Biiiteiilandsch Overzicht. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Toenadering tot de kapitalistische maatschap- schappij is verraad. Proletariërs eenerzijds en kapitalisten anderzijds, dat is de ware antithese, die op alle levensgebied scheiding teweegbrengt," Later hoopt de heer Diepenhorst aan te toonen, dat het hedendaagsch socialisme het fundamenteel beginsel van den zuiveren klas senstrijd slechts met den mond, doch niet met de daad belijdt. Het heeft er echter veel van of, in de dage- lijksche propaganda, precies het omgekeerde plaats grijpt. Ook daarom zien wij met be langstelling het vervolg van het betoog tege moet. ENGELAND. ,,'s Konings verbazingwekkende rede." Omtrent de stap van den Koning in zake Home Rule schrijft de N. R. C, De toespraak van den koning tot de con ferentie, Dinsdagavond bekend geworden, heeft groot opzien gewekt. Zijn redeneering, dat zijn tusschenkomst gerechtvaardigd werd door den ernst van den toestand, waar immers de bezadigsten en verantwoordelijksten zijner onderdanen van burgeroorlog spreken, kan door de liberalen niet aanvaard worden. Het geschreeuw over burgeroorlog is, naar de op vatting van de liberalen, een unionistische partij manoeuvre. Wanneer de koning het ernstig opneemt en bovendien de schreeuwers een pluim op den hoed steekt, stelt bij zich onloochenbaar partij. Dit is ook het oordeel van de liberale pers, die haar meening onbewimpeld uit. De Daily Chronicle drukt vet aan het hoofd van het blad „'s Konings verbazingwekkende rede". Het blad geeft voorts de volgende uiting van Ramsay Mac Donald, den leider der arbeiderspartij, weerHet is een buiten gewone toespraak, waarover men zich de oogen uitwrijft en zich afvraagt, of men droomt De koning bekent, dat, omdat hij over den politieken toestand zenuwachtig is, hij op zich heeft genomen om, blijkbaar zonder advies van zijn ministers, een conferentie van de leiders bijeen te roepen, teneinde een moeilijk heid buiten het Lagerhuis om te regelen. (Dit ziet op de inleiding in 'konings, rede, nl. dat zijn optreden ongewoon is.) Macdonald eindigt met de opmerkingDe rede van den koning zou een unionistisch candidaat voor het Parlement eer aandoen. Als dit geen partijkiezen is, weet ik het niet wat het wel is. Voorts deze opmerking van nationalisten Wij zijn de bezadigden. Wij dreigen niet met geweld. In een hoofdartikel schrijft de Daily Chro nicle Wij hebben den koning lang verdedigd tegen het verwijt, dat hij partijdig is, maar tegen zijn eigen redevoering kunnen wij hem niet verdedigen. De rede is, zachtst uitge drukt, buitengemeen ongelukkig. Het geroep van burgeroorlog is de partijleus der unio nisten, en de bezadigsten en verantwoordelijk sten hebben een zekeren tegenzin 0111 hem aan te heffen. Het maakt den indruk alsof de koning van de unionisten als „wij" en van de liberalen als „zij" sprak. Zoo doet de Duitsche keizer. Die noemt de Pruisische conservatieven „wij" en de radicalen of socia listen „zij" of „de vijand" en praat ervan hen omver te rijden. Maar een Engelsch vorst, die zoo optreedt, brengt ons terug naar de dagen van George III. Blijkbaar spreekt de koning nooit vertrouwelijk met liberalen. Zijn illussie, dat de wereld van Tory-denkbeelden de heele wereld is, zou nooit zoo naïef zijn, als hij het wel deed. De conferentie is ge vonnist Het is slechts een kwestie van dagen en de Tory's zijn ongeduldig, daar elke dag uitstel van burgeroorlog hun 1000 pond sterling kost. Enz. De Manchester Guardian zegt in een hoofd artikel Wat vinden wij