Kerk en S c h o o 1. Landboiiwberichten. Gemengd Nieuws. B u r g e r 1 ij k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. toe te zijn. Door omstandigheden werd dit in ons vorig nummer niet opgenomen. Hoek. De heer Jac. van Drongelen heeft ontslag genomen als lid van den gemeente raad, alhier. Hoek. Rij beschikking der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is J. P., oud 43 j., werkman, geboren alhier, buiten vervolging gesteld met last tot zijne invrijheidstelling, ter zake van diefstal van rijwielen op Walcheren en is tegen dezen persoon opnieuw een bevel tot rechtsingang verleend met last tot zijne gevangenneming en verwijzing naar de terecht zitting, ter zake van verduistering van een rijwiel te Oostburg. Naar men ons heden mededeelde is het in het land van Hulst en vooral in het begin van België, gisterenavond zéér zwaar onweer geweest. Felle bliksemstralen, ge paard met hevige regenbuien waren niet van de lucht. Gelukkig bleven we in het land van Axel voor hevig weer gespaard, hoewel de lucht zeer zwart was. Middelburg, In den nacht van Zaterdag op Zondag werden hier successievelijk vijf per sonen door de politie gearresteerd, wegens dronkenschap en burengerucht. Een bewijs dat de politie in de hoofdstad onzer provincie des nachts goed surveilleerd. Do controle daarop ontbreekt ook niet. Door B. en W. van Colijnsplaat is be noemd tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie de heer Jacs. de Bruijne Pz., volontair ter secre tarie der gemeente Axel, wonende te Ter Neuzen. Rilland-Bath. De staking van het tweetal boeren arbeiders was van korten duur, daar ze ontslagen werden en de landbouwer vol doende andere werkkrachten kon krijgen. Het nieuwe Zuiderstrand te Westkapelle. Het strand alhier is thans in een kleine badplaats herschapen. Strandstoelen, bad- costuums, verfrissingen, enz. zijn thans tegen zeer matigen prijs te bekomen. Het geeft aan Westkapelle een aardige levendigheid. Geref. Kerken. Tweetal. Te Vorden W. E. van Duin te Bolnes en G. J. Wissink te Opeinde-Nijega. BeroepenTe Spijk (Gr.) P. J. Klaarhamer te Wommels (Fr.)te Dronrijp (Fr.) H. |Fok- kens te Dwingclote Lollum, K. Minnemate Garijp. Aangenomen Naar Randwijk en Heteren, M. Brouwer te Westerbork. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: Naar Haarlo, J. L. Snethage te Ouwerkerknaar Elden, bij Arnhem, (toe zegging) A. T. P. Pop te Sprang (N. Br.) Bedankt: Voor Blittersvvijk (L.)J. A. Swart cand. te Paterswolde voor AssenJ. L. van Tricht te Needo. Generale Synode der Geref. Kerken. De kerkeraad der Geref. Kerk te 's-Graven- hage heeft bepaald, dat de Generale Synode zal aanvangen op Dinsdag 25 Augustus a.s., des voormiddags te 10 uur, en dat zij namens hem geopend zal worden door Dr. J. C. de Moor. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. (Van onzen Lanclbourv-Medewerker). Goedkoops bemesting. De Haagsche Tramstaking. Men melilt aan de Midd. Crt. 19 Juli: Vandaag reed de lijn Plein—Ktirliaus een drieminutendienst. Ook de stoomtram Den Haag—Delft ving te halftien den dienst aan, die evenals de vorige dagen vóór den avond werd gestaakt. Er vielen geen incidenten voor. Alleen werd op het Plein een halfbe schonken man, die om de tramwagens heen liep te draaien, opgepakt. Het afhalen van werkwilligen ging beter dan vorige dagen, nu mareehaussee's op de auto's plaats nemen. Enkele stakers meldden zich nog voor werk hervatting aan. Ook in stakerskringen moet het optreden van den oud directeur der H. T. M. als mede directeur een gunstigen indruk hebben ge maakt, omdat hij met het vroegere personeel goed kon omgaan. Bij het stakingscomité kwamen verschillende sympathiebewijzen in. Aan steungeld heeft men Zaterdag ruim f2000 ontvangen. De wagenbestuurders van de Amstcrdamsche Gemeentetram zonden f 50 en kochten f 100 steunbons. Ook de machinistenbonden van S.S. en van