Uit Stad en Provincie. Kerk en Schooi. Landboiiwbericliten. TER NEUZEN, 28 Juli 1914. Tekort aan predikanten in de Geref. Kerken. Het Koolzaad voor den winter. Gemeenteraad van Ter Neuzen. gunstig voor. De gewone aardappelziekte begint zich wel hier en daar te vertoonen, o. a. in Fries land en Noord-Bi'abant, doch zeer schadelijk werd I zij tot dusverre niet. Ook van andere ziekten wordt nog weinig melding gemaakt. Het minst 1 bevredigend is de stand der aardappelen op de I zware kleigronden, met name in Gelderland, Utrecht I en Zuid-Holland. Dooreeugenomen is daar de stand 1 slechts v r ij goed. Elders is de stand dooreen- I genomen goed, in verschillende streken, o. a. in I Friesland, zelfs zeer goed. Suiker- en voederbieten. In het vorige I oogstbericht werden de vooruitzichten van den suikerbietenoogst over 't geheel ongunstig genoemd. Daarin is sedert eene groote verbetering gekomen. Op de lichtere kleigronden kan de stand thans I algemeen zeer bevredigend worden genoemd. I Daarentegen staan dé bieten op zwaren grond nog I veelal zeer onregelmatig. Er zijn talrijke leege plekken en naast flink ontwikkelde planten ziet I men andere, die nog zeer klein en achterlijk zijn. In verband hiermede is het moeilijk, den gemiddel- I den stand in de verschillende streken aan te geven. I In het noorden des lands is de stand algemeen goed, in Friesland zelfs zeer goed. Voorts kan men in Gelderland, Utrecht, Noord-Holland, Zuid- Holland en Zeeland den gemiddelden stand v r ij goed, dien in Noord-Brabant v r ij goed tot goed noemen. Uien. De stand is overal vrij goed. Lucerne. De stand is overal goed, behalve in de Lijmers, waar hij vrij goed is. Weiland. Na de in Juni gevallen regens en de daarop volgende warmte zijn de weiden alge meen vrij wat bijgekomen. In het noorden des lands is de stand thans dan ook algemeen goed, in Overijssel zelfs veelal zeer goed. Verder naar het zuiden is de hoeveelheid gras in de weiden minder groot. In de veenweidestreken van Utrecht en Noord-Holland, alsmede op de klei in de Graaf schap is de stand der weiden eveneens nog goed. Daarentegen is de stand in Zuid-Holland algemeen slechts matig, in Limburg op de klei, waar emelten veel schade hebben aangericht, zelfs v r ij slecht tot matig. Voorts is de stand in de Betuwe en op de klei in Utrecht slechts nn a tig tot v r ij goed. Elders is de stand v r ij goed. Grashooi. Voor het verkrijgen van eene flinke opbrengst aan grashooi is de verbetering in het weer te laat gekomen. De hoeveelheid hooi die gewonnen is, is dan ook niet groot, te meer, daar veel land dat oorspronkelijk voor hooiland bestemd was, voor weide in gebruik is genomen. Daar echter het weer tijdens hei hooien in de meeste streken zeer gunstig was, is het hooi over over 't geheel van goede qualiteit. Dat geldt niet voor Limburg, waar men in den hooitijd veel regen gehad heeft en de qualiteit van het hooi algemeen slechts matig of vrij slecht is. Ook in Friesland is nog vrij wat hooi minder goed gewonnen, zoodat reeds berichten over hooibroei worden vernomen. [Slot volgt]. Naar wij vernemen zullen de volgende week bij inschrijving een aantal kavels grond aan den nieuwen weg, bij de Axelsche brug alhier, verkocht worden, voor het bouwen van woningen. De opheffing van de omnibusdienst tusschen station en Prov. boot alhier, moet ontstaan zijn, doordat de directie van de lijn Mechelen - Ter Neuzen hooger prijs vroeg voor het vervoer van de post, waar echter niet op ingegaan werd. Het zal vaak tot ongemak zijn bij aankomst van sommige booten, vooral als het een slecht tij is. Gisterenmiddag werd alhier door notaris Van der Moer, ten verzoeke van de gerechtig den tot de nalatenschappen van de echtelieden Willem Verlinde en Helena van Uriel, in het openbaar verkocht 1. Een woonhuis met toebehooren en erf aan den School weg, groot 1 are 4 centiaren. In huur bij dhr. W. A. Imandt. Hiervan werd kooper de heer J. G. Verlinde, smid te Ter Neuzen voor f 2125. 