Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. PREDIKBEURTEN. Onweer. H. M. de Koningin te Hengelo. Stakings-onlusten. TER NEUZEN, 24 Juli 1914. Boter per K-O. f 0.60. Eieren 104 stuks 3.80. KOERS VAN HET GELD. i Dankbetuiging van de vereeniging v^er- eenigde Handwerkslieden" voor de verhoogde sub sidie ad f 200. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. k. Adres van J. Maljers, handelaar in bouw materialen, waarbij hij te kennen geeft, dat de wet houder Visser en het raadslid de Jager, tevens leden eener commissie van bijstand voor de publieke werken, medezeggingschap hebben als commissaris in het bestuur van de N. V. Neuzensche handel in bouwmaterialen enz. „De Hoop' dat, daar de be langen dezer lieeren dus zoo nauw betrokken zijn bij deze N. V., het hem wensclielijk voorkomt, dat zij geen zeggenschap hebben voor keuring van bouwmaterialen voor de gemeente, waarvoor door hunne vennootschap ook wordt ingeschreven. Redenen waarom hij verzoekt daartegen maatregelen te willen treffen. De heer Eijke zegt dat bij laatstleden gehouden keuring voor de gemeente, de keuring door hem en den gemeentebouwmeester geschiedt is en waarbij de heeren Visser en de Jager niet betrokken zijn geweest. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. 1. Kohier schoolgeld 1. o. 2e kwartaal. Z. h. s. goedgekeurd. m. Missive van den Bond ter behartiging van de belangen van het kind te Den Haag, waarin zij verzoeken een verordening aanhangig te maken betreffende het toelaten van kinderen tot openbare bioscoopvoorstellingen. De Voorzitter stelt voor dit voor kennisgeving aan te nemen en ter gelegener tijd hierop terug te komen. De heer De Jager vindt het wensclielijk om E. en VV. op te dragen, daarvoor reeds een verordening in 't leven te roepen, daar toch werkelijk fn t be zoeken van bioscopen door kinderen een groot gevaar ligt. De Voorzitter merkt op dat thans hier geene bioscoopvoorstellingen worden gegeven en dat de stukken die eventueel a. s. winter worden opge voerd reeds in Rotterdam opgevoerd zijn, waar controle op de voorstellingen wordt gehouden. De heer De Jager dringt er bij B. en W. op aan, om in deze zaak toch diligent te zijn. n. Rekening en verantwoording van het Bur gerlijk Armbestuur. Deze bedraagt in ontvang en uitgaaf f 5677,84. Besloten wordt deze te behandelen bij de be grooting. o. Rekening en verantwoording van de Brand weer tot een bedrag in ontvang van 1992,83* en in uitgaaf van f 634,67, dus met een goed slot van f 458,185. Besloten wordt deze aan te houden tot bij de vaststelling van de gemeenterekening. p. Adres van A. C. Risseeuw, kantoorhouder van het hulptelegraaf- en telefoonkantoor te Sluis kil, waarin hij vraagt verhooging^ van jaarwedde van f165 tot f200, als zijnde deze sinds 1 Jan. 1914 niet in evenredigheid met de verrichte diensten wegens behandeling van telegrammen en gesprek ken, alsmede wegens openstelling van kantooruren. Besloten wordt dit adres aan te houden tot bij de vaststelling der begrooting van 1915. q Adres van de leeraren der H. B. S W-Estor en Dr. W. Middelberg, waarin zij er op wijzen, dat bij de berekening van het te salariëeren aantal lesuren voor leeraren der H. B. S. het algemeen gebruikelijk is leeraren in natuurkunde, Nat. Historie en Scheikunde eenige lesuren boven het aantal werkelijk gegevene te berekenen als vergoeding voor den tijd, besteed aan het voorbereiden der proeven. Nu bevat zeggen adressanten de salariaverordening dezer gemeente hieromtrent niets. Waar dus met de komende cursus er meer dan waarschijnlijk eene 5e kl. zal wezen en daardoor het al of niet berekenen van laboratorium-uren van invloed wordt op het salaris, nemen zij de vrijheid hunne belangen te bepleiten op de volgende gronden le. Regel is dat aan een H. B. S. een concierge en een amanuensis verbonden zijn. Hier worden beide functies door denzeliden persoon waargenomen. En hoewel adressanten aan den ijver van den tegen- woordigen functionaris allen lof doen toekomen, spreekt het vanzelf dat, als alle klassen bezet zijn, door het vele werk dat de amanuensie-concierge te doen heeft, er veel meer voor de leeraren zal overblijven dan elders. 