hier anders dan de naïve aanvaarding van de gansche theorie die opgeld doet in de onmiddellijke omgeving des konings en die ook deel uitmaakt van de dood doeners van de Torypers, nl. dat de voorbe reiding voor een opstand in Ulster de uit komst is van een soort natuurmacht en dat hetgeen dwazelijk burgeroorlog genoemd wordt kan uitbreken zonder dat iemand eigenlijk te laken valt. Dit inzicht,' verzekert ons nu de koning, is eigen aan de bezadigdste en ver- antwoordelijkste onder zijn onderdanen Waarlijk, liet „wij" en „zij" verklaart zeker veel, o. a. waarom de koning het met de con stitutioneele oorbaarheid en de soevereine waardigheid heeft meenen te kunnen overeen brengen, in zijn tegenwoordigheid te dagen, zonder een woord van berisping en op ge lijken voet met de voornaamste ministers, de leiders der oppositie en de raddraaiers dezer samenzwering. Nicholcon verzekert in de Daily News, dat men in de kringen van liberale Parlements leden van oordeel is, dat wanneer de koning zijn goedkeuring aan het IIome-Rulc-ontwerp na mislukking van het amendeeringsontwerp inderdaad weigert zonder voorafgaande ont binding van het Parlement, het kabinet die niet moet toestaan, maar afwachten tot de koning het ontslaat. Indien een constitutioneel vorst zulk een handelwijze zou durven over wegen, zou de leuze: de koning tegen het volk in den lande worden aangeheven. De Torybladen spreken natuurlijk anders. Toch kan men zekere ongerustheid in som- miger beschouwing opmerken. Zij schrijven min of meer apologetisch over de rede, ofwel, gelijk de Daily Mail, houden zij zich alsof zij gclooven, dat de rede door de regeering is geïnspireerd. De Daily Mail bewijst zoodoende, met 's konings uitingen dat Asquith toegeeft dat het dreigen met burgeroorlog van beza digde en verantwoordelijke mannen afkomstig is. Men ziet in hoe scheeve positie een af wijking van de constitutioneele handelwijze 's konings kabinet plaats. Maar erger nog is de vreugde van de Mor ning Post, het orgaan van de uiterst rechtschen Tory vleugel. Het hoofdartikel spreekt van den Patriot-Koning, en eindigtDe koning is nog niet eigener beweging tusschenbeide ge komen. Misschien zal zelfs dit noodig zijn om de ramp van een burgeroorlog af te wenden. Het is zeker dat de koning nog het prero gatief bezit, zoowel van het ontslaan van het kabinet als van het veto op een wetsontwerp. Deze bevoegdheden zullen naar wij hopen, niet gebruikt worden, maar indien het zoover komt, zal het zijn omdat het Parlement den vrede in het rijk niet heeft kunnen bewaren en zal heengaan onder de geestdriftige goed keuring van de natie. Een ding is door deze conferentie duidelijk geworden. Als zij faalt, kan het Home-Ruie-ontwerp geen wet worden zonder voorafgaande verkiezing. Dit is een hoogst gevaarlijk drijven tot een ernstig geschil tusschen den koning en de liberale partij, maar de koning zelf heeft met zijn toespraak het sein tot dergelijke taal gegeven. Mevrouw Caillaux. in de laatste weken aanmerkelijk bijgekomen, hoewel er nog nergens overvloed van gras is. Suiker- en voederbieten, die er midden Juni op vele gronden zeer bedenkelijk voor stonden, zijn boven verwachting gegroeid. Toch zijn er, vooral op zware gronden, nog vele onregelmatige perceelen bieten. Aard appelen en vlas zijn eveneens belangrijk in stand verbeterd, en daar de andere gewassen zich mede krachtig hebben ontwikkeld, kunnen de vooruitzichten van den oogst over het geheel gunstig worden genoemd. Op de klei loopt de stand der gewassen vrij sterk uiteen. Op de