2. Een woonhuis met toebehooren naast het vorig perceel, groot 65 centiaren. Inhuur bij mej. A. van der Heijden. Hiervan werden koopers J. G. Verlinde voornoemd, J. J. Oostelijk, brievenbesteller te Harlingen en W. Verlinde Jr. te Rotterdam voor f 1650. 8. Een woonhuis met toebehooren aan de Vlooswijkstraat, groot 50 centiaren. Bewoond door de mede-verkoopster, mej. de wed. Jacobus Verlinde-IIamelink. Hiervan werd koopster de bewoonster voor f 1600. 4. Een Woonhuis met toebehooren en Erf, naast het vorig perceel, groot 51 centiaren. In huur bij dhr. J. Lansen Cz. Hiervan werden koopers de Kinderen Jac. VerlindeHamelink. 5. Een woonhuis met toebehooren, verderen opstal en erf, aan de Vlooswijkstraat, groot 62 centiaren. In huur bij dhr. C. Schijf. Hiervan werd kooper de heer D. H. Littooij Az., alhier, voor f2350. 6. Een woonhuis met toebehooren en erf, aan de Donze-Visserstraat, groot 86 centiaren. In huur bij dhr. J. A. Feij. Hiervan werden koopers de heeren J. G Verlinde c. s. voornoemd voor f2525. 7. Een woonhuis met toebehooren, verderen opstal en erf, naast het vorige perceel, groot 1 are 11 centiaren. In huur bij dhr. H. Schenkius. Hiervan werd koopster mej. M. Jurrij, zonder beroep te Utrecht, voor f2800. 8. Een woonhuis met toebehooren, hoek Vlooswijkstraat, groot 81 centiaren. In- huur bij dhr. A. J. de Jonge. Hiervan weiden koopers de heeren J. G. Verlinde c. s. voornoemd, voor f 1550. 0. Een woonhuis met toebehooren groot 47 centiaren. In huur bij dhr. L. Jolijt. Hiervan werd kooper de heer Joz. de Kraker I Pz., koopman te Ter Neuzen, voor f610. 10. Een woonhuis met toebehooren en het recht van erfpacht op den grond, naast het vorig perceel, groot 61 centiaren. In huur bij dhr. E. van Waes. Hiervan werd kooper de bewoner voor f 810. Axel. Zondagmiddag kwam Y. met zijn rijtuig naar het station gereden. Het eenjarig dochtertje van D. kwam onder het rijtuig terecht, waardoor een wiel over haar buikje ging. De dokter constateerde dat het ongeval vrij goed was afgeloopen. Philippine. In de laatste jaien hebben de Belgische landbouwers, die wonen in de na bijheid van de Nederlandsche gemeente Piiili- pine, geklaagd over de slechte afwatering. Door inpoldering van een gedeelte van den Braakman, alsmede door verzanding kan de Isabellasluis aan al het water, dat uit België komt, gpen doortocht verieenen, aldus de N. R. Crt. Onlangs is een internationale commissie be noemd om deze zaak te onderzoeken, en het gevolg hiervan is, dat het Nederlandsche ministerie van waterstaat heeft voorgesteld het aanleggen van een kanaal, dat van de Belgische gemeente Bouchoute zou uitgaan en uitmonden in de Wester Schelde. De kosten worden geraamd op 200,000 francs. Dit ont werp is door den provincialen raad van Oost- Vlaanderen zeer gunstig ontvangen en wordt thans door Bruggen en Wegen te Gent onder zocht. Vlissingen. Zondagnacht werd de 33-jarige werkman De K. door zijn zwager B. meteen schoenmakersmes in den buik gestoken. De lever werd doorboord. De