nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor Uit de Pers. Binnenlandse!! Nieuws. Bnitenlandsch Overzicht. No. 1140. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTWOIJ Az. te TER NEUZEN, Inzending van advertentlBn vóór f uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE, EN APVERTENTlfe. TE BEZOROEN BU DEN UITOEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. De burgemeester en de wet. Burgemeester Ter Laan heeft met den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam een onderhoud gehad. Wethouder Duys was tijdens het onderhoud op het hoofdbureau aanwezig. De opvatting van den heer Roest van Limburg komt hierop neer, dat hij niet meende in den zin der vreemdelingenwet de Duitschers te hebben toegelaten, doch hun aanwezigheid in Amsterdam slechts te hebben geduld. Er mocht worden aangenomen dat de menschen, die te Zaandam aan liet werk zouden worden gezet een middel van bestaan hadden. Desniettegenstaande heeft de Bond van Werkgevers op verzoek van den burge meester een bedrag van f 1000 bij den bur gemeester gestort als waarborg, dat zij niet ten laste der gemeente zullen komen. Mocht de aanwezigheid der Duitschers tot ordever storingen doen aanleiding geven, dan zou op grond van art. 2 van het Vestigingsverdrag den Duitschers het verblijf in Holland worden ontzegd. In hoeverre de Duitschers te Zaan dam zullen worden toegelaten hangt af van do beslissing van den commissaris van Zaan dam. -Eergistermiddag zijn de heeren Van Wessen Sr. bestuursleden van den Bond van Werkgevers in het houtbedrijf te Zaandam en mr. Van Zuylen, adviseur van den Bond bij den Minister Cort van der Linden op audiëntie geweest. Te Zaandam was liét den geheelen avond zeer woelig. De rechtskundige adviseurs van den Bond van Werkgevers in het houtbedrijf te Zaan dam, de heeren mrs. Van Vessem en Van Zuylen, hebben, zoo meldt het Handelsblad Zaterdagmorgen een onderhoud gehad met den hoofdcommissaris van politie te Amster dam, den heer Roest van Limburg. De heeren vroogen den hoofdcommissaris, den Duitschers een reis- en verblijfpas te ver strekken ingevolge de vreemdelingenwet van 1849. De heer Roest van Limburg verklaarde, dat hij geen tendentieus standpunt wilde innemenhij zal de praktijk van de wet volgen, zooais dat tot nog toe steeds is ge schied en had bezwaar, den reispas af te geven, omdat het in de praktijk zoo goed als nooit voorkomt, dat deze wordt verstrekt. Indien een vreemdeling een reis- en verblijf pas ontvangt, kan hij alleen worden uitgezet op bevel van den rechter of op last van de Koningin. Zonder zulk een pas kan dat ook geschieden door het hoofd van politie of gemeente, bij voorbeeld op grond, dat de man geen vol doende bestaansmiddelen heeft. De Duitschers mogen thans te Amsterdam verblijven. Eerste Kamer-vacature. De Haagsche rechtbank heeft Vrijdagmiddag generaal-majoor Van Löben Seis te Voorburg, lid van de Eerste Kamer voor Gelderland, in staat van faillissement verklaard. In April jl. werd de heer Van Löben Seis, tot herstel van zijn geschokten zenuwtoestand ter verpleging in Ermelo-Veld weid opgenomen. Naar wij vernemen vertoeft hij daar nog zijn huis te Voorburg bleek onbewoond te zijn. Art. 125 der Kieswet bepaalt, dat wanneer een lid der Eerste Kamer bij rechterlijke uit spraak de beschikking of het beheer over zijn goederen heeft verloren, hij (van rechtswege) ophoudt lid te zijn. Do nieuwe verkiezing geschiedt binnen dertig dagen na den dag, waarop dc Minister van Binnenlandsche Zaken kennis van het feit heeft bekomen. De heer Van Löben Seis behoort tot de anti-revolutionaire