lichte klei is de stand veelal zeer goed, op de zware daarentegen laat hij nog veel te wenschen over. Van het optreden van ziekten en schadelijke dieren wordt weinig gewag gemaakt. In de noordelijke provinciën zijn de wintergranen, vooral gerst en rogge, sterk door roest aan getast. Op sommige perceelen treft men de ziekte ook aan op de kafjes, en men vreest, dat alsdan de opbrengst er merkbaar door gedrukt zal worden. In de boonen komen op meerdere plaatsen reeds veel bladluizen voor, terwijl in de erwten, die zich overigens zeer goed laten aanzien, de knopmade hiel en daar in geringen graad optreedt. Ook de aardappelziekte begint zich plaatselijk reeds te vertoonen evenals de kroefziekte en de uienvlieg in de uien. In het noorden des lands zijn vele perceelen haver en vlas door de zware regens te vroeg gaan legeren. In Gelderland hebben hagelbuien op meer dere plaatsen de gewassen beschadigd. In Friesland, Overijssel en Limburg hebben sommige lage landen reeds weder overlast van water. (Wordt vervolgd). Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel. De directie van den landbouw doet ons toekomen den stand der landbouwgewassen op 11 Juli 1914. Het hieronder volgende overzicht van den stand der landbouwgewassen is, onder mede werking van de Rijkslandbouwleeraren, samen gesteld naar gegevens verstrekt door de corres pondenten van de Directie van den Landbouw. Evenals in het vorige jaar werden ook 1111 weder reeds in de maand Juni door de burge meesters de gegevens verstrekt omtrent de in 1914 met verschillende gewassen bezette oppervlakte, voor zoover het voor den handel van belang is deze uitgestrektheid te kennen. Hoewel deze opgaven niet geheel met de later definitief vast te stellen cijfers overeen zullen komen, mag wel worden aangenomen, dat de afwijkingen van geringe beteekenis zijn. Er is in de beteelde oppervlakte van de meeste gewassen weinig verandering gekomen Belangrijk toegenomen is alleen de verbouw van kanariezaad en koolzaad. Daarentegen is de vlasbouw verminderd van 14,660 H.A. in 1913 tot 8,193 II.A. in 1914. Ook de teelt van tuinbouwzaden is in de beide laatste jaren weder sterk ingekrompen. Voorts valt sedert 1912 eene geringe afname in den ver bouw van aardappelen, vooral voor constantie, te constateeren. Sedert het verschijnen van het oogstoverzicht van midden Juni zijn de vooruitzichten van den oogst der meeste gewassen er zeer op verbeterd. Het droge en koude weer in Mei en begin Juni is gevolgd door eene periode van zeer groeizaam weer, zoodat de gewassen zich buitengewoon voordeelig hebben ontwik keld. Voor den hooioogst kwam deze verbete ring in de weersomstandigheden reeds te laat, zoodat deze niet groot is. Het grootste deei van het hooi is echter uitstekend gewonnen en dus van goede qualiteit. Het weiland is TER NEUZEN, 24 Juli 1914. Sluiskil. Dinsdagavond werd alhier een twee de algemeene vergadering van Sluiskillenaars gehouden, om de belangen der buurt te be spreken. Het ruime magazijn van den heer Anjoul was overvol, zoodat velen voor de geopende ramen stonden te luisteren. De Voorzitter van het comité, de heer Colsen, zette thans weder de grieven van Sluiskil tegen Ter Neuzen's gemeentebestuur uiteen en betoogde dat Ter Neuzen in negatieven zin de eischen des tijds volgt, daar die plaats met reuzenschreden achteruit gaat en Sluiskil vooruit, doch dat Ter Neuzen alleen in be- lastingbetalen en weeldeuitgaven vooruit gaat. Voorts gaf hij te kennen, van onderscheidene leden van de Tweede Kamer en Provinciale Staten