2e. Worden geen laboratorium-uren in rekening gebracht, dan is de salariëering voor de leeraren in Natuur- en Scheikunde bij gelijk aantal uren hier belangrijk lager dan overal elders. Ten be wijze hiervan leggen adressanten een overzicht over van de regeling aan de Rijks H. B. S., waaruit blijkt, dat de salariëering hier aanmerkelijk minder is, terwijl bekend is dat de gemeentescholen in den regel iets, soms veel, hooger salariëeren dan het Rijk dat een dergelijke verhouding van salarissen op den duur zal moeten leiden tot een voortdurende wisseling van leeraren en dat dit allerminst in het belang van het onderwijs is. Redenen waarom zij verzoeken te willen bepalen dat hun salaris berekend wordt met toekenning van een aantal laboratoriumuren conform aan de Rijksregeling. Dit adres wordt in handen gesteld van B. en W. om advies. r. Schrijven van de vereeniging Het Nederlandscli regestratuurbureau, gevestigd te Haarlem. Het doel dezer vereeniging is invoering en verbotering van registraturen, zoowel voor publiekrechtelijke als privaatrechtelijke instellingen of ondernemingen. Voor Kennisgeving aangenomen. s. Schrjjven van het hoofd der mulo-school, de heer Wieberdink, berichtende dat uit de parallel klasse I bevorderd zijn 32 leerlingen, 2 voor klasse II zijn geslaagd en 4 leerlingen uit klasse II niet bevorderd, zoodat met den nieuwen cursus 't aantal leerlingen 88 bedraagt. Voorts dat klasse I 41 leerlingen bevat. Hier aan worden nog enkele wenken toegevoegd inzake al-of niet splitsing der klassen. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aange nomen. Van den heer Waalkes komt telefonisch bericht dat hij de vergadering niet kan bijwonen. t. De Voorzitter deelt mede dat ingekomen is de gemeenterekening. Tot nazien dezer rekening worden benoemd de heeren D. Scheele, Waalkes en Moggré. 3. Benoeming van een onderwijzer aan school D. De voordracht bestaat uit de heeren P. J. Eijke te Ovezand, G. J. van der Bent en J. M. Lensen, beiden te Ter Neuzen. Benoemd wordt met 5 stemmen de heer G. J. van der Bent. De heer Eijke ontvangt 8 stemmen. De heeren Eijke en R. Scheele nemen geen deel aan de stemming wegens bloedverwantschap met de heeren Eijke en van der Bent. De indiensttreding wordt bepaald op 1 Ang. 4. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de mulo-school. Op de voordracht komen voor de dames J.Jansen A. E. van der Heijden en J. S. Nijssen. Benoemd wordt mej. J. Jansen met 5 stemmen, terwijl mej. van der Heijden 3 stemmen ontvangt en 2 stemmen blanco waren. Indiensttreding 1 September. 5. Opmaken van een opgaaf voor de benoeming van 2 leden voor het zetterscollege. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren O. van der Hooft en D. J. Dees. De Voorzitter deelt mode dat van den Commis saris der Koningin een schrijven ontvangen, is, waarin o a de vraag gedaan wordt, wanneer een der voor- gedragene den leeftijd van 70 jaar bereikt heeft, mede te deelen of deze toch geschikt zal blijken te zijn voor die functie. Tot stemming overgaande wordt als 1ste candl- daat in de periodieke aftreding van dhr. C. van der Hooft gekozen de heer G. Verlinde. Als 1ste candidaat in de periodieke aftreding van den lieer D. Dees de heer Dees. Als 3de candidaat wordt benoemd de heer Jac. de Bruijne en als 4de candi daat de heer A. Kooman. De heer de Jager verlaat de vergadering. 6. Voorstel tot aanstelling van een werkman in vasten dienst. Daar het B. en W. wensclielijk voorkomt met meer te voorzien in de functie van grafdelver stellen zij voor om het personeel der gemeentewerklieden in vasten dienst met een werkman uit te breiden en de jaarwedde van dien werkman te bepalen op f 600. De Voorzitter licht hun voorstel nader toe door er op te wijzen dat er een beteren toestand zal geboren worden wanneer er een vasten werkman aangesteld wordt, die belast zal zijn met al de noodige werkzaamheden verbonden aan de begraaf plaats en voorts deze in dienst te stellen der ge meente, wanneer hij met eerstgenoemde werkzaam- gereed is. De heer de Bruijne maakt wel eenig bezwaar tegen dat voorstel hij vraagt of er, indien de functie van grafdelver bestendigd was, toch een vasten werkman