toestand was zeer ernstig, waarschijnlijk zal het met doodelijken afloop zijn. De dader is naar Middelburg in de gevangenis gebracht. Het was kermis in Vlissingen. Vlissingen. B. en W. stellen den raad voor, goedkeuring te hechten aan een ontwerp besluit tot verhuring van terreinen, gelegen tusschen het kanaal door Walcheren, en de tweede binnenhaven aan de naaml. vennoot schap Nederlandsche petroleum- en asphalt- maatschappij. Volgens dit ontwerp zal de maatschappij voor de over te nemen getim merten op dit terrein enz. f 63000, betalen, en verder voor huur van 1 April jl. tot ultimo December 1914 f210 per maand en vervolgens f2500 per jaar. De maatschappij verplicht zich per jaar ten minste drie tankbooten met petroleum in de haven van Vlissingen te doen binnenloopen. Het contract wordt gerekend te loopen tot 31 December 1974. De gemeenteraad heeft het voorstel van B. en W. aangenomen. Middelburg. De gemeenterekening over 1913 wijst in ontvangsten aan f 861,354,457s en in uitgaven f 866,356,91, alzoo een na- deelig saldo van f5002,4573- In de agenda van de op 26 en 27 Aug. a. s. te Middelburg te houden 35e algemeene vergadering der nationale Christen-geheel- onthoudersvereeniging komt omtrent deze plaats het volgende voor A. Marshall, die Nederland bereisd heeft, schreef in 1910, dat hij Middelburg hield voor een der meest belangwekkende steden in Nederland. Voor wie van oude gebouwen en mooie gevels houden, biedt Zeelands hoofdstad een rijke verscheidenheid. Allereerst trekt de aandacht het complex gebouwen, die samen de abdij vormen, den ouden zetel van de abten van Middelburg. De abdij werd gesticht in 1106 en in 1128 bevolkt door religieusen der Praemonstraten- ser-ordo uit Antwerpen. Wij wagen ons niet aan een beschrijving van de zuilengangen en crypten, de poorten en de Munt. De trotsche gebouwen maken een machtigen indruk. Het stadhuis, gebouwd in het begin der 16e eeuw, beheerscht de markt. De voorgevel prijkt met vijf-en-twintig bijua levensgroote stêeneu beelden der graven van Holland en Zeeland. Boven het wijzerbord bevinden zich vier vergulde beeldjes de bovenste vertoonen twee krijgslieden, gewapend met hellebaarden, die bij het slaan van het half uur, de onderste twee ruiters met gevelde lansen, die bij het slaan van liet heel uur elkander aanvallen. Op de markt komen acht straten uit, waar van de Lange Viele een doorzicht geeft op het fraai gerestaureerde Militaire Hospitaal (oudtijds vereenigingsgebouw van het schut tersgilde van den edelen Busse of colveniers) de Lange Burg, die in het midden van de straat een kleine verheffing heeft, laat op den achtergrond zien St. Joris, een sociëteit, vroe ger het schuttershof van den Edelen Voetboog, een St. Joris te paard bekroont den top; het gebouw ligt aan een plein de Balans, van waar men een schilderachtige!) inkijk heeft in de Spanjaardstraat, aan welks einde de Oostkerk haar koepel boven de huizen uit steekt. En zoo is Middelburg rijk aan mooie stads gezichten, waarom het bij vreemdelingen zoo gezocht is. Het Museum van het Zeeuwsch Genootschap en dat van het Stadhuis bevatten beide eene rijke verzameling, die, zoo men ze goed wil zien, verscheidene uren in beslag nemen. Om de stad slingeren zich de fraaie plant soenen, aangelegd op de oude wallen. Hier en daar zou men niet meenen, dat men zoo dicht om de stad heenwandelt. Wie het op en neder gaan op de zoogenaamde „bolwerken" te vermoeiend vindt, neme de singels, die aan de overzijde der grachten