brieven ontvangen te hebben met ad- haesiebetuigingen. Een bestuur van 5 personen werd gekozen. De 200 aanwezigen verlieten de zaal met den wensch, dal er zal gewerkt worden, om veranderingen in deu toestand te krijgen. Men schrijft uit Zeeland aan het socia listisch blad Het Volk, een stukje omtrent Sluiskil als zelfstandige gemeente. Na opsom- sing van het bekende, eindigt het met: „Dit zal echter wel een vrome wensch blijven". Sluiskil. Woensdagmorgen om 8 uur ontstond er brand in de teerputten van de cokesfabriek. Het liet zich ernstig aanzien. De brandweer van Sluiskil en de bluschmiddelen der fabriek waren terstond bij de hand. Burgemeester en Secretaris, opporbrandmeester en inspecteur van politie uit Ter Neuzen waren spoedig ter plaatse. Het ongeval liep zonder ongelukken af, alleen vrij aanzienlijke materieele schade. Sluiskil. Bij den landbouwer G. in den Vo- gelschorpolder heeft een jammerlijk ongeval plaats gehad. Een kind legde spelenderwijs een met hagel geladen karabijn op de dienst bode, een dochter van Jac. Segers alhier aan. Plotseling ging het schot af, en trof de dienst bode dermate in den schouder, dat zij naar het ziekenhuis te Vlissingen moest worden overgebracht. Z. Koerier. Hoek. Tegen J. D. die de vorige week naar Middelburg werd overgebracht wegens onregel matigheden in geldelijk beheer ten nadeele van zijn patroons, is thans rechtsingang ver leend. Hontenisse. Eenige dagpn geleden werd de dienstbode van den Ned. Herv. predikant ongesteld, naar zij meedeelde, tengëvolge van het drinken van water uit den regenbak. Kort daarna kwam men tot de ontdekking, dat zich in den regenbak bevond het cadaver van een grooten hond. Daar een landbouwer in de buurt zijn hond sedert Kerstdag heeft gemist en dit dier waarschijnlijk toen reeds in den regenput van de ledigstaande pastorie is verongelukt, behoeft men niet te vragen of het water ook verontreinigd was Ossenisse. Zélandia schrijft omtrent de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad. Er was ingekomen een schrijven van B. en W. der gemeente Ter Neuzen. Deze hebben een verzoekschrift gezonden aan Ged. Staten om een verbindingsweg over Hollandsch gebied tusschen Oostelijk- en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, en verzoeken ondersteuning van dit adres. Wordt voorloopig voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter zegt dat hij Donderdag te Middelburg een vergadering heeft bijgewoond, waar over dien verbindingsweg gesproken werd. Daarin waren 0. a. aanwezig het tweede ka merlid de heer De Muralt en het lid van Ged. Staten de heer Niftrik. Algemeen was men het eens dat de bestaande toestand treurig is en verbetering zeer noodzakelijk is. Eerst wilde men de verschillende gemeenten naar gelang van het belang dat zij bij den aanleg hadden, subsidie laten betalen, maar de bur gemeester der gemeente Biervliet, die er het meeste belang bij had, kwam daar sterk tegen op, omdat er geen dubbeltjes in de gemeente kas waren, maar dat men tot over de ooren in de schuld zat. Toen werd besloten dat men zich tot Ged. Staten en het Rijk zou wenden. Woensdag kwam de raad der gemeente IJzendijke weer in openbare zitting bijeen. Daar het nu ging over het overnemen van het electrisch bedrijf voor rekening der gemeente waren uitgenoodigd en aanwezig een lid dei- firma gebrs, Polak en de technische ingenieur dier firma. De raad besloot tot overname der centrale, na een woord van lof aan de uit voerders gebracht te hebben voor de wijze, waarop dit werk tot stand werd gebracht. Middelburg. Alhier zal 26 en 27 Aug. a. s. de 35e algemeene vergadering der nationale christen-geheelonthoudersvereeniginggehouden worden in het Schuttershof. 