zou zijn benoemd. De Voorzitter deelt mede dat indertijd, toen Haak grafdelver was, er verschillende werken behoorende bij de bediening der begraafplaats, moesten besteedt worden aan anderen. Doordat Haak te weinig zorg besteedde aan de begraafplaats, moest nu eens dit dan weer dat door een ander worden verricht, waardoor de moeilijkheid rees, dat de gemeente geen controle kon oefenen op het te verrichten werk. B. en W. waren derhalve van meening dat door de regeling, voorgesteld door dat college, een betere toestand zou komen. Bovendien zegt spreker met het oog op de plannen van een nieuwe begraafplaats, waren zij van oordeel dat het niet gewenscht is de toestand van vroeger te bestendigen. De heer de Bruijne vindt het toch bezwaarlijk wanneer b.v. zoo'n werkman aan de Westkant bezig is met werkzaamheden voor de beerruiming, hij opeens opgeroepen wordt voor het maken van een grafhij vindt dit geen goed overleg van arbeid. Dan zegt spr. gehoord te hebben dat toen Haak delver was deze bij het begraven aan het hek stond om dan met het aanwijzen van het graf behulpzaam te zijn, en dat dit thans veel te wenschen overlaat daar de menschen eenmaal aan gekomen zjjnde, als 't ware moeten zoeken naar het graf. ,,r De Voorzitter merkt op dat dit door B. en W. evenmin wordt goedgevondendit is echter te wijten aan het feit dat we een tijdelijke grafdelver hadden die niet op de hoogte was van wat gebrui kelijk was. Wat voorts het eerste bezwaar betreft, dit zal door B. en W. zoo geregeld worden, dat b.v. eerst na den middag andere werkzaamheden zullen verricht worden door zoo'n werkman. De heer De Bruijne gelooft echter ook nog dat het financiëel duurder zal zijn. De Voorzitter betwist dit, daar hij van meening is dat het bedrag door particulieren voor onderhoud hunner graven ten bate der gemeentekas, wel op weegt tegen het weinig meerdere dat we voor een werkman moeten uitgeven. De heer D. Scheele zou ook liever de functie van grafdelver bestendigd zien. In strijd met wat de Voorzitter zegt dat de inkomsten de uitgaven ongeveer zullen dekken, gelooft hij dat we door de voorgestelde regeling nog een f 150 schade znllen hebben. Wat voorts B. en W. aanvoeren omtrent het vervangen van werk in de stad, spr. hecht daar niet veel waarde aan, wijzende op een destijds aangesteld tijdelijk werkman, die toen niets anders deed dan water halen voor de bloemetjes te be gieten. Bij een werkelijk actief zijn der werklieden, gelooft spr. zoo'n tijdelijke kracht best te kunnen missen. De heer Eijke verlaat de vergadering. De Voorzitter komt nog even terug op het door den heer Scheele gesprokene en verklaart ten slotte nogmaals dat hoofdzaak is dat we ook met de begraafplaats in een ander stadium moeten komen, daar de oude toestand lang niet in orde was. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 53 stemmen. Tegen de heeren R. Scheele, De Bruijne en D. Scheele. 7. Voorstel inzake vervanging vau de keibe strating in de Zandstraat en Tliolensstraat door eene klinkerbestrating. De Voorzitter deelt mede, dat er indertijd van bewoners der Zandstraat een adres is ingekomen, waarin zij verzochten verbetering te brengen in de bestrating en nu stellen B. en W. naar aanlei ding van dit adres voor de keibestrating in de Zandstraat en Tholensstraat te vervangen door klinkers, indien voor de in die straat liggende keien een prijs kan worden bedongen, waaruit de kosten eener klinkerbestrating kunnen worden bestreden. De heer Moggré juicht het voorstel toe, daar het een flinke verbetering is. De heer D. Scheele wijst op de bestrating in de Nieuwe Verbindingstraat, daar deze hem beter voorkomt dan klinkers; hij geeft B. en W. in over weging daarover nog eens te denken. De Voorzitter wil het gaarne in het dagelijksch bestuur ter sprake brengen. Z- h. s. wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Slot volgt. in de provincie Friesland en in de Krimpener- waard zwaar onweder gewoed. Verschillende hofsteden en huizen brandden af. Ook werden enkele personen door den bliksem gedood. Woensdag is te Zwager veen bij Kollum tijdens een onweer een tak van een boom gebroken, en op een electrischen draad ge vallen