partij, was van 1888—1894 lid van de Tweede Kamer en sinds December 1905 van de Eerste. Sedert 1887 maakt hij deel uit van het Centraal Comité der Anti revolutionaire Kiesvereenigingen. Omtrent zijn financiëelen toestand liepen reeds geruimen tijd geruchten, waarvan de faillietverklaring thans de bevestiging schijnt te brengen. (N. C.) De nieuwe Gouverneur-Generaal. Men meldt aan de Msb. Ofschoon de datum van aftreding van den heer Idenburg nog niet is vastgesteld, moet het thans reeds bij de Regeering vaststaan in diens plaats te boenoemen Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, Commissaris der Koningin in Noord-Holland. H. M. de Koningin is gisterenochtend onverwachts van Het Loo in de Residentie aangekomen in verband met den toestand in het buitenland. Hare Majesteit denkt met liet oog hierop in de eerstvolgende dagen nog te blijven. De Koningin heeft onmiddellijk na aan komst een conferentie gehad met den Minister president mr. Cort van der Linden. In den loop van den dag zal H. M. in conferentie ontvangen de Ministers van Buitenlandsclie Zaken, van Marine en van Oorlog. De Prinses komt hedenmiddag per konink lijken trein van Het Loo ook in do stad. De kwetsende behandeling van kapitein Fabius. De correspondent van de „Frankf. Zig." meldt over de krenking van kapitein Fabius het volgende„De Vorst verscheen met Gurschner en een Oostenrijksch reserve-officier in de batterijen, waar de Duitsche le luitenant Tasche en de Nederlandsche kapitein Fabius het bevel voerden. Majoor Kroon, die snel op de hoogte werd gebracht, verscheen als opperbevelhebber eenige minuten na de aan komst van den Vorst, die na een vluchtige begroeting zich liet instrueeren door den heer Gurschner De beide batterijcommandanten stonden perplexe. Ten slotte trad Fabius naar voren en zeide met opgewonden stem „Majesteit, ik ben zooals ik reeds de eer had u mede te deelen bier batterijcommandant, ik verzoek Uwe Majesteit eerbiedig mij even tueel verklaringen te laten geven en vragen te stellen." De Vorst liet zich door dit protest echter niet weerhouden en werd bovendien door majoor Kroon, die den van opwinding bevenden officier opzij trok van een antwoord ontheven. Men ziet dit onmilitaire optreden van den Vorst met gemengde gevoelens. Aan den eenen kant gelooft men niet, dat hij de heeren bewust en opzettelijk wilde krenken, aan den anderen kant begrijpt men niet, hoe hij zich door een niet-militair heeft laten verleiden een inspectie, waartoe hij als opperbevelhebber ongetwijfeld het recht had, op deze manier uit te oefenen, zoodat de aanwezige militairen, die alleen hun leven voor hem hadden ge waagd, diep gekrenkt werden. Kapitein Fabius heeft dan ook reeds zijn ontslag genomen. Het incident heeft een gevoel van ergernis gewekt in de kringen der Duitsche vrijwilli gers, onder wie de overtuiging veld wint, dat op den duur met de Oostenrijksche kameraden niet is samen te werken." Kapitein Fabius keert naar Nederland terug. De breuk tusschen Oostenrijk-Hongarije en Servië. De eerste botsing. Uit Weencn wordt aau het Berliner Tagc- blatt geseindTe Semlin liepen Maandag middag geruchten over een eerste botsing bij Kewewara in de nabijheid van Semendria met sleepbooten op den Donau, die een compagnie Oostenrijksche infanterie aan boord hadden en van den Servischen oever af zouden zijn beschoten. De infanterie beantwoordde liet vuur, waarbij meer dan 100 schoten gewisseld werden. Bij Kubin heeft de Oostenrijksche overheid twee Servische schepen in beslag genomen, die niet op bevel stil hielden en waarvan af op Oostenrijksche