II. IJ. S. M. zullen steunen. Of lijn 1 morgen zal rijden, is nog niet be slist. Trouwens is door asfaltteeringswerken op het Plein slechts een gedeeltelijke exploi tatie dezer lijn (Bankastraat—Holl. Spoor) mogelijk. Bij liet thuisbrengen van werkwilligen per auto hebben zich gisteravond ernstige relletjes voorgedaan. Een der personen, die een begeleidenden marechaussee met steenen wierpen, is onder hevig verzet gearresteerd. Negen arbeiders van de werkplaatsen der H. T. M. zijn ontslagen, omdat zij weigerden koetsiersdienst te verrichten. Heden rijden weder de lijnen 8, 13 en de stoomtram naar Delft. Morgen zal hoogstwaarschijnlijk ook een deel van lijn 4, en wel in de richting van het Bezuidenhöut, worden bereden. Ernstig verzet. Zondagmiddag hield de anarchistische propagandagroep Haarlemmerpoort en Omstre ken te Amsterdam een openluchtbijeenkomst in het Westerpark. Een der sprekers was Domela Nieuwenhuis. Na afloop trokken eenige honderden mannen en vrouwen naar het kantoor van den heer Eudwig Knoth op den Binnen Amstel, agent van de Antigewerkschaftlicher Industrieller Verein te Berlijn, door wiens bemiddeling de Duitsche werkwilligen voor de Haagsche tramstaking werden geleverd. Op het Sophia plein trachtte de politie den troep te ver strooien, wat met gejouw en verzet werd beantwoord. Aan de woning van den heer Knoth, werd aangescheld, zonder dat er echter werd open gedaan. Daarop trachtten eenigen de straat op te breken, waarna de politie het geraden achtte krachtig op te treden. Een der agenten trachtte men te water te werpen, doch gelukkig kwam de man op het dek van een aan de wal gelegen schuit terecht. Nadat ten slotte de politie versterkt was, slaagde men er in de orde te herstellen. Daar. bij hadden verschillende aanhoudingen plaats- Knoeierijen met spoorkaartjes. Het was al sedert eenigen tijd bij de politie bekend, dat zekere personen aan spoorweg kaartjes wisten te komen die, door het in de drukte met controleeren van reizigers in den trein, dienen konden om, op den dag der afgifte van het station der H. IJ. S. M. te Amsterdam, er, nadat de reis naar den Haag was afgelegd, nogmaals een spoorreisje Amster dam—'s Gravenhage mede te maken. De kaartjes, die alleen het dagstempel van het kantoor van afgifte droegen en dus niet het knip-teeken, dat de treinconducteur er onder weg in behoorde aan te brengen als er controle zou geschied zijn, werden hij aankomst van den reiziger in den Haag wèl ingenomen door de controle bij den uitgang, maar dan later niet ingeleverd bij de administratie. Een klaarblijkelijk medeplichtig controleur gaf ze aan in het complot zijnde personen, die ze voor lagen prijs wisten kwijt te raken aan reizigers, die met een der eerstvolgende treinen naar Amsterdam gingen met de be doeling nog denzelfden dag of avond naar den Haag terug te keeren. Te Amsterdam moest dan, als de zaken verricht waren, een perronkaartje gekocht worden om aan de treinen te kunnen komen. De Haagsche politie heeft een der lieden, die op het stationsplein te 's Gravenhage de kaartjes in handen wisten te spelen van naar Amsterdam reizende personen, gearresteerd. Het is zekere v. L. daar ter stede. Voorts is aangehouden de controleur der H. IJ. S. M., werkzaam aan het station in den Haag, v. d. L., die, naar men verneemt, bekend heeft, de frauduleuze handelingen te hebben gepleegd. Er moeten nog meer controleurs in deze zaak betrokken zijn. - In een vergadering van de monierwer- kersvereeniging O. D. N. L. te Amsterdam is besloten mot ingang van gisteren (Maandag) de staking over alle monierwerkeu te Am sterdam, dus ook die der kleine patroons en aannemers, uit te breiden. Alleen ten aanzien van den patroon Kuipers in de Van Diemenstraat wordt een uitzondering gemaakt. Het aantal stakers, thans ongeveer 200, wordt door dit besluit met ongeveer 75 ver meerderd. Een nieuwe belasting in Frankrijk. Des