evenwijdig aan de plantsoenen loopen. Wie meer van de vrije natuur houdt, vindt overal breede wegen en slingerpaadjes, die voeren te midden van de schoone dreven van Walcheren, die de Engelschen bij de landing, ruim honderd jaren geleden, in verrukking brachten. De scherp getcekende tinten, de afwisseling in bouw en beplanting en niet te vergeten de pittoresque kleederdrachten maken Walche ren tot een lustoord van Nederland. Geref. Kerken. Bedanktvoor Giessen Oud-en Nieuwkerk, C. J. de Kruijter te Oostkapelle (Zeel.)voor Nieuw-Lekkeriand, A. Scheele te Veere voor Enter, Taal te Bruinisse. Ned. Herv. Kerk. Bedanktvoor Bunschoten (toez.) J. W. Pieper te Zevenhuizen (Z.H.). Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Maarssen, N. Bijdemast, cand. te Maarsen. Tot docent aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk is, naar de Nederl. meldt, benoemd uit een voordracht van drie predi kanten, n. 1. F. Lengkeek, van Amsterdam, Joh. Jansen, van Utrecht, en J. J. v. d. Schuit, van Kampen, ds. F. Lengkeek, die 43 van de 46 uitgebrachte stemmen verkreeg. De school blijft te 's Gravenbage gevestigd. Het is merkwaardig, na te gaan, hoeveel factoren saamwerken om het tekort aan predi kanten in de Geref. Kerken te vergrooten. Wij noemen er drie 1. Vestiging van nieuwe predikantsplaatsen. Overtoom beroept reeds een 2den dienaar, 's Gravenbage en Assen nemen straks liet beroepingswerk ter hand, resp. ter verkrijging van een 5den en 2den dienaar. En nu komt uit Delft het bericht, dat aldaar het getal predikanten van twee op drie zal worden gebracht. 2. Geestelijke verzorging op het gebied der barmbartigiieid enz. Groningen A moest haar dienaar Ds. Vogelaar afstaan aan de stichting te Achteveld bij Barneveld, terwijl op de jongste algem. vergadering der Vereen, tot Chr. verzorging van Zenuwlijders ernstig werd aangedrongen, aan het Sanatorium te Zeist een eigen geestelijk verzorger te verbinden. Ook zijn nog altoos de plannen hangende, dat de Geref. Kerk te Ermelo een tweeden dienaar beroepen zal, speciaal vcor den dienst op 's Heerenloo. 3. De Zending. Ds. de Haas, van Tzumma- rum, nam 't beroep van Utrecht aan voor den dienst te Poerworedjo. Wel staat hiertegen over dat Ds. Ingwersen terugkwam in dienst der „Vaderlandsche Kerk", maar opSoemba moet eerlang een 5de dienaar komen, terwijl de Generale Synode zal hebben te overwegen, of niet zoo spoedig mogelijk moet worden overgegaan tot uitzending van een missionair- predikant, speciaal voor de bearbeiding der Chineezen op Midden-Java. (Rott). De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Woensdagavond om 87* uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. (Van onzen Landbouw-Mederverker). Evenals tarwe, gerst en boonen is koolzaad eigenlijk een gewas voor kleigronden, maar het kan toch op niet al te droge kalkhoudende zand gronden en pas ontgonnen veengronden met goede resultaten geteeld worden. Koolzaad moet zoo vroeg mogelijk gezaaid worden, op zijn laatst in September, want het is voor dit gewas hoogst noodzakelijk, dat het nog voor den winter een zekere ontwikkeling bereikt, anders komt het 't köude jaargetijde niet door. Een rijke be mesting kan hierin veel ten goede komen. Kool zaad eischt toch reeds een zeer vruchtbaren grond, fedurende zijn ganschen groeidoch om het vóór en winter nog een voldoende grootte te geven, is een rijke voorraad meststoffen dubbel ge- wenscht. Behalve stalmest geve men in elk geval per H A. 500 K.G. superphosphaat