die eveneens brak. Een vrouw die haar zoontje van onder den boom wilde halen, kwam in aanraking met den draad en werd onmiddelliik gedood. bedreigingen de locomotief te verlaten en de passagiers om uit te stappen. De stakers hakten de telegraafpalen om en versperden de lijn. Troepen gendarmen zijn naar de plaats van den overval afgezonden. En aldoor tast de staking nieuwe steden aan. Te Tiflis is het Itramverkeer gestaakt. Te Riga steeg het aantal stakers tot 40,000. Woensdag heeft boven Amsterdam, benevens De Haagsche Tramstaking, Woensdagnacht werd naar het Iland. meldt, reeds door drie gezinnen van werkwillig tram personeel, die zich door de plagerijen en de schrikaanjaging van voor de stakers partij kiezende personen in hun eigen huis niet meer veilig gevoelen, gebruik gemaakt van de door het °meerverinelde damescomité, dat ten be hoeve der werkwilligen werkzaam is, geopende gelegenheid om te logeeren in de villa's aan den „Oude Scheveningsche weg". Van verschillende particulieren is thans bij de directie der H. T. M. een totaal bediag van f 550 aan eiften ingekomen voor het werk willige personeel. De maatschappij heeft thans besloten tot een massa aanwerving van personeel, waartoe in 50 Nederlandsche bladen per advertentie gegadigden worden opgeroepen naar de be trekkingen van wagenbestuurder en conducteur in vasten dienst. In een vergadering van stakers heeft het Kamerlid Rutgers beweerd, dat de strijd alleen kan eindigen als de trammaatschappij de vak organisatie wil erkennen en heeft de liéer Moltmaker geconstateerd, dat de strijd er prachtig voorstaat en tot volhouden aange maand. Om ongeveer kwart over tien zijn gisteren de auto's van H. M. de Koningin en gevolg bij de school aan de Nederlandsche Katoen spinnerij alhier aangekomen, waardecommis saris der Koningin, de burgemeester en de heeren C. F. Stork, II. C. Stork en C. Beets H. M. opwachtten. II. M bezocht in de eerste plaats de lokalen van de school voor Voortgezet Lager Onder' wijs en Vakonderwijs. In de eerste klasse voor V. L, O. wordt onderwijs gegeven aan de leerlingen van Gebr. Stork en Co., van de N. V. G. Dikkers en Co. en der Nederlandsche Katoenspinnerij. In de eerste klasse voor vakonderwijs wordt onder wijs gegeven aan de leerlingen van Gebr. Stork en Co. en de N. V. G. Dikkers en Co. die geschikt worden geacht het vakonderwijs te volgen. Zooveel mogelijk alle leerlingen worden tot dit onderwijs toegelaten. Vervolgens begaf II. M. zich naar de onder- wijslokalen bsteuid voor het technisch onder wijs (de vroegere kantoren van de N. V. G. Dikkers en Co.) Hier wordt door den lieer Vader, werktuigkundig-ingenieur, een techni- schen cursus gegeven. Nadat deze school bezichtigd was, werd naar het Tuindorp gereden, langs den Lan sinkeschweg naar de Juliaualaan. Tijdens den rondgang door de straten van het'tuindorp bezocht II. M. een drietal wo ningen en de coöperatieve winkelvereeniging. De muziekverceniging Armonia speelde in tusschen vaderlandsche liederen. Voor het vertrek hoeft II. M. nog de plannen en teekeningen bezichtigd van het tuindorp en dankte den heer C. T. Stork voor zijn verklaring. H. M. verklaarde een aangenamen indruk van het [onderwijs en het Lansink te hebben verkregen. Daarna volgde een rondrit door enkele straten. Bij het station bracht een groote menigte H. M. een ovatie. Om 1 u. 49 min. is II. M. met gevolg uit Hengelo aan het station Apeldoorn terugge keerd. II. M. begaf zich, een bouquet dragende, te voet van het tweede perron door de con trole en de koninklijke wachtkamer naar een op het Stationsplein gereedstaande auto, waarmede naar het paleis gereden werd. Te Sinderen Varsseveld is Woensdag, naar de N. R. C. meldt, de vrouw van den landbouwer II. door zonnesteek bij den veld arbeid gedood. Als men eensdeels zich „buiten de wet stelt" en anderdeels van de wet profiteert, kan men van die tweeledige verhouding soms nog voordeel hebben ook. Er woont te Won- seradeel een echtpaar, dat geen echt paar is, d. w. z. ze zijn niet volgens de wet getrouwd, man en vroiiw maken beiden aanspraak op ouderdomsrente. Waren ze nu wettelijk ge trouwd, dan zouden ze samen f3 per week ontvangen, maar