menschdoms belangstelling, voorzooverre het Frankrijk betreft, gaat heden naar de ministersvrouw, die terecht staat als moorde nares en eigen leven te verdedigen heeft. Merkwaardigerwijs kómt nu juist die Inkom stenbelasting, die de oorzaak is van heel den persveldtocht, waaraan mevrouw Caillaux op misdadige wijze gepoogd heeft een einde te maken. Niet dan met moeite, door de France van Cherbourg naar Duinkerken te zenden en door zelf een bijzonderen nachttrein te nemen, hebben Poincaré en Viviani de reis over zee naar Rusland kunnen doorzetten. De zeelueht zal aan beiden goed doen zij laten het land achter met een op 15 Juli klaar gekomen begrooting en met een globale en progressieve inkomstenbelasting. Het laatste lijkt bijna onmogelijk. Frankrijk, dat zoo lang in zijn hoofdstad het meest ouderwetschr omnibusverkeer behield, is vooral ouderwetsch op belastinggebied. Hóevele plannen en ontwerpen zijn in de laatste dertig jaren mislukt 1 Men was er aan gewend geraakt, te denken dat de Kamers over die heele belastingkwestie maar eindeloos rede twistten, om nooit tot een resultaat te komen en den toestand te houden, zooals die was. Doch nu is er dan een wet. Een wet, die mede den vreemdeling treft allen, die in Frankrijk vast verblijf hebben. Er uit vallen, wie niet over meer dan 5000 frs. per jaar beschikken. De gehuwden hebben recht op een vermin dering van 2000 frs. brj de berekening van hun inkomen en van 1000 frs. voor elk minder jarig kind of kleinkind dat ten hunnen laste is en voor gebrekkige of zeventigjarige ouders Wie 10,000 frs. of minder heeft in të komen en een vrouw met drie kinderen, betaalt niets. In de berekening van het verschuldigde is een lichte progressie en de reductie nopens het hebben van menschen, .in wier onderhoud men voorzien moet, is niet vast en onveran derlijk, doch in verhouding tot de fortuinen, met dezen praktischen grondslag, dat men voor die familieleden uitgeeft naar verhouding van hun eigen geldelijke positie. Deze nieuwe belasting is ook in Frankrijk een aanvullingsbelasting. Men schat de op brengst op 60 a 80 millioen. Wie 25,000 frs. inkomen heeft, betaalt 84 francs Het is dan ook niet om het geldelijke offer, dat men zoo heftig geprotesteerd heeft en nog protesteert. Het is om het onderzoek naar de inkomens daarmee achten velen een belastings-Torque- mada de republiek binnendrongen! Een leger van sprinkhanen is op het eiland Corsica neergekomen er worden mid delen aangewend om deze schadelijke insecten te vernietigen. Te Castellamare di Stablia (Italië) is tijdens een hevig onweer, de bliksem in een vuurwerkfabriek geslagen, waarbij het gebouw in de lucht vloog. Reeds zijn zes lijken te voorschijn gehaald. Den Haag. De tram-staking duurt voort. Gisterenavond hadden ernstige relletjes plaats bij het thuisbrengen der werkwilligen. Daarom zullen de werkwilligen in de garage in de Laan van Meerdervoort overnachtten. Hilversum. Een inkasseerder van een bankier is gisterenavond, tusschen hier en Bussum, zijnde per fiets met een hedrag van f 1000 bij zich, door een vreemdeling aangevallen die hem ook een revolverschot in de rug toe bracht. Hij kon echter den vreemdeling nog achtervolgen tot hij door een politieagent ge grepen werd, toen de revolver ten tweede male afging. Hij bleek een zekeren B. uit Utrecht te zijn, en wordt in hechtenis ge houden. Venlo. Een man viel van een balcon van een tram, kreeg vier volgwagens over zich en overleed. Arnhem. De rechtbank veroordeelde den Inspecteur van politie v. d. Meulen, naar aan leiding van de nachtelijke vechtpartij, waarbij een Amsterdammer doodgeschoten is op 10 Mei 1.1. tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens veroorzaken van dood door schuld. En E. A. te Elden bij Arnhem wegens op ruiing daarbij gepleegd tot 6 weken. En v. G. te Arnhem wegens mishandeling in dien nacht tot 14 dagen. Early. Een auto met toeristen reed in een afgrond. 