en 600 a 800 K.G. kaïnietdeze laatste meststof is ook op zwaardere gronden noodig. Met het zaaien strooie men 100 K.G. chilisalpeter uit. In het voorjaar geve men nog eens de dubbele hoeveel heid. De grond, die voor het koolzaad bestemd is, moet dikwijls, maar niet te diep, geploegd worden, De pianten wortelen wel betrekkelijk diep, maar vertakken zich toch weinig en halen voornamelijk hun voedsel uit de bovenste lagen van de bouwvoor. Daarom dus moeten we den grond niet te diep ploegen. Maar daarom moeten we de verschillende meststoffen ook slechts oppervlakkig uitstrooien en hoogstens onder eggen. Sommigen bewerken den grond voor het koolzaad wel diep, met het oog op de lange wortels der planten. Het komt mij voor, dat ondiep ploegen bij het geven van groote hoeveel heden kunstmest, een zuinigheidsmaatregel is, die we in het oog moeten houden. Straks zei ik, dat een gift van 600 800 K.G. kaïniet gewenscht is. Daar koolzaad veel op zwaren grond ver bouwd wordt, kan men in plaats van kaïniet ook 40 °/o kalizout geven. Men zaaie dan eveneens in het najaar 200 k 250 K.G. kalizout per H.A. uit na het ploegen, en egge het losjes onder. Het chilisalpeter, dat men in het voorjaar geeft, zooals ik zei 200 K.G., behoeft men niet in eens te geven. Het best is, ongeveer 200 K.G. bij het hervatten van den groei uit te zaaien en de rest later desnoods ook nog in tweemaal. Ik weet het, het koolzaad eischt veel, maar men bedenke ook, dat een gemiddelde koolzaadoogst evenveel of meer minorale stoffen bevat, dan een rijke tarwe oogst. Het koolzaad wordt niet meer zooveel verbouwd als vroeger, toch neemt in den laatsten tijd de verbouw ervan weer toe. Dit jaar is het zaad zeer goed geweest, en er is nog al veel verbouwd. Het is te voorzien, dat ook in het -volgend jaar de verbouw van koolzaad aanmer kelijk zal zijn. Zitting van Donderdag 23 Juli 1914. (S 1 o t.) Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggré, R. Scheele, Lensen, de Feijter, de Bruijne, D. Scheele. Afwezig de heeren Wieland, Donze en Van Borsum Waalkes, terwijl de heeren de Jager en Eijke tijdens de zitting de vergadering verlieten. 8. Verzoek van C. Leunis om verhooging van jaarwedde. Adressant, timmerman in vasten dienst, wijst er op dat zijne verdiensten ver ten achter staan bij het loon dat particuliere patroons aan hunne ge zellen betalen; dit verschil is sinds Juli 5 ets. per uur, dus per jaar circa f 165. Daarom verzoekt hjj zijn salaris in overeenstemming te willen brengen met den loonstandaard van andere timmermans- gezellen. B. en W. stellen voor diens jaarwedde vast te stellen op f 600. De heer Lensen vraagt waarom dit adres niet in denzelfden geest behandeld wordt als de vorige adressen van gemeentewerklieden, nl. een gratifi catie geven en de salarisregeling is uitgesteld tot de begrooting. De Voorzitter zegt dat adressant ook reeds een gratificatie ontvangen heeft, doch dat hij veel schade lijdt sedert de verhooging bij de particuliere patroons. Daar echter adressant altijd vast werk heeft, meenen B. en W., dat een verhooging van f 100 voldoende is. De heer Lensen vindt het niet goed dat voor deze adressant verhooging wordt voorgesteld, terwijl de anderen nog moesten wachten hij zou hem ook een gratificatie willen geven. De Voorzitter zegt dat reeds een gratificatie is gegeven, doch dat de voorgestelde verhooging voortvloeit uit de verhooging bij de particuliere patroons. De heer Lensen houdt vol dat ook in dit geval met salarisverhooging