitelijk onbekende Greta bijzonder aangetrokken haar zacht, medelijdend hartje was met deernis voor de ongelukkige vervuld. Stil legde ze haar boekje neer; ging voorzichtig, om de andere kinderen niet achter zich te krijgen, naar liet hekje, dat ze behoedzaam opende en stak den weg over naar het bewuste bosclije. Ze was er gauw, en zocht nu met speurende blikken naar Greta. Ze behoefde niet lang te zoeken. Daar ginder, even terzijde van de cltnenlaan, onder liet booge, dichte loover, waar de zon geen toegang bad, stond liet wagentje. Greta zat met peinzend gezicht Volgens aan telegram aan de Kölnisclie Zeitang is Belgrado ingenomen. Dit bericht, is ongetwijfeld juist, want naar nader wordt gemeld, is tc Boedapest een be kendmaking aangeplakt, waarin wordt mee gedeeld, dat twee eerste luitenants van het 68e regiment licht zyn gewond. Het 68e en het 44ste regiment infanterie hebben het eerst Servischen bodem betreden. Tot op een 30,000 a 40,000 personen had droomerig voor zich uit te staren. Ze had zoo op het eerste gezicht weinig aantrekkelijks en om den mond vertoonde zich een stroeve trek. Een poosje stond Eva stiltoen naderde ze, schuifvoetende. Greta had het kind nog altijd niet opgemerkt, nu hief ze het hoofd op en zag haar naderen. Ze kende haar niet. Ze nam nooit veel notitie van anderen, van vreemden, met wie ze trouwens ook maar zelden in aanraking kwam. Eva bleef staan, toen ze dicht bij het wagentje was gekomen, blijkbaar verlegen, wat ze nu zeggen of doen móest, maar steeds met den meewarigen blik op haar nichtje gericht. Dat hinderde Greet. Ze wilde niet graag zóó aangekeken worden het maakte haar booshet herinnerde haar voortdurend aan de oorzaak van dat medelijden, aan haar ongeluk en het maakte haar jeugdig harte bitter. Toch sprak ze geen woord. Het stille, afgezonderde leven op de eenzame hoeve maakte haar zwijgzaam en schuw tegenover vreemden. Ze wendde, zooveel haar dat mo gelijk was, de kleine indringster den rug toe en sloot de oogen, alsof ze sliepzóó zou het kind wel aftrekken. Dat geschiedde evenwel niet. Eva kwam nog dichterbij en zette zich vlak vóór het wagentje in het gras neer. Een poos lang hield Greta het vol, zich slapende te houden eindelijk opende de ergernis en de nieuwsgierigheid haar de oogen. (Wordt vervolgd). INGEZONDEN STUKKEN TE Inzending van advertent!6n vóór uren op den dag der uitgave. "inrHTPM Ln nF PHI.ACIIE: ABONNEMENTEN EN 7bVERTEOTlR. TE BEZORGEN BIJ l>EN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Nadruk verboden. ZAK6n. DOOR Z EL AN DIA. De oorlog tusschen Oostenrijk-Hongarije en Servië. De vijandelijkheden. WEENEN, 28 Juli. Oostenrijk-Hongarije heeft Servië den oorlog verklaard. Een bizondere editie van het Staatsblad bevat daaromtrent de volgende verklaring Op grond van een besluit des keizers van den 2Ssten Juli is heden aan de Servische regeering in de Fransche taal de volgende oorlogsverklaring gericht Aangezien de koninklijke Servische regeering niet op bevredigende wijze antwoord heeft gegeven op de nota, haar den 23sten Juli door den Oosten- rijksch-Hongaarschen gezant te Belgrado overhan digd, bevindt zich de keizerlijke en koninklijke regeering in de noodzakelijkheid om tot handhaving van haar rechten en belangen haar toevlucht tot de wapenen te nemen. Oostenrijk-Hongarije beschouwt zich derhalve van dit oogenblik af in oorlog met Servië. w.ft. De minister van buitenlandsclie zaken, graaf BERCHTOLD. Bericht van het Weensche correspondentiebnreau van de N. R- C. Woensdagnacht om half twee hebben de Serviërs de spoorbrug tusschen Semlin en Belgrado in de lucht laten springen. Onze infanterie en artillerie, gesteund door de Donaumonitoren, beschoot daarop de Servische positie aan gene zijde van de brug. Na een korten strijd trokken de Serviërs terug. De verliezen aan onzen