7 personen opslag dood. 12 levens gevaarlijk. 20 gevaarlijk. KOERS VAN HET GELD. a f 47.87Va- „12.-. Fransch per 100 fr. f 47.85 Engelsch per „12 HULST, 29 Juli 1914. DAGEN. Voorm. Nam. W oensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 22 Juli 1.3 1.24 23 1.44 j 2.4 24 2.24 2.43 25 33 3.22 26 3.42 4.2 27 4.21 4.42 28 5.4 524 Zitting van 17 Juli 1914. Veroordeeld zijn D. H., hoofdagent der N. V. de Tijdgeest te Ter Neuzen, ter zake van overtre ding der Loterijwet, tot eene boete van f50, subs. 10 dagen hecht. A. V., subagent der N. V. de Tijdgeest te Sluiskil [Ter Neuzen], ter zake als voren, tot eene boete van f50, subs. 10 dagen hecht. D. T., agent der N. V. Lotisico te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Loterijwet, tot eene boete van f50, subs. 10 dagen hecht. F. K., assuradeur te Ter Neuzen, tor zake van overtreding der Loterijwet [Fortunaloten], tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. K. H., winkelier te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Loterijwet [Fortunaloten], tot 2 boeten van f 1, subs. 1 dag hecht voor elke boete. Daarmede bedoel ik de groenbemesting. En wel het zaaien van vlinderbloemige gewassen op het stoppelland. Het is over de kalibemesting bij sommige vlinderbloemige gewasssn, dat ik ditmaal een enkel woord wil zeggen. Veronderstel dat gij een zand grond hebt, waarop gij lupine wilt zaaien als stoppel vrucht, dan moet gij de lupineboontjes maar niet zoo op het omgeploegdo stoppelland zaaien, zonder dat dit bemest is. Om een rijken oogst aan lupine te hebben is het noodig, dat het land 400 a 500 K.G. kainiet per H.A krijgt. Deze kalimest wordt onmiddellijk na het maaien van het koren uitgezaaid. Wanneer dit niet gebeurt is alle moeite te vergeefs en zijn alle andere gebruikte meststoffen als het ware weggeworpen. Wij moeten om dit te verklaren, wijzen op de reeds door talrijke proeven bewezen zoogenaamde minimum-wet, volgens welke de oogst zich schikt maar die stoffen, welke in de geringste hoeveelheid in den grend zijn. Veronderstel dus, dat de grond overvloedig voorzien is van stikstof en phosphorus, maar de kali is afwezig, dan komt de stikstof en phosphorusmest niet tot haar recht. Alleen dus door het aanwenden van kali, worden de andere meststoffen in werking gebracht. Men bedenke daarbij ook, dat wanneer de lupine ondergeploegd wordt en er dus niets van het land verwijderd wordt, men al deze meststoffen in don grond be houdt en dat deze dus alle ten goede komen aan- het volgende gewas. Het kan gebeuren dat de transportkosten voor kainiet nogal groot zijn men neme dan in plaats van kainiet 200 K.G gezuiverde kalinagnesia [in den handel onder den naam van patentkali bekend.] Deze bevat pl.m. 26 pCt. zuiver kali. Verder hebt gij bij het gebruik van kainiet tevens te zorgen voor een ruime hoeveel heid kalk in den grond. „Wat de lupine is voor de zandgronden Op lichtere kleigronden vermenge men 100 K.G. erwten, en 100 K.G. zaad Ook op deze gronden, op zwaardere kleigronden, opleemach- tig zand enz. is een voorafgaande bemesting met kali en phosphorznur noodig. Het is een verkeerd denkbeeld, dat de planten op de klei geen kali ge- gebruiken. Even goed als op andere gronden. Wel bevat de klei naar evenredigheid meer kali, maar het is toch vrij duidelijk, dat bij de heerschende gewoonte van kaliroovende verbouwing [bieten, aardappelen, enz.] ook deze voorraad op de meeste gronden uitgeput wordt. Op lichte kleigronden kan men voor de groenbemesting van wikke erwten enz. volstaan met 300 K.G. kainietop zwaardere gronden geve men 100 A 160 K.G. 40% kalizout. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 17 Juli. Marinus van de Wege, oud 27 j., jm. en Alida Catharina van Alten, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Juli. Maarten Adriaan van Dixhoorn, oud 24 j., jm. en Pieter- nella Elisabeth Dubbeldam, oud 24 j., jd. Geboorten. 