soldaten geschoten werd. Bij Temeskubin hebben Servische troepen, die zich op Donauschepen bevonden, vandaar uit op onze troepen geschoten. Het vuur werd beantwoord. Er ontstond een scher mutseling van ersnstigen aard. De chef van den Servischen generalen staf gevangen genomen. BOEDAPEST, 26 Juli. De woiwode Poetnik, de chef van den Servischen generalen staf, is gisteravond om tien uur, schrijft de N. R. C. terwijl hij uit de badplaats Gleiclienberg (in Stiermarken) naar Belgrado terugkeerde, op het station Kelenfeld nabij Boedapest op last van de Hongaarsche militaire overheid ge vangen genomen. De woiwode was ten hoogste verrast, omdat hij niet wist, dat de oorlogs toestand was ingetreden. Hij weigerde in een gereedstaande automobiel plaats te nemen en trachtte tegenstand te bieden. Ilij werd naar generaal Sorsich, den plaat selijken commandant gebracht. Vier heeren in burgerkleeding, waarschijnlijk officieren van den Servischen generalen staf, die Poetnik vergezelden, alsmede diens dochter, zijn voor- loopig in een hotel ondergebracht. Een eigen telegram van de Maasb. meldt echter, dat hij later weer is vrijgelaten. Uit alles blijkt dat de vredeskansen al zeer gering meer zijn. De sterkte der Oostenrijksche en Servische legers. Ziehier, schrijft de N. R. C., een kort over zicht van de sterkte door de Oostenrijksche en Servische legers. Oostenrij k-H o n g a r ij e. Staand leger398,943 Reservisten501,057 Landweer 1ste ban 330,000 2de ban 500,000 Aanvullingsreserven 600,000 2,330,000 Servië. Staand leger29,505 lste ban189,095 2de ban102,89S 3de ban81,844 408,000 België mobiliseert niet. BRUSSEL. Het gerucht als zou de regee ring tot eene mobilisatie besloten hebben en dat vermoedelijk zijn oorsprong heeft in het feit dat de militaire bureelen in het ministerie van oorlog, die iederen Zondagochtend werk zaam zijn, Zondag enkele uren langer dan gewoonlijk hebben gewerkt, wordt in zoo verre door sommige bladen tegengesproken dat de voorspelde oproeping van de drie jongste lichtingen niet geschieden zal dan in het geval dat de oorlog bepaald beslist zou zijn. In elk geval houdt men zich ook in de forten van Antwerpen voor elke eventualiteit gereed en zijn alle mutaties van troepen ge- schorst. Talrijke Serviërs hebben zich bij hun con sulaat ter terugsturing naar hun land aan gemeld. Het zijn meest oud-soldaten. Daar de terugreis door Oostenrijk heel moeilijk is geworden en de weg langs Marseille-Brindisi hun binnen korten tijd eveneens kan afge sneden worden, zal het hun niet gemakkelijk vallen hun vaderland te bereiken. Een Ser visch officier, student onzer krijgsschool, is Zondag naar Parijs vertrokken om de reis langs Fransch-Italiaanschen weg te onder nemen het is het eenie officieel bekende vertrek. BERLIJN, 27 Juli. Uit Semlin wordt aan de Lokal Anzeiger gesind Sedert gisteren avond 9 uur wachtten 500 lieden van de Oos- tenrijksch-IIongaarsche kolonie voor het Hon gaarsche stoomvaartagentschap te Belgrado vergeefs op een schip om naar Semlin te komen. Ilet was voor hen een angstige nacht. Dronken soldaten liepen te zingen door de straten, voortdurend hoorde men vreugde kreten en geroep van „weg met Oostenrijk". Vanochtend verscheen eindelijk een sleepboot om hen te halen. Het gelukte den kapitein over te halen om 15 personen mede te nemen. In Semlin verzochten zij de overheid de Oos tenrijkers en Hongaren, die nog in Belgrado waren af te halen. Dat gebeurde toen. MILAAN. Naar de Secoio uit Nisj ver neemt, heeft kroonprins Alexander van Servië van de legerbevelhebbers de verzekering ont vangen, dat binnen acht dagen een leger van 300,000 man en 10,000 reservisten op voet van oorlog kan zijn. Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel. [VERVOLG.] Tarwe. De stand is overal goed, behalve in de Over-Betuwe, waar hij slechts vrij goed is. Rogge. De rogge levert over het geheel geen zwaar gewas op. In Gelderland en Limburg heeft het gewas vrij veel van nachtvorsten geleden. In Drenthe is de stand zeer goed. Daarentegen is de stand op de Veluwe en in Oost-Noordbrabant slechts matig tot v r ij goed. Ook op de klei in Gelderland en Groningen staat de rogge slechts v r ij goed. Elders is de stand goed. W inter gerst. Dit gewas staat overal goed, behalve in Groningen, waar het sterk door roest is aangetast en de stand daardoor slechts v r ij goed is. Haver. De stand van de haver loopt nogal uiteen. In de 3 noordelijke provinciën, alsmede in Limburg, staat het gewas aigemeen zeer goed of goed. Elders is de stand dooreengenomen goed. Zomergerat. De stand is overal goed. Boekweit. De boekweitoogst laat zich gunstig aanzien, behalve in Limburg, waar bet gewas slechts matig Is. Elders is de stand goed, in Utrecht en in het Gooi zelfs zeer goed. K a r w ij z a a d. De met karwij bezette opper vlakte is bijna even groot als In 1913. Het gewas is reeds gesneden. De stand is in Zeeland en op het veen in Noord-Holland v r ij goed, in Zuid- Holland v r ij goed tot goed, in de overige provinciën goed. Koolzaad. Dit gewas belooft algemeen een goeden tot zeer goeden oogst. Vlas. Zooals reeds werd opgemerkt, is de vlas'- bouw in 1914 sterk ingekrompen, zulks in verband met de slechte uilkomsten der teelt in 1913. Over den stand van het gewas loopen de berichten nogal uiteen. Ten gevolge van het droge en schrale weer in den voorzomer is het vlas veelal onregel matig opgekomen. Na het intreden van groeizamer weer heeft het gewas zich in de meeste gevallen boven verwachting hersteld. Toch ziet men nog vele minder goede perseelen, in het bijzonder op de zware gronden. In Groningen en Friesland zijn vele perceelen vlas door den regen tegen den grond geslagen en zullen daardoor waarschijnlijk eerder geplukt moeten worden dan wenschelijk is. De stand is dooreengenomen iu Groningen en Friesland goed, in Noord-Holland en Zeeland v r ij goed, en in Zuid-Holland en Noord-Brabant v r ij goed tot g o e d. Er blijkt tamelijk veel vraag naar vlas te zijn in Zeeland wordt goed vlas verkocht tot f 600 per H.A., matig vlas f350f400, terwijl de slechte perceelen veel minder opbrengen. Klaver voor zaadwinning. Hiervan valt nog niet veel te zeggen. De vooruitzichten zijn over 't geheel goed. B o o n e n. Uit verschillende provinciën wordt bericht, dat meerdere perceelen boonen reeds vrij sterk door luis zijn aangetast. Niettemin staat het gewas in de meeste streken goed. Bruine boonen. De stamboonen staan in Utrecht, Noord-Holland en Zeeland vrij goed, in Zuid-Holland en Noord-Brabant v r ij goed tot goed. Erwten. Dit gewas belooft een beteren oogst dan in de laatste jaren werd verkregen. Hoewel in Groningen en Zuid-Holland hier en daar de knopmade werd opgemerkt, vooral in laat gezaaide perceelen, staat het gewas over 't geheel zeer gezond te velde. De stand is overal goed, in Friesland, de Neder-Betuwe en ds Tielerwaard zelfs z e e r goed. Consumptie-aardappelen. De aardap pelen zijn aanvankelijk veelal onregelmatig opge komen, doch hebben zich in de laatste weken buitengewoon ontwikkeld. Wel vertoonen vele perceelen op zwaren kleigrond nog holle plekken, doch over 't geheel staan de aardappelen er zeer

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1