kant waren zonder beteekenis. Dinsdag gelukte het aan een kleine af deeling pioniers om, geholpen door douanebeambten, twee Servische stoomschepen, geladen met munitie en mijnen, te vermeesteren. De pioniers overweldigden na een korten doch hevigen strijd de Servische bemanning, die in getalsterkte de pioniers ver overtrof. Zij lieten de schepen met hun gevaar lijke lading door twee van onze Donaubooten weg- sleepen. WEENEN, 29 Juli. De betoogingen van heden hebben die van vorige dagen in geestdrift verre overtroffen. Alle vereenigingen van oud-strijders hebben voor het raadhuis een betooging gehouden, waaraan een reusachtige menigte heeft deelge nomen. De burgemeester heeft een toespraak ge houden die met toejuichingen voor Keizer en leger, voor Oostenrijk, keizer Wijhelm en Duitschland is beantwoord. Daarna is de menigte naar het ministerie van oorlog getrokken, waar verbroederingstooneelen plaats vonden. Tot laat in den avond heeft de drukte geduurd. SALONIKI, 29 Juli. De Algemeene mobilisatie in Oud-Servië is voltooid, die in nieuw Servië be gonnen. In geheel Servië is de krijgswet afgekondigd. De divisie van Monastir is naar Istip overge bracht om de grens te bewaken. Kroonprins Alexander is gisteren te Uskub aan gekomen. Uit Durazzo wordt aan de Lokal-Anzeiger ge-\ seind: Tegen 11 uur Woensdagmorgen hoorden de op de reede liggende stoombooten kanonge bulder uit het Noorden. Men vermoedt, dat het van de zware kanonnen komt uit de buurt van Cattaro. Uit Agram wordt aan de Deutsche Kourier ge- seind: Volgens berichten uit Seiajewo zijn Servi sche benden hij Fotsa in Herzegowina en bij ZwQrnik in Bosnië gevallen. Zij staan onder aan voering van komitadzji's en hebben tot taak wegen, telefoon- en telegraaflijnen te vernielen. Bij Priboi is het Woensdag tot een botsing gekomen tusschen komitadzji's en een patrouille van do keizerlijke jagers. Het kwam tot een vuurgevecht waarbij de Serviërs zich met eenige gewonden terugtrokken. LONDEN, 29 Juli. De kabinetsraad heeft hedqp meer dan twee uur geduurd. Na afloop zijn Chur chill, Grey sn Ilaldane nog eenigon tijd met As- quith bijeengebleven. Tijdens den kabinetsraad heeft de Fransche ge zant een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsclie zaken. In het Lagerhuis heeft Asquith in antwoord op een vraag over de internationale crisis gezegd „De toestand is buitengewoon ernstig, Ik kan alleen zeggen, dat de Engelsche regeering niet verzwakt in haar pogingen, ten einde het conflict plaatselijk beperkt te houden. MALTA, 29 Juli. De Engelsche Middellandsclie Zee-vloot moet morgen hier aankomen. Men treft met grooten ijver voorbereidende maatregelen dat de vloot, onmiddellijk na haar aankomst kolen en levensmiddelen aan boord neme. Minister Churchill is Woensdagavond door den koning ontvangen. BRUSSEL, 29 Juli. Al de manschappen der jongste lichting zijn opgekomen, alle forten bezet, de staf is dag en nacht bezig. Heden zal het por telegram opgeroepen Vredes bureau van Bern te Brussel bijeenkomen. In de badplaatsen heerscht een ware paniek. Vele vreemdelingen vertrekken. In een gisterenavond gehouden ministerraad zou volgens de XXme Siècle zijn besloten de drie laatste lichtingen, waarvan het heette, dat zij van daag reeds zouden zijn opgeroepen, niet op te laten komen, zoolang Duitschland en Frankrijk geen vaste houding hebben aangenomen. De regeering zal dus voorloopig geon nieuw initiatief nemen, schrijft de N. R. C. De Patriote meldt, dat de regeering, na de ver zekering te hebben gekregen, dat noch Frankrijk noch Duitschland mobiliseerden, besloten heeft de oproeping van de lichtingen, die voor hedennacht was aangekondigd, op te schorten. De ministerraad heeft besloten drie lichtingen met spoed op te roepen. Belgrado bezet.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1