14 Juli. Andries Peter, z. van Cliristoffel Hendrik van Gelderen en van Margaretha Maria Dung. 15 Juli. Tanneke Cornelia, d van Jan van Langevelde en Janna Suzanua Harms. Abraham Cornelis, z. van Louis Willem Rijnberg en van Johanna Magdalena Tholens. 18 Juli- Simon Marinus, z. van Hendrik Kiel en van Cat harina den Deurwaarder. Overlijden. 16 Juli. Adriaan Johannes Cornelis Platteeuw oud 4 m„ z. van Pieter Helena Meeusen. HOEK. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Juli. An dries de Bok, oud 35 j., wedn. en Jozina Helmen- dag, oud 35 j., wed. Richardus Hubertus de Pau, oud 38 j., jm. en Tanneke de Kiaker, oud 28 j., jd. Frederik van Es, oud 22 j., jm. en Cornelia Leijs, oud 24 j., jd. Geboorten. 2 Juli. Pieternella, d. van Jacobus Hofman en van Cornelia Adrians Roose. 7 Juli. Hendrik, z. van Anton Frans Berwald en van Clasina Moons. 11 Juli. Jan Ellas, z. van Cor nelis Bakker en van Catharina Oppeneer- 15 Juli. Jacobus Levinus, z. van Jacobus Levinus Scheele en van Maatje de Blaeij. Overlijden. 1 Juli. Catharina de Jonge, ond 58 j., d. van Katharina de Jonge 10 Juli. Adriaan Scheele, oud 69 j., echtg. van Janna Dees. AXEL. Huwelijks-aangiften. 2 Juli. Adriaan Op peneer, oud 29 j., jm. en Catharina Adriana Faas, oud 25 j., jd. 3 Juli. Alphonsius Franciscus Ver- straeten, oud 27 j., jm. en Leonie Marie de Dauw, oud 22 j., jd. 10 Juli. Jan Dieleman, oud 24 j., jm. en Clara van der Hooft, od 24 j., jd. Pieter Leen- dert Goossen, oud 19 j., jm. en Cornelia Schieman, oud 18 j., jd. Hendrik Hamelink, oud 32 j., jm. en Levina Wilhelmina Witte, oud 23 j., jd. Eduardus Hofman, oud 26 j., jm. en Maria Paulina Temmer man, oud 30 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Juli. Willem de Feijter [van Koewacht], oud 22 j., jm. en Sara Adriana van Hoeve, oud 20 j., jd. Petrus Dieleman, oud 24 j., jm. en Elizabeth Aaltje Dieleman, oud 22 j., jd. 9 Juli. Hippolijte Theophile Vogelaere (van Westkenk, België), oud 25 j., jm. en Stephanie de Vrieze, oud 25 j., jd. Geboorten. 8 Juli. Camillus Hermanus, z. van Josephus Ludovicus Sijs en van Irma Maria Ver- straeten. 13 Juli. Cornelis, z. van Jacobus Wolfert en van Tanneke Neeltje de Feijter. Johanna Eliza beth, d. van Dirk Rouw en van Adriana Elizabeth Overdulve. Overlijden. 8 Juli. Hubert Camille Joseph IJse- baert, oud 5 m., z. van Benignus Leonardus en van Maria Ludovica de Smet. 9 Juli. brangois Wiest, oud 63 j., weduwn. van Pieternella Jacoba van den Broeke. 12 Juli. Jacobus Hamelink, oud 23 j., echtg. van Pieternella Penne. TER NEUZEN, 21 Juli 1914. Boter per V» K.G. f 0.57'/=,. Eieren 104 stuks 3.80. AMSTERDAM, 90 Juli 1914. Lijnolie vliegend, f 28%, f 28'/j, Aug. f27T/s, f273/», Sept/Dec. f283/s, f28'/», Jau./April f 28s/a. Suiker flauw, Juli f 115/,u te koop, Oct./Dec. f 11'/, en Jan./Maart f llT/,« geboden. Aardappelen per mand. Friesche Muisjes f 1.40 fl,50 per zak. Friesche Blauwen f 1,30 a f 1,50 Friesche Bonten f 1,30 a f 1 50 Friesche Borgers f 1,30 a f 1,40,, Andijker Blauwen f 1,40 a f 1,60. Andijker Muisjes f 1,30 a fl,40. Andijker Bonten f 1,40 a f 1,60. Langedijker Kleimuisjes f 1,50 a f 1,60. Langedijker Kleironden f 1,50 a f 1,60. Noordwijker Graafjes f 1,90 a f 2.10. Westlanil Zandmuisjes fl,40 a f 1,60. Westland Zandronden f 1,60 a fl,90. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 10,—, Rogge 7,75, Wintergerst Zomergerst Haver ƒ9,—, Erwten f Witte Boonen Bruine BoonenDuivenboonen Paardenboonen - Boekweit fLijnzaad Koolzaad f 15,—, Aardappels f ROTTERDAM, 20 Juli 1914. Ter graanmarkt van heden was tarwe met klein aanbod langzaam onveranderd verkocht. Essex niet getoond. Wilhelmina puike f 10,40 tot f 10,60, goede soort f 10 tot f 10,26. afwijkende f 9,50 tot f9,75 per 100 kilo. n n n

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3