nu ze volgens de wet vreemd van elkander zijn, krijgen man en vrouw elk f2, dus samen f4. Waarmee ze een gulden per week bevoorrecht zijn boven degenen die een wettelijk huwelijk hebben aangegaan. Tc Petersburg in de voorstad Wiborg, vielen de stakers op verschillende plaatsen de politie aan en verwondden een brigadier, terwijl zij een agent half dood sloegen. De stakers richt ten barricades op, die door de politie bestormd werden. Bij een poging van de stakers om hun ka meraden te bevrijden, werden een brigadier en twee agenten gewond. De bereden politie vuurde een salvo af om de menigte uiteen te jagen, waardoor een aantal personen gewond werd. Op vier werst afstand van Petersburg is een trein door 300 stakende trambeambten aangehouden. Zij dwongen den machinist door ZONDAG 26 JULI 1914. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel Kerkdieef 9 uur, Ds. Schouten van Hoofd dorp en 2 uur, Ds. J- H. Lam- mertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, Ds. Schouten. Zaamslag 9 en 2 uur, ds. II. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. P. H. de Jonge van Bunschoten- Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Doopsbediening. Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Dhr. D. J. v. Brammen van Dordrecht. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Loeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. Arnhem. Tot leeraar in de oude talen aan het Christelijk gymnasium alhier is benoemd de heer O. A. Bouma, candidaat in de klas sieke letteren te Middelburg. Stettin. (N. R. C.) 23 Juli. Het stoomschip Berlin is vanmiddag in het Haff in aanvaring gekomen met de sleepboot Ostsee, die een groote vrachtboot op sleeptouw had. De Ostsee is middendoor gesneden en onmiddellijk ge zonken later is ook de Berlin gezonken, Tal van toeristen op de Berlin zijn door andere schepen opgenomennaar 't schijnt zijn er geen menschenlevens te betreuren wèt zijn er veel gewonden. Belgrado, 23 Juli. (N.R.C.) De Oostenrijksch- Hongaarsche gezaDt heeft vanavond om zes uur de Servische regeering een verbale nota, houdende de eischen der Oostenrijksch-Hon- ganrsche regeering, overhandigd. Antwoord wordt verlangd vóór Zaterdag 25 Juli te zes uur 'savonds Den Haag. Heden werd een conferentie ge houden tusschen de directie der H. T. M. en zes vertegenwoordigers der stakers. Na deze conferentie is eene stakingsvergadering gehou den. Op advies van 't hoofdbestuur werd be sloten de staking voort te zetten. Nieuw Kuijk. Een landbouwer viel van een kar met hooi juist toen de stoomtram voorbij kwam. Hij werd een eindweegs meegesleurd en is kort daarop reeds overleden. Batavia. (Hand.) Op de afdeeling Malang is een drooghuis ingestort, 2 personen werden gedood en 8 gewond. Belgrado. De Oostenrijksche nota heeft in Servië groote sensatie verwekt. Heftige be toogingen worden tegen Oostenrijk gehouden. Serajewo. Aan den oever van de Drina zijn troepenbewegingen waargenomen. Militaire toebereidselen worden gemaakt. AMSTERDAM, 23 Juli 1914. Lijnolie Aug. f 27'/», f28, 277/a, Sept./Dec. f28'/i, f 28s/s, Jan./April f287/g, f29. Suiker lusteloos, Juli fll5/i« te koop, Oct./Dec. f 1I3/i6 en Mei f H'/t genoteerd. Aardappelen per mand. Friesche Borgers f 1,15 a f 1,20 per zak. Friesche Blauwen f 1,40 a 1,60 Friesche Muisjes f 1,20 fl,26 Friesche Bonten f 1,40 a f 1 50 Andijker Blauwen f 1,40 a f 1,50. Andijker Muisjes f 1,60 a f 1,65. Andijker Bonten f 1,40 a f 1,60. Langedijker Kleimuisjes f 1,50 a f 1,60. Langedijker Kleironden f 1,60 a f 1,70. Noordwijker Graafjes f2,a f2.10. Westland Zandmuisjes f 1,40 a f 1,60. Westland Zandronden fl,70 a fl,90. Fransch per 100 fr. f 47.82'/» a f 47.85. Engelsch per 12— 12.—. MIDDELBURG, 23 Juli. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Van het nieuwe gewas waren enkele partijtjes koolzaad ter markt. Nieuwe tarwe f7,75 a f8,— zomergerst f0. a f0.kroonerwten fO.a f0— koolzaaad f 15,— a f 16,—alles per mud. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,676 a 0,775, voor particulieren 0,776 per Va kilo. Eieren 4.40, voor particulieren f 4.80 per 100 stuks-

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3