dient gewacht te worden tot bij de begrooting. De Voorzitter stelt in het licht, dat waar een particulier voorgaat, een gemeente niet mag achter blijven, voorts dat iemand betaald moet worden naar dat hij presteert en van Leunis kan gezegd worden dat hij een le klasse timmerman is en veel ijvert voor de gemeente. De heer D. Scheele meent ook dat we rekening dienen te houden met wat particulieren doen en in de tweede plaats met het werk dat door Leunis wordt verricht. De Voorzitter verdedigt het voorstel van B. en W. De heer Dees gaat accoord met den heer Lensen wat betreft het vaststellen van salarissen bij de begrooting, doch daar het hier een speciaal geval is heeft hij zijn stem aan het voorstel gegeven. Hot voorstel-Lensen om het verzoek aan te houden tot bij de begrooting, wordt aangenomen met 5—3 stemmen. Tegen de heeren Dees, D. Scheele en Visser. 9. Verzoek van den gemeente-bouwmeester om verhooging zijner jaarwedde. B. en W. stellen voor aan adressant ten laste van het dienstjaar 1914 een gratificatie te verieenen van f 40 wat z. h. s. wordt aangenomen. 10. Verzoek van I. A. Koene om eene gratificatie. B. en W. stellen voor om aan dezen adressant, assistent ter gemeente-secretarie, een gratificatie te verieenen van f 12 ten laste van het dienstjaar 1914. Z. h. s. aangenomen- 11. Verzoek van O. Klaassen, inspecteur van politie, om eene gratificatie. Op voorstel van B. en W. wordt z. h. s. be sloten dezen een gratificatie te verieenen van f 40 ten laste van het dienstjaar 1914. 12. Verzoek van Joz. de Feijter om restitutie van vergunningsrechten. Adressant, herbergier te Ter Neuzen, geeft te kennen, dat door hem voor 1 Mei is betaald het vergunningsrecht voor een bizondere vergunning dat in Juni door hem is betaald het vergunnings recht voor den verkoop van sterken drank in het kleindat hij derhalve tweemaal heeft betaald, waarom hij verzoekt hem s/t van het vergunnings recht voor de bizondere vergunning terug te betalen. De heer de Bruijne acht het billijk het verzoek in te willigen. De Voorzitter zegt dat de wet dit niet toelaat en het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Z- h.»8. wordt het verzoek afgewezen. 13. Wijziging verordening heffing en invordering begraaf rechten. Artikelsgewijs wordt deze verordening behandeld en z. h. s. vastgesteld. De Voorzitter doelt hierbij mede, dat aan het bestuur der Ned. Herv. Kerk is bericht, dat het gebruik, sinds Nov. 1829, om nl. door een ge meente-ambtenaar voor elk gebruik van de lijkbaar een bedrag van f 0,50 te innen ten behoeve dier kerk, niet langer kan bestendigd worden. Er be staat geen bezwaar dat de kerk een lijkbaar ten dienste stelt, maar dan moet zij ook zelve voor de funing zorgen. Van de gemeente zelve zal er een lijkbaar gratis disponibel zijn. 14. Voorstel tot het verieenen van eervol ontslag aan F. D. de Soet. B. en W. stellen voor aan De Soet, leeraar in Engelschetaal en letterkunde aan de H. B. S.,met 1 September eervol ontslag te verieenen. Z h. s. aangenomen. 15. Benoeming van een leeraar in het boek houden en de staatswetenschappen. B. en W. stellen voor de heer Krijgsman wederom voor een jaar als tijdelijk leeraar te benoemen. Aldus wordt besloten. 16. Wijziging begrooting 1914. Na een toelichting van de secretaris betreffende enkele posten die op deze begrooting moeten komen, wordt deze wijziging z. h. s. aangenomen. 17. Verordening tot heffing van een recht voor

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2