25 Aug. zal des avonds een bidstond plaats hebben in de Bo- gardzaal. Op 26 Aug. des avonds zullen in de Nieuwe kerk optreden Ds. J. A. Selms van Grijpskerke en Ds. P. Stegenga Az. te Zwartsluis. En 's middags op dien dag in het Schuttershof spreekt Ds. R. J. van der Meulen van Amsterdam, overPractische werkmethode en daarna Mej. H. W. Crommelin van Zeist, over: De arbeid met de vragenlijsten. Terwijl aldaar op 27 Aug., des avonds nog zullen refereeren Ds. A. J. Montijn, van Haarlem, overDe ervaringen opgedaan bij de actie voor het P. P. K. en Dr. A. I. Kan Jr., van Assen, overDe polderjongens en de drink gewoonten. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Geref. Kerken. Beroepen Te Ouderkerk a.d. UselL. van Loon te Koudekerke te Duurswoude J. I). Speelman te Stroobos. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te SI. KruisB. Nieuwburg te Winkel. g Aangenomen Naar Maastricht (tocz.)J. ten Bruggenkate te Terwolde. Gemeenteraad van Ter Neuzen. PARIJS. De zitting is Woensdag vijf minuten over twaalven geopend. Mevrouw Caillaux is even rustig als Dinsdag. Onmiddellijk staat de procureur-generaal op en verklaart, door de regeering gemachtigd te zijn, te verklaren, dat de bescheiden, waarvan is sprake geweest, de afschriften zijn van bescheiden^ die niet bestaan en niet bestaan hebben en dus geen rol kunnen spelen in dit proces schrijft de N R Ct Na enkele woorden van Mr. Chenu, zegt Mr Labori dat de verklaring van de regeering hem voldoet. Het incident is dus gesloten op voor Caillaux gunstige wijze. Er volgt een tweede incident, waarin Caillaux een tweede overwinning behaalt. Caillaux had de Figaro en Calmette aangevallen met vele bescheiden betreffende verschillende zaken, o. a. betreffende een ondersteuning van 30,000 francs van de Hongaarsche regeering aan de Figaro. Het blad heeft alle beschuldigingen van Caillaux bestreden en de voorzitter van den raad van bestuur der Figaro, de ex-schoonvader van Calmette, Prestat, vroeg een protest te mogen uit brengen vóór het Hof. Prestal las een lang stuk voor, waailn de argu menten van het artiirel in de Figaro werden her haald. O. a. betoogde Prestal, dat de 30,000 francs uit Hongarije een reclame voor badplaaten betroffen en geen subsidie van de regeering van Oostenrijk waren geweest. Toen las Caillaux een brief voor van den bestuurder der reclames enz. in de Figaro, waaruit bleek, dat de reclame voor de badplaatsen iets afzonderlijks was, een zaak van 10,000 frs af te scheiden van die van 30,000 frs., welke een staatstoelage waren. Is deze brief, die ik gelezen heb, echt V vroeg Caillaux aan Prestat. En deze weigerde te antwoorden! [Sensatie]. Caillaux ver klaarde nu spottend, eeuige reden te hebben om aan te nemen, dat de brief echt was. De advocaat der civiele partij, Mr. Chenu, die niet wist, dat Prestat een niet zeer handig stuk zou voorlezen, beproefde een ander middel om het effect te bestrijden door Caillaux aanvallen op de Figaro gemaakt. Hij zeide in de eerste plaats, dat de verklaring van Prestat hem onbekend was geweestdaarna zeide hij met snijdende stem, terwijl hij Caillaux recht in de oogen keek, dat Prestat had kunnen volstaan met te zeggen, dat niets ellendiger was dan dat een man slijk kwam werpen op het graf, dat zijn vrouw had geopend. (Sensatie.) Caillaux zeide hierop met een schrikkelijke stem, waarin de toorn werd ingehoudenIk zal trachten te antwoorden met al de gematigdheid die mogelijk is op de woorden van Mr. Chenu, waarvoor de verantwoordelijkheid valt op hem. Mr. Chenu staat op en zegtMeneer Caillaux, u bedreigt mij, maar dan weet u niet tegen wat voor man u zich richt. [Nieuwe sensatie.] Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze ge meente vertrokken: J. de Bruijne, ambt. ter secr., Martkt. 19, naar Cats. M. K. de Koeijer, koewachter, Dekkerstraat 45, naar Zaamslag. J. J. Kampman, dienstbode, Noordstraat 79, naar Tilburg. Ch. de Rijke, werk man, Dekkerstraat, naar Hoorn. Gevestigd zijn A. S. Verras, zonder beroep, O 186, van Hulst. A. J. de Lijser, werkman, Baandijk van Zaamslag. C. v. d. Broeke, zonder beroep, Donze-Visserstraat 93, van Vlissingen. M. Riemens, zonder beroep, Verbindingstraat 20, van Hoek. G.J. Peters, zonder beroep, Vlooswijkstraat 60, van Rotterdam. D. W. P. Gielen, luitenant der artillerie, Noordstraat 14, van Brielle. E. F. van den Bos, werkman, Q 181, van Axel. S. P. Dieleman, lanbouwersknecht, O ongen., van Axel. J. Rook, smid, Sclioolweg 11, van Rotterdam. J. Kaan, schilder, Van Boven straat 38, van Hoek. Zitting van Donderdag 23 Juli 1914. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de lieeren Visser, Dees, Moggré, De Jager, R. Scheele, Lensen, de Feijter, Eijke, D. Scheele en later ook de heer de Bruijne. Afwezig de heeren Wieland, Donze en Van Borsum Waalkes. Na opening deelt de Voorzitter mede, dat de heer Donze wegens ongesteldheid verhinderd is de ver gadering bij te vronen. Hierna komt aan de orde 1. Notulen. De notulen van de vergaderingen van 11 en 22 Juni worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Missive van den minister van Binnenland- sche Zaken, berichtende goedkeuring van het raads besluit betreffende de benoeming van den heer Wieberdink als buitengewoon leeraar aan de H. B. S. voor het vak aardrijkskunde. b. Idem van Ged. Staten, berichtende goedkeu ring van het raadsbesluit betreffende het instellen van een procedure tegen den heer P. de Feijter Jacz. alhier, tot het verkrijgen van betaling van de door de gemeente gemaakte kosten voor het verbroeden en uitdiepen van een gedeelte sloot aan de Kerkhoflaan. c. Idem van Ged. Staten waarbij gevraagd wordt goedkeuring van het raadsbesluit van de gemeente Boschkapelle. waarbij de kernjis aldaar verzet zal worden op den 2en Zondag en den daarop volgende Maandag in September inplaats van op 8 en 9 Sept. Tegen dat besluit wordt geen bezwaar gemaakt. d. Idem van den Minister van Binnenlandschê Zaken berichtende goedkeuring van het raadsbesluit, betreffende vaststelling der jaarwedden van de heeren Van der Eijk en Duizendstra, leeraren aan de H. B. S. e. Idem van Ged. Staten, berichtende goedkeu ring van het raadsbesluit, betreffende aankoop van een motorspuit, het toekennen van een honorarium aan den heer Zimmerman en het aangaan van een geldleening tot dekking dier kosten. f. Idem, berichtende goedkeuring van het besluit tot wijziging der begrooting van 1913. g. Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Dit zal in het archief gevoegd worden teneinde ter inzage te dienen voor de leden. h. Dankbetuiging van H. Sonnevijlle, gemeente bode, voor de hem toegekende gratificatie ter ver goeding in de pensioenbijdrage. 1. Missive van Ged. Staten waarbij zij berichten het bezwaarschrift van J. Silfhoud inzake hoofde- lijken omslag niet ontvankelijk te verklaren wegens het niet tijdig indienen.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2